nincs egy kicsit hidegebb, mint az eddigi atlag?

Fórumok

korabbi evekben, mint h ha egy kezemen meg tudtam volna szamolni, hany napon megy a homerseklet -5C alá, per ev.

de mar tavaly novembertol gyanus volt h mint h ha hidegebb lenne, v nem?

vmi friss statja van vkinek?

egy hete volt h -9.2C-ot mutatott a homero reggel..

Mo.

Hozzászólások

A google ér? Mert öt perc volt találni adatsorokat, de saját az nincs.

A 10+ éves átlagnál nincs hidegebb. Az elmúlt pár tél volt extra enyhe.

Igen, érzésre szerintem is az utóbbi 4-5 évben ez a leghidegebb.

Ilyen ez az éghajlatváltozás: hol jóval melegebb, hol jóval hidegebb, hol csapadékosabb, hol szárazabb. hol pont annyi és olyan. ;-)

Hát nem lenne rossz, ha meg lenne határozva mennyi is az a "korábbi években".

Középsulis koromban hetekig -15 °C volt, amikor egy kicsit enyhébb volt, meg derékig érö hó, hószünet nem csak a bejárósoknak, stb. Ehhez képest szerintem melegebb van és hó is csak mutatóba (itt M.o.-on, máshol meg méteres, ahol nem szokott lenni ennyi).

Ha 4-5 évet nézzük, akkor most egy kicsit hidegebb van, de nem tünik kiugróan hidegnek.

Középsulis koromban telente mindig ezzel alibiztem. Kis hó leesett, nem járt a busz (HÉV megálló 5 percnyire volt tőlünk), számtalan vezetékszakadás, befagyott váltók, gázolás és egyebek. Mivel agglomerációból jártunk be, osztályfőnök mindent egyből leigazolt. Pedig a 90-es évek elején sem voltak már durva telek :) 
80-as években voltak itt az utolsó kemény telek, azóta egyre enyhébbek az időjárás. Legalábbis az én emberszámításom óta. Apám az 50-60-as években nőtt fel, akkoriban még voltam méter feletti havak és -15-20 fokos telek.
A helyi kistónál sem emlékszem mikor voltunk lent korizni (talán 10-12 éve) mert azóta nem volt rendesen befagyva.
Az elmúlt évek telei meg említésre méltóak sem voltak, nem véletlenül volt évek óta annyi poloska és egyéb kártevő rovar.
A mai jópár éve csak egy jellemzője van az időjárásnak: szélsőséges. Az okokat hagyjuk, ebbe ne menjünk bele. 

Itt helyben nálunk (Budapesti agglomeráció) alig 2.5 hónap alatt volt 22 és jelenleg -10 fok is. Úgy kvázi párhetes különbséggel. Persze felmelegedés nincs, toljuk az elektromos négykerekűeket (személyautókat), miközben a személyautók diesel/benzines fogyasztás, károsanyag kibocsátás töredéke a globálisnak. Értem én az arcunkba tolt marketinget, csak valamiért nem szeretem.

Az elektromos autóké a jövő, de nem ilyen szar hatásfokú és töltési idejű akkukkal. Ez nem kétlem. 

Csak mondjuk nem nemesfémeken alapuló technológiákkal, amiket most a világ nagyvezetői igyekszenek kihasználni. 
Lásd USA-vs-Grönland, Usa-vs Ukraina, folytathatthatjuk. 

NA: Pontosan az ilyen emberek miatt a dolgok miatt, SOHA, SEMMILYEN körülmények közt NEM LESZ MAGYAR nemzetiségű gyerekem.
de a fentebbiek miatt, inkább nem lesz semmilyen.
Lássuk hogy neveltek fel egy nemzetet anélkül, hogy lenne utánpótlás.

I don't run often, but when I do, I run as administrator.

Persze felmelegedés nincs, toljuk az elektromos négykerekűeket (személyautókat), miközben a személyautók diesel/benzines fogyasztás, károsanyag kibocsátás töredéke a globálisnak.

Az a "töredéke" az kb. a teljes emisszió ~15 százaléka...

Tehát ha mától minden autót lecserélnék elektromosra, sem lenne elegendő a globális felmelegedés megállításához, arról nem is beszélve, hogy az elektromos autó annyra zöld, amennyire mögötte álló akkumulátorgyártás és áramtermelés zöld (semennyire).

Oké, de ha van 6 darab 15 százalékos részed egy egészből, akkor ezen logikád szerint egyikkel se érdemes foglalkozni, mert önmagában egy sem elegendő... márpedig a lakossági közlekedés, áruforgalom, ipar, mezőgazdaság, illetve ipari és lakossági energetika (fűtés-hűtés) mindegyike 15-20 százalék önmagában. Ezen túlmenően a globális villamos energia termelésében 30% feletti már a megújuló, ennyivel önmagában jobb az elektromos hajtás, illetve a well-to-wheel hatásfok is jobb EV esetén, ha fosszilis a forrás.

A lakossági repülőgép használat ebben hol van?

termelésében 30% feletti már a megújuló

A németek meg ...........kínosan vigyorognak. (meg örülnek, hogy valaki adja nekik a nem megújulót.* Ha kell. Mostanában meg sűrűn kell. )

"Wir schaffen das" Ha beledöglünk is.

 

*Meg bőszen égetik a lignitüket.

A lakossági repülőgép használat ebben hol van?

A repülés abban a ~15 százalékban van, ahol a tömegközlekedés és szállítás, viszont teljes egészében alig 2-2,5 százalékát adja az emissziónak, ennek kb. a fele az utasszállítás.

A németek meg ...........kínosan vigyorognak. (meg örülnek, hogy valaki adja nekik a nem megújulót.* Ha kell. Mostanában meg sűrűn kell. ) *Meg bőszen égetik a lignitüket.

Furcsa dolgok a tények. A németeknél tavaly termeltek ~260 TWh megújuló energiát és ~154 TWh fosszilis energiát, ebből ~71 TWh volt lignit. 2010-ben volt ~133 TWh atomenergia, ~100 TWh megújuló és ~304 TWh fosszilis, ebből 130 TWh lignit. 2022-ig alapvetően exportőrök voltak 15-20 TWh exporttal (~200-220 TWh fosszilis mellett), mert addig olcsó volt a gáz és el tudták adni megfelelő áron. Most importálnak évente ~20 TWh körül, cserébe ennyivel kevesebb fosszilis felhasználásuk. Ezek alapján nem kínosan vigyorognak, hanem 15 év alatt megcsináltak egy igen komoly átállást ellátási problémák nélkül, amely know-how jelenleg is aranyat ér a piacon. Most akkor az a baj, hogy kevesebb a fosszilis és importálnak vagy az a baj, hogy nem exportálnak olcsó fosszilis forrást, mint korábban?

A kellemetlen az a tény, hogy ha nem tudnának importálni nem megújulót, akkor párszor lett volna egy többórás blackout. Amit írsz azok szépek, csak a az ördög mindig a részletekben rejlik. Ezt már ezerszer le volt írva, kurvára nem mindegy, hogy mikor termeled azt az energiát, akkor amikor nem kell senkinek, mert a megújulók miatt dömping van, vagy amikor brutális árat lehet kérni érte, mert mindenkinek kell. Az hogy a tényeket mindig lehet úgy forgatni, hogy a nekünk tetsző dolgokat tudjuk vele magyarázni, Churchill óta közismert. Szóval a tények tényleg furcsa dolgok.

Az export importhoz meg csak annyit, hogy szintén nem mindegy, hogy drágán eladok, vagy drágán veszek. És nem a most importként feltüntetett mennyiséget, mert a valóban drágán vett energia mennyiségét az ilyen összesített számok szebbnek mutatják, hisz az megújuló csúcson szarért-hugyért exportált mennyiséget levonják belőle.

De tudom, egymást nem győzzük meg. Majd az idő eldönti, hogy a nagy green dealből mi marad. Melyik ország gazdasága fog belerokkanni, s melyik nem.

Az biztos a német ipar nem örül most, s aki könnyen teheti, húz is el. Bár milyen szépnek is tűnnek a számaid. Mondjuk a norvégok egy jó darabig őszintébben mosolyognak. De persze jól ki lehetne velük baszni, ha senki nem venne már fosszilist. De ez nem mostanában lesz, addig is elmondhatjuk, hogy a mostani helyzetnek, a hadiiparon kívül, a norvégok a fő nyertesei.

teljes egészében alig 2-2,5 százalékát adja az emissziónak,

Nosza szüntessük meg! Én benne lennék.  Ja, hogy az meg neked fájna. Ilyen az élet........

A kellemetlen az a tény, hogy ha nem tudnának importálni nem megújulót, akkor párszor lett volna egy többórás blackout.

Kár, hogy van annyi fossil installed capacity, amennyivel le tudják fedni az igényeket, tehát a maximum fogyasztásuk 80 GW, a fossil installed capacity meg 90 GW, a németek el tudnák látni az igényeket teljes egészében saját termelésből.

Amit írsz azok szépek, csak a az ördög mindig a részletekben rejlik.

Nem csak szépek, hanem működik is.

Ezt már ezerszer le volt írva, kurvára nem mindegy, hogy mikor termeled azt az energiát, akkor amikor nem kell senkinek, mert a megújulók miatt dömping van, vagy amikor brutális árat lehet kérni érte, mert mindenkinek kell.

Hja. Leírhatod ezerszer is, csak akkor tegyél mellé kurva számokat is, dátummal, egyebekkel.

Az hogy a tényeket mindig lehet úgy forgatni, hogy a nekünk tetsző dolgokat tudjuk vele magyarázni, Churchill óta közismert. Szóval a tények tényleg furcsa dolgok.

Főleg azok a tények ilyenek, amelyeket nem írsz le...

Az export importhoz meg csak annyit, hogy szintén nem mindegy, hogy drágán eladok, vagy drágán veszek. És nem a most importként feltüntetett mennyiséget, mert a valóban drágán vett energia mennyiségét az ilyen összesített számok szebbnek mutatják, hisz az megújuló csúcson szarért-hugyért exportált mennyiséget levonják belőle.

A legnagyobb megújuló termelésük tavaly augusztus 23-án volt, 66,5 GW, ugyanebben az időben a load 65 GW körül alakult, jellemzően nincs túltermelésük. Hidd el, ügyelnek arra, hogy ne legyen a dolog se veszteséges, se problémás.

De tudom, egymást nem győzzük meg. Majd az idő eldönti, hogy a nagy green dealből mi marad. Melyik ország gazdasága fog belerokkanni, s melyik nem.

Egyelőre sok jele nincs annak, hogy a német gazdaság ebbe épp beleroppanna, a drága gáz az meg mindenkit épp megroppant, ahol nincs saját kitermelés... minket is, csak mi úgy is megroppanunk, hogy közben elvileg van olcsó gázunk.

Egyelőre sok jele nincs annak, hogy a német gazdaság ebbe épp beleroppanna...

Ezek szerint a Reuters egy másik Németországról ír, nem arról, amiről te beszélsz:
https://www.reuters.com/business/energy/more-german-companies-mull-relo…

 

A poll by Germany's DIHK Chambers of Industry and Commerce of around 3,300 companies showed that 37% were considering cutting production or moving abroad, up from 31% last year and 16% in 2022.

For energy-intensive industrial firms some 45% of companies were mulling slashing output or relocation, the survey showed.

"The trust of the German economy in energy policy is severely damaged," Achim Dercks, DIHK deputy chief executive said, adding that the government had not succeeded in providing companies with a perspective for reliable and affordable energy supply.

"Those who fail to recognise this will eventually witness the deindustrialization of our country," he said.

Nem másik Németország, mint írtam: "a drága gáz az meg mindenkit épp megroppant". A németek azt a nagy hibát követték el, hogy szinte a teljes iparukat az olcsó import gázra építették fel, ezért őket sokkal jobban megüti az évek óta jelentősen drága gáz, mint más országokat...

Ha csak a vegyipart építették volna olcsó import gázra, abból nem lenne baj, mert az csak az iparuk 10 százaléka és nem is teljesít rosszul, még növekedni is tudtak viszonylag tisztességes nyereséggel. A baj az, hogy minden más is a gázra volt ráállva és a gázt nehéz meg drága villanyra cserélni.

Külföldön.

Odahaza is. :)

Odahaza brutális vesztességet termelt. Nem véletlenül zárja be német üzemeit a BASF.

Aham. Szóval a német vegyipar úgy növekedett 2021-es 189 milliárd euróról a 2024-es 225 milliárd euróra és ért el komoly profitot, hogy közben rossz volt neki. Ez ilyen furcsa kettősség, az ember ránéz a számokra és felcsökkent.

Mikor? 15-20 éve minden egyes évben előjön, hogy a németeknél katasztrófába vezet a zöld átállás, aztán a katasztrófát meg az okozza, hogy a földgáz tízszer annyiba kerül, mint amire a gazdaságukat tervezték és ha nem lenne 60 százalék felett a megújuló és 300 TWh villanyt kellene fosszilis alapokon megtermelni, mint 2010-ben, akkor még ennél is jobban megszopták volna.

Tehát akkor Bloomberg alapján HVG. Egyiknek sincs köze se hozzám, se a klíma vészhelyzet tagadókhoz.

https://hvg.hu/zhvg/20250206_Sotetszelcsend-Nemetorszag-szeneromu

Minden szép és jó.

Amúgy én csak poénkodtam a lignit égetéssel, hisz a gáz drága, atomerőműveiket leállították, szóval ez maradt. Valószínűleg az általad is írt 133TWh atom energia kicsit hiányzik a rendszerből.

Tehát akkor Bloomberg alapján HVG. Egyiknek sincs köze se hozzám, se a klíma vészhelyzet tagadókhoz.

Ebben pont alátámasztják, amit írtam: a németeknél megvan a megfelelő fossil installed capacity arra, hogy ha egyáltalán nem lenne megújuló a rendszerben, akkor is stabilan tudnak működni, és akkor is, amikor a megújulóból származik majdnem a szükséges energia 100 százaléka.

Amúgy én csak poénkodtam a lignit égetéssel, hisz a gáz drága, atomerőműveiket leállították, szóval ez maradt. Valószínűleg az általad is írt 133TWh atom energia kicsit hiányzik a rendszerből.

Régi lemez: nem tudsz atomenergia mellé letenni érdemben megújulót és csak addig olcsó, amíg nem kell beárazni a kiégett fűtőelemek végleges tárolását. Ha megnézed a számokat, akkor azt látod, hogy simán kiváltották az atomenergiát megújulóval úgy, hogy közben felére csökkent a fosszilis igény is.

Oszt? Mit kellene szerinted? Atom + megújuló nem megy együtt, az egyik szabályozhatatlan, a másik időjárásfüggő. Atom önmagában nem megy, mert nem tudja követni az igényeket. Atom + fosszilis esetén meg több a fosszilis kell, mint megújuló + fosszilis esetén. Szóval? Ha van sapka rajta, mert képesek fosszilis alapokon megtermelni a szükségletet, akkor az a baj, ha nincs rajta sapka, mert van még fosszilis, akkor az a baj.

Atom + fosszilis esetén meg több a fosszilis kell, mint megújuló + fosszilis esetén

Ezt az állításodat levezethetnéd.

Mert ugye van egy volatilis igény. Aminek a kielégítéséhez szerinted egy volatis termeléshez, ami természetesen más ritmusban az, és ráadásul a volatilitása még kiszámíthatatlan is, kevesebb kompenzáció kell, mintha a stabilan futó rendszerrel akarod ezt megvalósítani. Érdekes matematikát tanítottak neked.

De részemről befejeztem, megint elfelejtettem, hogy a Franko, az kicsoda.

Ezt az állításodat levezethetnéd.

Ha levezetem mért adatokból, akkor mi lesz? Semmi, elbújsz és holnap jössz újra az alap nélküli hülyeségeiddel, mintha semmi nem történt volna.

Mert ugye van egy volatilis igény. Aminek a kielégítéséhez szerinted egy volatis termeléshez, ami természetesen más ritmusban az, és ráadásul a volatilitása még kiszámíthatatlan is, kevesebb kompenzáció kell, mintha a stabilan futó rendszerrel akarod ezt megvalósítani. Érdekes matematikát tanítottak neked.

Egy kurva számot és képletet nem látok a levezetésedben.

De részemről befejeztem, megint elfelejtettem, hogy a Franko, az kicsoda.

Hja, Franko egy köcsög, mindig tényekkel, számokkal és összefüggésekkel provokál, pedig olyan jól kis felépített légvárad volt...

Természetesen az egésszel kell(ene) foglalkozni, egyszerre,  beleértve az átállás összes gazdasági, geopolitikai, munkerőpiaci stb. következményét.  Én ezt a nagystratégiát nem látom, tippem szerint azért, mert ilyen nem létezik.  
Részeredmények, azok vannak, szépek és ígéretesek, nem vitatom, csak ebből nem lesz 0 kibocsátás 2050-re (sem). 

https://www.eumet.hu/feleves-grafikonok/

Érdemes nézegetni. Utoljára 2012 február eleje volt téliesen hideg.

Az viszont vitathatatlan, hogy az elmúlt 4-5 évet nézve a mostani az "hideg".

A másik meg a szubjektum, mivel pl. én már nem vagyok fiatal, minden évben jobban fázom, mint előző évben.

Szerk: mint látható január 1-től mérve +2,6 ˚C. az "átlaghoz" képest.

Rég nincsenek már velünk a nagy hidegek, az idei január például az eddig mért legmelegebb január volt a kontinensen.

Ami most van, az az ún. gyengülő-széteső poláris vortex műve. A polári vortex az egy északi sarki légörvény, ami kellően erősen az északi sarkon belül tartja a hideget és azon kívül tartja a meleget. Viszont az éghajlatváltozástól ez instabillá vált és ilyenkor kiszabadul az északi sarkról hideg levegő és nyúlványokkal leáramlik egészen idáig, cserébe az északi sarkra betör az innen kiszoruló meleg levegő.

Friss cikk a témában: https://www.severe-weather.eu/global-weather/polar-vortex-frigid-arctic…

Francokat van hideg. Emlékszem 2009 ben pl.: volt olyan hideg idoszak, hogy a tolunk nem messze levo halasto, ugy befagyott hogy kocsival csapattak rajta. Utána volt még 1-2 év de azóta még korcsolyázni se nagyon lehetett rajta ...

Fedora 41, Thinkpad x280

Túl fiatal vagy.

"Normális ember már nem kommentel sehol." (c) Poli

Szerkesztve: 2025. 02. 17., h – 08:16

Ami azt illeti ezek nem valódi telek már jó régóta :) Amikor én gimis voltam hetekig -15/-20 volt, általános iskolás koromban voltam nem egy disznóvágáson -29 volt hajnalban vidéken :)  De nem egy hiradást néztem kisiskolás koromban, hogy településekre  a dicső néphadsereg honvédei páncélossal vitték a kenyeret elzárt településekre, annyi volt a hó :) Ez kb smafu. Biciklivel járok be a  melóba. Köze nincsen a télhez ennek :) De ahogy mondják 25 éven belül ez változni fog, azzal riogatnak, hogy megáll a golf áramlat, és nyáron sivatagi szintű forróság és minimál eső, télen meg -30-40 fokos tél a mostani égövön :) Szóval ha télre vágysz még megérheted, hogy lesz :D

-42-

megáll a golf áramlat, és nyáron sivatagi szintű forróság és minimál eső, télen meg -30-40 fokos tél a mostani égövön

Hja, olyan idő várható akkor, mint Wisconsin, Minnesota, N/S Dakota esetén. Róma - Bécs az kb. Minnesota két vége. A lengyelek már kanadai magasságokban vannak.

Azért az előző években kevesebb fűtőanyagot kellett elhasználnom. (És mások is "égetik az erdőket", mert a nap sem sütött maximumon november óta, havonta 4-5 napnál többet.)

:(

Gyerekkoromban 3m magas hófalak között közlekedtünk a 7-esen. Volt néhányszor -20 is, de tartósan. Az ég csillagos, a kémények füstölögnek, a hó ropog a lábad alatt. Most pedig...

Ezek a hófalak (bár 3m-t túlzásnak tartok, nem emlékszem ekkorára) azért is voltak, mert a 60-as években csak elkotorták az út szélére a havat, aztán az ott maradt olvadásig. Később aztán már elkezdték elszállítani, és beönteni a Dunába. Hiába, kellett az út széle a parkoló autóknak. Mellékutcákban el se takarították, aszfaltos úton lehetett szánkózni az úttesten.

Szerintem az elmúlt 20 évben nem volt akkora hó, hogy el kelljen szállítani. Letolják az út szélére aztán majd elolvad. 

A '80-as' 90-es évekből emlékszem méteres hóesésekre, akkor biztosan kellett elszállítani havat, mert napokig nem olvadt volna el, de azóta ez nem jellemző. 

Szerkesztve: 2025. 02. 17., h – 09:57

Ez lenne a normális... Úgy decembertől februárig. Meg még ettől hidegebb.

"Sose a gép a hülye."

Teljesen normális idő van, ilyenkor ennyinek kellene lennie.