A világ egyik legnagyobb arcfelismerő-adatbázisát szállító amerikai Clearview AI startup mostanra már több mint 30 millió képet harácsolhatott össze magának az interneten szabadon elérhető szelfikből a felhasználók hozzájárulása nélkül, amiért eddigi legnagyobb adatvédelmi bírságát kapja az Európai Unióban a holland adatvédelmi hatóságtól.
A teljes cikk a hwsw-n
- 414 megtekintés
Hozzászólások
Erdekes tema.
"A holland adatvédelmi hatóság 2023 márciusában kezdte vizsgálni az ügyet, miután három holland állampolgár panaszt tett azzal kapcsolatban, hogy a vállalat nem teljesítette az adathozzáférési kérelmeiket."
Honnan tudta vagy miert gondolta a 3 holland allampolgar, hogy benne van a clearview adatbazisban es hogyan kertek az adataikhoz valo hozzaferest ha a felhasznalok hozzajarulasa nelkul toltotte le a kepeket a clearview? Gondolom ok szemelyesen nem hoztak letre naluk accountot amire hivatkozni tudtak, akkor kuldtek magukrol egy szelfit, hogy "ezen a kepen szereplo szemelyrol szeretnek adatokat"?
"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pro tip újságíróknak:
1. Ha külföldi hírben pénzösszeget írsz, tüntesd fel a pénznemet is. Példa: "30 millió Euró".
2. Ha átváltod forintra, akkor azt külön jelezd. Példa: "12 milliárd Forintnyi Euró" (a külföldi hatóság nem Forintban határozza meg a büntetéseket).
> az interneten szabadon elérhető szelfikből a felhasználók hozzájárulása nélkül
Ez nem ellentmondás? Ha szabadon elérhető, akkor nem kell hozzájárulás, és/vagy explicite/implicite hozzájárultak, amikor/ahol feltöltötték, nem?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha szabadon elérhető, akkor nem kell hozzájárulás, és/vagy explicite/implicite hozzájárultak, amikor/ahol feltöltötték, nem?
Népszerű tévhit, de ez egyáltalán nincs így.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen ez így van, mármint meskobalazs igazad van. A Facebooknak pl van EU-s leányvállalata Írországban és ezért az EU területén tartózkodó személyek az EU-s adatvédelem alá esnek, mégha a saját országuk megengedőbb is az adatvédelemmel kapcsolatban. Pl USA állampolgár Spanyolországban nyaral, akkor rá az EU-s GDPR vonatkozik. Ha FB-ről vannak a képek akkor onnan nem lehet csak úgy letöltögetni őket, hacsak nem a képen látható személy osztotta meg szűk családi vagy baráti körben.
Logikusan ez most nem az az eset
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szinten a linkelt cikkbol idezet:
"többek közt Svédország, Franciaország és Ausztrália már korábban megtiltotta a ClearView számára, hogy a helyi lakosok képmásait bármilyen formában kezelje."
Honnan tudja a clearview, hogy:
- a kepen Mr. Smith van?
- ha tudja is, de a fotot egy texasi baratja nyilvanos FB posztjabol szerezte akkor az milyen adatkezeles ala tartozik?
Mennyire relevans egy ilyen adatbazis? Ha vegignyaljak mondjuk a FB nyilvanos posztjait, azok kozott nagyon sok fake account is van akarmilyen profil fotokkal. Nagyon sok kephez lehetetlen nevet parositani valoszinuleg.
"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kérdés, hogy ha nincs üzlethelye Hollandiában vagy az EU-ban, és ügyfelei sincsenek a régióban, akkor hogyan fogják behajtani rajta, ha nem utal önként? (páldául azért, mert szerinte a GDPR nem vonatkozik rá, ahogyan nyilatkozta is)
Nagy Péter
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni