Publikus a FreeBSD 15.0 kiadási ütemterve

Címkék

Colin Percival, a FreeBSD kiadásokért felelős csapatának vezetője a Twittere-en jelezte, hogy publikussá vált a FreeBSD 15.0 kiadási ütemterve. Mivel ez egy major kiadás lesz, a minor kiadásoknál megszokott 3 hónapos ciklus helyett 6 hónaposat tervezett. Ennek értelmében a FreeBSD 15.0-RELEASE december elején érkezhet. Részletek itt.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2025. 04. 26., szo – 23:31

Go Beastie, go!

Azt hiszem eljött az ideje, hogy a Pi2 kapjon egy rendes oprendszert.

Nagyon egyszerű dolga lesz: transmission futtatás és a letöltési mappa megosztása NFS-en.

Idáig tök jól működött Raspbian alatt. Majd hozzá kellett nyúlni egy merevlemez elhalálozás után.

Egy dolog jutott eszembe, mikor próbáltam visszaállítani: Lennart! Hogy a szüleid mentek volna inkább moziba!

Tudom, hogy kevéssé releváns, de fent felvázolt 2 feladatot nálam csont nélkül viszi egy N40L :-) FreeBSD-vel. Szerintem lassan ott tartunk, hogy a Pi2 erősebb, mint ez a gép, szóval nem hiszem hogy komoly problémába ütköznél. Mondjuk 1 GB vs 4 GB az lényeges különbség, de azért talán nem annyira fog számítani.

Idáig is tette a dolgát szépen csendben. Mondjuk nem egy szélvész, mivel az ethernet osztozik a sávszélességen az USB portokkal. A külső vinyó elkezdett hibákat dobálni, amire ment a letöltés és amiről ment az NFS. Kicseréltem egy másik "leselejtezett" darabra, gondoltam megcsinálom mostmár rendesen systemd service meg ilyen finomságokkal, de hamar feladtam. Ezt az összetákolt trágyahalmot...

Mivel a FreeBSD az egyik kedvencem, van Pi2 támogatás, gondoltam teszek vele egy próbát.

Nagyon tetszettek azok a HP "kiskockák". Még mindig nem annyira olcsók. Mondjuk az a Turion sem egy erőgép, lehet a Pi2 négy magos ARM procija megeszi. :-)

Ja, szerintem is az N40L  prociban már simán verve van. Amiben egyértelműen jobb a Pi2-Pi3-nál, az a "végtelenül" bővíthető memória (hallottam 32 GB-os darabról is), és pláne, hogy még bhyve (meg persze KVM, ESXi :-) ) virtualizációt is lehet vele használni. (Meg persze nyilván nem mindegy, hogy rendes diszkvezérlője van és gyárilag rálógathatsz 4  (vagy több :-) ) diszket.) Ezzel együtt is ekkora feladatra egy Pi is elég.

Már korábban gondolkodtam, hogy lassan nyugdíjazom a málnát. Mostanában esedékes lesz egy kis itthoni szerver. Kamerákhoz rögzítő, fájlszerver, letöltő szerver, egy kis reklám blokkolás. Na ezekre már inkább egy ilyen HP mikro. Ahogy mondod, a memória + a merevlemez vezérlőben a Pi nem rúg labdába.

ITX alaplapom, SFX tápom van itthon, csak valami kis ház kellene, 4-6 lemezhez, amibe belemegy. De néztem ARM procis ITX alaplapot is.

TrueNAS-al, vagy akár csak simán FreeBSD-vel! Annak a pár szolgáltatásnak nem csinálnék itthon nagy "cirkuszt".