1) Az állam mi alapján fogja megítélni, hogy az adott munka mennyit is ér valójában? Vagy egységes minimálbér mindenkinek?
Például van egy számláló a depóban ami minden szoftvernél rögzíti, hányan töltötték le. S ennek nagyságától függ valamilyen függvény szerint, mennyi pénzt osztanak ki az adott szoftvert fejlesztő csoport tagjai között. Előzetesen is lehet afféle közvéleménykutatást rendezni, hányan szeretnének a felhasználók közül valami szoftvert, s amelyiket többen szeretnének, az a projekt több pénzt kapna Állam Bácsitól. És igen, az is lehet, hogy egyszerűen egységes bért kapnak a szoftverfejlesztők (ha nem is minimálbért - nem tudom te miért írtál MINIMÁLbért, ez szimpla trollkodás volt a részedről), mint manapság valami cégnél mondjuk a mérnökök. Ott is mindegy min dolgozik, a bére nem attól függ épp melyik hidat tervezi, hanem attól például, milyen iskolát végzett, hány éves, mióta dolgozik a cégnél, mennyi túlórát vállal stb.
2) Az állam sem ingyen fejlesztene, hanem adóból.
Igen, na és? Ezt én is elismertem. De ez még mindig jobb lenne, mint a jelenlegi állapotok.
3) Ki dönti el, hogy mit fejlesztessen az állam? (Ld. támogatásokkal kapcsolatos anomáliák.)
Erre már írtam egy ötletet az 1. pontban ("Előzetesen is lehet afféle közvéleménykutatást rendezni, hányan szeretnének a felhasználók közül valami szoftvert..."), de lehet az is, hogy van egy központi szerv, ami ezt eldönti, például "Magyar Központi Szoftverfejlesztési Minisztérium/Akadémia", stb, mindegy hogy nevezzük, s ez dönt — ennek tagjai természetesen a legkiválóbb programozók, rendszergazdák, egyéb informatikusok kell legyenek.
4) Mi a garancia, hogy minőségi szoftverek készülnének? (Ld. a legtöbb nyilvánosság előtt fejlesztett projekteket.)
Erre pontosan annyi a garancia, amennyi a garancia arra manapság, hogy az Állam által megrendelt hidak jók lesznek, nem szakadnak le; hogy jól épülnek meg az állami autópályák; stb. Nyilván lesznek szarul végzett munkák, de ez mindenütt így van. És ha valamit az Állam rendel el, akkor lehetősége van ellenőrizni is azt, s végső esetben nem kifizetni rá a pénzt ha annyira nagyon rossz, ez egyfajta garancia mégiscsak, ellenben az OSS projekteknél efféle garancia sincs, aztán mégis egészen jók! Nem hiszem tehát, hogy így államilag elrendelve a dolgot, rosszabb lenne az eredmény.
5) Korrupció & tsi. miatti necc, hogy iszonyú pazarló lesz.
Én is meg vagyok róla győződve, hogy korrupció igenis lesz, és abban is egyetértek veled, hogy a fejlesztés pazarló lesz. Ez azonban nem ellenérv, mert korrupció mindenütt máshol is van, ez egyenesen következik abból, hogy sajnos a pénz világában élünk, s hogy a hatalom mindig csábít a visszaélésekre. Ezzel az erővel SEMMIT nem lenne szabad az Államra bízni, mondván hogy de az korrupt és pazarló.
-------------
Blogom: http://violazoli.blogspot.com
Könyvem a VIM-ről: http://mek.oszk.hu/09600/09648/#