Webmin amtőröknek, profiknak, kinek, hogy?

Fórumok

Használtok Webmin-t ? Nem ez a fő feladatom, de én vagyok a rendszergazda is egy kis cégnél (kb 10 fő), és tökéletesen bevált a szerveren. Milyen tapasztalaitok vannak? Tuti biztonságos? Nem terheli különösebben a szervert? Ha ezen keresztül kezelem a usereket, a samba-t, frissítéseket, stb, lehet valami hátulütője?

Hozzászólások

lehet valami hátulütője?

Hogy sosem tanulsz meg rendesen "Linuxozni". Nagyon sok opció nincs megcsinálva a GUI-ra, így a létezésükről sem fogsz tudni.

Aláírás _Franko_ miatt törölve. 
RIP Jákub.
neut @

Ha folyamatosan képzed magad közben és érdekel, hogy mi van a háttérben akkor nincs hátulütője. Szerintem.

Webmin azoknak való, akiknek nincs lehetőségük a cli -vel való ismerkedésre. Kb 20 éve használtam utoljára. Nekem kicsit le olyan volt, mint egy túl sok mindent tartalmazó cpanel, tizedét sem használtam a lehetőségeinek, és még azok sem voltak igazán kiforrottan kialakítva. 

Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)

https://webmin.com/security/

Ezt olvasgasd kicsit, nem tűnik túl gyakorinak, de nagyjából évente felbukkan biztonsági probléma, de mivel ezek nagy része elég súlyos, ne a gyakoriságból indulj ki. Ha használod is, lehetőleg korlátozd le, hogy ne legyen 'bárhonnan' elérhető. Kis cégnél is lehetnek olyan emberek, akik hajlamosak kissé visszaélni dolgokkal, a netről meg semmiképpen ne legyen elérhető.

Nem állítottam, hogy másban nincs, bár ennek az említett bugnak a gyakorlati kihasználhatósága még ezen az oldalon is meglehetősen kérdéses, tehát a súlyosság foka még mindig nem azonos. De egyébként igen, az ssh elé is adott esetben célszerű plusz védelmet tenni, ha kritikus eszközről van szó.

Itt a 0. lépés: pakold VPN mögé.

Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)

Szerkesztve: 2025. 02. 22., szo – 16:17

Nagy baj önmagában a webmin-nel nincs. Régi cucc, működik, de vannak hátrányai, jellemzően, amit már írtak is előttem. Amiket én említenék hátrányok között
1) RHEL/rpm-alapú disztrókra van szánva, másokon problémás az elérhetősége
2) egy szinten túl nincs rá szükséged, illetve nem is érdemes rá támaszkodni, mert sose tanulod meg kézzel konfigurálni a dolgokat. Azt érdemes megtanulni, mert akkor hirtelen kinyílnak a lehetőségek, nem leszel se webminhez, se RHEL-alaphoz kötve, akár még egy FreeBSD-s, vagy hasonló egozitkusabb rendszer bekonfigurálása se fog gondot okozni

Elhiszem, hogy kényelmes, de egy ponton túl érdemes elengedni. Ugyanezt írtam egy másik hasonló topikban, amikor valaki a cPanel-hez ragaszkodott, az ugyanez a kategória. Szép, kényelmes, felhasználóbarátnak érzed, hogy fogják a kezed, de igazából nem tanulsz meg dolgokhoz érteni, ha állandóan kitakarják előled, ami a motorháztető alatt van.

Nem szabad megijedni a termináltól, konzoltól. Igen, meg kell tanulni pár parancsot, pár kapcsolót, meg hogy 1-2 konfigfájlba mit irkálj, de egyik se vészes, nem kell hozzá informatikusi diploma sem, ha hajlandó vagy a dolgoknak utánaolvasni. Elsőre ijesztő, de ahogy már átlátod később, tökéletesen látni fogod, hogy annyira nem nagy fekete mágia, hogy ehhez webUI meg GUI kelljen.

A másik hátránya ezeknek a webUI-knak, GUI-knak, hogy nehéz debugolni, ha valami nem megy. Ha terminálban te csinálod kézzel a dolgokat, ott mindjárt közvetlen hibaüzeneteket látsz, azonnal visszajelzéseket, könnyebb követni, hogy mi ment félre, hol van akadás, mindjárt ott lesz a kimeneten a hibaüzenet, hogy milyen függőség hiányzik, mi nem tetszik neki a konfigfájlban, hol nem stimmel a jogosultság, azokra a keresők konkrétabb megoldást is fognak hozni. Grafikus interface-en meg lehet találgatni, hogy vajon mitől nem mehet, meg tudod csiholni a jósgömböt.

Üzemeltetésnél is aduász lehet, hogy ha tudod kézzel is konfigurálni a dolgokat, elhárítani a hibát. Pl. a szerveren összefossa magát a webszerver, webmin-t nem éred el, akkor se állhat meg a tudomány, nem lehet feladni, akkor SSH-zol, és szépen megoldod konzolban, legalább addig a szintig, hogy a webszerver ne rohadjon le.

Újabb hátránya ezeknek a webUI, GUI cuccoknak, hogy általában valaki nagycéges multi adja ki, az patkolja a kódbázist, és függeni fogsz tőlük, hogy mit hogyan meddig, min futtatva támogatva, rendszeren megpróbálnak majd verzióról verzióra dolgokat kiavultatni, megszabni, hogy milyen újdonságokat kell megszokjál.

Szerk.: a webmin dobását nem úgy értem, hogy most akkor 5 percen belül mindenhonnan száműzzed. Amik most projektjeid mennek, ahol használod, ott tartsd meg egy hosszabb átmeneti időre mindenképp, de ha pl. új projektet kezdesz, legyen az csak egy tanuló jellegű, egy virtuális gépben, ott már érdemes nézegetni a dolgokat webmin-mentes módszerrel, rászánni az időt, próbálni megszokni a dolgokat. Eleinte lesz pár kellemetlenség, de át lehet lendülni rajta. Nem kell magad stresszelni rajta, meg 5 perc alatt tudni mindent, akkor csak frusztráció, meg keserű szájíz marad utána.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)