a mellékelt diagramon is látható, hogy a Applenél négy éve a közvetett költségek hasonló arányban alakultak, mint a Nokianál. /a közvetett költség és K&F arány most nem azonos a két cégnél, de az nem kétséges, hogy négy éve az Apple K&F aránya jóval magasabb volt a mostaninál/. ennek az eredménye az azt követő üzleti siker, a megnövekedett bevételhez képest pedig már le lehet szorítani a K&F költségeket arányaiban akár úgy is, hogy azok összegszerűségükben még növekednek is.
természetesen azt is számításba kell venni, hogy az Applenek egy időben egyetlen telefonmodellje van, még a Nokiának rengeteg.
az nem derül ki az írásból, hogy itt az Apple csak mint mobilgyártó szerepel, vagy a PC üzletágat is számításba veszi. az iOS ugyanis nem egy új fejlesztés, hanem egy mobilra optimalizált OSX port. az OSXre költött K&F áldásai, eredményei, a mobil iOSnál is előrelépést jelentenek. a Nokiának, nincs saját PC OSe. így minden operációs rendszerre költött fejlesztési költség kizárólag mobilba megy.
az NSN problémáiba most ne is menjünk bele.
az természetesen probléma ha a fejlesztési irányok rosszul vannak meghatározva. ugyanazokat a célokat el lehet érni tízszeres erőfeszítéssel háromszor annyi idő alatt is. a mai felgyorsult piaci viszonyok között, ez könnyen a szakadék szélére vihet egy korábban sikeres céget is. fokozottan érvényes ez az IT iparban.
de saját fejlesztések nélkül egy cég, egy márka elveszti az egyediségét. úgy pedig a többi tucattermékgyártóval kell gyilkos árversenyt folytatni, amihez Európa nem éppen ideális hely.
a Samsung két smartphone OS vonalat visz párhuzamosan, mégis költ pénzt és energiát a Bada OSre, ami csak az övé. a HTC minden megtett a Palm megszerzéséért, pedig a HTCnek is van két OSe is mobilra. de milliárdokat áldozott volna HTC a WebOSért, ha nem licitál rá a HP.
nem véletlenül tűntek el egymás után az egykor nagy nevű amerikai PC brandek. a Microsoft abban a kényelmes helyzetben van és volt, hogy maga határozhatta meg a PCk egyik általa készített komponensének az árát úgy, hogy senkivel nem kellett versenyeznie. a chipgyártók között már volt verseny, bár a legfontosabb területen, a processzoroknál mindig megvolt az Intel dominancia. maguk az amerikai PC gyártók úgy szerelték, majd később inkább szereltették össze a computereiket, hogy azon nekik már egyre kisebb profitjuk maradt. a nagy profit a Microsofthoz, illetve az Intelhez vándorolt, még az amcsi PC gyártók elsorvadtak, majd nagy részük eltűnt, vagy beolvadt a talpon maradottakba.
a Nokia nem rendelkezik sem chip gyárral, sem LCD gyárral. így a legköltségesebb mobil komponenseket kénytelen más gyártóktól beszereznie. ha saját software sem lesz, akkor nem lesz más a Nokia, mint egy összeszerelő üzem. ugyanabban a helyzetben lesz, mint a PC gyártók, csak nagyobb computerek helyett kisebb mobilok összerakásával és szállításával fog foglalkozni, egyre kisebb profitrészesedés mellett.
mitől lesznek jobbak, egyedibbek a Nokia WP7 mobiljai, mint a Samsung WP7 mobilok?
az Apple talán sikeres lenne, ha csak az iPhone designt tudná felmutatni, és közben WP7 rendszer lenne a mobiljain?
mi lesz, ha megbukik a piacon a WP7? a Microsoft összes korábbi próbálkozása mobilok körül bukással végződött. a Samsungnak ott van az Android, és a Bada. a Nokiának mi marad, ha leépíti saját K&F bázisát?
a Nokia egyoldalúan kötelezte el magát a Microsoft mellett. a Symbiant leépíti, a MeeGo program papíron marad, de csökkentett kiadások és figyelem mellett esélye sincs arra, hogy komolyan részt vegyen az egyre élesebb mobilversenyben.
a Microsoft mit ad ezért cserébe?
talán Nokia exkluzívvá teszi a WP7et, vagy esetleg az utódát a WP8at?
szó sincs erről. egyszerűen csak eladja a Nokiának is a mobil OSét ugyanúgy, ahogy eladja a Samsungnak, HTCnek vagy az LGnek is. a Nokia pedig hálából harakirit követ el.