Nekem az eddigi összes hsz. elolvasása után az jött le, hogy két táborra oszlik az itt megjelenő informatikus társaság: a megélhetési informatikusokra és a valódi informatikusokra.
A megélhetési informatikus szerint elég egy területhez érteni, ahhoz is csak a munka által megkövetelt mértékben, és majd a környezet igazodik ehhez a tudáshoz, erre építenek mindent (pl Windows rendszergazdának minek Linux tudás, majd mindenre teszünk Windows-ot). Az ilyen ritkán vált munkahelyet, mert az informatikai álláshirdetésekben ritkán keresnek csak egy dologhoz értő embert. Szabadidejében sohasem szakmázik arra hivatkozva, hogy a családra/háziállatra/sportra/akármire is kell időt szánni, de közben igazából nem érdekli a dolog, azért.
A valódi informatikus alapvető célja, hogy minden területhez értsen, amit viszont lehetetlen elérni. Ez zavarja, és törekszik rá, hogy ennek ellenére elérje. Az aktuális munkájából kifolyólag az adott területhez jobban ért a többinél, és akkor vált munkahelyet, amikor úgy érzi, hogy az adott területen már nem tud tovább fejlődni, így másfelé kell nézni, abban szintre jönni. Szabadidejében is foglalkozik a szakmával, ráadásul jellemzően olyan területtel, amit az aktuális munkahelyén nem használ - mert az érdekes, és szerinte csak így lehet előre jutni.
A két tábor között örök ellentét lesz abban a kérdésben, hogy érdemes-e más informatikai területhez érteni, vagy sem.