Most már tényleg itt az újraélesztett Commodore 64

It's Official: The Real New COMMODORE® 64 is Finally Here!

Hááát... legalább következetesen tagadja a flat designt, amit már nagyon unok és sosem jött be. Egyébként olyan post-Nokia érzésem van, ha értitek mire gondolok. 

Hozzászólások

Csak azért kattintottam rá, mert szokatlan tőled ez az erős megfogalmazás, amúgy meg sem néztem volna.
Aztán sajnos megnéztem és már értem miért írtad. Ez szörnyű. Este kis is megyek a 286-osomhoz, bedurrantom a zöld Hercules monitort és relaxálok. Ezért kár volt bármit is csinálniuk...

Át is gondolom még egyszer, hogy mégiscsak veszek egy k drága ET4000-es kártyát a 386-osba is. :)

Elfelejtettem. Gondold meg... nyolcvanötször!

Ez valami egészen rettenetes és szomorú látvány :(

Ez nagyon 2000. Ha már valami mundenki számítógépe, akkor a mai világ commodore 64-e inkább a raspberry pi.

Ez lenne a Commodore 64 2024 valóságában. C64 mellet még a következő gépekké is tud transzformálódni:

• Atari 2600
• Nintendo Entertainment System
• Nintendo Gameboy
• PC Engine/TurboGrafx 16
• Sega Genesis / Mega Drive
• Sega Master System and Game Gear
• SNES / Super Famicom
• Amstrad CPC 6128
• Atari 800 XL
• Atari ST / STe
• Amiga Computer OCS / AGA
• Commodore 64 / 16 / PET / VIC-20
• ao486 Computer
• SAM Coupe
• ZX Spectrum
• Apple II+ and Macintosh Plus
• Neo Geo
• Sharp X68000
sok más mellett. 

Nem világítós C64 utánérzésű billentyűzetgép, de FPGA belseje miatt erre lehet mondani, hogy igazi Commodore 64.

Ha az egykori Commodore 64 szellemi örökségét keressük napjainkban akkor egyet értek veled. Még pontosabban Raspberry Pi 400 ott a billentyűzetben a számítógép feeling is pipa. 

“Az ellenség keze betette a lábát”

Megjelent az ajánlott videók között nálam is.

Elsőre azt hittem utángyártott vagy modern helyettesítő alkatrészekből megépítették az _eredetit_.  Legfeljebb kikupálva egy HDMI porttal és SD kártyás floppy emulátorral.

De jaj, erre az izlésficamra azért nem voltam felkészülve...

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Ez nem egy mai történet. Már a 2010-es évek elején meg akarták csinálni nagyon hasonló módon. A Vic Pro billentyűzetgép annyiból jó lett volna, hogy megfelel egy rendes mai 104/5 gombos billentyűzetnek és le van cserélve a Windows gomb C= gombra. Ezért már megérte a próbálkozás :-) A húzóember Barry S. Altman halálával akkor ez a kezdeményezés is a sírba szállt. Most meg ebben a formában jött ki onnan. 

“Az ellenség keze betette a lábát”

Csávónak pont úgy esik le az álla mint nekem anno tizensok éve amikor bejött a compiz kocka és a desktop effektek.

Aztán két nap után rájöttem hogy ami eleinte nagyon látványos és szórakoztató az nagyon rövid távon át tud menni idegesítőbe :D 

Szerkesztve: 2024. 10. 14., h – 10:44

Commander X16 Developer Edition - TexElec

Ez sokkal meltobb a C64 emlekehez, mint egy ilyen gagyi szkinnelt linuxon Vice-t futtato valami. Ez egy valodi 8 bites gep, bar nem FPGA-mentes, de majdnem autentikus. Nem binarisan kompatibilis a C64-gyel, meg eroforrasban joval tullepi (memoria, orajel), de kb hasonlo erzes lehet jatszani meg programozni rajta. Sajnos nincs billentyuzettel egybeepitett valtozat, gondolom erre nincs tervezo-gyarto kapacitasa a csapatnak, de hat kompromisszumok vannak. 

Sajat ROM-ot irt ra a csavo, meg jatekokat, produktivitast, kicsit kibovitett BASIC-et, stb. Ez az a vilag, ami annak idejen a C64 volt, a gazdasagos, pici rendszer, ami megis rengeteg dolgot megcsinalt, jatszottunk, ujsagot szerkesztettunk, meg emlekszem, hogy a BKV Marc 15 teri vegallomasan is lattam az irodaban forgalomiranyitast vegzo C64-et.  Ezzel szemben egy sok gigabytnyi egymasra hanyt szoftvert futtato, emulator alapu linux disztribucio ennek a hagyomanynak a meggyalazasa. 

Az ötlet tetszene, standard miniITX ház C64 formában, a barna még tetszik is, de a billentyűzeten kívül egy nagy műanyag cucc, semmi árnyékolás, normális csavarhelyek, vagy valami picoATX táp. Így ennyiért gyengus.

Szerintem csak a billentyűzetet kellene gyártaniuk, lehetőleg eredetihez hasonló megjelenéssel. Belül USB csatlakozóval és elég hellyel micro-atx, vagy inkább RPi, és még inkább FPGA lapkának. A táp meg az eredetiben is úgyis kívül volt. Mindenki igénye és ízlése szerint tenne bele PC-t Linuxszal és VICE-al, vagy RPi-t vagy vérbeli FPGA-t. 

“Az ellenség keze betette a lábát”

A hanyatló nyugaton túl sok a szabadon elkölthető pénz úgy látom. Én egy mini PC-n Batocerát futtatok, PS2 / GC / OG XBox generációig mindent gond nélkül visz, scarttal csatlakozik egy B&O TV-hez, az összköltsége a cuccnak olyan 40K HUF volt és az én igényeimet tökéletesen kielégíti (persze ízlések és pofonok). Illetve én ilyen célra már Raspberry PI-t sem vennék, mert a RPI4 és RPI5 tokkal/vonóval (tápegység/ház/NVME shield/mittudomén) jóval többe kerül mint a már emlegetett mini PC-k és a teljesítményük viszont töredéke annak. Van még egy Trimui Smart Pro kézi "konzolom" is, kb. 50USD volt, azon is fut minden is (kb. az 5. generációs konzolokig bezárólag).

tl;dr: drága mulatság az ilyen hipszter retro cuccokkal jaszkarizni

Akkor már sokkal inkább Mega65.

- completely open-source
- designed to offer both C64 and C65 compatibility
- not an emulator but a real 8-bit computer
- MEGA-OS hypervisor and BASIC 65 including freezer, VFAT32 file system, 4 SIDS, GEOS 65 and more

Én pont fordítva, biztos nem áldoznék pénzt ilyesmire, de mégiscsak jó nosztalgiázni, ezért csak követem a híreket. Meg jópofának tartom, hogy megpróbálják újjáéleszteni. Mondjuk a leírásokat olvasva rettenetesen bugos még, de így is szép egy non-profit múzeumtól, hogy ilyesmibe vágta a fejszéjét.

Ja, nem kevés. Az ára állítólag úgy jött ki, hogy az eredeti Commodore 64 megjelenéskori árát számították át mai árfolyamra.

(Hogy aztán ez pontosan hogy jött ki nekik, na az jó kérdés, lévén akkor még nem volt euró. Mondjuk ha az USD-t vesszük alapul, a C64 595 USD-be fájt 1982-ben, ami inflációval növelve ma 1944 USD lenne, szóval a mai napi árfolyamon az 1785 EUR lenne, tehát még sokkal olcsóbb is, mint az volt anno. De mégegyszer, gőzöm sincs, mi alapján számították át a C64 akkori árát mai árfolyamra.)

kar hogy csak preorder van

Ha erre gondolsz, az 2021-ben volt. Manapság már webshopból vásárolható (bár ahogy nézem, gyorsan elkapkodták, kifogyott épp a készlet).

Nagyon erős benne az FPGA, viszont sajnos szinte semmi külső RAM, úgyhogy más gépek emulációjára csak nagyon korlátozottan alkalmas. Ott az ezer éves 200 EUR-os MiST, még az is jobb Amigára meg ST-re a 32 MiB-os SDRAM-ja miatt. Ebbe az új gépbe betehettek volna 2x64 megát a 8 megás hyperram helyett.

31 perces videoban akarjak nekem bemutatni, eladni --> kuka

Hajoljanak mar le a kurva penzemert es hasznaljanak mar scrollozhato kepeket es plain textet.

Nekem olyan igazán jó élményeim nincsenek a c64-gyel, pedig volt.

Kevés játék, program, nincs internet, hosszú töltés, nyúló kazettaszalag, elérhetetlenül drága, hibás flopy-k, bővítőromok, mentések hiánya a játékokban, stb. Nekem annyira nem jött be. A 90-es évek játékai jobbak voltak.

hup.hu##article[data-comment-user-id="16401"]

hup.hu##article[data-comment-user-id="4199"]

Rengeteg, brutálisan sok játék volt. Felhasználói programból túl sokra nem volt igény. A hosszú töltés nekem inkább izgi volt. A szalagnyúlás normális adatmagnóval és normális kazettával nem volt jellemző. A hibás floppykkal én nagyon ritkán találkoztam, de a jó floppy drága volt jaja.. bár mi nem volt az, ami számtech - s itt megfizethetetlen kényelmet kaptál cserébe. Mentések annyira nem kellettek a játékokban, hiszen pl. nem kellett hetekig tolnod valamit.

Nekem hihetetlenül jó érzéseim vannak minden nyolc bites mainstream cuccal. 64, +4, Speccy, EP128 ezek mind gigászok voltak. Imádtam játékprogramokat warez venni, adni, cserélni a hasonszőrű tagokkal, mint én. Van akivel a mai napig felismerjük egymást, pedig 30-35 éves sztorik vannak mögötte! Abba is hagyom, mert elkap a hév és totál szófosásom lesz :D

Vortex Rikers NC114-85EKLS

Nekem Debrecen, sima apróhirdetési újságokkal lehetett kezdetben operálni, aztán cov és spectrum világ hirdetésekkel (utóbbiban nem vagyok teljesen biztos). Végül szájhagyomány útján esett ajánlásokkal.

Aztán összejött az egész utca, X-nél másoltunk, majd miután mi is tudtunk már másolni akkor egymás között cserélgettünk. Ha király akartál lenni, akkor hirdetésre küldtél kazettát (!) postán, hogy akár pl. Sopronból kapj vissza olyat, ami senkinek nincs meg. Játékprogramhoz (!)kézzel rajzolt térképekkel rajoltunk. Ha valaki végigtolta a Bruce Leet vagy a Raid over Moscowt akkor már csakazért’ se hittük el neki, mert “az nem lehetséges” :) A képet rontandó akármi Z80-buzik fikkantották csípőből a Commodore-buzikat, hogy azok fordítva fikkanthassák a másikat. Jó sokan lettünk a végére oda-vissza fikkantók, szóval megvolt a felhasználói bázis. Azt nem tudom, hogy nem verekedtünk össze emiatt XD

Pedig néha számítógépet is cseréltünk egy időre aaahaha. A cserénél jobb csak az Exploding Fist volt egymás ellen, vagy osztott képernyőn a Daley Thompson supertest amivel hetente kinyírtunk egy Joystickot. Apám annyiszor volt “boldog” a pusztítástól, hogy megtanultam Joyt javítani. Mint ahogyan más. Meg a számítógépet kitakarítani. Szép hímzett terítővel volt letakarva, hogy kevesebb meló legyen majd vele. Jeah. 

Vortex Rikers NC114-85EKLS

Nekem pont ellenkező élményeim voltak vele. Már nagyon későn lett C=64, akkor már mindenki 486-ot püfölt legalább. Először csak magnóm volt hozzá, utána sikerült szereznem egy floppy meghajtót is. Rengeteg játékom volt, a városi könyvtárból egy csomó könyvet tudtam hozzá kivenni. Én nagyon szerettem.

Órási a csávó. Egyrészt a hangja az valami Morgan Freeman kaliber, ebből kéne élnie komolyan. Másrészt meg ahogy hozza ezt a megilletődött, majdnem elévez feelt, annyira röhögtem. Meg jól meg van csinálva a videó tök kedvet kaptam egyhez, de nem tudnék vele mit csinálni.

Bár... amúgy ha jól értem ez használható lenne egy képernyő nélküli laptopként, szóval belehetne menni vele irodába és rádugni a monitorra :D Belehet jelentkezni nálunk saját gépről is virtual desktopra, szóval, ha minden igaz lehetne rendesen dolgozni vele. Megnézném az arcokat.

Egyetértek, nem értem a fanyalgókat. Nyilván az ürge is tudja, hogy ez egy szkinnezett Linux, és csupa emulátor, amiket eddig is letölthetett bárki akit érdekel. De össze van rakva a feeling kedvéért, és szerintem is baromi jól néz ki a doboz, és jó a hangja ahogy kattan. És benne a vas nem is rossz. Nekem tetszett.

Ezzel együtt nem vennék ilyet, mert nem vagyok az ilyesmire rákattanva - lehet hogy pont ezért nem is fanyalgok?

Igen, én sem vagyok célközönség, így nem veszem észre a részleteket, meg nem kell gondolkozni az áron sem. De végül is ez csak egy mini pc ház, billentyűzettel, meg a software. Vannak nekik configjaik, de gondolom úgy is összerakhatja az ember, ahogy akarja. pl az béna szerintem, hogy a csávóéhoz a videóban nincs wifi modul. Bár nem néztem meg, mi ez a commodore os ennek mik a megkötései.

Nekem egyébként volt Enterprise 128-am, azon tanultam meg programozni BASIC-ben, és annó nagy becsben tartottam. De valahogy nem vágyok vissza abba a világba egyáltalán.

Volt a Wriggler játék, ezzel játszottunk, de soha nem jutottunk messzire. Rájöttem, hogy azért mert rohadt nehéz annak ellenére, hogy gagyi aranyosnak indul. Szerintem csak feltérképezni, hogy mi után mi jön is hetekig ha nem évekig tartott volna. Van róla térkép is online, de kiderül a leírásokból, hogy nincs benne 3D tér, tehát egy átjáró oda-vissza nem mindig ugyanoda vezet. Plusz néha bugok miatt össze is bonyolódik. Itt van egy végigjátszása: https://www.youtube.com/watch?v=w0fN8CmaXus Azt kell hogy mondjam, hogy az akkori képességeimmel teljesen lehetetlen lett volna ezen végigmenni. A videó szerzője is "csalással", az emulátor állapot snapshotolásával ment végig. Ami a youtubeon a pinned commentből kiderült, az órási: egy 15 éves fiú csinálta annó:

"Thanks for putting your play on Youtube. I'm Allin, one of the two brothers who wrote Wriggler way back when we were just 15. (That's also my signature on the cassette cover as I drew that too!) It's fantastic to see that our game, which we did as a geeky project one school summer holiday, has actually had such a lasting memory on so many people, and I've loved reading everyone's comments on here. The map was indeed huge! I drew each screen out on pages from school maths books and we blu-tacked them to our bedroom wall while we were developing the maze. We ran out of wall so we had to take over the ceiling as well (cue bits of map falling off and landing on us in the middle of the night!) And yeah, I acknowledge the game was pretty hard and with little help or instruction. But we were 15 when we wrote it, so I reckon we did pretty good! You did very well to keep up with the other worms for as many screens as you did (although I can't believe you missed out on that cup of tea near the start. I put that there as valuable worm fuel!!) We tried to make a follow up to Wriggler, but by then I was working for Romantic Robot full-time packing up orders for The Multiface, while my brother Matthew went on to student life, so that never happened. I then left Romantic Robot to go into showbizz, so that put a definite end to any ideas of doing any more."

Régi szép idők. De nem vágyom vissza.