okosteló tiszítása, mivel?

ti mivel szoktátok tisztítani a telótokat?

pl.: bejöttök vmi piszkos helyről, akár covid idején

alkoholos vmi eldobható, egyenként csomagolt kendővel?

v. vmi mással?

köszi bármi tapasztalatot!

Hozzászólások

domestos törlőkendő

csak egy kicsit az érzékeny kezűeknek bántja a bőrét egy idő után (nekem éppen nem)

Egyszer használatos szemüvegtisztító kendő, de csak amikor kell. Néha bedugom a csap alá, ha nagyon dzsuvás (sár, tengervíz, stb.)

Tudom, gusztustalan baktériumtenyészet minden telefon. :)

A hangszórórács tisztítására nekem a gyurmaragasztó (putty, UHU Patafix, Pritt Multitack) vált be. Rá kell nyomkodni a rácsra, és kiszedi az apró lyukakból a koszt. Más nehezen hozzáférhető helyekre is jó, pl. a kijelző és a ház találkozása.

Ha mazgas a kijelző, akkor nadrág/pulcsi/polo val megdorzsolom oszt jónapot  ...

Fedora 41, Thinkpad x280

Érdekes kérdés ez. Magam sem fóliáztam soha; nem azért veszem a super amoled-et, hogy egy fóliát nézzek.
Tokot sem szeretem, mert vastaggá, bumfordivá, nem ritkán egy kézzel használhatatlanná teszi a szép telefont.

Másfelől viszont ha sportolsz a telefonnal, akkor el kell fogadni, hogy rendszeresen úszik az izzadságodban, esetleg pörög párat az aszfalton (sikerült futás közben az övtáska mellé tenini).
Így a jelenlegi telóm kijelzője is gyakorlatilag szanaszét van törve (bár nem pókhálós).
A hajlított szélű kijelzőn amúgy se marad meg sokáig a fólia az ismerősi körben tapasztaltak szerint.

monitor tisztító, L15 izopropil alkohol, fültisztító pálca, kozmetikai vattakorong

display - monitor tisztító,  minden más izopropil

Normal esetben langyos, szapanos viz es tiszta torolkozo.

Ha rahalt egy oposszumcsalad, akkor valami erosebb.

Én megmosom csap alatt langyos vízzel és folyékony szappannal. Vízálló.

A magyar ember jelképe a hátrafelé nyilazás. Vakon rohanunk a semmibe, miközben a múltunkat támadjuk.

hygi + konyhai papírtörlő. Időnként a kijelzőt - a rajta lévő fóliát pontosabban -, és a kamera plexit mikroszálas törlőkendővel

Alkoholos torlokendo, mikropluss kendo.

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Szerkesztve: 2023. 04. 21., p – 04:24

Én simán 99%-os izopropil alkohollal. Pár éve 4 ezresnek megfelelő valutáért vettem egy 1 literes flakonnal, még több mint a fele megvan. Mindent azzal pucolok, nem csak telót, de szemüveget, kijelzőket, CPU/GPU hűtőt (odaszáradt pasztát leszedni róla például). Még sebet fertőtleníteni is jó. Van szál mentes kendőm, de van, amikor puha klolytópapírral felitatva törölgetek vele.

Mivel alkohol, a zsírt, maszatot oldja, és még fertőtlenít is. Nem szárad foltosan, lévén hogy gyorsan párolog.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Ebben igazatok lehet. Nekem egyelőre csak egy szemüvegem van, csak vezetésnél hordom, ritkán kell tisztítani. Eddig abban nem tett kárt, igaz üveg, nem műanyag, és szerintem különleges bevonat sincs rajta, így lehet csak mázli, hogy elkerült ez a rossz tapasztalat. Aki emiatt aggódik, próbálhatja 50%-ossal, vagy akár még hígítottabbal is. A legtöbb szemüvegtisztítóban is épp ugyanúgy valamilyen alkohol van.

Otthon magyarban kijelzőkre bevált még a Victoria Screen Cleaning Spray, 250 ml-es, szórófejes, de azt itt a UK-ben nem lehet kapni. Annak a hatóanyaga propilén-glikol, az is egyfajta alkohol, azt nem tudom milyen töménységű, meg szemüvegen azt még nem próbáltam.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Furcsállom mennyien használnak különböző típusú alkoholokat itt is, én őszintén szólva úgy tudom (úgy olvastam kb. minden user manualban) hogy semmiféle képernyőn sem kellene, ezt tanácsolom általában másoknak is okostelefonnal vagy laptoppal kapcsolatban, mert azokon is van bevonat.

[insert line here]
B.C. 3500 - DIY Vehicle / A.D. 30 - DIY Religion / A.D. 1991 - DIY OS

Rendben, valószínű igazatok van, ha ennyien mondjátok. Pont most ma jött szembe ez a rövid videó is, ugyanebben a témában. Lehet tényleg csak szerencse, hogy nekem még nem tett kárt semmiben. Az is igaz, hogy valószínű sok ember rosszul használja az alkoholt a képernyőn, annyit raknak rá, hogy úszik az egész, aztán nem törlik le rendesen, és lehet ezért marja szét. Én egy elég keveset itatok fel a kendőre, és teljesen szárazra törlöm vele az egész képernyőt, telót, vagy amit épp pucolok. Nem áztatom el, nem hagyom nedvesen, hogy ússzon az egész.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

par honapja neztem utana a monitor tisztitatasa miatt, akkor azt irtak sok helyen egybehangzoan, hogy csak az isopropyl alkohol hasznalhato erre, a tobbi (etil stb) nem, mert azok karosithatjak. a telefon annyiban mas, hogy ott valami uveg van elotte es azon nem szokott bevonat lenni.

Plusz amint már írtam, minden monitor/szemüvegtisztító folyadékban, sőt, ablaktisztítókban is, amit ekként hoznak forgalomba, van alkohol. Lehet nem metanol, nem izopropanol, lehet nem 50-90%-os töménység, de alacsonyabb koncentrációban valami alkoholszármazék mindig van benne, propilén-glikol, glicerin, vagy valami más helyettesítő, aminek van -OH csoportja. Mindenképp tesznek bele, a zsíroldó és elpárologtató hatása miatt.

Nekem az a Victoria képernyőtisztító otthon M.o.-n bevállt, de azt itt kint a UK-ben nem lehet kapni, tényleg ötletem sincs, hogy ha nem izopropanol, akkor mit használjak erre. Régebben tisztítottam képernyőt olcsó ablaktisztítóval is, de az nem vitte le olyan hatékonyan. Kárt az se okozott a képernyőben, valamennyire meg is tisztította, de nem volt ideális.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Hát nekem már egy pár drágább kijelzőm bánta mikor nem is alkohollal, hanem kimondottan monitortisztítónak mondott átitatott kendővel töröltem. (És még szárazra is töröltem utána.)

Az egyetlen dolog, amivel monitort lehet tisztítani úgy hogy ne félj attól, hogy lemarja a bevonatot a kijelzőről, az a tiszta víz.

Desztillált vizet még nem próbáltam, de kétlem, hogy a zsírt az leoldja. Persze ki tudja, lehet teszek vele próbát. Igazából meg ez a monitorgyártóknak is a hibája, hogy ha a képernyőjük nem bír semmit, se alkoholt, se a monitortisztítóknak mondott termékeket, akkor áruljanak hozzá való, hozzá gyártott tisztítószert, aminél garantálni tudják, hogy tisztítja is, és nem is tesz benne kárt. Valahogy tisztítani kell, most nehogy már azért ne pucolja senki, mert jajj, minden árt neki.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Azt konkrétan nem, hogy átitatott kendővel nem szabad, ez van benne: 

A számítógép képernyőjének tisztítása

  1. Kapcsolja ki a számítógépet, húzza ki a tápkábelt, és válasszon le minden csatlakoztatott eszközt.

  2. A számítógéphez mellékelt textildarabot csak vízzel nedvesítse. (Alternatív megoldásként tiszta, puha, szöszmentes textilt is használhat.) Törölje át a képernyőt.

Fontos: Ne tisztítsa a képernyőt acetont tartalmazó tisztítószerrel. A képernyő tisztításához ne használjon ablaktisztítót, háztartási tisztítószert, aeroszolt, oldószert, ammóniát, súrolószert, illetve hidrogén-peroxidot tartalmazó szert. 

FIGYELMEZTETÉS: Ne permetezzen tisztítószert közvetlenül a képernyőre. A tisztítószer belefolyhat a kijelzőbe, és kárt okozhat.

Ez konkrétan alkoholt nem ír. Bár az oldószerbe beleférne, de az is elég tág fogalom. Acetont, hidrogém-peroxidot, ammóniát, súrolószert, hipót, savat valóban nem szabad, azok nagyon agresszív megoldások. Egy hígított alkohollal vagy monitortisztító folyadékkal sok probléma nincs, főleg, ha nem hagyod a képernyőt benne úszni, hanem mindjárt törlöd végig száraz kendővel is.

Továbbá azt tényleg jól írja, hogy közvetlenül permetezni nem ajánlott, mert elkezd folyni lefelé a kijelzőn, és befolyhat kávához, résekbe. Ha valaki permetezi is, akkor vízszintes legyen a kijelző, teljesen párhuzamos minden síkban a talajjal, és csak nagyon keveset szabad permetezni, tényleg egy kicsi permetnyit, amit szét lehet teríteni rajta.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Érdekes, mert ugye azt írja, csak vízzel nedvesítse, de utána valamiért még fel is sorol a minden, ami nem víz kategóriából néhányat.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Nyugaton ezt használják. Orvosok is. Rubbing alcoholnak is hívják, rendesen, hivatalos, sebfertőtlenítésre használt készítményekben is alkalmazzák, nyilván ott nem 99%-os töménységben általában, de csak az ára miatt. Meginni nyilván nem szabad. Otthon magyarban még patikus ismerős adott 50-90% töménység közötti etil-alkoholt, az is ugyanolyan jó sebre, csak azt nehezebb venni.

Nem mérgező nyílt seben, de egyes orvosok itt a UK-ben sem ajánlják nyílt seb fertőtlenítésére, csak általános fertőtlenítőnek (eszközökre), bőrre akkor, amikor nincs nyílt seb. Nem a mérgezőséggel indokolják, de szövetroncsoló hatása van, és emiatt a seb gyógyulását lassíthatja. Én viszont jobb híján alkalmazom, mert 1) úgyis van (nem erre a célra vettem ugyan), 2) inkább roncsolja a szövetet egy kicsit, gyógyuljon lassabban a seb, de ne fertőződjön el, mert az sokkal rosszabb. Annyit nyilván nem teszek egy sebre, hogy az egész úszik benne, és felszívódjon. Alig pár ml-t, épp annyit, amit fertőtlenítő kendőkre is tesznek. Ez az acetonná alakulás akkor veszélyes, ha van olyan hülye, aki megissza, de ez figyelmeztetésként rá is van írva minden ilyen izopropilos flakonra, hogy inni tilos.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Az izopropil alkohol általában 90%-os. A furcsa az, hogy az alkohol fertőtlenítő hatása nem lineárisan függ a töménységtől. Az etilalkohol maximuma valahol 70% körül van. Ha nem valamilyen komolyabb fertőtlenítővel akarunk nekiesni egy sebnek akkor a patikában kapható 70%-os alkohol az ideális. Nem kerül sokba és egy deci rettenetesen sokáig tart - reméjük nem sebesülünk nagyon gyakran :-)

Az a 70% valójában 96%: https://floravita.superwebaruhaz.hu/gyogyszertari-alkohol-etanol-1000-m…

Úgy emlékszem, hogy lehet tovább töményíteni, csak nem desztillálással.

A magyar ember jelképe a hátrafelé nyilazás. Vakon rohanunk a semmibe, miközben a múltunkat támadjuk.

Nem keverem a kettőt. Izopropilból és metanolból is van 50-90-akárhány százalékosig minden, attól függ, hogy milyet veszel, mihez jutsz hozzá. Metanolból 96% a maximum töménység, izopropilból 99,98 körüli. A lényeg nem is ez, lehet venni 50-70%-osat is. A lényeg, hogy fertőtlenítsen, zsírt, maszatot oldja le, és elpárologjon. Töményet én csak azért vettem, mert alig volt drágább, mint a leghígabb változat. Valamint igen, pont azt mondom, hogy sokáig kitart egy deci is, nálam kb. 2-3 deci fogyott 3+ év alatt, nem is mind sebre, kijelzőre, hűtőtakarításra, még ablaktisztítóhoz is keverek egy kicsit.

Amit még nem említett senki: az alkohol másik hátránya, hogy erősen gyúlékony, nem érdemes egy helyen túl sokat tárolni belőle emiatt. A másik, hogy gyereknek elérhetetlen helyen kell tárolni, igaz általában ezek ilyen gyerekeknek biztonságos, trükkösen nyitható zárkupakkal jönnek, amit még felnőtt is nehezen nyit ki, ha nem tudja hogy működik.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Angol eBay-ről rendeltem, kb. 6-8 font között volt, már nem emlékszem, tradechemicals nevű céges kereskedőtől, azt most nem találom, de itt van hasonló, ahol az 1 literes jelenleg 7,2 font, azaz kb. 3k forint. Akkor elég magasan volt az ára, kezdődött a covid, és mindenki kézfertőtlenítős mánia miatt vette. Ha M.o.-n kell, akkor ilyesmit hoz fel a kereső, itt csak 2k forint, de ez lehet régről kint maradt ár, meg lehet nincs is készleten. A töménysége mindig változik, van, aki 90-99,9%-osként árulja.

Igazából nekem megfelelt volna a 250 ml-es, 50%-os is, de az majdnem annyiba kerül, mint az 500ml-es 70%-os, ami meg szintén nem sokkal olcsóbb az 1000ml-es, 99%-osnál, ilyen 400-500 forintos különbségekről beszélünk max. Gondolkoztam az 5 literesen is, mert az még kedvezőbb árra jön ki, de annyi az életben nem fogyott volna el. Ez az 1 literes is kitart majd az idők végezetéig, most néztem, nemi is a fele, hanem kb. 80%-a megvan még, alig fogyott el az ötöde 3+ év alatt. Meg úgyse romlik.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Én az oldószerre gondoltam, hogy az a lakkbenzin. Az IPA mint festékek és lakkok hígítója, ilyesmiről nem hallottam. Egyébként a Covid járvány idején forgalmazott kézfertőtlenító gélek egyik összetevője is az IPA. Önmagában jó zsíroldó, kiszárítja a kezet. A mobiltelefon és monitor felületével az a baj, hogy nem mindig üveg, hanem lehet rajta pl. polarizátor vagy egyéb műanyag fólia, ami nem tolerál mindenféle vegyszert. Szerintem ha tisztítás és zsíroldás a cél, akkor folyékony szappan, víz és mikroszálas kendővel szárazra törlés biztosan nem károsít.

Szerkesztve: 2023. 04. 21., p – 09:34

(troll) Okostisztítóval, mi mással?

Csap alatt langyos szappanos vízzel. Csak kézzel, nem használok semmi kefét vagy ilyesmit.

Ha csak a gyerekek tapogatták össze banánevés közben vagy ilyesmi, akkor gyakran szappan nélkül, csak simán víz alá betartom, megdörgölöm egy kicsit az ujjammal és kész is.

Annyi, hogy a szilikon tokot leveszem és külön mosom a tokot és a telefont.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Farmerzseb megtisztítja azt. Eszterga, flex mellé meg nem kell odavinni.

pl. a kalapacs nagyon hatasosan eltunteti az ujjlenyomatokat a kijelzorol.

Van egy App, azt elinditom, es hopp, minden tiszta lesz. :-)

Izopropil alkohol, ha sok a retek, amúgy csak mikroszálas vagy milyen törlőkendő, amilyen a szemüveghez is jó. Egyenként csomagolt nedves törlőkendőt nem használok, mert nem akarom a Gréta nevű undorító rémet megidézni.

denaturalt szesz, izopropil alkohol, vagy gyogyszertári 70 valahany %-os etil alkohol. 

Szerkesztve: 2023. 04. 27., cs – 14:34

Ha már mindenki alkohol specialista, kérdezném tőletek, hogy kocsiról fenyőgyantát ténlyeg érdemes-e isopropil alkohollal eltávolítani? Vagy ki mivel csinálná?