Tesztelhető a GIMP 3.0 második RC-je

Címkék

Tesztelhető a GNU Image Manipulation Program 3.0-s kiadásának második kiadásra jelölt verziója. Részletek a bejelentésben.

Hozzászólások

Itt az ideje atallni kritara?

I hate myself, because I'm not open-source.

Néha arra járok. Őszinte leszek, nem tudom kiknek tervezték. Ha a Photoshoptól mérföldekre van a Gimp egyesek szerint, akkor a Gimp mérföldekre van a  Krita-tól.

35MB-os tifbe belefagy és ha RAW fájlt nyitok meg, akkor a hozzáadott icc-be is  belefagy a libraw :(

Biztos nagy meló egy ilyen programot megírni és nagyra tartom azokat akik belevágnak. Van mit csinálni rajta még a kezelhetőségben is.  

A Fedora 41-ben Gimp 3.0 RC1-van és Wayland környezetben egyszerűen borzasztó. Képek nagyításakor csíkoz, az eszközök kiválasztása teljesen logikátlan jobb egérgombbal lehet csak eszközcsoportból választani egy másikat (érdekes, hogy x11 felületen ez nem így működik) , ha valamelyik RAW kezelőből (RawTherapee vagy  Darktable) töltök be képet,  akkor szaggat a műveletek végrehajtása pl. klónecset vagy képnagyítás.... és még sorolhatnám. Tudom amikor valamit javítunk akkor eleinte rosszabb lesz és csak utána lesz jobb.  A Waylandnál és nagyon nem kompatibilis alkalmazások esetében nagyon az elején lehetnek még. :(

Tudom amikor valamit javítunk akkor eleinte rosszabb lesz és csak utána lesz jobb.

A GIMP (és úgy általában a GNU szoftverek) esetében nem lesz jobb, két évtizede figyelem, ahogy folyamatosan romlik a minőségük, és sosincs olyan, hogy "utána lesz jobb". A legjobb eset max az, hogy évek után valahára kijavítanak valamit, ami korábban már működött, csak elrontották. De sokkal jellemzőbb a GIMP-re, hogy elrontják, és úgy marad.

Érdekes, ha máskor nem is, valahogy akkor mindig elkezdenek ezek a szoftverek romlani, amikor valami nagy multi a szponzoruk lesz. A leglátványosabban ez a Blender esetében figyelhető meg, a GIMP-nél nem annyira szembetűnő a jelenség, de azért ott is egyértelmű a korreláció. De kismillió másik példát is tudnék hozni, Audacity, vagy akár maga a Linux kernel is. TINFOILHAT ON, mintha csakis direkt azért szponzorálnák, hogy aztán beleszólhassanak és így kicsinálhassák a konkurenciájukat, TINFOILHAT OFF.

Hát, inkább mi nem...

De legyen neked, egy egész konkrét példa a minőségromlásra, képernyőképekkel:

Régen a frekvencia kint volt mindjárt az alsó taskbaron, "Project Rate (Hz)" néven, egyszerűen állíthatóan.
https://gitlab.com/bztsrc/meg4/-/raw/21362eb5b24a9c4de8caf9b9105825ee46…

Ugyanez az utóbbi verziókban hol van?
1. kattints a Setup Audio gombra
2. a felugró menüben válaszd az Audio Settings menüpontot
3. a felugró ablak Quality mezőcsoportjában, az első sor első legördülő menüjét állítsd Other...-re (FONTOS! különben a 4. inaktív marad)
4. és már aktív is lett a beviteli mező, amibe beírhatod a frekvenciát...
https://gitlab.com/bztsrc/meg4/-/raw/main/docs/img/tut_snd7.png

De tudnék még számos más példával is élni, de már ebből az egyből is lejön, hogy a cél nem a használhatóság javítása, hanem hogy "szopassuk meg a felhasználót".

Én ritkán használok GIMP-et, de akkor sosincs vele bajom. Igaz csak a 2.x-es verziókat használtam eddig. A 3-as viszont egy vicc, nem a minősége, hanem hogy soha nem jön ki. Már fél évtizede ígérgetik, hogy mindjárt kész. Tavaly már bejelentették, hogy most már tényleg aztán, hú de mindjárt, nagyon közel van, erre most sok hónap után is még mindig csak RC2. Mintha képtelenek lennének tető alá hozni. Bár azt nem vonom kétségbe, amit írsz, nem kizárt, hogy a 3-as verzió lényegesen romlott minőségben, csak én azért nem futottam bele, mert nem próbáltam.

Szerintem nem összeesküvés, nagyon túlnőttek az általad említett projektek, a GIMP-pel együtt, túl gigantikus munka lett már csak a kódfenntartás, debug is, nem hogy az új verziók kihozása, küszködnek a fejlesztők, egyre több fejlesztő és pénz kell hozzá, hogy tolják maguk előtt ezeket a mamutméretű projekteket. Ezért nem jók a nagy komplexitású szoftverek, egyre fenntarthatatlanabbak, ahogy megy előre az idő, egyre nehézkesebb a fejlesztésük, karban tartásuk.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Ezért nem jók a nagy komplexitású szoftverek, egyre fenntarthatatlanabbak, ahogy megy előre az idő, egyre nehézkesebb a fejlesztésük, karban tartásuk.

+ nagyon sok!

Alapvetően az a baj, hogy megfeledkeztek a UNIX filozófiáról ("Build small, focused programs—in whatever language—that do only one thing but do this thing well"), helyette az olyan böszme céges cuccokkal próbálnak versenyezni, mint a Photoshop, holott azok is pontosan ugyanemiatt küszködnek, a mammutságuk miatt égetik a pénzt és halnak ki. Klasszikus példa az ugyancsak Adobe termék Flash, vagy épp a WinAmp, amibe a vége felé már komplett webböngészőt is raktak. De a Photoshop is durván leszállóágban van már, egyre több profi grafikus tér át Kritára, Darkroomra és hasonló egyszerűbb alternatívára, ami csak egy-egy funkciót lát el ugyan, de azt jól és gyorsan.

Uhh talán nem jól fogalmaztam...

Az, hogy vannak eszközcsoporok az nem probléma és persze tudom is :)

Az a jelenség van, hogy rákattintasz és nem jelenik meg a többi eszköz a csoportból. Ha hosszan nyomod akkor megjelenik a tartalma, de nem választható ki. Csak, ha jobb klikkel kattintasz akkor tudod kiválasztani a kívánt eszközt. Mindez csak Waylland alatt észlelhető. Kipróbáltam x11 alatt is ott jól, a hagyományos módon működik.

Nagy kérdés, hogy ebből mennyi a Wayland felelőssége. Én még nem érzem azt a cuccot bármilyen szempontból is késznek, rengeteg program inkompatibilis vele még, úgy, hogy a lefikázott X11-gyel meg gyönyörűen megy minden és kompatibilis minden mindennel és mindenkivel.

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-