( trey | 2013. 10. 24., cs – 13:14 )

"Hát nem igazán van komolyan vehető 3 éves lekötés "banki kamatok" terén, ez így megint "almát a körtével"

Senki sem mondta, hogy 3 éves állampapírt hasonlíts össze. A Kamatozó kincstárjegy 1 éves, fix kamatozású. Simán összevethető az 1 éves banki lekötéssel. Kockázati szempontból pontosan, hogy nem almát a körtével, hiszen a banki lekötés és az állapapír hasonló kockázat. Az állampapír egy kicsivel jobb.

"- A PMÁK-ot pl. nem lehet 3 évre előre kiszámolni "kamatos kamattal", mivel a kamatokat év végén állapítják meg ami
bónusz és inflációfüggő, az idei év végén megállapítandó valószínűleg 3,9% körül lesz. Nincs fix kamat amivel lehet számolni
3 évre előre."

Lásd az előbbi választ.

"A jövő év végit meg ki tudja, ha valami csoda folytán kormányváltás lesz és változik a gazdaság- , és kamatpolitika
akkor jövő év végen egy mostani számokon jót mulatunk majd utólag. :-))
Ennyi erővel lehet tőzsdézni is. :-)"

Te is tudod, hogy azért itt egy kicsit csúsztatsz.

"Az állampapír sem kockázatmentes, ott a kockázatot az állam fizetőképessége és fizető hajlandósága jelenti."

Az egyik legmegbízhatóbb az összes, átlagember számára érthető / elérhető befektetési megoldás közül. Biztonságosabb egy banki lekötésnél.

"Röviden azt jelenti, hogy állampapír hozamcsökkenés, hozamcsökkenés-stagnálás terén ezek az értékpapírok pluszosak, nincs lejáratuk, bármikor dobhatóak."

Itt jelezném, hogy a Kamatozó kincstárjegy is bármikor eladható, ha nagyon kell a lóvé. Persze az első 3-4 hónapban nem nagyon érdemes, mert akkor még a befektetett tőke sem jön vissza, viszont durván 3 hónap múlva már pluszba fordul.

"Akkor lesznek nagyon minuszosak , hogyha hirtelen megcsappan az állampapírkereslet, de ha ez tartósan fennmarad, akkor előbb-utóbb
az ország finanszírozása is nehézkesebb lesz, és itt bejön az hogy ezen a szinten az állampapírjaidat sem biztos, hogy majd kifizetik x év múlva."

Még mindig egy évről beszélek. Ez a lekisebb futamidő. Nem kell feltétlen 3, 5, 15 évben gondolkodni. Persze, az állam is beszarhat. De épp úgy a tőzsdén is bukhatsz keményet, vagy banki betétre sincs 100% garancia. Mire van egyébként?

"És az ilyen folyamatokat kamatemelés követi, ami viszont feljebb tornássza később a banki betéti kamatokat."

Akik figyelik a híreket, azért nagyjából előreláthatják, hogy mi várható. Aki nyáron - amikor az EHO-t behozták - nyitott egy TBÉSZ-t és teszemazt vett Kamatozó kincstárjegyet, az 4,75-öt kapott a pénzére és az EHO-t élből megspórolta. Ha 3 évig benn a lóvé, akkor 10% a kamatadó, ha 5-ig, akkor 0%. Hol van most ilyen banki kamat?

"Ebből kamatadó 16%. Marad 67200. (érdekes tegnap elszámoltam 800HUF-al, úgy látszik nem vettétek észre. haha ;-)
2067200.- . És 2 részletben levonnak ~2200 HUF-ot (0,11%) szla.vez díjra. marad 2.065.000.- EZ nettó ~3,25% otp-nél."

Milyen kamatadó? TBÉSZ-n kell tartani. Ezzel kezdtem. Nem veszed ki öt évig. Az pedig nem jelenti azt, hogy öt évig állampapírba fektetsz. Lehet első évben állampapírod, másodikban, tőzsdézel, alapba fektetsz. Annyi a megkötés, hogy a TBÉSZ-ről nem lehet kivonást csinálni az első három évben (ha mégis, megszűnik a TBÉSZ és 16% az adó (EHO-t felejtsük el, akinek esze volt, aug. 1-ig nyitott TBÉSZ-t), három év után lehet (10% adó), ötödik év végén 0% adó.

Senki sem mondta, hogy közben csak állampapírod lehet. Lejjebb már írtam, hogy a portfólió tetszőlegesen átrendezhető, csak nem reagáltál rá :)

"2misinél nem számoltam prém. számlacsomaggal. És még ha az alacsony hozamú optimához is mérem pl. , még attól is jócskán elmarad."

Ott (Optima) csak tőkegar. van, hozam nincs. Jól emlékszem?

--
trey @ gépház