Költségek finanszírozása befektetésekből - Te hogy csinálnád

Fórumok

Kiváncsi vagyok, hogy ki hogy csinálja ezt.

Tegyük fel, hogy van az embernek 100 fabatka vagyona az alábbiak szerint:

40 egység részvény

40 egység állampapír

10 egység ezüst

10 egység arany

 

Ha bejön egy 10 fabatkányi költség, amit nem lehet a havi bevételből finanszírozni, mit teszel pénzzé és miért, hogyan döntenél?

Nyilván azzal, hogy az adózási és a hozzáférhetőségi feltételek teljesen eltérnek, nehéz számolni egy leegyszerűsített példában, ettől tekintsünk el. Tegyük fel, hogy minden hozzáférhető T+2 napra és minden nyereség ugyanúgy adózik.

Hozzászólások

Ne másoljatok be kérlek AI-generált válaszokat, azt már kikérdeztem, mit tud a humán-intelligencia, az a kérdés :)

Nem mindegy milyen állampapírod van.

Alapvetően úgy fektetünk be, hogy legyen cashflow. Ilyen lehet egy lejáró kötvény, kamat vagy osztalék kifizetés.

Ez a probléma könnyen megoldható, ez csak optimalizálási kérdés. A fő kérdés az, hogy a kisebb kockázatúból szálljon ki az ember, amin a jövőben sem bukhat(na) nominálisan, vagy a nagyobb kockázatúból, ami akár lefeleződhet hosszabb távon (arany, részvény), illetve lehet arányosítottan.

 

Az én megoldásom régebben az arányosított kiszállás volt.

Pl. 50% EUR állampapírból, 50% forintosból, mondjuk egy konkrét régebbi példánál.

Szerkesztve: 2024. 11. 05., k – 09:34

Tartok a "szamlam aljan" is boven penzt, hogy ne legyen ilyen dilemmam. Aztan hallgatom egesz evben masoktol, hogy "de miert nem teszem allampapirba, egesz evben kivehetnem, csak megsem kamatozna".

Inkabb benyelem arra a reszre ezt a minusz par % inflacioszazalekot, csak ne kelljen cserebe semmit rosszkor eladnom, es hagy aludjak nyugodtan. Meg amolyan "konstans varok olyan befektetesotletet, ami csak nekem hozna elonyt, nem lehetne barkinek". Errol is konnyebb donteni, amikor nincs lekotve penz mashol. Nem szegyen azt mondani, hogy "most semmi jo befektetest nem tudok". Mert ha folyton csak keresed mibe fektess, igy jarsz, amikor bontani kell valamit.

Bármelyiket el tudom adni ragyogó feltételekkel, nem értem ezt. Arany all-time-high-on, állampapír két kattintás után a folyószámlán figyel pár órán belül. Na a részvény az pont macerás, ha abból veszek ki, TBSZ-t bontok. De láthatod, a 10 fabatka költség bármelyikből kijön nevetve. Ez optimalizálási kérdés, semmiféle problémám nincs :)

ezek kozul egyikbol se. arra vannak a kis kockazatu (pl kotveny alapu) befektetesi alapok.

Amúgy kell a pénz és ebben biztos vagy, vagy csak megkívántál valamit? :P

Közeli hozzátartozó egészségügyi kiadásairól van szó elsősorban, az arányok és a számok a fenti példában nem realisztikusak. A legszűkebb családomat nem szeretném, hogy bármit is éreznének most ebből a teherből. A dolog személyességére való tekintettel ebbe jobban nem megyek bele. Durván meghúzva a nadrágszíjat kijönne a havi bevételből. De erre nincs szükségem, se nem látom épeszűnek. Te írtad egyszer, ha jól emlékszem, hogy a befektetés előbb-utóbb arra van, hogy fel legyen használva valami értelmes célra.

Közeli hozzátartozó egészségügyi kiadásairól van szó 

Elore is elnezest az indiszkret kerdesekert, de:

1. USA-ban elsz? Mert ha igen, akkor az sajnos olyan, minden lentebbi targytalan
2. Egeszen biztos, hogy a varatlanul draga megoldas szignifikansan javitja az eselyeket? (USA-n kivul ez tobbszor atveres, mint nematveres)

Nem lehet kihagyni az adó- és hozzáférési lehetőségeket. Ha a részvény azonnal hozzáférhető (azaz nem TBSZ-en van), és hozamod van rajta, az annyival adózik, hogy nem versenyképes az állampapírral (kivéve, ha amúgy is buktál rajta, akkor nyugodtan elköltheted elsőnek). Ha hirtelen kiadás van, akkor az állampapír jó lehet, mert csak a visszaváltási jutalékot veszted, ami 1%, feltéve, hogy magyar állampapír. Külföldi esetén lásd a részvényt. Arany, ezüst szintén a benne lévő nyereségtől függ (adóvonzat).

Ezt még lehet bonyolítani a várható jövőbeni hozammal, nyilván azt célszerű pénzzé tenni, amin a legkisebb hozamot várod a tervezett megtakarítási időszakban. Mindent egybevetve a magyar állampapírt tartom ebből a szempontból a leginkább likvid eszköznek.

Ez a legrelevánsabb komment eddig, köszönöm!

Valóban nincs értelme eltekinteni ezektől a faktoroktól, s én is az állampapír felé hajlok, ahogy eddig is tettem hasonló esetekben. Csak gondoltam, megfuttatom itt eszmecserére a dolgot. Nyilván a kockázatos dolgok pont azért vannak, hogy hosszútávon jól szolgáljanak, azokat hülyeség adogatni, de a kommentek alapján más is így látja. Bár az arany ATH miatt volt egy gondolatom, hogy azt pl teljesen leépítem, de ez nem túl racionális, ott elég nagyok a tranzakciós költségek.

Az se rossz gondolat, de annak az ügyintézése, papírmunkája nem túl hosszadalmas? Ha pl. az IB adna két kattintással..., de ilyenről nem tudok.

Tegyük fel, hogy csak 4 órát töltök el vele összesen, akkor az egy extra gördülékeny dolog volt. Akkor az alternatív költsége elég durva.