Milyen forrasztóállomás

Üdv

Mindenképpen 30eFt alatt keresek megbízható forraszpákát. Csak hobbi célokra használnám: arduino, 555, némi hangtechnika, egyszer-egyszer alaplap kondi csere.

Mit javasoltok vagy mi érné meg?

Kösz minden ötletet, infót és irányba állítást.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2024. 11. 26., k – 12:32

Nekem ilyen van:

https://muszeroazis.hu/yihua-937d-forrasztoallomas-75-w

Árulják többféle néven, valamelyik nagy gyártó "koppintása" egyébként.

900M-es pákahegyek olcsón vannak hozzá.

Ha ennél eggyel komolyabb kell, 2in1 forró levegős:

https://muszeroazis.hu/yihua-852d-forrasztoallomas

 

Ezek hobbi cuccok, szóval napi 8 órában forrasztani valszeg nem jók....

Szerkesztve: 2024. 11. 26., k – 13:31

Szia!

 

Nekem ilyen pákám van: TS-101 TS101 Smart Soldering Iron Portable Digital Display Mini USB Welding Pen 65W High Power Constant Temperature - AliExpress 1420

 

Szerintem jól használható! Működik akkuról (tudja mutatni az akku töltöttségi állapotát), DC tápegységről és USB-PD laptop tápról is.

 

Sokféle hegy kapható hozzá.

 

Szerk.:

Van még egy versenyző: iFixit Portable Soldering Station | 100W Dual USB-C

 

Vele nincs tapasztalatom, de youtube-on én jókat hallottam róla.

Van még a a Pinecil is - a TS100 alternatívájának készült, ugyanazokat a pákahegyeket használja.
TS100-hoz készült korábban egy alternatív firmware, annak íróját bízták meg az alapszoftver elkészítésére, kibővítve a korábbit - a szoftvert később teljesen átszervezte, hogy sok hasonló eszközt támogasson, így lett belőle IronOS.

A Pinecilnek ez a v2 változata és a Miniware pákája is TS101-nél tart.

Ezek jól használható, hordozható pákák, működnek megfelelő power bankról is, de érdemes figyelni rá, hogy ne az őt tápláló tápegység okozzon gondot (pl. nincs megfelelően leválasztva).

Ezek közül én a Pinecilt venném meg a saját oldalukról rendelve (nem Aliexpressről!).

Nekem ez a velem van, "hátha kell", ill. mindenkori hordozható pákám.
Anno kicsit variáltam a szoftverén, mert némelyik QC "töltő" esetén nem akarta feltornászni a feszültséget, kicsit ütötte a PD dolgait... ezért bekerült egy PD timeout lehetőség és beküldtem nekik, nem túl régen még benne volt az opció. :)

Ismerősöm elkezdte komolyan ("heavy use") használni javításokhoz, és elégedett volt vele - ez egyfajta bizonyíték volt nekem is a tartósságára, mert én elsődlegesen nem ezt használom... és ő is úgy volt elégedett vele, hogy nem egy forrasztópákát látott már korábban.

...azért csak volt, mert mostanság nem kérdeztem róla. :)

Ha már nyílt ez a téma, tudom, hogy kőbalta kategória egy ilyen pákához képest, de itthon melyik olcsóbb forrpisztolyt ajánlanátok, amihez magam tudok hegyet fabrikálni rézdrótból, nem kell hozzá rendelgetni? Kábelek, toldások, kapcsolók forrasztásához?

Mondjuk 15 éve egy Samsung monitor táppaneljén is egy csehszlovák pisztollyal cseréltem kondikat és még évekig működött, de már nem biztos, hogy vállalnék ilyet.

mindegy, csak ne ceruzavég alakú pákahegyet használj, hanem csapottat (bevel/chisel tip)

Kisebb átmenőfuratos és SMD alkatrészekre teljesen jó egy szabályozható hőfokú 30-45W páka, lehetőleg Weller-től kompatibilis hegyekkel (mindenhol lehet kapni). 

Az alaplap kondi csere az már más műfaj, oda legalább egy 60-75W páka kell (tényleges teljesítmény, nem elég ha csak ráírják a dobozra) a nagy hőelvonás miatt, lehetőleg vegyél hozzá széles penge hegyet amely mindkét lábát egyszerre melegíti a kondinak, így gyorsan és roncsolásmentesen el lehet végezni a cserét.  Ilyenkor hasznos tud lenni egy jól állítható (légáram + hőmérséklet) hőlégfúvó, amivel előmelegíthető a forrasztandó rész. 

Érdekességként megemlítem, hogy én a garázsban egy ParkSide PLSA 20 Li B2 SOLO Akkus forrasztópákát használok jó eredménnyel (akku nélkül 9k HUF). Egy 2Ah X20 akkuval elmegy több órát és teljesítménye is elég nagyobb alkatrészek forrasztásához (nagy áramú relék, csatlakozók). Egyetlen hátránya, hogy nem állítható a hőmérséklete és túl magas hőmérsékletre van beállítva (~ 450 - 500 C) ami miatt a kisebb forrasztásoknál hajlamos volt megégetni a nyákot. Garanciáról lemondva, egy kis hekkeléssel orvosolható a probléma. (az NTC felhúzó 1kOhm ellenállását kell lecserélni egy ~470 Ohm-ra.)

Nekem ilyen van: https://a.aliexpress.com/_EvK1ONr

Ha olcsón sikerül megszerezni (pl. eBay), akkor a legjobb választások egyike lehet.

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Lehet ezekkel a forrasztópákákkal dolgozni, de sokkal inkább a Zitev által is írt-hez hasonló pákát érdemes keresni használtan, pl.Weller WSP80 páka valamelyik forrasztóállomással.
Ezeket olykor megtalálni a használt piacon egészen jó áron is, és ezek tartósak szoktak lenni.

Fényévekkel jobb mint a Aldis, Fahrenheit és Hakko utánzatok.

Egy másodpercig sem vitatom hogy egy weller azért jobb (dolgoztam vele), de tekintve hogy a kérdező húzott egy árbeli limitet, plusz a saját tapasztalatom osztom, hisz 2008 óta azért eltelt 16 év, és tök megbízhatóan működik.
De biztos vagyok benne, hogy napi használatra nem ez lenne a pákám.

Dobni kell rá némi lóvét és venni Metcalt használtan.

Szerkesztve: 2024. 11. 27., sze – 13:00

nekem van egy fahrenheit alap 7E akármi, amit akkor használok ha ki kell forrasztani valamit ónszippantóval. elég sokat bír és még az eredeti cucc van benne. jó pár billentyűzetből kiszedtem a switcheket egy 1000 Ft-os ónszippantóval együtt!:D jól lehet használni.
van hozzá cserealkatrész: hegy, fűtőszál.

de ha csak gyorsan kell valamit forrasztani akkor egy alis 1000 Ft-os usb forrasztópákát használok, amit megmoddoltam hogy használható legyen. mert alapból elég fos!:D
bonyinak tűnik, de egyszerű a módosítás

 

Ezt az Alisat inkább ne... régebben vettem valami ilyesmit, kicsi, 5V, talán fél amper.
Gondoltam, kisebb forrasztásokra tökéletes... nem gondoltam át először, mi lesz vele a probléma...

....hát az, hogy nincs benne semmi szabályzás, így könnyen túlmelegszik.
(A műanyagpisztolyok is hasonló problémákkal küzdenek.)

Amikor megjelentek az USB-s, mikrokontroller-vezérelt pákák, ld. TS100, Pinecil, akkor lett használható USB-s forrasztópáka, azok ugyanis szabályoznak, tényleg jól használhatók.

csak egy amatőr kérdés: azok tényleg annyival jobbak, mint egy ilyen

Nem tudom, pontosan mire vonatkozik a kérdés, de a legnagyobb probléma az olcsó forrasztópákákkal a forrasztócsúcs minősége szokott lenni.
Weller hegyei pl. sokkal tartósabbak, jobb minőségűek, jobb a bevonat rajtuk.

Valamelyik régebbi, viszonylag olcsó kivitelnél ismerősömnek az volt a gondja, hogy a pákahegy idővel rágyógyult a pákára, és cserélhette a kettőt együtt ilyenkor...

Esetleg a hőmérséklet-szabályzása lehet még jobb vagy rosszabb...

Ebben az esetben fontos viszont a megfelelő pákahegy a megfelelő "számozású" "pogácsával", utóbbit a használt forraszanyag tulajdonságaihoz választva.
(Curie-hőmérséklet jelenségét felhasználva kapcsol.)

Ha jól emlékszem, "6"-os jól működött ólmos forraszanyagoknál, "7"-es azoknak már kicsit sok volt, de talán működhet ólommentessel, és van "8"-as is (és "5"-ös és "9"-es is volt).

Persze a konkrét forraszanyag olvadáspontja az érdekes.
Gyors kereséssel ezt találtam a "pogácsával" kiválasztott hőmérsékletekre:

5 - 260 ° C
6 - 310 ° C
7 - 370 ° C
8 - 425 ° C
9 - 450 ° C

Régebben ezek a hegyek már ritkábbak voltak és elég drágák, nem tudom, mostanság mennyiért árulják őket - használtan is látni időnként.
Voltak utángyártott hegyek is, és volt, aki átműtötte a "pogácsát" másik / másféle pákahegyre.

Szerk.:

Ez a Weller TCP vagy TCP-S nevet viseli, és 24V AC tápegység kell csak hozzá.
50 (48?) W-os.

Létezik az LR21-es pákájuk is, abban ugyanez a fűtőrész, de már korrekt hőmérséklet-szabályzással működik, a pákahegye kicsit hasonló, de alul egy lyukkal, ahová a hőmérséklet-érzékelő nyúlik be.
Ehhez kell a hozzávaló állomás is.

A WSP80 már nem 50, hanem 80W-os, karcsúbb, a forrasztócsúcsa apróbb, kúpos, így közelebb került a hőmérséklet-érzékelés a pákahegyhez, emiatt jobb a hőfokszabályozása.
Ennek is saját állomása van.

nah igen kiforrasztáshoz már nem igazán jó, de arra hogy beforrasz egy szett switchet billentyűzetbe. teljesen jó.
a moddolt, az eredeti használhatatlan kategória azzal a hülye kapcsolójával.

a moddoltnál belekerült egy rendes gomb, amivel tudod kapcsolni és váltani a módok között.

Ezek nem olyan rossz pákák és elég sokat bírnak, tartósak, de inkább vennék egy Weller LR-21-es pákát és WECP-20 állomást használtan.
Ez a páka+állomás (ezek vannak párban) nagyjából azonos kategória, és mindkettővel lehet szépen és jól dolgozni, de azért óriási a különbség a kettő között a Weller javára.

Nyilván más árkategória és használt/új esete, de használtam mindkettőt...

...vagy még jobb a Pinecil plusz egy rendes, leválasztott tápegység, azzal is szépen lehet dolgozni, sokkal modernebb, nagyságrendekkel jobb a szabályzása a fentieknél, hordozható, és a Solomonnál sokkalta jobb.