Soraidból irányomba mutató iróniát vélek kicsendülni, úgyhogy magyaráznám a bionyítványomat: Nem érzem átlagos, pécén nevelkedett körökbe tartozónak magamat, lévén, hogy igaz, hogy pécét használok hardvernek, ámde mintegy tíz éve azon csak linuxot.
Amiért nem teljesen fogom az LVM hasznosságát, az a következő szitu. Intézetünkben egy időben titokzatos módon sorozatban haláloztak el a desktop pécék. Mint kiderült, valaki kedvesen rendszeresen törölte a gépeinken pár harddisk partíciós tábláját. Szerencsére hamar rájöttünk, hogy (az akkor még létező) RIP linux CD-vel bebootolva helyre lehetett biccenteni a partíciós táblákat, kivéve, ha LVM volume-ok voltak rajta hagyományos partíciók és fájlrendszerek helyett. (Tény, hogy lehet, hogy az LVM-es diszkeket is fel lehetett volna éleszteni, csak talán a tudásom hiányzik ehhez.)
Miután az eset akkor mintegy heti gyakorisággal fordult elő, a gépekben levő harddiskeket viszont szinte soha nem bővítjük/méretezzük át, így alakult ki bennem a kép, hogy adatmentés szempontjából jobban járok, ha mellőzöm az LVM használatát.
És itt ragadnám meg az alkalmat, hogy Tőled, nálam tapasztaltabbtól kérdezzek: Olyan esetben, ha megsérül egy LVM-es rendszerbe becsatolt diszk, akkor hogyan álljak neki az adatmentésnek? Mert én hagyományosan megpróbálok olyankor live CD-t bootolni, és az adatparticiót mountolva menteni a menthetőt. Ha az adatpartíció LVM-es kötet, hogyan csináljak valami hasonlót?
Előre is köszönöm válaszod,
Csaba