41 éves lett a GNU projekt!

Címkék

HB! 🥳 🎉

Hozzászólások

Egész pofásra, rajzfilmszerűre megcsinálták ezzel a vonatos animációval. Ezt nem néztem volna ki belőlük, mert előtte Stallman, FSF, GNU arról volt híres, hogy 90-es évek eleji esztétikájú weboldalaik voltak.

Isten éltesse őket. Külön poén az a Stephen Fry-videó, ami benne van ebben a History-ban, már nem elérhető, de a YT-on még fent van. Szónokol a faszi, aztán ott van az asztalán a Macbook, meg a britekről azt még tudni kell, hogy annyira benne vannak a Mac/Windows világban, hogy itt errefelé kb. senki se használ GNU-t vagy Linuxot, vagy akármi mást, ami FOSS. Úgy vannak vele, hogy nem érdekli őket, van pénz, majd mindig vesznek másikat. Van persze 1-2 ember itt is, aki benne van a free software-ben, de arányaiban sokkal elenyészőbb, mint globálisan.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

most akkor 40 vagy 41? a dátum alapján az utóbbi

4 és fél éve csak vim-et használok. elsősorban azért, mert még nem jöttem rá, hogy kell kilépni belőle.

Szerkesztve: 2024. 09. 29., v – 19:10

"Velem egykora születésű!" Egyebet nem tudok!

🎂

Rendben, de a kezdetekkkor Stallman a Hurd-ot tekintette a GNU alap operációs rendszerének. Aztán mert a Hurd csak nem akart elkészülni, a Debian GNU-Linux lett az alap amíg a Hurd el nem készül.

Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox

A Hurd egy kernel, nem operációs rendszer.

Az operációs rendszer az maga a GNU, benne a C fordítóval, C könyvtárral, POSIX-kompatibilis shell-lel és utilitykkel, a proprietery Unixokon található eszközök nyílt implementációival.

És manapaság a használt GNU/Linux disztribúciókban igazából GNU operációs rendszert használunk, Linux kernellel. Persze, egyre több ma már a nem GNU eszköz, ami ugyanúgy nyílt, de mondjuk 1-1 cég által kontrollált (pl. systemd, CUPS stb.)

Ja, nem csak a Hurd, Linux nincs említve, de Emacs, gcc, stb. sem, ami szintén híresen a GNU-hoz kötődik. Ez a történeti áttekintés inkább személyi, szervezeti és licenckérdésekre koncentrál, a konkrét szoftverek helyett, inkább az FSF-ről szól, mint a GNU-ról.

Ha elkezdenének szoftvereket is ragozni, akkor meg mindenki abba kötne bele, hogy mi maradt ki. A GNU nagyon sok projektet visz, vagy vett az esernyője alá, GIMP, egy csomó nyelvhez extra fordító/értelmező (Cobol, Common List, Smalltalk, stb.), Groff, gzip, Octave, Nano, Screen, GNU PG, Lilypond, XBoard/GNU Chess, stb. feléről én se hallottam a listában, pl. Zile, UnRTF, Xnee, stb..

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Boldog születésnapot! A szabad szoftver licensz fogalmának a megalkotása és a GNU megvalósítása történelmi jelentőségű tett volt, tisztelet a résztvevőknek!