Enterprise 128 + Floppy

Ez volt az elso szamitogepem, viszont csak kazetta volt hozza, igy kb. mindig irigykedve jatszottunk inkabb a panelszomszednal, hiszen ott egy C64 volt, sokkal tobb jatekkal es nem csak a csigalassu kazetta, hanem floppy is volt hozza. Eltelt azota tobb evtized, majd szembejott egy brit figura videoja, amibol kiderult, hogy hazilagosamn is lehet ezt-azt pimpelni a szamitogephez.

Valamikor, 10-12 eve megtalaltam a gepet, akkor a telefon jack kimeneterol inditottam rajta 1-2 programot, majd el lett pakolva, mert ennel jobban nem mozgatta meg mar a fantaziamat. Azota, sok-sok viz lefolyt a Dunan, barati viszonyba kerultem a forrasztopakaval, illetve van mar itthon 3D printer is, ugyhogy semmi sem gatolhatott meg abban, hogy memoriabovito es floppyvezerlo nyakokat rendeljek (nyilvan, ebbol is tobb van, mint amire szuksegem van) a publikusan elerheto gerber fileokbol es megprobaljak magamnak osszerakni egy floppyvezerlot. 

Ures nyakok
Ures nyakok

Egy nagyobb marek alaktreszre van szukseg a cuccok osszerakasahoz (EEPROM, egy csapat 7400 sorozatu IC, SRAM, illetve egy WD1770/1772 a floppykontrollerhez), kb. egy honappal ezelottre minden megerkezekett, voltak konnyen, voltak nehezebben es voltak dragabban beszerezhetoek, de a vegere, hala a minimalis rendeles fogalmanak, joval tobb alkatreszem lett, mint amire tenyleg szuksegem van. A floppyvezerlon osszesen 2 SMD alkatresz van (5V regualtor es egy induktivitas), a maradek kb 99, az mind THT, a memoriaboviton viszont, minden SMD a csatlakozok kivetelevel. 

 

3x 512 kB memoriabovito
3x 512 kB memoriabovito
A gyari 64 kB vs modern 1536 kB bovito
A gyari 64 kB vs modern 1536 kB bovito
Floppy vezerlo kartya
Floppy vezerlo kartya

Mar kb, ezt is egy kisebbfajta csodanak elem meg, marmint, azt, hopgy "szamitogepalkatreszt" epitek, holott eddig csak mikrovezerlokkel szorakoztam (igaz, azok szerintem siman megeszik kb reggelire az Enterprise Z80-at tok mind1, hogy segit-e neki Nick es Dave :D). Floppy vezerlo dobozbol nem nagyon talaltam semmit, ami megfelelt volna az elkepzeleseimnek, igy elo kellett kapnom az Autodesk Fusion 360-at, majd nekiallni melyebben megtanulni a parametrikus designolas muveszetet. 

Ezt-azt terveztem mar benne, de egyik komplexitasa sem foghato, egy ilyen komplex "valamihez". Olyan dobozt "almodtam", amibe bele tudom szerelni a kartyat es a driveot is majd ezt igy egyben tudom radugni a gepre. Ha esetleg nem 1, hanem ketto driveot szeretnek belerakni, akkor legyen ra lehetoseg. Menetkozben, aztan szokas szerint jottek a problemak, amiket mind-mind bele kellett tervezni a projektbe. Most, mikozben ezen sorokat irom, eszembejutott meg 1 megoldando feladat :D. Az elkeszult vegeredmeny pedig, egy allithato magassagu doboz lett (menetes talpak), amelybe egy vagy tobb (parametrikusan allithato) 3.5"-os drive helyezheto es mindez kozvetlenul radughato a szamitogepre. Ha lenne egy fekete driveom, meg szebb lenne/lehetne a vegeredmeny. Itt egy rovid video, ahogy a doboz parametereit tekergetem a Fusion 360-ban.

 

Elolrol I.
Elolrol I.
Elolrol II..
Elolrol II.
Hatulrol I.
Hatulrol I.
Hatulrol II.
Hatulrol II.
Alulrol I.
Alulrol I.
Elolrol III. (bekapcolva)
Elolrol III. (bekapcolva)
Belulrol I.
Belulrol I.
Belulrol II.
Belulrol II.
Kitekerheto labak
Kitekerheto labak
Drive tavtartokon
Drive tavtartokon
Belso szerelvenyek
Belso szerelvenyek
Osszerakva I.
Osszerakva I.
 
Osszerakva II.
Osszerakva II.
Osszerakva III.
Osszerakva III.
 

7 eve mar, hogy thingiverse-re felkerult az elso 3D nyomtathato tervem (Philips Hue kapcsolo adapter), de ez az elso ilyen nagy valami, ami ennyire komplex. Ha azt mondja nekem valaki 35 eve, hogy nem baj, ha nem rendelkezel floppy meghajtoval, majd keszitessz egyet, akkor kb, kinevetem :D. Jelenleg viszont, kezdem ujra felfedezni ezt a gepet es a floppy nyujtotta/nyitotta lehetosegeket. Peldaul, a gepen futo CP/M kompatibilis rendszer alatt, mar siman talalkozhattam volna ezen a gepen is a Turbo Pascal 3.0-val, de az sem elhanyagolhato szempont, hogy kb a 4-5 perces kazattas betoltesi idok, 1-2 masodpercre redukalodnak.

Screencaptureom nincs a geprol, mert noha, analog, 15 kHz-s RGB jon ki belole, ezt nehan eszkozbe tudom csak bedugni (LG TV SCART dugoval, BenQ projektor, Dell IPS monitor), minden mas (a capture eszkozeim is) eldobja out of sync uzenettel. 

Hozzászólások

Szerkesztve: 2023. 04. 12., sze – 08:13

Nice post.

Az RGB-nél a probléma lehet, hogy invertált TTL HSYNC, VSYNC, CSYNC és 0-4V-os RGB jön ki a Zűrhajóból és ezt nem minden digitalizáló kártya tudja megemészteni. A másik tipikus probléma, hogy egyes digitalizáló kártyák nem eszik a 15kHz-es RGB-t vagy a kompozit RGB-t. Harmadik probléma, hogy az RGB nincs bufferelve és a digitalizáló eszköz gyártókra lett bízva, hogy most nekik a lezárás az 10k vagy 75 Ohm. Végül, de nem utolsó sorban, a 15kHz nem 15kHz...
Első lépésként az A3 kimenetről kijövő monokróm kompozit videót (2.5Vpp csak, hogy ez se legyen szabvány) megpróbálni rákötni a digitalizáló eszköz kompozit bemenetére. Ha van kép akkor lehet kezdeni voodoozni a jelek invertálásával.
Aztán meg kell nézni, hogy mekkora a bemenő impedanciája a digitalizáló kártyádnak. És a többi...

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Szintillesztesre nyilvanvaloan benn vannak az ellenalasok, valamint a 7408/7414-ek mindenfele permutaciojat kiprobaltam. De ez nem Amiga, hogy ilyesmire szukseg legyen (ott elvileg, ha tul nagy a terheles a sync labakon, akkor atugrik "van genlock mod"-ba, igy varna az input syncet, ezert teszel ra buffert, mert kitudja, hogy a radugott megjelenito mennyire terheli a kimenetet). Szoval, aminek out of sync, annak out of sync, de elegge a VGA szabvanyon kivuli ez a frissites, tehat, megbocsajthato, ha scalerre lenne/volna szukseg. Az analog mono kompozitot probaltam tv tunerrel, de szinek nelkul nem meno (bar, CP/M-hez boven jo lenne az is). Mivel a nativan hasznalt megjelenitoimnek (projektor es tv) megy gond nelkul, igy a kozvetlen rogzithetoseg nem is szempont.

 

szerk: egyebkent, az LG TV-tol elvarhato, hogy ezt SCART-on megegye, a Dell monitornal a specko alapjan nem is kene mennie, de megis megy, egy-egy Samsung es Belinea monitorral out of sync van, a projektor a specko alapjan tamogatja ezt a modot es a valosagban is mukodik.

Monitornál ha nincs scart vagy kompozit bemenet akkor nem kötelessége, hogy megegye VGA bemeneten keresztül a 15kHz-et. Anno, a korai Multisync monitorok tudtak eddig lemenni. Ráadásul az új digitális monitoroknál, nincs scanline streching, tehát ezeknél, nem az van, hogy sorszinkrontól, sorszinkronig tartó jelet darabolja fel a felbontásának megfelelően, hanem vesz mintának n darab sorszinkkron impulzust és ha az általa ismert szabványoknak a 15kHz-es jeleinek a tartományában van, akkor annak megfelelően próbálja felbontani, ha meg nem jó, akkor kiteszi az "ígyjártál" feliratot.

A Zűrhajóból kijövő RGB nem azonos az analóg SVGA jellel, pl. az R96 ellenállással a kopozit szinkron rá van mixelve az RGB vonalakra. Az R54-R71-ig menő ellenállások a R93-R96-ig akotják a video DAC-ot és ez a háló direktben ki van kötve az B4 A11 A31 vonalakon a csatlakozóba. Emiatt nagyon nem mindegy mi kerül a túlsó végén rá lezárásként.
AD723-al lehet építeni megfelelő, bufferelt kompozit vagy C/L kimenetű adapter, amit utána már jól lehet grabbelni.

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

A folyamat elejen, mielott nem ertem el a projektor manualjaban, a 15kHz RGB supportig, az AD724/725-ot neztem, mint opciot (ez jelenleg is beszerezheto a hestorebol), amivel szeparalt feny/szin jelet tudnek kesziteni az RGB-bol. A neten megtalaltam a regi modot (amivel szines kompozit kijonne), de azt elvetettem, mert a CP/M resze erdekel, a soha nem latott jatekokon kivul leginkabb a gepnek (a kompozit meg nem baratja a 80 karakteres szoveges modoknak). Egyebkent, ugy gondolom, hogy jobb minosegu rogiztett kepet eredmenyezne az RGB kimenet egy OSSC-vel, vagy RetroTinkkel HDMI-re alakitott rogzitese, mint az AD723 es egy TV tunder/digitalizalo kartya kombo (ebbol mondjuk pont van2000 koruli PCI-os verzio (de szerintem ezen, csak kompozit van), es egy 2006-os USB verzio is, ehhez pedig dongledzsungel van, talan akad kozte SVideo bemenet is).

Grat, tök jó lett!

Én is régóta tervezgetem, hogy csinálom majd az EP128-amhoz Floppy kezelést, csak még nem értem el addig :)
Én dual floppy olvasót fontolgatok, amiben az egyik olvasó valóban egy floppy meghajtó, másik pedig egy GoTek floppy emulátor amivel ugye lehet pendriveot is kezelni. 

Szépen megküzdöttél a feladattal.

Bár az ilyen utánépítéseknél zavart érzek az erőben. Sajnos a "brit figura videoja" helyett, annak idején kis országunkban is lehetett wdc+512kB ram kártyát kapni vagy összerakni. Ezt megfejeltem még néhány dologgal.

A Spectrum játékok "lementésére" is használható, lítiumelemes 128kB sram . (32x8kB) A játék betöltése után egy gombnyomásra a ramból rom lett, majd egy reset után már lehetett menteni. Tehát összesen Enterprise 768k született. ;)

Turbó Enterprise. Küzdöttek páran a 8->12MHz átalakítással, csak az átkapcsolás nem ment, lefagyott a gép. (Egyes játékokhoz kellett a 8MHz.)  Az Z80 adatlap alapján terveztem egy szinkron átkapcsolót, amely nem sértette az órajel min. H/L időzítését.  A Z80 helyére foglalat került és néhány dróttal az átkapcsoló áramkör.  A turbó módot hw, sw, hotkey és soft reset segítségével is lehetett váltani.

Az áramkör nem tetszik, mert feleslegesen keverve tartalmaz SMD és lábasjószág alkatrészeket. (pl. a diódák és néhány ellenállás) Az LS tokok helyett manapság HCT lenne korszerű. És különben is, mi szükség a tápra és a foppyra, ami elavult és nehezen beszerezhető. A wdc-t érdemes lenne mikrokontrollerrel emulálni, amely kezelhetné a háttértárat. A háttértár lehetne flash és/vagy sd kártya. A mikrokontrollerhez csatlakozhatna IP modul (direkt vagy soros), amivel lemez csere helyett hálózaton keresztül is lehetne írni-olvasni az emulált floppy(ka)t.

Nagyon kedveltem ezt a gépet, mert a munkát haza lehetett vinni DOS alól. ;)

- A floppy IBM kompatibilis.

- ISIS-II -> Macro 80 (Később egy haver áttúrta a m80+l80-at pc-re.)

- Turbo Pascal 3.1 -> 3.0

- Word Star 3.40 ->3.30

Nekem anno, semmi nem volt hozza, de nem csak nekem, a kornyekemen se senkinek. Nem fovarosikent igy elegge kiesett ez a dolog. Joystick adaptert nem tudtunk anno vasarolni, mert a helyi Centrumban az "epp nincs, de lesz majd", "nincs, de lesz majd", "jott 1, de mar el is vittek" mondatokon kivul, mas erdemben nem volt. 

Vehettem volna pl SD olvasot, de a floppyn kivul, minden mast idegennek erzek itt, plane mivel drive es floppy is volt itthon, igy meg se fordult a fejemben, hogy mas legyen. Amibol a HCT volt az olcsobb, ott HCT van benne, amibol az LS, ott LS, azt pedig nem banom, hogy 7805 helyett inkabb ez a kapcsolouzemu tapegyseg van rajta. Sott, ki lehetne cserelni a gep belsejeben is a 7805-oket nem melegedo, kapcsolouzemu megoldasra. De mivel az a resze mukodik, igy nem bantom.

GoTek-en gondolkodok, de egyelore 15-20 lemezzel, amit cserelgetek, boven elvagyok. Az biztos, hogy zsenialis huzas volt az IBM-es floppy kompatibilitas, emiatt fel is merult bennem, hogy ez lehetett volna kb az egyik legnagyobb selling point a gep mellett. Kar, hogy az ido, illetve a piac nem igazolta ezeket a dolgokat.

Vagy két hete kezdtem el feltúrni a régi cuccaimat, mert az egyik "raktáramat" ki kell pakolnom, szóval lesz egy csomó eladó 8 bites cuccom :S

 

Mindeközben viszont elkezdtem összegyűjteni a gyári EP128 kazettáimat, és találtam pár cartridge-t, amiről semmi emlékem nincs o.O szóval még ebben a hónapban EP128 napjaim lesznek. Legalább kicserélem a billentyűfóliát is, mert ropogósra sült verzióban pakoltam el a gépet.

 

Ui szép munka, gz.
Ui2 ha valaki barbárkodna, egy elég jó leírás itt: http://www.ep128.hu/Ep_Hardware/PC_FDD.htm  (ez kifejezetten Bálintnak szól)

Vortex Rikers NC114-85EKLS

Nagyon szép! Nekem is Enterprise-om volt, ez volt az első számítógépem, ezért nosztalgikusak a képek.