Bajnaiék megpróbálták a forint euró árfolyamot a kamatok szándékos magasan tartásával 265 körül tartani. Ennek következménye volt, hogy a gazdaság pofáraesett és még külső hitelekből sem tudták fedezni a zakózást (költségvetési hiány). Úgy viselkedett a jegybank, mintha az eurózóna tagjai lennénk és a forint árfolyamával nem lehetne játszani.
A nemzeti valuta azért jó, mert ha drágává válik a magyar munkaerő a piacon, szimplán csak leértékeled, ezzel relatíve gyorsan versenyképessé teheted a gazdaságot, mindenféle struktúrális abajgatás nélkül. Szlovéniában és Szlovákiában a legnagyobb a gáz jelenleg, ahol nem tudják az állami fizetéseket / szociális kiadásokat egy tollvonással egyszerűen 10%-kal csökkenteni (310-es forint árfolyam). Szlovénia államadóssága lassan, de biztosan utóléri a magyart.
A jelenlegi jegybanki vezetés kifejtette, hogy őt nem kifejezetten érdekli, hogy mennyi a forint árfolyama, az inflációt követi. A devizahiteles probléma szintúgy nem érdekli őket, a monetáris politikának nem feladata ezzel foglalkozni. Minthogy a kérdés nem érdekelte őket, 7% körülről 2.3%-ra levitték az alapkamatot, ami a forint árfolyamának elszállásához és a GDP növekedés lassú beindulásához vezetett.
Az MNB álláspontja szerint a bankok / adósok elviszik a balhét, ők úgy változtatják a forint alapkamatát, mintha a devizahiteles probléma nem is létezne Magyarországon.