Míg Trump azon izmozik, hogy megizzassza Kínát, ők köszönik szépen, közben épp köröket vernek a világ többi részére.
Most épp egy egyetlen atom vastag csippel rukkoltak elő. Alig 6000 tranzisztort tartalmaz, mégis egy 32-bites RISC-V processzor. Érdekesség, hogy még csak nem is szilikon alapú, hanem molibdénium-diszulfid MoS₂ nanoszálas. Így tehát kicsit vastagabb csak, mint egy atom (a kötések kicsit kilógnak a síkból), de még így is 1 nanométeresnek számít, azaz ráver a jelenlegi csúcstartó TSMC-re. Igaz, ez még csak prototípus, a TSMC meg tömeggyártja a 2nm-est.
Ami kérdések felmerültek bennem:
- Mibe kerülhet vajon egy ilyen gyártása? Állítólag úgy tervezték, hogy jelenlegi gyártástechnológiával is könnyen előállítható legyen. Mármint nem kell kozzá holland szabadalmaztatott litográfia, az biztos, így mégsem lehet ugyanaz.
- A másik meg, hogy mi kell egy fullos, 64 bites RISC-V procihoz (csak annyit említenek meg, hogy egyetlen 64 bites regiszterhez kb. 1200 plusz tranzisztorra lenne szükség, és ebben még nincs benne a hozzá tartozó utasításkészlet).
- Illetve a sebességére is kíváncsi lennék, erről megintcsak kevés az infó. A 6000 tranzisztor arra elég csak, hogy a 32 bites regisztereken bitenként hajtson végre műveleteket, így tehát két 32 bites szám összeadása 32 órajelciklust igényel, de azt nem tudni, mi a frekvenciája, azaz az egy órajelciklus időben mennyi is. Nyilván ezen durván lehetne gyorsítani még több tranzisztorral, ha mondjuk 32szerezik az egybites összeadót, akkor egyetlen órajelciklus elég lenne az összeadásra.
Mindenesetre nagyon érdekesnek találom ezt az eredményt! Látok benne fantáziát. (És az a jóslatom is bejönni látszik, hogy egyre inkább a licenszdíj-mentes RISC-V felé mozdulnak el a tervezők.)
- 939 megtekintés
Hozzászólások
Arra azért gondosan figyeltek, nehogy április 1-jén adják ki a cikket. :)
"Normális ember már nem kommentel sehol." (c) Poli
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
szép-szép, de otthonra nem kéne :D
Vannak jó videók, ahol bemutatják a ryzen procik generációinak belső felépítését, csak hogy legyen elképzelés, mennyire komplexek a ma használt processzorok belülről.
https://www.youtube.com/watch?v=bPLKa4crk8A
Nagyobb órajelnél már számítanak a távolságok, nem mindegy, milyen messze vannak a komponensek, az áramellátásnál is számít. Tehát inkább egymásra pakolnak több rétegben komponenseket, nemhogy még jobban szétrakják 2d-ben. A nand chipeknél is az egymásra pakolás a menő mostanában.
A hírbéli demó proci inkább olyan irányban lehet hasznos, ha lassú, de nagyon energiatakarékos mikrokontrollert akarnak építeni. Nem olvastam jobban utána, hogyan készült az a proci, de tippre olyan elektronmikroszkóppal, ami tud atomokat rakosgatni is, azzal össze tudhatnak rakni egy-egy demó példányt.
Ja, hogy csak a vastagság annyi, úgy az lehet benne pláne, hogy képesek létrehozni a réteget és nem szilícium alapú.
Na közben csak rákerestem
That said, they don't expect this technology to replace silicon; instead, they view it as potentially filling some niche needs, like ultra-low-power processing for simple sensors.
https://arstechnica.com/science/2025/04/researchers-build-a-risc-v-proc…
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nagyobb órajelnél már számítanak a távolságok, nem mindegy, milyen messze vannak a komponensek, az áramellátásnál is számít.
Számíthatna, ha nem NMOS lenne, de NMOS.
Tehát inkább egymásra pakolnak több rétegben komponenseket, nemhogy még jobban szétrakják 2d-ben.
Nem érted. Ezt a széthúzott 2d-s nanoszálat könnyű rétegelni. Most még csak egy réteges, mert csak 6000 tranzisztor.
A nand chipeknél is az egymásra pakolás a menő mostanában.
Itt is az lesz, ahogy nő a tranzisztorok száma.
A hírbéli demó proci inkább olyan irányban lehet hasznos, ha lassú, de nagyon energiatakarékos mikrokontrollert akarnak építeni.
Azért ahhoz erős overkillnek érzem a 32 bites RISC-V-t. És azt se felejtsük el, hogy "most még", vagy inkább úgy kéne fogalmazni, hogy "már most is, pedig még csak egy demó".
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az sd kártyában, pendriveben, kamera szenzorban, wifi chipben is kompett processzorok vannak manapság.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
TROLL.
Mi köze ennek az ideböfögésednek a cikkhez vagy bármihez, amit írtam? Semmi.
Egyébként meg rohadtul nem is, hülyeségeket beszélsz szokás szerint, sem az sd kártyában, sem, a pendriveban, sem a kamera szenzorokban NINCS általános célú utasításfeldolgozó egység (azaz CPU), csak kontroller. Processzor sokféle létezik, ebből a CPU mindössze egyetlen egy fajta csak. Tudhatnád, ha TROLLkodás helyett inkább TANULTÁL volna, de persze ezt egy hozzád hasonló * úgysem értené meg.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
sosem késő elkezdeni olvasni, tanulni, nyelveket tanulni. Akkor esetleg nem akarnád kitalálni az okosságaidat, hanem tájékozódnál.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Dehogynem.
Ez egy tök régi controller (csak USB 2.0-t tud), de ebben is egy 8-bites CPU van belül: https://www.st.com/en/microcontrollers-microprocessors/st72681.html
The ST7 8-bit CPU runs the application program from the internal ROM and RAM. USB data and patch code are stored in internal RAM.
A Silicon Motion egyes eszköze8ben Intel MCS-51 alapú CPU volt:
https://www.flashbay.com/support/faq/flash-drive-controller
Tök általános célú processzorok vannak ezekben az eszközökben, a bennük lévő ROM-ban van az USB protokoll logika leprogramozva.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
:FACEPALM:
Amit linkeltél az nem magán az adathordozón található, te agyas, hanem a gépben! Ez nem az, amit bedugsz, hanem az, amibe bedugod! Dugni csak tudsz, nem? Vagy pont azért lettél TROLL, mert az még az se megy?
És mielőtt még újabb hülyeséget kérdeznél, az sd kártyáknál is így van, az eMMC vezérlő áramkör NEM magán a kártyán található.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem, ez magán az adathordozón található, olvasd már el a datasheetet: https://www.st.com/resource/en/datasheet/st72681.pdf
Ez egy olyan flash drive controller, ami 2 KB page-ekre osztott NAND flasheket támogat.
Tud bootlható drive-ként is viselkedni, implementálja ezt a funkciót a kontroller.
Beállíthatod rajta az USB vendor ID-t és product ID-t, azaz te veszel egy ilyen kontrollert, felszereled a pendrive-odra, és megmondod, hogy milyen VID/PID-ként látszódjon az OS felé.
Az egyes ábrán ott is van. Egyik irányban USB 2.0 PHY-ként viselkedik a világ felé, másik irányban meg integrálja a NAND flasht.
Tényleg nem tudod értelmezni a data sheetet?
Ha ez a gépben lenne, akkor az egyik oldala PCI-E, a másik oldala meg USB 2.0 host interfész lenne, de hát ez nincs így. Le is írják, melyik NAND Flash chipekkel kompatibilis (10-ik oldal a datasheeten), meg hogy mely USB 2.0 szabvány részeket támogatja (Mass Storage szabványon belüli részek).
A gépen nem USB 2.0 mass storage controllerek vannak, hanem USB host controllerek, totál más téma.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Félreérted. Nem a CPU egy atom vastag, hanem a CPU-t alkotó tranzisztorokat felépítő rétegek egy atom vastagok.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem értettem félre, az a 6000 tranzisztor nincs rétegelve (még). Azért átírtam a címet, hogy ne sírj.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
" de még így is 1 nanométeresnek számít, azaz ráver a jelenlegi csúcstartó TSMC-re. Igaz, ez még csak prototípus, a TSMC meg tömeggyártja a 2nm-est."
szerintem a tsmc nem vastagságban versenyez, hanem a komponensek szélességében.
Bár az 2 nm sem úgy 2, hanem csak marketing
https://en.wikipedia.org/wiki/2_nm_process
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
szerintem a tsmc nem vastagságban versenyez ... Bár az 2 nm sem úgy 2, hanem csak marketing
Néminemű zavart érzek az erőben. Na akkor most azzal próbálja eladni, hogy 2nm (tehát a vastagság nagyon is piaci versenyszempont), vagy sem?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A linken írnak róla, hogy már egyideje nem szó szerint annyi nm, hanem az egyre nagyobb komponenssűrűségre marketing bullshit.
De ettől még az 1 atom vastag rétegű demó proci lehet akár 1mm-es csíkszélességű is, mert a vastagsága 1nm.
Ezt meg azért írom, mert "holland szabadalmaztatott litográfia" szerelep az írásodban. A levilágításnál az számít, hogy milyen széles részleteket tud még élesen fókoszálni, hogy a vegyi folyamatoknál le tudja marni az összefüggő rétegből a formát, amiből a komponensek lesznek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
En nem ertek a temahoz, csak egy belsos beszelgetesbe dobta be valaki pont a multkoraban:
Marketing numbers are funny things:
- 2 nm gate pitch = 45 nm
- 22 nm gate pitch = 90nm
- 2nm SRAM bitcell = 0.02 um^2
- 22 nm SRAM bitcell = 0.1 um^2
So 2nm is just below half the size of 22nm
Illetve:
yeah, Moore's law is dead, but they keep shrinking the numbers as if it still holds :-)
Intel rebranded their stuff to be semi-honest about it for a short period (10nm got rebranded "Intel 7", which removes the "nm" reference, but was intended to make it be compared with TSMC 7nm, so maybe not so honest after all)
And then they immediately proceeded to mess it up further by going 7, 4, 3, 20A, 18A. So the A for Angstrom (=0.1nm) is back in the naming for smaller nodes...
/sza2
Digital? Every idiot can count to one - Bob Widlar
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem erről van szó. Maguk a tranisztorok vannak úgy felépítve, hogy a kapu az egy atom vastag. Nem maga az egész tranzisztor.
https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.nanolett.8b01091
Itt van, hogy ezek hogyan néznek ki és hogyan működnek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem erről van szó.
De. Pont ettől újdonság.
Maguk a tranisztorok vannak úgy felépítve, hogy a kapu az egy atom vastag. Nem maga az egész tranzisztor.
Ekkora hülyeséget ritkán olvasni. Szerinted a kapun kívül mégis mi más van még egy tranzisztorban, LOL?
De hogy elvegyem a kedved a további kötözködéstől: https://arstechnica.com/science/2025/04/researchers-build-a-risc-v-proc…
This means the sheet is slightly thicker than its component atoms.
PONT.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kutatásnak jó, de azért vannak komoly limitációk (kiemelés tőlem): "They used the longest path through the chip to determine the delay they had to account for, which set an upper limit on clock speed in the kilohertz range"
Ahogy írják is: "They don't expect this technology to replace silicon; instead, they view it as potentially filling some niche needs, like ultra-low-power processing for simple sensors."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az nem lehet, hogy mint már annyiszor, mesélnek valami szépet? Volt már rá példa, persze nem szolgálok linkkel.
Még nincs aláírásom.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
De, persze ez is lehet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csak hogy ne mondjátok, hogy nem értek a processzor tervezéshez IS, szeretnék egy szakmai hozzászólással szolgálni, amiben hivatalosan kérném a cím megváltoztatását tényszerű hiba okán: "Egy nanométer vastag CPU" -ról "Egy nanométer vékony CPU" -ra. Köszönöm és szívesen. :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Úr isten, mekkora idióták vannak...
Egy tárgynak van szélessége, magassága, és vastagsága, de egy hozzád hasonló szánalmas ostoba TROLL ezt úgysem lesz képes soha megérteni. Ne aggódj, nem is várjuk el tőled. Már leírtunk, mint menthetetlen agyhalottat ;-)
Csak hogy ne mondjátok, hogy nem értek a processzor tervezéshez IS
Nekem egyetemen vizsgaanyag volt. Ja persze, te ezt nem tudhatod, mert a TROLLok nem jártak egyetemre, pláne nem IT szakra.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én kérek elnézést. Legközelebb majd egyből mellékelem a szarkazmus táblát, nem csak utólag, mert úgy látszik, manapság a sima smiley már nem elég erre a célra. :-)
[ sarcasm ]
|
|
Bzt, ha megnézted, légyszi add tovább, mert Leonard kéri vissza. Köszi!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Egy tárgynak van szélessége, magassága, és vastagsága, "
Az én eddigi tapasztalataim szerint szélesség, hosszúság, magasság értékekkel szokták jellemezni a 3 dimenziós tárgyakat.
"Normális ember már nem kommentel sehol." (c) Poli
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
szélessége, magassága, és
vastagsága
melysege
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az a TSMC 2nm a valóságban nem 2nm, inkább olyan 10-14nm körül. Ez a 2 nm csak marketingszám, minden új gyártástechnológiánál elosztják az előző számát négyzetgyök kettővel, és úgy kapnak egy új marketingszámot.
Ez az 1nm érdekesnek hangzik, de csak 32 bites, meg valószínű teljesítményben nem veszi fel a versenyt a mostani x86_64-es és M1-M4-es csodákkal, de fogyasztásban csúnyán verheti őket. Fantázia mindenképp van benne.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az a TSMC 2nm a valóságban nem 2nm, inkább olyan 10-14nm körül. Ez a 2 nm csak marketingszám, minden új gyártástechnológiánál elosztják az előző számát négyzetgyök kettővel, és úgy kapnak egy új marketingszámot.
Na hát ez az! Ez viszont ténylegesen egy atom vastag.
Ez az 1nm érdekesnek hangzik, de csak 32 bites, meg valószínű teljesítményben nem veszi fel a versenyt a mostani x86_64-es és M1-M4-es csodákkal, de fogyasztásban csúnyán verheti őket. Fantázia mindenképp van benne.
Igen, írtam is, erre én is piszkosul kíváncsi lennék, hogy mennyivel marad el (mert elmarad, az nem vitás). De már egy x86_32 és ARMV7 teljesítmény összehasonlításnak is tudnék örülni, csakhogy tudjuk, hányadán is állunk most. Így csak lóg az egész a levegőben, hogy mire is lehetne használni, mert nincs elég infó.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem a mérnöki vívmányokat legalább három tengelyen lehet megítélni.
Az első, és a legkönnyebben felfogható, hogy mennyire hasznos azonnal. Mondjuk amikor kitalálták a kereket, és rárakták az első talicskára, akkor az egyből el tudott vinni akkor súlyt amit egy ember addig nem, így a kerék egyből bebizonyította, hogy hasznos cucc.
A második tengely az az, hogy mi fog ráépülni egy évszázad múlva. Az anyagtudomány tipikusan ilyen, a legfeketébb fekete anyag feltalálása keveseket izgat fel azonnal, de pár évtized múlva hozzásegíthet egy teljesen új tudományáághoz. Mondjuk az első félvezető önmagában csupán egy érdekes játék volt, cirka annyi azonnali haszonnal mint ez marha vékony áramkör, de aztán látjuk, hogy a félvezető technológia hova vezetett, mekkorát robbant.
A harmadik tengely a zsenialitási faktor. Például Gaudi amikor számítógép nélkül tervezte meg a Sagrada Familia templom statikáját, amiben az a kihívás, hogy ez még ma is képtelenség, mert annyi számítás kell hozzá, hogy az számítógép nélkül nem menne. Gaudi ezért feltalálta a negatív modellt, és egy szoba plafonjára rögzített kötelekkel modellezte a gravitációval azokat az íveket, amelyek a csak húzóerőt elbíró kötelek helyett a csak nyomóerőt elbíró kő oszlopok esetén egyensúlyban lesznek. Ez sem hat meg egy átlagembert, pedig ez olyan zseniális ötlet, hogy... Hát, hogy konkrétan egy katedrálist állítanak neki. :-)
Ezt az egy atomos találmányt, fejlesztést egyszerűen nem ér aszerint megítélni, hogy holnapra nem lesz belőle egy Rizen 7. Nem. Ez egy ötlet, és esetleg egy irány, amerre el lehet indulni. Az pedig, hogy egy ilyen "haszontalan" dologra pénzt és energiát áldozott Kína, az jól mutatja, hogy az a narráció, hogy ők csak másolni tudnak, az nem mostantól nem igaz, hanem már nagyon rég óta kamu duma. A Nyugat nagyon szeretné, hogy Kína csak kullogjon a nyugati technológia után, de be kell látniuk, hogy ez nagyon nincs így, a nyugati világak össze kell kapni magát, ha utol akarja érni Kínát.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tehát a Nyugatnak követnie kellene Kína példáját? Ellopni, összeharácsolni minden tudást, technológiát, találmányt? (több tébetűs nem jutott most eszembe)
Még nincs aláírásom.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ugyan, a tudás összeharácsolásán már rég túl van a nyugat, a II. VH. utáni náci tudósoktól kezdve az innovatív cégek felvásárlásán át a a mai napig tartó agyelszívásokig. De ebben a sportban ugye a kelet sem volt anno szégyenlős, a fényképezős japán "turisták" után fura mód felpörgött a a nipponi technológia, és hát kis hazánkban is sikerült véletlenül egy nyugati számítógéppel bináris kompatibilitást elérni egy keleti blokkban tervezett géppel. Pár évtizede a Kínaiak vették elő az indigós papírt, ez nyilvánvaló, de most már eljutottak oda, hogy nekik van egy atom vékony (csak azért sem vastag, hehe) PoC procijuk, másoknak meg nincs. Na akkor ki is van jelenleg lemaradva a kinek-a vékonyabb CPU nemzeti e-penis méregető versenyben?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni