( _Franko_ | 2010. 05. 22., szo – 13:14 )

Az a helyzet, hogy már rég (1996 óta biztosan) van ilyen technológia a fiókban, csak elfelejtik elővenni és elterjeszteni azóta, hogy lepaktáltak az olajcégekkel.

Ez a mese része a történetnek.

Évtizedekkel ezelőtt is voltak elektromos autók, voltak elektromos versenyautók versenyekkel, voltak hibrid autók. Egy dolog nem volt az utóbbi egy évtizedet leszámítva: elérhető áron és a megszokott biztonság mellett megvásárolható elektromos autók. Nem volt olyan, hogy besétálok a Toyotához, és vagy veszek egy Corollá-t 5 millióért vagy egy azonos felszereltségű Prius-t 7 milliért, 1996-ban a különbség egy nulla volt az ár végén és nem 30-40 százalék.

Elkezdik gyártani, az emberek pedig szeretik és veszik. Érdekes, már akkor is volt technológia, valahonnan.

Egy 2000-ben gyártott Prius I és egy 2010-ben gyártott Prius III között ég és föld a különbség (vezettél már Prius-t?). Csak az elvakult összesküvés elméletek továbbsuttogói gondolják, hogy 2000-ben, pláne 1996-ban is kész volt már a most gyártott Prius III, csak pihentették a fiókban... jól hangzik és az emberek hajlamosak felülni ezeknek a baromságoknak, a Toyota mérnökei meg sírva röhögnek.

Aha, és mit csinál az ipar az extraprofittal? Elássa? Elégeti? Kilövi a napba?

Attól függ. Amennyiben csak a befektetőiknek akarnak megfelelni: bármi áron (akár rablógazdálkodással is) megsokszorozzák.

És aztán mit csinálnak a megszokszorozott extraprofittal? Elássák? Elégetik? Kilövik a napba? Gondold tovább a folyamatot, nem zártad körbe a folyamatot, pedig ez is ciklikus. Szinte minden példád csak a következő lépésig tart, továbbtolod a problémát vagy a tüneteket, nem zárod körbe a folyamatot, hibás gondolkodás.

És a K+F-ről is érdemes szót ejteni, mert az sem feltétlenül mindig az emberiséget szolgálja: például amikor élettartamot csökkentenek a General Electricnél, hogy hamarabb tönkremenjen, vagy haditechnikai eszközöket fejlesztenek, hogy legyen mivel leigázni más nemzeteket, minél hatékonyabban leölni a katonáikat és önkéntes ellenállóikat azoknak, akik esetleg nem akarnak részt venni a globalizmusban.

Nagyon sok dolog katonai alapkutatásból került át a polgári életbe, mivel az ember aggresszív jellem. Napokon át próbáljuk a másikat meggyőzni a saját igazunkról, és ehhez különféle eszközöket vetünk be, mint az internet (katonai alapkutatásból fejlődött ki), a számítógép (katonai titkosítás és rejtjelezésből fejlődött ki), az LCD és a TFT (a harctéri helyszűke okán fejlődött ki), a laptop (a harctéri akkumulátoros használatból fejlődött ki), és még sorolhatnám. Ezek jó része nem fejlődött volna ki a polgári életben, mert nem lett volna rá fizetőképes kereslet az alapkutatásokhoz... sajnos ez a helyzet. Már évtizedek óta nincs az a laikusok által gyakran hangoztatott lehetőség, hogy egy zseni egy szál dróttal a kezében feltalálja a villanykörtét, vagy hanyagságból feltalálja a penicillint.

Továbbá - mint már mondottam - az "előbb tönkremenjen" elve mögött nem a fogyasztó megkopasztása rejlik, hanem az újrafelhasználhatóság megkönnyítése. A termékeknek olyannak kell lenniük, hogy az életciklusuk végén könnyű legyen új termékek alapanyagává alakítani a bennük lévő anyagokat, ehhez az kell, hogy a bennük lévő anyagok ne az örökkévalóságnak készüljenek, mert egy ellenálló anyag ártalmatlanításához vagy újrafelhasználásához sokkal több energia kell, mint egy önmagától bomló anyag újrafelhasználásához. Jelenleg az autók anyagainak újrafelhasználása 95 százalék felett van, és folyamatosan emelkedik, közelít a 100 százalékhoz. Ezt nem lehet úgy megoldani, hogy az autó 100 évig rozsdamentes, kopásálló, időjárásálló, mert a száz év lejárta után nagyon sok energia kell a benne lévő anyagok felhasználható alapanyaggá alakításához, hiszen azok továbbra is erősen ragaszkodnak a kémiai kötéseikhez, a gyakran szükséges hevítés során pedig ezernyi káros melléktermék keletkezik.

Sci-fi történetekben persze vannak gombnyomásra maguktól elbomló anyagok, de ne keverjük a valóságot az álmokkal, jelenleg az anyagtudomány nem tud olyan anyagról, amely Neked kellene. A "lesz", a "majd" és az "elképzelhető, hogy egyszer" kezdetű cikkeket pedig felesleges belinkelned, nem oldják meg a "most és itt" problémáját, azt csak az éppen tömegtermelt dolgok teszik - azok, amelyek nem tetszenek.

Nehéz megérteni, nekem is sok évbe került, mire megértettem, de nézz körül a természetben, a lebomló anyag a természetes, az apáról fiúra öröklődő anyag a mesterséges, a mű, amely ellenáll a természetnek. Egy tölgyfa évente ledobja a leveleit, az ellenálló fatörzse a természetben évek alatt elkorhad, ha felhasználod faházban, akkor vagy vegyszerekkel kell kezelned, vagy húszévente új házat kell építened, melyik a természetesebb, a faház vagy a kőház, amely évszázadokig megmarad?

Gondold újra, szerinted miért az a "zöld", ami tartós? Mutass a természetben olyan zöldet, ami tartós.

Csak az a kár, hogy nem használják fel botnetként az amerikai háztartásokban lévő számítógépeket. Pedig lehet, hogy van bennük némi számítási kapacitás. Ja, hogy üzleti titok kikerül, ezért nem számolgatunk párhuzamosan nyilvános hálózaton?

Nagyon sok szimuláció és modell nem osztható fel apró darabokra, ez a BOINC projektek egyik nehézsége. Írtál már elosztott alkalmazást?

Vadkapitalizmus szagot érzek.

Én diktatúra és diktátor szagot érzek a leveleid olvasva. Égsz a vágytól, hogy megmondd a világnak, hogy működjön, de nincs rendszerszemléleted, tények helyett sokszor egymásnak ellentmondó összeesküvés elméletek lazán csatolt halmaza adja a döntéseid hátterét.
--
http://wiki.javaforum.hu/display/FREEBSD