Ebből csak az látszik, hogy az elnevezés nem konzisztens. Ez viszont nem jó.
Igénytelenség? Nevezhetjük annak. Szebb lenne, ha mindenhol 0 vagy 1 lenne az első elem neve. Ebből a szempontból teljesen mindegy, melyik.
Más kérdés, hogy ezen különösebben senki semmit nem spórol. Legfeljebb azt, hogy mondjuk eth10 helyett eth9-et kell írni valahova.
Ettől függetlenül, ha alacsony szinten programozunk egy eszközt, nagyon is sokat számíthat, ha nem felesleges belső konverziókat használ a program folyamatosan ilyen "problémák" miatt, mert az iszonyatos nagy hülyeség lenne.
A mai hardvereken gondolathoz - ha programozol egy eszközt, még az sem 100%, hogy az asztal alatt lévő 4-magos, 1-200W teljesítmény eldisszipáló :) ketyere az egyetlen, amire gondolni kell mint mai hardver.
Léteznek még gyengébb teljesítményű netbookok, mai "okostelefonok", célfeladatot ellátó egyéb eszközök, stb. Alapvetően jó dolog nem pazarolni az erőforrásokat hülyeségekre.
A magas szintű programozási nyelvek közül pl. a Pascal alapvetően 1-től gondolja a számozást, C viszont 0-tól. Ilyen szinten sem feltétlenül egységes a dolog.
Mégegyszer a lényeg: alapvetően a programozó 0-tól fogja számolni a dolgait. Az, hogy neked hogy jeleníti meg, már egészen más tészta.
Ennek fényében pedig a 0 nem csupán őshagyomány miatt első elem és az lenne hülyeség, ha nem használnák. Egyedül a matematikában van kitüntetett szerepe, ill. ott nem lehet egészen pontosan besorolni... hogy ez van beégetve egyes emberek "firmware-ébe", arról nem a programozó tehet. :) ...mindenesetre nem kell hímes tojásként kezelni.
Egyébként érdekes a fenti számrendszeres példa.
A tízes számrendszerben egy helyiértéken tíz jegy van. 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9
Nem vehetem ki közülük a nullát, mert akkor nem tudok egyes értékeket felírni. Nulla az első számjegy.
pl. 10 egy tízes és nulla egyes.
Ha belegondolsz, hogy 09-hez (hoppá, itt is nulla az első, csak nem írjuk ki?) hozzáadunk egyet, akkor a 9 "túlcsordul" (nem tudok nagyobb értéket felírni), ezért újra a számhalmaz első eleme kerül a helyére (ami a nulla). Van egy túlcsordulásom, amit hozzá kell adnom az előző jegyhez. 0+1=1, tehát a tízes helyiértékre egy kerül. Vagyis megkaptam a 10-et. "Tiszta matematika."
Ugyanígy működik az összes többi számrendszer is, csak a jelek mennyisége tér el.
Továbbmegyek, bár más téma.
Mikortól számítjuk az időszámítást? Ez az év melyik? 0 vagy 1? Ha egy, hova tűnt a nulla?
...időnként még ezen is vitatkoznak. :D
Amikor átléptünk az új évezredbe ment a vita arról, hogy melyik évet is kell oda számolni.
Más: Amikor a csecsemő megszületik, mennyi idős? Egy éves vagy még 0 és néhány perces?