Erősen függ a dolog szükségessége az ablakok szigetelésének minőségétől. Nálunk például kétóránként kell átszellőztetni a lakást (értsd: összes ablak 8 percig kinyitva) ahhoz, hogy rendben legyen a levegő minősége. [Viszonylag jó, 1999-ben gyártott ablakokról van szó.] A 13 nm-es gyerekszobában az esti szellőztetés után, csukott ajtó mellett akár 6000-es szintig is fel tud menni a CO2 koncentráció [két gyerek leheli be ennyire]. Ezt már reggel lehet is érezni. Nyitott ajtó mellett a reggeli érték kb. 2000-3000.
Azt kell mondjam, ha rossznak érzitek a levegőt, akkor a levegő szinte kétséget kizáróan rossz is. A 3000-es érték még nem érezhető, de pont elég ahhoz, hogy fáradékonyabb legyél, ne tudj megfelelően koncentrálni a munkára, tanulásra vagy ne aludd ki magad rendesen éjjel.
Mi a netatmot használjuk otthoni mérésre, Arduinoval is játszunk, illetve van egy kézi műszerünk is, remek móka méregetni. Hosszútávon az Arduino alapú ház automatizálás például nagyon a kedvünkre lenne. Sajnos általánosságban el lehet mondani, hogy ahol jók az ablakok és nincs szellőztető berendezés, ott CO2 szempontból nem megfelelő a levegő minősége. És igen, az ember tudja, mert alapigazság, hogy a szellőztetés hasznos, de azért mi is nagyon meglepődtünk. Az autóban például négy fő kikapcsolt szellőzéssel kb. hat perc alatt leheli 6000-es értékre a levegőt, ami már akár balesetveszélyes is. Konkrét tesztet végeztünk egy út során, és megemelkedett CO2 tartalomra simán bealudtam, ébresztéskor el voltam nehezülve, megfájdult a fejem, vissza is akartam aludni. A szellőztetés bekapcsolásakor mintha hirtelen könnyebbé váltam volna, érdekes volt saját bőrömön megtapasztalni ezt. [A rend kedvéért hozzáteszem: akkor nem én voltam a sofőr. ;-)]
Másrészt tavasszal-ősszel oké a nyitott ablak, de télen a szellőztetés nem csak a fűtés hatékonyságát csökkenti, de erősen leviszi a páratartalmat is, ami megint csak nem jó. Ugyanez érvényes a munkahelyekre, iskolákra is. Azokat a kis osztálytermeket például pillanatok alatt beleheli 30 gyerek.