BME vagy ELTE?

Fórumok

BME vagy ELTE?

Hozzászólások

Csajok nincsenek, de az egész TTK és IK épület területén nincs egy jó nő sem.

Ez nem igaz, csak nem a progtervesek kozott kell keresni oket. Persze a modellek altalaban nem a TTK/IK-ra jarnak, de talan nem ez a feltetel, vagy igen :wink: ?

A szociologus lanyok viszont ott laknak az É-ben... ohm :twisted:

Par dolgot meg hozzatennek az eddig elhangzottakhoz. Az ELTE-t ismerem belulrol, a Muegyetemi kepzesrol nem tudok velemenyt alkotni.

Amit en legfontosabb tanulsagkent leszurtem, hogy ha mar nem tanitjak meg azoknak a dolgoknak a toredeket sem ami igazabol az informatika tudomanyahoz tartozik, akkor olyan kepzest erdemes keresni, ahol nem szekiroznak halalra a rettenetes elmeletekkel, hagynak idot arra, hogy magad tanuld meg.
Csak elrettentesul progmaton negy even keresztul kell analizist tanulni. Nem beszelve a bev. prog-rol, meg a programozasi modszertanrol. Lehet vitatkozni vele, de en azt hiszem nem innen kellene a dolgot meg szigoruan tudomanyosan sem megkozeliteni.
Szomoru de az ELTE-n a matematikuskepzesbol alakult ki a progmat, es meg mindig matematikusokat akarnak kepezni, bar mar javul a helyzet. Ehhez hozzajon meg az iszonyu szemelytelen daralo a hatszaz fos evfolyamokkal.
Ha most lennek 18 eves, nagy ivben kerulnem el a progmatot.

Egy lehetseges megoldas: info tanarszak. En mar par eve vegeztem, szoval lehet hogy azota valtozott a dolog, de senki ne gondolja hogy ott kulonosebben a tanarkepzesre koncentralnak. Van egy ket targy, meg gyakorlotanitas, de az meg senkinek sem artott meg, nagyon is hasznos.
Az informatika alapjait szepen megtanitjak, es nem eroltetik a szuksegtelen matekot. Akinek tehetsege van a szakmahoz, esetleg tul konnyunek is talalhatja, de legalabb a felszabadulo hasznos idoben lehet athallgatni mashova, lehet dolgozni (iszonyu fontos, egy dolog szamit, jo mestert kell talalni!).
A masik erv amit itt mar tobben emlitettek: van nehany nagyon jo oktato pl. Zsako Laszlo. O tenyleg informatikusokat, es nem matematikusokat akar kepezni.
Akinek keves a matek, meg mindig siman felveheti, sot valamennyit fel is kell. Ha meg ez is keves, el lehet vegezni a matek tanarszakot is.
A kepzes pedig tenyleg egyetemi szintu, es egyetemi diplomat ad.
Erdemes meg egy evet kulfoldon tanulni, en kotelezove is tennem. Csak igy lehet folyekony angol nyelvtudasra szert tenni, ami -ha valaki vinni akarja valamire, nelkulozhetetlen!!

Meg egy dolog amit szerintem nem mondanak el kello hangsullyal egy palyavalasztonak sem: ma a kockafejuseg a gyakorlati eletben iszonyu bukta. Ha valaki nem tudja a celjait es sajat magat menedzselni, nem ismeri, es nem tudja alkalmazni a kommunikacios strategiakat, soha semmire nem fogja vinni.
Ezt pedig, ha valaki nem szuletett tehetseg, csak a gyakorlatban lehet elsajatitani. Legalabb olyan fontos mint a szakmai tudas!!
Az egyetemi evek alatt meg lehet hibazni, nincs sok tetje a dolognak. Ha nem tetszik egy hely, latod hogy ott nem fogsz semmit tanulni, siman otthagyhatod. Viszont kesobb mar meg van kotve a kezed.

[quote:f7f8bc765b="profeta"]
Egy lehetseges megoldas: info tanarszak. En mar par eve vegeztem, szoval lehet hogy azota valtozott a dolog, de senki ne gondolja hogy ott kulonosebben a tanarkepzesre koncentralnak....

Mar felnott fejjel vegiggondolva: eppen ez a baj vele! Szakmai szinten nem kepeznek, es tanarkent is szar leszel.

Az informatika alapjait szepen megtanitjak, es nem eroltetik a szuksegtelen matekot.

Ez kozel sem igaz szerintem (legfeljebb a matekos resze, ami meg nem szuksegtelen :P). 1-2 éve még mindig a "DOS parancsok" lemez ment elsőben. Elrettenteskent: semmi *nix vagy ilyesmi, es kesobb se nagyon (se felhasznaloi, se programozoi, se admin szinten)!!. Vagy ha megis, akkor csak a sajat szorgalmadra es utanajarasodra epitve (persze, miert lenne maskepp?). Magyarul: nem torzsanyag. (persze a karon vannak jo specik, ahol lehet jo dolgokat tanulni)

Akinek tehetsege van a szakmahoz, esetleg tul konnyunek is talalhatja, de legalabb a felszabadulo hasznos idoben lehet athallgatni mashova...

Ez igaz!! Es ez az egyetlen aduja. Ha erre adod a fejed, mas szakokat is mindenkeppen erdemes megjatszani (kiprobalni)....

A masik erv amit itt mar tobben emlitettek: van nehany nagyon jo oktato pl. Zsako Laszlo. O tenyleg informatikusokat, es nem matematikusokat akar kepezni.

Nem akarok megbantani senkit, de a tanari garda felkeszultsege, motivacioja, es egyeb kepessegei nem a legjobbak (TISZTELET a kiveteleknek, nagyTvel). Egy nagy lavor langyos labviz. Ez az igazi baja a szaknak. Ezert erdemes elhuzni onnan, amikor erre eloszor rajossz...
:idea:

vagy pedig megis vegigcsinalod, ha mar elkezdted, mert ha van turelmed es felesleges idod, akkor biztosan sikerulni fog (+1 diploma). Na meg jo pedagogiat tanulni :D

[quote:65dc98b5bc="szeim"][quote:65dc98b5bc="florariz"][quote:65dc98b5bc="profeta"]

Lehet hogy nem hangsulyoztam elegge, de aki tanarszakon vegez annak nem kell tanarnak mennie. Ketfele ember megy el vegul tanitani. Az elso az elhivatott, akibol tenyleg jo tanar lesz, es akkor is csinalja, ha tudja hogy ezert az eletben semmifele elismeresben nem lesz resze. A masik fele a sotet seggfej, aki masra nem jo.
A tobbi meg elmegy informatikusnak.
Ami a lenyeg, a tanarszakbol kovetkezo targyak szama es foleg sulya konvergal a nullahoz.

Es ez miert jo? Informatikus nem leszel attol, hogy oda jarsz. Kevesebbet kapsz, mintha fosulira jarnal. Egyetlen pozitivum, hogy felvehetsz mas szakrol komolyabb orakat is, es elmehetsz jo oktatokhoz is, nem-kotelezo orakra.

Emberekkel nem tanulsz meg foglalkozni azert, mert erre a szakra jarsz, ez biztos! Es most lehet azt irni, hogy akinek nem megy alapbol, az ne legyen tanar, aki pedig elhivatott, az meg jo tanar lesz; ez - szerintem - mar egy megkopott elmelet.

Sotet seggfejek meg ne tanitsak a gyermekemet, es senki maset se.

Nem hinném azt, hogy nem sorolhatná magát bárki olyan az informatikusok közé, aki elvégezte ezt a szakot.

Nem hinném továbbá azt sem, hogy ,,sötét seggfejek'' el tudják végezni.
Arra van példa, hogy valaki progmód II nélkül tanít egy pesti középiskolában, de ez már más tészta.
Az is igaz, hogy van jó sok ,,sötét seggfej'', aki bukdácsol évről évre, mivel úgy gondolta, hogy ő jó lesz progmatosnak, aztán átment infóra, mivel ott tényleg kevesebb matek van, csak éppen azt sem képes elvégezni.

Azután szeretném megkérdezni a kedves hozzászólót, hogy hány darab pedagógia-psziclológia komplex szigorlatot csinált meg, hány darab kötelezően választható ped-pszi specit vett fel, ami kell a gyakorlótanításhoz, stb.
Ha infótanári szakon nem tanítanak meg emberkkel bánni, akkor nem érdemes az ELTE-re jönni tanárnak, mivel a tanári képzés _mindenütt_ ugyanaz, ugyanazokkal az oktatókkal. (beleértve BTK, TTK, IK)

És az sem igaz, hogy a tanárszakból következő órák száma konvergál a nullához. Két teljes félévet el lehet végezni úgy, hogy _csak_ az általános tanári képzéshez kapcsolódó tárgyakat veszed fel, és jócskán megvan a sikeres, ösztöndíjjal járó féléved, és ez után jön a szakmódszertani rész.

[quote:65dc98b5bc="florariz"]
[quote:65dc98b5bc="profeta"]
[quote:65dc98b5bc="florariz"]
Ez kozel sem igaz szerintem (legfeljebb a matekos resze, ami meg nem szuksegtelen :P). 1-2 éve még mindig a "DOS parancsok" lemez ment elsőben.

Hat konkretan ez alol en meg az osidokben is felmentest kaptam (megvolt mashonnan), de amugy is szinte minden gyakorlatezetovel lehet beszelni.
...

Ezzel ervelsz a szak mellett, hogy ki lehet kerulni a kotelezo orakat? Amik ugye azert vannak, hogy ...

Nem - feltetlenul - a DOS alapismeretekkel van baj, hanem azzal, hogy csak az van. Shell, amit sosem hasznaltal, es mar sohasem fogsz hasznalni... franko.
Lehet arra hivatkozni, hogy egyszeru, es ezert modellnek pont jo... de akkor meg a lenyeget teveszettek szem elol, ugyanis a szamonkeres arról szól, hogy menyyire vagy DOS poweruser... amúgy én is külön vizsgáztam, anno. (de azért láttam, mi folyt ott)

Persze, ez csak 1 pelda a szak maradisagara, es a bebetonozodott multra.

[quote:65dc98b5bc="florariz"]
[quote:65dc98b5bc="profeta"]
[quote:65dc98b5bc="florariz"]
Elrettenteskent: semmi *nix vagy ilyesmi, es kesobb se nagyon (se felhasznaloi, se programozoi, se admin szinten)!!.

Ez igaz. De a progmatrol se hallottam hogy ott eroltettek volna. Altalban igaz hogy minden gyakorlati ismeretet onszorgalombol kell elsajatitani.
...

Programozasi kornyzet, Elemi Programozas, stb.
Nyilvan, lehetne tobb is... De legalabb talalkozol vele. Sot, tanulsz rola. (horizontalis latasmod kialakitasa?)

Ezzel is had' vitatkozzam egy kicsit: ez egyszerűen nem így van. Van DOS, VMS, ill. Unix. Majd később - mivel itt tényleg erősebb a windoze vonal - szövegszerkesztés, stb.
Azt én sem értem, hogy VMS-t minek tanítanak egy leendő középiskolai tanárnak, ahogyan azt sem értem, hogy miért egy ,,Informatikai alapismeretek'' című tárgyon vitatkoztok.

Had' mondjak egy szentségtörést: egy informatikatanárnak SEMMI szüksége arra, hogy bash-ben fullextrás programokat írjon. Ahogy DCL-re sincs SEMMI szüksége. Annyit, amennyi kell, azt igenis megtanítják.

Egy infotanárnak LOGO-t kell tanítania, meg Pascal-t, meg Delphit, később esetleg C-t. Ha nagyon power a gyerek, akkor taníthat neki Prologot.
Ezeket viszont jól megtanítják.

[quote:65dc98b5bc="florariz"]
[quote:65dc98b5bc="profeta"]
[quote:65dc98b5bc="florariz"]
Nem akarok megbantani senkit, de a tanari garda felkeszultsege, motivacioja, es egyeb kepessegei nem a legjobbak (TISZTELET a kiveteleknek, nagyTvel). Egy nagy lavor langyos labviz. Ez az igazi baja a szaknak. Ezert erdemes elhuzni onnan, amikor erre eloszor rajossz...
:idea:

Ez azert arnyaltabb. Az informatika alapjait, ugymint adatszerkezetek algoritmusok, adatbazisok, nyelvek es automatak, forditoprogramok, mesterseges intelligencia, szepen megtanitjak. Es pont ezek azok az elmeleti dolgok amik tenyleg _szuksegesek_. A tobbi csak sallang, de mint fentebb irtam, nem kotelezo minden hulyeseget vegigulni. Ez nem gimnazium.

Igen, de a tobbi "sallang" a tanterv 70%. Persze nem mind sallang... de elemi hianyossagok vannak. Nem a tematikaban, hanem az oktatas minosegeben es modszertanaban.

Szeretnélek megkérni arra, hogy sorold fel azt a 70%-ot, amit sallangnak tartasz.
Ha pedig nem sikerül, akkor légyszíves ne írj többet ilyet, mivel véleményed megtévesztő olyan emberek számára, akik nem jártak erre a szakra. Mellesleg szerintem te sem jártál. Legalábbis nem végig.

Es nem gyozom hangsulyozni: emellett meg kell tanulni folyekonyan angolul beszelni, kommunikalni, magadat menedzselni, es nemi kozgaz sem art, foleg a gyakorlati fajtabol, ha nem alkalmazott akarsz lenni egesz eletedben.
A lenyeg a szemelyisegfejlodes. Ehhez semelyik egyetem semmit nem tesz hozza.

Egy szemelyiseg fejlodesere nagyban hat a kornyzete. Jelen esetben az egyetem (is).
Es ez a lehetoseg nincs megfeleloen kiaknazva. Sem az oktatok, sem a hallgatok reszerol.
Komoly vagyok, nagyon ertek hozza, hol az akademiai tagsagom? :P
Uff. :twisted: :wink:

Nem értelek téged. Oktatóim felét tegezem, és nem azért, mert annyira fiatalok lennének. Szerintem ez egy elég jó pont.
Az pedig, hogy mind a TTK-s mind pedig az IK-s HÖK egy nagy kalap sz*r, az nem feltétlenül a szak hibája.

Mégvalami: nem hiszem, hogy egy ,,komoly vagyok, nagyon értek hozzá'' mondattal el lehet intézni azt, ha valótlan dolgokat állítasz.

szeretnek egy par dolgot megjegyezni a vitaval kapcsolatban. teljesen veletlenul en egy tanar vagyok. egy tanar, aki informatikat tanit. nem vagyok benne biztos, hogy az a fajta arcoskodas, ami itt megy feltetlenul tapasztalati elmenyeken alapulna. tudom azt, hogy sokan a diakok kozul, akik nagy elvarasokkal erkezik az egyetemre mind tokeletes tanarok szeretnenek lenni. azokrol a diakokrol van szo, akik nemreg kerultek ki kozepiskolajuk falai kozul, megtapasztaltak valami uj intezmenyformat es rogton elveszitik realitaserzekuket. nem ralitas ugyanis az, ha valaki egy kozepiskolaban programozast kivan tanitani. kivetelt kepeznek ezalol termeszetesen azok az iskolak, ahol az informatika kiemelt szerepet kap, de minthogy ezek vannak jelentos kisebbsegben, ezert engedtessek meg nekem, hogy a nagy altalanossag kifejezes alatt a tobbirol beszeljek. egy altalanos kozepiskolaban a tanterv alapjan az orak fele a MS Office programcsomag megismeresevel, ill. elsajatitasaval zajlik. ezt alatamasztja az az altalam koztudottnak velt teny, hogy a kesobbiek folyaman bizonyos iskolakban az erettsegihez automatikusan jar egy kozepfoku szoftveruzemelteto kepesitest igazolo papir. nem. nem kozepfoku programozokrol, emelt szintu adatbazis-szerkesztoi vizsgarol szolo papirt adnak, hanem egy "szimpla" ECDL vizsgat. tehat ez a tananyag. ilyen alapokon a pedagogusnak nem az az elsodleges feladata, hogy olyan dolgokkal traktalja a tanulok fejet, amelyek szamara teljesen haszontalanok, hanem igenis a szamitogep megszerettetese, szuksegessegenek elfogadtatasa es magabiztos hasznalata a cel. ahogy mar sokan emlitettek: egy informatika tanar szakosbol vagy informatikus vagy tanar lesz. elhivatottsag kerdese. pont ez az elhivatottsag az, amely valakit tanarra emel. igy hat lehet a tanar olyan, akinek az ismertei nem terjednek ki a programnyelvek mindegyikre. rengeteg olyan ember van az en kollegaim kozott is, akiknek a kozepiskolas tananyag leadasa nem okoz feltetlen oromot joval magasabb tudasszintjuk miatt. altalanos tapasztalat, hogy ezek ok pedagogusi tevekenysegukben sokkal gyengebbek, mint azok, akik elvezettel csinaljak. sajnalatos modon szeim irasaban pont egy ilyen embert latok. mert kit hallgatunk szivesen.? azt, aki szarazan atad hatalmas mennyisegu ismeretanyagot es mogorvan visszakoveteli, mikozben a feje folott esetleg osszecsapnak a hullamok erzeketlensege miatt, avagy azt, aki elvezettel, szerettel nyujtja at kisebb szintu tudasanak egy reszet osztokelve minden egyes tanitvanyat ezuton is arra, hogy bizony lehet elvezni ezt a targyat alacsonyabb szinten is? marpedig mi pont az alacsony szintbe vagyunk skatulyazva. minden a temaval foglalkozonak szemet szurhat az is, hogy mar a kozepiskolaban tapasztalhato egy szellosodes, amely rengeteg peremtantargyat(s ezaltal az informatikat is) erint. megvaltozott a szint, amit el lehet(el kell) varni mindenkitol. s ha mar igy van, akkor mi dongetve a mellkasunkat igenis azt akarjuk bizonygatni, hogy de, lehet es en megcsinalom? kerdes, hogy kikbol es hogyan. oraszamok tekinteteben erosen keves a lehetoseg minderre, nem beszelve arrol a nem elhanyagolhato tenyrol, hogy azok a gyermekek, akiket nem valaszottak ki elitiskolakba tanulmanyi eredmenyuk kovetkezteben, azok a differencialt oktatas magyarorszagi berendezkedeset alapul veve egy naluk gyengebb kepessegu tanulokkal is megoldaott kozossegbe kerul, ahol a tenyleges cel az, hogy _mindenki_ eljusson az erettsegiig. lehet, sot kell is buktatni ezen tantargy keretein belul, de ha mar valsztasi lehetoseg van...akkor ezek ne amiatt tortenjenek, hogy logikus gondolkodasmod szinte teljes hianyaval kuzdoket probalunk az algoritmikus gondolkodas fele hajtani. a helyzet enyhen banalis lenne. igy kijelentheto. egy jo informatika tanar nem feltetlenul a tudasaval hodit, hanem a lelkesedesevel. ebbe a korbe termeszetesen a sotet parasztok nehezen fernek bele, de sok mindenki mas igen. az pedig, hogy a mai egyetemista fiatalok egy resze a ralatas teljes hianyaban probal meg megmondoemberkent funkcionalni...egyenesen nevetseges.

Az ELTE progmat nekem nagyon sok használható tudást adott. Persze nem ott tanultam meg programozni, de ez a szak szerintem nem is ezért van. Aki úgy jött oda, hogy majd itt megtanítanak az vagy kihullott, vagy úgy fejezte be, hogy azt sem tudta mit tanult. Sok jó tanárral találkoztam, akik örömmel fogadták, ha a diák komolyabb szakmai problémákkal fordult hozzájuk. Aki akar az itt nagyon jó szakembert képeztethet magából. Lényeg, hogy a lehetőség megvan rá.

[quote:cf0386d053="florariz"]
Mar felnott fejjel vegiggondolva: eppen ez a baj vele! Szakmai szinten nem kepeznek, es tanarkent is ***** leszel.

Lehet hogy nem hangsulyoztam elegge, de aki tanarszakon vegez annak nem kell tanarnak mennie. Ketfele ember megy el vegul tanitani. Az elso az elhivatott, akibol tenyleg jo tanar lesz, es akkor is csinalja, ha tudja hogy ezert az eletben semmifele elismeresben nem lesz resze. A masik fele a sotet seggfej, aki masra nem jo.
A tobbi meg elmegy informatikusnak.
Ami a lenyeg, a tanarszakbol kovetkezo targyak szama es foleg sulya konvergal a nullahoz.

[quote:cf0386d053="florariz"]
Ez kozel sem igaz szerintem (legfeljebb a matekos resze, ami meg nem szuksegtelen :P). 1-2 éve még mindig a "DOS parancsok" lemez ment elsőben.

Hat konkretan ez alol en meg az osidokben is felmentest kaptam (megvolt mashonnan), de amugy is szinte minden gyakorlatezetovel lehet beszelni. Ha tudod az anyagot, megirod a zh-t, keszitesz valami beadandot, vagy esetleg tartasz egy eloadast a csoportnak a temahoz kapcsolodoan, sima ugy jegyet kapni. Ha latjak rajtad hogy tudsz valamit, a legtobb gyakvez. nem akadekoskodik. Persze van nehany hulye, azokat el kell kerulni.

[quote:cf0386d053="florariz"]
Elrettenteskent: semmi *nix vagy ilyesmi, es kesobb se nagyon (se felhasznaloi, se programozoi, se admin szinten)!!.

Ez igaz. De a progmatrol se hallottam hogy ott eroltettek volna. Altalban igaz hogy minden gyakorlati ismeretet onszorgalombol kell elsajatitani. Vagy ha neked oktatas kell, keress valahol a bme-n egy ilyen targyat es vedd fel. Ha jol tudom beszamitjak.

[quote:cf0386d053="florariz"]
Nem akarok megbantani senkit, de a tanari garda felkeszultsege, motivacioja, es egyeb kepessegei nem a legjobbak (TISZTELET a kiveteleknek, nagyTvel). Egy nagy lavor langyos labviz. Ez az igazi baja a szaknak. Ezert erdemes elhuzni onnan, amikor erre eloszor rajossz...
:idea:

Ez azert arnyaltabb. Az informatika alapjait, ugymint adatszerkezetek algoritmusok, adatbazisok, nyelvek es automatak, forditoprogramok, mesterseges intelligencia, szepen megtanitjak. Es pont ezek azok az elmeleti dolgok amik tenyleg _szuksegesek_. A tobbi csak sallang, de mint fentebb irtam, nem kotelezo minden hulyeseget vegigulni. Ez nem gimnazium.

Es nem gyozom hangsulyozni: emellett meg kell tanulni folyekonyan angolul beszelni, kommunikalni, magadat menedzselni, es nemi kozgaz sem art, foleg a gyakorlati fajtabol, ha nem alkalmazott akarsz lenni egesz eletedben.
A lenyeg a szemelyisegfejlodes. Ehhez semelyik egyetem semmit nem tesz hozza.

Sziasztok!

Informatikát tanítok Szegeden egy jó nevű gimnáziumban. Az egyik tanítványom, aki mindenképpen Pesten akarja folytatni (jó, lehet Budán is :-), kérdezte, hogy melyiket válassza inkább: az ELTÉ-t vagy a BMÉ-t?

Tudtommal a BME inkább gyakorlatias, az ELTE inkább elméletközpontú képzést ad. Én arra vagyok kíváncsi, hogy hol adnak olyan tudást, amivel a programozói-rendszergazdai-programtervezői-informatikus szakmára készítik fel az embert. Az is érdekel, hol tanítanak inkább Unixot mint Microsoftot --- az egyiken mintha újabban lenne Microsoft Felhasználói Programok Tanszék is, vagy valami ilyesmi, ha jól hallottam. (Ez nálam inkább mínusz pont.)

Az is kérdés, hol vannak jó oktatók? Pl. Molnár Ingó az ELTÉ-n van, de mintha a BMÉ-n foglalkoznának inkább kernelszintű programozás oktatásával (talán ők adtak is ki valami jegyzetet ebben a kategóriában). Zsakó László, aki nagyon jó algoritmusokból, szintén az ELTÉ-n van. A BMÉ-n viszont úgy hallottam, jobb pl. a hardverpark, no és az ELTE eléggé el van adósodva, ahogy nyomatják mostanában az újságok.

Ezer kérdés... Van valakinek személyes tapasztalata?

Én meg gimnáziumba járok és nem tudom melyik az olyan elvetemült és elveszett diák aki a tanároktól kér tanácsot. Ha ilyen idősen ennyit nem tud eldönteni, akkor azt már csak sajnálni tudom. Az ilyen emberek mindig a mas velemenyere fognak hagyatkozni, amit én gázosnak tartok.

Gondolom, tanácsot kért, egy valószínűleg bölcsebb, többet látott embertől. Semmi gázos nincs ebben, sőt.

Lehet, hogy rosszul gondolom, de szerintem teljesen mindegy, melyiket választja,
1. ha pl a BME fejlettebb infrastruktúráját választja, még mindig tud bármikor beszélgetni/konzultálni/dolgozni az ELTE-sekkel
2. ha tényleg érdekli a dolog, akkor úgyis rá fog feküdni, és megtanulja, amit nem tanítanak meg neki a suliban

[quote:114114f404="drojid"]Gondolom, tanácsot kért, egy valószínűleg bölcsebb, többet látott embertől. Semmi gázos nincs ebben, sőt.

Lehet, hogy rosszul gondolom, de szerintem teljesen mindegy, melyiket választja,
1. ha pl a BME fejlettebb infrastruktúráját választja, még mindig tud bármikor beszélgetni/konzultálni/dolgozni az ELTE-sekkel
2. ha tényleg érdekli a dolog, akkor úgyis rá fog feküdni, és megtanulja, amit nem tanítanak meg neki a suliban

Ha erdekelne a tema, akkor nem kerdezoskodne hogy megis hova kene mennie. Biztos latta a Bizd a hackerre cimu szuperfilmet es o azota programozo akar lenni :lol:

Én eltén vagyok progmatos
az egyik előadonk fogalmazta meg jól a különbséget a két egyetem között:

A BME-n képzik a szakma fekete sísapkás kommandósait, mig az ELTE-n a békés egyetemi polgárokat oktatják.

Én indulásnak nem voltam elragadtatva az elte féle oktatástól de igy több év távlatábol jobbnak tartom a gyakorlati oktatásnál az elméletit.
Itt szintén egy hasonlatot hoznék:
munkáltato:
Na és milyen nyelven tud programozni??
emberke BME : c,c++,java........ sok
emberke ELTE: milyenen kell.

elméleti oktatás:
nem magát a nyelveket vesézi ki kezdetnek hanem az egész programozás mikéntjeit
majd később a nyelveket is.
gyakorlati:
nagyon sok programot iratnak de kevesebb az elméleti magyrázat

Kérés hogy az illető mihez érez affinitást.

[quote:2a735de6b4="thuglife"]Én meg gimnáziumba járok és nem tudom melyik az olyan elvetemült és elveszett diák aki a tanároktól kér tanácsot. Ha ilyen idősen ennyit nem tud eldönteni, akkor azt már csak sajnálni tudom. Az ilyen emberek mindig a mas velemenyere fognak hagyatkozni, amit én gázosnak tartok.

Én meg a te hozzáállásodat tartom hihetetlenül gázosnak. Hidd el: nem szégyen az okosabbtól kérdezni. Remélem, hogy hamarosan eljutsz abba korba, amikor te saját magadtól is így fogod gondolni. Ezt komolyan gondolom, nem kötözködés, meg lefikázás, a középsuliban saját tapasztalatom szerint is jellemző, mondhatni divatos hozzáállás, hogy a 'tanár' az úgy ahogy van gáz. Az egyetemen aztán megváltozik a hozzáállása az embernek. Persze biztos van akinek nem... sokra nem viszi.

És akkor az egyetemről. Én a BME info-t ismerem, immáron 4. éve. Az első 6 félév alapképzés, és fogsz kapni elméletet bőven, még sokat is. Ha az ELTE-n ennél is több elméletet oktatnak, akkor nem javaslom, hogy oda menjél. A gyakorlati rész inkább a szakirányos időszakra jellemző. Linux vs MS témáról meg annyit, hogy te döntesz. Van lehetőség erre is, arra is. Ha most már azon spekulálsz, hogy 'mi leszel, ha nagy leszel', akkor javaslom olvasgatni az idei szakirány kiírásokat. Hasonlítsd össze ezeket az ELTE-sekkel és dönts ezek alapján. Nem árt hosszútávra tervezni.

szerintem a elméleti oktatás az eltén jelntősen több mint a bme-n (vannak bme-s ismerőseim nem hasbol mondom)
nálunk is hasonlo a dolog 3 év alap utána szakosodás
de közben is van igen sok speci
az érdekes dolgok általában ezeken vannak nem a kötelező órákon :lol:

lehet hogy a nyilt napokat kellene megnéznie a kedves gimnazistának
de nem az órákra beülni (az tök fölösleges) hanem az emberekkel beszélgetni

[quote:fc30e34b4f="kovzol"]Az is kérdés, hol vannak jó oktatók? Pl. Molnár Ingó az ELTÉ-n van,

Hat, mingo eppen ugy van az ELTE-n, ahogy en :) Neki is van neki elo @elte.hu-s e-mail cime. Tudtommal sosem volt oktato, es annak idejen fizikuskent vegzett.

Zsakó László, aki nagyon jó algoritmusokból, szintén az ELTÉ-n van.

Igy van, de o infotanarokat oktat (csak es kizarolag), a progmatos kepzeshez nincsen koze.

no és az ELTE eléggé el van adósodva, ahogy nyomatják mostanában az újságok.

Mindig is el volt adosodva, az ilyen "apro" problemakat a mamut allami intezmenyekben gordulekenyen szokas kezelni :) Csodbe menni es bezarni nyilvan nem fog.

én BME-s vagyok immár 3-dik éve.

A két szak nem igazán összehasonlítható. Főleg nem a programozási nyelvek tekintetében. Az INFORMATIKUST nem úgy kell elképzelni, mint aki egész életében programoz. Az teljesen csak tőled függ, hogy milyen irányba mozdulsz el.
A BME-n valószínűleg inkább az iparhoz közel álló dolgokról tanulsz, de csak a szakirány után.
Szerintem az ELTE inkább megtanítják az absztrakt dolgokat és mindehhez a mindenre kiterjedő bizonyításokat.
A BME-n pedig talán nem követelik meg a teljes elvonatkoztatást mindentől, ezért egy kicsit gyakorlatiasabbnak tűnik, bár az alapképzésben itt is megkapod bőven az elméletet.
Szerintem bármelyiken végez valaki nagyon kitűnő szakember lehet, ez csakis rajta áll, hogy mennyire érdekli egy-egy téma.
És tényleg ha már egyszer errefele kerülsz, rájössz, hogy bárkivel fel lehet venni a kapcsolatot.

[quote:f1a9c14812="thuglife"]
Ha erdekelne a tema, akkor nem kerdezoskodne hogy megis hova kene mennie. Biztos latta a Bizd a hackerre cimu szuperfilmet es o azota programozo akar lenni :lol:

Nem, akkor inkább rögtön megnézte volna, hogy melyik is a legbiztonságosabbnak mondott oprendszer és fejlesztőnek tettetné magát. Vagy legalábbis OpenBSD szakirányra akarna menni. De ha nem szégyell kérdezni, akkor jól is választhat. Vannak olyan emberek, akik mindig mások véleményére adnak, ha nem kérdeznek, akkor is, mennek a tömeggel. Na, ilyenek a véresszájú "használj Debian/Gentoo/OpenBSD/FreeBSD/Win2003Server" emberek, akik "hallják" és "sok helyen leírták", hogy ez milyen jó és szép.

Az igazi OpenBSD-sektől elnézést, nem a sértégetés volt a célom.

Szerintem folosleges az alapjan donteni, hogy mondjuk BME-n x nyelvet tanitanak meg, ELTE-n meg x+1 -et. Ugyis a hallgaton mulik az egesz, hogy szabadidejenek mekkora hanyadat tolti onszorgalombol megfelelo temakort elsajatitva. Diakot nem lehet eroszakkal megtanitani semmire sem (foleg programozni), viszont ha egy tananyag felkelti az erdeklodeset, akkor szivesen tovabbhalad azon a vonalon.
Igy egyetem vegefele azt latom, hogy - mivel osszes tananyag iszonyu nagy - csak egy-egy tantargy segitsegevel minden apro iranyt bemutatnak, melyet megismer a hallgato, es sajat belatasa szerint dont, hogy folytatja-e (szakirany lenyege is hasonlo).

Egyebkent kb. ilyen a felallas:
ELTE progmat --- BME info --- BME villany
bal szele hardcore sw-es elmelet, jobb szele hw. Info vhol a ketto kozott balra tolodva helyezkedik el.

Programozasi stilusra pedig a kovetkezo a jellemzo. Egy egyszeru problemat progmatos megir java/c#/.net nyelven; infos c-ben; villanyos assembly-ben :)

BME villany utolsoev

Bar errol a ket karrol semmilyen gyakorlati tapasztalatom nincs, kivulallokent azt mondom, teljesen mindegy.
Tanuljon angolul, toltson le netrol sok infot, vegyen jo konyveket, tanulmanyozzon forraskodokat.

Es a legfontosabb: csak olyan dologra fecserelje az idejet, amit szeret, es erdekli.
Legyen sokoldalu, szorgalmas es erdeklodo.

Tudom, hogy altalanos dolgokat irok, de az a tapasztalatom, sokan elfelejtik a legalapvetobb dolgokat, foci, pia, lanyok, cigi. Kinek mi.

Az egyetem ugyis csak iranyt mutat.

[quote:6ff0185519="profeta"][quote:6ff0185519="florariz"]
Mar felnott fejjel vegiggondolva: eppen ez a baj vele! Szakmai szinten nem kepeznek, es tanarkent is ***** leszel.

Lehet hogy nem hangsulyoztam elegge, de aki tanarszakon vegez annak nem kell tanarnak mennie. Ketfele ember megy el vegul tanitani. Az elso az elhivatott, akibol tenyleg jo tanar lesz, es akkor is csinalja, ha tudja hogy ezert az eletben semmifele elismeresben nem lesz resze. A masik fele a sotet seggfej, aki masra nem jo.
A tobbi meg elmegy informatikusnak.
Ami a lenyeg, a tanarszakbol kovetkezo targyak szama es foleg sulya konvergal a nullahoz.

Es ez miert jo? Informatikus nem leszel attol, hogy oda jarsz. Kevesebbet kapsz, mintha fosulira jarnal. Egyetlen pozitivum, hogy felvehetsz mas szakrol komolyabb orakat is, es elmehetsz jo oktatokhoz is, nem-kotelezo orakra.

Emberekkel nem tanulsz meg foglalkozni azert, mert erre a szakra jarsz, ez biztos! Es most lehet azt irni, hogy akinek nem megy alapbol, az ne legyen tanar, aki pedig elhivatott, az meg jo tanar lesz; ez - szerintem - mar egy megkopott elmelet.

Sotet seggfejek meg ne tanitsak a gyermekemet, es senki maset se.

[quote:6ff0185519="florariz"]
Ez kozel sem igaz szerintem (legfeljebb a matekos resze, ami meg nem szuksegtelen :P). 1-2 éve még mindig a "DOS parancsok" lemez ment elsőben.

Hat konkretan ez alol en meg az osidokben is felmentest kaptam (megvolt mashonnan), de amugy is szinte minden gyakorlatezetovel lehet beszelni.
...

Ezzel ervelsz a szak mellett, hogy ki lehet kerulni a kotelezo orakat? Amik ugye azert vannak, hogy ...

Nem - feltetlenul - a DOS alapismeretekkel van baj, hanem azzal, hogy csak az van. Shell, amit sosem hasznaltal, es mar sohasem fogsz hasznalni... franko.
Lehet arra hivatkozni, hogy egyszeru, es ezert modellnek pont jo... de akkor meg a lenyeget teveszettek szem elol, ugyanis a szamonkeres arról szól, hogy menyyire vagy DOS poweruser... amúgy én is külön vizsgáztam, anno. (de azért láttam, mi folyt ott)

Persze, ez csak 1 pelda a szak maradisagara, es a bebetonozodott multra.

[quote:6ff0185519="florariz"]
Elrettenteskent: semmi *nix vagy ilyesmi, es kesobb se nagyon (se felhasznaloi, se programozoi, se admin szinten)!!.

Ez igaz. De a progmatrol se hallottam hogy ott eroltettek volna. Altalban igaz hogy minden gyakorlati ismeretet onszorgalombol kell elsajatitani.
...

Programozasi kornyzet, Elemi alkalmazasok fejlesztese, stb.
Nyilvan, lehetne tobb is... De legalabb talalkozol vele. Sot, tanulsz rola. (horizontalis latasmod kialakitasa?)

[quote:6ff0185519="florariz"]
Nem akarok megbantani senkit, de a tanari garda felkeszultsege, motivacioja, es egyeb kepessegei nem a legjobbak (TISZTELET a kiveteleknek, nagyTvel). Egy nagy lavor langyos labviz. Ez az igazi baja a szaknak. Ezert erdemes elhuzni onnan, amikor erre eloszor rajossz...
:idea:

Ez azert arnyaltabb. Az informatika alapjait, ugymint adatszerkezetek algoritmusok, adatbazisok, nyelvek es automatak, forditoprogramok, mesterseges intelligencia, szepen megtanitjak. Es pont ezek azok az elmeleti dolgok amik tenyleg _szuksegesek_. A tobbi csak sallang, de mint fentebb irtam, nem kotelezo minden hulyeseget vegigulni. Ez nem gimnazium.

Igen, de a tobbi "sallang" a tanterv 70%. Persze nem mind sallang... de elemi hianyossagok vannak. Nem a tematikaban, hanem az oktatas minosegeben es modszertanaban.

Es nem gyozom hangsulyozni: emellett meg kell tanulni folyekonyan angolul beszelni, kommunikalni, magadat menedzselni, es nemi kozgaz sem art, foleg a gyakorlati fajtabol, ha nem alkalmazott akarsz lenni egesz eletedben.
A lenyeg a szemelyisegfejlodes. Ehhez semelyik egyetem semmit nem tesz hozza.

Egy szemelyiseg fejlodesere nagyban hat a kornyzete. Jelen esetben az egyetem (is).

Es ez a lehetoseg nincs megfeleloen kiaknazva. Sem az oktatok, sem a hallgatok reszerol.

Komoly vagyok, nagyon ertek hozza, hol az akademiai tagsagom? :P
Uff. :twisted: :wink:

[quote:4b422ab908="XMI"]... a középsuliban saját tapasztalatom szerint is jellemző, mondhatni divatos hozzáállás, hogy a 'tanár' az úgy ahogy van gáz. Az egyetemen aztán megváltozik a hozzáállása az embernek. Persze biztos van akinek nem... sokra nem viszi.

Noss... Itt Szegeden egy db. annál jobb suli van, mint amiben kovzol tanít :-D
Én oda jártam. Nekem teljesen jó véleményem volt a legtöbb tanáromról.
Abban viszont igazad van, hogy az egyetemen ez megváltozott... Nagyon sok egyetemi tanáromról rossz véleményem lett... (És persze voltak páran olyanok, akikről meg nem!!!)
De azért ebben a témakörben azért imho az SZTE lazán felveszi a versenyt az ELTE/BME választási lehetőségekkel...
Ha meg a free softwarek is érdeklik a diákot, akkor az SZTE imho az egyik legjobb választás!
Szeged mindig is kiindulópontja volt az ilyesmiknek...

[quote:1bd4137555="Ago"]Nem, akkor inkább rögtön megnézte volna, hogy melyik is a legbiztonságosabbnak mondott oprendszer és fejlesztőnek tettetné magát. Vagy legalábbis OpenBSD szakirányra akarna menni.
[...]
Az igazi OpenBSD-sektől elnézést, nem a sértégetés volt a célom.

Kicsit kemeny volt, de azt hiszem szivembol szoltal. :)

BME: stabilan hozza a szintjet, ahogy messzirol latom.

ELTE IK (http://www.inf.elte.hu/): most szuletett (TTK-bol valt ki), van benne spiritusz, meg most alakulnak ki a dolgok, talan jo(bb) lesz, mint volt. Foleg, ha joarcok jarnak oda (mint en? :twisted: ). Mert 1dul nem megy....

[quote:ac975c6fc6="ghost"]Itt szintén egy hasonlatot hoznék:
munkáltato:
Na és milyen nyelven tud programozni??
emberke BME : c,c++,java........ sok
emberke ELTE: milyenen kell.

elméleti oktatás:
nem magát a nyelveket vesézi ki kezdetnek hanem az egész programozás mikéntjeit
majd később a nyelveket is.
gyakorlati:
nagyon sok programot iratnak de kevesebb az elméleti magyrázat

Megerositem. Mindket szakrol vannak ismeroseim, barataim. Az ELTE-sek
mindig is nagy aszok voltak, olyanok, akik elott meghajolok. Ez persze
nem azt jelenti, hogy a BME-sek rosszak lennenek, ott is nivosabb oktatas
folyik. A Gabor Denes-re nem mennek semmikep, arrol is van
tapasztalatom hogy ott kik vegeznek; tisztelet a kivetelnek.

[quote:b31423919b="GCS"][quote:b31423919b="Jedite"]
BME, vagy ELTE?
Más nincs?
:cry:

Sajnos Mo-on meg nem terjedt el az a rendszer, hogy a diakok _kotelezo (kulfoldi) gyakorlatra_ menjenek, pl a franciaknal is egy evet kifejezetten erre szannak. Amig ez nincs, addig nem nagyon lehet azt mondani, hogy egy friss diplomas munkakereso ember fel tudna valamit mutatni.

De van más is. SZTE! Imho attól eltekintve, hogy van ott pár olyan, akit rég elzavartam volna mezőgazdasági munkát végezni, mert a szellemi munka, vagy a szellemi munkához való tudásanyag oktatása nem igazán rászabott feladat, elég jó hely!

A szakmai gyakorlattal kapcsolatban viszont én is meglepődtem egy dolgon: Kb. 2 hete az egyetem új épülő épületéhez szállátották le a hálózati eszközöket. A meg nem nevezett rendszerintegrátor cég (aki ismeri a témát úgyis kitalálja melyik az :-D) illető mérnöke egy gyakorló BMF-es sráccal jött, aki szakmai gyakorlaton volt náluk. Teljesen meglepődtem azon, hogy BMF-en mik vannak.
És ez több szempontból is előnyös: A srác már utolsó éveiben szerez némi szakmai tapasztalatot, ami többet ér imho, mint némi padban töltött idő, mert ameddig ott egy "szaki" magyaráz 200 embernek, addig itt két szaki (az adott rendszerintegrátor cég mérnöke & én) magyarázott egy embernek. Bármit is kérdezett, mindenre választ kapott...
Közben ezért még fizetést is kapott...
Az adott cégnek meg "ocsóér' volt munkaereje", és így egy kivitelezésért csak egy mérnököt kell fizessenek...
Nem tudom pontosan, hogy BMF-en milyen szakra járt a srác, de mint írtam, imho teljesen jó konstrukciónak tartom a dolgot...

[quote:9ef56502a0="XMI"]Az első 6 félév alapképzés, és fogsz kapni elméletet bőven, még sokat is. Ha az ELTE-n ennél is több elméletet oktatnak, akkor nem javaslom, hogy oda menjél.

Szerintem az ELTE-n 'mas' elmeletet tanitanak, magat az algoritmizalast
programnyelvtol fuggetlenul kemenyen belevasaljak az emberbe. Ennek
az eredmenye az, hogy a BME-s egy-egy uj programnyelvet megtanul,
az ELTE-s meg alkalmaz. Biztos sarkitott volt a dolog, de megvan az
alapja.

[quote:c76a89a546="florariz"]
Egy szemelyiseg fejlodesere nagyban hat a kornyzete. Jelen esetben az egyetem (is).

Igen. Ha kockafeju, kicsit bekepzelt, emberekkel banni keptelen szerencsetlen akarsz lenni, akinek baja lett az analizis magolasatol, a progmaton a helyed. (Ez most persze kicsit sarkitott, akinek nem inge ne vegye magara.)

Amugy nem azert erveltem az info szak mellett mert el lehet logni, hanem:
1, megtanitjak azt az elmeleti anyagot ami tenyleg kell
2, megvan a szabadsagod hozza, hogy azt is megtanuld ami erdekel
3, Egyetemi diplomat ad, es nem kezelnek kozepiskolas hulyegyerekkent, mint egy-ket fosulin szokas.
4, nem lesz kockafejed a sok felesleges tanulastol

Nyílt Nap a középiskolás diákok számára
2004. november 5. (péntek)
http://www.bme.hu/hu/felveteli/tanev.html

Algoritmuselmélet az van a BME-n is bőven. Én nem ebben látom a problémát. Sokkal inkább abban, hogy egy csomó, egyébként gyakorlati jellegű témát az alapképzés alatt túlzottan az elméletre helyezett hangsúllyal tárgyalnak. Ez egy ilyen hallgatólagos szabály, hogy az 5 kredites tárgyaknak elméletieknek kell lenniük (ha máshol nem is, legalább a számonkérés szintjén :( ). Főleg bizonyítások szükségtelen visszakérésére gondolok.
Ugyanakkor persze vannak gyakorlatok, meg laborok, ahol megtanuljuk ténylegesen használni is valamire a tudást, de ehhez a leadott és számonkért elméletnek csak a töredékére van szükségünk. Ezek egyébként nagyságrendekkel hasznosabbak az elméleti tárgyalásnál, de mindig csak 2-3 kreditesek. Amellett, hogy évközben annyi ráfordított időt igényelnek, mint amennyit kb 3 másik 5 kredites tárgy.

Ezzel persze nem akarom senkinek sem elvenni a kedvét, azért nem olyan komoly ez, mint amilyennek így önmagában hangzik.

A programnyelvekről meg annyit, hogy a BME info nem programozóképző, hanem elvileg mérnökképző. Sajnos az eszközök, amiket meg kell ismerni igénylik, hogy az ember tudjon legalább valami alapszinten C, C++, Java-ban programozni. Az, hogy van Prolog/SML oktatás is, az viszont szerintem deklaratív látásmód miatt nagyon fontos. Ezt a szemléletmódot meg önmagában nem lehet oktatni (hála a jó istennek Szerediék nem estek a fent említett túlhangsúlyozott elmélet gyakorlat nélkül c. csapdába).

Nem az intézmény a lényeg, hanem az "ember" !!!

Láttam én már BME-et végzett emberkét, bizony nem volt a helyzet magaslatán !

Bár én csak fősulit végeztem. azért nem hinném, hogy annyival hülyébb lennék.

Uff !!!

[quote:ea6457e2db="florariz"][quote:ea6457e2db="profeta"]

Lehet hogy nem hangsulyoztam elegge, de aki tanarszakon vegez annak nem kell tanarnak mennie. Ketfele ember megy el vegul tanitani. Az elso az elhivatott, akibol tenyleg jo tanar lesz, es akkor is csinalja, ha tudja hogy ezert az eletben semmifele elismeresben nem lesz resze. A masik fele a sotet seggfej, aki masra nem jo.
A tobbi meg elmegy informatikusnak.
Ami a lenyeg, a tanarszakbol kovetkezo targyak szama es foleg sulya konvergal a nullahoz.

Es ez miert jo? Informatikus nem leszel attol, hogy oda jarsz. Kevesebbet kapsz, mintha fosulira jarnal. Egyetlen pozitivum, hogy felvehetsz mas szakrol komolyabb orakat is, es elmehetsz jo oktatokhoz is, nem-kotelezo orakra.

Emberekkel nem tanulsz meg foglalkozni azert, mert erre a szakra jarsz, ez biztos! Es most lehet azt irni, hogy akinek nem megy alapbol, az ne legyen tanar, aki pedig elhivatott, az meg jo tanar lesz; ez - szerintem - mar egy megkopott elmelet.

Sotet seggfejek meg ne tanitsak a gyermekemet, es senki maset se.

Nem hinném azt, hogy nem sorolhatná magát bárki olyan az informatikusok közé, aki elvégezte ezt a szakot.

Nem hinném továbbá azt sem, hogy ,,sötét seggfejek'' el tudják végezni.
Arra van példa, hogy valaki progmód II nélkül tanít egy pesti középiskolában, de ez már más tészta.
Az is igaz, hogy van jó sok ,,sötét seggfej'', aki bukdácsol évről évre, mivel úgy gondolta, hogy ő jó lesz progmatosnak, aztán átment infóra, mivel ott tényleg kevesebb matek van, csak éppen azt sem képes elvégezni.

Azután szeretném megkérdezni a kedves hozzászólót, hogy hány darab pedagógia-psziclológia komplex szigorlatot csinált meg, hány darab kötelezően választható ped-pszi specit vett fel, ami kell a gyakorlótanításhoz, stb.
Ha infótanári szakon nem tanítanak meg emberkkel bánni, akkor nem érdemes az ELTE-re jönni tanárnak, mivel a tanári képzés _mindenütt_ ugyanaz, ugyanazokkal az oktatókkal. (beleértve BTK, TTK, IK)

És az sem igaz, hogy a tanárszakból következő órák száma konvergál a nullához. Két teljes félévet el lehet végezni úgy, hogy _csak_ az általános tanári képzéshez kapcsolódó tárgyakat veszed fel, és jócskán megvan a sikeres, ösztöndíjjal járó féléved, és ez után jön a szakmódszertani rész.

[quote:ea6457e2db="florariz"]
[quote:ea6457e2db="profeta"]
[quote:ea6457e2db="florariz"]
Ez kozel sem igaz szerintem (legfeljebb a matekos resze, ami meg nem szuksegtelen :P). 1-2 éve még mindig a "DOS parancsok" lemez ment elsőben.

Hat konkretan ez alol en meg az osidokben is felmentest kaptam (megvolt mashonnan), de amugy is szinte minden gyakorlatezetovel lehet beszelni.
...

Ezzel ervelsz a szak mellett, hogy ki lehet kerulni a kotelezo orakat? Amik ugye azert vannak, hogy ...

Nem - feltetlenul - a DOS alapismeretekkel van baj, hanem azzal, hogy csak az van. Shell, amit sosem hasznaltal, es mar sohasem fogsz hasznalni... franko.
Lehet arra hivatkozni, hogy egyszeru, es ezert modellnek pont jo... de akkor meg a lenyeget teveszettek szem elol, ugyanis a szamonkeres arról szól, hogy menyyire vagy DOS poweruser... amúgy én is külön vizsgáztam, anno. (de azért láttam, mi folyt ott)

Persze, ez csak 1 pelda a szak maradisagara, es a bebetonozodott multra.

[quote:ea6457e2db="florariz"]
[quote:ea6457e2db="profeta"]
[quote:ea6457e2db="florariz"]
Elrettenteskent: semmi *nix vagy ilyesmi, es kesobb se nagyon (se felhasznaloi, se programozoi, se admin szinten)!!.

Ez igaz. De a progmatrol se hallottam hogy ott eroltettek volna. Altalban igaz hogy minden gyakorlati ismeretet onszorgalombol kell elsajatitani.
...

Programozasi kornyzet, Elemi Programozas, stb.
Nyilvan, lehetne tobb is... De legalabb talalkozol vele. Sot, tanulsz rola. (horizontalis latasmod kialakitasa?)

Ezzel is had' vitatkozzam egy kicsit: ez egyszerűen nem így van. Van DOS, VMS, ill. Unix. Majd később - mivel itt tényleg erősebb a windoze vonal - szövegszerkesztés, stb.
Azt én sem értem, hogy VMS-t minek tanítanak egy leendő középiskolai tanárnak, ahogyan azt sem értem, hogy miért egy ,,Informatikai alapismeretek'' című tárgyon vitatkoztok.

Had' mondjak egy szentségtörést: egy informatikatanárnak SEMMI szüksége arra, hogy bash-ben fullextrás programokat írjon. Ahogy DCL-re sincs SEMMI szüksége. Annyit, amennyi kell, azt igenis megtanítják.

Egy infotanárnak LOGO-t kell tanítania, meg Pascal-t, meg Delphit, később esetleg C-t. Ha nagyon power a gyerek, akkor taníthat neki Prologot.
Ezeket viszont jól megtanítják.

[quote:ea6457e2db="florariz"]
[quote:ea6457e2db="profeta"]
[quote:ea6457e2db="florariz"]
Nem akarok megbantani senkit, de a tanari garda felkeszultsege, motivacioja, es egyeb kepessegei nem a legjobbak (TISZTELET a kiveteleknek, nagyTvel). Egy nagy lavor langyos labviz. Ez az igazi baja a szaknak. Ezert erdemes elhuzni onnan, amikor erre eloszor rajossz...
:idea:

Ez azert arnyaltabb. Az informatika alapjait, ugymint adatszerkezetek algoritmusok, adatbazisok, nyelvek es automatak, forditoprogramok, mesterseges intelligencia, szepen megtanitjak. Es pont ezek azok az elmeleti dolgok amik tenyleg _szuksegesek_. A tobbi csak sallang, de mint fentebb irtam, nem kotelezo minden hulyeseget vegigulni. Ez nem gimnazium.

Igen, de a tobbi "sallang" a tanterv 70%. Persze nem mind sallang... de elemi hianyossagok vannak. Nem a tematikaban, hanem az oktatas minosegeben es modszertanaban.

Szeretnélek megkérni arra, hogy sorold fel azt a 70%-ot, amit sallangnak tartasz.
Ha pedig nem sikerül, akkor légyszíves ne írj többet ilyet, mivel véleményed megtévesztő olyan emberek számára, akik nem jártak erre a szakra. Mellesleg szerintem te sem jártál. Legalábbis nem végig.

Es nem gyozom hangsulyozni: emellett meg kell tanulni folyekonyan angolul beszelni, kommunikalni, magadat menedzselni, es nemi kozgaz sem art, foleg a gyakorlati fajtabol, ha nem alkalmazott akarsz lenni egesz eletedben.
A lenyeg a szemelyisegfejlodes. Ehhez semelyik egyetem semmit nem tesz hozza.

Egy szemelyiseg fejlodesere nagyban hat a kornyzete. Jelen esetben az egyetem (is).
Es ez a lehetoseg nincs megfeleloen kiaknazva. Sem az oktatok, sem a hallgatok reszerol.
Komoly vagyok, nagyon ertek hozza, hol az akademiai tagsagom? :P
Uff. :twisted: :wink:

Nem értelek téged. Oktatóim felét tegezem, és nem azért, mert annyira fiatalok lennének. Szerintem ez egy elég jó pont.
Az pedig, hogy mind a TTK-s mind pedig az IK-s HÖK egy nagy kalap sz*r, az nem feltétlenül a szak hibája.

Mégvalami: nem hiszem, hogy egy ,,komoly vagyok, nagyon értek hozzá'' mondattal el lehet intézni azt, ha valótlan dolgokat állítasz.

[quote:ca9675e582="thuglife"]Én meg gimnáziumba járok és nem tudom melyik az olyan elvetemült és elveszett diák aki a tanároktól kér tanácsot. Ha ilyen idősen ennyit nem tud eldönteni, akkor azt már csak sajnálni tudom. Az ilyen emberek mindig a mas velemenyere fognak hagyatkozni, amit én gázosnak tartok.

jah, thuglife, aki szuletesetol kezdve tudja a frankot: hogy mukodik az OpenBSD ports, miert kek az eg es milyen egyetemen mit tanitanak.

[quote:f2f540377b="GCS"]A Gabor Denes-re nem mennek semmikep, arrol is van
tapasztalatom hogy ott kik vegeznek; tisztelet a kivetelnek.

Szerintem az a tisztelt kivetel elhuz a GDF-rol mielott vegezne :wink:

[quote:88343a6d06="szeim"]
Azután szeretném megkérdezni a kedves hozzászólót, hogy hány darab pedagógia-psziclológia komplex szigorlatot csinált meg, hány darab kötelezően választható ped-pszi specit vett fel, ami kell a gyakorlótanításhoz, stb.

És az sem igaz, hogy a tanárszakból következő órák száma konvergál a nullához. Két teljes félévet el lehet végezni úgy, hogy _csak_ az általános tanári képzéshez kapcsolódó tárgyakat veszed fel, és jócskán megvan a sikeres, ösztöndíjjal járó féléved, és ez után jön a szakmódszertani rész.

Bocs azt hiszem en kicsit reg jartam oda. Akkor volt ket felev pedagogia, meg ket felev pszichologia, es a vegen egy felev gyakorlotanitas es kesz.
Szigorlat nem volt ezekbol, sot a vizsga is nagyon minimalis.
(Aztan mit olvasott? Tetszett?)
A kot. tarsadalomtudomanyi specik meg ugy neztek ki, hogy kb. bejarasra lehetett jegyet kapni.
Persze en amugy is igyekeztem ezeket minimalis erokifejtessel letudni,
egyszeruen nem akartam tanar lenni. Egyebkent elvegeztem. Nem artott,
es maig orulok hogy nem progmatra jelentkeztem.

Masreszrol azt gondolom, hogy ha valaki tenyleg ugy vegzi el, hogy kozben tanarnak keszul, es erre helyezi a hangsulyt, abbol nemigen lesz informatikus.

[quote:9b6f714abc="Ago"][quote:9b6f714abc="thuglife"]
Ha erdekelne a tema, akkor nem kerdezoskodne hogy megis hova kene mennie. Biztos latta a Bizd a hackerre cimu szuperfilmet es o azota programozo akar lenni :lol:

e

Nem, akkor inkább rögtön megnézte volna, hogy melyik is a legbiztonságosabbnak mondott oprendszer és fejlesztőnek tettetné magát. Vagy legalábbis OpenBSD szakirányra akarna menni. De ha nem szégyell kérdezni, akkor jól is választhat. Vannak olyan emberek, akik mindig mások véleményére adnak, ha nem kérdeznek, akkor is, mennek a tömeggel. Na, ilyenek a véresszájú "használj Debian/Gentoo/OpenBSD/FreeBSD/Win2003Server" emberek, akik "hallják" és "sok helyen leírták", hogy ez milyen jó és szép.

Az igazi OpenBSD-sektől elnézést, nem a sértégetés volt a célom.

És ennek mi köze ahhoz amit én irtam? Bu*z*i-e vagy? Najo elmondom mégegyszer mert úgy látom nem teljesen jó a felfogásod. Ismerek jópár a korosztályomban lévőt aki ilyen irányba akar menni de azt nem tudja, hogy miert. Es fingja sincs a dolgokhoz. Nem tudom hogy ennek mi a fallosz koze van ahhoz amit te irtal. Ez valószinuleg annak köszönhető, hogy látott pár ilyen filmet és a tudatalattija mondja neki, hogy ez jó hiszen ha megkérdezed tőle miert is akar erre a pályára lépni, nem tudja megmondani.

[quote:a9254a93f3="szeim"]
Nem hinném azt, hogy nem sorolhatná magát bárki olyan az informatikusok közé, aki elvégezte ezt a szakot.

Ki allitotta? Sok fele informatikus van.

[quote:a9254a93f3="szeim"]
Azután szeretném megkérdezni a kedves hozzászólót, hogy hány darab pedagógia-psziclológia komplex szigorlatot csinált meg,

1 eleg?

[quote:a9254a93f3="szeim"]
hány darab kötelezően választható ped-pszi specit vett fel, ami kell a gyakorlótanításhoz, stb.

Folyamatban...

[quote:a9254a93f3="szeim"]
Ha infótanári szakon nem tanítanak meg emberkkel bánni, akkor nem érdemes az ELTE-re jönni tanárnak, mivel a tanári képzés _mindenütt_ ugyanaz, ugyanazokkal az oktatókkal. (beleértve BTK, TTK, IK)

1. Szigorlatoztal mar BTK-sokkal egyutt?
2. A pepszi anyaga csak a hatter.

Persze, ez csak 1 pelda a szak maradisagara, es a bebetonozodott multra.

Ezzel is had' vitatkozzam egy kicsit: ez egyszerűen nem így van. Van DOS, VMS, ill. Unix.

azt sem értem, hogy miért egy ,,Informatikai alapismeretek'' című tárgyon vitatkoztok.

Ja. A ludens hasznalatainak alapismeretkre gondoltal? Tudod miert van ez? Regen "csak" azon keresztul lehetett levelezni, mas karokon meg mindig azt hasznaljak.

Unix? Amikor en oda jartam, meg nem volt.

Ez a targy csak egy pelda volt, mint olvashattad.

Had' mondjak egy szentségtörést: egy informatikatanárnak SEMMI szüksége arra, hogy bash-ben fullextrás programokat írjon. Ahogy DCL-re sincs SEMMI szüksége. Annyit, amennyi kell, azt igenis megtanítják.

Nincsen. Ettol meg nem art, ha van olyan a tanszeken, aki tud.

Egy infotanárnak LOGO-t kell tanítania, meg Pascal-t, meg Delphit, később esetleg C-t. Ha nagyon power a gyerek, akkor taníthat neki Prologot.
Ezeket viszont jól megtanítják.

Egy infotanarnak okatatnia es nevelnie kell. Kepessegeket fejleszteni, es tenyleg nem programozokat stb. kepeznie. Jartal te olyan orara, ahol erdemben foglalkoztak a kovetkezokkel: project based learning&teaching, collaborative learning&teaching (bocs az angolsag miatt), vagy hogy valamelyik gyakorlaton alkalmaztak volna ezeket? Ne ird meg, hogy van 1-2 ilyen ora, legyszives. Elvetve, elbas***, kiserleti stadiumban. Es ez megint csak 1 pelda. (Persze lehet, hogy az ujabb evfolyamok mar mast tapasztalhattk, de nem hiszem.)

A megfelelo modszertani hatter nelkul hogyan valhatsz alkoto tanarra? Vagy megtanulod magad, vagy pedig marad a word kikerdezese, meg a korlevel gyakorlasa, amig vilag a vilag.

[quote:a9254a93f3="florariz"]
Nem akarok megbantani senkit, de a tanari garda felkeszultsege, motivacioja, es egyeb kepessegei nem a legjobbak (TISZTELET a kiveteleknek, nagyTvel). Egy nagy lavor langyos labviz. Ez az igazi baja a szaknak. Ezert erdemes elhuzni onnan, amikor erre eloszor rajossz...
:idea:

Nem akartam ilyen sulyoasan fogalmazni. Ezert elnezest. Tobb jo ember van, mint rossz. Talan.

Szeretnélek megkérni arra, hogy sorold fel azt a 70%-ot, amit sallangnak tartasz.
Ha pedig nem sikerül, akkor légyszíves ne írj többet ilyet, mivel véleményed megtévesztő olyan emberek számára, akik nem jártak erre a szakra. Mellesleg szerintem te sem jártál. Legalábbis nem végig.

Jartam, jarok.
A sallanggal nem en jottem, de mint az elozo hozzaszolasomban olvashtatad, szerintem sem mind sallang, a _MARADEK_ 70 szazalekbol.

Nem értelek téged. Oktatóim felét tegezem, és nem azért, mert annyira fiatalok lennének. Szerintem ez egy elég jó pont.

Nem azt mondtam, hogy nem lehet kommunikalni az oktatokkal. Foleg, hogy lassan a volt csoporttarsaim vannak tobbsegben. Roluk meg - egyelore :P- jot vagy semmit, szoval ezt a temat most hanyagolom.

En nem vettem komolyan, de volt motivaciom, amikor elkezdtem. Ezt 2-2.5 ev alatt elhervasztani (en meg hagytam), bar akkor epp a valtozasok idoszaka volt, lehet hogy ezert sem allt ossze sok minden. Latom a hibak egy reszet - talan jol, talan nem - es lehet, hogy majd segitek is egyszer oket orvosolni, ha ugy alakul.

De altalaban igaz, hogy a szkeptikust alakitom ebben a temaban, de ez nem baj, foleg hogy van itt eleg ember, aki vedje a varat :)

Mégvalami: nem hiszem, hogy egy ,,komoly vagyok, nagyon értek hozzá'' mondattal el lehet intézni azt, ha valótlan dolgokat állítasz.

Nem lehet, nem is tettem.

En csak komoly vagyok, meg ertek hozza. Erted? :P :) :D
Amugy meg (meg) nem.

-- a fenti cikkben a valosaggal valo barmilyen egyezes csak a veletlen, vagy az en muvem lehet --

Sok fontos dolog hangzott el eddig, de a lenyeg kimaradt:
nem az aszamit, hogy hol vegeztel, hanem hogy ki vagy. Mennyire vagy kepes hamar megerteni dolgokat, es mekkora a szorgalmad, hogy egy-egy problemat teljesen kivesezz.
A kapott egyetemi papirt is hasznalni kell.
A vege a dolognak ugyis valamilyen munka lesz akarhol. A felveteli beszelgetesek (ha behivnak, ehhez kella papir) elso 1 perceben beskatulyazodsz. Az az 1 perc sokall fontosabb, mint barmi mas az eletben.
Legyen vidam, okos, tetrekesz, abbol nem lehet baj.;-))
Egyebkent jelenleg a piac az algoritmustervezest jobban megfizeti, mint a megtervezett algoritmus implementalasat.
Talan ezert inkabb egy kicsit ELTE.

[quote:f3d71ecbff="szeim"]Egy infotanárnak LOGO-t kell tanítania, meg Pascal-t, meg Delphit, később esetleg C-t. Ha nagyon power a gyerek, akkor taníthat neki Prologot.

Jajj, csak azt ne! Ha valami van, amit tenyleg folosleges dolog megtanulni a vilagon, az a LOGO !!!

De tenyleg, mi a francert tanuljon a szerencsetlen gyerek tok foloslegesen egy semmire sem jo nyelvet, amikor kb. ugyanenyi erofeszitessel tanulhatna ertelmesebbet is. Pl. C-t. A szekvenciat, elagazast ciklust abban is meg lehet neki tanitani. A pointerekrol, template-ekrol, objectekrol es itaratorokrol stb.-rol meg szepen kussolni kell, majd raer kesobb megtanulni, ha erdekli, vagy szuksege van ra.

Hasonlo vitank adotott tobbszor a kollegakkal. Bejon a hallgato elso orara, es tobben azt mondjak, tanitsunk neki pico-t, hogy tudjon valamiben editalni. En meg allandoan azon tepem a szamat, hogy tanitsunk meg nekik egy ora alatt vim-et, vagy emacs-et pico szinten kezelni, (arra eleg egy ora!) aztan legalabb ha valakit erdekel, akkor tud hova fejlodni.

[quote:84ee86da86="thuglife"][quote:84ee86da86="Ago"][quote:84ee86da86="thuglife"]
Ha erdekelne a tema, akkor nem kerdezoskodne hogy megis hova kene mennie. Biztos latta a Bizd a hackerre cimu szuperfilmet es o azota programozo akar lenni :lol:

e

Nem, akkor inkább rögtön megnézte volna, hogy melyik is a legbiztonságosabbnak mondott oprendszer és fejlesztőnek tettetné magát. Vagy legalábbis OpenBSD szakirányra akarna menni. De ha nem szégyell kérdezni, akkor jól is választhat. Vannak olyan emberek, akik mindig mások véleményére adnak, ha nem kérdeznek, akkor is, mennek a tömeggel. Na, ilyenek a véresszájú "használj Debian/Gentoo/OpenBSD/FreeBSD/Win2003Server" emberek, akik "hallják" és "sok helyen leírták", hogy ez milyen jó és szép.

Az igazi OpenBSD-sektől elnézést, nem a sértégetés volt a célom.

És ennek mi köze ahhoz amit én irtam? Bu*z*i-e vagy? Najo elmondom mégegyszer mert úgy látom nem teljesen jó a felfogásod. Ismerek jópár a korosztályomban lévőt aki ilyen irányba akar menni de azt nem tudja, hogy miert. Es fingja sincs a dolgokhoz. Nem tudom hogy ennek mi a fallosz koze van ahhoz amit te irtal. Ez valószinuleg annak köszönhető, hogy látott pár ilyen filmet és a tudatalattija mondja neki, hogy ez jó hiszen ha megkérdezed tőle miert is akar erre a pályára lépni, nem tudja megmondani.

Annyi koze van hozza, mint a helyi 'barataid' allitolagos ismerete utan altalanositani arra a sracra, aki megkerdezte a tanarat; meg ramondani,
hogy csak azert 'erdekli' ez a szak/irany, mert latott egy filmet.

egyett kell értenem hogy szinte csak az emberen mulik,
Progmat-ot el lehet végzni ugy is hogy 1 db programot nem tud irni
emberunk. 5-od éves vagyok igy elsokezbol mondom hogy pl. a
Hálózatok sáv több mint siralmas... mindent konyvbol/netrol kell megtanulni A Parhuzamos/Elosztott rendszerek sav is csak 1-el jobb
+ szerintem matek amit itt tanitanak is 70%-ban felesleges egy programozonak
Ettol fuggetlen ha valaki itt atmegy a matek részen buta ember nem lehet

[quote:1aefcb1295="miq"]
Jajj, csak azt ne! Ha valami van, amit tenyleg folosleges dolog megtanulni a vilagon, az a LOGO !!!

Nehogy mar az oktatas amiatt legyen jo vagy rossz, hogy milyen nyelvet tanul valaki. Nem a nyelvet kell megtanulni, hanem a mogotte levo elvet.
Konkret nyelvet tanfolyamon tanitanak.
A minta a lenyeg. Aztan hogy prog. nyelvek cimszo alatt egy felev alatt lenyomnak vagy hatot, az csak a latokort tagitja.
Ha viszont kimarad az objektumorientaltsag az nagy baj. Ugyanigy en nem tanultam semmi script-szeru nyelvet. (pl. perl)
Persze a logo marginalis, de azert segit a rekurzio megerteseben. Remelem elan azert mar nincs.

[quote:ac35099f40="GCS"][quote:ac35099f40="thuglife"][quote:ac35099f40="Ago"][quote:ac35099f40="thuglife"]
Ha erdekelne a tema, akkor nem kerdezoskodne hogy megis hova kene mennie. Biztos latta a Bizd a hackerre cimu szuperfilmet es o azota programozo akar lenni :lol:

e

Nem, akkor inkább rögtön megnézte volna, hogy melyik is a legbiztonságosabbnak mondott oprendszer és fejlesztőnek tettetné magát. Vagy legalábbis OpenBSD szakirányra akarna menni. De ha nem szégyell kérdezni, akkor jól is választhat. Vannak olyan emberek, akik mindig mások véleményére adnak, ha nem kérdeznek, akkor is, mennek a tömeggel. Na, ilyenek a véresszájú "használj Debian/Gentoo/OpenBSD/FreeBSD/Win2003Server" emberek, akik "hallják" és "sok helyen leírták", hogy ez milyen jó és szép.

Az igazi OpenBSD-sektől elnézést, nem a sértégetés volt a célom.

És ennek mi köze ahhoz amit én irtam? Bu*z*i-e vagy? Najo elmondom mégegyszer mert úgy látom nem teljesen jó a felfogásod. Ismerek jópár a korosztályomban lévőt aki ilyen irányba akar menni de azt nem tudja, hogy miert. Es fingja sincs a dolgokhoz. Nem tudom hogy ennek mi a fallosz koze van ahhoz amit te irtal. Ez valószinuleg annak köszönhető, hogy látott pár ilyen filmet és a tudatalattija mondja neki, hogy ez jó hiszen ha megkérdezed tőle miert is akar erre a pályára lépni, nem tudja megmondani.

Annyi koze van hozza, mint a helyi 'barataid' allitolagos ismerete utan altalanositani arra a sracra, aki megkerdezte a tanarat; meg ramondani,
hogy csak azert 'erdekli' ez a szak/irany, mert latott egy filmet.

En nem őrá mondtam, hanem átlagosan a mai diákokra. Nemtudom valaki volt itt ez előbb aki azt irta, hogy mi utaljuk a tanárokat. Ez kurvara nem igaz, legalábbis én személyesen sok tanárt szeretek és semmi bajom nincs velül.

[quote:ed4dea3299="GCS"]
Megerositem. Mindket szakrol vannak ismeroseim, barataim. Az ELTE-sek
mindig is nagy aszok voltak, olyanok, akik elott meghajolok. Ez persze
nem azt jelenti, hogy a BME-sek rosszak lennenek, ott is nivosabb oktatas
folyik. A Gabor Denes-re nem mennek semmikep, arrol is van
tapasztalatom hogy ott kik vegeznek; tisztelet a kivetelnek.

Én GDF-es vagyok.

És nem érzem azt, hogy valamivel is lemaradnék mások mögött.
Ami baj, hogy az emberek csak azt látják a GDF-nél, hogy mennyi sutyerák végzi el a sulit. Pedig ugyanúgy a többi iskolából is kerülnek ki olyanok akiknek semmi közük az egészhez.

Vagyis a lényeg, hogy nem az iskola teszi az embert, hanem az ember maga az aki dolgozni fog, akinek bizonyítanija kell. Ha egy munkahely azt nézi, hogy ki hol végzett, akkor az nem jó hely. Azt kell nézni mit tud az illető felmutatni. Hiába végez valaki a BME-n, vagy az ELTE-n, ha sík hülye az illető és ez csak akkor derül ki, mikor már a szerződés ott van a kezében.

BME, vagy ELTE?
Más nincs?
Csak az a menő aki ott végez?
Ja akkor én egy senki leszek örök életemre. Hiába tanulok C-t, Perl-t, Bash scriptet, C++-t. Mindegy mert örökre meg leszek bélyegezve?
Köszi!

:cry:

Lehet, h offenznek tűnik, de megkérdezem.

[quote:8784285c37="gyil0k"]... ahol a tenyleges cel az, hogy _mindenki_ eljusson az erettsegiig. lehet, sot kell is buktatni ezen tantargy keretein belul, de ha mar valsztasi lehetoseg van...akkor ezek ne amiatt tortenjenek, hogy logikus gondolkodasmod szinte teljes hianyaval kuzdoket probalunk az algoritmikus gondolkodas fele hajtani.

Kapjon az ilyen egyáltalán érettségit!? (Mármint nyilván nem az, aki nem tud programozni, hanem az, aki egyáltalán nem tud logikusan gondolkodni)

Hmhm... Mondjuk nem tudom... Érettségit még talán csakcsak... Node egyetemre vagy főiskolára az ilyen már ne menjen.

Meg azt miért nem említitek meg, hogy a GDF TÁVOKTATÁSOS tagozatárol kerülnek ki országelsők, akik benne vannak az első tízben?
Ja ez felejtős mi?
Mert GDF és nem ELTE!
:evil:

[quote:78dd360a40="GCS"]

BME, vagy ELTE?
Más nincs?
Csak az a menő aki ott végez?
Ja akkor én egy senki leszek örök életemre. Hiába tanulok C-t, Perl-t, Bash scriptet, C++-t. Mindegy mert örökre meg leszek bélyegezve?
Köszi!

:cry:

Jobb , ha hozzászoksz, sajnos ez van. Én is a GDF-en végeztem és amikor ez első munkahelyemet kerestem, sokat szívtam vele. DE amikor már van/lesz egy munkahelyed akkor a következőnél már a kutyát nem fogja érdekelni, hogy honnan van a diplomád, hanem az lesz a mérvadó, hogy mihez értesz.
:D

[quote:5b4e69e9a6="smucilu"]

Jobb , ha hozzászoksz, sajnos ez van. Én is a GDF-en végeztem és amikor ez első munkahelyemet kerestem, sokat szívtam vele. DE amikor már van/lesz egy munkahelyed akkor a következőnél már a kutyát nem fogja érdekelni, hogy honnan van a diplomád, hanem az lesz a mérvadó, hogy mihez értesz.
:D

Biztató jövő!
Bár munkám van, de nem a legjobb.
Talán ennyi az előnyöm.
:?

Eleg sok igaz hangzott el.

Ami tenyleg biztos, hogy:

ELTE: absztrakt
BME: gyakorlatiasabb..

Kb ennyi a lenyeg az _oktatas_ kozott. A tobbi _csak_ rajtad mulik.

(egy elte progmatos hallgato)

[quote:bbfa940afa="Jedite"][quote:bbfa940afa="smucilu"]

Jobb , ha hozzászoksz, sajnos ez van. Én is a GDF-en végeztem és amikor ez első munkahelyemet kerestem, sokat szívtam vele. DE amikor már van/lesz egy munkahelyed akkor a következőnél már a kutyát nem fogja érdekelni, hogy honnan van a diplomád, hanem az lesz a mérvadó, hogy mihez értesz.
:D

Biztató jövő!
Bár munkám van, de nem a legjobb.
Talán ennyi az előnyöm.
:?

Szerencsére, már elég sok helyen kell próbanapra bemenni. Ott lehet bizonyitani! :wink:
Amúgy -szerintem- kezd javulni a GDF megítélése a munkaadók körében és minnél több jó munkaerő kerül kis onnan annál jobb lesz!
:D

[quote:f024cbed66="smucilu"][quote:f024cbed66="Jedite"][quote:f024cbed66="smucilu"]

Jobb , ha hozzászoksz, sajnos ez van. Én is a GDF-en végeztem és amikor ez első munkahelyemet kerestem, sokat szívtam vele. DE amikor már van/lesz egy munkahelyed akkor a következőnél már a kutyát nem fogja érdekelni, hogy honnan van a diplomád, hanem az lesz a mérvadó, hogy mihez értesz.
:D

Biztató jövő!
Bár munkám van, de nem a legjobb.
Talán ennyi az előnyöm.
:?

Szerencsére, már elég sok helyen kell próbanapra bemenni. Ott lehet bizonyitani! :wink:
Amúgy -szerintem- kezd javulni a GDF megítélése a munkaadók körében és minnél több jó munkaerő kerül kis onnan annál jobb lesz!
:D

Végre hallok pozitívakat is.

Bár azt hozzáteszem, hogy sokáig gondoltam arra, hogy ha lesz lehetőségem átmegyek.
De mostanában valahogy nem foglalkoztat, mert rájöttem nem az számít, hogy ki hova jár, vagy hol végez.

[quote:cd392f2d6e="manoe"]Van egy tanácsom, amit nem fogsz megfogadni. A tanítványod ne menjen egyetemre egyből, dolgozzon egy évet, vagy végezzen el egy középfokú OKJ-s képzést. A gimnázium egy burok, nem fogja megérteni, mit és miért kell csinálnia. Egy év alatt a legtöbb 18 éves srácnak benő a feje lágya (már amennyire), máshogy fogja látni a világot.

Nagyon ellenzem, amit javasolsz.

(Uncsi intro: én hétéves korom óta tudtam, hogy az ELTÉ-n fogok progterv diplomát szerezni. (Ez meg is történt két éve.) A szakon folyamatosan vért izzadtunk. Mindenki. Szemléltetésképpen: az évfolyamot 250-en kezdtük meg, és ötödév végén a diplomázók száma pár tízben volt mérhető. (Sokan elmennek, sokan megcsúsznak 1-2 évet).

Az ELTE progterv nagyon nehéz. A rengeteg elmélet miatt is, de amiatt is, hogy mindent magának kell megoldania az embernek. Gyakorlati segítséget alig kaptam, bár egy idő után már nem is igényeltem, mert mindent meg akartam magam oldani és meg is tudtam magam oldani. Az ELTÉ-t is át lehet persze lébecolni, volt rá példa bőven, csak úgy nincs semmi értelme. Én hajtottam és vért izzadtam, és volt sikerélményem is bőven. Sokszor kívántam, hogy bárcsak a BME-re mentem volna, viszont mindig tudatában voltam, hogy a BME-ről meg az ELTÉ-re kívánkoztam volna.)

Na, félre ezzel a locsogással, a lényeg: ha a tanítvány elmegy dolgozni, és van esze, akkor egy év alatt itt Pesten megcsíp egy jó állást, hasznos ember lesz a cégnél, meg fogják fizetni. Ugye nem hiszitek, hogy majd egy év után, egy projekt kellős közepén leadja a munkáját, feladja az életszínvonalát és elmegy ösztöndíjon tengődni?

Tessék gimnázium után elkezdeni az egyetemet, lelkesedni, örülni az ösztöndíjnak, mert gimnázium után közvetlenül lehet neki örülni. Aztán harmadév után, amikor megvan a progmat főiskolai szintű diploma, el lehet menni dolgozni az egyetem mellett. (FONTOS! Egyetem mellett dolgozni, és nem munka mellett egyetemre járni! Utóbbi nem ér semmit.)

Nekem óriási mázlim volt, mert találtam heti húsz órás állást, ami az életszínvonalamat eléggé megdobta, meg az önbizalmamat is, mert gyakorlatilag eltartottam magam, ugyanakkor csak végeztem valahogy az egyetemmel öt év alatt. Kínkeserves volt, de túl vagyok rajta, és a részemmé vált, amit ott tanultam. Aki meg elment első helyett (mert az "előtt" csak önáltatás) dolgozni, annak ma sincs diplomája, ami szerintem igenis szégyen, sőt, hátrány, amikor állást vált. Na, még egyszer hangsúlyozom: aki az ELTÉ-re a papírért megy, az nem szerzi meg, vagy ha mégis, nem nagyon mutogatja. Én meg, bevallom, egy öt év alatt megszerzett ELTE progterv diplomával (a minősítés kiírását szerénységem tiltja :oops:) és a diplomázás idejére már másfél év munkaviszonnyal rendelkezve valóban úgy éreztem, hogy enyém a világ, amikor végre teljes munkaidős lettem. Attól, hogy valaki bejár és megpróbálja megérteni, sőt, megjegyezni, amit az egyetemen hall, még nem lesz alkalmatlan gyakorlati munkára. Bármilyen hihetlen, inkább az ellenkezője igaz.

(Hozzászólásaitokat olvasva utólag megerősíteném, hogy úgy nem érdemes az ELTÉ-re menni, hogy "majd itt megtanítanak programozni". Az ELTÉ-n a legelején kiverik az ember fejéből, amit gyerekkora óta "beprogramozott" magának; viszont amikor kódolni kell valamit, akkor mindig tegnapra kell, az pedig "középiskolás programozói előélet" nélkül megoldhatatlan. Úgy vélem.)

Phű, micsoda öntelt szöveg. Meg csupa túlzó általánosítás. Bocs. Töredelmesen megvallom, hogy rendesen tudnék mutatni embereket az ELTÉ-ről, akik sokkal kisebb ráfordítással jobb eredményt értek el nálam, és még a pofájuk sem jár ennyire.
:oops:

Hi!

En Veszprembe jarok, tehat csak az itteni tapasztalataimat tudom leirni. Hat, aki programozni akar, vagy UNIX rendszergazda akar lenni, az nem ide jojjon. Marmint ha azt akarja, hogy ilyesmit tanitsanak neki. Itt 'mernok'-kepzes folyik, es mindent megprobalnak rankeroltetni, amire egy mernoknek allitolag szoksege van, pedig total semmi koze sincs az igazi informatikahoz. Programozas alig van (1. 2 felevban van C ill. C++, ugy tudom, hogy mas talan nincs is, talan algoritmusalmelet, meg ilyesmi, de az total elmeleti), de ami van, az is finoman fogalmazva gyoker. Szoval mindent a maga erejebol kell az embernek megtanulnia, amitol meg jol el is veszik az idejet. Ja, es rohej, hogy a legnehezebb targyak total nem info jelleguek, hanem mernoki, vagy kozgazdasagi. Erdekes a tanarok vegzettsege is. Csak a fiatalok egy resze infotmatikus, a tobbi vegyesz- vagy villamosmernok, esetleg valami egesz mas.

By(t)e
TBS::Antiemes

[quote:095c909c27="lacos"]Töredelmesen megvallom, hogy rendesen tudnék mutatni embereket az ELTÉ-ről, akik sokkal kisebb ráfordítással jobb eredményt értek el nálam, és még a pofájuk sem jár ennyire.
:oops:

Megtanultál tanulni. Ez az egyik legfontosabb az egyetemi oktatásban.
Ami hiányzik, hogy nem tanít meg emberi problémák kezelésére. Erre már akkor szükség van, amikor az első munkahelyen marhaságot beszél a fönők, és nem jófej ember. (Ha jófej akkor kettesben a szemébe lehet mondani)
Ha nem tudod emberileg megoldani a problémát, akkor a projekt (részleges) bukás lesz, és te leszel a hibás nem a főnök.
Erre jelenleg semmit nem tanít meg csak az élet.;-))

[quote:9297e84af9="Jedite"]
Vagyis a lényeg, hogy nem az iskola teszi az embert, hanem az ember maga az aki dolgozni fog, akinek bizonyítanija kell. Ha egy munkahely azt nézi, hogy ki hol végzett, akkor az nem jó hely. Azt kell nézni mit tud az illető felmutatni. Hiába végez valaki a BME-n, vagy az ELTE-n, ha sík hülye az illető és ez csak akkor derül ki, mikor már a szerződés ott van a kezében.
:cry:

Az a helyzet, hogy az ELTE-t vagy a BME-t nem igazán tudják a sík hülye emberek elvégezni. Menet köben kiszórják őket, ellentétben a GDF-el, ahol a tandíjból él az iskola.

(Hozzá kell tennem, hogy az ELTE-t nem ismerem belülről, a BME-nek is csak az építő karát, így csak remélem, hogy ezeken a helyeken azért még adnak a színvonalra)

Én egyébként nagyon sajnálom azokat a GDF-en végzett, jól felkészült szakembereket (mert ilyen is van), akik az iskolájuk miatt hátrányt szenvednek, de ez a következménye annak, ha valahol nem ügyelnek arra, hogy csak a megfelelő tudású emberek szerezhessenek diplomát. Sajnos az ilyet mindig az átlagnál nagyobb tudású végzettek szívják meg :-(

[quote:581cf08444="Phanatic"]úgy érzem hasznos volt végigrágnom magam ezen a topicon, mert hasonló dilemma előtt állok én is éppen... szegediekről, pécsiekről vélemény esetleg? vagy azok kizárva?

Nos, en Pecsre jarok. Anno 14 evesen nem tudtam, mit akarok, ig yszakmunkaskepzobe mentem.
Harmincevesen mar tudtam, mit akarok, leerettsegiztem es 2003-tol Pecsre jarok, muszaki info
tavoktatasra (neveben tav, gyakorlatilag heti ket delutan 15 hetig, aztan vizsgak). Megintcsak azert, mert hozzam az volt a legkozelebb. Ez negy ev, foiskola, mernok-informatikus. Vagyis itt is
eleg eros a mernoki tantargyak szama :( C van harom felev, assembly egy felev, java es PHP egy felev lesz majd, amire emlekszem. UNIX megemlitve, mint letezo dolog. Nappali annyiban masabb
(ocsem oda jar), hogy harom ev, C++ is van, es ha masodikban akarja, felveheti a tanar szakot is,
igy 4 ev, es mernok-tanar lesz. A fizika oktatas kriminalis, a tobbi elmegy. A matek kifejezetten jo,
(nekem nehez, de a tanar tisztesseges), a tobbi atlagos.
Egy biztos: itt mernok-kepzes folyik, akik mellesleg az infohoz is ertenek valamicsket.Szigorlat ketto, matekbol most felev vegen, C-bol a kovetkezo felev vegen.
Nem tudom, mit irhatnek meg, neha atkozom magam, de ha osszeszoritott foggal is, de vegigcsinalom.

Me'g hozzatennem, hogy most tervezik bevezetni a bolognai rendzseru oktatast (vagy hogyishijjak), miszerint 3 ev mindenkinek, aztan ket ev plusz, ha erdekli (alap es mester fokozat).
Nos, az inforendszerek tanar elmeselte a leendo tantervet, ott diszkret matek ket felev, nem egy,
matek sokkal kevesebb, legalabbis nem mernoki, Jelek es rendszerek egy felev, stb.
Szoval elmozdulnak a mernko-kepzes felol a valodi informatikus (programozo, rendszergazda,
stb) iranyaba. Ez olyan 2005-2006 oszen varhato a beinditas a PTE-n.
Jelenleg akarhogy nezem, ez a harom felev matek tiszta analizis, vagyis leginkabb mernoki matek.

[quote:c82baa1f69="NGabor"][quote:c82baa1f69="Jedite"]
Vagyis a lényeg, hogy nem az iskola teszi az embert, hanem az ember maga az aki dolgozni fog, akinek bizonyítanija kell. Ha egy munkahely azt nézi, hogy ki hol végzett, akkor az nem jó hely. Azt kell nézni mit tud az illető felmutatni. Hiába végez valaki a BME-n, vagy az ELTE-n, ha sík hülye az illető és ez csak akkor derül ki, mikor már a szerződés ott van a kezében.
:cry:

Az a helyzet, hogy az ELTE-t vagy a BME-t nem igazán tudják a sík hülye emberek elvégezni. Menet köben kiszórják őket, ellentétben a GDF-el, ahol a tandíjból él az iskola.

(Hozzá kell tennem, hogy az ELTE-t nem ismerem belülről, a BME-nek is csak az építő karát, így csak remélem, hogy ezeken a helyeken azért még adnak a színvonalra)

Én egyébként nagyon sajnálom azokat a GDF-en végzett, jól felkészült szakembereket (mert ilyen is van), akik az iskolájuk miatt hátrányt szenvednek, de ez a következménye annak, ha valahol nem ügyelnek arra, hogy csak a megfelelő tudású emberek szerezhessenek diplomát. Sajnos az ilyet mindig az átlagnál nagyobb tudású végzettek szívják meg :-(

Hát igen.
Teljesen igazad van. De ez már hanyatlóban van, mert idáig a katonaság volt a fő érv az iskola elkezdéséhez. Most. hogy ez nincs, már tényleg azok jönnek akik valóban akarnak tudni.
A tanítás meg nem rossz. ASSEMBLY-től kezdve csomó mindent tanítanak. Persze a programozóknak. :wink:
És azért ez nem olyan rossz.
Meg a tankönyvek is jók. Sok nem GDF-en tanuló embertől hallottam, hogy a GDF könyvek jobbak, mint az övéik.

[quote:3e9ffa1dd1="lacos"]
... Aki meg elment első helyett (mert az "előtt" csak önáltatás) dolgozni, annak ma sincs diplomája, ami szerintem igenis szégyen, sőt, hátrány, amikor állást vált. ...

Ez így egy kicsit súlyos. Én két ponttal maradtam le a progmatról 1995-ben, akkor nagyon bántott a dolog (a BME Műsz.Inf. esélytelen lett volna: 120 pont felett volt azt hiszem abban az időben, elég vicces).
Van akinek el kell mennie dolgozni, mert nem tud a szülei/akárki nyakán lógni 18 évesen, hogy szponzorálják. Rögtön elmentem dolgozni, akkor öcsi-szaladj-el-a-gyufáért státuszban voltam :) Később a meló mellett elkezdtem a sokat szídott távoktatásos GDF-et, de amikor a heti 1x6 óra bejárás már úgy ézett ki, hogy 3x kellet egy héten bent lenni mindenféle hülyeség miatt, akkor abbahagytam (meg az bosszantott, hogy 25 évesen egy kalap alá vettek az - elnézést a tisztelt kivételtől - "apuci úgyis fizeti a tandíjat" 18 éves kölykökkel).
Mindegy, a lényeg azóta osztottam-szoroztam és rájöttem, hogy a 9 évnyi munkával sokkal előrébb vagyok, mintha 5 évet jártam volna egyetemre (nem pénzügyileg, mert az egyértelmű, hanem tudásilag). Igaz, ma már nem a programozásból/informatikából élek meg, de az annak köszönhető problémamegoldó szemléletmódot fel tudom használni (ha könyvelésnek szüksége van vmi adatra, nem okoz gondot egy kis DB kurkászás). Csak javasolni tudom mindenkinek, hogy ne csak a "programozás" érdekelje (bár ezt már előttem is leírták többen), próbáljon meg minél többrétű tudást elsajátítani (emberekkel való bánásmód, idegen nyelv, közgazdaságtan, marketing stb).
Ha most fel kellene vennem valakit, nem kockafejre (szakbarbárra) lenne szükségem, hanem széleslátókörű és tanulni hajlandó emberre. Az első találkozásnál/tesztnél úgyis kiderül, hogy menni fog-e a dolog vagy nem.
A frissen végzett egyetemistákról, amúgy is megvan a véleményem (bár ez általánosítás), de lehet, hogy csak én fogtam ki ilyen "nagy" arcokat.
Egy a lényeg: _tanulni_ és nem _taníttatni magam_
Peace.

Hi!

Elozo felevben volt egy vizsgam, amivel egyidoben, ugyanabban a teremben, ugyanaz a tanar tartott GDF-es matek szigorlatot. Fel fullel hallottam, hogy mik a kerdesek, meg a valaszok, meg hogy mire adott 2est. Haaat... Nekunk az 1. feleves matek sokkal nehezebb volt, mint ott a szigorlat... Szoval szerintem aki a GDF-rol jo szakemberkent kerul ki, az valoszinuleg elotte is tudta magarol, hogy nem hulye, akkor meg miert ment oda? Raadasul ugye nem is ingyenes, ha jol tudom.

Jedite-tol bocsanatot kerek, ezzel nem egyalalan akartam megserteni.

By(t)e
TBS::Antiemes

[quote:ac156f4414="antiemes"]
Fel fullel hallottam, hogy mik a kerdesek, meg a valaszok, meg hogy mire adott 2est.

En meg olyat hallottam hogy bement a diak egy zh-ra vegigulte az egeszet majd nem adta be. masnap UGYANAZT a zh-t (ugyanazok a feladatok) megirta otosre...

Az ELTE-n (oda jarok) azert kicsit szigorubbak a feltetelek => minden hulye nem tudja elvegezni.

[quote:af508d6e8b="antiemes"]Hi!

Elozo felevben volt egy vizsgam, amivel egyidoben, ugyanabban a teremben, ugyanaz a tanar tartott GDF-es matek szigorlatot. Fel fullel hallottam, hogy mik a kerdesek, meg a valaszok, meg hogy mire adott 2est. Haaat... Nekunk az 1. feleves matek sokkal nehezebb volt, mint ott a szigorlat... Szoval szerintem aki a GDF-rol jo szakemberkent kerul ki, az valoszinuleg elotte is tudta magarol, hogy nem hulye, akkor meg miert ment oda? Raadasul ugye nem is ingyenes, ha jol tudom.

Jedite-tol bocsanatot kerek, ezzel nem egyalalan akartam megserteni.

By(t)e
TBS::Antiemes

Nincs gond. Nem mondtál sértőt.
:wink:

Ez is igaz sokszor. Ez sajnos azért van, mert tanárokat sokszor nem érdekli, hogy milyen ember fogja elvégezni a sulit. De ez nem csak itt van így. Mert más iskolákról is lehett hallani dolgokat:
A melyik vizsga esik az asztalra és melyik nem effektus.
Meg a vizsgák fele eltünt. Bocsi, majd jövőre effektus.

Ezek a sulik is felveszik a csomó diákot, a tanár kijavítja kegyesen a minimumot azt a többit hagyja a szerencsére, vagy még arra sem.
És ilyen esetben hány ember kallódhat el?
Akik tényleg értenének hozzá, csak egy véletlen miatt kiesik a kosárból.
PERSZE NAGY TISZTELET A KIVÉTELEKNEK!

Ezek sajnos szemét dolgok, amikbe nekünk tanulóknak nincs beleszólásunk, mert ha felállunk és felemeljük a hangunk, akkor még mi szívjuk meg.
És ülnünk kell csendben és várnunk, hogy hátha megússzuk ép bőrrel.

Végezetül: Mindenhol vannak rossz és jó dolgok, azt hogy melyik ténylegesen a jó út az nem iskolától függ. Hanem az embertől.

Én személy szerint, azért mentem a GDF-re, mert dolgoznom is kell közben. Sajnos egy csomó lé a suli, de ez volt a legközelebb. Ha pesten sikerül állást szereznem, valószínűnek tartom, hogy átmegyek, de mint már régebben írtam ez már nem biztos.
Nem keresek sokat közalkalmazotti pozícióban, de még így is marad pénzem. Nappalit nem engedhettem meg magamnak a családom anyagi helyzete miatt.
Diákhitelt meg nem veszek fel, mert nem akartam úgy kezdeni az életem a suli után, hogy kapásból fizetnem kelljen vissza az egészet kamatostul.
Egy szóval nekem ez jutott és próbálom a legjobbat kihozni belőle. Az ösztöndíjjazással csomót le tudok faragni majd a költségekből.

A gond az, hogy vannak emberek akiket ez nem hat meg és akkor is lenézik a másikat.

örülök annak, hogy itt nem ilyen a társaság.
Köszönöm!
:o

Udv!

[quote:d2e41932d5="lacos"]
...
Ha most fel kellene vennem valakit, nem kockafejre (szakbarbárra) lenne szükségem, hanem széleslátókörű és tanulni hajlandó emberre. Az első találkozásnál/tesztnél úgyis kiderül, hogy menni fog-e a dolog vagy nem.
A frissen végzett egyetemistákról, amúgy is megvan a véleményem (bár ez általánosítás), de lehet, hogy csak én fogtam ki ilyen "nagy" arcokat.
Egy a lényeg: _tanulni_ és nem _taníttatni magam_
Peace.

Teljesen egyetertek veled. 4 eve vegeztem a BME-n (villanykar, MHT). Azota eleg sok hallgatoval volt dolgom, mint ceges konzulens. Siralmas. Lehet, hogy annak idejen en is ilyen szerencsetlen voltam, de lassan mar ketelkedek ebben is.
Szep es jo, hogy megtanuljak a tananyagot, de azon felul semmit se tudnak. Onallo munkat meg eletukben nem vegeztek, mar az irodalomkutatastol is megrettennek ("...de hat ez angolul van..." :evil: ).
Prgramozni (kodolni) nem tudnak es nem is akarnak. Pedig ez egy villamosmernok szamara elengedhetetlen. Nekiallna m$ excellel kiertekelni egy 150MB-s meresi kimenetet. :cry:

Tisztelet a kivetelnek (~10%)!

Szoval egyaltalan nem azon mulik, hogy hol vegzett a delikvens, hanem sokkal inkabb az ember a lenyeg.

Kubi

[quote:1eaf7ee502="kubi"]Udv!
Szep es jo, hogy megtanuljak a tananyagot, de azon felul semmit se tudnak. Onallo munkat meg eletukben nem vegeztek, mar az irodalomkutatastol is megrettennek ("...de hat ez angolul van..." :evil: ).

Ha csak arra megy ra az intezmeny, hogy visszakerje azt, ami az orakon elhangzott, akkor ne csodalkozz. Ha nem tamogatjak, serkentik, ertekelik a hallgatok onallo munkajat/tanulasat, es ha nem integraljak az oktatasba ezt a szabadsagi fokot, akkor aki tul akarja elni, es nem zseni, az kenytelen beerni azzal, hogy benyalja a konyvet (egyeb modszerekrol most ne beszeljunk...).

Amugy progterven lesz valami kooperativ kepzes, ahol (ha jol emlexem) szovetkeznek cegekkel, es kozosen kepzik a hallgatokat. Elvileg a honlapjukon (www.inf.elte.hu) volt rola valami, de most nem erheto el a szerver...

[quote:c7f4cd7f54="maszili"][quote:c7f4cd7f54="antiemes"]
Fel fullel hallottam, hogy mik a kerdesek, meg a valaszok, meg hogy mire adott 2est.

En meg olyat hallottam hogy bement a diak egy zh-ra vegigulte az egeszet majd nem adta be. masnap UGYANAZT a zh-t (ugyanazok a feladatok) megirta otosre...

Az ELTE-n (oda jarok) azert kicsit szigorubbak a feltetelek => minden hulye nem tudja elvegezni.

Közeli ismerőseim mesélték, hogy elég komoly egytemeken nemcsak műszaki, hanem pl: jogi egyetemen is előrordul, hogy valaki hamis személyivel bemegy más helyett vizsgázni/szigorlatozni és így végzi el az egyetemet . Ebből következik:
MINDEN hülye el tud végezni BÁRMILYEN iskolát, csak az a kérdés, hogy megéri-e. :wink:

Vagyis mindenki hall a másikról csomó negatívat.

[quote:995961e3ad="Jedite"]Én GDF-es vagyok.

És nem érzem azt, hogy valamivel is lemaradnék mások mögött.
Ami baj, hogy az emberek csak azt látják a GDF-nél, hogy mennyi sutyerák végzi el a sulit. Pedig ugyanúgy a többi iskolából is kerülnek ki olyanok akiknek semmi közük az egészhez.

Vagyis a lényeg, hogy nem az iskola teszi az embert, hanem az ember maga az aki dolgozni fog, akinek bizonyítanija kell. Ha egy munkahely azt nézi, hogy ki hol végzett, akkor az nem jó hely. Azt kell nézni mit tud az illető felmutatni. Hiába végez valaki a BME-n, vagy az ELTE-n, ha sík hülye az illető és ez csak akkor derül ki, mikor már a szerződés ott van a kezében.

BME, vagy ELTE?
Más nincs?
Csak az a menő aki ott végez?
Ja akkor én egy senki leszek örök életemre. Hiába tanulok C-t, Perl-t, Bash scriptet, C++-t. Mindegy mert örökre meg leszek bélyegezve?
Köszi!

:cry:

Egyaltalan nem sertesnek szantam a velemenyemet, csak a nagy atlagra, amit az egyes egyetemekrol/foiskolakrol lattam. Mint irtam, tisztelet a kivetelnek, tudom hogy oda is mennek okos emberek es mas egyetemekre is mennek olyan emberek, akik valahogy csak atcsusszannak -- az aranyok masok csak. Masreszt lattam mar olyan hirdetest, hogy 'informatikust keresunk, kivetel GDF-en vegzetteket'.
Sajnos Mo-on meg nem terjedt el az a rendszer, hogy a diakok _kotelezo (kulfoldi) gyakorlatra_ menjenek, pl a franciaknal is egy evet kifejezetten erre szannak. Amig ez nincs, addig nem nagyon lehet azt mondani, hogy egy friss diplomas munkakereso ember fel tudna valamit mutatni. Szerencsere az elelmesebbek bekapcsolodnak valamibe onszorgalombol, de legalabbis az en idomben ez nem volt altalanos.
Persze ez egy kicsit csusztatas volt, mert vannak olyan felmero kozpontok, ahol aztan tenyleg megizzasztjak az embert, de ezek altalaban rengeteg penzebe kerulnek az adott cegnek, ezert erre mar csak azokat az embereket kuldik el, akik egy-ket rostan mar atestek.
Lenyeg: en nem szerettem volna megbelyegezni a GDF-eseket, ha ugy tunt akkor elnezest kerek; de vedd figyelembe hogy szerintem a munkaltatok szkeptikusabbak lehetnek egy GDF-en vegzett emberrel szemben mint egy BME/ELTE-n vegzettel szemben.

Udv,
GCS
Ps: Csak azert BME vs ELTE, mert az eredeti kerdesben a diak a ketto kozott szeretne donteni.

[quote:b64d8e7384="smucilu"]
Közeli ismerőseim mesélték, hogy elég komoly egytemeken nemcsak műszaki, hanem pl: jogi egyetemen is előrordul, hogy valaki hamis személyivel bemegy más helyett vizsgázni/szigorlatozni és így végzi el az egyetemet.

Szerintem ez nem ugyanaz! A GDF-en tobb zh-n UGYANAZOK (beturol beture) a feladatok foltak! Ennyi erovel kirakhattak volna egy faliujsagra is... :)

Esetleg zh-t megirattathat massal de a vizsgan (szobeli) lebukna mert mas a fenykepe
a leckekonyvben... Hacsak nem egypeteju ikrek :)
Kovetkezeskep nem olyan konnyu tanulas nelkul elvegezni az egyetemet.

Nincs harag GCS!
:D
Nem vagyok egy mérges fajta.
Nem is ellened fakadtam ki.
Mert sajnos ezek az állítások nem valótlanok a GDF-fel kapcsolatban.
Ez inkább a frusztrációmból fakadt. :?

Bocsi!
:o

[quote:8c30109374="maszili"][quote:8c30109374="smucilu"]
Közeli ismerőseim mesélték, hogy elég komoly egytemeken nemcsak műszaki, hanem pl: jogi egyetemen is előrordul, hogy valaki hamis személyivel bemegy más helyett vizsgázni/szigorlatozni és így végzi el az egyetemet.

Szerintem ez nem ugyanaz! A GDF-en tobb zh-n UGYANAZOK (beturol beture) a feladatok foltak! Ennyi erovel kirakhattak volna egy faliujsagra is... :)

Esetleg zh-t megirattathat massal de a vizsgan (szobeli) lebukna mert mas a fenykepe
a leckekonyvben... Hacsak nem egypeteju ikrek :)
Kovetkezeskep nem olyan konnyu tanulas nelkul elvegezni az egyetemet.

Ja nem ugyanaz, smucilu példája kicsit keményebb.

:D :D

[quote:afaedde4d9="korbendallas"][quote:afaedde4d9="lacos"]
... Aki meg elment első helyett (mert az "előtt" csak önáltatás) dolgozni, annak ma sincs diplomája, ami szerintem igenis szégyen, sőt, hátrány, amikor állást vált. ...

Ez így egy kicsit súlyos. Én két ponttal maradtam le a progmatról 1995-ben, akkor nagyon bántott a dolog (a BME Műsz.Inf. esélytelen lett volna: 120 pont felett volt azt hiszem abban az időben, elég vicces).
Van akinek el kell mennie dolgozni, mert nem tud a szülei/akárki nyakán lógni 18 évesen, hogy szponzorálják.

Természetesen, és bocsánat, hogy túl általános voltam. Azt a magatartást próbáltam kárhoztatni, amikor valakit felvesznek az egyetemre, talán el is kezdi, aztán egy félév alatt valódi kényszerhelyzet nélkül megelégeli a nehézségeket (vagy szimplán sok/több pénzt akar), és elmegy dolgozni és hagyja elsorvadni az egyetemi haladását. Akad azért ilyen.

A BME műszaki info-ra is be lehetett jutni. A Nemes Timahér országos 1-20. helyezés mentességet adott a felvételi alól, 21-30-ig 2x pontot, 31-40-ig x pontot ért (x-re nem emlékszem, de garantáltan pozitív egész volt :) ). Egy középfokú C nyelvvizsgáért 8 (!!!) pontot számítottak, sőt, a másodikért is megadták a 8-at. (Az ELTÉ-n az első 3 pontot ért, a második 2-t).

Az ELTÉ-n szerintem programozási ismeretekből volt érdemes szóban felvételizni. Volt egy nagyon jó, pár 10 oldalas könyv, azt kellett megérteni és megtanulni azokhoz a kérdésekhez, amikkel az ember "nem találkozott minden nap", a többihez ész kellett. A matek felvételi sokkal durvább volt -- kitől követelték meg középiskolában a tételek egzakt kimondását vagy a bizonyítások megtanulását?

[quote:56e00c6568="Jedite"]
Ja nem ugyanaz, smucilu példája kicsit keményebb.

Igen... csak az intezmeny nem tamogatja aktivan a csalast azzal hogy
(lehetoseget ad) elarulja elore a megoldando feladatokat... :)
Az okirathamisitas pedig a diak felelosege nem az intezmenye.

Sziasztok, szia kovzol!

Van egy rövid válaszom és egy hosszabb szösszenetem.

A rövid: A tanítványod egyetlen egyetemen sem fogja specifikusan az általad felsorolt dolgokat megtanulni. A műszaki informatikai és a programtervező matematikusi képzés ennél jóval tágabb horizonton mozog.

A hosszú: A műszaki informatikai szak jóval több (értsd: tágabb), mint Un*x adiminsztráció és programozás. A műszaki informatikai szakon mérnököket képeznek. Aki rendszereket karbantartásával foglalkozik, annak nincsen szüksége Fourier transzformációra és parciális differenciál egyenletekre (variációs elvre végképp nem). A mérnöki képzés lényege, hogy aki onnét kikerül képes legyen rendszerekben gondolkozni és így tervezni. Ezek a rendszerek pedig sokfélék lehetnek.

Példának okáért vegyük az ipari képfeldolgozást. Itt egy műszaki informatikai mérnöknek nem az a feladata, hogy a FireWire portra csatlakozó CCD kamera drivere szépen fel legyen telepítve, hanem a teljes rendszer egységes legyen, megbízhatóan működjön. Tudnia kell, hogyan működik az a CCD kamera, a felületet megvilágító LED-ek hogyan villanjanak fel, a kamera alatt átfutó anyag milyen sebességgel halad, mi az az adatmennyiség, amelyet a beágyazott rendszer vagy a PC elvisel. Ezen felül a bejövő képek feldolgozását (Pl.: hibás-e a termék) is neki kell megoldani, méréseket kell végeznie a rendszer megbízhatóságát illetően.

Ilyen és ennél jóval komplexebb rendszerek tervezéséhez kell értenie egy műszaki informatikai mérnöknek, vagy divatosabb szóval élve információs technológusnak. Ehhez a tervezéshez pedig már szüksége van arra a tudásra, amit neki az egyetemen adnak. Itt jelenik meg mindaz, amit analízisből, algebrából, fizikából, villamosságtanból elsajátított.

Egy jelenleg amerikában élő, repülő mérnök végzettségű magyar ember mondta, hogy egész életét végig tanulta. Végzett mint repülő mérnök, majd Németországba került. Bekerült az IBM-hez, már informatikával foglalkozott, majd most képfeldolgozással. Volt két nagyon fontos mondata: "A japánok azt hiszik, hogy amit egyszer megtanulnak az életük végéig elég lesz." Valamint: "A magyar ember egyik legnagyobb előnye, hogy mindig képes új dolgokat megtanulni."

Kovzol, ha jót szeretnél a tanítványodnak, akkor próbáld vele megértetni, hogy a Un*x nem a világ, akármilyen szép és rendezett. Valamint sem a BME-n, sem az ELTE-n, sem a PPKE-ITK -n nincs kolbászból a kerítés. Ha tényleg ezt akarja csinálni, akkor nagyon, de nagyon igyekezzen, mert az első pár év alatt kiábrándulhat az egészből.

Van egy tanácsom, amit nem fogsz megfogadni. A tanítványod ne menjen egyetemre egyből, dolgozzon egy évet, vagy végezzen el egy középfokú OKJ-s képzést. A gimnázium egy burok, nem fogja megérteni, mit és miért kell csinálnia. Egy év alatt a legtöbb 18 éves srácnak benő a feje lágya (már amennyire), máshogy fogja látni a világot.

[quote:60c07fbb84="manoe"]
Van egy tanácsom, amit nem fogsz megfogadni. A tanítványod ne menjen egyetemre egyből, dolgozzon egy évet, vagy végezzen el egy középfokú OKJ-s képzést. A gimnázium egy burok, nem fogja megérteni, mit és miért kell csinálnia. Egy év alatt a legtöbb 18 éves srácnak benő a feje lágya (már amennyire), máshogy fogja látni a világot.

Az egész nagyon jó és tanulságos.
A végét azért emeltem ki, mert teljesen egyet értek vele. Azok az ismerőseim, akik elmentek kapásból fősulira azt hiszik, hogy majd a lábuk előtt fog heverni a világ mikor elvégzik és minden cég kapkodni fog kegyeikért.
Én elmentem egy két éves tanfolyamra egy éve dolgozom, mellette most fősulira járok. És megértettem a dolgok működését. Tudom azt, hogy a papír nem minden, meg hogy mik a követelmények manapság.
És nem érzem azt, hogy rosszul cselekedtem volna, vagy hogy elfecséreltem volna éveket az éltemből.

Látszólag nem idevágó amit modok de talán megfontolandó.

Szerintem a lényegi kérdés, hogy az embert mi motiválja. 18 éves korban már igenis eldölt, hogy valakit az elméleti, absztrakt problémák megoldása, új elméletek kialakítása és magyarázata (van aki ezt hívja tudománynak) vagy azok alkalmazása motivál inkább. Akit az előbbi, és addig nem tud továbblépni egy probléma megoldásában amíg magában helyére nem rakta az utolsó kockát is az menjen tudományegyetemre, akit az utóbbi, és képes eltekinteni az egzakt, konzisztens magyarázatoktól az menjen műszaki egyetemre.

Persze mindig is voltak mérnök tudósok valamint tudós mérnökök, gyakran nehéz elválasztani a két munkát egymástól, és vannak emberek akik mindkettőben otthonosan mozognak. Talán ők vannak kisebbségben.

[quote:4d2b27240b="Jedite"]

Nem keresek sokat közalkalmazotti pozícióban, de még így is marad pénzem. Nappalit nem
:o

Szia !
Nem akarlak elkeseriteni, de nalunk koztiszviselok dolgoznak. Egyik kollegamnak GDF-es diplomaja van es nem ismerik el felsofoku vegzettsegkent. A berezeset kozepiskolai vegzettseg utan szamoljak. Szerintem ez allamilag van szabalyozva, nem itt talaltak ki. (O egyebkent a jol kepzettek taborat erositi)

Udv:
Istvan
(ELTE progmat esti)

u.i: jovore lehet, hogy fizikabol kell erettsegizni annak, aki progmat-ra akar jonni!(ez nem vicc, mult heten hallottam az egyetemen)

[quote:760ab976a7="maszili"][quote:760ab976a7="smucilu"]
Közeli ismerőseim mesélték, hogy elég komoly egytemeken nemcsak műszaki, hanem pl: jogi egyetemen is előrordul, hogy valaki hamis személyivel bemegy más helyett vizsgázni/szigorlatozni és így végzi el az egyetemet.

Szerintem ez nem ugyanaz! A GDF-en tobb zh-n UGYANAZOK (beturol beture) a feladatok foltak! Ennyi erovel kirakhattak volna egy faliujsagra is... :)

Esetleg zh-t megirattathat massal de a vizsgan (szobeli) lebukna mert mas a fenykepe
a leckekonyvben... Hacsak nem egypeteju ikrek :)
Kovetkezeskep nem olyan konnyu tanulas nelkul elvegezni az egyetemet.

Van ELTE-n is aki ugyanazt a ZH-t iratja meg minden csoportjaval, ha nem vetted eszre, akkor vagy nem tanitott, vagy igy jartal :), igaz csak egy ilyen tanarral talalkoztam.

Nem akarlak elkeseriteni, de nalunk koztiszviselok dolgoznak. Egyik kollegamnak GDF-es diplomaja van es nem ismerik el felsofoku vegzettsegkent. A berezeset kozepiskolai vegzettseg utan szamoljak. Szerintem ez allamilag van szabalyozva, nem itt talaltak ki. (O egyebkent a jol kepzettek taborat erositi)

u.i: jovore lehet, hogy fizikabol kell erettsegizni annak, aki progmat-ra akar jonni!(ez nem vicc, mult heten hallottam az egyetemen)

Ez abszolut alkotmányellenes! Egy álamilag elismert -és akreditált- diplomát nem lehet nem elismerni,ha a kollégád beperelné a munkaadótokat, biztosan nyerne.
Más kérdés, hogy megérné-e..
:wink:

Megemlíteném még a BMF-et is, mint lehetséges alternatívát. amikor én végeztem, akkor még Kandó Kálmán Műszaki Főiskolának hívták (Meg Bánkinak, meg KMF-nek...). Itt is inkább gyakorlati a képzés, jobbanmondva mérnököket képeznek, nem tudósokat :) alapból 3 év főiskola, a 4. évet pedig ha akarod, lehet kooperatív képzésben csinálni, ez kb egy cégnél eltöltött gyakorlati évet jelent. (annak idején pl. Nokia, Ericcson, mittomén volt a választék..)
Ahogy én eddig tapasztaltam, a munkaadók szeretik az itt végzetteket, mivel elég gyakorlatiasak, képzettek, és nem feltétlenül akkora az arcuk, mint az egyetemistáknak (persze ez általánosítás, de sokszor találkoztam már ezzel :)
Amúgy meg az informatika az nagyon nagy terület, így is csak nagyon kis szeletét képes az iskola megemlíteni, de útmutatásnak kell, hogy legyen honnan elindulni.

[quote:fb2b110433="smucilu"]

Ez abszolut alkotmányellenes! Egy álamilag elismert -és akreditált- diplomát nem lehet nem elismerni,ha a kollégád beperelné a munkaadótokat, biztosan nyerne.
Más kérdés, hogy megérné-e..
:wink:

Hefon megerdeklodom, mi a helyzet, de a fonokeinknek(+berszamfejtes stb) nem erdeke nem elismerni, diplomat, mert mi allami ceg vagyunk es ha azt modjuk, hogy N darab diplomasunk van, akkor az allambacsitol megkapjuk az ezutan jaro penzt. (persze ez nem pontosan igy van a valosagban, de talan jol erzekelteti a helyzetet) Tehat szerintem nem vallalnanak torvenysertest egy ilyen ugy miatt.

Udv:
Istvan

[quote:523199d196="antiemes"]Hi!

Mi abban a gaz, ha fizikabol kell erettsegizni? En is abbol erettsegiztem (akarom mondani kozponti felveteli).

By(t)e
TBS::Antiemes

Ez csak akkor gaz, ha vegzos kozepiskolas vagy, nem tervezted a fizika erettsegit de programozonak szeretnel felvetelizni.

Udv

[quote:34c67754c9="buga"]

no és az ELTE eléggé el van adósodva, ahogy nyomatják mostanában az újságok.

Mindig is el volt adosodva, az ilyen "apro" problemakat a mamut allami intezmenyekben gordulekenyen szokas kezelni :) Csodbe menni es bezarni nyilvan nem fog.

A TTK ill. a BTK van eladósodva. Az IK-n (ami nemrég vált ki a TTK-ból) egy vendégelőadónak valami 4000 pénzt fizetnek egy 1,5 órás előadásért. Tehetik ezt főként, mert egy rakás hallgatót viszonylag kevés tanár oktat ill. a különböző tanfolyamok is bevételt jelentenek.

Egyébként a véleményem: csődbiztost az ELTE élére.

[quote:8f6046bae4="kovzol"]Sziasztok!
Informatikát tanítok Szegeden egy jó nevű gimnáziumban. Az egyik tanítványom, aki mindenképpen Pesten akarja folytatni (jó, lehet Budán is :-), kérdezte, hogy melyiket válassza inkább: az ELTÉ-t vagy a BMÉ-t?

A BME-n folyó oktatásról nem tudok semmit, viszont tudok néhány ELTE-s linket írni:
Nézd meg Iványi Antal honlapját - http://people.inf.elte.hu/tony/ - itt találsz néhány könyből letölthető fejezeteket (ne külalakot nézd, mert az szörnyű)
Aztán Hunyadvári László honlapján is vannak jegyzetek - http://aszt.inf.elte.hu/~hunlaci/ - kedvencem a Formális nyelvek és automaták.
Aztán ott van Fóthi féle Bevprog, amivel már elsö félévben fog találkozni, ha progmatra megy: http://boussole.inf.elte.hu/bevprog/segedanyagok.html - ha a gyereket ez sem rémiszti el, és inkább elméleti ember, akkor menjen progmatra.

Ha kifejezetten az oprendszerek érdeklik, akkor nézze meg a http://oprendszer.elte.hu/2003-2004II/index.html linket. A gyakorlat az egész jó, ha Windoze érdekli, akkor olyan gyakra, ha linux - ill. POSIX - érdekli, akkor olyan témájú gyakra megy.

Ha infotanár akar lenni ( http://izzo.inf.elte.hu/iszcs/ ) - bár nem hinném - akkor egyértelműen ELTE a többi egyetem ellenében.
Zsakó rulez! :)

Lehet, hogy leirtak mar, ezert bocs, ha ismetlek masokat. A BME-s es ELTE-s programozok, progmatosok meg ilyenek mindig is hatranyban lesznek a foiskolarol erkezo fejlesztokkel szemben. Nem en mondom, hanem a tapasztalat. Eleg sokan panaszkodnak rajuk, hogy nagy a szajuk - tisztelet az igen ritka kivetelnek, mert nem ott tanulnak meg programozni, fejleszteni -, es amikor produkalni kell, akkor savanyu a szolo. Leteznek ellenben mas egyetemek, ahol meg kepeznek jo programozokat, fejlesztoket, mert a kis csoportos munkara hajlanak inkabb.
Egy ritka kivetel. X.Y. bement a BME-re szintfelmerot irni programozasbol, aztan be se kellett jarnia, mert egy mas kategoria volt. Masodikos volt, es mar akkor 50.000-res oraberrel dolgozott, es ment is neki a bolt. Ennek mar jo hat-het eve. Nos, legalabb 8-10 ora egy nap, az egy-ket hetre annyi mint... Upsz!

[quote:3eb908694f="jolle"]Lehet, hogy leirtak mar, ezert bocs, ha ismetlek masokat. A BME-s es ELTE-s programozok, progmatosok meg ilyenek mindig is hatranyban lesznek a foiskolarol erkezo fejlesztokkel szemben. Nem en mondom, hanem a tapasztalat. Eleg sokan panaszkodnak rajuk, hogy nagy a szajuk - tisztelet az igen ritka kivetelnek, mert nem ott tanulnak meg programozni, fejleszteni -, es amikor produkalni kell, akkor savanyu a szolo. Leteznek ellenben mas egyetemek, ahol meg kepeznek jo programozokat, fejlesztoket, mert a kis csoportos munkara hajlanak inkabb.

Sztm nincs olyan, h BME-s programozó. Programozó tanfolyamon lesz valaki, az egyetemeken viszont mérnököket képeznek...
Lásd pl. manoe, Oct 22, 2004 11:19.

Huu, hat sok gondolat elindult bennem a fentieket olvasva. Megprobalom kozzetenni:

Teny, hogy az ELTE inkabb elmeleti, a BME viszont probal gyakorlatiasabb maradni. Viszont az is teny, hogy pusztan az kotelezo orak latogatasaval, megtanulasaval, senkibol nem lesz programozo, es senkibol nem lesz meg csak kozepkategorias rendszergazda sem.
Valoban, az emberen mulik, hogy mi lesz belole, mive akarja kepezni magat.

Vegyuk eszere, hogy legalabb 3 terulet van, amit ez a ket szak megprobal lefedni:
1.) Programtervezo matematikus: Ez volna az az emberke, aki nagyobb programrendszerek mukodeset atlatja, megtervezi, reszfeladatokra osztja, es aztan kiosztja a programozoknak kodolasra. Az ELTE ilyen embereket szeretne kepezni. Velemenyem szerint, es ebben a szak oktatoinak velemenye is ugyanez (tudom, en is oktattam ott :) ), hogy ilyen emberbol evi 10-15 fo boven eleg. Csakhogy, itt is a penz az ur, ezert vannak 6-700 fos evfolyamok.
2.) Programiro (alias kodolo): Az ELTE-n azt tanitjak, hogy ha mar 10 eve az informatikaban vagy, es meg mindig kodolsz, akkor valmit valahol, nagyon-nagyon elszurtal... Ilyen emberbol mar joval tobb kell(ene). Az ELTE egyaltalan nem ilyen szemleletu embereket probal kepezni, a BME-rol mar sokkal tobb ilyen kerul ki.
3.) Helyi problemamegoldo: A gyakorlatban hasznalt programok kezeleset, muodeset ismeri, es ha valami gaz van vele, akkor tud mit lepni, szukseg eseten rovidebb 1-200 soros kodot megir. No szzerintem ez az amit informatikusnak hivnak, es kb. ezt tanitja a BME.

Van egy 4. kategoria is, amit tudtommal (szerencsere), egyik szak sem kivan oktatni. Ez pedig a szamitogep-felhasznalo. Sajnos, sokan akik csak erre a szintre vagynak, tudatlansagbol, tajekozatlansagbol a progmatra jonnek.

Egy rovid megjegyzes a GDF-rol. Sajnos nem vagyok teljesen kompetens, mivel az ELTE_vel es a BME-vel ellentetben a GDF-en sem hallgato, sem oktato nem voltam soha. De a latottak es hallottak alapjan ugy tunik, hogy a GDF-en van lehetosege kitorni a tehetseges embereknek. Nem nyomjak agyon rutinfeladatokkal, es foleg nem vagjak ki elso felevben analizisbol :)) Apropo, az ELTE progmaton mondta egyik oktato, hogy itt olyan MATEMATIKUSOKAT akarunk kepezni, akik programozni is tudnak....

Emlitettek itt, hogy az ELTE-t, vagy a BME-t nem tudjak hulyek elvegezni. Ezt cafolom! Lattam mar 3. eves halgatot, aki C++ hazit Word dokumentumban adott be! Es lattam olyat is, akirol masodevesen, egy UNIX gyakorlaton derult ki, hogy eleteben nem irt meg egyetlen ciklust sem. No ezeket nem kellene szerintem felvenni sem. Viszont a hallgatokert penzt kap az egyetem, ezert inkabb megtartjuk oket...

A TTK ill. a BTK van eladósodva. Az IK-n (ami nemrég vált ki a TTK-ból) egy vendégelőadónak valami 4000 pénzt fizetnek egy 1,5 órás előadásért. Tehetik ezt főként, mert egy rakás hallgatót viszonylag kevés tanár oktat ill. a különbözo tanfolyamok is bevételt jelentenek.

Eloszor is, a 4000 Ft nem valami nagy penz masfel oraert, ami odaut/visszautal egyutt valojaban 3 ora is megvan. Hidd el, ez nem a gazdagsag. Dolgozom egy cegnel kb. 15 percre az ELTE-tol. Az oda/vissza ut 30 perc. Csak ez alatt az ido alatt majdnem megkeresem a 4000 Ft-ot, es nem bruttoban... Aki valallja, hidd el, nem a penzert teszi.

Masodszor keves tanar/sok oktato =szar oktatasi minoseg, =felsobbeves diakok tartanak orakat alsobbeveseknek, es kapnak erte kosziszepen-ugyesvagy-ot. =zh-n ki KELL szorni az evfolyam 90%-at, mert senki nem fog 600 embert szoban vizsgaztatni!

Es ismet mas temara valtva meg egy megjegyzes: nyiltnap. Ez az a fogalom, amire minden tanar, es felsobbeves hallgato csak ugy gondol: parasztvakitas! Szebben mondva egyszeru rutin PR-tevekenyseg, managerduma. Kell a hallgato, abbol lesz penz, jojjon-csak, majd mutatunk neki minden szepet es jot! Ne hidd el, amit ott latsz! Menj be egy koliba par uveg sorrel, ulj be egy-ket szobaba, es beszelgess el az emberekkel. Evfolyamelsokkel, orok kettesekkel egyforman! Abbol talan tudsz kepet alkotni.

úgy érzem hasznos volt végigrágnom magam ezen a topicon, mert hasonló dilemma előtt állok én is éppen... szegediekről, pécsiekről vélemény esetleg? vagy azok kizárva?

[quote:be74b0af7b="szeim"][quote:be74b0af7b="kovzol"]Sziasztok!
Informatikát tanítok Szegeden egy jó nevű gimnáziumban. Az egyik tanítványom, aki mindenképpen Pesten akarja folytatni (jó, lehet Budán is :-), kérdezte, hogy melyiket válassza inkább: az ELTÉ-t vagy a BMÉ-t?

Aztán ott van Fóthi féle Bevprog, amivel már elsö félévben fog találkozni, ha progmatra megy: http://boussole.inf.elte.hu/bevprog/segedanyagok.html - ha a gyereket ez sem rémiszti el, és inkább elméleti ember, akkor menjen progmatra.

Inkább a gyakorlat érdekel, mint az elmélet, ennek ellenére szerintem ebben nincs igazad. Jó párszor szükségem volt erre a tudásra, na persze józan paraszti ésszel is rá lehet jönni arra a részére, ami tényleg kell... És egyáltalán nem rémisztő.

[quote:cce1d3e69a="sebist"]

Szia !
Nem akarlak elkeseriteni, de nalunk koztiszviselok dolgoznak. Egyik kollegamnak GDF-es diplomaja van es nem ismerik el felsofoku vegzettsegkent.

Helyesbitek, nem a GDF-rol van szo, elismerik, baromsagot irtam. Bocs.

Udv

[quote:1429dd8243="jolle"]X.Y. bement a BME-re szintfelmerot irni programozasbol, aztan be se kellett jarnia, mert egy mas kategoria volt.

Na ez erdekes. BME villanyra jarok, infot nem ismerem, ez teny, de en meg nem lattam olyat, hogy _barkivel_ szintfelmerot irattak volna. Ugy erzed, hogy te gyakorlat nelkul is vagod, akkor nem jarsz be, ennyi. Nalunk legabbis igy van.

[quote:7fdf233375="Panther"][quote:7fdf233375="szeim"]Aztán ott van Fóthi féle Bevprog, amivel már elsö félévben fog találkozni, ha progmatra megy: http://boussole.inf.elte.hu/bevprog/segedanyagok.html - ha a gyereket ez sem rémiszti el, és inkább elméleti ember, akkor menjen progmatra.

Inkább a gyakorlat érdekel, mint az elmélet, ennek ellenére szerintem ebben nincs igazad. Jó párszor szükségem volt erre a tudásra, na persze józan paraszti ésszel is rá lehet jönni arra a részére, ami tényleg kell... És egyáltalán nem rémisztő.

Hat, ez is egy erdekes kerdes. En kb. 14 eve programoztam hobby szinten ( hobby szint = messze nem programozokent kerultem oda) kulonbozo gepeket ZX81-tol kezdve, es igazabol csak targyalasmod volt szokatlan, de kb. 3 het alatt rajottem, hogy tkp. ezt csinaltam eddig is.

Egyebkent, szerintem, az ott targyalt dolgok (elagazas, ciklus, rendezesek stb.) annyira alapveto reszet kepezik a mindennapi programozoi munkanak, hogy aki meg ennyit sem tud mire odakerul, azt nem erdekli igazan a programozas, ergo valasszon masik szakot.

Hi!

Mi abban a gaz, ha fizikabol kell erettsegizni? En is abbol erettsegiztem (akarom mondani kozponti felveteli).

By(t)e
TBS::Antiemes

[quote:4112066b5e="antiemes"]Hi!

Elozo felevben volt egy vizsgam, amivel egyidoben, ugyanabban a teremben, ugyanaz a tanar tartott GDF-es matek szigorlatot. Fel fullel hallottam, hogy mik a kerdesek, meg a valaszok, meg hogy mire adott 2est. Haaat... Nekunk az 1. feleves matek sokkal nehezebb volt, mint ott a szigorlat... Szoval szerintem aki a GDF-rol jo szakemberkent kerul ki, az valoszinuleg elotte is tudta magarol, hogy nem hulye, akkor meg miert ment oda? Raadasul ugye nem is ingyenes, ha jol tudom.

Jedite-tol bocsanatot kerek, ezzel nem egyalalan akartam megserteni.

By(t)e
TBS::Antiemes

Szep es diplomatikos dolog azt mondani a GDF-rol, hogy ott is vegezhetnek jo szakemberek.. a gond csak az, hogy azok biztos nem a GDF-en tanultak meg amit tudnak. A tananyag eleg.. hat hogy is mondjam.. egyszeru :) A zh-kon csalni konnyebb, mint anno gimiben, es a zh-k nehezsege (legalabbis az elso felevben).. hat altalanos iskolaban nehezebb dolgozatok vannak szerintem. Ja es van allamilag tamogatott is, nem csak fizetos.

[quote:ff21ff6b9c="miq"]
3.) Helyi problemamegoldo: A gyakorlatban hasznalt programok kezeleset, muodeset ismeri, es ha valami gaz van vele, akkor tud mit lepni, szukseg eseten rovidebb 1-200 soros kodot megir. No szzerintem ez az amit informatikusnak hivnak, es kb. ezt tanitja a BME.

Ez durva lenne. A fentiek nem különösebben ;) mérnöki feladatok.

Talán némi kiegészítés az elhangzottakhoz (érdekes a téma).
Az egyetem elsősorban nem tudást nyújt. Ha ez így volna, rövid idő alatt nem sokat érne a diploma. Az egyetem egyrészt (rendszer)szemléletet, felelősségtudatot ad, megtanít a feladatok megfelelő megközelítésére/feldolgozására; másrészt környezetet ad a kibontakozásra. Ebben a megtanulandó anyag inkább csak eszköz, mint cél; és valójában másodlagos.

Ha egy előadó azzal szórakozik, hogy lediktálja az anyagot, akkor nem kell bejárni; ha egy gyakvezér nem ad érdekes és hasznosítható gyakorlati tudást, akkor keresni kell másikat. Bár, régebben, amikor én koptattam a villanykar padjait, akkor menekültek sikítva az utolsó jófej oktatók a karról; azért remélem azóta ez megváltozott. ;)

[quote:54075550b7="miq"]
Vegyuk eszere, hogy legalabb 3 terulet van, amit ez a ket szak megprobal lefedni:

Vegyuk eszre, hogy kevered a szezont a fazonnal. Az egyetemek nem igazan fednek le semmilyen konkret munkakort. Adnak egy nagy adag tudast/ismeretet, mint alapot, amire mar te huzod fel a falakat ugy, ahogy tudod.

A diploma csak egy belepojegy az eletbe. Lehet bliccelni es beljebb jutni (es nem Kulcsarra gondolok), de a jobb helyekre csak azzal lehet felkapaszkodni (es ott is csak szukseges de nem elegseges feltetel).

1.) Programtervezo matematikus: Ez volna az az emberke, aki nagyobb programrendszerek mukodeset atlatja, megtervezi, reszfeladatokra osztja, es aztan kiosztja a programozoknak kodolasra.

Nem. Amirol te irsz, az a Senior Software Engineer/Architect. Erre a szintre jobb helyeken 4-5 ev gyakorlat (vagyis alacsonyabb szinten eltoltott fejlesztes) es a szakirodalom ismerete juttat, nem a diploma.

2.) Programiro (alias kodolo): Az ELTE-n azt tanitjak, hogy ha mar 10 eve az informatikaban vagy, es meg mindig kodolsz, akkor valmit valahol, nagyon-nagyon elszurtal... Ilyen emberbol mar joval tobb kell(ene). Az ELTE egyaltalan nem ilyen szemleletu embereket probal kepezni, a BME-rol mar sokkal tobb ilyen kerul ki.

A szakmanak ez a fele az, ahova egy mezei diplomaval vagy akar diploma nelkuli par ev gyakorlattal be lehet jutni. Alapvetoen a rendszerben gondolkodni tudas fontos. Az informatikai munkak egyik legalja, meg ha itt-ott jol meg is fizetik (ellenben gyakori ejszakazas, szukos hataridok, stb stb... nem egy kiegyensulyozott csaladapanak valo elet:)

3.) Helyi problemamegoldo: A gyakorlatban hasznalt programok kezeleset, muodeset ismeri, es ha valami gaz van vele, akkor tud mit lepni, szukseg eseten rovidebb 1-200 soros kodot megir. No szerintem ez az amit informatikusnak hivnak, es kb. ezt tanitja a BME.

Ez a kategoria nem egyetemi szintu kepzest igenyel. Ez a diploma nelkuli ember, aki elvegzett nehany tanfolyamot, esetleg onmagat kepezte. Az ilyen ember minek tanulna szerinted Fourier transzformaciot, formalis nyelveket, elektronikat? Csak gyakorlati ismeretekre van szuksege, nem kell tudnia, hogy mi az a szukessziv approximacio, mi az a Kolmogorov bonyolultsag...

BME-n nem tanulsz gyakorlati ismereteket. Tervezhetsz fasza SDH gyuruket rendundansra mindenfele topologiaban, hogy meglegyen a feleved, meg szamolhatsz papiron Laplace transzformaciot (na jo, engedik, hogy Derive-ban leellenorizd), vagy szorozhatsz papiron matrixokat egy kellemes szabalyozastechnika ZH alkalmaval, de en ezt nem neveznem gyakorlati tudasnak. Egy CISCO Content Switch-et felprogramozni, az gyakorlati tudas:)

Egyeb kategoriak, amiket nem emlitettel:

4) Villamosmernoki tudomanyokhoz komolyan erto informatikus

Informatika != szoftver. Az ilyen illeto vegezhet villanyon is, informatika szakon is. Kozos jellemzojuk, hogy iszonyatosan jo tervezomernokke tudnak valni. IC-ket terveznek, azokbol PCI es egyeb kartyakat, embedded rendszereket epitenek, azokat ha kell programozzak. Hasonlo az, amikor valaki mondjuk radiotechnologiara szakosodik, es mindent tud az antennakrol es pl WI-FI szabvanyok fejlesztesevel foglalkozik:) De meg lehetne sorolni a peldakat (CPU tervezes (foleg, ha compiler optimalizacioval parosul), de en a robotikat is ide sorolnam).

Szerintem ilyeneket kepez a BME. Bar az utobbi idoben csokkent a villamosmernoki targyak tulsulya (en anno meg 3 ev elektronikat hallgattam - talan meg ma is menne 1-2 munkapont szamitas:), azert az orientacio meg ott van. Ami abszolute nem baj.

5) Kutato

Aki PhD fokozat megszerzese erdekeben az egyetemen marad, az altalaban ebbe a csoportba szeretne bekerulni:) Elmeleti es gyakorlati kutatasok, matematikai alapossag, tudomanyos publikaciok, oregkorban MTA tagsag. IEEE Transactions folyoiratok elofizetoje es jo esetben IEEE tag.

6) IT Konzulens / rendszermernok / presales mernok

Foiskolai vagy egyetemi diploma, es 1-2 tema melyebb ismerete juttatja az embert ilyen poziciokba/allasokba (pl ATM kapcsolok vizsgalatabol irja a diploma munkajat pont akkor, amikor egy rendszerintegrator ATM halozatot akar eladni egy Telco cegnek, es ehhez erto embert keres). Magasabb szintjein nem art nemi gazdasagi ismeret sem. Tulajdonkeppen ezek mindegyike arrol szol, hogy IT termekeket (hardver/szoftver) akar valaki eladni, amihez szukseg van az IT termekhez erto szakemberre. Mind az eladast, mind az implementaciot meg kell tudnia valakinek csinalni. Lehet jokat utazni (tanfolyamok, kulfoldi ugyfelek), es sok embert meg lehet ismerni a tobbi kategoriabol:)

7) Support mernok

Ezen a teruleten gyakoribb a foiskolai diploma, de azert munkatapasztalat nelkul fel szoktak venni friss egyetemi diplomasokat is. Alapvetoen mindenfele szoftver es hardver rendszerek tamogatasarol van szo. Ugyfel telefonal, hogy baj van, a mernok meg megoldja. Ha nem tudja megoldani, eszkalal es nyugtatgatja az ugyfelet. Nem osszetevesztendo a Help Desk-kel, ahol sima userek telefonalnak: itt rendszergazdak es uzemeletetok (rosszabb esetben merges IT igazgatok) vannak altalaban a vonal masik vegen.

8) Kereskedo

Eleg sokan valasztjak ezt a palyat egy muszaki informatikus diploma megszerzese utan - foleg azok, akiket a muszaki tudomanyok szepsege helyett inkabb a haz/kocsi/vagyon temakor izgat (Ha jol csinalja es hozza az elvart szamokat akkor sokkal jobban fizetik, mint barmelyik elozo kategoriat...). Itt a lenyeg a termekek eladasan van. Kapcsolattartas az ugyfelekkel (ebedek, golfozas, stb), uzleti lehetosegek felterkepezese es a kereskedelmi tevekenyseg koordinalasa. Az egyetemi evek alatt szerzett ismeretsegek/kapcsolatok nagyon hasznosak lehetnek szamukra.

Meg meg biztos van rengeteg, amit fel lehetne sorolni... pl Project Manager, aki ugyancsak IT teruleten IT vegzettsegu ember jo targyalo es szervezokeszseggel, meg PRINCE2 metodologikaval felvertezve:)

A lenyeg az, hogy az egyetem egy dologra tanit meg: arra, hogy hogyan tanulj meg uj dolgokat. Adnak meg hozza nemi elmeleti tudast. Plusz egy rakas hasonlo gondolkodasu emberrel megismerkedsz. Ennyi.

Utana a piac donti el, hogy ki merre orientalodik (milyen munkat kap, milyen karrierlehetosegek allnak elotte, nyilik-e lehetosege tovabbkepzesre/masoddiplomara, stb).

[quote:17edfd0d14="miq"]
Ezt cafolom! Lattam mar 3. eves halgatot, aki C++ hazit Word dokumentumban adott be! Es lattam olyat is, akirol masodevesen, egy UNIX gyakorlaton derult ki, hogy eleteben nem irt meg egyetlen ciklust sem. No ezeket nem kellene szerintem felvenni sem. Viszont a hallgatokert penzt kap az egyetem, ezert inkabb megtartjuk oket...

Igen, ez sajnos penzugyi problema, es az egyik oka annak, hogy a diploma szukseges de nem elegseges feltetel lett a boldogulashoz. Amikor en kezdtem a BME-n akkor meg volt olyan, hogy n*17 kredit. Ha n. felevben nem volt meg ennyi kreditnyi lezart targy, repultel. Repultek is sokan:)

Azutan otodevre sikerult ezt a szabalyt teljesen megszuntetniuk. Manapsag gyakorlatilag barkinek sikerul elvegezni az egyetemet. Nem 5, hanem 7-8-9 vagy 10 ev alatt. Az egyik baratom doktorandusz, es adatbazis labort tart a mostani nemzedeknek... Neha kuld erdekes meresi jegyzokonyveket, erdekes emberek tollabol:)

Mindekozben pedig hiany van villanyszerelobol, hiany van asztalosbol, hiany van technikusokbol. Egyik kollegina nemreg koltozott uj lakasba, es a villamos vezetekek atkoteseert , ami kb 3-4 oras munka volt az iparos elkert 60ezer forintot. Kert meg arajanlatot ugyanerre ket masik vallalkozotol, azok 80 folott csinaltak volna ugyanezt...

hogy a topic kerdesere valaszoljak: elte ;)

[quote:67e9f591d9="miq"]

Es ismet mas temara valtva meg egy megjegyzes: nyiltnap. Ez az a fogalom, amire minden tanar, es felsobbeves hallgato csak ugy gondol: parasztvakitas! Szebben mondva egyszeru rutin PR-tevekenyseg, managerduma. Kell a hallgato, abbol lesz penz, jojjon-csak, majd mutatunk neki minden szepet es jot! Ne hidd el, amit ott latsz! Menj be egy koliba par uveg sorrel, ulj be egy-ket szobaba, es beszelgess el az emberekkel. Evfolyamelsokkel, orok kettesekkel egyforman! Abbol talan tudsz kepet alkotni.

Ezzel egyet kell valamennyire érteni, de csak valamennyire. Ha az illető elmegy egy koliba, vagy beszél valakivel, akkor az éppen aktuális - és ezért túlzottan felnagyított - problémákról, ZH- ill. vizsgafélelmekről fog hallani csak. Egy nyítlnapon nem az állapotteret fogják neked bemutatni, hanem a Hallgatói Ügyfélfogadó Teret. (Bocs. :) ) Szerintem az teljesen rendben van, ha egy nyíltnapon megpróbálják megfogni a hallgatókat.

Tanulni pedig mindenütt kell. (micsoda elcsépelt...) Ha pedig valaki hülye, vagy lusta, és akárhanyadszorra bukik meg valamiből, az gondolkozzon el, és vagy kezdjen el tanulni, vagy hagyja az egészet a fenébe, és tegyen mindenkinek egy szívességet. Fel lehet háborodni azon, hogy egy tanár felkészületlen, viszont azon is fel KELL háborodni, ha egy kedves csoporttárs b*szik az egészre, és csak a matrica kell neki, és megélhetési egyetemista a neve.

Azért írok ilyesmiket, mivel unom már azokat az ,,évfolyamtársaimat'', akiket ismerek, és tudom, hogy mindegy nekik, viszont miattuk nem férek be egy gyakorlatra, vagy netalántán előadásra. Persze tudom azt is, hogy erről nem ők, és nem is igazán az egyetem tehet.

[quote:1fa0eef889="Panther"][quote:1fa0eef889="szeim"][quote:1fa0eef889="kovzol"]Sziasztok!
Informatikát tanítok Szegeden egy jó nevű gimnáziumban. Az egyik tanítványom, aki mindenképpen Pesten akarja folytatni (jó, lehet Budán is :-), kérdezte, hogy melyiket válassza inkább: az ELTÉ-t vagy a BMÉ-t?

Aztán ott van Fóthi féle Bevprog, amivel már elsö félévben fog találkozni, ha progmatra megy: http://boussole.inf.elte.hu/bevprog/segedanyagok.html - ha a gyereket ez sem rémiszti el, és inkább elméleti ember, akkor menjen progmatra.

Inkább a gyakorlat érdekel, mint az elmélet, ennek ellenére szerintem ebben nincs igazad. Jó párszor szükségem volt erre a tudásra, na persze józan paraszti ésszel is rá lehet jönni arra a részére, ami tényleg kell... És egyáltalán nem rémisztő.

Nem azt mondtam, hogy nem szükséges az a szemlélet, ami két félév fótizmus - vagy infótanáron szlávizmus - után kialakul benned, viszont az is biztos, hogy jónéhány embernek pontosan azért megy el a kedve az egésztől, mert kijön középiskolából, és azt hiszi, hogy tud programozni - és tényleg tud - aztán definiálja azt, hogy mi a feladat, (ZH kédés: ,,Mi a feladat?'' :) ) majd nagy nehezen eljut az értékadásig, stb, stb. És gépet még nem látott.

És mire valóban tud annyit, hogy érdekes feladatokkal foglalkozzon, addigra már elzüllöt, leszakadt, átlagos alkesz egyetemista lett belőle. Tehát ha neki nincs kedve olyannal foglalkozni, ami a linken van, akkor ne szúrjon ki magával.

[quote:8e7aec9604="_Joel"] Egyik kollegina nemreg koltozott uj lakasba, es a villamos vezetekek atkoteseert , ami kb 3-4 oras munka volt az iparos elkert 60ezer forintot. Kert meg arajanlatot ugyanerre ket masik vallalkozotol, azok 80 folott csinaltak volna ugyanezt...

Ugyan nem ismerem a szitut, de ez tipikusan budapestipiacos villanyszerelő esetnek tűnik. Ezek nem villanyszerelők általában, hanem nepperek és gazemberek. Ha ez ennyibe kerülne, nem épülnének házak Magyarországon. Én is kaptam egy kis vízszerelésre ajánlatokat szépen 150-200, csillagos ég. Bedurrant az agyam, és megszereltem magam. (Itt is csak forrasztgatni kell, meg tekergetni, tisztára lego ;)

Az érdekes azonban az, hogy a tágabb ismeretségi körben volt egy mester, és egy huszasért még meg is köszönte volna. (Nem volt ám egy nagy meló).

Köszönöm, hogy ennyien hozzászóltatok a témához, és kimerítő válaszokat adtatok a kérdéseimre. Igazából meg is lepett, hogy mennyi hozzászólás olvasható (talán még mindig nem csengett le teljesen a téma).

Többen is írtátok, hogy amikor valaki felsőoktatási intézmény mellett dönt, fel kell tennie a kérdést: a kapott diploma mire lesz jó és mire nem? Mert korábban, mondjuk egy 10-15 évvel ezelőtt szinte biztosra ment, aki beiratkozott valahova, ha valóban végig akarta (és tudta) csinálni - abban az értelemben, hogy várhatóan el is tudott helyezkedni a kapott papírral. És ma is, amikor gombamódra új szakok nyílnak (és új egyetemek), de kérdéses, hogy a hangzatos nevű kurzusok mögött milyen tananyag, oktatók, és milyen képességű diákok állnak, a legjobban talán még mindig az jár, aki a hagyományosan ismert és elismert neves egyetemekre iratkozik be (nem tudom, mennyire nyilvános annak a kínai felmérésnek az eredménye, amelyben kihozzák, hogy tudományos szempontból a Szegedi Tudományegyetem a világ 200-300. legjobb, a BME és az ELTE pedig a 400-500. legjobb egyetem között van). És bár a papír nem minden, a kapott gondolkodásmód feltétlenül tükröződik a végzettek többségén. Tehát egy neves egyetemre beiratkozni (ha felveszik az embert) még mindig a legjobb befektetésnek tűnik.

Világos, hogy annak a tudásnak, ami értékes és begyűjthető/begyűjtendő, a kötelező kurzusok (illetve azoknak csak egy része) csak a harmadát-felét adhatják, a többit saját kútfőből, önszorgalommal kell kiásni. És ez nagyon jól is van így. De egy hozzáértő tanár, világos gondolkodású kutató, aki akár a tudományos vagy a műszaki életben is meghatározó személyiség, sokat jelenthet egy fiatal gondolkodásának előremozdításában. És azért azt meg kell hagyni, hogy ilyen emberekből olyan túl sok nincs, és egy noname főiskolán lehet, hogy alig vannak ilyen emberek. Márpedig az oktatás színvonalát végső soron ezek az emberek adják meg, ez vonzza hosszú távon a diákságot is.

Szóval ha dönteni kell, az ELTE/BME (illetve még néhány régi motoros) marad, és az a kérdés, hogy a régi hírnév mögött még mindig megvan-e a régi erő. Akármennyire is cudar helyzetben van az oktatás (és még lesz is, amíg valaki nem lép valami igazán határozottat ott fönt), a jó oktatók többsége 3-4-szeres fizetésért mégsem megy el máshova dolgozni, egyszerűen azért, mert a szakma szeretete többet ér az esetleg favágással megszerezhető többletforintoknál.

A hozzászólásaitokból úgy érzem, végül is mindegy, hogy a tanítványom mit választ: menjen a szíve után, egyik helyen sem csalódhat túl nagyot, ha a szakma igazán érdekli. S hogy utána (sőt, közben) mi lesz, az elsősorban rajta múlik. Talán én is sejtettem, hogy ez lesz a konklúzió, már a kérdés felvetése előtt, de jó volt ebben megerősödni és autentikus véleményeket hallani mindenfelől. Szóval: még egyszer köszi mindenkinek! :-)

Manoe hozzászólásával mi szerint ne menjen az ember egyből érettségi után egyetemre, tökéletesen egyet értek. 19 éves vagyok, 2 éve érettségiztem, és mivel a gimnáziumunk nem éppen az egyik legjobb hely volt, és gyakorlatilag semmit nem tnaultam ezért a jegyeim rosszak voltak, a matek tudásom pedig iszonyú gyenge. Nem is vettek fel, persze nem is a 120 pontos BME-re vagy az ELTE akkor nagyon durván hangzó progmatjára felviztem. Én a BMF műszaki infot választottam, aminek a fizetős szakára be is tudtam volna duplázni, de nem jelöltem meg csak az állami finanszírozást. Még gimi mellet elkezdtem egy okj-s programozó tanfolyamot, melynek a színvonala nagyon gyér volt, de érettségi után elvégeztem az 5ik évét is a kandón. Kicsit képbe kerültem hogy milyen is a főiskolai oktatás és sikerült egy nagyon jó munkát találnom, amit nagyon szeretek. Most elsős vagyok az ELTE progmaton, és azt kell mondjam nem rossz, de számomra elég nehéz. Maga az egyetem nagyon szép, jó a hangulat és az előadások is tetszenek. Pár apróság: A progmatosok hihetetlen kockák. ezzel nem akarok senkit sem megbántani, egyszerűen van a 420 emberből kb 30 aki jó fej. Csajok nincsenek, de az egész TTK és IK épület területén nincs egy jó nő sem. Azért ez szerintem lényeges mozzanat :-) Hogy mennyi embert fognak kiszórni arról lehet hallani rémhíreket, remélem én nem leszek közöttük. Minden esetre a legtöbb felsőbbéves szerint 5 év alatt nagyon nehéz elvégezni a progmatot. Egyértelműen elméleti oktatás megy, de mivel ez az első év alapozó tárgyakkal ezért később lehet valamelyest ez megváltozik. A Műegyetemen több ismerősöm, barátom tanul, szerintem semmivel sem rtosszabb a két intézményen folyó oktatás. Azonban én az illető gimnazista diák helyében megnézném a BMF-et is, mert ott is elég jó oktatás folyik, kiemeéném Schuster Györgyöt, aki az egyik legjobb fej tanár :-)