Hibrid üzemű napelemrendszer

Egy barátom most végezte el a napelemszerelő gyorstalpalót, ahol azt mondták neki, hogy bár lehet hibrid invertereket felszerelni, de hibrid üzemben tilos ma még üzemeltetni itthon, azaz az ilyen engedélyeztetési terv nem fog átmenni.

Én meg mintha úgy emlékeznék, hogy még itt is vannak olyanok, akik ilyet építettek.

Nem találom sajna azt a témát, ahol erről is szó volt, így külön kérdezem: lehet hibrid üzemű napelemrendszert kiépíteni otthonra? Vagy hibridet nem lehet, csak backupot? Van egyáltalán érdemi különbség a kettő között jogilag?

Hozzászólások

Olyannyira nem tilos, hogy 50 kWp felett gyakorlatilag előírták a kötelező hibrid üzemet. Ennek ellenére ismerősi körben többeknek se vállalták cégek a hibrid napelem rendszert, szerintem azért, mert van sok egyéb megrendelésük, nem akarnak ismeretlen tereppel bajlódni, nem értenek hozzá eléggé és egy részük ilyenkor ahelyett, hogy ezt mondaná, mindenféle hülye indokot talál ki, amiből aztán urban legend lesz.

"Az időjárásfüggő termelő, vagy harmadik személy az időjárásfüggő erőműegység névleges teljesítőképessége 30%-ának megfelelő teljesítőképességű, közcélú hálózatra csatlakozó, az Üzemi Szabályzat 5.1.9. (J) pontja [ac) / (c) alpont] szerint időjárásfüggőnek nem minősülő, aFRR kiegyenlítő szabályozási képességre akkreditálható, aFRR kiegyenlítő szabályozási szolgáltatás nyújtására és kapacitás felajánlására alkalmas újonnan létesített berendezést (továbbiakban: aFRR Berendezés) létesít, és helyez üzembe és aFRR kiegyenlítő szabályozási szolgáltatás nyújtására akkreditációt szerez az időjárásfüggő erőmű csatlakozásának üzembe helyezését megelőzően. Villamosenergia-tároló formájában biztosított aFRR Berendezés esetén annak az időjárásfüggő erőműegység névleges teljesítőképességére vetítve legalább 0,6 MWh/MW névleges villamosenergia-tárolási kapacitással kell rendelkeznie."

https://mavir.hu/documents/10258/240862965/USz_M28.+kiad%C3%A1s_2022062…

Nem teljesen értem, hogy miféle ismeretlen terep lehet a hybrid rendszer. 

Nekünk Huawei van, panelenként optimalizálóval. Gyakorlatilag plusz egy doboz kell, ha az ember backup rendszerrel akarja használni, minden mást automatikusan megold a rendszer. Az akksi hozzá meg stackelhető.

A Huawei koppintott dobozos megoldása nem kell hogy kihívást okozzon egy átlag napelem szerelőnek. Csok össze kell dugni, és anélkül hogy tudná milyen elven működik, működni fog.

Egy komolyabb akkumlátoros tárolót méretezni, töltő, kisütő áramot számolni, na az már idegen terep egy napelem szerelőnek.

Egy barátom most végezte el a napelemszerelő gyorstalpalót, ahol azt mondták neki, hogy bár lehet hibrid invertereket felszerelni, de hibrid üzemben tilos ma még üzemeltetni itthon, azaz az ilyen engedélyeztetési terv nem fog átmenni.

Több dolgot is tisztázni kell. A napelem szerelő tanfolyam után az elektromos részéhez még hozzá sem nyúlhat, nem hogy tervdokumentációt készítsen.

Nekik arra van jogosultsága, mint bárki másnak is, hogy felmásszon tetőre, felcsavarozzon egy tetőkampót, arra egy alu sínt beszabjon, és felcsavarozzon paneleket. De ezt bárki csinálhatja akár “végzettség” nélkül is.

Ami meg a villanyszerelés része, ahoz kell villanyszerelő végzettség vagy erősáramú mérnöki végzettség. A tervezéshez meg kamarai tagság.

Vagy hibridet nem lehet, csak backupot? Van egyáltalán érdemi különbség a kettő között jogilag?

Van különbség: a hibrid jelentése többféle, a backup jelentése tartalék energiaforrás. Az invertereknél a hibridet az olyan rendszerekre használják (tévesen) ami beépített tárolókapacitással rendelkezik. A Fronius Gen24-nek van egy PV portja, ami akku nélkül is tud energiát szolgáltatni csupán csak PV energiából. Ez erősen korlátozott pl. 3kVA és 1 fázis. Ha van akku beépítve, akkor 3f-on (ha 3 f-ú az inverter) teljes teljesítménnyel de 53Hz-en! Un. Full backupot ad, amit PV termelésből, akkuból tud előállítani.

Azon kívűl a hibrid nem csak backupot ad, hanem akkuból a saját fogyasztásod tudja fedezni mondjuk este. Ez ugye nem backup, mert a hálózatból is jön energia, ha kell.

Aztán vannak az off-grid rendszerek, amik nehezen foghatok fel backupnak, mert ugye ne tartalék, hanem elsődleges energiaforrás az akku. Az MPPT töltésvezérlő az akkuk töltésért felel, míg az inverter csak a AC áram előállításáért…

A barátomnak van villanyszerelő képesítése. Én azt hittem, csak villanyszerelők képezhetik magukat tovább napelemszerelővé.

Azt látom, hogy teljesítménybeli különbség van a backup és a hibrid között, de a jogi különbséget nem látom. Ha 5 percre adhatok magamnak tárolt áramot, akkor akár 5 napra is. Ha kis akkumulátort képes kezelni a rendszer, akkor nem lehet nagy különbség nagyobb akkumulátort is kezelni.

Még mindig nem tudom, hogy neki mondtak hülyeséget a tanfolyamon, vagy tényleg nem lehetséges ma az, hogy nagy akkuval magamat is ellássam, ha úgy adódik?

Elozo hozzaszolasokban szerintem mar leirtak, de ahogy en ertem:

 

A hibridet nem mindenki ugyanugy ertelmezi.

Vannak olyan rendszerek, amelyekre lehet akkumulatort kotni, az inverter azt tolti amig tudja (amig tele nem lesz, utana a halozatra taplal vissza) illetve amikor nincs napsutes, akkor onnan nyeri ki az energiat amig van benne (lehet, hogy lehet priorizalni is, hogy milyen korulmenyek kozott mi legyen) - viszont nem tudjak levalasztani magukat a gridrol, emiatt amikor a szolgaltato felol nem jon a delej, akkor lekapcsolnak (tehat hiaba van feltotott akku, nem lesz aram). Ilyen jelenleg a legtobb (pl. Huawei SUN2000 sorozat).

A masik megoldas, hogy kb. ugyanaz mint az elobbi, csak aramszunet eseten levalasztja magat a gridrol es gyakorlatilag szigetuzemben megy tovabb - ilyen pl. a Fronius Gen24 sorozat. A valtasnal azert altalaban van egy rovid kieses ami par masodperc, vagy akar egy perc is lehet - persze lehet, hogy vannak ujabbak, amiknel nincs ilyen.

A marketingesek mindig ugy ertelmezik a buzzwordoket, ahogy nekik eppen jo :-)

A fentiek mellett ami a technikai resze, a masik kerdes, hogy engedelyezve van-e az adott tipus, mert hiaba szep, hogy van egy akkumulatort fogadni kepes es a halozatrol magat levalaszto invertered, ha azt mondjak, hogy nem kotheted ra a halozatra.

De majd kijavit valaki, aki jobban tudja ;-)

/sza2

Digital? Every idiot can count to one - Bob Widlar

Az nem így van.

Jo, tulajdonkeppen technikailag barmihez hozzaepitheto egy "backup box". Raadasul ez a box csak limitalt teljesitmenyt szolgaltat, azt is csak egy fazison. Masreszt olyan draga, hogy egy Huawei inverter + backup box ott van mint egy Gen24 - csak kevesbe hasznalhato...

/sza2

Digital? Every idiot can count to one - Bob Widlar

több féle hibrid rendszer van.

pl a huaweinek pl olyan, ami egy backup kört tud üzemeltetni. tehát az eg külön kör házban.

a froniusnak és a se-nek is több féle van, de van neki olyanja is, ami rendes hibrid üzemet is tud. van engedélyük is.

ezek, és kb az összes többi is tudja azt a hatalmas feature-t, hogy lekapcsolódik a hálózatról, ha nincs delej. csak kevés gyártó járja végig az engedélyeztetési kanosszát, mert mire véget ér, már más tipust forgalmaznak.

egyébként az órán keresztűl nem látják, hogy miről fogyasztasz, mert az egész rendszer az óra mögött van.

csak kevés gyártó járja végig az engedélyeztetési kanosszát, mert mire véget ér, már más tipust forgalmaznak.

A helyzet az, hogy az engedélyeztetés marha egyszerű, főleg ha van már eu-s engedélye valahol az inverternek. Üzletpolitikai okok lehetnek mögötte. A Huawei pl. Sok marketing viszonylag gyenge műszaki tartalommal.