A Linux 20 éves. Az Xorg 8 éves. Hány év kell még nekik, hogy valóban használható legyen desktopra?
"amíg a Wayland használható nem lesz"
Az OS X-ben a Quartznak hány év fejlesztés kellett, míg használható lett? Az OS X első verziója, 1999-ben (desktop: 2001) már olyan Quartzot tartalmazott, ami használható volt, a többi OS kb. 4-5 évvel utána követte.
Sokan mondják, hogy "hát, a Linuxot komoly helyeken használják, szuperszámítógépeken, X, Y és Z helyeken"
Ez baromira irreleváns. Egy szuperszámítógép szoftverét nem szokták updatelni, főleg nem security miatt, mivel nem ül az interneten. Egy interneten ülő szerver pedig nem desktop gép.
Jelenleg desktopra használhatatlan a Linux tömegesen. Pártízezer embernek lehet, hogy gond nélkül megy, de párszázmillióról kéne beszélni, hogy valóban ki lehessen mutatni normális méretű (nem statisztikai hibahatáron belül lévő) részesedést a desktop piacon.
Amúgy aki HPC-re használja, afelé egy kérdés: a normális OpenCL/CUDA/ATI Stream támogatást Linux alatt mennyire érinti a kernel folyamatos változása?
Amúgy ez a fajta fejlesztési modell tökéletesen jó addig, amíg egy kísérleti-kutatási projektről van szó, hiszen egy kutatás, kísérlet pont arról szól, hogy gyorsan prototipizálva, a nem működő megoldásokat tesztelve kiderülne, mi az, ami élesben működik. Csakhogy ha a Linux komolynak akarja gondolni magát, akkor ne kísérleti-kutatási projekt legyen, amit a felhasználók tesztelnek élesben. Mert jelenleg még mindig ugyanaz a fejlesztési modell megy, mint 15 éve, viszont akkor senki ne is várja, hogy a felhasználói bázis a 15 évvel ezelőttihez képest jelentősen meg fog változni (lásd Ubuntu #1 bug megoldása mint cél).
A Linux egy olyan kísérleti rendszer, amit szakértők készítenek elsősorban szakértőknek. Nem desktop rendszer.
Meg kéne érteni, hogy komoly rendszer bazár fejlesztéssel nem tud működni egy bizonyos szint után. Persze a kutatás-kísérletezés esetén a bazár modell nagyon is jó, de ott meg is reked.