Szürkezónás Windows / Office licencek forrása

Sziasztok!

Ezeket az „újrahasznosított” Windows és Office licenceket egyre több magyar oldalon látni, sokszor 1500-2500 Ft körüli áron (pl.: codeguru.hu, digitalsoft.hu).

Tudja valaki, honnan, kitől lehet ilyen kulcsokat közvetlenül(!) beszerezni? 

Ha van tipped, tapasztalatod, nagyon megköszönöm, ha megírod – akár itt, akár privátban! 🙏

Hozzászólások

Amennyire én tudom levedlett tömeges licenszek, és/vagy bezúzott leselejtezett lapotopok kulcsai. És legjobb tudmásom szerint semmilyen szinten nem jogtiszták, bár aktiválni lehet őket. Én így tudom. 

És a személyes véleményem az, hogy a microsoft pedig szándékosan nem lép fel ezek ellen, mert nekik a fő bevételi forrásuk már szolgáltatás, nekik jobban érdekük, hogy a desktop piacon fennmaradjon a részesedésük és jobban csengjen a cégnév, mint az a bevétel ami emiatt kiesik. 

-42-

Ahol én vásároltam legutóbb ilyet, ott kaptam a vásárlás után rendes magyar áfás számlát, egy "MEGÁLLAPODÁS SZOFTVERLICENC ÁTRUHÁZÁSÁRÓL" című szerződést, egy "TÖRLÉSI NYILATKOZAT"-ot is kaptam, amiben az eladó nyilatkozott, hogy a jogszerű tulajdonosa volt a licencnek, az átruházást megelőzően azt minden eszközéről törölte, és hogy ez olyan OEM licenc, amit az Európai Gazdasági Térségben jogosult használtan eladni.

Amennyire én tudom, így ezek a licencek szabályosan vannak értékesítve, ráadásul ezt a céget már legalább 3 éve látom, hogy árulja ezeket (ugyanazon oldalon, ugyanaz a kft, változatlan budapesti címmel), érvényes adószámmal, hivatalos számlával, amiből a NAV is folyamatosan kapja az adatokat. 

Igazából ennél több papírt akkor sem kapok a licencről, ha magától a Microsofttól vásárolom; és nem utolsó sorban működik is a licenckód, a Microsoft szerint is érvényes.

Nagy Péter

Mert úgy magyarázzák és még senki nem ment igazán nekik.

Meséld már, hogy lehet jogtisztán árulni MAK kulcsokat egyenként, meg MSDN kulcsokat egyáltalán. Ez utóbbit konkrétan én aktiváltam, utána ellenőriztem a kulcs forrását. Szóltam is a "tulajnak", hogy erre már ne költsék a pénzt.

De miért ne költsék? Ha EU szinten jogtiszta, akkor nem a te tiszted ezt felülbírálni, mint felhasználó. Ha a Microsoftnak aktuálisan ezzel problémája van, el lehet ballagni az Európai Bíróságra, addig viszont az EU-s törvények az irányadó.

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

Azért az msdn/acion pack kulcsokat én nem keverném össze a használt/fel nem használt/géphez adott oem license-ekkel.

Előbbinél konkrétan tiltja az eula nem csak az eladásukat, de gyakran még a használatukat is, ráadásul aktiv előfizetés kell ahhoz, hogy legálisan használd, utóbbinál nincs ilyen megkötés. (sőt a normális helyeken nem is csak kulcsokat kapsz, hanem oem matricát is)

Ja és szerintem az a bizonyos EUs birósági döntés is arra vonatkozott, hogy megtilthatja-e neked, hogy az oem kulcsokat tovább értékesitsd a géped mellől vagy akárhonnan, mint "használt" license. Kimondta, hogy nem tilthatja meg.

De ettől még aktiv előfizetéshez kötött, speciális célra adott (action pack) kulcsokat nem adhatsz el és nem használhatsz fel jogosan.

Ezerszer megbeszéltük már ezt a HUP-on.

https://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=124564&…

Ez a bíróság döntése. Ez a releváns rész:

 It must be recalled, next, that the copyright holder’s distribution right is exhausted, in accordance with Article 4(2) of Directive 2009/24, on the occasion of the first sale in the European Union by that rightholder, or with his consent, of any copy, tangible or intangible, of his computer program. It follows that, by virtue of that provision and notwithstanding the existence of contractual terms prohibiting a further transfer, the rightholder in question can no longer oppose the resale of that copy.

 

Since the copyright holder cannot object to the resale of a copy of a computer program for which that rightholder’s distribution right is exhausted under Article 4(2) of Directive 2009/24, it must be concluded that a second acquirer of that copy and any subsequent acquirer are ‘lawful acquirers’ of it within the meaning of Article 5(1) of Directive 2009/24.

A copyright tulajdonosa, azzal, hogy eladja a termék licencét az EU-n belül, a 2009/24-es EU direktíva 4.2-es pontja alapkán lemond arról a jogáról, hogy a licenc újraértékesítését akadályozza, és nem állhat útjában annak, hogy a másolatot valaki eladja, és a másodpiaci vevő ugyanolyan jogszerű vevőnek minősül.

Tök mindegy, hogy ez milyen termékkulcs, MAK vagy MSDN vagy bármilyen. Amint eladja az EU-n belül, a továbbértékesítést nem akadályozhatja. Természetesen úgy kell ezt megtennie a továbbértékesítőnek, hogy ő teljesen átadja a licencet, azaz az eredeti vevő nem használhatja tovább a terméket.

Persze, ha a copyright tulajdonos nem akar lemondani erről a jogáról, akkor nem értékesítheti a licencet az EU-n belül.

Az EU kiválóan védi a fogyasztók érdekeit a vállalatokkal szemben.

Olvass tovább.

Ahhoz, hogy továbbadhasd, minden egyes példányt le kell vakarj, erről nyilatkozatot állítassz ki. Hogy tudod ezt MAK esetén csinálni amit te egyenként árulsz? Ráadásul technikailag aktiválás van, aminek sok köze nincs a licencelt példányszámhoz.

MSDN-re is van egy konkrét kitétel. Amit előfizetés keretében értékesítettek, azt nem adhatod tovább.

Tényleg idézzem azt, hogy milyen döntést hozott a bíróság, vagy sikerül megtalálni? Egy a törvény, más a konkrét alkalmazása.

Mondjátok már azt, hogy konkrétan lesz*rjátok, hogy jogtiszta e vagy sem, akkor teljesen rendben van. Ez így wishful thinking kategória.

Lényegében véve irreleváns az, hogy ezért megbasztak-e bárkit (céget a legritkábban sikerül, nekik a legtöbb esetben érdekük, hogy teljes mértékben támadhatatlan módon kerüljenek a birtokukba a licenckulcsok, az ilyent továbbértékesített MSDN/MAK/OEM kulcsok inkább a lakossági felhasznállás tekintetében problémásak), ha a törvény nem írja felül e tekintetben az EULA-t, és az EULA konkrétan tiltja, akkor ez azzal együtt sem lesz okés, hogy az MS jelen helyzetében inkább nem kekeckedik a lakossági felhasználókkal, mert könnyen rosszul is járhat. 

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

Még valami: a tömeges licenc is egy licenc, csak többször aktiválható. Azaz eladhatod te azt, de az eleve nincs értelmezve egy MAK licenc esetén, hogy "egy aktivációt" adsz el.

Amit eladhatsz, az az egész, teljes MAK licencet, az összes aktivációjával együtt, és kész. Az attól még egy licencnek az eladása, és az teljesen jogszerű.

Így van. A MS-nak nem tetszik, de az EU joga megengedi, és az MS-nak még így is jobban megéri, mert valami bevétel befolyik, meg Windowson tartja a usereket, cégeket, függésben, vendor-lock-in-ben. Emiatt nem üldözi.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

mert valami bevétel befolyik

Abban biztosak lehetunk, hogy a 2eFt-os licencbol semmi nem jut vissza MS-nek.

Nem is ertem, hogy ha vki 2eFt-ert arul ilyet, akkor az tuti nem fizetett 500Ft-nal tobbet a forrasnak, annak meg miert erne meg 500Ft-ert szurke bizniszben utazni, papirozni, stb.

Nekem inkabb az a sejtesem, hogy vki csinalt egy jo keygent es gyartjak a kodokat ezerszam. Valoszinu sikerult kideriteni olyan kod tipust/range-et, amit az MS nem tart nyilvan az oldalukon ezert minden aktivalast elfogad. De ez csak tipp.

Szerkesztve: 2025. 05. 13., k – 17:32

Magadnak otthonra talan elmegy, de cegnek ilyet soha nem vennek.

Ezek szinte mind OEM/volume license kulcsok. Kozvetlenul a microsoft-tol tudsz ilyet venni :)

Köszi a válaszokat, de engem továbbra is a forrás érdekelne, ami nyilvánvalóan nem a Microsoft :-)

Cégnek az kell, hogy legyen róla számla. A NAV is azt nézi. A többi csak körítés.

Ennek tobb eve jartam utana, de akkor egy szamla onmagaban nem volt eleg egy ilyen license eseteben. Egy audit eseten tobbet kell felmutatni.

Ha ujrahasznositott akkor kell az elso ertekesitesrol szolo bizonylat es atruhazasrol egy szerzodes/nyilatkozat (?). Ha a "szarmazasa" nem EUs akkor buko.

Volume license eseten kell az eredeti VLA is.

Örülj neki, hogy már 10 ezer forint sem kell, hogy beszállhass az internetbe!

En vettem egyszer egy ilyen ujra eladott kucsot, cegtol, elv legalisan. Kaptam melle papirokat, ami egyreszt megadta az eredeti tulajt, masreszt kaptam egy nyilatkozatot az atruhazasrol. Ezt a kulcsot kimondottan cegnek vettem, sztm ez igy valid volt.

Az ilyen vitákban erre még soha nem válaszolt senki:

Látott már valaki jogerős bírósági ítélet, ahol egy ilyen licencet használó céget felelősségre vontak?

Na ott lenne a helyes válasz.

A tömegek sohasem szomjúhozták az igazságot. A nekik nem tetsző bizonyságok elől elfordulnak és inkább a tévedést istenítik, ha ez őket elkápráztatja. Aki illúzióba ringatja őket, úr lesz fölöttük, de áldozatuk az, aki megpróbálja őket kiábrándítani.

Olyan ítéletet viszont már láttunk, ami precedensként teljesen legálissá teszi a használt szoftverek kereskedelmét üzleti célra is. Oracle vs Usedsoft: https://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?docid=124564&doclan…

Teljesen "fehérzónás" az ilyen Windows és Office licencek használata. Úgy látszik, hogy a Micro$oft 90-es és 2000-es évekbeli troll-kampányai tartós kognitív károsodást okoztak sok magyar infómókus agyában. Windóz licenc csakis drágán lehet leggális, üzleti célra meg csak még drágábban. Ha nem kerül többe mint a PC amin fut akkor ott svindli van! Nyomás a kasszához és tejelni a Micro$oft Magyarországnak! :-) 

“Az ellenség keze betette a lábát”