Hogy védekezik az X a dezinformáció ellen?

Az X már volt "szutyok, színvonaltalan, fősodratú trágyadombként" is jellemezve a közelmúltban.

De vajon ez igaz-e?

Nézzük, hogy védekezik az X a dezinformáció ellen...

----

Bemutatjuk a Villámjegyzeteket ⚡ Az emberek gyors jegyzeteket akarnak. Ezért újraterveztük a rendszert, hogy a jegyzetek gyorsabban jelenhessenek meg. Az újítás bevezetése óta a jegyzetek akár 14 perc 33 másodperccel azután élőben vannak, hogy elkészültek, és 18 perc 20 másodperccel a bejegyzés után. Hihetetlenül gyors? Mostantól valóság!

 

Gondolj bele, mi szükséges ahhoz, hogy hasznos kontextust adjunk egy bejegyzéshez:

• A bejegyzést meg kell nézni

• Értékelni kell — pontos-e? Valós-e a kép? Az adott videó ma készült, vagy öt éve? stb.

• Forrásokat kell találni — fordított képkeresés? eredeti videó? nyers adatok? hasznos cikk vagy elemzés?

• A javasolt kontextust meg kell írni

• A javasolt kontextust át kell nézni különböző nézőpontokból a hasznosság és pontosság érdekében

 

A Community Notes 800 ezernél is több globális közreműködőjének és új pontozási rendszerünknek köszönhetően ez az egész folyamat most már 20 percen belül megtörténhet.

 

A közreműködők jegyzeteket is írhatnak konkrét képekre vagy videókra. Ezek a médiamegjegyzések automatikusan megjelennek az új bejegyzéseken, amelyek tartalmaznak azonos médiumokat, további közreműködői munka nélkül.

 

A sebesség számít. A nyílt forráskódú adatokból készült külső kutatások azt mutatják, hogy a jegyzetek kb. 60%-kal csökkentik a bejegyzések megosztását, 80%-kal növelik a bejegyzések törlését, és rendkívül pontosak. Emellett a jegyzetek különböző nézőpontú emberek számára is hasznosak, és a politikai spektrum minden oldaláról érkező emberek sokkal megbízhatóbbnak tartják a jegyzeteket, mint a hagyományos félretájékoztatási jelzéseket. További információ a tanulmányokról: x.com/CommunityNotes…

 

Az elmúlt két hétben:

• Több mint 400 jegyzet kevesebb mint 1 órával az elkészítésük után jelent meg. Automatikusan megjelentek több mint 8000 bejegyzésen, és több mint 200 milliószor tekintették meg őket.

• Több mint 60 jegyzet kevesebb mint 1 órával a bejegyzés megjelenése után került ki. Automatikusan megjelentek több mint 1000 bejegyzésen, és több mint 21 milliószor nézték meg őket.

 

Mostantól, ha egy jegyzet 60 percen belül megjelenik, villámikont láthatsz rajta, elismerve a közreműködők hihetetlen munkáját, amely ezt lehetővé teszi.

-- ChatGPT által fordítva

https://x.com/communitynotes/status/1851337944822325253

---

Jelenleg (a HUP-ot kivéve) az X van a legközelebb az open-source, bazár jellegű hírforráshoz.

Ha Linusnak is bejött a modell, akkor nekünk miért ne jönne be?

---

Hozzászólások

“In a future that includes competition from open source, we can expect that the eventual destiny of any software technology will be to either die or become part of the open infrastructure itself.

― Eric S. Raymond, The Cathedral & the Bazaar

Szerkesztve: 2024. 10. 30., sze – 03:19

Ha elolvasol egy Index/Origo/444/stb cikket, akkor azt elolvastad.

Ha helyesbítés jön, arról sose kapsz értesítést.

Az X-en, ha likeolod, vagy könyvjelzőzöd a postot, ha kapott Community Notes-t, akkor rögtön értesítve leszel.

---

Azaz: minél aktívabb vagy az X-en, minél többet like-olsz, könyvjelzőzöl bejegyzéseket, annál pontosabb információid lesznek a későbbiekben (amit pl. remekül lehet használni a HUP-os flamelésekben).

Ne hagyd, hogy a laggardok telebeszéljék a fejedet azzal, hogy az X az olyan, mint az exed volt.

Nem, egyáltalán nem.

Az X az megbízható.

De legalábbis megbízhatóbb, mint az exed.

Elsőre sokkal jobbnak tűnik, mint a Facebook megoldása, hogy központilag cenzúráznak. Egész pontosan, annál nem is tudok rosszabbat elképzelni. ;-)

nincs cenzúrázás

Természetesen van, az alábbi szabályok szerint:

https://help.x.com/en/rules-and-policies/x-rules

Tessék itt egy bizonyos személyek számára fájdalmas moderációs pont amibe pl az öncsokítás és az "életről való rendelkezés" nem fér bele:

You may not promote or encourage suicide or self-harm.

Persze, de ezt nem szokták cenzúrának nevezni.

A szűkebb értelemben vett cenzúra az abszolutizmus, illetve a diktatórikus rendszerek jellemzője, ahol az információkat, az emberek véleményét és nézeteit is szabályozni akarják. Ezen lépéseket általában nemzetbiztonság, a közérdek vagy a „jó ízlés” ürügyén teszik meg.

Finomíthatnánk moderációnak is, de valójában cenzúra, hosszabban: tartalom szűrés.

Az, hogy ki mit szűr és pontosan hogyan, milyen elvek mentén(ok, cél, eszköz, mód stb) rendkívül sarkalatos kérdés. Jelen felállás szerint a tech cégek maguk a cenzorok: a jogászok  és politikusok konkrétan őket tették meg cenzornak, mégpedig a lehetetlen elvárásokkal miszerint őket szankcionálják, ha náluk x-y-z jelen időben valamilyen okból "káros"-nak vélt tartalom megjelenhet(ett).

Az, hogy a kifejezést konkrétan milyen kontextusban használjuk adhat neki valamilyen felhangot, de nem hiszem, hogy megváltoztatná az alap jelentését.

Van "kívánatos" és "nem kívánatos" cenzúra / tartalom szűrés egyesek fejében, holott ugyanazon dolognak vannak jó és károsnak ítélt hatásai...

Ha valamit nem tudsz megakadályozni, állj az élére :)

Nem teljesen értem ezt a feature-t, bár lehet, a chatgpt-s fordítás miatt.