Pi Hole: "Hogyan lett gyorsabb az otthoni hálózatom egy darab Raspberry Pi-nek köszönhetően"

Címkék

Egy blogbejegyzés arról, hogy az otthoni hálózatba bepattintva egy filléres Raspberry Pi + Pi Hole kombó hogyan tudja a szemetet (reklámokat stb.) kiszűrve a internetezést gyorsabbá tenni.

Hozzászólások

Jó cucc, nálam is megy egy már jóideje, csak nem dedikált RPi-n fut, hanem a NAS-on egy VM-ben.

Ugyanez, csak konténerben (raspberryn, ubuntu alatt). A véemes korszak nálam véget ért, most már a munkahelyen is konténerezünk, szóval otthon is azt kell, ez a fényes jövő. Olyannyira, hogy már windows domain kontrollert és vsphere-t se futtatok otthon, a lakás hőmérséklete pedig 1-2 fokkal hűvösebb lett ennek örömére. 

 

(Amúgy, komolyan, egy Rpi olyan iszonyatosan nagy teljesítményt nyújt ahhoz képest, hogy egy pi.hole típusú szerver mit igényel, hogy bűn lett volna egy teljes lapkát erre a célra áldozni. Így megy mellette torrentszerver is, egyelőre karcolom az 5%-os kihasználtságot)

Aztan jonnek a popupok hogy kapcsold ki az adblockert.

Ez a cikk otthoni hálózatokról szól, alapvetően hobbi usereknek, és itt te vagy a rendszergazda.

Cégben nem nagyon tudnám elképzelni. Maximum valami kisebb cégnél, ahol kevés a device, kevés az user, te meg mindig kéznél vagy. Senkinek nem hiányzik egy cégben a kérdéses return value-val bíró reklámszűrösdi(vel kapcsolatos esetleges problámák hajkurászása).

...van, aki a problémát látja és van, aki a megoldást...

... és van, aki szerint a neki szánt megoldás maga a probléma. :-)

Hallottam én egyszer egy villamosmérnök végzettségű férjről, aki a feleségétől azt a feladatot kapta, hogy szerezzen be egy új mosógépet, ha már egyszer ért az efféle elektromos dolgokhoz.

Meg is vette a technikailag legkiválóbbat.

Digitális fedélzeti számítógépe volt, amivel minden egyes mosási paramétert a lehető legkifinomultabban lehetett beállítani. Csakhogy nem volt rajta olyan, hogy "mossál zoknit", vagy "90 fokos mosás hosszú áztatással".

Nem, ezt gyakorlatilag assemblyben kellett programozni.

Az asszony szó szerint elsírta magát.

Csak hát nem örömében...

Elhiszem, hogy nagyon szép a hasonlatod, de a pi.hole reklámszűrését inaktiválni kb. 5 kattintás. Mindez megy a nem informatikus a feleségemnek is. Azt is teljesen megértem, ha ez nálatok probléma, ebben az esetben ez az eszköz tényleg nem nektek való.

A magyar ember jelképe a hátrafelé nyilazás. Vakon rohanunk a semmibe, miközben a múltunkat támadjuk.

Pluszsok. Itt is megy a pi-hole kb harmadik éve 24/7, párom egyszer jött egy olyan kérdéssel hogy ez miért nem megy, gugli első találata reklám volt, alatta a második a sima link ami pedig már működött.

Illetve volt talán 2x olyan update ami elcseszte a youtube history funkcióját, de ez is csak néhány órás volt mert óránként crontabol a pihole -up.

Alapvetően tisztességes informatikus hogy vehet el olyan nőt aki bármilyen formátumban reklámra kattint? :D (igen, ez egy szmájli, értsük jól) Én úgy vettem észre hogy a "mi" generációnk (én 88-as vagyok, párom 92-es) olyan szinten rosszul van a reklámoktól hogy inkább leteszi az adott weboldalt és keres alternatív infóforrást ami reklámmentes vagy úgy ahogy van elengedi az egész témát.

Alapvetően tisztességes informatikus hogy vehet el olyan nőt aki bármilyen formátumban reklámra kattint? :D

Még szerencse, hogy tisztességes vegyész vagyok. Meg persze tiszteletbeli informatikus.

Kattintani nem a reklámra kattintgatunk, hanem amire kattintottunk, az nem jelenik meg, csak reklámostul, mert a weblapok készítői között egyre kevesebb a tisztességes informatikus. ;-)

67-es vagyok, boomer, reklámzabáló.

Rendszeresen megnézem a Rossman hirdetési újságját, hátha akciós a kedvenc fogkrémem. És őszintén sajnálom azokat a zoomereket, akik "alternatív infóforrás" hiányában elengedték a fogmosás témáját.

A netes reklámokkal kapcsolatban az alapelvem sok éve változatlan: mesterséges intelligencia ellen leginkább természetes intelligenciával lehet védekezni.

Rendszeresen rákeresek például az "ásó", "kapa" és "harang" szavakra. Néha vegyítek bele egy kis "kaszát", "bányászlámpát", esetleg "sokcsatornás frekvencia-analizátort". 

És még ez is hasznos, mert például a minap megtudtam, hogy a fűkaszámnak van olyan alkatrésze, hogy kuplungharang...

Hasonlo a PO Hole-hoz a Diversion is (Asus routereken), en standard listat hasznalok, csaknagy ritkan akad fenn valami, amit megneznek, ilyenkor megnezem a logban, hogy miket blokkol, es az alapjan mar konnyen hozza tudom adni a whitelisthez.

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

A portfolio.hu oldalon megjelenik alul egy fekete sáv, hogy:

Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!

trey @ gépház

Lehet whitelist-elni, ha szeretnéd. De amikor a kérések 20%-a fennakad a szűrőn, az elgondolkodtató. Fiszemfaszom telemetriák, mobil alkalmazások rejtett adatküldései, ilyesmi.

A magyar ember jelképe a hátrafelé nyilazás. Vakon rohanunk a semmibe, miközben a múltunkat támadjuk.

"A portfolio.hu oldalon megjelenik alul egy fekete sáv"

Amúgy meg egy csomó reklám jelenik meg :)

Btw Windows/Chrome-ban uBlock-ot használva megjelenik ez a fekete sáv, ugyanakkor mobilon/tableten (safari) dns szűréssel és pár content blockerrel nem. 

Évek óta szűrök amit lehet különböző módokon, semmi hátrány/kényelmetlenség nem ért még. Mindig rácsodálkozom, hogy mennyi zavaró szar van, amikor egy szűrés nélküli eszközön kell valamit megnéznem.
Most kipróbáltam a portfolio-t, ezen is van bőven reklám (még automatikusan elinduló videó is, valami kerti szerszám), meg a képernyő tetején egy szép nagy klíma reklám. Nem érdekel. Nincs ezekre szükségem. Ha egy oldal nagyon kekeckedik (pl nem enged elolvasni valamit bekapcsolt blokkolóval) én meg nagyon meg akarom nézni, akkor legfeljebb teszek egy kivételt és kikapcsolom a szűrést. Ha nem fontos, akkor meg nem fontos, továbblépek. 

És? A pi.hole gyakorlatilag egy DNS resolver, ez van beállítva a belső hálózaton. Kb. annyi az extrája, hogy bizonyos (tiltott) kérésekre 127.0.0.1-t ad vissza.

A magyar ember jelképe a hátrafelé nyilazás. Vakon rohanunk a semmibe, miközben a múltunkat támadjuk.

És? A pi.hole gyakorlatilag egy DNS resolver

Épp ezaz, hogy manapság ezt már majd minden (mobil) alkalmazás leszarja, bele van drótozva a saját DNS szervere, amit HTTPS-be csomagolva  használ...

Szóval, egyszerűen kikerüli a lokális DNS szervereidet. - ez már évek óta 'probléma'.

Most ez vagy nem működik, vagy máshogy müködik, vagy kezeli a rendszer. Plusz ha ez ilyen egyszerű lenne, a „beégetett” DNS szerver mit kezdene a helyi hosztokkal?

Nálunk a pi.hole 15-20%-ot fog meg úgy, hogyöa desktop böngészőkben van bekapcsolt ublock origin. Cserébe eltűntek a mobilos alkalmazásokból a reklámok.

A magyar ember jelképe a hátrafelé nyilazás. Vakon rohanunk a semmibe, miközben a múltunkat támadjuk.

a „beégetett” DNS szerver mit kezdene a helyi hosztokkal?

pont ez a probléma része.

android verziótól, és gyártó beégetett beállításaitól függ, de a trend az hogy simán ignorálják a lokális DNS beállításokat.

Jobb esetben, a valódi lokáis DNS eetében - amit a saját beégetett szerver nem tud feloldani - használja a te általad megadott DNS szervert.

rosszabb esetben simán nem működik.

 

jelenlegi telefonomon one plus Nor CE az van, hogy a böngészőt feloldja a lokális dns neveket, de az appok (PL Home Assistan) nem

asszonynak valami gagyibb xiaomi, ott a böngésző SEM tud lokális dns-t feloldani. - agyrém, de várhatóan elhanyagolható kisebbségnek fáj ez.

"secure DNS" esetén itt arra gondolt a költő, hogy ha jól sejtem a böngésző a saját DNS szerverétől kéri le a recordot és nem a pi.hole-tól.

pl nálam a gép a pi.holetól kéri, de a telefonom ugyanabból a hálóból valamiért nem...

Mikor tapsikált az "egész" szakma egyöntetűen, hogy sikerült "feltalálni" a nagyoknak klódflér, mozilla) a szekjur dns-t over https vagy over TLS, a szekuritisek és tűzfalasok már csóválták a fejüket h. nem lesz ez így jó hosszútávon.

a 'körítés' nagyon szép, a kérdés hogy maga a blackilst honnan jön, ki updateli, és milyen rendszerességgel.

Akárhányszor nekifutottam, mindig lassú lett a hálózatom.
Teszt oldalnak a speedtest.net-et vettem alapul, hogy ha onnan eltűnik minden, akkor jól működik.

Van valakinek valami kis leírása milyen listákkal dolgozik?
Előre is köszönöm!

Tök jó cucc, de bele kell tenni az effortot a lista finomitásába. Pl. néhány legitim weboldal/szolgáltatás egyáltalán nem vagy csak részben működik a gyári listákkal. Pár éve próbáltam, akkor az instagram volt az áldozat.

Ez mivel ad többet mintha a hosts fájlt módosítom?

Illetve mivel jobb mint egy Ublock/Adblock?

Egy gépnél még lehet játszani a hosts módosítással (bár a PiHole esetén tudtommal automatikusan frissül a lista), több gép esetén már külön játszani kéne a szinkronizálással, mobil/tablet esetén ... rád bízom.

Majd valaki kiigazít, de úgy tudom, a reklámblokkoló csak nem jeleníti meg a reklámot de attól még elmegy érte a böngésző, tehát a hálózati forgalmad nem lesz kevesebb az adblockkal.

"Illetve mivel jobb mint egy Ublock/Adblock?"

Azt még tegyük hozzá, hogy ezek csak a böngészőben mennek, a pi.hole pedig mindenre a hálózaton. Nekünk pl. nem is annyira a böngésző miatt jött jól (ott eddig is volt ublock), hanem a mobilos alkalmazások miatt.

A magyar ember jelképe a hátrafelé nyilazás. Vakon rohanunk a semmibe, miközben a múltunkat támadjuk.

YT-reklamot megfogja vajon? Van egy tv okosító chromecastom. Ha a telcsiről castolom a YT-ot akkor telebassza reklámokkal az elviselhetetlensegig. Nem találtam rá megoldást. De ez jó lehetne!

"antiegalitarian, antiliberal, antidemocratic, and antipopular"

Telepíts NewPipe alkalmazást, az lesz a megoldás. Mi telefonról,tabletről csak ezen nézünk youtube videókat.

“The basic tool for the manipulation of reality is the manipulation of words. If you can control the meaning of words, you can control the people who must use them.”

― Philip K. Dick