Gázszámla

Fórumok

Sziasztok,

Egy kis segítséget szeretnék kérni tőletek. Most nyitottam ki a 2008. dec. 18 - 2009. jan. 18. esedékes gázszámlát. Kicsit meglepődtem. Az előző téli egy hónapos időszakra fizettem 28 ezer forintot, most meg 45 ezres számlát vettem kézhez. Aki gázzal fűt és megteheti kérem írja meg, hogy mekkora alapterületű lakást/házat fűt be (tudom a légköbméter is fontos, de nem akarom bonyolítani a dolgot), és most mennyi köbméter gázt fogyasztott és az mennyibe fájt neki (ha a szolgáltatót is leírja azt is megköszönném).
Szóval nálam a következő a helyzet:
- alapterület: 75 m2
- fogyasztott gázmennyiség: 348 m3
- fűtőérték: 34,16 Mj/m3
- fizetendő: 44913 Ft
- szolgáltató: TIGÁZ
Csak összehasonlítás végett érdekelnének az adatok. A nyílászáróink jól zárnak, nem "fúj be" sehol a szél. Lehet, hogy a gázkazán rossz vagy a mérőóra, nem tudom, de én kicsit sokallom. Segítségeteket előre is köszönöm. Én csak fűtésre használom a gázt. Főzésre villany, és a meleg víz is villany.

Hozzászólások

nos én ennyire pontos adatokat nem tudok mondani, max annyit, hogy mi 230-260 m3 gázt használunk el egy hónapban, 45nm-es albérletben, ez szokott olyan 30-35 lenni havonta. Bár nálunk a szigetelés hihetetlenül rossz.

Nos 60nm "családi" ház, full szigeteléssel, új ablakokkal, padlófűtés+radiátor kombó
21 fokra állított termosztát (nappal 19-re) 15KHUF/hó

ez leolvasott fogyasztas? mert ha nem akkor ugye becslik a fogyasztast (degaznal igy van) es szazalekos megoszlas van a honapok kozott ami a teli honapokra magasabb es ugye regebbi adatok alapjan kalkulaljak es lehet h te nem fogyasztottal annyit, de megis annyit szamlaznak. ezt majd korrigaljak mikor lesz leolvasas, esetleg bejelentheted telefonon, ha nekik van ilyen es akkor mar legkozelebbb lehet le is vonjak a tulfizetest.

103 m2, sorhaz.
300 m3 volt ugyanebben az idoszakban.

Van valami támogatásod a gázon? Mert ha van támogatás, az csak bizonyos m3-ig érvényes éves szinten. Ha valaki túllépi ezt a keretet akkor már, onnantól elhasznált gázra nem kap támogatást. Nem vagyok teljesen biztos benne, hogy így működik, nyugodtan javítsatok ki.

automi

37m^2, tavaly 25, most 41.
:-(
Padloszigeteles nem ok, a tobbi igen. (Alattunk van a tarsashaz majdnem ugyanekkora pinceje, amin 2 "ablak" van.
Vagyis volt, amig valakibe bele nem kotott.

(Boldogtalan ATI tulajdonos)

Szendvicspanel sorház (két 10 cm-es betonréteg között egy 8 cm-es hungarocell), alapból 73 m2, de a tetőtérrel együtt 93. Ez utóbbit kacattárnak használjuk és teregetni, csak egy kis radiátor van ott, jóval hűvösebb.

20-21 Celsiuson tartjuk a lakást, novemberben a fogyasztott gázmennyiség 165 m3 volt, ezért ~21e Ft-ot fizettünk (pontosan most nem emlékszem). A decemberi fogyasztás 228 m3 volt, de számlát még nem kaptunk róla (havi bejelentéssel fizetünk). Szolgáltató a Fővárosi Gázművek.

Ja, és az ablakok között van jól szigetelő is, meg rosszabb is.

--
"- The question is: what is a mahna-mahna?
- No. The question is: who cares?"

kb 150m2 családi ház 30 cm Ytong szigetelés még nélkül!
22.5+/-0.5 fok konstans
12x28.000 + éves elszámolás ami idén ugrott meg és fizetem +22.000 pénzt. Az elmúlt 4 évben mindig visszakaptam az elszámolást követően. 4 éve 20.000 kürül fizettem havonta. Majd jövőre csökken rendesen, mert a gáz kb 8 hónapos spéttel követi az olajárak változását.

Nagyban függ az épület gázfogyasztása sok mindentől:

- szigetelés
- rétegrend az összes külső résszel érintkező részen
- nyílászárók szigetelése
- fűtőberendezés(ek) típusa + vezérlése
- hőközvetítők: radiátor, padló-/falfűtés stb...
- fűtési körök kialakítása, csövek minősége

Érdekesség képpen: ugyanolyan hőszigetelésű ház mint a miénk de "olcsó" fűtéssel 12x40.000 pénz az isemrősömnek. Szerinte hülyeség volt elcsesznem + 200.000 pénzt normális vezérlésre és kazánra. Egy év alatt megtérült a beruházásom!!! Most már persze cincog, hogy nála is csináljunk olyan rendszert mint nálam van mert drága üzemeltetni.

kondenzacios kazanban erdemes gondolkodni, az ujabbaknak mar orlangjuk sincs, csak akkor gyujt be ha futeni kell. ezekhez erdemes minel nagyobb futofelulet, tehat minel tobb radiator h alacsony hofokon keringjen a viz mert igy takarekosabb.ezek kepesek a lang modulaciora ill. a viz keringetesi sebesseget is allitjak.
mivel magas nyomason uzemelnek ezert erdemes atnezni radiator csapokat meg illeszteseket nehogy szivargas legyen etc., de ha raszanjatok magatokat szakember majd elmondja.

A gázkazánnál érdemes elgondolkodni a kondenzációs/nem kondenzációs problémán. Kondenzációs kazánt oda érdemes telepíteni ahol alacsony hőmérsékletű fűtési rendszer van és a kazán jellemzően a kondenzációs tartományban üzemel. Pl. falfűtés, padlófűtés. A kizárólag radiátoros fűtéshez én nem tennék be kondenzációs kazánt mert ott ha alacsony hőmérsékletű (40-45 fok körüli előremenő víz) a kondenzáció ugyan meglesz és kazán jobb hatásfokkal üzemel, de a hőleadó (radiátor) meg nagyon nem. Így ami gyersz a réven elveszted a vámon.

Nálam a fűtés nagy részét a padlófűtés adja, a radiátoros körök csak a hálóhelységekben vannak illetve a padlófűtés kiegészítéseként.

Én egy Junkers kazánt raktam be ami nem kondenzációs. Van padlófűtés és radiátoros fűtés is, van azonnali melegvíz szolgáltatás hőtárolós vízmelegítő nélkül. Nincs hőcserélő a rendszeremben. Viszont van nagyon jó CanBus-os digitális hálózat ami a szivattyúkat, hőmérőket, motoros szelepeket, kazánt és a termosztátnak látszó központi vezérlőt összeköti. Elég intelligensre sikerült a beállítása rendszernek a karbantartók imádják, az üzembehelyezők meg csak néztek mint egy újfajta nemi betegségre. Állítólag valami külföldi oktatáson említették, hogy lehet ilyen rendszert is építeni de sem az oktató nem tudta elmondani ők meg nem láttak még ilyet.

Már 3 ilyen rendszer van az enyémmel együtt, és eddig senki nem bánta meg. Ha gondoljátok közkinccsé teszem a rendszert, de mértezni mindenkinek magának kell majd. Én nem vagyok gépész, nekem kinlódás volt a méretezés de vannak nagyon jó segítségek:
- Junkers szervíz szakembereknek szánt leírásai (letölthető a német Junkers oldalról)
- Wirsbo padlófűtés cső gyártó méretezési leírásai (letölthető az oldalukról)
- Rehau radiátoros cső méretezési leírás
- V&N radiátor méretezési leírás az alacsony hőmérsékletű rendszerekhez
A cuccok közül nem mindegyik a budget kategória, viszont nem is cseréli az ember minden x évben. Különösen érvényes ez a csövekre. A mesterek felett meg ott kell állni és nézni mit hova rak be, mert ő végképp nem fogja érteni mitől megy a rendszer.

Enis csinaltam hasonlót .
Képek:
a csövek, szivattyu és a szelep
http://gamexbt.hu/file/dsc00126.jpg
a vezérlés
http://gamexbt.hu/file/dsc00127.jpg
kiegyenlitö és visszatérö ág
http://gamexbt.hu/file/dsc00128.jpg

telefonnal készültek...
Saját fejlesztés:)
padlófütés van minden hidegpadlós helyen, szobákba meg radiátor.

pch

Gondolom te sem bántad meg a befektetett extra időt és pénzt :-) Nekem is valami hasonló a rendszer. Holnapra tolok én is képet. Hidegpadlós helységekben padlófűtés + radiátor. A melegpadlós helységekben csak radiátor.

Ami nekem még érdekes volt, hogy a tervezéskor a hőtechnikai számítások - amit egyébként szakember végzett - alapján 27kW-os fűtőberendezést írtak elő. Én vagy 5x átszámoltam a dolgot és az jött ki, hogy -25 fokban benti 22 fok mellett is csak 16-18kW a teljesítményigény a megfelelő légcsere mellett is. A lángmodulációs kazánok bizonyos tartományban tudnak üzemelni. A 27kW-os készülék éppen, hogy csak tudott volna 16kW-ot tolni. A legritkább esetben van kint -25 fok így a kazán sokszor kapcsolt volna ki/be és az elméleti teljesítményminimumon duruzsolt volna. A hatásfoka a fűtőberendezéseknek meg a teljesítménymaximum körül a legjobb. Így önhatalmúlag változattam az előírt készülék teljesítményén lefelé, amiben van tartalék még felfelé a 16-18kW-hoz képest, de az égéstér kialakítása olyan, hogy a lángmoduláció függvényében nem csökken a hatásfok jelentősen. Ezek a drágább kazánok. Akinek van jó gépész imerőse azzal ezeket tényleg érdemes átbeszélnie mielőtt beleugrik egy jelentős beruházásba/átalakításba.

Most derült ki, hogy az egyik radiátorunk eldugult vagy mi, majdnem hideg, míg az összes többi forró.

Eldugult radiátort meg csak nyáron lehet kidugítani. Először le kell engedni az összes vizet a rendszerből, kivenni a helyéről és slaggal átfújni.

Tud valaki azonnali megoldást is?

Lapradiátor: Rendszer keringetésre állít, mélynyomó/nagyobb hangfal nekitámaszt, full hangerő, valamilyen hangot generáló progival rezonanciapont megkeresése. 30-60 mp kezelés, tapogatás, hogy melegszik-e.

Csap, könyökcsonk: piezósugárzó egy darab csőre felcsirízel, 8-10kHz-e kimenőjel fullgázon, a sugárzót a szelepnél betámasztani.

Nem csodaszer, de támasztottam fel így radiátort.
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Elég horror dolgokat olvasni itt, bár egy pillanatig sem kételkedem az adatok valóságtartalmában.
Nálunk 49m2, újépítésű 3 emeleti lakás, havi 7E Ft (kb 50m3) és év végén van másfél hónapnyi túlfizetésem ezzel. Termosztát 20 Celsiuson, gyk. 21-23 fok van belső digihőmérőn. Most lesz két éves a lakás, fogyasztásmérő olyan 700 m3 körül áll.

És mi lenne ha lett volna gáz-ár-emelés? :) A 21. században, Magyarországon luxus a fűtés... Főleg a 21 celsius.

December 20-Január 22 között a tényleges fogyasztás 255 m3 (Amikor eszembe jut felírom az óra állást..)
-140 m2 3 éves sorház
-7 éves kondenzációs gázkazán
-fal illetve padló fűtés
-A termosztát 21 fokon áll, de egy pólóban kellemes a hőmérséklet
A gázszámla nem mérvadó, mert éves elszámolással fizetek.

46m2-es albérlet, az ajtók/ablakok nagyon rosszak, a be van csukva és ki van nyitva majdnem ekvivalens :D. (najó, nem... de borzasztó rosszul zárnak: erkélyajtó alatt akkor rés van, hogy simán ki lehet látni, pólókkal van betömve)
Magát a számlát még nem kaptam meg, de 3 hónap alatt (november, december, január) 180m3-t használtam (fűtés, melegvíz, főzés). TIGÁZ
--
Discover It - Have a lot of fun!

Ebben az egészben az a ciki, hogy addig lobbizott a szegény, veszteséges energiaszektor, hogy most az extraprofitjukra vetik ki a Robin Hood adót...
(Persze az extraprofit meg megy ki szépen az országból.)

Alapterület >150m2, de tetőtér beépítés miatt csak 130m2-nek számít, padlófűtés + radiátor, 38-as porotherm tégla, termosztát 21C - 21,5C.

2008.12.18 - 2009.01.14: 378m3

Lakás: 180nm + ugyanennyi pince
Fogyasztott gáz: 801 m3
Fűtőérték: 34,33
Fizetendő: 103315
Szolgáltató:EON
Amúgy a szigetelés szar, állandó légmozgás van.
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

180m2 családi ház, 6cm hőszigetelés. 0 fokos atlaghomerseklet eseten kb 90-100kWh, ha a hazban 21-22 fok van. kb 10m3/nap. a mostani nagy hidegekben elment 16m3 is naponta.

az a gond, hogy magyarorszagon gyartjak az emberek az energetikai szempontbol iszonyatosan rossz hazakat. es ezek koze sorolom a 3 eve epult sajatomat. egy hasonlo meretu haznak a futesi koltsege nemetorszagban ennek a toredeke. sajnos a magyar allam asszisztal ehhez az idiotizmushoz. nincsenek megfeleloen szigoru enegretikai kovetelmenyek. egy osztrak kollegam most koltozik be az ujjonnan epult csaladi hazaba. ott az allami tamogatas nem abbol all, hogy odaadjak a penzt (mo-n szocpol), hanem vehetsz fel kamatmentes hitelt, amelynek az osszege annak fuggvenye milyen energiatudatos megoldast hasznalsz. o egy alacsony energia szuksegletu hazat epitett (nem passziv haz), amihez 22e euro hitelt vehettet fel. ez esetben leirjak pontosan milyen hoszigetelesnek, futesrendszernek kell lennie. o 20cm homokzati, 10cm-e pince, 30cm tetoszigetelest vallalt.

A ház adataival nem fárasztanálak, de 450 m3 a dec 20-jan 20 fogyasztás.
Az előző hónap 270 volt.
Tavaly ilyenkor 480.

"...handing C++ to the average programmer seems roughly comparable to handing a loaded .45 to a chimpanzee."
-- Ted Ts'o

Hi,
120nm, szar szigetelés (tudom, mert van róla hőtérképes igazolásunk :-) ), ytong, utolsó számla 49.800ft, úgyhogy kértük is a részletfizetést :-).22-24fok közöttre állítva a thermo.Ja igem, a nyílászáró ablakoknál az a valamilyen érték 1.1, ami ha jól tudom nem jó, mert 2.7, 2.9 ami normális.

Az az érték a hõátbocsátási tényezõ, ami minél alacsonyabb, annál jobb. Manapság alapárban vannak a K=1,1-es üvegek, 3-rétegű üveggel le lehet menni 0,6-0,7-ig is, csak az már jóval drágább. Szóval az 1,1-es az szerintem jó, bár nyílván nem csak az üvegtől, hanem a toktól is függ.

50 nm, közepes nyílászárók, nagy belmagasság, főzés és a vízfűtés is gázról megy...

2007 dec. 19K Ft
2008 nov. 24K Ft
2008 dec. 27K Ft

nem tudom mennyire arányos az áremelésekkel... de vélelmezem, hogy a gáz fűtőértéke rosszabb a múlt évinél...
ha jól emlékszem a 2007-es december nem volt túl fagyos...

üdv.: Pinyo

Mindenkinek nagyon szépen köszönöm a hasznos információkat és tanácsokat!
Kicsit "megnyugodtam" és bebizonyosodott számomra, hogy nagyon fontos a jó szigetelés és a korszerű fűtésrendszer.
Meg is vannak, hogy mivel fog telni a nyár :). "Ház csomagolással" :).

--
http://laszlo.co.hu/

~70m^2, 40k volt a december :(, valami 210-240m^3 -ra.

mennyi most a fogyasztoi ara egy kobmeternek? csak ha jon a foberlo legkozelebb megnezzem joval szoroz-e :)

A m^3-nek semmennyi, azt fel kell szorozni a fűtőértékkel (MJ/m^3 asszem, ez szintén szerepel a számlán), majd ez alapján fizetsz.

Hogy a fűtőértéket mi alapján számolják, és ki ellenörzi azt nem tudom, de minimális változások vannak hónapról-hónapra.

"...handing C++ to the average programmer seems roughly comparable to handing a loaded .45 to a chimpanzee."
-- Ted Ts'o

Magában álló 10 éves kertes ház, 65 m2-re fogyott dec. 18 és jan 18 között 317 m3, ami nagyon durva.
Egyszerű cirkós megoldás, lapradiátorokkal.
Gázszámlát nem tudom, mennyi, lenne, én is 12 hónapra szétosztva fizetem, de lehet, hogy ez miatt majd rá kell tenni az éves elszámolásnál.
Annak idején a fene se foglalkozott a hőszigeteléssel, 20 forint (vagy mennyi) volt a gáz köbmétere áfásan, kit érdekelt...
Ősszel hőkamerával haverom bemérte, az ablakok rendben vannak, a falon jön ki a meleg. Meg is állapodtam egy kipróbált kivitelezővel az utólagos szigetelésről, és arról, hogy amint jön a jobb idő tavasszal, nekiáll. Aztán drukkoltam, hogy ne legyen kemény tél...
Hát megszívtam, az elmúlt 10 év legkeményebb hidege volt.

Nem fogod elhinni, én is hitetlenkedtem a sztoridon...

Ma jött meg a gázszámlánk. 56 m2, a nyílászárók vitathatatlanul szarok, de ez jelen pillanatban mellékes. A mostani számla végösszege 41.160, eddig max. 25.000 volt.

Átnéztem egy évre visszamenőleg a számlákat, és kiderült hogy:

A mostani számla ugyan jogos, viszont volt decemberben egy 15.000 végösszegű számla, amelyen nincs óraállás (ez egy átlagos fogyasztást számláz ki), gondolom nem diktáltam be. Nos, az ezen a számlán szereplő 145 m3 nincs a következő számlán jóváírva, ahol viszont a valós óraállások alapján kiszámláztak mindent újra.

Szóval, nézd meg Te is a számlák és az óraállások folytonosságát! Én holnap reggel 8-ra megyek a TIGÁZ helyi kirendeltségéhez.

Én pontosan az ilyeneket elkerülendő kértem át magunkat havi bemondásra mind a Főgáznál, mind az ELMŰ-nél (magyar közműszolgáltatóban én akkor bízom, ha ló legel a sírján). Bár a Főgáz mindenkor teljesen korrekten viselkedett és meglepően gyors náluk mindenféle ügyintézés, de jobban szeretek csak annyit fizetni a gázért, amennyit valóban elfogyasztottunk.

Az ELMŰ már más tészta, arrogáns, lekezelő bunkó az ügyfélszolgálat.

--
"- The question is: what is a mahna-mahna?
- No. The question is: who cares?"

De sok időd van. Én sajnos nem abból élek, hogy félkegyelmű áram és gázszolgáltatókkal ökörködjek.

A 13. havi villanyszámlát sem volt időm megreklamálni, inkább befizettem.

Decemberben kiküldtek egy 12.000 Ft-os számlát, amin az áram fogyasztása 6.000 volt, a többi meg járulékos hülyeségek. Ezért gondoltam, hogy 13. havi villanyszámlát fizetek.

Mi minden hónapban időben, pontosan bejelentjük az állást az interneten. Néztük az órák folyamatosságát, az jó (sajnos).
Egyébként az a nagy szar a TIGÁZBAN, hogy mindent csak személyesen lehet intézni. Se elektronikusan, se levélben.
Ne reggel 8-ra menj, mert akkor 13 körül fogsz sorra kerülni. Menj legkésőbb 7-re. Én már egyszer ezzel megszívtam, mikor
az órákat voltam átíratni.

--
http://laszlo.co.hu/

Hmm, érdekes. Nálunk Veszprémben(E-on, 1 emeleti szigetelt, műanyag nyílászárós tégla lakás, 54 m2)
December hónapra 200m3 jött ki. Ez azért érdes mert 120-130 szokott lenni, ha otthon vagyunk egész hónapban, de decemberben 2 hetet voltunk a szülőknél és akkor 15-17 fokra van állítva. Nem tudom, mi lehet a háttérben, de sokan panaszkodtak a gázra a környéken.

Nekünk is az az érdekes, hogy az előző havi számla jóval kevesebb volt, pedig akkor végig otthon voltunk. A mostani számla időtartama alatt közel két hetet nem voltunk otthon és erre az időre 16 fokra vettük vissza a fűtést. Igaz hidegebb is volt pár fokkal, na de ennyire azért talán még sem...

--
http://laszlo.co.hu/