Fórumok
Sziasztok
Szembejött az utcán és birtokomba került vodafons router és set top box.
Milyen alternatív felhasználási lehetőségei lehetnek esetleg? Meg lehet szabadítani őket a láncaiktól és használni? (És most illene egy típust adni, amit viszont KVM hiánya miatt most sajnos nem tudok, így általánosságban csak).
Köszönöm
Hozzászólások
Azt is fel kéne akasztani, aki ezeket a szolgáltatós szarokat kitalálta. Veszélyes hulladék, max macskát dobálni jó. Nekem egy ilyen project sikerült, egy T-Sat ADB beltérire sikerült Enigma rendszart telepíteni. Amennyit szoptam vele, annyi idő alatt megkereshettem volna két Dreambox árát.
https://www.esp8266.org/
Nekem amikor kötötték a Digit, a szerelő a kezembe nyomta a lan kábel végét. Megköszöntem, adtam öt rugó jattot, kölcsönösen megelégedve elváltak útjaink. Amikor optikára cserélték, a szerelő magától kivitte a nekem szánt ZTE ont-t, és behozott helyette egy Huawey dobozt gyárilag bridge módba állítva. Elköszönés ez előző módon történt.
https://www.esp8266.org/
Azóta is fizeted a villanyszámlát, amit a Diginek kéne a szutyka után.
Mintha 2024-ben akkora nagy luxus lenne LAN kábelt bevinni a lakásokba. Amivel PoE-n megtáplálhatnák a saját beltérijüket is, ha mindenáron szükség van rá a digitális tévé miatt.
komolyan a TV szolgáltatótól várnád el, hogy a távolról tápolja saját költségén a STB-t azért, hogy tudd nézni a TV-t?
A TV-det akkor már szintén miért nem Ő látja el árammal?
Rotfl
hat az analog teleofnnal es az isdn-nel igy mukodott. ha akarnak meg tudnak oldani, letezik coaxon is tavtaplalas, a sajat erositoiket is ugy taplaljak. de miert akarnak, ha az elofizeto van olyan hulye? :)
Szerinted az nem volt annak idején beépítve a szolgáltatás árába, hogy ők táplálták a telefonokat? :)
ISDN esetén többféle eset volt amúgy. PRI esetén volt az előfizetőnél (jellemzően cégeknél) egy eszköz, amit helyben kellett táplálni. BRI esetén csak akkor volt elég a távtáplálás, ha telefonálásra használtad a készüléket, nezetni csak akkor tudtál vele, ha helyben kapott táplálást.
CB = central battery, LB = local battery. A régi analóg telefonos világban, de talán még a B-ISDN 2x64 kb/s korában is központi táplálás volt.
Írtam, hogy a központi táplálás árát nyilvánvalóan beépítették a szolgáltatás árába. Valakinek fizetnie kell az energiáért. Ha a szolgáltató fizet érte, akkor rád fogja terhelni. Jobb, ha lakossági áron veszed az energiát, mert az olcsóbb.
ISDN (BRI) esetén csak akkor volt elég a távtáplálás, ha csak telefonálásra használtad. Az analóg telefon még elment róla, de a nezetéshez nem volt elég.
Komolyan elvárom, hogy a szolgáltató a saját berendezését saját költségen üzemeltesse.
Ebből semmilyen módon nem következik, hogy el kéne várnom, hogy az én saját eszközömet is üzemeltesse.
LOL
Amikor bérelsz egy autót, akkor az autót neked kölcsönző cég tankoljon helyetted? Esetleg sofőrt ne adjon az autó mellé a saját költségén?
de, az jo lenne.
A hasonlatod helyesen: A kölcsönző cég mondja meg, hogy milyen kútnál mennyiért tankolhatsz feláras benzint, különben nem adja oda az autót.
Nos, ilyet a kölcsönző nem csinál. Az internetszolgáltató multi viszont igen.
Az internetszolgáltató nem mondja meg, hogy mit kezdj a szolgáltatással. Van többféle ajánlata, te meg egyet elfogadsz. Nem mond neked olyat, hogy csak ezeket vagy azokat az oldalakat látogathatod, csak ekkor vagy akkor. Ha feláras szolgáltatásokat használsz, az a te dolgod. Nem kötelező előfizetni a Netflixre és társaira. Nem kell fogadásokat kötnöd a neten, ha nem akarsz.
Nem értetted meg sajnos a párhuzamot.
Az internetszolgáltató megmondja, hogy milyen eszközt kell használnom a szolgáltatás igénybevételéhez, ami az ő energiapazarló, legolcsóbb, általában legfosabb-leghúgyabb beltéri eszköze. Választásom ebben nincs, mégis én fizetem utána a járulékos költségeket (villanyszámla). Ez pont ugyanaz az eset, mint amikor az autókölcsönző megmondja, hogy hol milyen feláras benzint kell tankoljak az autóba.
Sajnos te kevered a fogalmakat. Az autókölcsönzőnél sem választhatsz akármilyen autótípust, csak azt, ami nála rendelkezésre áll. Ha ezek nem felelnek meg neked, akkor elmész egy másik kölcsönzőhöz.
Az internetszolgáltató sem mondja meg neked, hogy honnan vedd az energiát az eszköz tápellátásához. Ha akarod, saját napelemről is táplálhatod a szolgáltató eszközét, esetleg kerékpárral hajthatsz valamilyen generátort (kb. 100 W-ig akár még jó is lehetsz), csak figyelj a feszültség- és áramigényekre. https://www.netfizika.hu/tudas/node/6530
Az internetszolgáltatónak többféle lehetősége van arra, hogy internetet szolgáltasson neked. A teljesség igénye nélkül:
- analóg telefonvonalon modem
- ISDN vonalon modem
- ADSL/VDSL
- kábeltévé-hálózaton kábelmodem
- közvetlenül ethernet
- optikai kábelen PON/GPON eszköz
- mikrohullámú berendezés
- mobilhálózat
Nyilván a fenti felsorolásban vannak elavult dolgok, de a lényeg nem ez, hanem az, hogy csak a közvetlen ethernet esetén (amit pl. a Digi csinált panelházakban) nem kell külön eszköz ahhoz, hogy a te kütyüd (legyen az bármi, PC, notebook, TV, hűtőszekrény, akármi) csatlakozhasson az internetre. Mobilnet esetén te magad választhatod meg az eszközt, analóg telefonvonal esetén a modemet, de más esetekben már nehezebb a dolog. Mondjuk ADSL-re is tehettél saját eszközt, van még most is a kacatok között olyan gigabites routerem, amiben beépített ADSL modem van (már OpenWRT van rajta, mivel az ADSL is elavult régóta). Kábelmodemet is vehetsz sajátot, de amikor többféle szolgáltatást szeretnél használni egyszerre (internet, TV, analóg telefon), akkor nehezebb megoldani, hogy a szolgáltató egy általad beszerzett vagy barkácsolt eszközt fogadjon be a hálózatába, ezért nem is teszik. Szarok ezek az eszközök? Általában igen. Ettől még ez van, és táplálni is kell azokat. Egy GPON kütyüt hogyan tápláljon meg a szolgáltató távolról? Egy mikrohullámú eszközt hogyan? A kábelmodemeket hogyan? A PoE sem megy a végtelenségig, koaxon sem lehet kimenni a táplálással a világból. Lehetne vastagabb koaxot használni, amivel messzebbre elvihető a táplálás, de annak az árát is ki kell fizetnie valakinek.
Otthon használsz n db eszközt, amik a neten lógnak. PC, notebook, TV, tablet, mobiltelefon, wifi AP-k, NAS, hűtőszekrény stb. Ezek mellett elenyésző a szolgáltatói eszköz fogyasztása.
Bagoly mondja.
A beltéri egység nem felel meg az autótípusnak, ugyanis én ugyanazért az internetszolgáltatásért fizetek, beltéri egységtől függetlenül. A beltéri egység egy olyan dolognak felel meg, ami a fizetett internetszolgáltatás igénybevételéhez szükséges. Ilyen az internetszolgáltatásnak a beltéri egység és a neki adott energia. Ilyen a kölcsönzött autónak adott üzemanyag. Az a baj, hogy rohadtul nem tudtok hasonlatokat hozni és amit hoztok, azt is úgy csavarjátok ki, hogy abból mindig a multi igaza™ essen ki.
Egyrészt, de igen, megmondja: 230V-os hálózatról kell vételezni, a saját tápegységével. Másrészt, nem az a kérdés, hogy az energia honnan van, hanem hogy mennyi energiányi járulékos költségem van vele. Én igénybe vehetném 0 járulékos költséggel is, pl. rakok a számítógépembe egy GPON interfészt, de ezt nem hajlandóak engedélyezni. Helyette 0-24 járassam a szutykukat, ami az ő tulajdonuk, csupán azért, hogy igénybe vehessem a szolgáltatást.
Sehol nem elérhető már és nincs is értelme előfizetni.
Ugyanez a probléma fennáll.
Az egyetlen korrekt módja a szolgáltatásnak.
Ugyanez a probléma fennáll.
Nem feltétlenül. Van, ahol rádsózzák a kínai szarul-húgyul összetákolt netmegosztót, amivel össze-vissza fog szakadozni a mobilnet és a WiFi összes hátrányát is megkapod ajándékba. Valamelyik szolgáltató valamelyik szerződése nem is engedi, hogy kiszedd belőle a SIM-kártyát és normális LTE-modemmel vedd igénybe a szolgáltatást. Pedig úgy ég és föld különbség van szolgáltatásminőségben egy normális LTE-modem és egy ilyen szutyok között, nyilván az előbbi javára. Aztán még oldd meg a szutyok töltését is, saját költségen, saját macerával.
Akár így: https://www.us-tech.com/RelId/1966296/pagenum/3/ISvars/default/New_Hybr…
Amúgy meg ne tápláljon. Hozzon Ethernetet, vagy engedélyezze a közvetlen GPON-vételezést. De inkább hozzon Ethernetet. Privacy kérdéseket is felvet, hogy egy ismeretlen eszköz futkározik nálam, ami nem az enyém és nem is csinálhatok vele azt, amit akarok, pl. nem rakhatok rá OpenWRT-t.
Koax kábelre rakható tápfeszültség (Power over Coaxial). Kamerarendszereknél használnak is illyet.
Ezek az én eszközeim és a hűtőt leszámítva, akkor és csak akkor mennek, amikor épp használatban vannak, amúgy ki vannak kapcsolva, áramtalanítva, hogy az egy másodperces kényelem illúzióját erőltető standby-buziskodás szélsőséges idealizmusa ne zabálja feleslegesen az energiát. Egy telefonszolgáltatásnál pl. esélyed nincs így használni a szolgáltatói beltéri egységet.
0-24 üzemben nem az és sok kicsi sokra megy. Jóval kevesebbet fogyasztana egy központosított szolgáltatói eszköz, amivel mindenhova Ethernetet vinnének. Ahogy régen a Digi.
Nekem jött már be ADSL-en túlfesz egy vihar alkalmával, és nem esett jól pár eszközt pótolni. Nem anyagilag volt szar, csak nem szeretem a felesleges ügyintézéseket. Szóval nekem jó az optikai kábel, de csak akkor, ha nem megy mellette tápfesz is, mert nem szeretem a "villámlátogatásokat". Mihelyt elérhető lett nálunk a net optikán, azonnal áttértem rá. Mivel szar a szolgáltató eszköze, ezért azt bridge módban használom, a saját routerem csinálja a PPPoE-t. Szóval még szarabb fogyasztás szempontjából a helyzet, de nekem ne hozzon ethernetet se a szolgáltató, mert a rézen bejöhet a villám, az optikán meg nem.
Egy panelházban megoldható bizonyos szintig a központosítás, de családi házas környezetben már macerásabb a távolságok miatt. Ahogy írtam már az előbb is, csak nem olvastad el, a PoE sem megy el a végtelenségig (egyrészt a tápfeszesés, másrészt az ethernet működése miatt), ahogy koaxon is korlátozott a távolság. Nyilván tudod ezeket, csak egyszerűbb álmodozni.
A szolgáltatói eszközt meg simán táplálhatod másképpen is, mint ahogy előírják, ha tudod, hogy mit miért csinálsz, nem állnak a GPON mellett a szolgáltató rendőrei.. Bennem már felmerült, hogy kellene csinálni egy szigetüzemű napelemes megoldást, aminek nem kellene nagy teljesítményűnek lennie, csak azokat a kütyüket táplálnám róla, amik dugasztápokkal mennek, és "kidobhatnám" a dugasztápokat, használnék helyettük DC/DC konvertereket. Egyszeri beruházás lenne, meg persze az újabb beszerzésű eszközök dugasztápjait kellene folyton helyettesítgetni, de megoldható lenne. Az akkupiac jelenlegi helyzete tart vissza, talán egyszer lesznek olyan akkuk, amiket szívesen használnék otthon, egyelőre még várok a "csodára".
Régi történet, hogy egy haver (joggal) kérdőre vonta a UPC-t, mert az EU előírásaihoz képest tőbb mint kétszer nagyobb fogyasztású settopboxot biztosítottak a tévéhez. Szóval ilyen előírások is léteznek.
A régi kábelmodem 8,5W fogyasztású volt, az újabb - szutytok Intel soc - alsó hangon 13,5W. Bármilyen kicsi ez a teljesítmény (9,72kWh/hó), de 7x24-ben megy. Annyit fogyaszt, mint egy router+ap+switch+proxy szerver (Alix=7,5-8,5W). Persze van benne router és wifi, amik teljesítmény szempontjából lekapcsolhatatlanok.
A központi táplálás abszolút nem hülyeség, mert pl. nálunk egy 3 emeletes 30 lakásos társasházban emeletenként táplálja a szolgáltató a saját dobozát a saját 230V-os hálózatáról. Ezeknek az eszközöknek saját ELMŰ betápja van. A doboztól a lakásokoig mehetne a poe egy sokkal jobb hatásfokú központi tápról.
Persze lehetne - igény esetén - bridge only eszközt is biztosítani, ami rögtön 5-6W mínusz. De ilyen opció nem létezik, mert manapság mindenki wifizik.
Ennél kevésbé barátságosabb az az ötleted, hogy úgy is mindenki sokat fogyaszt, tehát jó az úgy. Pedig nálam közel 10% csak a kábelmodem! Azaz közel egy havi villanyszámla. Beleszámítva a jövő hónapban megvalósuló fejlesztéseket az összfogyasztás < 115kWh/hó.
Mi lett a vége? Elérte, hogy a szolgáltató betartsa az előírásokat? Ha igen, akkor csak hozzá tettek megfelelő fogyasztású eszközt vagy a teljes hálózatban cserélték a kütyüiket? :)
Persze hogy nem az, egy panelházban mehetne is, mint ahogy ment is valamikor (lehet, hogy most is, már sok éve nem élek panelházban).
Nálam a szolgáltatói eszköz bridge módban megy, a wifit kikapcsoltam benne, valamennyit azért az is számít teljesítmény szempontjából. Nyilván van saját routerem, saját wifim, PoE-s switchem és egyebek, amik fogyasztanak szépen, de a kényelemnek nálam ez az ára.
Nem azt mondom, hogy jó az úgy, hogy sokat fogyasztunk, de a sok egyéb mellett nekem elhanyagolható az, amennyit a szolgáltatói eszköz fogyaszt. Villanytűzhely, villanybojler, klímaberendezés, hűtőszekrény, világítás, TV, NAS, PC, notebook, router, tabletek, mobiltelefonok, akármik, szóval nekem belefér.
Az még csöves? :) Ha nem az, akkor nincs túl sok villamos fogyasztód. :)
Elküldték a francba. ;) Bár a központi fűtésre csak alapdíjat fizet. Egyszer szeptemberben volt egy brutál hidegfront, mire a jótékony szolgáltató 5 napra elindította a fűtést. No, azt visszakérte, mert nem tudták jogszabályt. :-D Sorolhatnám...
A mienk egy 1905-ben épült "lakótelepi ház". A központi táplálás csak mese, tekintettel a vezetékek állapotára. Láttam nemrég Békáson lakótelepi kábelezést. Hát a bedrogozott pók elbújhat mellette. ;)
Azt én is, de a teljesítménymérő meg se moccant.
Nem, csak a hírhedt Compal (fehér UPC szerkezet). Adatlap szerint 13,5W a terhelés nélküli fogyasztása. Gázzal fűtünk. főzünk és fürdünk. És általányt fizetünk, mert nyáron nem férne bele a kvótába a fürdés. (Ki lehetett az az elmebeteg, aki ezt kitalálta?)
Az elektromos nagyfogyasztó a hűtő (ELECTROLUX LTB1AE24W0) 14,75kWh/hó. Ugye ehhez képest a >9,72kWh/hó kábelmodem a másik. Ha ez nem lenne szomorú, akkor nevetséges lenne. Rádásul az áram kvóta közel 5%-a. A további fogyasztók 25W gép+27" monitor, 42W gép + 24" monitor - ezek <16 órát mennek, de van két erősítő, amelyek "üresben" összesen 34W-ot vesznek fel. Ez utóbbi lesz az említett korszerűsítés tárgya. (34->6W D-osztályú) Persze tévé sincs. Az utolsó az egészen új mosógépünk, amelyet a párom már rojtosra hajtott. Talán azért, mert minden program végén Schubert Pisztrángját szólaltatja meg. ;) Ennek ellenére nem látszik a fogyasztás növekedése. Viszont egy-egy számítógép felújítás után tartósan csökken a fogyasztás.
az kvjo otlet lenne! fizethetnem a 150Ft-os villany arat (ceg ennyiert kapja), az otthoni ~40Ft-os ar helyett.... ugye nem vagy olyan naiv, hogy nem verne ra az ugyfelekre az villany arat???
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
> a 150Ft-os villany arat (ceg ennyiert kapja), az otthoni ~40Ft-os ar helyett
kinek mit intezett a kormanya...
A 150 Ft-os hangulatkeltésed az alábbiak miatt nevetséges.
Végül pedig, megfordítom a dolgot: Mi van, ha pont multiék kütyüje miatt lépem át a 210 kWh-s határt és kell többet fizetnem? Amit nem kapcsolhatok ki és nem is helyettesíthetek takarékosabb eszközzel.
jelentkezz hozzajuk tanacsadonak! szerintem venni fogjak az otleteid! :DDD
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
Ja persze, mert ugye pont arról híresek a multik, hogy az üzleti modelljeik tisztességesebbé tételére vevők. :P
2-re: korántsem így van. A szolgáltatónak sem érdeke aktív eszközt telepíteni társasházba, és erre már nincs is szükség. Szépen lehet osztani a GPON-t és meg is teszik.
Írtad, hogy 15W-os ONT. Az ~11 kWh/hónap, azaz kevesebb, mint 5%-a a 210kWh-s határnak. Ha pl. nem dimmelt 100W-os izzót, hanem néhány W-os LED-et vagy épp kompakt fénycsövet használsz, máris megspóroltál ennél sokkal többet per hó.
"Amit nem kapcsolhatok ki és nem is helyettesíthetek takarékosabb eszközzel."
Kikapcsolhatod nyugodtan. És igen, ezt a 210kWh 4.7%-át "zabáló" eszközt nem tudod kiváltani takarékosabbal... De vajon a többi ~200kWh fogyasztást mennyivel tudod csökkenteni?
A 100W-os izzót már 10 éve is kb. vadászni kellett, ma 2024-ben meg szerintem csak atombunkerből megmentett készletből kapnál ilyet.
Kevesebbet fogyaszt az izzóm, mivel csak akkor használom, amikor szükségem van rá. Az ONT-nek 0-24 mennie kell, és megy is a lakosság 99%-ánál. Nem az a lényeg, hogy mennyi a névleges teljesítménye valaminek, hanem az, hogy mennyit fogyaszt el valójában. No meg az, hogy hogyan van megtermelve az energia hozzá.
Nincs probléma egy 40 éves Lehel hűtőszekrény fogyasztásával, ha napelemmel van megtermelve az energia hozzá. Ezt érdekesmódon a fősodratú, TDP-huszár haladárzöldek (értsd: újravásárlással maguknak zöld illúziót teremtők) mindig képtelenek megérteni.
Router ígyis úgyis kell. 90%-nak elég az, amit a szolgáltatói nyújt. Itt kéne esetleg egy kicsit rájuk másszon valami hatóság, hogy jobban foglalkozzanak az eszközeik biztonságával.
Ez is lehet napelemmel táplálni ha épp úgy akarsz zöldíteni, s akkor nem kell sírni az ONT fogyasztásán.
"ONT-nek 0-24 mennie kell,"
Nem kell mennie, nyugodtan kikapcsolhatod a tápellátását, rádughatod a piciekfogysztású (ja, nem) pécéddel vezérelt master-slave hosszabbítóra, és csak akkor lesz bekapcsolva, amikor a pécéd megy. Apropo, a pécédben milyen CPU is van, milyen RAM? csak hogy megnézzük, hogy véletlenül nem zabál-e túl sokat? (Remélem, azért odáig már eljutottál, hogy nem CRT-n nézed a "64 bites XP"-det...)
Ha analóg telefon is lóg rajta, akkor nem árt, ha folyamatosan megy. :)
Valamit valamiért - ráadásul ha a DIGI-s analóg telefon előfizetési díját nézem, akkor bőven olcsóbb a plusz doboz villanyszámlájával együtt is, mintha magenta vonala lenne - és szerintem ott is átálltak rézről optikára meg ügyfélhez lerakott mindent egyben dobozra...
Kisember szemében a szálkát, multik szemében a gerendát se...
Te rinyálsz itt ebben a témában, miközben 9x%, hogy a többi fogyasztód ennél jóval többet pazarol... (És félsz, hogy pontos paraméterek alapján az orrod alá lehetne tételesen dörgölni...)
Én tudom, hogy a PC-m az i5 3470-nel meg 32GiB RAM-mal és két 3.5"-os tengelyes adatdiszkkel nem a spórolósabb fajta, de egyelőre - a te elvedet picit elfogadva - nem hozatok ide mondjuk Finnországból (pöfögtetés ugye...) egy újabb használt PC-t, mert ez is teszi a dolgát.
Annyi különbséggel, hogy az az én fogyasztóm és akkor használom, amikor én akarom és van lehetőségem takarékosabbra lecserélni, amikor én akarom, míg egy ONT-nek folyamatosan mennie kell (ha pl. vezetékes telefon szolgáltatást ad), nem választhatom meg a típusát, nem vonhatom össze semmivel (pl. egy NAS-sal, home szerverrel). Nem beszélve arról, hogy korábban Diginél előfordult olyan, hogy ha 3 napig ki volt kapcsolva az ONT, újra kellett regisztráltatni az ügyfélszolgálaton, mert cseszett feljelentkezni. Nagyon sajnálom, hogy pont a lényeget nem érted az egészből, de a szokásos "multika sohasem hibás semmiért, mert hajbazernek 200W-os izzója van" formádat úgy látom, megint jól hozod.
De azt érted ugye, hogy technológiai váltás történt, a rezet kidobták a *csába mert drága és lassú volt?
Nem volt lassú és csak újra kellett volna hasznosítani. CAT5E pedig hozza a gigabitet, amit mindenhol házhoz visznek.
Azt pedig érted, ugye, hogy multiék önkényesen kiszerveztek egy üzemeltetési költséget az előfizetőnek? Ráadásul összességében a társadalom sokkal több villanyszámlát fizet a több millió ilyen eszköz után, mint fizetne a szolgáltató, ha központi, magasabb hatásfokú tápegységgel működő eszközről szolgáltatna.
Az a réz hozza a szinti switchet (ami aktív eszköz, amihez fizikai hozzáférést kell biztosítani a szolgáltató részére, amit megfelelően védetten kell elhelyezni, stb.), meg a villámot/túlfeszültséget is hozza.
Az az UTP hoz gigabitet, oké. Hoz-e, tud-e hozni mondjuk 123 TV-csatornát (analóg+DVB-C vegyesen)? Nem a kiskereskedelmi forgalomban kapható szabványos végberendezéssel nem fogható IPTV nem jó válasz - ahhoz pláne extra fogyasztású doboz kell, ami pluszban még a gigabites névleges sávszélességből is elvisz.
FUD
Melyik része? Az, hogy UTP esetén kell switch, az épület méretétől függően 1-2-3 esetleg több szintenként? Az, hogy ehhez a szolgáltató részére fizikai hozzáférést kell biztosítani, védett elhelyezés mellett? Vagy az, hogy rezes hálózaton tud túlfeszültség, villám okozta vfeszültség bekeveredni a lakásba?
Vagy tán a kérdéseket gondolod úgy, hogy egyik sem releváns/nem valós dolog? Vagy hogy az IPTV elvesz a rednelkezésre álló sávszélességből? Vagy...?
Bocs, de nagyon nem értessz te ehhez.
Ehhez sem...
Milyen távolságon?
100 méter. Egy 10 emeletes panelházba untig elég, ha 5. emelet körül van a szolgáltatói szekrény.
Szerinted ezt a modellt azért dobták, mert rád akartak terhelni 5W fogyasztást?
Inkább így mondanám: Spúrkodni akartak valamin, túl milliárdosok voltak valamihez, aminek az lett a vége, hogy ránk terhelték.
Társasházakban teljesen valid az Ethernet, akármit mondasz.
Az UTP az csak egy szeletét adja annak a szolgáltatásnak, amit az FTTH tud/nyújt... Tedd mellé a másik kettőt is...
a rézhálózat (igen, cat5e is) üzemeltetési költsége sokkal magasabb, mint a PON hálózaté - még akkor is, ha az áramot nem számoljuk...
Értem, tehát csak a szokásos: multiék spúrkodnak valamin, amiért az előfizetők így többet fizetnek.
Kertvárosban lakom, sok sikert a kiépítéshez Cat5e-vel.
Aha. 10 emelet, 60+ lakás, azaz 3*24 port menedzselhető switch, 24-48 portnyi ATA, illetve a koaxhoz (TV) analóg mivola okán erősítők, csillapítók, jelszintek és impedancia oldalról is méretezett és rendszeresen visszamért(!) hálózat... Kontra FTTH...
Nem a villanyszámla az, ami miatt ezt a reszes megoldást ahol lehet, dobták a szolgáltatók... (És te szoktad mondani a pöfögtetést... A minden ingatlanba behúzni egy UTP-kábelt, egy telefonkábelt és egy koaxot jön ki kevesebb energiából/nyersanyagból/környezeti hatásból, vagy mindenhova becibálni egy darab optikai kábelt? A réz az drága, és rettentő mód erőforrásigényes az előállítása...)
60 lakás az 900W elpocsékolt energia. Nem rémlik, hogy 900W-os lenne egy 48 portos switch.
Mondja ezt fejlődésmániás Zeller Mérnök Úr, aki multimosdatás közben elfelejti, hogy már megtörtént a digitális átállás.
A koaxon bármi megy, nagyfreki lesz, ami miatt a jelszinteket az elvárt tartományban kell tartani (erősítők (tápellátás!!!), csillapítók), az impedanciákat, illesztett lezárásokat is tervezni kell... Attól, hogy DVB-C (+analóg, mert van egy marék analóg adás is a jobb szolgáltatóknál) megy a koaxon, az ugyanúgy háklis lesz úgy a jelszintre, mint a végberendezések felől vagy máshonnan érkező zavarokra, illetve túlfeszültségre.
60 lakáshoz 3*24 port kell minimum (ha minden lakásra számolod az ONT-t, akkor számold a portot is), kell ugyanennyi ATA port, és fenn kell tartani a koaxos hálózatot, amihez egy rakat aktív eszközre is szükség van, szükség lehet - és ezek nem biztos (biztos, hogy nem) ugyanott lesznek, mint a Ethernet illetve ATA portokat biztosító dobozok. Egy 24 portos switch PoE nélkül 100W körül eszik, azaz csak a 3*24 port már 300W, az ATA-doboz sem eszik kevesebbet, úgyhogy 600W, plusz a koaxos erősítők, illetve azon ügyfelek saját WiFi-s routerei - erre számoljunk 1/3-ot, azaz 20 végpontot - ami 15Watt/darabbal számolva további 300W... Ez összesen mennyi is...?
60 UTP kábel, ami hála a fejlődésmániásoknak, már minden TV Ethernet portjába belemegy.
Azonos _szolgáltatáshalmazt_ hasonlíts össze. Tehát TV-adások (nem streaming, nem IPTV (ami egyébként a 15W-os ONT-nél egyrészt többet zabál, másrészt plusz eszköz az ONT-n felül), vezetékes telefon, illetve internet.
A 60 darab UTP kábel és a 72 ethernet port _csak_ internetet tud adni, illetve olyan streaming-et, ami nem azonos a TV-szolgáltatással. (Ha meg vezetékes telefont is raksz mellé, akkor az vagy egy VoIP készülék, vagy egy ATA+analóg telefon...
Szóval ismét csak: 60 datab internet végpont, 60 darab kábelTV végpont és 60 darab vezetékes "analóg" telefon végpontot tessék összehasonlítani a 6a darab ONT-vel. Jaaa, hogy így már nagyon nem jön ki a matekod... (Még energiafelhazsnálásra sem, nem, hogy üzemviteli, illetve fenntartási költségben...)
Amit kérdeztem, az nem a kábelek darabszáma (ami egyébként 60 utp, 60 telefon és 60 koax végpont nálad), hanem a fogyasztás, ami összesen 900W+a koaxos hálózat erősítőinek a fogyasztása...
Azért megemlíteném: Manapság ki a francnak van vezetékes/voip telefonja.
Nekem mindkettő :)
Például aki a Digi-nél van, mert ott a "három az egyben" olcsóbb (vagy olcsóbb volt?), mintha csak net+TV előfizetése lenne az embernek... Mivel annál az ATA a szolgáltatói eszközben csücsül, így azt nem lehet ZoIPer-rel mobilra kirakni, ahogy mondjuk az ePhone-os (ex-matáv) számomat megtartottam... Bár ahhoz is van egy grandstream ATA itthon, úgyhogy azón is lóg egy "hagyományos" készülék...
Ahol konkrétan YT-on kívül másra nem jó. Kéne még egy applikáció, azt tesztelgetni az agyonavult TV-k OS-ével, stb, stb. Maradt a DVB-C, ami legalább működik.
ha lakasonkent 1 utp megy be, akkor azt hova dugja a tisztelt user? a pc-be? a wifi ap-be? a tv-be? a masik tv-be? a seggebe? vagy vennie kell egy wifi routert/switchet is, aminek ugyanugy o ad tapot, vagy vegyen poe-sat? akkor mar poe switch kell a lepcsohazba, es az mar megeszik akar 600W-ot is. per darab. szolt az arab.
A wifi csak a szolgáltató szerint kötelező. Nálam router+switch+wifi ap fogyasztása << kábelmodem fogyasztása.
Mellékesen az UPC Connect Box dizájnja szerint egy dísztárgy. Egyes nyomorultak 3D szerkezetet is terveztek, hogy ne kelljen az asztalra/szekrényre/földre baszni. De arra üigyeljél, hogy túl ne melegedjen!!! A router+switch+wifi ap mind olyan szerkezet, ami a szokásos két csavarra akasztható kivitel.
Régen a UPC szerelők a munkautasítás szerint mindig 12m kábellel érkeztek. Megfejelték és otthagyták, aztán vehettél egy szekrénysort, hogy eltakard., :-D
Olyan opció meg nem létezik, hogy csak internet kell.
Neked is ideírom: Manapság ki a francnak van vezetékes/voip telefonja. És tévéje is egyre kevesebbnek.
vs
Ha telefonnal olcsóbb, akkor telefonnal fogják venni a szolgáltatást. Ha már van telefonvonal, akkor legyen rajta telefon is, tehát sokaknak van még vezetékes telefonja. A póknak is lesz, neki úgy, hogy bemászik a sarokba, és telefonja. :)
Tévé meg azért kell sokaknak, mert nem mindenkit visz magángép a BL-meccsekre, ezért vannak még "páran", akik kénytelenek az ilyen mérkőzéseket tévén megtekinteni. Az olimpiai eseményeket is olcsóbb tévén követni, az F1-et is, a dartsot is, az NBA-t is, az NHL-t is stb. Szóval azoknak, akik szeretik a sportot nem csak űzni, hanem nézni is, jól jön a tévé. Nyilván egyéb más oka is lehet, nem vagyunk egyformák.
de szüksége nincs rá. Nekem is van vodafonos, upc-s, akármilyen telefonelőfizetésem 2009 óta, még készüléket nem dugtam bele.
hup.hu##article[data-comment-user-id="16401"]
hup.hu##article[data-comment-user-id="4199"]
Sokan, főleg az idősek megszokták, hogy van nekik vezetékes telefonjuk. Azon hívják a rokonokat, a készülékük memóriájában megvannak az ismerősök számai, miért váltanának, ha ez így jó nekik? Senki nem él örökké, egyszer ez az igény is elhal, és majd kitalálnak mást a szolgáltatók. Most még vannak használói a vezetékes telefonoknak, még egy csomó helyen működnek hagyományos telefonok. Van egyébként előnye a vezetékes telefonnak: nem merül le, nem felejted az autóban, nem törik el a kijelzője, nem dobod bele véletlenül egy vödör vízbe olyan könnyen stb.
vodafone halozatan belul meg mindig ingyenes a hivas. anyamnak is meg van mondva hogy X, Y, Z ismerosot azon kell hivni, es lehet beszelgetni orakig. Visszafele is mukodik, a traccsparty azon megy.
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
Nekem a (vezetékes/VoIP) telefonom van úgy beállítva, hogy a hivást a megfelelő vonalon indítsa. Ha belföld, akkor a Voda által biztosított vezetékes (ingyenes belföldi hívással), ha külföld akkor az ephone.
Nézzük csak, hogy hiedelmeddel ellentétben mi a hivatalos valóság. ;) Ezek szerint a vezetékes/voip vonalakról 9 naponként indítanak egy hívást. Az a rossz hír, hogy a "vezetékes" vonalak jó része cégeknél van. Abban viszont abszolút igazad van, ha a csomag tartalmaz telefon előfizetést is, akkor azon ott lóghat a készülék. Sok a szolgáltatói árukapcsolás (csomagban olcsóbb). Ez egyszerű. A szolgáltató gondolatmenete szerint, ha nekem fizetsz a vonalért, akkor nem az ellenségnek. Olyat is ismertem, akit az elmúlt 10-12 évben nem lehetett felhívni a telefonvonalán. Mégis fizette az 5100Ft/hó díjat. Sőt, még nekem is volt pár évig vonalam (havi százé'), bár készülék híján nem szaporítottam a hívásstatisztikákat. Szóval ezeknek a vonalaknak az előfizetői többnyire lusta emberek. Néhányan azért vesznek korlátlan csomagot, hogy a vidéki nagymamákat/egyéb rokonokat (testvérüket mobilon - ez vagyok én) "ingyen" hívhassák. Persze némi számolás után kiderül milyen drága ez az ingyen. Az okosabbja csoportosan létrehoz egy mobil flottát, amin belül ingyen hívhatják egymást, "kifelé" meg nagyon olcsón.
A tévé az más. Van aki mindig a vébére újítja meg a készülékét. ;) Van aki a fontos hírkre gerjed: A villában tudta meg VV Reni, hogy terhes, de nem száll ki a játékból. Sőt egy ismerősöm rendszeresen a kocsmában nézte a kupaszerdát (csütörtököt??) - laptoppal hencegvén, mert ő egyszerre több meccset is tud nézni! Aki türelmes, az ma már mindent megnézhet az interneten. Mindenesetre a tévé előfizetések száma is szépen zuhan, de van egy-két réteg, aki csakazértsem adja fel. (Pl. vidéki pedagógusok a Fábry show-t. ;))
1995 óta van vezetékes telefonom, sok ismerős ezt a számot ismeri. Elvittem az ephone-hoz, havi 100 Ft-ot szerintem megér megtartani.
Ezek meg a te hiedelmeid. :)
Nem, ezek a KSH adatai.
Tudtad, hogy jópár éve már telefonkönyvet sem nyomtatnak?
Írtál olyat is, de a többi nem onnan van.
Nem tudtad, hogy tudom?
Nem onnan, hanem a Való Világból (az igaziból). ;)
Egyébiránt pirulva bevallom, hogy szakmabeli vagyok (voltam), így a KSH támogatása nélkül is tisztába vagyok a tényekkel.
Melyik szakmára kell gondolnunk? Távközlés, könyvkiadás, nyomdaipar, más? :)
Azt írtad, hogy a KSH adatai szerint a vezetékes/voip vonalakról 9 naponként indítanak egy hívást. Ez hogy jött ki?
2024. I. negyedévében (itt becsült adatok vannak, de a trend alapján elfogadhatók) 84 millió hívást indítottak 2 millió 656 ezer fővonalról. Ez átlagosan 31,6 hívás fővonalanként 91 nap alatt, vagyis átlagosan kevesebb mint 3 nap telik el két hívás között. Az sem kevés, de azért szakmabeliként nem kellett volna ekkorát tévedned, nem? :)
Szakmabeliként nincs esetleg pontosabb információd? A "jó része" mennyi?
Amúgy a lakosság létszáma is folyamatosan csökken már évek óta, ezért a fővonalak számának csökkenése sem túl drámai, én pl. ennél gyorsabb ütemre számítottam, ez a több mint 2,5 millió vonal még mindig rengeteg.
https://i.imgur.com/JbqP7po.png
Tudakozó, telefonköny és adatkarbantartás. Ez elég jó rálátást biztosított a statisztikai adatokra.
Nem szakmabeliként tévedtem, csak elszámoltam. :-D Ilyen azért előfordulhat.
Pillanatnyilag nem tudnám megsaccolni a céges vonalak számát. Több törvényi változás is volt közben. Régen bárhány vonala volt egy cégnek, egy vonalnak publikusnak kellett lennie. Manapság vannak olyan cégek, amelyeknek nincs is vezetékes vonala. Most azt lehet mondani, hogy a nagy cégeknek általában van akár több vezetékes vonala is. Az alábbi bekezdés alapján mégis úgy érzem, hogy a céges vonalak aránya kicsit nőtt.
A több mint 2,5 millió vonal még mindig rengeteg, sőt jóval több, mint ami a vonalszám csökkenésének trendjéből következne. Ezért gyanítom, hogy rengeteg inaktív "árukapcsolt" voip vonal lehet. Több szolgáltató is automatikusan/ingyen biztosít egy hívószámot az internet előfizetés mellé, esetleg csak ott van az így olcsóbb csomagban, amit az előfizető nem használ. A másik brutális adat a 428 ezer valódi drótos vonalból 134 ezer az isdn. Kérdés, hogy ezeket egy vagy két vonalnak számolják? Az isdn is az "'úgymaradt" kategória. Iletve régebben láttam olyan cégeket, ahol 4 isdn biztosítja a 8 vonalat. Ha most is így van, akkor ez is az úgymaradt kategóriához tartozik. Ha jól számolják, akkor 160 ezer hagyományos drótos telefon létezik, ami '98-hoz képest is <5% vagy az isdnt is beleszámítva jó 10%. (98 után még egy kicsit emelkedhettek a vonalszámok.)
Hiába bizonygatja néhány tudatos fogyasztó huptársunk, hogy neki is van és még használja is, szerintem ők a kissebség. De még a 3 naponként 1 hívás is inkább a '70-es évek telefonálási szokásait idézi. Ha van mellette mobil is, akkor inkább kisebb számú előfizető az, aki sokat használja a vezetékest.
Nemrég 89. évében elhunyt anyánk is ragaszkodott a Matáv előfizetéshez, és ahhoz a csomaghoz, amivel korlátlanul hívhatja a három fiát mobilon is, akár napi 1,5 óra hosszan. Szerintem ő egy tipikus felhasználó volt. ;) Látszik a sokkal több voip vonal ellenére kicsit kisebb a hívások és beszélgetési idők aránya.
Azért a lakosság létszáma sokkal kevésbé csökken, mint a vonalak száma. ;)
az mondjuk betenne, ha a 24 portos switch 100W-ot megenne - de közelítsük meg inkább máshonnan:
minden lépcsőházba legyen egy szünetmentes tápegység is? ami mennyi ideig bírja? milyen időközönként cseréljük benne az akkut?
50-100W az adatlapokat nézve - nagyjából ugyanígy (adatlap szerint) 15W az ONT fogyasztása is...
https://isp-tech.ru/data/huawei/huawei-s5300-datasheet.pdf
S5324TP-SI: < 40 W
S5328C-EI: < 60 W
Ezek már bő tizen éves routing switchek, amik stack-elhetők, 10G kártyával bővíthetők.
Ami a test lab-ban van az kb 30W-t eszik.
https://www.dlink.com/hu/hu/-/media/business_products/dgs/dgs-1510/data…
DGS-1510-28 - 24W max
DGS-1510-52 - 38W max
Az adatlap szerint az ONT (pontosabban ONT porttal bíró wifi router) max fogyasztása lesz az a 15W
"egy ONT-nek folyamatosan mennie kell (ha pl. vezetékes telefon szolgáltatást ad"
Mutass légyszives olyan vezetékes telefonszolgáltatót, aminél még sima rezes érpáron, CB (central battery) megoldás van. A telekom ilyen - volt, olyan árakkal, hogy a rezes hálózat rendelkezésre állását is hozzászámolva _is_ bőven kifizettem nekik a villanyszámlát az előfizetési díjban.
"nem választhatom meg a típusát, nem vonhatom össze semmivel "
A szolgáltatás-átadási pont az az eszköz feléd eső RJ11-es, illetve RJ45-ös interfésze, amiből az előbbi az analóg telefont, utóbbi Ethernet hálózatot tud fogadni. Azaz az eszköz a szolgáltató hálózatának a része, nem a tiéd.
Megtehetné a szolgáltató, hogy ezeket a dobozokat kirakja a folyosón egy szekrénybe, és csak koax+utp+telefondrót megy be a lakásodba, de ennek a plusz költségét (az eszköz villanyszámláját, a társasháznak fizetendő bérleti díjaz az eszközök elhelyezéséért, a kábelezést, stb.) mindenképp rád terhelnék.
De tudod az ebben a jó, hogy nem kötelező. Nem kötelező vezetékes telefon, nem kötelező internet szolgáltatás igénybe vétele...
Fogod magad, a vezetékes számot elhordozod mondjuk az ePhone-hoz, felrakod a Zoiper-t egy megfelelő okostelóra, és meg is van oldva az ONT villanyszámla problémád - sőt még olcsóbban is jössz ki összességében,plusz a "vezetékes" telefonszámodat magaddal is tudod vinni (az, hogy ez jogilag rendben van-e vagy sem, azt a vitát hagyjuk meg a jogászoknak...)
15 éve kibasztam a tévét. Az ONT tíz wattján ne cigánykodjunk már. Engem inkább az zavar, de nagyon, hogy amióta a kisgömböc a Digi-t is bekebelezte, háromszor annyit fizetek érte.
https://www.esp8266.org/
Ez nem cigánykodás.
15 W-os ONT 0-24 üzemben évente 131 kWh, ami lakossági áron 5240 Ft, piaci áron közel húszezer forint. Ezt a költséget szervezi ki az előfizetőnek a multi, azért, hogy neki azt a tizedannyi többletet ne kelljen megfizetnie, amennyit egy központosított egység fogyasztana előfizetők számára leosztva.
Az ONT-t is lehet áramtalanítani, ha az ember éjszakára lefekszik aludni, és nem lusta odamenni kikapcsolni. Ugráltat a buzi szolgáltató h. tudjál valamicskét spórolni? Igen Kényelmetlen minden használat után kikapcsolgatni, utána meg köv használat előtt bekapcsolni? Igen. Várni kell 1 percet mire észhez tér? Igen. Internet miatt amúgyis bekapcsolva kellene hagyni? Igen. Én se csinálom, csak ha pl. elutazunk pár napra otthonról? Igen.
De a lehetőség attól még ott van. Amúgy én se szeretem ezeket.
Tehát jobb így, ahogy most van, mert kb. negyede jelenleg az üzemeltetési költséged ahhoz képest, amit a szolgáltató terhelne rád, ha ő táplálná a nálad lévő eszközt.
Namost képzeld el, hogy koax hálózat esetén mennyivel több lenne az aktív eszközök fogyasztása, amit szintén továbbhárítanak az előfizetőkre...
ps: szerintem 15W-t egy routerrel egybeépítet ONT fogyaszt, egy ún. "simple ont" (avagy "modem") fogyasztása imho kevesebb, mint 5W. De majd lemérem...
Vagyis lakossági áron évente 10 gombóc fagyi áráról beszélünk.
Szerintem aki ezt nem tudja kigazdálkodni, az ne tévézzen, ne internetezzen, hanem menjen el közmunkásnak.
Hint: nem réz megy be a lakásokba. Sőt az épületbe sem... (FTTB/FTTH témának nézz utána) Én örülök, hogy nincs galvanikus kapcsolat a lépcsőház meg a nálam lévő eszköz között - koaxon sokszor, de UTP-n is látott már a világ a galvanikus kapcsolatból eredő problémákat, eszközdöglést...
Ja, és nézd meg, hogy egységnyi adat továbbításához mennyi energia kell rézkábelen, illetve mennyi optikán...
Es semmikepp se haritsak ra a lakossagra, mert megmondtuk!!!!111
Ja, es a rezsicsokkentett villanyodat sajnalod? A szolgaltato tobbet fizetne erte, igy vegul te is.
Az otlet mugy jo. PoE megoldasokat szallito ceged van?
A szolgáltató nem hülye. A többletköltséget nyilván áthárítja a fogyasztóra, ráadásul a szolgáltató nem lakossági áron kapja a villanyt, hanem "kicsit" drágábban, de ezt nem akarják néhányan megérteni.
Én már láttam olyan francia szolgáltatós szart amit azért nem neveznék ipari hulladéknak (Marvell Armada 8040), megtörni sem volt egyszerű, de megakadt a projekt mert a szolgáltató valamiért kifelejtette az u-boot tarballt a GPL oldaláról. (és nem igazán reagáltak erre a felvetésre :))
Arról nem beszélve , hogy a második UART-ot vezették ki az alaplapra így még tesztelni se lehet új u-bootal (mert eltéríteni a boot folyamatot csak az elsőről lehet), gondolom ez sem a véletlen műve volt.
Mindenesetre nem az összes szolgáltatói doboz szar, ha eltekintünk Magyarországtól.
Dbox2 megvan? Több száz darabot adtam el enigmásítva. Régi szép idők...
https://www.esp8266.org/
A router négy LAN portja esetleg switch-nek használható. A STB sajnos túl könnyű ajtótámasznak. De: a tápegysége jó lehet máshova. Belül is lehetnek alkatrészbányának használható dolgok, nem szedtem szét, így nem tudom. A doboza is jó lehet valami más kütyü beépítésére, ha rendelkezel barkács-hajlamokkal.
elvileg a szolgáltatói eszközöket le kéne adni a szolgáltatás megszünésekor (bármelyik fél is kezdeményezte a) - ezek nyilván vannak tartva és van rá sansz, h egyszercsak öntudatra ébred a skynet és számonkérik (v az eszközt v az árát)
ha 100 eves cuccokrol van szo, akkor nemsok mindent tud a szolgaltato vele kezdeni (=ujrahasznalni), es csak nyug neki a tarolas/kezeles.
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
A posta ingyen becsomagolja és továbbítja. Csak sorba kell állni.
Az a Telekomnál van. A Vodafone-t ember cseréli elviszi vagy üzletben kell leadni.
A Vodafone-nál van ilyen.
https://multimedia.vodafone.hu/pdf/lakossagi/egyeb/eszkozok_postai_viss…
https://www.vodafone.hu/static/documents/20143/4978001/eszkozok_postai_…
A kürtőskalács egy nagy lyuk, tésztával faszán körbetekerve.
Valószínű azért gyűjtik be, mert az ő tulajdonukban van, így nekik kell a hivatalok felé elszámolni azzal, hogyan lettek ártalmatlanítva, mint veszélyes és/vagy elektronikai hulladék.
Egy X mennyiségre nyilván elfogadja a szerv, hogy a felhasználó nem adta vissza, nem szerezhető meg, stb., de az összesre nem mondhatják, hogy kérdezzék az előfizetőt...
A mobiltársaságok sem tiszta szívjóságból veszik át ingyen az elektronikai hulladék régi telefonokat, hanem kvótájuk van, mennyi eladott új készülére mennyi begyűjtött hulladák kell, hogy a hatóság által gondol egyensúly meglegyen.
Azért az ehulladék gyűjtés mára konkrét biznisz, szóval nem kell nagyon sajnálni őket.
Egyébként nagyobb elektromos, elektronikus eszközt forgalmazóknak szintén át kell vennie. Szóval akinek ilyesmitől kell megszabadulnia, az inkább adja le így, minthogy a kispatakban végezze.
Erre van valami video/tapasztalat, hogyha le van papirozva, akkor jobban uszik a kispatakban?
En csak azt latom, hogy papirozzunk, a papirgyartas kozben hogy-hogynem penzt emeszt fel minden resztvevo. Es a vegen adtunk a szarnak egy pofont.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
Van par video, konyu megtalalni oket. India, Afrika es Delkelet-Azsia partmenti vizei, folyoi nagyon jol usztatnak ilyeneket.
Gondolom, Europaban jol lepapiroztak (szigoruan digitalisan, mert fat nem vagunk ki papirert), hogy zold a processz.
Kaptam az FKF Zrt -től válaszemailt, amiben az volt, hogy pdf-ben a válaszuk. A pdf-et megnyitva tisztán látszódik, hogy visszaszkennelt lap (ferdén volt visszaszkennelve, ocr nélkül). Az emailben azt irták, hogy ne nyomtasson feleslegesen, felelŁsséggel környezetünkért. (így, ilyen igénytelen L betűvel).
Gondolom Marika érkeztette, Gizike begépelte, Julika kinyomtatta, majd Bözsi elküldte. Remélem valamelyik polcon ott van iktatva az irattárban is.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
Polcon egy, pinceben a biztonsagi masolat, a Nemzeti Leveltar is keri a sajatjat ugye...
Valakitől szívesen vennék egy TLDR verziót az 1 éve beindult használtmobiltelefon leadós-átvevős-feljavítós-ismétértékesítős cégek gombamód megszaporodása, és hwsw-n orrbaszájba reklámozott jelenléte mögött pontosan mi is az az oltári jó biznisz, és hol van az (ügyfelek) átbaszása?
Az teljesen más biznisz, nem a telkó szolgáltatók visszavett cuccait értékesítik felújítva.
A telkókhoz az akciók keretében olyan telefonokat visznek be a magánemberek az igért kedvezményt igénybe venni, ami már eladhatatlan a használtpiacon is, ergo a kukába menne egyébként.
A felújított telefonos bizniszek meg pont úgy, és pont olyan forrásból működnek, mint a felújított business laptop-os, desktop-os cégek: lízingbe, tartós bérletbe kiadott készülékeket vesznek át a bérbe/lízingbe adótól, mikor az eredeti használó visszaadja (és újat kap helyette). Ezek a bérbeadó cégek már leírták a készülékeket, megkeresték rajta amit meg kellett, így kis pénzért működőként eladva megszabadulnak az e-hulladék kezelés nyűgjétől és még valami plusz (mostanra mág ez tervezett) bevételük is keletkezik.
Ezért is van javarészt (vagy kizárólag?) Apple készülék a használtas cégeknél kínálatban, mert azok tagadhatatlanul jobban tartják az értéküket a korral, meg a bérlő/lízunkelő cégnél a dolgozók ilyent szerenének cégesként kapni a a munkáltatójuktól (főleg látszat presztízs faktor, mert telefonálni és munkaidőben FB-ozni bármivel lehet, amunkát nem teszi hatékonyabbá a legtöbb cégnél az, hogy Apple).
Igenám, de te beviheted a mobilszolgáltatóhoz az akármilyen telefonodat (talán működőképesnek kell lennie, de azon felül nem rémlik konkrét márka v. típus kikötés), pont nem csak iphone-ról szól ez a sztori.
Illetve miért biznisz az nekem mint előző tulajnak, h. olcsón odaadjam az iphone-omat egy seftelő gazdasági szervezetnek? Ami aztán haszonnal akarja továbbadni. Állítólag "felújítva". Ilyen erővel én is meghírdethetem jófogáson, vaterán, hardveraprón, és akkor jobb áron tudom eladni. Kihagyva a middle-man nyerészkedését. A nepperrel szemben jó üzletet biztosan nem lehet kötni eladóként, nem csak autónál, de szerintem telefonnál sem.
A használt üzleti laptop sem biztos h. jó példa: abból is jobbakat lehet kifogni jobb áron a hardveraprón, mint random nepper webshopjában.
"Illetve miért biznisz az nekem mint előző tulajnak, h. olcsón odaadjam az iphone-omat egy seftelő gazdasági szervezetnek? Ami aztán haszonnal akarja továbbadni. Állítólag "felújítva". Ilyen erővel én is meghírdethetem jófogáson, vaterán, hardveraprón, és akkor jobb áron tudom eladni"
Egy eszközök tartós bérbeadásával foglalkozó cég nem fog a bérlésből visszaérkezett, nullára leírt eszközök javításával, felújításával foglalkozni, arra saját (al)vállalkozást alapítani. És itt nem 1-2- eszközről szokott szó lenni, hanem mondjuk egy raklapnyi telefonról vagy laptopról, random állapotban, amik az adott bérbeadó cég számára "nyűg"-öt jelentenek, és örömmel adják el egyben valakinek, aki az így kapott kupacból igyekszik értelmesen eladható használt terméket csinálni.
A hardveraprón ás társain egyébként gyakoribbak a random nepperek, emiatt nagyobb a kockázata is, mint annak a 2-3 (esetleg négy) jól bejáratott wenshop-nak, amik ilyen felújított laptop-okat és egyéb IT eszközöket árusítanak - garanciával.
Pár éve, még a pandémia előtt bevittem a vodkafonhoz a lecserélt eszközöket, amiket a szerelő lazán otthagyott. Úgy néztek rám, mit az ufóra. Hát hogy ezzel ők micsinájjanak. Aztán látták, hogy nem tágítok, végül firkantottak egy jegyzőkönyvet, hogy leadtam, de csak nekem adtak egy példányt, maguknak nem. Szerintem a nap végén az egészet kidobták a kukába.
Nekem a Digi-vel volt majdnem hasonló esetem: régi lakásba behúzták az UTP-t, de a docsis dobozt otthagyta a szerelő. Én meg visszavittem... Igaz, rá volt firkálva az oldalára alkoholos filccel, hogy "szar", de mondom fene tudja, nem az enyém, hanem az övék, csináljanak vele azt, amit akarnak... Aztán csak átvették, bár néztek, mint borjú az új kapura...
Igen, illett volna megvárni, amíg tudsz konkrét típus(oka)t mondani. Nem mindegy, hogy lehet-e tenni rá pl. OpenWRT-t stb.
Hol vagy Hajbi? Bármit írsz, nyomok rád egy szavazatot.
https://www.esp8266.org/
Írtam.
pont ma meselte egy kollegam hogy latta valahol hogy egy ipse kiforrasztotta a flasht egy ilyen routerbol visszafejtette a firmwaret aztan atirta es visszarakta. ha nagyon kell megszerzem az url-t, de nyilvan tipus fuggo es kell hozza nemi barkacserzek (plusz speci eszkozok) hogy megvalositsd :)
Kapcsolódó téma, kb. ugyanez, csak a magenta multitól: https://hup.hu/node/172166
Szedd szét és fényképezz nagy felbontásban, hátha a mindenféle alkatrészek beazonosíthatóak......ezután többet fog tudni mondani bárki....
Btw régóta gondolkodom, hogy van-e már DIY barát weboldal ahol bármely boardról találok nagyfelbontású képet?
találtam egy ilyen oldalt: https://www.elektroda.com/rtvforum/forum507.html