( BaT | 2012. 01. 11., sze – 19:33 )

"a scanf egy függvény nem kimondottan a nyelv része"

A nyelvnek nem, a libc-nek igen. Nyilván nem vagy köteles használni a scanf-et, ha beolvasni szeretnél, használhatod az os szolgáltatásait is, vagy megírhatod asm betétként is, de a scanf a legegyszerűbb, legkézenfekvőbb megoldás a problémára. Egyébként pedig nem nyelv tanulásról beszéltem, hanem programozás tanulásról, aminek a nyelv és a hozzá tartozó libek (különös tekintettel a standard libekre) egyaránt eszköze.

"...vagyis a programozás elvét, hogy szintaktika és nyelvi elemek vannak, hidd el anélkül is lehet c-n oktatni, hogy elárulnám neki, hogy létezik pointer."

Igen, valóban lehet. De életszagú példák nélkül nem sokat ér, ahhoz pedig szükség van adatok beolvasására, kiírására, vagy épp felhasználói interakcióra. Ha pedig C-ben akarod ezt megoldani, nagyon hamar belefutsz a pointerekbe. Sőt, már a tömbökkel belefutsz, ami pedig gyakorlatilag elengedhetetlen olyan algoritmusok bemutatásához, amik több adaton végeznek különféle műveleteket (pl. keresés, rendezés, stb...)

"...aki meg nem akar komolyabban annak ott van az erre kitalált BASIC, amit még az excel-ben is tud majd hasznosítani."

Aha, tehát a pascalnak azért nincs létjogosultsága az oktatásban, mert aki komolyan akar programozni az tanuljon első nyelvnek c-t, aki meg nem, az basic-et. Az elképzelhetetlen, hogy valaki mondjuk 12 évesen még nem tudja, hogy akar-e majd egyszer komolyan programozni, és ezért esetleg egy olyan nyelvet tanulna, amit könnyű tanulni, ugyanakkor könnyű továbblépni is róla mondjuk c-re.