Egyszerű (N vagy AC) WiFi-to-Ethernet adapter (wireless client) eszköz

Fórumok

Sziasztok!

Olyan eszközt keresek ami wireless client módban csatlakozik egy AP-re, majd simán bridge-el egy ethernet portra. Egy adott projektünk kivitelezése során nincs lehetőség kábelezni, viszont lenne jó pár, csak ethernet porttal rendelkező eszköz. A WiFi hálózatot most építjük ki, normális, több SSID, roaming, kontroller vezérelt megoldás lesz. Erre kellene felaggatnunk eszközöket. A probléma: a legtöbb eszköz amit a kereskedelemben találok az wireless repeater azaz jelismétlő, önmaga is WiFi access point, másik SSID-n. Van olyan amiben az SSID broadcast letiltható, de ezzel nem vagyok előrébb. Nem akarom hogy másik WiFi "adó" (értsd: AP) legyen az épületben, csak a mi saját eszközeink. Ne interferáljon rájuk.

A TP-Link gyárt olyan eszközöket amik tudtak kliens módot, például a TL-WA801N:

https://www.tp-link.com/hu/home-networking/access-point/tl-wa801n/

Ezek már szinte mind legacy, kifutott cuccok: https://www.tp-link.com/ae/support/faq/442/

Ez tetszik, de nincs az EU-ban: https://www.brostrend.com/products/ac9

Olyat keresnénk ami közvetlenül konnektorba dugható, ha 230V "passthrough" lenne, az még jobb lenne! Nézegettük még a Mikrotik powerline eszközeit, hogy abban letiltanánk a powerline interfészt, de ez olyan "igénytelen" megoldás a szememben.

Ötlet valakinél eszközre, ami ezeket a kívánalmakat teljesíti? Csak WiFi client mode, nincs repeater funkció, simán ethernet-re bridge-el.

Köszönöm!

Hozzászólások

Mikrotik vap AC-t nem lehet így belőni?

Nem opció egy hasonló eszköz sem. Ezeken túl vagyunk. Mint írtam, nagyon "finnyás" az ügyfél. Persze ők a ludasak mert egy nyamvadt UTP/FTP aljzat nincs a hatalmas épületekben, most meg oldd meg fúrás-faragás nélkül úgy, hogy kb. "láthatatlan" legyen. Amit átmeneti jelleggel elfogadott eddig megoldásnak az a PowerLine adapter, olyan ami közvetlenül a konnektorba van dugva. A probléma az hogy hatalmas a ház, rengeteg elektromos kábel, három fázisra szétszórva. Egy-egy helyen még úgy ahogy működik, aztán kakukk.

Nincs lehetőség semmilyen kábelezésre. Pont. Ha lenne, már készen lenne. Képzelj el egy nagy termet, minimalista dizájn. A nagy fal előtt középen egy kis asztal. Rajta egy kütyü, amiben nincs WiFi. Van egy fali konnektorod és kész. Na, ide ebbe bedughatsz egy kütyüt (nem lehet elosztó meg 2-3-4 kábel), ebből felmegy a 230V meg a LAN szépen összefogva, és akkor talán nem kötnek bele. Ez van sajnos. Nyűgös nagyon...

Csak nem Köcsög József személyesen a megrendelő? Vagy valami hipsterbarom utóda?

"230V meg a LAN szépen összefogva"

Pontosabban illendően elkülönítve, nem összefogva...

De hogy konstruktív is legyek, USB-ről tápolva van ilyen eszköz, azaz csak egy 5V-os dugasztáp kell hozzá: kis dugasztáp+ez összerakható szerintem egy 3D nyomtatott dobozba is akár, és máris mehet az árra a megfelelően méretes szorzó:

https://www.aliexpress.com/item/1005005547211634.html

Vagy a gyorsabb verziója:
https://www.aliexpress.com/item/1005005748381877.html
 

:D Hát, mondjuk úgy hogy pénz van, de... A többit képzeld hozzá. Finoman fogalmazva: nem gondolkoztak előre. Felhúztak egy akkora palotát (vagyis kettőt) hogy csak na, de LAN meg hasonló, az minek. Marad a WiFi, de az legyen ám jó mindenhol, az alagsorban meg a szobákban is, meg kint a medencénél, mindenhol. A két épület között egy KPE cső, az minek. A terület már be van parkosítva, le van burkolva. Az telt hónapokba (!), hogy a tetőre kitehessünk két eszközt hogy 60GHz-en átvigyük a hálózatot az épületek között... Az elvárás az, hogy semmilyen eszközt ne lehessen látni. Egy eldugott kis helyiségben el tudunk rejteni egy rack szekrényt. Szerencsére akad pár gégecső amiben el tudunk még húzni pár kábelünket, és ennyi. Az lenne az elvárás hogy semmit ne lehessen látni. Annyit nagy nehezen el tudtunk intézni hogy dizájnos AP-k mehetnek a mennyezetre, aztán a padlástérre felfúrunk (60cm+ födém...), ott vezetékezünk. Eléggé az irrealitás határát súrolják a kéréseik, de azért igyekszünk.

Az "összefogott" alatt értsd: van mondjuk egy internetes rádió eszköz (fizikai kütyü). Nincs bent WiFi, csak LAN. Ennek van egy hagyományos lapos, 2*0,5mm2-es hálózati vezetéke. Ez megy a fali konnektorba. Ez mellé tennék egy FTP kábelt (ha árnyékolt akár csak az egyik vége is az eszközökön, akár az AP, akár a rádió oldalán). Ha nem árnyékolt akkor UTP. A vezetékhossz másfél méter. Ezt a kettőt betenném egy ilyenbe:

https://daniella.hu/kabeloesszefogo-spiral-10mm-natur-stilo-sti1087-id-…

Így egy helyre megy mindkét vége, nincs kóborló kábel. Ezt így még talán átveszik.

Donnaklára... Mondjuk ez a spirál a padlón felettébb kényelmetlen, botlásveszélyes tud lenni - van célzottan padlón futó kábelhez taposócsatorna, én azt javasolnám a padlón futó kábelek eltüntetésére/védelmére. És ebben az elvárt(!) elkülönítés is megoldott.

Ez a 60 Ghz valami AirFiber, vagy hasonló cucc? Mert azok nem túl ocsók...
Én anno kísérleteztem nagyobb távok áthidalására WIFI-vel, "házi" eszközökkel, ehhez vettem két yagi antennát, és két home tp-link router-el szórakoztam, WIFI teljesítmény 0.125W, semmi tuning. A két antennának vizuálisan látnia kell egymást, az egyik router az autó tetején volt, vízszintesen az antenna, a másik router a táskámban akkumulátorról, vállamon hátrafele a másik yagi és elindultam gyalog egy hosszú egyenes néptelen utcán. Mobilal csatlakozva a nálam lévő router WIFI-jére és néztem a másik router felületét. 800 méter után elfogyott az utca, de a WIFI jelerősség még 50% volt. Szóval kicsit precízebb megvalósítással szerintem sokkal nagyobb táv, ill. sávszélesség is elérhető.

A tudomány és a hit vitája akkor eldőlt, amikor villámhárítót szereltek a templomokra.

Nekünk is lett volna már több ilyen kaliberű jelentkező ügyfélnek, de elhajtottuk a hülyeségével együtt, annyira nem kellett a pénz, hogy belefogjunk ilyen baromságba, hogy wifi legyen szuper, legyen okosotthonba kötve minden, távvezérelhető legyen minden, de drót nincs sehol és nem is mehet sehol - mert kifelejtették a tervből és már minden kész. Ugyanis ez a jellemző.

Az sem tiszta, hogy az informatikát miért akkor kell odahívni, mikor már olyan állapotban van az épület, hogy a cipő levéltele után a zoknira is nylon védőt kell húzni, nehogy szöszös legyen tőle a milliós padló. A víz, fűtés szerelő, meg a légkondis miért nem ilyenkor jön, miért a festés, burkolás előtt?

Ilyenkor egyébként igazából nem a megrendelő a köcsög, neki csak elképzelései meg elvárásai vannak. Hanem az épület tervezőjének kellene összeszakítani az okleveleit és elzavarni kőbányába, ott nem tud nagy kárt tenni. Mertugye azzal kezdődik egy ilyen, hogy meghallgatja az igényeket, meg tudja-ismeri a kor elvárásait. Ezek alapján tervez (-ne, ha meglennének a szükséges ismeretei). De a sok idiótának van egy 13"-os Mac laptop, amin csak wifi van, így neki, mint építésznek nem léteznek kábelek, hisz neki se kell soha. Így nemhogy a kábel, de a helye is kimarad. Pedig mennyiből tartana betervezni minden egyes falba egy 20-30 mm körüli üres csövet "hátha kell majd a ház 50 éves élettartama alatt valamikor valamire" alapon, persze a szintén betervezett villany, meg gyengeáramű csöveken kívül (mert ugye a riasztó, kamera, integrált AV rendszer, stb. kábeleit is kellene valahová tenni a LAN-on felül)...

Minden szavaddal egyetértek. Adott volt egy régi épület, ott is megoldhatták volna a felújításkor. De az, hogy az új épületben amit nulláról húztak fel igen komoly pénzből és abban nincs, na az durva. Itt most ez van. Olyan ügyfél ajánlott minket akit nagyon kedvelünk, és nem szeretnék visszaélni vele. Írásban adunk mindent, ezt tudjuk így és ennyiért. Nincs apelláta utána. Az építkezés életútját nem ismerjük. Több lépésben történt, nem egy fix csapattal. Mindenki jött és csinált valamit. A villamos hálózatot még csak-csak megcsinálták, a fűtés- és légtechnikát szintén (bár itt látszik hogy bele nyúlt nem az eredeti kivitelező), a riasztós / beléptető dolgokat szintén megoldották gondolom még a burkolás / festés előtt. Az informatika meg annyi nekik hogy "legyen mindenhol WiFi". Oké, lesz. Aztán megláttuk a vezetékes eszközöket elszórva erre-arra, padláson 60-70 fogba felszórt ötezer forintos műanyag switch meg powerline adapter és társai... Nem is írok többet, el tudod képzelni...

Bármilyen OpenWrt képes router Repeater relayd megoldással.

A tudomány és a hit vitája akkor eldőlt, amikor villámhárítót szereltek a templomokra.

Szerkesztve: 2024. 08. 16., p – 20:16

Nagyon jól szerepeltek a Mikrotik hAP AC Lite-ok ilyen jellegű felhasználásban. Direkt konnektorból pedig jöjjön le, mert tényleg csak inkább extendereket fogsz találni.

Ezeken az általánosnak mondható megoldásokon túl vagyunk. Írtam is a nyitó hozzászólásban. Elég specifikus az eset, kényes megrendelő, átvett projekt, nem véletlen hogy itt nyitottam témát, hátha valaki látott / használt már olyan ritkább eszközt ami olyasmi mint egy powerline adapter egyik fele, csak Wifi => ethernet, és közvetlenül konnektorba (még jobb ha passthrough) dugva.

Nem kötünk ki ilyet (pontosabban olyat igen, hogy nem követelhetnek rajtunk semmit, a dokumentáció és a tervek hiánya miatt). Én szabom meg a határidőt, törekedve arra hogy meglegyen "időre". Ez a része le van kommunikálva természetesen írásban. Amúgy segítőkészek, például a tetőn elvégzendő munkához odahívják az ácsot, segítenek a cserepeket leszedni, kábelt elvinni. Nekik is fontos, a megoldásra koncentrálunk.

Szerkesztve: 2024. 08. 16., p – 21:21

TP-Link-nek most is vannak élő termékei ebben a kategóriában. A WA801 tényleg kifutott, de van utód, többféle is.

Pl. az RE220 többek között pontosan tudja azt az üzemmódot is amit szeretnél, hogy wifi kliens, Ethernet felé bridge, és nincs aktív AP.

Van még az RE365, amin átmenő konnektor is van pluszban, de ott a manualt el kellene olvasni, mert az általános tájékoztatóban nincs kiemelve ugyan ez a funkció, viszont a specifikációk egyeznek az RE220-szal (a kialakítástól és a támogatott Wifi képességtől eltekintve).

A többi modell kevésbé konzervatív kivitelű, mint ez a kettő. De érdemes lehet vegigfutni.

 

Szerk: még az jutott eszembe, hogy a powerline megoldás esetén nem lehet valahová a villamos elosztóhoz mind a három fázisra tenni egy-egy "feladót", és ezeket egy switch-el összekötni? Akkor az adott aljzatok bármelyik fázison is vannak, lesz kapcsolat feladóval és IT hálózattal.

Szia! Az RE200-at említette kollégám, megnéztem most az RE220-at. A gyártó weboldalán csak ez van a leírásban: "Range Extender/Access Point". Megnéztem az emulátort is (re220-v3), ott is csak ezt a két módot hozza. :( Megnézem egyesével a többit.

PowerLine / elosztódoboz: ha látnád azt az őskáoszt ami ki tudja hányan odagányoltak, hamar letennél erről. :D :D

Az lesz. :) Köszi! Azért ha valakinél lenne "gyári", nem "mókolt" eszközre ötlet, azt szívesen venném. Szerintetek amúgy ennyire rétegigény egy ilyen egyszerű eszköz? Értem persze hogy ma már egy fogkefe is WiFi-s, de ne már, hogy kikopnak ezek a kis bridge-ek. :(

Írta már, hogy random készülékek, nem feltétlen van USB rajtuk. Ráadásul a legtöbb ilyen cuccon nincs USB táp, mikor ki van kapcsolva (standby-ban) a készülék, így pl. a távvezérlése kiesik hálózat hiányában.

Plusz, nem lehet a dizájn helységbe betervezett dizájn berendezés mellett még egy doboz. Ezt is írta már. Azért keres közvetlen 220V-os fali aljzatba dughatót.

Igen, a specifikáció eléggé szűkszavú, de a termék áttekintő oldalán az "Access Point vagy akár Wi-Fi adapter" rovatban külön ki van elmelve, hogy tud működni wifi kliensként a csak Ethernet porttal rendelkező eszközök hálózatra kötésére.

Viszont szerintem bruttó 11e Ft-ért nem nagy kockázat venni egyet és megnézni élőben, tényleg tudja-e amit a weboldal ígér.

Tehát a villany őskáosz, de az IT felé meg (majdnem) teljesíthetetlen elvárások vannak támasztva... Hát, ki mennyire volt együttműködő. Gondolom a villanyszerelő azt mondta, hogy márpedig ez így marad, viszlát. :-D

Azert nem art ersznel lenni. Mivel osztott a kozeg, ha egy lassu eszkoz nyeri meg a csatornat, akkor az tovabb fogja egy ugyanakkora csomag elkuldesehez, igy a tobbi rendelkezesre allo savszelesseg eroteljesen csokkenhet.

Persze, ha fontos, hogy nagyon jo, es kiszamithato legyen a kapcsolat, akkor nem WiFivel mokoluk amugy sem :)

Ez tény, hogy tud működni WiFi kliensként, csak amiket én próbáltam azok kikapcsolhatatlanul mindenképpen repeater-ek is akartak lenni. Ettől ugyan ellátja azt a feladatot hogy a kábeles kapcsolat működjön, de ott lesz az interferencia, amit szeretnék elkerülni.

Beszerzek egyet, lehetőleg olyat amire felmegy az OpenWRT / DDWRT, ha a gyári szoftvere nem tudná.

Ez nem jó megoldás. Nem az a lényeg, hogy ne látsszon, hanem, hogy ne legyen. Sajnos az elrejtéstől és az elérhetetlenségtől még forgalmazni fog valami frekvencián, és az air time fogy ezáltal.

Jó a cél, hogy ne legyen több AP aktív, mint amennyit funkcionálisan beterveztek.

A Quick installation guide leírja az általad kívánt üzemmódot is:

If your extender has an Ethernet port, it can be used as a wireless adapter to connect any Ethernet-only device such as a Blu-ray player, game console, DVR, or smart TV to your Wi-Fi network. First, connect the extender to your router, then connect your Ethernet-only device to the extender via an Ethernet cable.

Szerkesztve: 2024. 08. 18., v – 10:22

Sajnos az ilyen ügyfelet én is elhajtanám!

Most ránéztem, hogy a komplexitás miatt jó irány lett volna a Unifi, de nekik most nem találtam Mesh rendszert. Ugyanis elsősorban Mesh rendszerekben gondolkodnék. Több szempontból is hasznos lenne. Csatorna választás, roaming, központi kezelhetőség stb.

TP-Link Mesh eszközök (X50, X60) elég jók ebben és kellően designosak is. Kérdés, hány ilyen eszköz fűzhető össze, az alaprajzok ismeretében.

No offense, de a mesh és a központi management/roaming kezelés két tök különböző dolog...

Az Unifi-nél egyébként mindkettő van.

Alapjában véve az Unifi Network Application van a központi kezelésre (lehet egyesével is konfigolni az AP-ket, de sajtreszelős és csökkentett habzású), az AP-k a kontrolleren beállított módon kezelik a roaming-et (az összes erre vonatkozó 802.11 kiterjesztésu ismerik), a csatornak kiosztás automatizálható, stb. Ha elveszik egy AP vezetékes kapcsolata, de a tápja megmarad, automatikusan rádiósan kapcsolódik a "legközelebbi" másik AP-hoz, tehát általában "mesh"-nek hívott vezeték nélküli gerinc hálózat jön létre. Emiatt nincs kifejezetten mesh AP, mert mindegyik tudja ezt a funkciót, ha kontrollerrel vezéreltek (szóló konfig esetén nem).

A mesh pedig csak annyi, hogy az AP-k nem vezetékes kapcsolaton csatlakoznak a gerincre, hanem egymáson keresztül, rádiósan, egy vagy akár több másik AP-n keresztül, ettől mesh (nem a központi kezeléstől). Ezzel csak az a baj, hogy a legtöbb "mesh" AP-ben (így az Unifi-ben is) csak két rádió van, így az ügyfélnek hasznos rádió áteresztő képességéből használnak el a mesh felépítéséhez. Persze vannak kifejezetten mesh AP-k, amikben 3 rádió van, az egyik dedikáltan az AP-k közötti kapcsolatra (pl. TP-Link Deco M9 Plus), így a rádiós uplink ellenére is ugyan olyan ügyfél oldali kapacitással bírnak (persze ha a mesh hálózat gyenge kevés eszköz, nagy távolság miatt, stb. miatt, akkor azon ez sem segít). De egy mesh hálózat, bármilyen jó eszközökkel, bármilyen sok AP-vel sem lesz soha olyan jó, mint amikor minden AP vezetékkel csatlakozik a gerincre...

Akkor csak azért van a nevében a "mesh", amiért az "ai" is? Mert most épp mindkettő felkapott és magas a marketing értéke?

A mesh lényege az lenne, hogy mindenki mindenkivel közvetlenül, dinamikusan, nem hierarchikusan kapcsolódik, egy teljes hálót ("mesh") alakítanak így ki. Namost a vezetéken bekötés az hierarchikus, nem dinamikusm sem nem közvetlen minden résztvevő között... De biztos így jobban el lehet adni.

Nekem az a gondom, hogy elhitetik az emberekkel, hogy elég a router-be egy kábel az internet miatt, és onnantól minden mehet vezeték nélkül, és az ugyan olyan szuper lesz, mintha minden be lenne kábelezve, csak nem kell a sok csúnya kábel meg drága szerelés.

Közben meg, ha a vevő nincs becsapva és a rendszer előre meg van tervezve, akkor az AP-hoz az egy szem tápkábel helyett egy szem Ethernet kábel megy, immár táppal-adattal, és szuper lesz a minőség, ugyan annyi (egy) kábel felhasználásával...

Először is köszönöm a Unifi specifikus kiegészítést. Sajnos mostanában nem volt időm követni, hogy az új termék paletta pontosan mit nyújt. Itt a hangsúly nem azon volt, részemről, hogy a Unifi ezt tudja-e vagy sem. A feladathoz centralizált management felülettel rendelkező megoldás lenne tökéletes, ami az összes olyan eszközt támogatja, ami ehhez a projekthez szükséges, mert ezt a hálózatot üzemeltetni is kell majd.

Ebből a gondolatból jött a roaming kulcsszó is.

Innentől kezdve a "hogyan lesz a kábeles kapcsolatból wifi"  kérdés eldönti milyen rendszer fogja ezt kezelni, támogatni centralizáltan is. Valószínűleg itt már kieshet a Unifi a LAN porttal rendelkező range extender miatt.

Jó lenne tudni, hogy milyen kábeles eszközöket kéne a Wifi-re kötni, mert lehet egyszerűbb ezeket az eszközöket a Wifis modellre cserélni, mint bármit mókolni oda (feltételezve, hogy továbbra is az anyagi oldalanem probléma az ügyfél részéről).

Például nyomtatónál lehet csak wifi modult kell beépíteni, meg esetleg egy firmware upgrade és nem kell áthidaló megoldásokat kitalálni.

Itt szerintem olyan, már megvásárolt berendezésekről van szó, ami presztízs beruházás, nem a magas műszaki tartalom a lényege (mert egyébként nem tudok olyan modern cuccot, aminek kell hálózat, de nincs wifi-s kivitele). Értem ezalatt (látatlanba, de ismerve az ilyen kuncsaftokat), hogy "audiofil" hálózati zenelejátszó, ami valami egzotikus drága szolgáltatásból játszik le (szerencsés esetben) tömörítetlen zenét, és csak LAN-only kivitele van (és lehet tőlük aranyozott Cat5 patch kábelt is venni mellé a jobb hangzás elérése végett!). Vagy épp valami extrém drága TV, ahol a márkát/méretet fizeti meg a vevő, nem a komoly műszaki tartalmat. Esetleg ugyan ez projektorban. Meg van még száz más, átlagember életébe ritkán előforduló cucc, ami drága, de belül ósdi, a wifi túl modern hozzá képest és csak LAN portja van.

 

U.i.: a fenti linken lévő cikket/tesztet érdemes minden IT hálózati szakembernek elolvasni, ha szeretne egy jót fetrengeni a röhögéstől! Én részemről nagyon sajnálom (nem...), hogy nincs gyomrom az emberek átveréséhez, mert ebből akkora lóvét lehet szakítani, hogy győzze elszórni hülyeségre az ember...

Ráhibáztál. Kb. pont ilyen jellegű eszközök vannak. Kábelezni nem lehet ezekhez az eszközökhöz. Annyi kábelt "fogadnak el", amit értenek, hogy igen, áram kell neki, az menjen. Az mellé ha odafogunk egy másikat és van egy eszköz a konnektorban, az elfogadott. Plusz "doboz" ne legyen.

A sok másik válaszhoz ami érkezett a témában:

Nem lehet eszközöket cserélni (nem ez volt a kérdés), nem lehet repeater (ezt kiemeltem), nem lehet plusz doboz (ezt is írtam). Nagyon rossz azt látni hogy a legtöbben nem az adott helyzet megoldására fókuszálnak, hanem hogy hogyan NE csinálják meg, mit cseréljenek, mit kellene máshogyan. Itt nincs lehetőség variálásra. Jelenleg ott tartunk hogy TP-Link RE455 AC1750 lesz OpenWrt-vel.

"Nagyon rossz azt látni hogy a legtöbben nem az adott helyzet megoldására fókuszálnak, hanem hogy hogyan NE csinálják meg, mit cseréljenek, mit kellene máshogyan."

Vagy esetleg lattunk mar sok ilyen esetet, amikor valojaban nem is a jo problemat probalod megoldani. Gondolom az xy problem mond valamit.

Egyebkent meg kurvara nem ertem a felhaborodasod, te ingyen kerdezhetsz itt, mi meg cserebe adhatunk szinten ingyen tanacsokat, amit eldontesz, hogy megfogadsz-e vagy sem. Kicsit visszavehetnel, mert elegge forditva ulsz a lovon.

Semmilyen felháborodás nem volt. Hidd el, alaposan körbejártam a témát, nem úgy jöttem ide hogy oldja meg más helyettem. A nyitó hozzászólást ha alaposan átolvasod, megnézed a linkeket, láthatod hogy mire keresek megoldást. Ha erre nincs valakinek ötlete, akkor nem kell hozzászólni a témához. Leírtam hogy miket néztem, mi miatt nem felel meg. A dolog egyszerű: adott egy vagy több LAN-os eszköz. De az épületben csak WiFi lesz. Ezeket kell hálózatra tenni. Amit nem szeretnénk: hogy az eszköz maga is WiFi AP-ként működjön. Amit szeretnénk: hogy közvetlenül konnektorba dughatós legyen, adott esetben passthrough módban. Láthatod hogy találtam is ilyen eszközt, csak Európai készleten nem. Láthatod azt is hogy írtam vannak a TP-Link-nek is wireless client módú eszközök (tehát a problémára van technikai megoldás, csak a "dobozolás" nem illik ide).

Ami nem tetszett az az, hogy sokan nem olvassák el alaposan sem a nyitó hozzászólásom, sem az alatta keletkezett további üzenetváltásokat. Teljesen felesleges köröket futunk azzal hogy "használj repeater-t, rejtsd el az SSID-t", stb. A nyitó kérdésben ez is szerepel a kizáró kritériumok között. Azért nyitottam a témát mert én sem ismerhetek minden gyártót, minden eszközt, hátha volt már valakinek ilyesmire szüksége. Ha valaki nem értette meg a kérdés lényegét, vagy esetleg csak lusta elolvasni a hozzászólásokat amit már keletkeztek, az teljesen feleslegesen pazarolja az én, és a saját idejét is. Továbbá, ha nem is ezen a fórumon, de legalább ezer (!) esetben oldottam meg ingyen, a saját szabadidőm feláldozásával én is informatikai problémákat másoknak. Engedtessék meg, hogy évente 1-2 alkalommal én is kérdezzek. Azt hiszem bőven teszek bele a "virtuális kalapba"!

Folyik a gányolás rendesen. Ezt az ügyfelet már az elején el kellett volna engedni. Alap dolog, hogy ha jó Wi-Fi-t akarok valahova, akkor kábeles összeköttetés kell. Nem eszköz kell keresni, ami nincs, hanem tájékoztatni arról, hogy amit Ő szeretne, annak milyen technikai minimummal lehet megvalósítani, ami garantálja a megfelelő működést. Ezzel így mindig lesz probléma.

Úgy látom nem sikerült sokaknak megérteni a dolgokat. A WiFi hálózat normálisan meg lesz csinálva! Roaming képes, kontroller vezérelt, több SSID-s megoldás (több VLAN, külön bontva a vendég hálózat, stb.), nagy kapacitású mennyezeti AP-kkel, minden rézzel bekötve. A kérdés arra vonatkozott hogy a csak Ethernet-es pár darab eszközt hogyan aggassuk rá, mivel nincsenek kiépítve ethernet fali végpontok. Olyan eszközzel ami lehetőleg közvetlenül konnektorba csatlakoztatható, csak WiFi kliens (nem repeater) módban megy. Ennyi csak.

Nincs mit, csak működjön+ fogadja el az ügyfél..

 

--

Egyébként van nekem hasonló, az aldiban vettem anno tizenéve. Egy baja van ezeknek, zárt a firmware és nem frissül. Tele lehetnek sec hole-okkal, és ha a biztonságot feláldozza az ügyfél a design oltárán, annak a felelősségét neki be kell vállalnia az üzemeltetési szerződésben.

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Igen, ezt már vagy három alszálban tisztáztuk, hogy erre van szüksége.

Olyan verziót keres ebből a kolléga, amiben az AP funkció kikapcsolható (ne legyen további zavaró rádió az éterben), tehát csak wifi kliens bridge-elve az Ethernet portra, AP nélkül. Mindez fali konnektorba közvetlenül bedugható kivitelben.

Valóban, de ekkora méretnél én az egész rendszert központosítva kezelném, amibe az OpenWRT nem illeszkedik, mert az nem illeszhető be egy központosított rendszerbe sem, illetve az ehhez szükséges hardver is kérdés. Ha ez a kérdezőnek megoldás, akkor már csak ezt a két dolgot kell megoldania. Illetve ha elromlik,  akkor hogyan lehet pótolni az eszközt a jövőben.

Eddig pedig sajnos úgy néz ki hogy az OpenWRT a legjárhatóbb út. Szerencsére van bőven eszköz ami támogatott. Ha tönkremegy és kifut? Talán lesz akkor is. Tény, hogy nem illeszkedik a központi menedzsment rendszerbe, de ez itt egy szükséges kompromisszum. Ezeket az eszközöket fix IP-vel látjuk el, betesszük majd monitoring alá, tudni fogjuk ha leszakad.

Régebbi TP-Link eszközökben benne volt az "access point" és a "repeater" üzemmódok mellett a "client" mode is. Nem kevés ilyen eszközt gyártottak, lásd a linket a nyitó hozzászólásomban. Ami maradt és tudja, az nem közvetlenül konnektorba dugós. A WA801ND például tudja, használjuk is több helyen, remekül teszi a dolgát. De ide nem jó, mert egy külön dobozka, amit nem akarnak látni...

Szerkesztve: 2024. 08. 19., h – 00:15

Csak egy ötlet, némi hegesztéssel jár:

 vesztek egy raspberry tápot , ez 46 x 46 mm, vesztek egy mikrotik map -et ez 49 x 49 mm. A kettőt összeragasztjátok, a kábelből célszerű vágni. 

https://malnapc.hu/raspberry-pi-micro-usb-psu

https://pcland.hu/mikrotik-rbmapl-2nd-routerboard-map-lite-access-point-grey-42080

 

Ugyanaz a router os van rajta mint az összes mikrotiken, tudja a kliens AP -t .