eSzemélyi - adatok kiolvasása

Fórumok

Sziasztok!

Közületek foglalkozott már alaki ezzel a témával?
Cégünk befektetési arannyal foglalkozik és ennek folyományaként gyakorlatilag mindenkitől el kell kérnünk a személyi igazolványát. Döntő többségében már mindenkinek eSzemélyi formátumban van meg. Felmerült bennünk az, hogy ha már úgyis oda kell adják a személyit, akkor az ügyfélszolgálatos munkáját meg tudnánk könnyíteni azzal, hogy egy megfelelő olvasó segítségével eleve beolvassuk a rendszerünkbe az adatait és nem kellene azt kézzel begépelni.

Lehetséges ennek a megvalósítása? Csak azokra az adatokra volna szükségünk, amik rá is vannak nyomtatva. Ha igen, merre induljak el?

Gábor

Hozzászólások

A hátoldalon a kacsacsőrök közti szöveg elég jól ocr-ezhető, maszkolható, így a nem eSzemélyi kártyák is könnyen feldolgozhatóak.

CAN számmal egyszerű, anélkül meg Pintér Sanya :) 

Some technical detail with the Hungarian ID card I found interesting, however. It seems to use the CAN to unlock the eSign application (via PACE) and then the Signature PIN seems to be verified in the resulting SM channel so that the signature key can be used. The same process is (was) used for the German ID card. So maybe it is possible to support your card in OpenSC (PKCS#11) with some managable effort...

Ezt az a csóka írta akinek az Idomsoft egy az egyben, megkeresés nélkül lenyúlta a cuccát a mobil olvasó appjukhoz (Fidesz és a GPL).  :) De neked szerintem nem is ez kellene hanem az e-ügyintézéses móka része. 

tudtommal kod nelkul semmi se olvashato ki, a sajat appjuk is keri a kodot addig semmit se mutat

igen, pin nélkül nehéz lesz. Azaz a CAN számmal (rá van írva :)) ki lehet olvasni (a szép színes fényképet is amiben bennehagynak minden exif adatot :))

The ePASS application performs similar functions to the chip in the passport. This functionality of the chip enables the eID card to be used as an electronic travel document in compliance with international standards [ICAO 9303], bringing the eID card to the level of passport security in the electronic space. After the mutual authentication of the card reader and the chip, the data on the chip can be read by entering the CAN number or by reading the MRZ mcode. (For fingerprint reading, special authorisation – for border police purposes – is required!)

https://eszemelyi.hu/en/to-our-partners/

Kár, hogy magyarul nincs. :)

Az eSzemélyiben lévő adatok egy NFC-s telefonnal is kiolvashatók. Az IdomSoft meg társai ahhoz kell, hogy ha te hozzá akarnál férni a nem szabványos smartcard alkalmazásokhoz, például az elektronikus alíráshoz.

Viszont az eSzemélyiben van szabványos smartcard app is, ami az adatokat tárolja, az ICAO 9303 szabvány írja ezt le, és ez EU előírás is. Ha az EU tagállamok közül valaki NFC-s személyazonosítót ad ki, az ICAO 9303 szabványt kell támogatnia.

Lásd: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019R1157

E rendelet alkalmazásában az ICAO 9303. sz. dokumentumában meghatározott azon jellemzőket kell figyelembe venni, amelyek biztosítják a globális interoperabilitást többek között a gép általi olvashatóság és a szemrevételezés tekintetében.

Az uniós polgárok számára kiállított tartózkodási okmányoknak tartalmazniuk kell olyan meghatározott információkat, amelyek biztosítják, hogy azokat az összes tagállamban ilyen okmányként azonosítsák. Ez meg kell, hogy könnyítse az uniós polgárok számára, hogy éljenek a szabad mozgás jogával és az ehhez kapcsolódó jogokkal, ugyanakkor a harmonizáció nem lehet nagyobb mértékű, mint ami a jelenlegi okmányok gyengeségeinek kiküszöbölése érdekében helyénvaló. A tagállamok szabadon megválaszthatják, hogy milyen formátumban állítják ki ezeket az okmányokat, ám azokat csak az ICAO 9303. sz. dokumentumában szereplő előírásoknak megfelelő formátumban állíthatják ki.

Androidon pl. ez az app bőven elég: https://play.google.com/store/apps/details?id=nl.innovalor.nfciddocshow…

Komplet megoldásunk van személyi, útlevél jogosítvány kezelésére.

Nem mindenkinek van személyi igazolványa, nem kötelező, a jogosítvány/útlevél/személyi igazolvány közül bármelyik elegendő az azonosításhoz Magyarországon.

Mivel ebből a jogosítványban nincs elektronikusan kiolvasható adat, az útlevél meg más szabványú, mint a személyi, én az ún. Machine Readable Zone (MRZ) kiolvasására hagyatkoznék, erre vannak célhardverek (MRZ scanner a neve). Használjuk mi is, pont azért, mert nem alapozhatunk arra, hogy mindenkinél személyi igazolvány van, pláne nem arra, hogy eSzemélyi. Viszont Machine Readable Zone van útlevélen és személyi igazolványon is. A problémád akkor lesz, ha valakinek csak jogosítványa van mint személyazonosító igazolvány, mert azt semmilyen szabványos formában nem lehet géppel beolvasni.

Köszi. Meg tudnád mondani az eszköznek a típusát, amit használtok? Semmi tapasztalatom nincs ebben az irányban.

Azt tudom, hogy nem mindenkinek van eSzemélyije. Nem az a cél, hogy csak ezzel lehessen adatot rögzíteni, hanem az, hogy a manuális rögzítést gyorsítsuk meg akkor, ha erre van mód. Ez az ügyfeleknek is komfortos lenne, hisz gyorsul az ügyintézésük.

Gábor

Ha jól emlékszem, ez, vagy valami hasonló ettől a gyártótól: https://www.thalesgroup.com/en/markets/digital-identity-and-security/go…

 

A 2021-ben megrendezett foci Európa-bajnokságos is valami hasonló eszközzel ellenőrizték az iratokat, azonosítani kellett magadat a jegy miatt. Betette az adminisztrátor a szkennerbe a személyit/útlevelet külföldiek esetén, az kb. 1 másodperc alatt kiírta az adatokat, lecsippantották a jegyet, ellenőrizték, hogy a jegyen lévő személyes adat ugyanaz.-e, mint a személyiben, és kész, mehettél be.