Ami a technikai hátteret illeti, ezúttal is a Godot Engine-t használtam, az aktuális, 4.4.1-es verziót. Kalandvágyból ismét GDScript nyelven írtam az egészet, és ezen a helyen, a HUP nyilvánossága előtt is szentül megfogadom: többé dinamikus nyelvet nem használok, mert a refaktorálás agyrém szinten körülményes. Szerencsére Godot-ban a C# support a 4-es verzióval már egészen jó (bár a profiler egyáltalán nem működik vele, igaz, az GDScriptnél sem sokat segít), de amikor a Dragon Riddlert elkezdtem faragni, ebben még nem voltam biztos.
Elképzelésem jelenleg az, hogy figyelem, mekkora az érdeklődés a demó iránt. A Steam egy ideje már lehetővé teszi, hogy a demónak saját oldala legyen, így a játékosok írhatnak review-kat, azaz kinyilatkoztathatják, ajánlják-e vagy sem a demót.
Amennyiben úgy látom, hogy nem teljesen reménytelen vagy érdektelen a játék fogadtatása (igyekeztem megfogadni az előző játékomnál tudtomra adott kritikákat és a Dragon Riddler sokkal fokuszáltabb és egyszerűbb, de ahol lehetett, sokkal érdekesebb), folytatni fogom a fejlesztését, mert rengeteg ötletem és tervem van ehhez is, majd idővel kiadom a teljes értékű játékot is.
Most úgy gondolom, még a legrosszabb esetben is publikálom a teljes verziót (jelenleg 0.1-es verzióként hirdetem, de teljes mértékben játszható így is), legfeljebb nem minden feature kerül bele, és az sem kizárt, hogy -- ha tényleg senkit sem érdekel -- ingyenes lesz. A helyzet ugyanis, hogy egyéni vállalkozóként, csak mert van egy online áruházban árult játékom, havonta 80_000 forint fölötti összeget kell befizetnem, akkor is, ha amúgy egy fillér bevételt sem produkál a vállalkozásom. Mint említettem, az előző játékom anyagi bukás volt, és már jó ideje nem veszi senki, ezért a vállalkozásomat szüneteltetem, hogy csökkentsem a költségeimet, mivel még mindig az előző évtizedek alatt összespórolt pénzemből élek, nulla bevétellel. (Nagyon elegem lett abból, hogy a multicégeknél ugyan jó a fizetés, de szörnyű az állandó fingreszelés, és az is nyomaszt, ahogy az általános magasztalások után váratlanul átszervezés és általános kirúgás-cunami következik. Most meg úgy sejtem, kell még néhány év, mire kitombolják magukat a vezetők, és felismerik, hogy az outsource-olt szutykokat "AI"-val tovább masszírozva annyira rossz eredményre jutnak, ami miatt már stabil zuhanórepülésbe betonozzák a cégeiket, így manapság kevésbé kelendő egy magamfajta kódmajom.)
Amíg a világ dönt a Dragon Riddler sorsáról, folytatom egy másik játék-ötletemet, amit már eleve C#-pal írtam (az már nem szókitalálós, hehe), bár még el kell döntem, hogy a prototípus alapján folytassam-e Godot-val, vagy ugorjak-e inkább át Unityre. Mindkét döntés mellett és ellen is szólnak érvek és saját tapasztalatok, de szeretnék higgadtan dönteni.
Ha valakinek véleménye, észrevétele van akár a játékkal, akár a játékfejlesztői egyéni vállalkozással kapcsolatban, örömmel venném a hozzászólást, hátha okosabbak lehetünk együtt.
- Wabbitseason blogja
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- 510 megtekintés
Hozzászólások
Az előző játékodat is láttam, az angolom viszont nem túl jó, ahhoz hogy tudjak vele játszani.
Egyáltalán nem értek hozzá, de nem volna érdemes egy nagyobb kiadót keresni, nekik sokkal több az erőforrásuk a reklámra, lehetne jelentene az is valamit, ha több nyelvre le lenne fordítva.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ebben a játékban rövidebb szavakkal is jól lehet boldogulni. ;)
A nyelvi játékok legnagyobb problémája, hogy nem lehet csak úgy "lefordítani", hiszen az egész játékrendszer dinamikája az adott nyelv jellegzetességeitől függ -- például a betűk gyakorisága vagy a szavak hossza kulcsfontosságú. Arról meg, hogy kínaira, japánra vagy koreaira hogyan lehetne ezt a játékot adaptálni, elképzelésem sincs.
Ezzel a kiadók is tisztában vannak, és ahogy az előző játékkísérletem és más nyelvi játékok diszkrét csendje bizonyítja, sajnos ez nem az a zsáner, ami PC-n vagy akár konzolon életképes. Mobilon talán működne, valami freemium rendszerben, de arra a területre nem merészkednék, mert a kiadást követő 5 percen belül már el is lopná az appot vagy húsz kínai cég, és az enyémről még a lábjegyzetben sem emlékezne meg a történelem.
Nehéz szakma. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szia! A játék igényesnek tűnik, de annyira niche témában készül, hogy szerintem ebből nem lehet szemmel látható profitot termelni. Ha én kezdenék játékfejlesztésbe - nincs hozzá meg a megfelelő tudásom -, akkor mindenképp valamilyen 3D irányba vinném el. Egy további ötlet: azzal tudnál igazán sok emberhez eljutni, ha devvlog szerűen felvennéd a fejlesztést, ötletelést, és már ez akkora löketet adhatna a fejlesztésnek, követőtáborodnak, hogy ez önmagában hozna vásárlókat.
Itt erre egy jó példa: https://www.youtube.com/playlist?list=PLgCremTbbI489y7A9_oF8vq7qC-1Pnh8s
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A devlogon tanakodtam, de arra jutottam, hogy rengeteg időt és energiát emészt, és annyi van már belőle, hogy rendkívül nehéz kitűnni. Arról nem is szólva, hogy ezzel a játékfejlesztőket lehet csak megszólítani, viszont nem ők a célközönség. :)
Az tökéletesen igaz, hogy rétegjáték, amit az előző bukása is bizonyít. De ez az ötlet még bennem volt, még meg akartam csinálni. De a következő már teljesen más lesz, ráadásul 3D-s, ami meglepő módon nem igazán bonyolultabb, sőt, grafikailag sem akkor kihívás, mint azt korábban gondoltam.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Bocs ha trivialis a kerdes, de mi kerul havi 80kHUF-ba egyeni vallalkozokent? Regebbrol nekem ugy remlett, hogy pont az a jo benne, hogy ha nincs melo, akkor kb. 0-ba kerul, de ez lehet hogy csak akkor mukodik igy, ha van az embernek foallasa mellette.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez már a KATA esetében se volt igaz, valamennyit annál is be kelett fizetni. Egyéni vállalkozóként az államnak fizetendőkön kívül van egy könyvelői díj is, amit érdemes kifizetni, ha nem a te ligád a könyveléssel való küzdés.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pont ez a kerdesem, hogy mik azok a befizetendo dijak. Nyilvan a konyvelo (ha csak havi par szamla) nem kerul 80k-ba.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
TB + szocho fizetendő nullás bevétel esetén is. Ha van mellette egy heti 40 órás munkaviszonyod, akkor nem kell, mivel azt "amúgy is" vonják a fizudból.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én főállásban vagyok egyéni vállalkozó, és átalánydíjas adózást javasolt a könyvelőcég, amelyik az ügyeimet intézi.
Emiatt havonta az alábbi költségek jelentkeznek:
- Társ.bizt. járulék -- 49358 Ft
- Szociális hozzájárulási adó -- 39020 Ft
Ehhez a 88378 Ft-hoz még hozzájön a könyvelő a maga 22000 Ft-jával minden hónapban, és van még valami kamarai díj is, de az csak évente valami 5000 Ft, bár ez csak afféle "védelmi pénz", és nem kapok érte semmit.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha nincs erdemi beveteled, akkor szerintem elonytelen az atalany adozas. Arra jo, hogy majd egyszer ezek a honapok/evek ne nullasak legyenek a nyugdij szamitaskor.
A konyvelo havi 22k-t is sokallom. Egyszer megkersz vkit, hogy mutogassa meg hogy kell, aztan onalloan is be tudod rogziteni azt az 1-2 szamlat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+ iparűzési adó, nem? ~2% vagy 50k
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni