LibreOffice-ra vált az osztrák hadsereg

Post by @libreoffice@fosstodon.org
View on Mastodon

A Budapesten tartott LibreOffice 2025 konferencia egyik legizgalmasabb híre, hogy Microsoft Office-ról LibreOffice-ra vált az Osztrák Szövetségi Hadsereg. A váltás oka nem az, hogy meg akarják spórolni a licencköltséget a mintegy 16 ezer munkaállomáson, sokkal inkább a függetlenség:

„Nem azért tesszük ezt, hogy pénzt spóroljunk” – hangsúlyozta Hillebrand az ORF-nek –, „azért tesszük, hogy a fegyveres erők mint szervezet, amely azért van, hogy működjön, amikor minden más leáll, továbbra is olyan termékekkel rendelkezzen, amelyek a befolyási körünkön belül működnek.”

Részletek itt.

Hozzászólások

Ilyenkor szoktak "nemzetbiztonsági kockázatra" hivatkozni. Sajnos joggal. IT-ban túl sok entitás függ az USA-tól szoftveresen, hardveresen pedig Kínától.

Akkor lehetne Libreoffice Cloud is, ugye? 

Szerinted ebben a háborús időkben melyik hadsereg szeretné a dokumentumait felhős office-ra bízni? Open source ide vagy oda?

Nem, nem az open source. Az on-premise az érv. Akkor miért nem MS Office? Mert annak a vége már a felhőben van.

trey @ gépház

Függetlenség szempontjából teljesen mindegy, hogy felhő vagy nem felhő, ha a rendszered minden elemének meg van a forráskódja, auditáltad és ebből építed fel a futó rendszeredet. :)

Mivel mindent nem tud megcsinálni magának senki (sőt) - kivéve az USA és Kína talán - ezért döntő és óriási "segítség" az open source.

Ha saját felhő kell (tényleg), akkor lesz saját felhő.

De, az is felhő, ha a privát felhőd egy másik cég hostingjában van.

Sőt, még az is felhő, ami a saját "hostingodban" van. Miért ne lehetne egy honvédelmi vagy nb. szervnek saját felhője a saját DC-jében? Lehet, hogy magyar vagy osztrák méretben nincs rá igény, de nagyobb szervezeteknél azért nem olyan ritka dolog ez.

saját felhője a saját DC-jében?

Hol található ez a DC? A saját telephelyén? Akkor az nem felhő. Akkor az - színezhetjük bárhogy - on-premise. Igen, akkor is, ha azt éppen a 443-on éred el. Lásd: Exchange Online vs. Exchange On-premise. Attól még, hogy a céges helyi EXCH szervert te OWA-n keresztül éred el, az attól még on-premise. Akkor is, ha az egyik telephelyed éppen az ország másik végén van. 

trey @ gépház

Hol található ez a DC? A saját telephelyén? Akkor az nem felhő.

Tehát azt mondod, hogy ha van több DC-d elszórva, több országban, több telephelyen, és onnan elasztikusan tudsz szolgáltatást bérelni API-n keresztül, vagy más self-service módon, egy közös resource poolból, akkor az nem felhő?

Attól még, hogy a céges helyi EXCH szervert te OWA-n keresztül éred el, az attól még on-premise

Egyetértek.

Tehát azt mondod, hogy ha van több DC-d elszórva, több országban, több telephelyen, és onnan elasztikusan tudsz szolgáltatást bérelni API-n keresztül, vagy más self-service módon, egy közös resource poolból, akkor az nem felhő?

Ezek 100%-ban a te kontrollod alatt vannak? Tiéd az összes telephely, az összes eszköz? Ha az on-premise budapesti EXCH szervered elérik a szombathelyi telephelyről, az szerinted felhő? Még ha Szombathelyről annak is lehetne nézni? 

trey @ gépház

Ha az on-premise budapesti EXCH szervered elérik a szombathelyi telephelyről, az szerinted felhő?

Segítene, ha elolvasnád a hozzászólást, amire reagáltál. Erre a kérdésedre például már válaszoltam: nem, nem ettől lesz felhő. Van a felhőnek egy szakmai definíciója, amit el lehet olvasni az ún. Interneten. Nem, nem a "más számítógépe", az egy faszság.

Ezek 100%-ban a te kontrollod alatt vannak? Tiéd az összes telephely, az összes eszköz?

Igen, ez a private cloud lényege.

Nálunk van privát cloud. A mi számítógépeink vannak benne, a mi DC-inkben. Mit nem értesz pontosan?

Itt a cloud definíciója: https://nvlpubs.nist.gov/nistpubs/legacy/sp/nistspecialpublication800-1… Nem volt ám olyan régen a fülhallgatós topik, amiben azzal jaszkariztál, hogy milyen sok specifikációt olvasol. Olvasd el ezt is!

Mit akarsz te itt NIST definícókkal :D Az a cloud, amiről nem tudod hol van és nincs rá loginod, zseniális :D

Ha tartós rendszert építesz és okos csapatot nevelsz, akkor száz kiadásban sem érheti baj; ha csak a gépekre hagyatkozol, akkor egyszer jól jársz, máskor rosszul; de ha sem a rendszer nem bírja a terhet, sem a csapat nem tanul a hibákból, akkor minden egyes kiadás kockázat.

A Microsoftnak kormány és állami szervek részére van programja, ami betekintés/auditálás lehetőséget biztosít a forráskódjaiba. Önmagában ez nem érv egy kormányzati szerv részére, mint egy hadsereg, hogy "de hát zárt a forrása". Az már inkább érv, hogy nem az falain belül van tárolva vagy megy keresztül. 

trey @ gépház

Teljes garanciát az nyújt, ha te tudod előállítani a futtatható állományokat is, amik a rendszeredet alkotják. :)

Jajaja, a manyeyeballz érv! 

Az, hogy betekinthetsz valamibe az valójában semmit nem garantál amellett, hogy pöcsvasárnap 1G bináris update érkezik mörrikából. ;)

Vagy fél év alatt 6000 nem auditált kommit ...

Pls.

trey @ gépház

Szerintem is így logikus. Ha a Libreoffice nem válik be, egyszerűen vissza lehet térni ms office-re (nyilván sokkal kisebb hírveréssel). Ha pedig beválik, akkor meg szinte mindegy, min fut. Akkor meg lehet lépni az oprendszer cseréjét is.

Debian - The "What?!" starts not!
http://nyizsa.blogspot.com

Helyes. Bár az osztrák hadsereg nem valami nagy szervezet, de példával akkor is előre járhat a többi európai kormányzati szerv felé.

“Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

Nem inkább a Windows-al kellett volna kezdeniük?

A tömegek sohasem szomjúhozták az igazságot. A nekik nem tetsző bizonyságok elől elfordulnak és inkább a tévedést istenítik, ha ez őket elkápráztatja. Aki illúzióba ringatja őket, úr lesz fölöttük, de áldozatuk az, aki megpróbálja őket kiábrándítani.

Nem. Az irodai csomag lecserélése a kisebb változás, jobb kísérleti alany az átállásra. Gondolom az OS-t még nem merték lecserélni, mert 1) túl meredek lenne a kettő egyszerre, 2) szükségük lehet valami szoftverre, ami Windows only és esetlen nem fut megfelelően Wine-on. De gondolom ha pozitívak a váltással a tapasztalatok, akkor egy idő után Linuxra is átállnak. A francia katonai rendőrség már átállt Linuxra például, egy saját, Ubuntu-alapú disztrót használnak, Gendbuntu.

“Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

felhos Office

Én amúgy ezt nem láttam a kiírásban, hogy "felhős" (365?) Office-ról lenne szó. Ez kiderült valahonnan? 

Mert ha igen, akkor meg azt nem értem, hogy az Office 365-nek, amiben levelezéstől file share-ig minden anyám kínja van, hogy helyettesítő terméke (önmagában) a Libre Office.

Én ott elakadtam hogy mi az az osztrák hadsereg. A LibreOffice megvan, ~15 éve próbáltam, használhatatlan volt. Azóta változott?

Igen, 15 évente van, hogy változnak a dolgok. Persze, hogy használható-e, arra az a kérdés, hogy mire. MS office-nak például nagyon szar a Libre Office, mert hogy nem az.

Nagy előny, ha egy eszköz esetén az ember pontos kívánalmakat támaszt, amit egyenként le lehet mérni, hogy teljesít-e. Ha ez megtörtént a Sógor Seregben, akkor öröm lesz és boldogság. Ha nem, akkor sírás és fogaknak csikorgatása. Ha csak részben, akkor meg a sajtó örül, mert lesz miről írni.

Azért jobb lenne nem 15 éves tapasztalatok alapján írogatni. Próbáld ki, ingyen van. Én csak 11 éve használom intenzíven, de nekem már akkor is megfelelt, igaz én nem minden doksimra használom, van, amit XeTeX-ben meg LaTeX Beamer-ben oldok meg helyette sablonok mentén.

Egyébként meg a láthatatlanban is aláírom neked, hogy jobb, mint a mostani MS Office 365, ami előfizetéses lett, és tele lett nyomva kéretlen, tolakodó AI feature-ökkel. Ha nem tetszene a LO, nézegetheted az OnlyOffice-t is, annak még jobb is a MS kompatibilitása, felülete is hasonlóbb a modern MS Office-hoz, egyetlen hátránya, hogy oroszok fejlesztik.

“Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

Egy normál hétköznapi ember szempontjából mivel jobb az Office 365 mint a LO? Mivel tud többet?

Napi rant: Nem olyan rég cserélték a céges gépem, természetesen Windows 11 meg "új" Office 2021. A programok amiket használunk esnek kelnek. Az "új" Outlook egy rakás szar. Egy 520 kB-os XLS-t 2 perc amíg betölt az Excel. Lassú, akadozik az egész rendszer, folyamatosan pörgeti a procit. Spec. szerint az új gép processzora kb. 1,5x erősebb, mint a régi. A programok, amiket használok szinte ugyanazok (ipari automatizálás, biztonságtechnika). Nem lett jobb!

Fingom sincs. Hál isten szökőévente egyszer kell elővenni akármelyiket. (Az MSO általában kicsit intuitívabb, jobban működik a ribbon meg a mindenféle context menü, ha ritkán használod)

A comment arra vonatkozott, hogy az elején professzor úr észt oszt, hogy nem kéne 15 éves tapasztalatok alapján ítélkezni, aztán meg látatlanban megmondja a tutit.

Félreérthetően írtam, a látatlanbant úgy értettem, hogy nem tudni neki tetszeni fog-e. Én nem 15 éves tapasztalatok alapján írogatok, van dolgom mind a kettővel. Ritkán, de van. LO-val itthon, MS Office-szal a munkahelyen, ott igaz, hogy nem a legfrissebb verzió (2021-es, nem 2024-es, nem a 365-ös), de nem túl elavult. Videókon meg látom a legújabb Office 365-öt, meg hogy az AI integrációval, meg folyamatos havidíjemeléssel szivatja a felhasználókat a kedves MS. Erre írtam neki, hogy ennél bármi jobb, ha nem is tetszene neki a LO, akkor is el kell majd ismerje, hogy már csak emiatt is jobb, használható offline, nincs pénzlefejés, nincs kötelezően, kikapcsolhatatlanul integrált AI baromság, van normális menürendszer, nem csak szalagmenü, stb..

“Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

Videókon meg látom a legújabb Office 365-öt, meg hogy az AI integrációval,

Ja, van egy gomb az outlookba, meg a teamsbe, bár ez utóbbiból most épp eldugták (rémlik, hogy volt már, hogy megkérdezte, hogy ki akarom-e tenni, mert az nekem milyen jó lesz. Mondtam, hogy nem, csöcs). Az outlookból most megnéztem, kettő darab kattintással unpineltem. Se a nyitott wordbe, se az excelben nem látom. Biztos, hogy még sose csináltam vele semmit. Rohadtul nem zavar, hogy ott van valahol.

meg folyamatos havidíjemeléssel

Van o365 family packem, vagy mi a lófütyim 2020 óta. 2021-ben egyszer megemelték 3000-ről 3600 forintra. Pedig volt azóta is némi infláció. 

használható offline

Az MS is. Asszem tán havonta 1x kell neki netet látni. Nem mintha akármit is számítana. 

van normális menürendszer, nem csak szalagmenü,

a ribbon annyival kurva jobb volt már 10 évvel ezelőtt is, hogy azt elmondani nem lehet.

 

Mármint nekem nincs bajom az LOval, remekül elhasználom azt is, de nagy átlagban azért az MSO kényelmesebb. De a legjobb, hogy bármelyiket csak rohadt ritkán kell. :) 

Kb. 20 eve hasznalom az elodeivel egyutt (StarOffice, OO.o), teljesen jol mukodik. Plusz elonye, hogy a ribbonos faszsagot nem vezettek be, szoval meg konnyebb is volt erre atallni, mint az ujabb MSO-ra lett volna.

Egyebkent van olyan feature-e, ami jobban mukodik a konkurencianal, pl. a LO Calc csv tamogatasa felulmulja az Excelet (formatumbeallitas). Vagy a kepletszerkeszto Writerben jobban megy, mint a Word kattingatosa.

Persze ha bonyolultabb dologra van szukseg, nalam ott a lehetoseg arra, hogy valamilyen kodot irjak (mondjuk tipikusan Pythont, de volt mar PHP is), szoval a tul bonyolult kepleteket meg makrokat mar nem hasznalom ki. Nagy rendszert meg plane nem keszitenek Excelben, amire teljesen mas eszkozok kellenenek.

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

De, van ribbon már jó pár éve az LO-ban, de nem kötelező, nem alapértelmezett. Akinek tetszik, bekapcsolhatja, de nincs rátolva senkire.

Abban egyetértek, hogy a Writer jobb, mint a Word. Az Excel/Calc tudását nem használom én se ki, ha bonyolult számítás, függvény kell, akkor én is prognyelven írom, vagy calc (ez nem Calc, ez egy másik program), vagy Python megy helyette nálam is. Ha meg adatbázisra kell, akkor szintén nem Excel, nem Access, sem nem Calc/Base, hanem SQLite-ot használok helyette.

A Writer sem kell túl gyakran, a legtöbb doksim XeTeX sablon alapján megy, csak be kell illeszteni az irományt 10+ éve létező sablonokba, így nem nagy munka. Prezentációkra meg LaTeX Beamer. Nagy ritkán, ha sablonba nem illő dokumentum kell gyorsan, arra előveszem a Writert, vagy ha legacy Word doksit kell megnyitni. Meg ha pdf-be kell beleszerkeszteni, arra a Draw jól szokott jönni.

“Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

Ami ebben az átállásban érdekes, és kicsit elsikkadt a hírekben, hogy azt a módszertant követték, ami régóta az ajánlás. Azaz tanúsított LibreOffice-fejlesztőket foglalkoztató céget kerestek meg azzal, hogy az egyedi igényeiket lefejlesztessék, illetve a felmerülő problémákat megoldassák. Ez a CIB/allotropia volt, ami június óta Collabora. (Csak zárójelben a két rossz hozzáállás, ami általában bukáshoz vezet: 1. töltsük le ingyen, aztán majd a "közösség" segít. 2. építsünk saját kompetenciát, majd egy 1-4 fős support csapat megoldja házon belül.) 

Ezeket a részleteket érdemes lenne a LibreOffice alapítványnak (vagy nemtom' mi van mögötte) esettanulmányként kiadni, mert annyira nem volt promótálva a hír, hogy tök véletlen botlottam bele egy teljesen más témában. A beágyazott tweet is csak éppen érinti két szóban, a benne levő url meg semmit sem mond róla. 

trey @ gépház

Sajnálom én is, hogy egyelőre csak a hup figyelmes olvasói értesülnek erről. Úgy tudom, készül egy anyag a Collabora részéről, csak az osztrák hadsereggel le kell egyeztetni. Az már kiderült, hogy náluk az a policy, hogy a kommunikációjukban nem nevezik meg a beszállítóikat, "egy német vállalat", ennyit mondtak publikusan. De nyilván nem titok, hiszen ha más nem, a commitok, azok szerzői és hovatartozásuk publikus.