Home Assistant - okosotthon kérdések

Sziasztok!

Szeretnék okosotthon rendszert megvalósítani és - mint még hozzá nem értő - lenne néhány kérdésem.
Nézegetek és keresgélek a neten is folyamatosan és az alapján tervezem a "rendszert".
Azonban szinte biztos vagyok benne, hogy itt gyorsabban és jobb válaszokat kapok. :)

A Home Assistant tervezem Docker konténerben futtatni, egy csendes és alacsony fogyasztású desktop gépen.
Nyitásérzékelőket, kamerákat, kapcsolókat, termosztátot, stb. kötnék majd rá.
2 szintes a ház, 10-es téglafalak a szobák között. 

1. Milyen kommunikációs protokoll?
- eddig ezzel a 4 félével találkoztam: Z-Wave, ZigBee, Wi-Fi, Bluetooth
- úgy gondolom nekem a Wi-Fi lenne a legjobb, mert akkor nem kell pl.: ZigBee USB-s rádió modult venni és azt valahogy működésre bírni a Docker konténerben
- de nagyon érdekelne ezzel kapcsolatban az is, hogy egy ilyen ZigBee-s modulból akkor kell az emeletre is 1 db vagy mekkora a hatótáv?

2. Milyen telefonos applikáció?
- láttam, hogy van telefonos applikációja a Home Assistant-nak, használja valaki rendszeresen, jól működik?
- tudom használni a Home Assistant App mellet a Google Home-ot vagy a Samsung SmartThings-et is?
- melyik jobb a 3 közül?

3. Meddig bírja az elem?
- elemes, Wifi-s nyitás érzékelők tényleg 1 évig is bírják elemcsere nélkül?
- milyen márkát érdemes venni?

4. Hol vásároljak?
- rákerestem hol lehet, de érdekelne, hogy kinek milyen tapasztalatai vannak a magyarországi boltokkal

Köszi a válaszokat előre is!

Hozzászólások

Zigbee modul elvben egy elég ha a mesh létre tud jönni.
Nekem Philips és Ikea cuccaim vannak, működnek.

Gábriel Ákos

Szerkesztve: 2022. 03. 28., h – 13:02

A Home assistantantnak mindegy milyen protokollt hasznalsz. igazabol tekints ugy ra mint egy nagy integratorra ami a kulonfele piacon levo cuccokat osszegyujti. integralja es segit oket egy kozponti logika alapjan vezerelni. 

Nalam vannak Zwave kapcsolok vagy 18, vagy 6 multisernsor, Wifi kapcsolok es relek vagy 10, 8 db Zigbee ternmosztat, Hikvision kamerak, Yamaha Musiccast, Google Cast, Amazon fire TV, Alexa Tuya cuccok, LG ThingQ haztartasi eszkozok stb... Ezek teljesen egysegesen kezelve egy Debian/Docker - HomeAssistant alol. Igazabol mindegy mivel kezdesz epeitkezni dinamikusan bovitheted a dolgot - ha Home Assisdtantban megvan a device/entity akkor azt csinalsz vele amit akarsz.

Igen tud egyebkent egyuttmukodni SmartThings dolgokkal de felesleges, minden amit SmartThing tud a Home assiatant is tud - csak jobban. Telefonos app van vagy 4-5 fele hozza, kinek melyik tetszik...

Meddig birja az elem... A Zwave Multisensorok nalam mar kb 2 eve mennek ugyanarrol az elemrol... Az hogy mi mit bir marka es gyarto foggo - a jobb fele passsiv eszkozok egyreszt nem wifin kommunikalnak mert az rohadt energia igenyes, masreszt elmennek deep-sleep modba es csak akkor elednek fel ha jelenteni kell. Hatrany, hogy alvo eszkozt nem tudsz frissiteni, lekerdezni - a kommunikaciot a feleledt eszkod kell kezdemenyezze...

1.

A WiFi és az elem nem barátok, ezért elemes eszközökből (nyitásérzékelők, mozgásérzékelők, gombok) leginkább a Zigbee javasolt. Állandó tápos eszközök (okosrelék, izzók) lehetnek akár WiFi-sek is, de azokból meg azért érdemes Zigbee-t használni, mert azok fogják neked route-olni a forgalmat, kiterjeszteni a hálózatot a házban.

2.

HomeAssistant-ot leginkább a saját app-jával tudod telefonról használni, de Google Assistant-al is össze lehet linkelni a rendszert.

3.

lsd. 1.

4.

Én utóbbi időben a bitthon.hu-ról rendeltem, itthoni viszonylatban jó áron. De akár wireless-bolt.hu, vagy Xiaomi Shop

"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

Szerkesztve: 2022. 03. 28., h – 13:47

Nekem is fut otthon. Van hozzá pár kapcsoló tuya protokollal használom, illetve már local tuya-val. Van 2 wifi-s hőmérséklet és páratartalom szenzor. Ezek mivel csak ritkán vannak a wifin, így a tuya apin kereszül szedem át a HA-ba, valamint van egy xiaomi hőmérséklet és páratartalom sensor, amit BT dongle-n keresztül jelent. Meg persze amik jönnek, samsung tv, plex modul, transmission, mikorik stb

Sok szart is tud :D

Ui: kihagytam a szintén Tuya/local Tuya protokollal hajtott, konnektorokat is, amiből mind a 4 nél figyelem az fogyasztás feszültség stb adatokat. Bár csak 2 nél rajzol kWh grafikonokat. (de ez megint csak konfig kérdése)

Fedora 41, Thinkpad x280

Szerkesztve: 2022. 03. 28., h – 13:59

En is anno Home Assistanttal kezdtem, de aztan ratalaltam erre: https://hubitat.com/
Nem kell butykolni vele annyit, out-of-the-box tamogat szamos zigbee+zwave+wifis eszkozt, egesz jo mobilos appja van, google home integracio.

Elsosorban Xiaomi zigbees szenzorokat hasznalok, mert azok nem kerulnek egyenkent aranyarba. Mar ket eve mukodnek elemcsere nelkul. Anno az https://www.scom.hu -rol rendeltem oket.
En azt tapasztaltam, hogy akkor stabil a zigbee mesh, ha szobankent van egy fix taplalasu repeater, erre jo ez az ikeas: https://www.ikea.com/us/en/p/tradfri-signal-repeater-30400407/
Szintek kozotti tapasztalatom nincs. Ha a vasbeton fodemen nem jut at a jel, akkor a lepcsonel kellhet alulra es felulre is egy-egy repeater. Legalabbis en ugy probalnam.

Szerkesztve: 2022. 03. 28., h – 14:16

Protokoll mellett ne köteleződj el, ha most épül a ház esetleg csak akkor (de akkor meg ne foglalkozz wireless megoldásokkal). Utólag adott helyre és feladatra, ár/érték arány, featurek, stb... alapján kell eszközt választani. Ez egy jó nagy és bonyolult mátrix, jelentős egyéni preferenciákkal. Egy utólagos wireless megoldás ebből adódóan mindenképpen mixed lesz, ha nem az, akkor ott valaki görcsösen ragaszkodott valamihez (csak wifi, csak zwave, csak zigbee, stb..), ezzel saját magát és a lehetőségeit bekorlátozva.

Nagyjából ökölszabályok:

- táppal rendelkező eszköz esetén wifi (kivéve igény szerint: pl. ha az egy zigbee router is lehetne)

- akkus/elemes eszköz esetén zigbee vagy zwave

zwave/zigbee:

- telített a 2.4-es sáv, van pénz lóvéra, nem baj ha kisebb a választék -> zwave

- nem telített a 2.4-es sáv, occsó, nagy választék -> zigbee

Zigbeehez: gyári hubokat el kell felejteni, Zigbee2Mqtt a barátod (eszköz (mindent is tud) és USB dongle támogatás a honlapjukon).

De mint mondtam, úgyis lesz minden, max a zigbee/zvwave -ből lehet csak az egyiket vagy csak a másikat választani a fentiek alapján.

Home Assistant jó, telefonos appja mégjobb.

Protokolltól, HA-tól, bármitől függetlenül: cloudfüggő/cloud only szart sose vegyél (kivéve ha cserélhető rajta a firmware).

"protokoll mellett ne köteleződj el": ezt nem teljesen értem. Valamit muszáj választani különben sose lesz kész.
Inkább a rendszerének kell nyíltnak lennie, a homeassistant pl. kiváló választás.

Zigbee2mqtt szintén kiváló javaslat - ide csak egy tanács, a nyavalyás zigbee usb adaptert tedd rá egy méteres USB kábelre és el mindentől, különben teljesen megbízhatatlan lesz. 

Összeraktam egy docker-compose-os megoldást, 1-2 éve megy már szépen. HA, Z2MQTT, NodeRed, nginx a tasmota OTA-hoz.
Postgrest kéne még mellétenni és akkor lenne kész, bár így is elmeg a HA a kis SQLite vackán.

Gábriel Ákos

"protokoll mellett ne köteleződj el": ezt nem teljesen értem. Valamit muszáj választani különben sose lesz kész.

Azt próbáltam megfogalmazni, hogy felesleges önszivatás úgy nekiállni hogy pl. "nálam csak zwave lesz, mert hallottam/mondta valaki hogy az a jó". Érdemes rugalmasnak lenni, és adott feladathoz választani az eszközt, nem feltétlen a protokoll alapján. Ha ehhez az kell adott esetben, hogy a wifi AP mellett be kell üzemelni ez Zigbee2Mqtt-t is, akkor meg kell venni a donglet hozzá, ki fog fizetődni.

Rengeteg szempont van tényleg. Elég csak arra gondolni, hogy ha valakinek megfelelnek az IKEA-s zigbee cuccok, akkor ugye azoknál nagy előny, hogy szombat este kilenckor is le lehet venni őket a polcról (BP-n), aztán ha nem vált be, vissza lehet vinni hónapok múlva is. És ez csak egy szempont az ezer közül.

Jaja, így igen, 100%. Nyílt rendszerek, nulla cloud függéssel.

Lehetőleg VLAN-ba betuszkolva, internetre kimenni csak igen korlátozottan.

Sok munka de lehet megbízható rendszert építeni, nekem több mint 10 éves a fűtés vezérlésem, teljesen jól teszi a dolgát.

Gábriel Ákos

"protokoll mellett ne köteleződj el": ezt nem teljesen értem. Valamit muszáj választani különben sose lesz kész.

Készülj úgy, hogy mindent támogass, ne csak egyet válassz ki!

Pl. nálam a zár csak Zwave-en kommunikál, ezért Zwave kellett. De más dolgok (érzékelők, kapcsolók, lámpák) esetén nem ragaszkodom körömszakadtáig, hogy minden más is Zwave legyen. = nem köteleződtem el Zwave mellett. Ha kell egy érzékelő és csak Zigbee van belőle, vagy az olcsóbb, vagy bármi miatt jobb a zigbee változat mint a zwave, akkor simán azt veszem. Ehhez összesen egy Zigbee-s USB dongle kellett a HA-hoz.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Ez az "olcsóbb" egy érdekes kérdés ha az ember a "mérnökóráját" is behozza az egyenletbe.
Ha hobbi az persze más.

Meg az is, hogy mennyire és mikor tud "production" lenni bármi amit ma látok először mert ma hozta meg a futár.
Néhány giga szopó után döntöttem úgy hogy nálam bizony hónapokig bench teszten van minden újdonság mielőtt megy élesbe.

A WAF (Wife Acceptance Factor) egy nagyon fontos dolog! :)

Gábriel Ákos

Szerkesztve: 2022. 03. 28., h – 15:05

Nalam is HA fut. 

 

230-as eszkozok (Pl Shelly cuccok, ESPHome) wifisek, elemesek zigbee. Z-wave nekem draga, illetve kicsi a választék.

Jó tanácsok:

- Kezdőként mindenképp ajánlott egy Home Assistant OS-t rakni. (pl  a beepitett addon tamogatas miatt) Ezt fel tudod tenni egy kulon eszkozre (pl Pi), virtualizalva (Vmware, KVM...) vagy un. "Supervised" modban. Ez utobbi nem ajánlott, mert bármikor elmehet a support az OS alol... (Hivatalosan a legfrissebb Debiant tamogatja csak)

- Felhős cuccokat jobb kerülni.

- Fontos a Zigbee-nel pl, hogy minden 230-as halozatrol mukodo eszkoz egyben "repeater" is (a zigbee terminologiaban ezeket router-eknek hivjak). Szoval igy eleg meretesre novelheto a lefedettseg. Ez mellett viszont nagyon fontos a jo minosegu zigbee dongle! Mindenki CC2531-el kezd, de marha gyorsan ki lehet nőni :) En CC2652P ala mar nem mennek, pl a SONOFF ZigBee 3.0 USB Dongle Plus USB adapter teljesen jó vétel.

Ha DIY végmodulokban gondolkodsz (pl relék, szenzorok, etc..) ahánlott az ESPHome firmware. Nagy előnye, hogy ugyanazzal a szintaxissal konfigolhato, mint a HA maga. Az ESPHome-nak (alapesetben) nincs webes felulete, egy kozponti (jellemzően HA addon) feluletrol irod meg a confogjat, amit az addon "beleeget" a firmware-ba amit general es rakuldi OTA az ESPre. Nagy elonye, hogy alap automatizasokat (sot, igazabol barmilyen automatizalast) mar ESP oldalon is meg lehet oldani. Pl, ha van egy fogyasztasmeros okoskonnektorod, amivel azt akarod jelenteni, hogy megy-e a rakotott eszkoz vagy nem, akkor mar ESP oldalon megirhatsz egy olyan configot, ami "kiszamolja" neked, pl hogy >5W a fogyasztas akkor "ON" ha <5W akkor OFF az eszkoz. A HA fele pedig mar binaris szenzorkent (ON/OFF eszkoz) jelenik meg.

- Fontos a Zigbee-nel pl, hogy minden 230-as halozatrol mukodo eszkoz egyben "repeater" is (a zigbee terminologiaban ezeket router-eknek hivjak). Szoval igy eleg meretesre novelheto a lefedettseg. Ez mellett viszont nagyon fontos a jo minosegu zigbee dongle! Mindenki CC2531-el kezd, de marha gyorsan ki lehet nőni :) En CC2652P ala mar nem mennek, pl a SONOFF ZigBee 3.0 USB Dongle Plus USB adapter teljesen jó vétel.

Ez nekem is hasznos info, a helyi IKEA-ban a repeater epp hianycikk ahogy latom :)
Nem tudod veletlenul, hogy az IKEA Hub az egyben funkcional repeaterkent is vagy nem?
Egy ilyen repeatert veszek majd, akkor a szenzorokat nem muszaj a szoba meghatarozott oldalan elhelyeznem.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

IKEA hub-om van, egy repeatert lattam az IKEA kinalataban, uj termek, nem tudtam, hogy a zigbee hatotavolsagat noveli, de hasznos nekem. Csak arra gondoltam lehet a hub is tudja ezt esetleg es akkor csak azt kell arrebb tennem.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Az a hub egy zigbee coordinator + IP interfész hozzá a megfelelő API-val a cloud és a mobilapp felé. Nem erre való, és egy hálózatban csak 1db coordinator lehet. Ráadásul zárt. Esetleg ha egyszer rámozdul valaki, és lesz hozzá alternatív firmware, akkor lehet belőle router, de elég régóta a piacon van, és nincs igazán érdeklődés iránta. Gondolom ennek az is az oka, hogy ott van olcsóbban a szintén Ikeás repeater (router), coordinatorból meg van sokkal jobb, szóval nincs igazán értelme energiát tenni bele.

Nekem egyébként van egy az említett routerből, teszi a dolgát, de újnak nem mondanám, régóta létezik.

Nekem egyébként van egy az említett routerből, teszi a dolgát, de újnak nem mondanám, régóta létezik.

Akkor nem voltam tisztaban eddig a funkciojaval. Ha beteszem a jelenlegi halozatomba ami IKEA + Xiaomi keverek akkor erositeni fogja a Xiaomi zigbee eszkozok jelet az USB adapter fele?  Nalam az IKEA cuccokat az IKEA hub vezerli, a Xiaomi dolgokat pedig a RPi4 az USB zigbee adapteren keresztul erem el (a HA az IKEA-s cuccokat a hub-on keresztul eri el). Mielott megkerdezed miert igy van, ha az RPi4-el gond van akkor meg a telefonos approl siman tudom vezerelni a lampakat/konnektorokat, amolyan "backup".

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

A router nem erősít semmit, a hálózatod lefedettségét tudod vele növelni. Ha egy elemes/akkus végponti eszköz távol van a coordinatortól (IKEA hub-od, vagy a z2m dongle), akkor nem arra csatlakoznak az eszközök, hanem pl. erre a félúton lerakott routerre, ez pedig a többire (ha vannak) ÉS a coordinatorra. Így alakítják ki a zigbee hálózatban a routerek a mesh-t. Ez protokoll szintű dolog, és "önszerveződő". Mondhatjuk persze, hogy végeredményben "erősíti a jelet", de inkább csak továbbítja.

Zigbee esetén minden fix táppal rendelkező eszköz router is egyben (izzók, okoskonnektorok, stb..), aztán lehet hogy van ez alól kivétel, én még nem láttam. Nagyon lesarkítva: ebben az IKEA eszközben kb. egy IKEA Tradfi zigbee izzó elektronikája van kb. (természetesen annak is csak a zigbee része).

Az IKEA cuccaim 95%-a "konnektorban van", a Xiaomi cuccokbol csak az USB dongle. Akkor most egy xiaomi eszkoz kell nekem amit bedugok a konnektorba vagy barmilyen zigbee jo? Valoszinu elobbi, mert az IKEA cuccok nem nagyon segitik a Xiaomi eszkozoket kommunikalni, lehet az lesz amit lejebb irtak, hogy olyan mint ket kulon wifi.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

lehet az lesz amit lejebb irtak, hogy olyan mint ket kulon wifi

Biztos hogy az lesz, de én úgy értelmeztem, hogy ezzel tisztában vagy. Neked két különálló Zigbee hálózatod van most, logikailag az egyik akár a szomszédé is lehetne, szóval nyilván nincs átjárás a kettő között.

A Zigbee2mqtt-s hálózatodhoz bármilyen router jó, amit a Z2M támogat. A fenti link is innét származik, tehát támogatja a Tradfri routert is, szóval akár egy ilyet is beüzemelhetsz.

A xiaomi szenzorok egyébként nem a zigbee szabvány betartásának mintapéldái, szeretnek pl. ragaszkodni ahhoz az eszközhöz amire először joinoltak (ez esetedben ugye az usb coordtinator). Ha beteszel egy routert, akkor érdemes átgondolni, hogy melyik eszközt hova szeretnéd csatlakoztatni (új router(ek) vagy coordinator), és ennek megfelelően engedélyezni vagy lezárni joint a párosítások idején (ezt a z2m webes felületén tudod könnyen szabályozni).

Kicsit félrevezető a szöveged,  a tradfri "hengert" nem fogja tudni semmire használni a z2m zigbee hálózatán, nem fogja tudni "feltanítani" (joinolni)

Az összes többi tradfri eszköz "feltanítható" (joinolhat) a z2m zigbee hálózatához, az okoskonnektor is.

Gábriel Ákos

Remélem csak téged vezetett félre, egyik commentemben sincs szó a tradfi hengerről. Amiről szó volt (ikea router), azt linkeltem, képpel, névvel, mindennel. Ennél pontosabban nehéz lett volna, de tényleg :)

Szóval van egy másik IKEA eszköz is (ha jól tippelek, akkor erről nem tudtál), ami csak router funkciókat ad, és azt támogatja a z2m is. A fenti linken van róla bővebb infó.

Update: úgy látom itthon perpill nem elérhető, kár érte, de mintha lett volna már ilyen, és akkor is visszatért. Közelebbi (osztrák) termékoldal.

Kicsit utanaolvastam.

"In Zigbee, there are three different types of devices: end device, router, and coordinator. A Zigbee network always has one (and no more) coordinator, and can have multiple routers and end devices."

Az IKEA okoskonnektor zigbee router is egyben es a zigbee2mqtt USB dongle szinten tudja kezelni (tud kapcsolodni ahhoz a halozathoz). Van egy ilyenem elfekvoben, ezzel fogom megoldani a halozat kiterjeszteset.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Arra vigyázz, hogy az IKEA eszközök (legalábbis az izzók, konnektorom nincsen) - bár protocol szinten Zigbee router-ek, és be tudod húzni őket saját hálózatba bármilyen Zigbee coordinátorra, DE firmware szinten nem szeretik route-olni az idegen Zigbee eszközöket, csak a sajátjaikat :( Nekem pl. a Xiaomi cuccok nem csatlakoznak az IKEA izzókon keresztül, hiába van az sokkal közelebb, mint a coordinator.

"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

Nekem pl. a Xiaomi cuccok nem csatlakoznak az IKEA izzókon keresztül, hiába van az sokkal közelebb, mint a coordinator.

Hmm, jo tudni, akkor lehet nezek valami konnektoros xiaomi cuccot ha az biztosabb. Koszi a tanacsot!

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Nálam még erősen kialakítás alatt van, de most, hogy van légkondi, így szobánként a megfelelőt fogom velük vezerélni, mert fűtés esetén erősen csal (+3-4 fok) a légkondi beépített hőmérője (mivel fent van a beltéri a sarokban, logikus is), így az nekem alkalmatlan a szabályzásra. De pl párát is mér, ami azért jó, mert feleségem küzd ha alacsony a pára, így tudjuk korrigálni ha kell. Bár ezt még kézzel, mert nem igazán találok okos párásítót ami nem büdösödik be pár nap után (vannak amiket így hirdetnek, de tapasztalatok alapján hazudnak).

Nekünk kétfélte párásítónk van: egy ultrahangos lidlis, és egy melegpárát képző beurer (remélem jól írom).
Mindkettőbe olyan vizet töltünk, ami nem ideális a mikroorganizmusok számára: ro víz a laborból (kávét is ebből főzünk egyébként).
Jó, mert nem vízkövesedik tőle semmi, és gyakorlatilag akármeddig tárolható, nem zöldül be az üveg amiben tartod (ha vigyázol a tisztaságára). Még sosem büdösödött bele semmibe.

Lehet próbálkozni valamilyen baktericid adalékkal is, de figyelni kell, hogy barátságos anyag legyen, mégis csak kitolod a levegőbe. Talán illóolaj.

Esetleg egy ilyen párásítót vezérelhető konnektorba téve bele lehet csempészni némi automatikát a folyamatba. A beurernek kimondottan nagy a tartálya (több literes).

Nekem van egy felesleges Xiaomi hub-om (ZNDMWG01LM), ha érdekel

Koszonom, kozben mar rendeltem egy CC2531-es USB adaptert antennaval, ugyanez van most is csak antenna nelkul. Meglatom mennyivel javul igy a helyzet, kb. 2-4m extra hatotavolsag kell csak. Azt olvastam, ha lecserelem az adaptert olyanra amiben ugyanolyan a chip akkor nem is kell ujra parositanom a szenzorokat, ez egyszeru megoldasnak tunik es nem kell hozza +1 fogyaszto.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Firmware upgredet próbáltál? Elvileg sokat javítottak ezen. Csak 1db Tradfri izzóm van, és az olyan helyen, hogy amúgy sem csatlakozna rá semmi (kivéve egy fali HUE Switchet, azzal viszont tökéletes), szóval azzal nincs sok tapasztalatom. Van viszont egy Tradfri konnektorom is, az láthatóan sokat javul az firmware updatek során, jelenleg is csatlakozik rá 2db Xiaomi szenzor (a szögletes verzió, hőfokot+párát+nyomást ad).

Azért érzem rajta, hogy nem egy Philips HUE (a HUE izzók nálam remekül viszik a hátukon az egész hálózatot), rá kell erőszakolni az eszközöket, hogy erre csatlakozzanak, ne valami távolabbi hue-ra pl., de ha ez megvan, akkor maradnak ott, és stabilak.

jelenleg is csatlakozik rá 2db Xiaomi szenzor (a szögletes verzió, hőfokot+párát+nyomást ad)

Jo tudni, koszi az infot! Nekem is pont 2 olyan szenzor az ami messze van a USB dongle-tol. Vegul valoszinu rendelni fogok antennas dongle-t (meg nem neztem korbe) aliexpresszrol. Aztan az lehet meg is oldja a gondomat.

Azt nem tudom mennyire macera a HA alatt kicserelni a dongle-t, gondolom mindent ujra kell parositani, uj ID-t is kapnak? Meg atnevezni oket megint, hm....

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

pont ezzel telt a tegnapi napom, egy CC2531-et cseréltem CC2652P-re (SONOFF ZigBee 3.0 USB Dongle Plus), mert a 11-ik eszköz felvétele után elkezdett eldobálni néha ezt-azt (addig hibátlanul ment minden), és meguntam figyelgetni, frissül-e minden.

a tapasztalat vegyes, volt, ami magától újracsatlakozott (Xiaomi fénymérő, hőmérő), volt, ami nem (IKEA izzók, Salus relé), de ami csatlakozott, az sem volt meggyőző (akadozott). úgyhogy én végül töröltem minden eszközt, frissítettem a firmware-t (ttyACM0-ból ttyUSB0 lett a port), és párosítottam mindent újra. 11 eszköz esetén ez hamar megvolt (6 IKEA izzót egy kapcsoló vezérel, tehát inkább 7 eszközről van csak szó). ID-ket nem figyeltem, változtak-e, mert ugyanarra neveztem őket át, mint korábban, így a Home-Assintant-ot nem érintette a változás.

fél nap elteltével minden hibátlannak tűnik. nem zárom ki, hogy egyszerűbben is meg lehet úszni a cserét, de én nyugodtabban alszom a tiszta lappal.

apropó, valakinek van tapasztalata Xiaomi GZCGQ01LM fénymérővel Home-Assistant alatt Zigbee2MQTT-vel csatlakoztatva? a kérdés, hogy tényleg csak battery-t és illuminance_lux-ot jelent le, és minden mást (illuminance, linkquality, voltage) value_template-tel kell kibányászni ezek attribútumaiból?

kösz. le volt tiltva nálam az említett három attribútum, nem derült ki, hogy miért. engedélyeztem, most jónak tűnik minden. érdekes, hogy last seen nincs nálam, sem letiltva, sem engedélyezve, csak a zigbee2mqtt dashboard-on, de ott is N/A mind. nem zavar különösebben, de kíváncsi vagyok, mi lehet az oka.

A Zigbee2mqtt-s hálózatodhoz bármilyen router jó, amit a Z2M támogat. A fenti link is innét származik, tehát támogatja a Tradfri routert is, szóval akár egy ilyet is beüzemelhetsz.

Tenyleg, ott van a listaban! https://www.zigbee2mqtt.io/devices/E1746.html
Koszi, ezt megprobalom majd (ha lesz keszleten...).

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Nem, az úgy két külön zigbee network, olyan mint két wifi WLAN egymás mellett.
Ahhoz hogy belépj egy zigbee networkbe a koordinátorral kell regisztrálnod.
Utána a koordinátor és a routerek adják a "mesh"-t a networknek. 

Igazából pont ugyanúgy mint két wifi ugyanazon a csatornán inkább gyengítik egymást.
Az ikea érdekes kérdés, részben butábbak részben robusztusabbak az eszközök a gyári hubon keresztül használva mint natívban.
Natívban az a jó hogy ikea kapcsolóval tudsz kapcsolni philips lámpát és fordítva :)

 

Gábriel Ákos

1. Milyen kommunikációs protokoll?
Nalam zigbee eszkozok vannak.
Homeassistant Core, de inkabb ne ezzel kezdd, eleg nagy szivas, foleg egy-egy python upgrade utan, a docker-es verzio jobb, bar nem tudom nekem mindent kivaltana-e. RPi4-en fut (es mellette meg sok mas is).
Zigbee USB dongle, a hatotavolsagatol nem vagyok elajulva, a Xiaomi szenzorok kb. 5 meter tavolsagbol mar leszakadnak (2-3 vekonyabb fal van az ado es a vevo kozott), kicsi a lakas, egyelore vallalhato igy. Lehet nagy az interferencia, wifi router kozel van es a szomszedok is az o routereikkel :)

2. Milyen telefonos applikáció?
- láttam, hogy van telefonos applikációja a Home Assistant-nak, használja valaki rendszeresen, jól működik?
Jol mukodik, azzal kell kicsit varazsolni, ha biztonsagosan akarod elerni (https, dyndns).
- tudom használni a Home Assistant App mellet a Google Home-ot vagy a Samsung SmartThings-et is?
Ha van egy Google Home eszkozod akkor sokminden mukodik azon keresztul is (de ez attol is fugg milyen mas eszkozeid vannak amiket ismer a google)
- melyik jobb a 3 közül?
Sajat HA app, teljesen testreszabhato, de még vannak hianyossagai (pl. jogosultsag kezeles)

3. Meddig bírja az elem?
Szerintem tavolsag fuggo, de neha a kozel levo elvileg 100%-os elemekkel rendelkezo szenzorok tudnak neha hulyeskedni, nem tudom melyik ponton van ilyenkor gond.
- milyen márkát érdemes venni?
Nalam IKEA es Xiaomi eszkozok vannak.

4. Hol vásároljak?
En itt vasaroltam: IKEA, Aliexpress (es tarsai), hasznalt piac (online termeszetesen)

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Hasonló cipőben járok. Annyi különbséggel, hogy nem in-general építek okosotthont, hanem egy viszonylag összetett fűtésrendszerhez szeretnék rugalmasan bővíthető és átkonfigurálható vezérlést készíteni. Apró kiegészítésekkel: pl. lássam a garázskapuk nyitott illetve zárt állapotát, kerüljön logba a három bejárati ajtó nyitása/csukása, esetlegesen - telefon alapú - presence adat legyen a házban lévőkről.

Nem szeretem a vezeték nélküli dolgokat, de wireless node-okat sokkal többfélét kapni és nagyságrendekkel egyszerűbb kiépíteni, mint egy full-hardwired rendszer esetén.

A legtöbb eszköznek lesz tápja, ők wifisek (főleg Shelly relék).
A battery-powered dolgok esetén szerintem nem annyira nyerő választás a wifi. Láttam olyan megoldást, hogy elmegy az ESP deep sleep-be, és az esemény interruptot generál. Ilyenkor felébred a hardver, megadott AP-hoz csatlakozik, elküld egy csomagot és ismét elalszik. De nem tudom ez mennyire hatékony, ezen a részén még fogok gondolkodni.

Feltettem a Home Assistant-ot szépen dockerbe, aztán szembesültem is az első problémával: dockerben futva nem lehet feltenni az ESPhome addon-t, ami pedig nekem az alapkoncepció része (szeretem a rugalmas, hekkelős dolgokat). Van egy csomó itthon ezekből a pici olcsó ESP modulokból, amiket szeretnék megflashelni (utána már ugye OTA). Ezek főleg I2C-s dolgokkal kommunikálnának (pl. 8 csatornás relépanel), némi autonómiával a fw-ben, hogy AP vesztéskor vagy a HA kiesésekor se menjen vakrepülésbe a rendszer.
Így mehet most a Core install. Remélem zökkenőmentes lesz.

Az a bajom az egésszel, hogy bármilyen vonzó és rugalmas is a HA, a fűtés mégis csak egy mission critical rendszer. És tuti akkor baszódik majd el, amikor a legnagyobb hideg van, én meg Kínában vagyok. A család meg itthon megfagy.
Egy minimál failover rendszer lesz - a jelenlegi dobozból áthekkelve, amit most télre készítettem. Ez annyit tud, hogy ha hő van a pufferben, tolja ki a padlóba és csinálja a melegvizet.

Ha esetleg propriatery hardvert készítenék valamihez, azt mqtt-sre csinálnám.

Én is tartottam ettől de a HA nem pusztulós fajta egyáltalán, fut itthon vagy 2 éve.
A mostani rendszerem még onewire, na annál jobb sokkal a HA-MQTT-Tasmota még wifin is.
Ha abszolút biztosra akarsz menni akkor nem (csak) MQTT direkt billegetős vezérlést építesz a Tasmotához hanem le is küldöd a programját.
Akkor akár autonóm módon az eszközök egymás között is elműködnek, HA nélkül.

Gábriel Ákos

Ez az autonóm, ,,egymás között elműködnek" rész érdekes nekem. Köszönöm.
Tasmotáról keveset tudok. Az megvan, hogy Sonoff eszközök gyári fw-ét szokták rá lecserélni. Kb. az van róla a fejemben, hogy egy alternatív ESPhome szerűség lehet.

Eleve abban gondolkodom, hogy ahova csak lehet, idővel saját fw-t tegyek. Úgyis mindig ez a vége, ha rendesen meg akar az ember valamit csinálni. ESPhome-ban is ez tetszik, bár még nem ástam bele magam teljesen a lehetőségeibe. Jól szabhatónak tűnik, és HA-val barátok - ezek egyelőre az érveim mellette.

Valójában még azt sem tudom, hogyan kell majd HA-ban összerakni a vezérlést.

Nem lenne rossz, ha létre tudna jönni egy autonóm mesh, amit a HA-ból csak felügyelek, esetleg a fw frissítéseket tolom ki. De ez egyelőre legfeljebb távlati terv.

Még csak néhány kisebb dolgot csináltam esphome-mal, de nagyon kezesnek tűnik. Az esphome nem más, mint egy python-ban írt rendszer, ami C++ kódot generál, az eredményt pedig a platformio segítségével lefordítja. Több módon is szuszakolhatsz bele saját C++ kódot, szóval csak azzal kell foglalkoznod, ami speciális, az unalmas körítést pedig adja a rendszer.

Az ESPHome addon nem létszükséglet, ez csak egy kényelmes felület az esphome cuccok üzemeltetéséhez (fordítás, telepítés, frissítés). Ezt simán kiválthatod azzal is, ha a sima parancssoros esphome-ot használod. Szerintem amire te gondoltál az az ESPHome integráció (azaz tudjanak az esphome eszközök a HA-ra kapcsolódni), ez része minden HA verziónak (HA OS, supervised, core).

Én már jó néhány éve használok HA-t (és egy-két éve esphome-ot is), jelenleg HA core van itthon. Nem igazán éri meg a macerát, így supervised vagy HA OS irányába tervezek váltani.

Én is core-on vagyok ősidők óta, és szemezem a HA OS-re váltással. A következőt szeretném viszont ritkán előadni: ssh a vm-re, és tudjak ott megszokott környezetben (vim, mcedit, syntax highlightingal) yaml file-okat editálni, scriptelni, ha kell, a db-t (Mariadb) piszkálni, és nem szeretném ezt mindenféle webes konzolban művelni.

Azt láttam, hogy már az ssh-hoz is addon kell, viszont mi a helyzet a többivel? Ha jól vettem ki, minden komponens dockerben fut a linux alapú host OS-en belül. Én ezt nem akarom megismerni, követni, betartani a naponta változó játészabályait. Jelenleg úgy használom a core-t, hogy a dolgok egy része gui-ról megy, a komplexebb automatizációkhoz pedig a "package" featurét használom (egy könyvtáron belül saját automation, sensors, stb.. yaml file-ok, függetlenül a fő configtól).

Persze azért szimpatizálnék a HA OS-el, mert így jobban tudnám követni a frissítéseket, illet a fentiek ritkán kellenek, akkor viszont nagyon, ilyenkor nem szeretnék azzal időt tölteni, hogy bogozgatom a dolgait.

En HA OS-t hasznalok, KVM alatt (proxmox)

A kovetkezokepp configolom:

1. folrakom a samba addont, amivel fel tom mountolni a HA teljes config konyvtarat (ugye ez perzisztens volta miatt a container-en kivul letezik, az OS filerendszeren)

Ebben a konyvtarban minden megvan, az automatizacios yaml-ok, a config, a db, etc....

 

2. Editalni a yaml-okat innentol fogva azzal editalod, amivel akarod. (nano, vi, notepad++,...) en pl Visual studio code-ot hasznalok.

 

3. Ha a DB-t kell editalni (a db file szinten a megosztott samba share-ben van) arra a DB Browser for SQLite progit hasznalom. Ez is van Windowsra, linuxra, Mac-re...

 

https://i.ibb.co/zX3c4c5/image.png

Ebből adódóan gondolom az ssh addon-al is meg lehet oldani egy vim-et a HA OS-en, szóval annyira még nem vetettem el.

Mi történik config módosítás esetén, kézzel reloadolsz, és ennyi?

A HA OS tartalmaz választható rendes sql db-t is, vagy azt ebben az esetben külön kellene intéznem neki egy külső vm-ben vagy konténerben? Sajnos nálam már elengedhetetlen, sok eszköz van, némelyik rengeteg adatot küld, kell az ssd+sql kombó (jelenleg egy a HA vm-jén futó Mariadb van az egész az alatt).

Ebből adódóan gondolom az ssh addon-al is meg lehet oldani egy vim-et a HA OS-en, szóval annyira még nem vetettem el.

Persze, ssh addonal is megoldhato, HA OS eseten a home konyvtarban vannak a config fileok.

Mi történik config módosítás esetén, kézzel reloadolsz, és ennyi?

Kb igen, vagy HA restart. Attol fugg, megy egy restart nelkul a modositas (automatizacional igen, config modositasnal jellemzoen nem)

A HA OS tartalmaz választható rendes sql db-t is, vagy azt ebben az esetben külön kellene intéznem neki egy külső vm-ben vagy konténerben? Sajnos nálam már elengedhetetlen, sok eszköz van, némelyik rengeteg adatot küld, kell az ssd+sql kombó (jelenleg egy a HA vm-jén futó Mariadb van az egész az alatt).

Kulon VM-en adhatsz neki MariaDB backendet, vagy arra is van mod, hogy addonkent (kb kulon kontenerben) futtass HA OS alatt:

https://github.com/home-assistant/addons/tree/master/mariadb

https://www.home-assistant.io/integrations/recorder/

A HA OS és a supervised között fő vonalakban az a különbség, hogy az első esetén egy teljes oprendszert kapsz, amit így-úgy tudsz machinálni, míg a supervised esetén magad telepíted a docker-t, így a host rendszeredben akármi lehet (vim, konfig generátor stb.). Mindkettő esetben ugyanazok a konténer image-ek fognak futni (pl. maga a HA is egy konténer), és az addon store is elérhető (ugyanúgy telepíthetsz pl. mariadb addon-t ami egy újabb futó konténer lesz maga mellett).

A többi kérdést már mások megválaszolták :-)

Azt kell ezzel kapcsba megjegyezni, hogy a Supervised telepites eseten vannak olyan reszek amik azert nem kontenerben futnak es ezeknek a komonensek van egy bizonyos rendszerkovetelmenyuk (verziok, etc...) Alapesetben hivatalosan "szűz" legfrissebb Debian telepites szamit elfogadottnak, ami mast nem futtat, csak a HA-t (igy persze megkerdojelezodik az ertelme is ugye...)

Termeszetesen ez messze nem azt jelenti, hogy csak igy megy, de ez a hivatalos. En anno azert leptem KVM HA OS-re mert egy ido utan mindig az lett a vege, hogy "szetcsuszott" a rendszer es jott az "unsupported" felirat :)

az kis plusz overhead amit a core üzemeltetése jelent

Ez mindig az uj python miatt szivok a core-al, mar korabban megvolt az upgrade 2.8-ra, de egy ideje 2.9-re alltak at, a Debian-t nem akarnam emiatt frissiteni ha nem muszaj. A 2.9-es frissitest is meg kell lepnem elobb v. utobb...

"Support for the running Python version 3.8.6 is deprecated and will be removed in Home Assistant 2022.1. Please upgrade Python to 3.9."

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Elnézést, nem olvastam rendesen végig, arra mondtam, hogy ha a python verzió követés a szopás, arra jó megoldás. Ha neked az lxc szimpibb, hajrá, nincs azzal sem semmi gond. Én csak a fasz-se-tudja-most-épp-minek-hívják-a-top10-legbalfaszabb-átnevezés-után sima daemont futtatom dockerben, az, hogy mit álmodtak köré os meg supervisor szinten az nem érdekel.  Egyrészt mert más is van mellette, másrészt meg azt kevésbé hiszem el nekik, hogy nekem jó lenne, üzemeltetni tudok. Erre a docker talán praktikusabb, az update nagyjából egy pull recreate, ha nemtetszik, visszaindítom a régi konténert, azt csá. De ha szeretnéd az egész shebangot, akkor az lxc is jó irány.

Szerkesztve: 2022. 03. 29., k – 14:53

Sok szar kínai fos dongle után HA/dockerrel stabilan működik zigbee alatt ez: https://www.amazon.com/gp/product/B01GJ826F8/ref=ppx_od_dt_b_asin_title…

Egyébként mostanában a stable docker buildek már elfogadhatóak, pár féléve még estek-keltek néha; most már érdemes lehet watchtowerrel is frissíteni.

Én egy github repoból húzom fel, ott tartom az összes configot (beleértve a Raspi OS/Docker felhúzásnak a cuccait is). Volt már pár sd kártya halál, jobb a békesség.

Ezután visual studio code-ban remote folder/ssh-n keresztül fájl szinten tudom mókolni a konfigot akár linux akár win alatt, és gitbe mentem a config change-eket; a state-ek/db-k nem kerülnek backupra, nem érdekel.

A recorder plugint korlátoztam eleve 2 hétre, mert a historikus adat sem érdekel.

A raspi dmz-ben van, külső lába kis okossággal + letsencrypt látszik a webről, de ugyanígy a mobilapp is custom domainen megy. A mobilappban jók a locationre épülő szenzorok, jó dolgokat össze lehet rakni.

Notificationre telegram botokat használok. Működik a Google Home-mal is (nem szeretek az Assistanttal cseverészni de lehetne), és Android 11-en a HA shortcutokat is sokat használom.

~ubuntu, raspbian, os x~

A telegram botok jok, de en ugy tekintek a telegramra mint ami barmikor megszunhet mukodni. Hasznos, de kulso szolgaltatas, nem tolem fugg. Valami hasonlo alternativa jo lenne, nem neztem utana, hogy van-e ilyesmi + mobilapp.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Én is telegrammot használok a push üzenetekre, évek óta tökéletesen teszi a dolgát.

Nem a home assistant-ot használom, hanem saját progit (egyszerű DSL-el tudok bele MQTT-s eszközt felvenni, react-os graphql-es egyszerű felülete van + influxdb-be logolnak szenzorok, graphanaval nézegethetem, stb...). Ráférne egy újraírás, csak mikor. Vagy megnézem, hol tart most a home assistant.

Tényleg jó az, ha valaki telepakolja az otthonát kínai kémcuccokkal?

Akkor veszélyes, ha felhős a cucc.
Amikről viszont itt szó van, azok own-hosted dolgok, nem ritkán custom firmware-rel (ESPhome, Tasmota és társai).
Home Assistant-ban pont az a jó, hogy opensource és saját eszközön, saját hálózatban fut.

Szóval imho pont nem ezektől kell félni, hanem azoktól az egységsugarúktól, akik egy kibaszott portforwardot, dyndns-t nem tudnak beállítani, meg egy RPi-t nem tudnak felinstallálni ezért inkább megveszik az obskúrus kínai felhős szarokat. Aztán amikor az aktuális maocetung majd úgy gondolja, minden relét egyszerre lekapcsol. Vagy fel.

Mivel opensource és nem cloud alapú, nem a HA a kockázatos. Nem fog az semmi disznóságot csinálni.
Hanem ha egy zárt fw-rel rendelkező szenzor ki tud menni, pláne ha valami obskúrus távol-keleti felhővel működőt vesz az ember.

Azokat az eszközöket kell preferálni, amelyek nyíltak és alapvetően LAN-ban működnek. Vagy van hozzájuk nyílt fw amivel felül tudod csapni a gyárit (pl. esphome-mal, tasmota-val).

Telefonos app távolról akkor fog működni, ha van fix ip-d (vagy dns-ed), és nyitsz neki portot (vagy nyilván vpn-t). De ez mind saját infrán történik. (vö. a cloud megoldásokkal, ahol bentről csatlakozik a cucc valami ködös távoli szerverhez, és ugyanoda az app is)

Mit tud csinálni a kínai kémcucc, aminek lecserélted a firmware-jét sajátra, és egy olyan rádiós kapcsolaton kommunikál egy általad adott (valószínűleg nem kínai kémcucc) eszközzel aminek a használható hatótávolsága néhány méteres nagyságrendben van, amellett, hogy a központi eszköz felől az internet irányába csak azt engedsz ki, amit te akarsz a nem kínai kémcucc tűzfaladon keresztül?

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Philips Hue Bridge-el van valakinek tapasztalata? Mennyire kompatibilis a saját eszközeiken kivül mással? Nekem ez szimpatikusabb mint az usb dongle.

Nem csak a sajátot lehet rá párosítani, van egy "friends of hue" nevű dolog, aminek a keretében a gyártók csinálhatnak hue támogatást, nem tudom milyen megállapodás kell ehhez a Philipsel, hogy részt vehessenek ebben a programban, de gondolom valami szükséges, mert nincsenek tömegével a piacon ilyen termékek. Szóval közel sem egy Zigbee2mqtt szint, de azért valami. Bővebben itt találsz infót.

Jellemzően az izzók rendben vannak, pl. az Ikea tradfri izzók is mennek vele (illetve most láttam a fenti listában, hogy a Tradfri konnektor is), de a firmware frissítésekről így le kell mondani (ami z2m alatt viszont megoldott).

ESPHome flash-eléssel kapcsolatban: ESP-01 boardokat szeretnék flash-elni.
Add-on-ban kiválasztom, hogy Manual download > Legacy format
legenerálom a .bin fájlt

Milyen linux command line tool-lal szokás ezt felírni az eszközre?

Köszi.
Vettem USB-s flash adaptert direkt ESP-01 modulhoz (ne kelljen már mindig breadboard-ozni). Kíváncsi vagyok, mert olvastam olyanokat, hogy nem tudja áttenni prog módba az ESP-t. Elvileg valamelyik modemvezérlő jellel meg kéne, hogy tudja csinálni csinálni a CH340 (arduinó klónoknál ez működni szokott).

https://www.instructables.com/USB-to-ESP-01-Board-Adapter-Modification/

Érdemes egyébéként valamilyen jobban felszerelt boardot venni (nagy klasszikus pl. a Wemos D1 mini vagy a klónjai). Ha nem számít, hogy ez két körömnyi és nem egy, akkor jobban jársz vele, mert gyárilag van rajta usb serial, 5V tápáramkör, a Pro változaton több memória, kerámia antenna, külső antenna csati, stb.. 

Köszi a tippet. Behúzok majd egy-két wemos-t is, biztosan meglesz a helyük.
01-ből azért van ennyi, mert régen fingért lehetett kapni, és elemi feladatokra just enough.

Ha lesz időm, játszogatok picit a yaml leírással. Nem igazán olvastam még utána.
I2C-n szeretnék toszogatni egy PCF8574-en keresztül reléket.
Valami ilyesmi lesz a megoldás, ha jól gondolom:

 

esphome:
  name: Heating_control_relays
  platform: ESP8266
  board: esp01_1m

wifi:
  ssid: "WIFI_NAME"
  password: "wifi_password"

i2c:
  sda: GPIO0
  scl: GPIO2
  scan: true
  frequency: 50kHz

pcf8574:
- id: 'pcf8574h'
  address: 0x3F

switch:
- platform: restart
  name: "Relay Board REBOOT"

- platform: gpio
  name: 1
  icon: mdi:electric-switch
  pin:
   pcf8574: pcf8574h
   number: 0
   mode: OUTPUT
   inverted: True

stb.