Shelly Gen 4

https://community.shelly.cloud/topic/2722-comparison-of-shelly-gen1-gen…

de jo, hogy nem vettem Gen 3-at :)

mostmar Matterrol is szo van

Hozzászólások

Szerkesztve: 2025. 04. 11., p – 07:21

Gen3-ra is lesz matter. Zigbee meg nem érdekel. Én meg pont emiatt nem gen4-et vettem dupla áron. Néhány hete €20.28 volt a 2 darabos mini gen3 német amazonon. Vettem is 6 csomaggal + 8db 2pm gen3-at €29.87-ért.

felraktam a beta fw-t shelly 1 mini gen3-ra, meg is jelent a Matter, és Google home-ba egyből fel is tudtam venni a device-t QR-kóddal!

edit: mondjuk az írja, hogy 'offline', tehát valószínűleg kellene hozzá valami hub, ami vezérelni is tudja? a Home Assistantban megjelent egy 'matter' component, de az meg egy ws:// url-t vár tőlem, amit nem tudok

~ubuntu, raspbian, os x~

neked egy matter server kell

homeassistant mellé, dockerben, például:

  matter-server:
    image: ghcr.io/home-assistant-libs/python-matter-server:stable
    container_name: matter-server
    restart: unless-stopped
    # Required for mDNS to work correctly
    security_opt:
      # Needed for Bluetooth via dbus
      - apparmor:unconfined
    volumes:
      # Create an .env file that sets the USERDIR environment variable.
      - /dev/ttyUSB0:/dev/ttyUSB0
      - ./matter-server/data:/data/
      # Required for Bluetooth via D-Bus
      - /run/dbus:/run/dbus:ro
    # If you adjust command line, make sure to pass the default CMD arguments too:
    #command: --storage-path /data --paa-root-cert-dir /data/credentials --bluetooth-adapter 0

Gábriel Ákos

Igen, köszi felraktam, de nem tudom az eszközt hozzáadni, mert a shelly azt mondja, hogy 'The device is commissioned to 1 fabrics, use fabric controller to open commissioning window if you want to include in another fabric.', és nem mutatja se a qr kódot, se a kézit 🤷

 

edit: a google home felől sikerült hozzáadni mint wifi+matter device-t, hát nem mondom hogy értem

~ubuntu, raspbian, os x~

Érdekes:

  • Matter szabvánnyal való kompatibilitás.
  • natív MATTER kompatibilitással rendelkezik.

de matter certje nincs, akkor ez most mi ?

Valaki pár szóban rávilágítana, hogy az átlag user számára, a ma megszokott napi használatban (vagy a saját app-jával, felhőjével használod és pont lesz@rod, milyen protocol van mögötte, vagy HA-ba integrálva kombinálod más eszközökkel, ami a jelenlegi protocol-okkal is működik) mitől akkora game changer ez a Matter dolog, hogy ekkora a hype körülötte?

"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

A fő lényeg a szabványositás. Bármely gyártó bármely matter eszközének kell tudnia kommunikálnia egymással. Elvileg nem kell központ sem , a matter binding-gel összekötsz egy kapcsolót meg egy lámpát. Hőmérőt szeleppel stb.
De eléggé az elején tart ez az egész, a szabványok negyedévente bővülnek, változnak. Egyszerre az endpointokat három rendszerbe be lehet kötni párhuzamosan, google home, homekit , Home assistant, stb, ha olyanod van. 
Illetve a wifi mellett van a matter over thread, a thread-et az ipar is elfogadta,  knx over thread(Siemens), zigbee nem kell az iparnak.
Magyarul pont a mezei vevőknek jó, hazamegy , kicsomagol , amin ott a matter cimke,  az menni fog. Most jó kis vendor lock-ok vannak iot-ben. Még geek -ek is kérdezgetik egymást fórumokon, hogy ez vagy az a szenzor menni fog e zigbben HASS-sal. 
Mivel az apple támogatta a kezdetektől fogva, az árak is ehhez igazodnak egyenlőre.

Nana, azért a Z-Wave egy komplett megoldás, nem csak rádiós hálózati protokoll (egy csomó előre definiált eszközzel), a Zigbee is afelé tart, csak a Matter támogat többféle kommunikációs megoldást is, a Wifi meg a BLE meg csak a rádiós protokollok magukban.

Igen a Matter támogat többféle kommunikációs megoldást is, pontosabban: 

A matter a szabványositást tüzte a zászlóra. A matter az IPV6, a szállitási protokoll az WIFI , THREAD  (IEEE 802.15.4. -ez  pontosan ugyanaz mint a zigbee-é) vagy ethernet. A ble opcionális az eszközök "regisztrálásához" kell. A lényeg itt is a szabványositás , beilleszthető a matter meglévő -otthoni vagy vállalati hálozatba, egészan a végpontokig. Az eszközök látják egymást ha az ip routolható a másik végpon ip-jéig. Ez a többinél nincs,illettve nincs  meghibásodási pont (SPOF) , mint a zigbeenél, zwave-nel. Nincs központi kontroller. 

Ha én otthonra szenzor-hálózatot szeretnék pl. ajtó nyitásérzékelő v. infrasorompó, mozgásérzékelők, hőmérsékletmérő, és ezeket a ház távoli wifi-mentes részéről szeretném szépen gyűjteni 1-2 közeiktatott proxy/relay/átjátszóállomás segítségével 1 kis központi mgmt eszközön (mondjuk egy homeassistant-mentes raspberry-n), akkor ahhoz mik lennének egyáltalán azok a technológiai hívószavak, amivel elinduljak a 1,5 éves taulószopórolleren, mire ezt összerakom esve-kelve instabilra?

Akinek végtelen szabadideje és semmi más hobbija nincs az életben, azon kívül másnak van esélye 1,5 év alatt is eredményt elérni otthon?

Ha kiválasztasz valamilyen rendszert, pl eweLink, akkor kicsomagolod, nyitsz egy fiókot náluk , és megy bármelyik ewelink kompatibilis eszközzel. Sok minden van pl : Sonoff zigbee -s hőmérő, ablaknyitás szenzor stb.
Kell még egy gateway(kommunikátor)  ,  hazaviszed, kicsomagolod megy. Nagyon sok helyre ez elég. 
 
Akkor van baj, ha meglátsz az IKEÁ-ban egy RGBW vezérelhető spotlámpát , izzót a távirányitójával, és megtetszik. Vagy valami AQARA cuccot. Ez már nem fog menni. Itt  jön a firmwar csere, tasmotázás, és végén marad a HOME ASSISTANT. Az meg neked nem lesz gond, de a felhasználók nagy részének meg igen.  De még itt is figyelned kell , hogy menjen a szenzor HASS-sal, de nagyon jó integrátor HASS. 

Ezt fogja megoldani a matter , de még nagyságrenddel kevesebb hw van hozzá.

Noha a Zigbee-s eszközök kompatibilisek kellene legyenek egymással, régebben olvastam olyat, hogy egyik gyártó Zigbee gateway-e nem volt hajlandó fogadni más gyártó eszközeit. Nem tudom, hogy ez még érvényes-e.

Ha még igaz, akkor 2 opciót látok:

1. Kiválasztasz egy olyan gyártót, amelyik lefedi a számodra szükséges eszközök listáját, és csak attól a gyártótól vásárolsz. Hozzá leszel kötve az adott gyártó termékpalettájához, alkalmazásához és cloud platformjához. Előnye, hogy nem sokat kell mókolni vele.

2. Én a másik utat választottam: vettem egy univerzális USB-s Zigbee gateway-t (ConBee II), és azt használom Home Assistant ZHA-val. Eddig meg minden eszközt sikerült csatlakoztatnom hozza, pedig néhány noname kínait is vásároltam. Egyszer futottam bele, hogy meg nem volt benne alapból ZHA-ban, és külső quirk-ként kellett betölteni. De ment. Ennek a megközelítésnek az előnye, hogy megvan a szabadságod integrálni bármit, amit a Home Assistant támogat. Pl. nekem a klíma is be van integrálva, és HASS indítja/állítja a légkondit, valamint télen backup fűtésként is funkcionál, ha valami lenne a kazánnal. Valamint okos TV-t, UPS-t.

Egyértelműen Zigbee. Ajánlom az Ikea cuccokat - olcsó, megbízható, aaa-s elemmel /célszerű újratölthetővel nekifutni/ megy (nem gombelem mint a kínai szarokban ami lemerül 2 hónap alatt). van Ikea hub is (az 1.0-t szerintem pár ezerért lehet használtan szerezni, az új 2.0 Zigbee+Matteres 24k-ért kicsit drága), százegy integráció (Home Assistant / HomeBridge stb.) nem lehet vele fejreállni

~ubuntu, raspbian, os x~

Azért ez a Thread is egy szopóroller egyelőre, nekem még nem sikerült a ZBT-1-el a Thread networköt életre rugdalni.

Az majd egy következő kör lesz hogy az U200 smart lockot be tudom-e hákolni ebbe.

Tegyük hozzá a zigbee-t utálom mint a szart, egy tákolmány.

A BLE még jó lehetne. A Shelly és a home-assistant implementáció és integráció példás.
De pl. a xiaomi device-ok a cloud locked kulcsaikkal rémes taknyok. Van rá custom firmware, azzal oké, de ne már ...

Na _erre_ lesz jó a Matter, ha rajta van a logó akkor a gyártó nem tud a saját felhőjébe zárni.

Ezzel egyébként egy kicsit ki is fogja a homeassistant vitorlájából a szelet.

Valakinek van mondjuk otthon egy apple tv-je akkor nem kell a homeassistanttal szopkodnia.

Gábriel Ákos

ESP32 vel lehet border routert (h2, s3 + esp-idf) késziteni, kb 10 -15 $:

Két thread border router, ha az egyikat kihúzom, megy tovább minden a maradékon (ezek most lan-osak):
https://i.imgur.com/A4BWWoe.png

https://i.imgur.com/47My8gt.png

a képen a két router, (zöld) .

 Esp 32h6 rgb vezérlő:

Hoe assistantban: https://i.imgur.com/dQ5VDFL.png
 

Home Ass-ban:
https://i.imgur.com/KcvzL8E.png

Webgui 192.168.4.202:

https://i.imgur.com/A0K6yZR.png
 

https://i.imgur.com/iWNpg9u.png

Az rcp az a h2-ben van, illetve a h6, a wifi az az S3.

Meg lehet csinálni két esp kártyával a border routert, csak akkor lignek lógnak a kábelek mindenfelé.

Persze, ha az eddigi eszközeit is lecseréli. De ha jól rémlik, az Apple TV nem tud threadet, tehát egy wifi-thread gatewayt még össze kell hozni, nem? És persze ha a meglévő cucc (pl. a 433 MHz-en működő redőnyök) esetén is lesz majd olyan eszköz, ami ezeket vezérli, és tud mattert is. Hmm? Szerintem soká lesz, hogy minden egyszerű cucc menjen matterrel.

Nyilván nem fogja senki kidobni a meglévő eszközeit.Aki Home Assistantozik  annak meg  nagyjából mindegy.
A thread mögött ott áll a google, kiadták az open-threadet, apple kezdetektől támogatja mattert. Nekik az érdekük hogy legyen egy szabványos rendszer a világon , azzal meg becsatlakoznak hozzájuk.
Most a bolgár Shelly mit tud lépni hosszú távon ? A szabvány olyasmikkel bővül mostanában, amiket nem is lehet még kapni, matteres hűtőszekrény, mosogatógép, kávéfőző, mosógép . 

Közben azért a régiek kitalálták a matter over bridge-et. Vagyis kell eg olyan bridge, amit ha közbeiktatsz,  az ő szenzoraikat átalakitja , mintha azok matter eszközök lennének. Ez ilyen kényszer inkább.

Szép lassan azért látszik valami mocorgás matter ügyben, shelly igéretéhez hiven, plusz egy év, hozza a mattert.
LG tv-ken a régebbi tipusok új változatain is szép csendben megjelent a matter cimke. 24/06/9a8f3c26-d737-40b3-966f-650625372010-657x493.jpeg

Ikeáról is van hir , ők pár éve lelkesen igérik a matter-t, de valami látszik, márciusi hír:
https://www.pcworld.com/article/2625477/ikeas-first-thread-enabled-smart-home-device-has-been-spotted.html

 

“Valakinek van mondjuk otthon egy apple tv-je akkor nem kell a homeassistanttal szopkodnia.”

Apple Homekit-et hagyjuk szerintem. A teraszon a napernyot pl forditva erzekeli mert ugye az felhuzva van zarva de szerinte nyitva van…

Reddit tele van emiatt olyan tortenetekkel, hogy szoltak Sirinek, hogy zarja be aztan szepen kitolta oket, a szel meg letepte a 3,14 csaba.

https://imgur.com/a/homekit-huh-zqZe0im

Gondolom nem napernyő, hanem karos napellenző. A homekitnek coverként vagy roller shutterként van átadva az eszköz, ami redőny, az ikonjából is egyértelműen látszik a képen. Tehát teljesen jól kezeli, pontosan így kell, mivel redőnynél az open állapot az, amikor "be van csukva" (fel van húzva), a closed pedig az ha "ki van nyitva" (le van engedve). Itt nem a Homekit a hülye, hanem az userek vagy a telepítők hibáztak. Lehetséges okok:

  • Az eszköz gyártója nem gondolta ezt át.
  • Az user fordítva kötötte be.
  • Van beállítás az eszközön belül ((reverse)direction), de az user rosszul állította be.

Home Assistantnál egyébként pont ugyanígy van, mivel a napellenző a cover entity típussal vezérelhető, ezért meg kell fordítani a vezérlést, vagy eszközbeállítással, vagy ha van rá lehetőség, akkor a motor vezetékeinek a felcserélésével.

Elivleg a kompatibilitas lenne az elonye, de gyakorlatilag minden nagyobb gyarto azt szeretne, hogy barmilyen eszkozoket is vasarolsz, az o kontrolleret/szoftveret/okoszisztemajat hasznald, ugyhogy amikor utoljara nezegettem (par honappal ezelott), akkor nem nezett ki tul biztatoan a dolog.

Kicsit az utobbi evek USB standardjara emlekeztet: elvileg minden mindennel mukodik, es minden mindennel kompatibilis, aztan jonnek az olyanok, hogy ez a port tamogatja a PD-t (aminek persze egy halom valtozata van kulombozo feszultsegekkel), az a port a HDMI-t, a harmadik mindkettot, a negyedik egyiket sem, ez a kabel tudd 50W-ot 50V1A-en, de nem tud 5V10A-en. De semmire nincs rairva semmi, kereshetem a kezikonyvet/dobozat, s csak remenykedni tudok, hogy hozza azt amit reklamoz...

S a Matter over Wifi nekem visszalepesnek tunik a Zigbee-hez kepest, mert tudtommal hozza a Wifi osszes hatranyat: nagy fogyasztas akkuval mukodo szenzoroknal es nincs mesh tamogatas.

A masik, hogy tudtommal a Matter tamogatja az eszkozok kiengedeset az internetre, s innentol kezdve semmi se gatolja meg a gyartot, hogy olyan eszkozt keszitsen ami nem mukodik offline. Kicsit olyasmi mint egyes Wifis eszkozok, amelyek nem tudnak lokalisan mukodni, muszaj a gyarto szerverere kapcsolodniuk. A zigbee protokol tudtommal nem tamogatja az internetre valo csatlakozast, ugyhogy minden eszkoznek mukodnie kell offline is. Egy zigbee kontroller csatlakozhat kulso szerverre, de ha nem akarod akkor hasznalhatsz mondjuk HomeAssistant-ot is.

A Zigbee hatranya, hogy allitolag kompatibilitasi problemai vannak egyes eszkozok kozt, de nem ertem, hogy ezt miert nem lehetett megoldani ahelyett, hogy nullarol egy uj protokolt tervezzenek... En sokat olvasgattam vasarlasok elott, ugyhogy az en Zigbee eszkozeim jol mukodnek, pedig van jo par kulombozo gyartotol. :)

a Matter over Wifi nekem visszalepesnek tunik a Zigbee-hez kepest,
 

a matter over wifit a wifi-vel érdemes hasonlitani, a zigbee-t meg a matter over thread-del. A zigbee inkább  otthoni "szórakozás" a thread az ipar által elfogadott ( KNX ,DALI+, SIEMENS szenzorok) .
A matter ipv6 , azt tudja amit az ipv6, vagyis routolható cimekkel , illetve  link local cimekkel, amelyiket akarod, netán nat64-gyel. 

Vajon hardveresen összekaparták már normálisan, vagy ugyanolyan hulladék mint régen?!.

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Akinek van Gen4 eszkoze, az leirhatna, hogy mukodik-e Matter/Wifi/Zigbee egyszerre? Vagyis lehet-e tobb helyre csatlakoztatni, s az osszes szerver/kontroller frissitve van valahogy? En ugy ertettem, hogy ha Zigbee-t szeretnel pl, akkor valamit atkapcsol a firmware-ben, rebootolni kell, s akkor csak a Zigbee megy, a Wifi nem. Ha vissza akarsz valtani, akkor megint reboot, stb.

Ugyhogy kivancsi vagyok, hogy a Matter/Wifi/Zigbee harmas kozul egyszerre csak egy lehet aktiv?

TCP-IP mindenképpen kell, viszont nem feltétlenül Wi-Fi.

https://docs.silabs.com/matter/2.1.1/matter-fundamentals-introduction/

"Matter is an IPv6-based protocol that utilizes transport layer protocols like TCP/UDP to facilitate network addressing and reliable transmission of data packets, respectively. Due to this, Matter is compatible with multiple connectivity options (such as Thread and Wi-Fi)."

Én ugyan lan -on használom a border routereket, de semmi előnyét nem látom.
Mindenhova vésetsz utp kábelcsatornát ?  Talán egyszerűbb öntapadó matricával felrgsztani egy kapcsolót. 
Mitől lenne logikusabb , az a logikus hogy ne legyen kábel, mert nincs elönye a kábelnek. Nem üzembiztosabb , mert kábel.