Microsoft Windows kamu licensz?

Sziasztok.

 

A kérédés mondhatni lerágott csont: 

https://24.hu/tech/2023/02/06/a-microsoft-hivatalos-oldalarol-lekerult-…

 

Céges környezetben - véleményem szerint - ezek nem lesznek megfelelőek egy BSA ellenőrzésnél (az otthoni felhasználást most hagyjuk). A cikkben a "megtévesztő" rész szerintem:

===========

  • Az Európai Unióban teljesen legálisan lehet használt szoftvert értékesíteni az Európai Bíróság döntése értelmében.

==================

 

Tehát valaki esetleg meg tudná ezt cáfolni, esetleg igazolni?

Amennyiben a számlát a NAV ellenőrzi, a rajta szereplő számítógépre figyelnek, hogy van -e operációs rendszer is mellette. Nem kötelező, de kérdésnek felteszik - pár éve a BSA "kiokosította" őket. 

 

Előre is köszönöm a válaszaitokat..

Hozzászólások

Szerkesztve: 2023. 02. 12., v – 14:34

Nem tudom cáfolni, sem igazolni. Ez az EU-s újraértékesítési szabály elvileg vonatkozik a cégekre is. Ha ennyire félsz, akkor szerzői joggal foglalkozó ügyvédhez tudsz fordulni.

Egyébként meg Linux. Nem azért, mert a Windows fizetős, meg amúgy is vírustanya, ransomware-veszélyes, hanem mert ez a szívás van vele, jajj, licenc, nem árulják, támogatás, jajj, lejár, honnan vegyük, NAV-nak tetszeni fog-e. Végtelen útvesztő, amiben a végfelhasználó NEM nyerhet, ki van szolgáltatva.

Ezzel a nem árusítással véleményem szerint a Win10 abandonware-ré válik, szabadon használható, hiszen van szerzői jogsértés, de anyagi károkozás már nincs. Home usereknek nem probléma, vesznek ilyen szürke kulcsos licenceket pár ezresért, vagy refurb/OEM Win7-8 licenceket, amiket a mai napig megeszik termékkulcsostól a Win10 telepítője. Cégeknek viszont ez lehet nem a legjobb ötlet.

Kimaradt: a 24.hu szívjon gázt. Fizetett hirdetés, ráadásul az oldalt se engedte megnézni, mivel reklámblokkolót használok, amit NEM fogok kikapcsolni. Még Google cache-sel sem engedte megnézni, megint adblock popup lett a vége. Végül curl-lel letöltve néztem meg az oldalt offline. Vicc az egész, szemét banda.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Látod, erre nem gondoltam. Mindegy, mert curl-lel megoldottam, csak agyf., hogy egy oldal ennyire agresszív és kretén legyen a reklámjai miatt, ráadásul úgy, hogy már maga a cikk is egy reklám volt, egy kulcsárusító szolgáltatást reklámozott. Általában az ilyen oldalt el sem olvasom, de most érdekelt annyira a téma, hogy kitrükköztem. Még az se baj, hogy popup-ot nyom, de még azt se engedi bezárni, míg a blokkolót le nem tiltja valaki. Nagyon nehezen értik meg, hogy NEM kapcsolom ki, és a reklámjaikat SEM fogom megnézni. Alapelv, nem engedek belőle. Az én gépem, az én netem, én fizettem érte, az én sávszélességem és erőforrásaim, amiatt sajnos én döntöm el, hogy mire fordítódik, és mire nem.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Az alábbi doksikat szoktam kérni, ha ilyen forrásból rendelek valakinek:

- szoftverlicensz-szerződés
- törlési nyilatkozat
- melléklet a megvásárolt termékkulcsokkal
.

Könyvelő iktatja a számlák mellé, nyilvántartásba bekerül a felhasználás, Office regisztrál a Microsoft fiókba.

 BSA van még?

Az office regisztrálása a Microsoft fiókba (aka termékkulcsot termékkulcsért játék) na az ez szopatás , nem tudom miért erőltetik az "egy számítógépre" licenszelt termékeket Microsoft fiókhoz (ugye az nem pcknek van) kötni. Régebben szépen felvettem egy fiókba, kinyomtattam az igazi termékkulcsot és beleraktam a dobozba a regisztrációs kulcs mellé így lehetett tudni mi mihez tartozik). Aztán pár éve megint újítottak, mostmár nem lehet megnézni a termékkulcsot , össz infó , hogy a kulcs mikor lett a fiókhoz adva, aztán pár év után ha újra kell húzni valamelyik gépet vagy cserélődik döntsd el, hogy melyik Office 2019 telepítés tartozik hozzá.

Ez szép meg jó, de mit tartasz nyilván? A dobozban található "regisztrációs" termékkulcsot ami addig használtó bármire amíg hozzáadod a Microsoft fiókhoz ? Tegyük fel , hogy két év múlva bedöglik a kliens amihez tartozik, honnan fogod tudni , hogy az a kulcs melyik telepítéshez tartozik a fiókban levő 20 közül ;) Mert a regisztrációs kulccsal nem lehet megnézni, a fiókban meg csak fel vannak sorolva a termékek és , hogy a "regisztrációs" termékkulcs mikor lett hozzáadva, se a dobozban található "regisztrációs" termékkulcs, se a régen "offline" telepítéshez használható "igazi" termékkulcs nem látszik már. 

Mostmár a dátumot vésem az office dobozra (amikor regisztrálva lett a kulcs a fiókba) , de előbb utóbb tuti azt is kivezetik majd. ;)

Emlékeim szerint olyan kecseg játék ment office telepítéskor, hogy alapból a úgy kínálja fel az ms, hogy add meg a kulcsot, hozzárendelem a fiókodhoz és megkapod a telepítő letöltés linket.
Ezzel szemben, némi anyázás után, megkerestem a direkt linket az office telepítőhöz az ms szerverére, akkor telepítés után kéri be a kulcsot és azt hiszem úgy nem online fiókhoz rendeli.

Mi már úgy szoktuk, hogy a gép nyilvántartásba felveszünk mindenféle kulcsot is, amit adott gépre aktiváltunk. Így nem kell kitalálni utólag, ahhoz hasonlóan, mint hogy ha hw változtatás / bővítés volt, azt is felvisszük a géphez. Meg persze, hogy kinél van :)

Itt ellenőrizheted a win kulcsot, FW-ból is kiolvassa: ShowKeyPlus - Microsoft Store Apps

Felejtsük már el ezeket a licensz dolgokat, ha kiírja, hogy aktiválva minden rendben. FW-ban is lehet kulcs, használtan is vehetted etc...

Szerkesztve: 2023. 02. 13., h – 08:10

Én meg vagyok győződve arról, hogy ezek kivétel nélkül Visual Studio Enterprise Subscription-ből, internetre szerencsétlenül publikált software inventory-kból, távol - keleti / globális multik supportosai által kiszivárogtatott OEM kulcsok.

Nem tudok elképzelni más magyarázatot arra, hogy egy kereskedő tömegesen jusson olyan kulcsokhoz, ami mögött lévő licensz a gyártó parnetereinél ~ 50 - 150 ezer Forintba kerülnek, ő pedig 1500 Ft-ért adja. Valószínűleg körbe vannak annyira számlázva, hogy nagyjából lehetetlen az eredeti forrást megtalálni.

Innentől egyedül az a kérdés, hogy a jóhiszeműség elég-e.

meg diakok, iskolak is korlatlanul kapjak ingyen...

> lehetetlen az eredeti forrást megtalálni

azert a MS biztos meg tudja nezni kinek adta el :)

> 50 - 150 ezer Forintba kerülnek

ezek altalaba OEM kulcsokkal seftelnek, az ujonnan se kerul 50-be

Még custom domaines Office 365 Subscription-t is árulnak, ahol generálnak egy Microsoft account-ot neked és annak az adatait adják át. 🤦

Nekem tényleg az a kérdés, hogy működő vállalkozástól, számlával igazolva, Microsoft által elfogadott aktiváció elég-e arra, hogy a hatóságok előtt tiszta legyél.

Elégnek elég, de a jóhiszeműség addig tart, hogy nem kapsz büntit. Ha viszont bizonyíthatóan kiderült, hogy te jóhiszeműen egy kínai középiskola oktatási kulcsával futtatod a for-profit vállalkozásod szervereit, akkor onnantól meg kellene venni a rendeset, legfeljebb megpróbálhatod bevasalni a téged ért kárt az eladón. De IANAL, ez nem jogi tanácsadás. :)

ezek altalaba OEM kulcsokkal seftelnek, az ujonnan se kerul 50-be

De igen, de persze ugyanezt meg tudod venni a huszadáron is. 

azert a MS biztos meg tudja nezni kinek adta el :)

Nyilván nem érdekli őket, ameddig nem kell supportot nyújtani hozzá és segít megtartani a piaci részesedésüket. :)

"nagyjából lehetetlen az eredeti forrást megtalálni"

az ms kb néhány ms alatt meg kell tudja mondani, hogy kinek és milyen módon eladott licenszről van szó. Nehéz elképzelni, hogy az ms magyarország tétlenül nézné, hogy éveken át üzletszerűen "lopják" és árulják a kulcsaikat hivatalosan cégek. A megfejtés inkább az lehet, hogy nagy cégek ezerszámra vesznek licenszeket fillérekért tőlük és az valamikor visszaforog a rendszerbe, péládul gépek leselejtezésekor. A céges előfizetésnél sem üres gépre teszik elvileg, hanem gépre szóló kulcs + előfizetés kombó szokott menni. Régebben az előfizetés önmagában nem adott jogot windowsra, akkor is kellett egy alaplicensz rá, az előfizetés azt adta, hogy bármelyik verzióra lehet váltani.

De mégegyszer: az ms, pillanatok alatt fel tudná jelenteni a kereskedőket, ha kalóz kulcsokkal seftelnek.
Ha az ms elérhetővé tenne egy hivatalos kulcs ellenőrző formot, ami kiírja hogy viszonteladható -e a kulcs, akkor ott lehetne ellenőrizni. Jelenleg ha az ms hajlandó aktiválni vele a gépet, akkor nem tudom hogyan lehetne még jobbhiszeműnek lenni azon kívül, hogy akkor sem használjuk az olcsóbb forrást, hanem 50-150 ezerért veszünk valamit, mert csak... 

az ms kb néhány ms alatt meg kell tudja mondani, hogy kinek és milyen módon eladott licenszről van szó. Nehéz elképzelni, hogy az ms magyarország tétlenül

A NAV adóhatósági ellenőrzést tart X magyar kiskereskedőnél, ő bemutatja a luxemburgi offshore cég által kiállított számlát, valamint azt, hogy az általa árusított key-eket egy Oroszországban futó szolgáltatás REST hívásain keresztül kapja meg, amit módosítás és tárolás nélkül ad át a magyar webshopjának.

A történetbe bevont Microsoft Magyarország pedig kideríti (szerintem ez technikailag sem lehetséges, mert a kulcs és a vevő nincs összerendelve - de tegyük fel, hogy nincs így..) hogy a kulcs Indiában lett elsődlegesen eladva. Innentől kezdve jogi szempontból vége is a történetnek.

A navnak ehhez nincs köze. Csak volt valami kétes együttműködésük régebben, ami után az adóhatóság oltotta le a bsa-t, hogy ne játszon hatóságot. A bsa valójában csak egy pofátlan csocsó egyesület, semmi joguk nincs semmit követelni. 

Az ms  képviselője, ha csinálna próbavásárlást, akkor a kapott kulcsot leellenőrizve kiderülhetne, hogy legálisan van-e forgalomban. Ha nem legális, akkor szerzői jogok és szomszédok meg egyébb alapján nem csak polgári, hanem büntetőjogi ügy is lenne belőle. Az számít, hogy kinek adták el először, az pedig az ms nyilvántartásában benne kell legyen. Ha nem tudja az ms, hogy a kulcsait kinek addta el és milyen formában, akkor náluk kellene egy adóhatósági ellenőrzés. 

Az ms szándékosan nem teszi lehetővé a kulcsok ellenőrzését viszonteladók/ügyfelek vásárlók számára és fenntartja a fudot, hogy kétes eredetűek, ami nem tőle van közvetlenül véve.

Pedig a szerződi jogokkal kapcsolatos nyomozás a NAV - mint nyomozati jogosultsággal rendelkező hatóság - feladatkörébe tartozik.
 

A NAV Bűnügyi Főigazgatóságának Információtechnológiai Osztálya a 2011-es intézményi integráció óta foglalkozik a szerzői és szellemi tulajdonjogok internetes megsértésével.

Konkrét példa:

Egerben hét helyszínen tartottak szoftverellenőrzést a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Bevetési Főigazgatósága járőrei, ahol összesen négy számítógépet foglaltak le, mert azokon nem jogtiszta szoftver működött. A bűncselekmények elkövetési értéke meghaladja a 2,5 millió forintot.

Na ez új volt nekem. Nem sejtettem, hogy szerzői jog adózási kérdés. Bár beleillik a rendszerbe. 
Eddig csak arról tudtam, hogy vámkezelésnél meg lehet őket bízni azzal, hogy kétes esetben jogvédő szakértőt vonjanak be.
Úgy látom mindenféle szerzői jog náluk van, nem csak internetes:
https://nav.gov.hu/pfile/file?path=/kiadvanyok/a-nav-nyomozo-hatosaga/a…  (rögtön letöltődő, mert nem tudják megoldani egyik weblapjukon sem, hogy megnyíljon)

Lehet ez jó kifogás bemenni vizsgálódni bármelyik céghez.

Akkor az ms-nek a navnál kell feljelentenie azokat a cégeket, akik szerintük kalóz kulcsokat árulnak.

btw, volt erről anno egy olyan verzió is, hogy igen legális "levetett" kulcsokat árusítani az EU-ban, csak épp azokat felhasználni / használni ténylegesen nem lehet (értsd aktiválni, stb)-> na ez kérdéses.

Tehát kereskedhetsz vele, csak épp a végfelhasználó nem igazán használhatná fel. Hogy mi az értelme ennek? jó kérdés.

btw, nem egyszer fordult már elő ilyen kulcsokkal az, hogy hopp egyszer csak bekérte az office, vagy a windows hogy ugyan aktiváljuk már mert visszavonták (vagy nem valid kulcs, nem ezt írta ki nyílván...) a kulcsot... telefonos "ügyintézés" még segített... de utána kitudja mikor fogja "kidobni" újra a rendszer ezeket? 

Vagy amikor vásárolsz egy ilyen "szalagcsomagot" 50 darabot, az 50 darabból 3 darab aktiválódik online, a többi csak és kizárólag telefonon keresztül... azért ez kicsit "gyanús" :)

Biztosan van sok visszaélés is, éppen ezért kellene hivatalos ms validáció, hogy tudjam, ha kamut adtak el nekem. De üzletileg a ködösítés éri meg az msnek, évtizedek óta kavarnak, hogy milyen licenszek hogyan használhatóak. Általában mellébeszélést tolnak, hogy senki se érezze legálisnak azt, ami nem új kulcs drágán.

a szerződi jogokkal kapcsolatos nyomozás a NAV - mint nyomozati jogosultsággal rendelkező hatóság - feladatkörébe tartozik

Igen, de nem arról van szó, hogy bármikor megjelenhet a NAV, és kérheti, hogy bizonyítsd minden szoftvered eredetét. Mint ahogy a beidézett esetben sem erről volt szó, hanem konkrét bejelentésre, külön az adott szoftverekkel foglalkozó tanácsadókkal vonult ki: https://autotechnika.hu/cikkek/egyeb/10602/lapszel

Nem kizárólag. A szoftver immateriális javak közé sorolandó, a nyilvántartását számvitel szabályok írják elő.
NAV a számviteli szabályok megsértése miatt saját hatáskörben is végezhet nyomozást.
A nyilvántásra vonatkozó szabályok megsértése az adózás rendjéről szóló törvény és a buntetőtörvénykönyv is szabályozza, tehát bűncselekmény is lehet.

Az hogy te az aliexpressen vasaroltal magadnak egy windows kulcsot, amit a microsoft egyebkent aktivalt (tehat elfogadott hivatalosnak), teljesen franko, a navnak nem tiszte a vasarolt aru eredetisegenek vizsgalata, amennyiben a szamla franko. En meg olyan leirast nem lattam, amiben fel lenne sorolva, hogy milyen helyekrol, milyen eladoktol lehet kizarolag legalisan kulcsot vasarolni. Ez nem a nav dolga, ez a microsoft dolga.

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

amit a microsoft egyebkent aktivalt (tehat elfogadott hivatalosnak)

Két dolgot keversz: azt, hogy egy kulcs aktiválhatósága azt jelenti, hogy a Microsoft elismeri a jogosultságodat a használatra, a számla pedig azt, hogy szükségszerűen jogtiszta a szoftver.

Attól hogy te szerzel egy VS Subscription (MSDN) kulcsot - amit 10 alkalommal lehet aktiválni, tehát 10 aktiválható példányban eladható technikailag (*) - a felhasználás nem válik legálissá: a Microsoft kiköti az VS Subscription licenszerződésében, hogy a szolgáltatásban lévő szoftverek milyen feltételekkel használható. Pontosan ezért kötelező a licenszerződést, vagy legalábbis az erről való lemondást mellékelni az adásvétel során. Hol kapsz ilyet az AliExpress-en vásárolt kulcs mellé?

Ugyanígy, ha webshop-ban ezerötszázért veszel mennyiségi licenszkulcsot, annak a használatára sem vagy jogosult. Hiába van számlád - ami adóügyi bizonylat, nem licensz - ha pedig nem vagy jogosult a használatra, de mégis használod és a könyvelésedben ezt az immateriális javak között elszámolod, számviteli fegyelmet sértesz. Ez pedig akár bűncselekmény is lehet.

(*) Microsoft nem ellenőrzi a VS Subscription alapú kulcsok aktiválásának számát és egyes use - case-ek esetén végtelen számú példányt engedélyez, pl. konzol nélküli CI / CD Agent-ek

Anno vettem egy dobozos XP Pro-t, erre volt szintén dobozos Vista Ultimate upgrade, majd egy Windows 8.1 Pro upgrade kulcs (direktbe a Microsoft storeból) ezt az upgrade offer idejében Windows 10 pro lett. Gépcsere után cseszett legaktíválni, gondolom a free upgradenek sikerült géphez kötött oemet csinálni a dobozos termékből. ;)

Van mindről számla és nem aktívál :)

Pontosan ezért kötelező a licenszerződést, vagy legalábbis az erről való lemondást mellékelni az adásvétel során. Hol kapsz ilyet az AliExpress-en vásárolt kulcs mellé?

De ha kapna is, laikusként hogy deríti ki, hogy mondjuk egy dobozos licencszerződés mellé egy Campus VL kulcsot kapott? :)

Na de pont ezt kérdezem. :)

Veszek tőled 3 db használtként hirdetett dobozos licencet. Te lenyilatkozod, hogy "én, Tassadar, cserkész-becsületszavamra mondom, hogy ez márpedig egy dobozos licenc". Ilyenkor van bármi módja, hogy kiderítsem, igazat mondtál-e, azon kívül, hogy feljelentem magam a NAV-nál minden alkalommal, ha szoftvert veszek? Vagy használom nyugodtan a kulcsokat, és majd szólnak, ha nem jó.

Nincs igazad. Eredetileg úgy volt, ahogy írod. Aztán az EU hozott egy döntést, és az a törvény, ami felülírja a MS és minden más cég licenckikötéseit. Hiába van benne a licencszerződésben, hogy csak x, y feltétellel használhatod a mennyiségi és MSDN licencet, ezt az EU jogrendszere felülírja, semmissé teszi. Ez számtalan más jogterületen is így van, a magyar jogban is több helyen mondja ki törvény, pl. polgári törvénykönyv, munka törvénykönyve, stb., hogy xy törvényi rendelkezéssel ellentétes szerződési kikötés semmis, nem alkalmazható, munkavállaló, fogyasztó, stb. hátrányára nem lehet eltérni, stb.. Ez van, így működik a jogrendszer, nincs teljesen szabadság, nem lehet bármit kikötni. Hiába is gondolják Redmondban, hogy ők gazdagok és millió dolláros Ferrarikkal meg sportcsapatokkal a hátuk mögött ők minden felett állnak. Valójában gazdasági tevékenységet folytatnak, nemzetközi szinten, és minden országban és régióban, ahol jelen vannak, helyi szabályok vonatkoznak rájuk, amit be kell tartaniuk, akkor is, ha nem tetszik, meg sérti az extra profitjukat. Ez van, a jogrendszer mindig is az álami hatalomról szólt, az állam hozza, vagy más nemzetközi jogi szerv, és mindenkire kötelező, nincs az, hogy ha valaki gazdagabb, akkor a helyzeti előnyével visszaélve azt köthessen ki, amit akar. Teljesen mindegy, hogy hány ügyvédje van, attól még a törvény törvény marad, és nem tud rajta változtatni.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

az msdn és mennyiségi nem jó példa. Ha jól emlékszem olyan licenszet lehet használtan eladni, ami időkorlát nélkül az eredeti vásárlóé. Az általad említettek viszont azt hiszem szolgáltatások, időre szóló előfizetés ellenében adnak bizonyos használati jogokat az előfizetés időtartama alatt. (viszont mennyiségi winhez általában kell alaplicensz is, amit upgradel az előfizetés, az alaplicensz sima)

De sokféle más is van, nem is ismerem pontosan mindet. A dobozos, oem, előtelepítettek biztosan jók. Lehet van olyan is, amit több készülékre lehet telepíteni, elvileg akkor azok is jók csak gondolom nem lehet több embernek eladni. Az ms szépen fokozatosan az előfizetésesek felé tereli a népet. Office 365 mellett már oprendszer előfizetést is árulnak nyugaton. Azok után folyamatosan fizetni kell és nem átruházhatóak, eladhatóak.

 időre szóló előfizetés ellenében adnak bizonyos használati jogokat az előfizetés időtartama alatt. (viszont mennyiségi winhez általában kell alaplicensz is, amit upgradel az előfizetés, az alaplicensz sima)

MSDN nem engedélyezi az előfizetésben elérhető szoftverek túnyomó többségének használatát PROD környezetben.
Nyilvánvalóan nem lehet jogkövető magatartás, hogy az évi 500 USD-ért megvett MSDN Subscription-ben lévő kulcsokat eladod pár dollárért,
hogy aztán az új tulajdonos fillerékért használjon egyébként milliókba kerülő Enterprise termékeket megkötés nélkül, jogtisztán.
Ezért kell nyilatkozatot tenni a licensz forrásáról, túl a számviteli bizonylaton.

Ha megveszel egy Windows Server 2021 Enterprise Edition kulcsot 5.000 Ft + Áfáért, honnan fogod tudni, hogy ez most használható-e PROD környezetben?

Azt sem értem hogy ha jogod van korlátlan időtartamú licenszet továbbértékesíteni, akkor korlátoltat miért nincs? Mi a különbség jogilag a kettő között?

Leírtam, hogy egyik szolgáltatás a másik termék. A származásról meg anyakönyvi kivonatot nem tudok szerezni. Az ms ha nem lenne ekkora szarkavaró, akkor le lehetne ellenőrizni pontosan. Azon túl, hogy az eladót megkérdem, hogy legális-e, számlát ad róla - tudom igazolni, hogy tőle van, mást nem tehetek. Az meg nemérdekel, hogy kamu propagandát terjeszt az ms, nem áll a törvények felett és nem játszhatja ki azzal, hogy hazudik.

A parancssoros utilitijük nem tudom kiírja-e ha msdn vagy hasonló kulcsról van szó. A mennyiségit ki.

Hiába van benne a licencszerződésben, hogy csak x, y feltétellel használhatod a mennyiségi és MSDN licencet, ezt az EU jogrendszere felülírja, semmissé teszi

Ez azt jelentené, hogy a linceszerződést részben vagy teljes egészében ignorálhatná a felhasználó.
Soha nem hozott ilyen döntést az EU, olvasd el ezt a cikket:
https://doboslegal.eu/szoftverjog-jogatruhazas-vagy-felhasznalasi-enged…

Ez egy elméleti fejtegetés. Nem jogszabály, amit belinkeltél. Továbbá igen, pontosan ez a lényeg, hogy ignorálhatók a szerződésnek bizonyos pontjai. Ez nem csak a licencszerződéseknél van, hanem egy csomó más szerződésnél is, ahol a törvény felülírja, és előírja, hogy semmis, nem alkalmazható, bíróság előtt nem érvényesíthető, stb., mindig máshogy van fogalmazva, de a lényeg nem változik, ahogy írod: ignorálható. Ennek ellenére a MS ragaszkodhat hozzá, de nem tudja érvényesíteni, mert amint perbe fogna valakit, nem nyerné meg. Magyarán továbbra is ignorálható az EU-ban, és ez nem változtat semmit azon a cikken, amit betettél, épp úgy vagyoni értékű jog, épp úgy lekönyvelhető, stb., csak közben adják-veszik, annak ellenére, hogy a MS-nál nem így álmodták meg.

Ráadásul szerintem ez nem csak a MS-ra alkalmazható ám, mármint ez az EU-s irányelv. Az összes többi hasonló korlátozást nyújtó szoftverre, pl. Steam és egyéb szolgáltatásokon vett játékokra is, ahol elő van írva, hogy nem lehet eladni. Ezért szoktam írni ilyen Apple-t ekéző cikkeknél is, hogy ha egy cégnek fogyasztóellenes a gyakorlata, azt is meg kell hurcolni, nem mindig csak az Apple-re, MS-ra kell a rúdnak rájárnia, annak ellenére, hogy a jelentőségük miatt 99%-ban azok vannak ekézve.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

a steamnél tudtommal ügyesen fogalmaztak meg szerződést, ami miatt nem kell nekik engedni a továbbadást. Tán német bíróságon nyertek is pert. 
https://steamcommunity.com/discussions/forum/7/618463738386057826/

Bár a franciáknál meg pont ellentétesen ítéltek tán
https://www.gamesindustry.biz/french-court-rules-countrys-steam-users-c…

Ja, azért mondom, hogy ennek nem csak a MS-ra kéne vonatkoznia. A német helyzet mindenben más, ott sikerült mindenből egy agyonbürokratizált, náci rendőrállamot csinálniuk, lásd a torrentesek magáncsekkes büntetését is, ami egyedülálló kreténség a világon.

Egyébként a MS is ügyesen fogalmazza a szerződést, és szépen védi is őket a jog, de amit ők nem kalkuláltak be, hogy az az USA jogrendszere, ami máshol nem alkalmazható. Az EU nem USA, ezt mutatja az is, hogy pl. a szoftverek sem szabadalmaztathatók a US-n kívül. Meg nyilván, a licencszerződés ettől nem teljesen semmit, azt alkalmazni kell belőle, ami itt az EU-ban is alkalmazható, de ez nem feltétlen a teljes egésze a szerződésnek.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Maradjunk a magyar jogrendszernél, ott még megvan az esélye hogy megértjük...nézzük a szerzői jogokról szóló törvény hatályos állapota mind mond:

16. § (1) * A szerzői jogi védelem alapján a szerzőnek kizárólagos joga van a mű egészének vagy valamely azonosítható részének anyagi formában és nem anyagi formában történő bármilyen felhasználására és minden egyes felhasználás engedélyezésére.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=99900076.tv

ott még megvan az esélye hogy megértjük

Van egy olyan érzésem, hogy neked sem sikerült. A következő paragrafus ugyanis megadja, hogy általában mit ért (az Szjt.) felhasználás alatt. Egy licenc egy példányának átadása nem meríti ki a felhasználást, a felhasználás az volt, amikor (ellentételezés fejében) a licenc „kibocsátásra” (vagyis a b. pont szerinti terjesztésre) került.

nem egyedülálló.

Itthon valami pornó letöltőseket zsarolta egy jogvédő ügyvédnő. Bár őt elvileg elitélték, de az engedélyét sem vették el, máig aktív a kamarai nyilvántartásban.  Ott azt hiszem a pornózás nyilvánosságra hozásával fenyegetőzés volt a probléma. Amúgy polgári pert itthon is indíthatnak attól, hogy sok esetben nem számít büntetőjogi esetnek.

De a kínából rendelt autodiagnosztikák kapcsán a nav is átadja a jogvédő ügyvédnek szakvéleményre a termék fotóját. Aki külön úton megkeres, hogy bízd meg őt a saját ügyintézéseddel és megpróbál rávenni, hogy fizess különböző díjakat neki, különben beperelnek. Miközben elvileg a nav felé kell csak nyilatkoznod, hogy beleegyezel a kacat megsemmisítésébe. A költségeket meg az ügyvéd hajtsa be a kínai hamisítón. Bárki megbízhatja a navot importáláskori copyright/trademark ellenőrzéssel ezzel és akkor a címzett személyes adatait valsz illegálisan átadják a szakértőnek, aki azzal visszaél és a másik ügyfele érdekében eljárva akar rávenni, hogy legyél az ügyfele te is és fizess neki. A posta törvény szerint, amíg nem vetted át vagy bizonyítottad, hogy a te tulajdonod (mint vámkezeléskori számlák beadása), addig nem a tied.

A németeknél honeypotot üzemeltetnek és közjegyző jelenlétében rögzítik azt ki tölt fel, az ip címet használó elérhetőségét kikérik a szolgáltatótól. Megkeresnek ilyen kártérítésért. Ha kiskorú gyereked töltötte le, akkor talán 100 euro lehet a max kártérítés, amúgy több száz is. Vagy lehet polgári perre menni. Tesóm kapott már ilyet pár éve.

a navnak nem tiszte a vasarolt aru eredetisegenek vizsgalata

Ez így azért nem 100%-osan igaz, de észszerű keretek között elég sok naivitást el tudnak fogadni. Az, hogy veszel egy használt licencként hirdetett MSDN kulcsot, azért kizárt, hogy elővegyenek. Ha viszont veszel egy Office365 accountot ebayen, aminek az a userneve, hogy a529845624@someuniversity.edu.cn, ott azért fel kell venni a barna gatyát, ha vizsgálat van.

El nem tudom kepzelni, hogy van olyan zitu, amikor egy nav ellenorzesnel egy ilyen dolog miatt kezdenek el basztatni az allampolgart. Ez inkabb akkor fordulhat elo, amikor egy adott szerzoijogi buncselekmeny nyomozati szakaszaban, a birtokolt szoftverek jogszeruseget vizsgaljak.

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Szerkesztve: 2023. 02. 14., k – 21:22

Bezzeg amikor már az egész családnak van egy minecraft-ja (meg sok más sz*r izé, játék), mert ahogy nőnek a gyerekek saját account-ot kaptak saját géppel, a szülői felügyeletet is így lehetett beállítani, akkor az nem gond a ms-nak, hogy az én userem alatt megvásárolt minecraft-ot nem tudtam sehogy átadni a kölöknek. Azt a választ kaptam a supporttól, hogy vegyem meg megint. (meg a többi vackot is). Úgy gondolom, hogy az átadásnak is működnie kellene...

Így a használt m$ szoftverekre tényleg azt gondolom, hogy így jártak.

Szerkesztve: 2023. 02. 15., sze – 19:25

Tehát valaki esetleg meg tudná ezt cáfolni, esetleg igazolni?

Európai bíróság UsedSoft v Oracle pontosabban:

A BÍRÓSÁG ÍTÉLETE (nagytanács)

2012. július 3. ( *1 )

„A számítógépi programok jogi védelme — Az internetről letöltött használt számítógépi programok forgalmazása — 2009/24/EK irányelv — A 4. cikk (2) bekezdése és az 5. cikk (1) bekezdése — A terjesztési jog kimerülése — A »jogszerű megszerző« fogalma”

A C-128/11. sz. ügyben,

az EUMSZ 267. cikk alapján benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem tárgyában, amelyet a Bundesgerichtshof (Németország) a Bírósághoz 2011. március 14-én érkezett, 2011. február 3-i határozatával terjesztett elő az előtte

a UsedSoft GmbH

és

az Oracle International Corp.

között folyamatban lévő eljárásban,

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/HTML/?uri=CELEX:62011CJ0…

A lényeg:

A fenti indokok alapján a Bíróság (nagytanács) a következőképpen határozott: 

1)

A számítógépi programok jogi védelméről szóló, 2009. április 23-i 2009/24/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 4. cikkének (2) bekezdését úgy kell értelmezni, hogy a számítógépi program példányának terjesztési joga kimerül, ha a szerzői jog jogosultja – aki engedélyezte, akár ingyenesen is, e példánynak az internetről valamely adathordozóra való letöltését –, az e példány gazdasági értékének megfelelő díjazás megfizetése ellenében a tulajdonában álló műpéldányon időbeli korlátozás nélkül felhasználói jogot is biztosított. 

2)

A 2009/24 irányelv 4. cikkének (2) bekezdését és 5. cikkének (1) bekezdését úgy kell értelmezni, hogy valamely felhasználói licenc újraeladása esetén – ami magában foglalja a számítógépi programnak a szerzői jog jogosultja internetes oldaláról letöltött példányának újraeladását is –, amely licencet az említett jogosult eredetileg időbeli korlátozás nélkül és a műve említett példánya gazdasági értékének megfelelő díjazás megfizetése ellenében adta az első megszerzőnek, az említett licenc második megszerzője, valamint a licenc minden további megszerzője hivatkozhat az ezen irányelv 4. cikkének (2) bekezdése szerinti terjesztési jog kimerülésére, ebből következően azokat az ezen irányelv 5. cikke (1) bekezdésének értelmében vett jogszerű megszerzőknek lehet tekinteni, akiket megillet az utóbbi rendelkezés szerinti többszörözési jog.

„A számítógépi programok a Berni Uniós Egyezmény 2. cikke értelmében irodalmi művekként részesülnek védelemben.   ......."

Ha ebből indulok ki, hogy irodalmi műnek számít (mint pl. egy verseskötet) akkor érthető, hogy ha meguntam, több darab van akkor feltehetem hardverapróra :)

Használhatom rendeltetésszerűen, tehát elolvashatom (akár többször is), majd ha megunom ismét eladhatom, és a 3. tulaj is olvashatja.

Ha a szoftverek (számítógépi programok wtf) is irodalmi művekként részesülnek védelemben, de a 2., 3., 4., tulaj ugyan megveheti de nem használhatja akkor most mi van?

Csak szerintem magyartalan több helyen ez az ítélet?  (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/HTML/?uri=CELEX:62011CJ0128&from=HU)

Simán félre lehet értelmezni több helyen.

A win license remegősek az egypárt rendszerben nőttek fel.

jajj mi lesz rám törik az ajtót és elvisznek a fekete volgával.

A windows egy szolgáltatás, leszippant minden adatot mint az android. Redmondan elverik a cerkát egy új telepítés után, legtöbben ingyenesen vagy pár ezre forintért telepíthetik.

Aki tervezi a beszerzését kicsit várjon mert még lehet az ingyenes árhoz ajándékot is fog kapni.

Nagyjából az a helyzet, hogy egy ramdom linux distro lassan a játékok alatt is jobban teljesít.

:DDD

Mit kell csinálni svájci hulladékból ingyen elhozott HP munkaállomásokkal amiknek a fw-ban van a win 8 kulcs?

Igen el kell mondani, hogy redmondban elverik a cerkát ha használják tovább win 11-el :D

Itt el is értünk egy mátrix idézethez, de nem jut eszembe csak annyi hogy, le*******nak :P

Életemben először behúztam egy Win10 OEM termékkulcsot egy hazai cégtől, PayPal-lal kifizettem, de végül nem kellett. Szabadon vihető. Hogy legál/szürke/whatever, azt rád bízom. Elvileg működnie kell.

R44YN-HVH7M-BBR4P-P9CH8-29XQV

(Ha inappropriate content, mod légyszi töröld. Köszönöm.)

echo crash > /dev/kmem

Te igen, de hogy itt felajánlottad, aki elviszi, annak nem lesz számlája. Ok, elkéri tőled, mondjuk oda is adod - a számla még akkor se az ő nevére fog szólni. No persze ezen is lehet segíteni - megveszi tőled jelképes összegért, írsz ajándékozási cetlit róla, stb.
Ami a lényeg, hogy MS-nek papír is kell.

Most komolyan, nyomozott ezügyben bármikor is a MS egy home user esetében, hogy papírja is van-e a licenchez/kulcshoz?

Cégnél más, mert ott a NAV miatt is, meg a bevitt gazdasági érték miatt is meg kell lennie a számlának, meg az összes tartozéknak, de ez nem az otthoni felhasználás esetköre.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Nem tudom honnan veszed, magánembernek nem kell róla számla. Vállalkozásnál, intézménynél talán, otthoni felhasználónak nem kell. Van érvényes kulcs, használja.

Én a kolléga helyében nem osztogattam volna el, eltettem volna későbbre. Az is igaz, hogy sokkal későbbre sem lehet eltenni, 2025-re lejár a támogatása.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

...lerágott csont, a lényeg az EU-ban eladott licencnek kell lennie és nem előfizetésnek, máris továbbértékesíthető ahogy páran leírták már fentebb megvan a módja. Az a te felelősséged, hogy hiteles forrásból vásárolj!

tipikusan a "törvény nem ismerete..."

Ha a licencen korlátozások vannak azok mennek tovább, tehát diák-diák alapítvány alapítvány stb.

Ezen kívül az MS bepróbálkozik EU-n belül területi védelmekkel is ebbe már kétszer beleszaladtam, a jogtiszta forrásból - ebay kedvenc eladómtól - vásárolt kulcsot nem tudtam aktiválni a fiókomon,
MS támogatással chat indít,
-mondja a kulcs Németo,
-mondom és ez engem hol érdekel persze udvariasabban. Belinkeltem nekik az ide vonatkozó Eu-s direktivát jogszabályt mit tudom én mit (már tudtam mi a baj) megkértem őket napokon belül oldják meg mert beleállok.  Talán harmadnak pár tudtam is aktiválni, persze elnézést nem kértek.

Egyértelmű volt a továbbértékesítést és a mennyiségi szerződéses vásárlási kedvezményt akarták megszüntetni okosba MS-nél az én esetemben.

Ott sem hülyék dolgoznak.
Ahogy írták/írom Eu-s jogszabályoknak meg kell felelni, ezért is hajt minden céget mindenki az előfizetés felé, fix havi kalkulálható bevétel és az Eu-s jogszabályt onnét meg le lehet húzni a ... Viszont sok állami szerv, nem csak itthon, nem engedi a bérlet belső szabályaiban, ezek miatt a mai napig fent maradt, hogy megvásárolhatok bizonyos termékek dobozosként, talán erre is van valami Eu-s szabályzat.

Más: a steam most nagyot megy a linux game-el sok esetben fordítójával a steam deck gyorsabb mint ugyanaz a hardver windowssal. Ami eléggé meglepő ahogy néztem a teszteket.
Ha igazán elterjed és lehetővé teszik majd pld, hogy a gyártok már ezzel adják el a notebook-okat. Akkor lesz ez fekete leves a MS-nek otthoni környezetben. Egyenlőre valamiért ez az üzlet még nem indult be

a kínaiak közben meg valsz meghekkelték ms aktiváló mechanizmusát. Kulcs és minden nélkül úgy beaktiválja magát digitális licensszel a kínai minipécé, bejelentkezés nélkül a gépről generált fingerprint alapján, mint a kisangyal. 
Se bios kulcs, se előre hekkelt windows, hanem tiszta telepítés - amint kap netet, rögtön aktív lesz.