Ha tanárként dolgozol, akkor végkép nem értem, miért nem nem tudsz az átalakításokról. (Az egy másik tészta, hogy a diákjaid miért nem tudnak róla, majd rájönnek idővel).
Valóan többet keresel Pesten, viszont többe is kerül az albi, és a megélhetés mint vidéken. A tandíjat pedig már említettem. Az arányokról csak annyit, hogy nagyobb a lemorzsolódás Pesten mint vidéken.
A közhiedelemmel ellentétben a mérnök szakokon is történt visszaesés az államilag támogatott képzést elnézve. Nézd meg a keretszámokat. A közgáz/jogi szakokat majdnem kinullázták, de nem kell félni, ugyanis az újabb hírek szerint 2013-ban teljesen ki is nullázták őket.
A szoctám MÉG nem a múlté, de szeptembertől jelentősen csökkentik az ösztöndíjjal együtt. Hol marad a tehetséges hallgatók támogatása? Mint mondtam, akinek van pénze az tanulhat akármilyen hülye, akinek meg nincs pénze de tehetséges az mehet kapálni.
Adófizetés: Ugye ezt most nem gondolod komolyan? Az elvégzet munka adóköteles. TB, SZJA, stb. Teljesen mindegy, hogy egy gyárban dolgozol, vagy egy magántanárként adsz privát órákat. Akkor is a társadalmat károsítod meg, még ha egészen kis porszemnyi mértékben is.
Mi van azzal a hallgatóval, akinek a szülei becsületesen adózót, és most nem tud bekerülni a fősulira, mert csak költségesen van hely, és ezt ők nem tudják már kifizetni (mert állambácsi adók formájában már beszedte, mondván ha jól tanulsz, akkor biztosítok neked felsőfokú képzést, csak idő közben fityiszt intettek). Szerintem jogosan vannak felháborodva.
A kis pénzmagokról szóval azért nem annyira kicsik szerintem a magántanári tarifák:) Különben nem éré meg csinálod.
Ezzel nem megsérteni akartalak, csak felhívni a figyelmedet arra, hogy a dolgok és az igazságosság mennyire relatív.
A Diákhiteles felsőoktatás véleményem és tapasztalatom szerint a lehető legrosszabb alternatíva, árt a színvonalnak, árt a hallgatóknak, árt az államkasszának.
Nem hiába zrt., nem jótékonysági intézmény. De ezt már annyiszor ledaráltam.
Nem ismeretem a Szegedi példát amit te felhoztál, így nem formáltam véleményt róla eddig. De most hogy belinkelted, lenne néhány észrevételem:
Az első linknél az a 6 millió forint adomány elégé foghíjas a jelenlegi tanulmányi költségeket figyelembe véve, pláne ha figyelembe veszem hogy 2001-ben alapították és ennyi éven át csak ennyire futotta (a cikk szerint). Szeptembertől egy mérnök hallgató költségesen majdnem ennyi diákhitel vesz fel mire elvégzi a bsc-msc kombót. A második linknél már jobban hangzik az ajánlat, de vedd figyelembe, hogy menyi szakot említ (a gazdálkodási és menedzsment, a kereskedelem és marketing, és a pénzügy és számvitel szakok ). A jogi kar, pedig csak 10 hallgatónak ad mentességet. Ez sem valami izmos ajánlat. Tehát elkezded költségesen diákhitelen a tanulmányaidat, és megpróbálsz bekerülni a legjobb 2%-ba. Hát ez impassibruu.. Mint mondtam kitűnővel végeztem el az egyetemet, de így is csak a legjobb 10-15%-ban ingadoztam.
Ezek az ajánlatok csak szemcukorkák a szememben, amire lehet hivatkozni egy esti hiradó alkalmával, hogy nem maradnak egyedül a költséges hallgatók. Javaslom, nézd meg egy értelmesebb egyetemen, hogy néz ki egy igazi ösztöndíjrendszer, pl. a Bécsi műszakin