[ Megoldva ] 150kHz-es gyenge jel érzékelése házilag

Egy kaputelefonhoz tartozó megszakadt vezetékben kellene megtalálnom a szakadást. Mivel a szakadás létrejötte egy felújítás alatt történt, ezért elsőre a vezeték lakáson belüli részére gyanakodtam.

Mivel nincs szakadáskeresőm, így - jobb híján - egy kis digitális szkóp generálta jelet kötöttem a vezetékre, és a szkóppal néztem, meddig látható a jel a vezeték mentén. Próbatestnek egy több menetben összetekert rézdrótot használtam. Ezzel végig lehetett követni a jelet a lakáson kívülig, amíg a vezetékeim elértek. Itt nem volt szakadás, így keresnék tovább.

Ehhez 555-ösból építettem egy 150Khz körüli 9V-os jelgenerátort. Ez szépen teszi a dolgát.

Ha a rézdrót mérőtestemet a szkópra teszem, itthon, teszt környezetben észlelhető a vezetéken haladó jel, és beazonosítható a szakadás. De ha lehetséges, jobban örülnék egy olyan érzékelőnek, ami jobb hatásfokkal "veszi" a vezetékben váltakozó feszültséget. Tartok tőle, hogy nagyobb távolság esetén az én próbatestem már nem lesz elég hatékony.

Vagyis szükségem lenne egy olyan - lehetőleg egyszerűen kivitelezhető - megoldásra/kapcsolásra, amivel ezt a 150kHz-es jelet tudnám érzékelni. Ha kell hozzá továbbra is a szkóp, mint kijelző, az nem baj, ha önállóan egy leddel is tud jelezni, az is jó lenne.

Magamtól egy rezgőkörre gondolnék, aminek ez a rezonancia frekvenciája. Persze olyan kellene, amit lehet állítani, hogy pontosan behangolhassam a generált frekvenciát.

Tudom, hogy nem túl drágán kaphatók ilyen eszközök, de szeretném magam elkészíteni, ha ez lehetséges.

Hozzászólások

Zsebrádió, hosszúhullámú vételi sávval?

Mondjuk a 150 KHz-nek kb. 2000 méter a hullámhossza. A Te drótod (tippre) 20-40 méter, tehát lehet alig sugározna jelet.

Alkoholmentes sör -> guminő -> windows emulátor

Szerencsére találtam egy SOKOL rádiót itthon a lomban, és azzal nehezen, de be lehet azonosítani a jelet.

Érdekes, hogy most a mérés is 220KHz körül ugrált, és a SOKOL-on is ott találtam meg a jelet. Persze a szkópom egy nagyon alsókategóriás valami (MDS120M), de fura, hogy ennyire más most az érték. Vagy egy 555 ennyire labilis? 2 db 330ohmos ellenállás és 2 db 10nF-os kondi van benne 9V-on.

Persze a lényeg, hogy beazonosítható, így végül használható, köszönöm.

Jó ötlet a rádió, de ahhoz modulálni kell a jelet hangfrekvenciával. Ha nincs kéznél Szokol rádió, akkor más is jó, de a középhullámú zsebrádió gyakoribb. Ezek 455 kHz fix középfrekvenciát használnak, a vezetéktől pár 10 cm távolságig tudják venni a modulált jelet. Ha négyszögjelet generálsz, annak olyan nagy a felharmonikus tartalma, hogy bármely zsebrádió tudja fogni, nem is kell ráhangolva legyen.

Annó ezt 12F625-ös PIC-el oldottam meg. Az órajelet 8MHz-re állítottam, írtam egy 10-es pin magas, pin alacsony, pin magas, pin alacsony kódot amint 50x meghívott egymás után egy ciklusban, majd 0.5ms-ig alcsonyban tartotta a pint. Ez egy 1MHz-es 1kHz-el 100%-os AM modulált jelet eredményezett, amit rákötve a vizsgált vezetékre, egy AM sáv tetejére hangolt zsebrádióval remekül lehetett követni.

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Ezen én is gondolkodtam, hogy egy Arduino nano pont tudna jelet generálni, de az ugye csak 5V lett volna, így meg 9V körüli jelet tudtam csinálni az 555-össel. De a szkópom tud 1MHz-es jelet, és arra állítva a SOKOL rádióban tényleg egyértelműen be lehet fogni, bár azért nem túl hangos. kb 4-5cm távolságig hallható. ez persze nekem elég, így ez is egy megoldás, köszönöm.

Arduinonal meg kellene írni assemblyben a gpio billegtető rutint, mert a gyári elég lassú.

A 4-5cm pont elég. 

Ha van szkópod, akkor az 555-el tudsz csinálni neki modulációt. csinálsz egy oszcillátort 1kHz-re. Az 555 kimenetét egy soros 470Ohmmal rákötöd egy npn tranzisztor kollektorára, az emittert földre, a bázisra soros 100kOhmmal a szkóp kimenetét. A szkóp földjét értelemszerűen az áramkör földjével. A mérőjelet a tranzisztor kollektoráról viszed ki a vizsgált drótra.

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Szerkesztve: 2024. 11. 22., p – 14:02

Nekem ezt juttatta eszembe: http://szetszedtem.hu/095erparazonosito/drotokhoz.htm ez mondjuk kicsit alacsonyabb frekin megy. Egy kapcsrajz van a végén a vevőről (ahogy elnézem ez teljesen alapsávi, nem demodulál semmit). Viszont az adó "scoobydoo" hangeffektje önmagában megérné a megépítést. :)

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Nem annyira vágom a műveletierősítőket, de nekem ez egy elég generikus fajtának tűnik. Nem hiszem, hogy nehéz lenne helyettesítő típust (akár még lábkompatibiliset is) találni hozzá.

Viszont azt vedd figyelembe, hogy ez az áramkör amit linkeltem biztos nem megy 150kHz-en. Az adó egy 1kHz-es 100Hz mélységű FM jelet ad.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Jo jatek, de nem kellene amugy is kicserelni azt a vezeteket?

Köszönöm a gondolatokat, ötleteket. Sikerült megtalálnom a szakadást, és javítani. Most jó minden.