örök kezdő

Hát végre ezt is megéltem. Sikerült végre venni egy nVidia-s gépet, ami üzleti notebook kategóriába sorolható.
Lenovo T61. Igaz, hogy p sorozatot gondoltam venni, de hát az nem jött össze anyagilag. Pedig a quadro nvs 140 vs. quadro FX570 azért nagy különbség (pénzben kb. 100k lett volna).
Usb hdd-rőlpróbáltam ki a vásárlás során, már előre telepített Mandriva 2010.0-val, mindenféle hardvermodullal ellátva a telepítést.
A kipróbálás során minden rendben volt, egy dolog viszont érdekesen működött: a videókártya fura volt, játékok esetén a teljes képernyős üzemmód nem hozta a várt eredményt, értsd nem húzta ki a képernyőt, hanem középre rakta az aktuális felbontást. Végülis (gondoltam én naívan) így is jó, majd beállítással megoldható.
Hazamentem, és teljesen új installt hajtottam végre rajta: Mandriva 2010.0. Hát az eredmény egy jó kis X hiba. Pedig ez azért meglepetés, mert a quadro nvs 135-tel semmiféle ilyen meglepetésem nem volt.
Nem tudtam mi okozza a gondot, neten sem találtam semmit. Aztán a gépet elintítottam init3-ban, root bejelentekéseel startx, és kellemes meglepetésként az nvidia driver ragyogóan ment... no és innentől rendben ment sima felhaszánlónál is...
Már nem fogom keresgetni, hogy miért is lett hibás először, majd utána (látszólag) semmit sem csinálva jó.
Azért a t60p után az volt a fura, hogy az nVidia quadro nvs140 jelentősen elmarad 3d teljesítményben az Ati firegl v5200-tól (persze ez nem ért váratlanul, mert a notebookcheck.net-en megnéztem a leírást róluk). De azért talán hosszabb távon gondolkodva nem lesz rossz váltás.

Lényeg, hogy működik rendben, gyerekek örülnek, de azért az ogg2mp3 az jó kis súgást konvertál zene helyett (bizonyára valami Mdv bug..., mert a Debian Lenny ezt nem csinálja, és ide viszont az mdv2008.1-es .rmp-et konvertáltam át aliennel ) De ez már más téma...

Ez most csak úgy kikivánkozott belőlem.

Hozzászólások

Az mdv2008.1 ugyancsak regi. Ajanlanam a mdv2010.0-s rpm-et.
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

Hát azt nem tudom mitől nem megy, csak tapasztaltam, hogy az ogg2mp3 szimpla súgást produkál, nem zenét. Mivel jelenleg a 2010-et használom, ezért írtam.
A Debian Lenny esetén használom a 2008.1 rpm-jét, konvertálva aliennel, és ott műxik. (illetve további ilyen rpm->deb konverziókat csináltam a 2008.1 csomagjaival, és nagyon szépen mennek Lenny alatt, pl. tileracer, lame, stb.)

----
Hol van a kígyónak farka? Minek annak az a nagy karkötő?

Nos, hát hosszan vezetett az út a működő ogg2mp3 felé.
Feltettem az MDV2010.1-et. A plf tárolóban most nincs ogg2mp3. Maradt a régebbi ismét... hátha...
Először is az mdv-s rpm az nem megy, csak a nagy súgás... valami lib is lehet a dologban, de ez passz.
Valahol találtam egy ogg2mp3-0.2-3-all.deb-et, azt alien-nel áttettem prm-be és azóta megy.
Tudom, ez az ogg2mp3 régebbi, mint a most fellelhető friss csomagok, de ez legalább megy.

----
Hol van a kígyónak farka? Minek annak az a nagy karkötő?

'startx root-kent inditva' vs 'orok kezdo' = true, indeed...

SPAMtelenül - MX spamszűrő szolgáltatás, ahogyan még sosem próbálta

Nem haragszok.
Válasz: videókártya támogatása. nVidia vs Ati. Ebben az egy pontban volt erősebb a t60p, ráadásul az is megmarad a családban... :)
A teljesítménye nem marad el a várttól, erre számítottam.
"... elmarad 3d teljesítményben az Ati firegl v5200-tól (persze ez nem ért váratlanul..."

----
Hol van a kígyónak farka? Minek annak az a nagy karkötő?

Nagy különbséget nem látok, legfeljebb a t2600 (t60p) és a t7500 (t61) processzor kes (cache) méretbeli különbsége érezteti, hogy gyorsabb egy kicsit. Ám az is lehet, hogy ez csak amolyan placebo hatás.
Illetve a billentyűzete nem kopott, és jó kemény, még nem a hullámzós fajta (ami mondjuk egy t61p esetén volt kellemetlen meglepetés számomra).
Hja igen... a régi 14" volt, ez 15,6". A gyengécske szememnek ezt jobb bámulni.

----
Hol van a kígyónak farka? Minek annak az a nagy karkötő?

Mar az en T61emnek is el van kopva a billzete, szeretnem is kicsereltetni, sajnos nagyon csunya igy, legkozelebb biztos vennek ra valami vedogumit, legalabbis akkor amikor otthon hasznalom, vagy odakint vagy hasonlok. Igy a ThinkLight is hasznalhatatlan sotetben, bar ezt Te is tapasztaltad biztosan. :)
_____________________________________________________
Igenyelj Dropbox tarhelyet ITT: https://www.dropbox.com/referrals/NTI3OTM3Njk

Szerencsére a t61-hez van egy SK-8855 külső usb thinkpad billenytűzetem (trackpoint-tal...), szóval nem várok nagy kopást a notebook billentyűzeten. A bill világítást a t60p-n nem nagyon használtam... De továbbra is azt mondom, ezek a gépek nem rosszak... :)

----
Hol van a kígyónak farka? Minek annak az a nagy karkötő?

Ma volt egy jó kis meglepetés.
Feltettem az nvidia driver-ből a 190.53-as jelzésűt, és most majdnem hasonló teljesítményt produkál a Torcs (meg Speed-dreams) esetén a videókártya, mint az elméletileg jóval erősebb (és 128bit sávszélességű) firegl v5200. Nos, ezt csak arra alapozom, hogy eddig a 174 jelzésűvel akadt a kép, szaggatott, most meg simán megy... :)

----
Hol van a kígyónak farka? Minek annak az a nagy karkötő?

Balfék vagyok már megint, de lelkes...
Valahogy nem szeretik az új kiadások a gépemet, pedig sokáig keresgettem ezt a t61-et. (Ez most az en nagyon szujjektíve álláspontom, nem feltétlenül igaz...)
Ez a quadro nvs 140 valahogy nem a Linuxok kedvence.

Elhatároztam, hogy kipróbálok végre egy 64bit-es oprendszert. Mivel sokat nem akartam hegeszteni, ezért a legkézenfekvőbb megoldás az Ubu 9.10-x86_64.
Már a telepítésnél sem volt minden rendben, bár simán felment... az ellentmondás tisztázása érdekében csak annyit, hogy a gnome-screensaver problémázott, más nem. ;)
Indítás után szép, villogó terminált kaptam (mintha a képfrissítés olyan 10Hz környékén lett volna...)
Még csak be sem tudtam lépni konzolon sem, mert amikor olyanja volt, akkor elfogadta a lenyomott billentyűt, amikor nem, akkor nem.
Rendszer-javító mód alól módosítottam az xorg.conf-ot, "nv"-t betéve elindult a grafikus felület.
Telepítettem az nvidia-glx-185-öt sikeresen. nvidia-xconfig után ment márt a gyári driverrel, viszont a "szokásos" hiba előjött:
a teljes képernyős üzemmód nem az elvártak szrint működött: 800x600-as felbontás esetén a képernyő közepén 800x600-ban jelent meg a kép, egy valós (széthúzott) teljes képernyő helyett.
Az már a Mandriva esetén is "megoldás" volt, hogy a 190.53-as nvidia drivert felraktam.
Igen ám, de ahhoz init 3 kell.
Mire megtaláltam (itt a HUP-on), hogy a grub2 esetén a "text"-et odatéve a kernelopciókhoz indítva kapok init3-at, az fél órába telt, de végülis sikerült.
Nosza új nvidia driver fel. Igen, most már működik! :)
Sőt a flash-plugin is megy firefox alatt.
Még 64bit-es skype-ot is találtam, bár ott a hang nem megy, a pulseaudio-t eltávolítva sem. De majd azt később.
Most örülök, hogy a videókártya megy.

És naná, hogyha megjelenik egy új Frugalware, azt ki akarom próbálni. Hát úgy is tettem. Telepítés simán ment... egészen a videókártya beállításáig.
Na ott nem jutott tovább... kikapcs (póver gombbal), majd újraindítás után nincs képe - logikusan.
Init 3, ugyanazt eljátszottam, mint a fentebb említett Ubuntu esetén, itt is sikeresen.
Logikus lehet a kérdés, hogy mi a fenének csinálok magamnak ennyire felesleges köröket... hát a válasz olyasmi lehet, hogy "már most gondolok a jövőre".
Ameddig a Lenny támogatása nem jár le (meg a nekem tetsző játékokat fel tudom rá tenni), addig az marad, de meg kellene tanulni pl. a grub2-t valamilyen szinten, stb... stb...

Összefoglalva azt hittem, hogy az nvidia quadro nvs 140 nem fog ennyire megizzasztani, lévén a 135-ös társánál ezek a jelenségek nem voltak...

De még mindig örülök enneg a t61-nek.

----
Hol van a kígyónak farka? Minek annak az a nagy karkötő?----

Nagyon megkedveltem a Debian-t.
A Lenny-t először csak próbaként tettem fel, mondván az amolyan hegesztős, konfigurálós, nem nekem való.
Ahogy telt múlt az idő, egyre inkább kiábrándultam a Mandriva-ból - a 2008.1 óta nem adtak ki nekem használható terjesztést -, úgy egyre inkább megkedveltem a Debiant.
Különösen akkor, amikor a zAti bejelentette a régi gpu-k támogatásának végét, illetve a ralink rt2500-as chipset "legacy" támogatása is véget ért, majdnem ezze egy időben.
Akkor még Acer gépem volt beépített wifi nélkül, és X1100-as ati kártyával. Ilyen helyzetben szerintem egy hosszú támogatású rendszer nagy előnyökkel jár.
Ugyan nem tudom a Lenny meddig lesz karbantartás alatt, de remélem még sokáig.

A történet a gépcserék után sem állt meg.
Lecseréltem az Acert "két" gépre. Hp8440, illetve IBM T60p.
Aztán a t60p után következett a Lenovo T61.
Jelenleg is az Acer gépről átmentett Debian Lenny rendszer fut a T61-es gépen, persze az ati drivert felváltotta az nVidia.
Feltettem tegnap a Squeeze aktuális 1cd-s 64bites változatát. Hát egy kicsit lassan sikerült beüzemelni a wifi-t, főleg azért, mert eldöntöttem, hogy nem akarok vezetékes hálózati kapcsolatot létrehozni.
Aztán végülis a wpa_supplicant-tal sikeredett, némi olvasgatás után. (Synaptic és hálózati kapcsolat nélkül az ember kénytelen olvasni....)
Néhány dolog még nem kerek, pl. evince elhaláloza az vala, a skype még nem megoldott, de olvasok majd tovább.
Fel kell még tenni majd rá a gprsec-et is, meg mindenféle játékot :)

Valami azonban fura, mégpedig az Ubuntu 10.04 64 bites verziója esetén: a tényleg 64 bites alkalmazás, mint pl. az Urbaterror 64 bites indítófájlja hibával indul.
A 32bites viszont simán... Kicsit összekeveredtem. Akkor ez most 32bites kernel 64bites opcióval (vagy hogy a csudába' kell fogalmazni)? Nem értek hozzá, csak éppen fura.
De egyébiránt szépen megy minden, ami nekem kell otthonra. Mivel ez LTS, lehet, hogy erre állok majd át a Lenny támogatásának vége után (hacsak a squeeze ízét nem érzem jobbnak).

----
Hol van a kígyónak farka? Minek annak az a nagy karkötő?----
----
Hol van a kígyónak farka? Minek annak az a nagy karkötő?