Fejlesztői kereslet és kínálat: vannak különbségek

Címkék

Mit várhatunk 2022-től a fejlesztői toborzás területén? A fejlesztők sokféle területen szeretnék képezni magukat a blockchaintől a virtuális valóságig. A fejlesztők felvételének nagy költségvetéssel nekiinduló cégek viszont más területekre várják a munkaerőt.

Fejlesztők és a fejlesztők keresésével foglalkozó toborzók véleményét kérdezte az idei évről a 2022-es Tech Hiring Survey. A felvételi beszélgetések technológiai támogatásával foglalkozó CodinGame és CoderPad összesen 14 ezer fejlesztő és 4 ezer toborzó véleményét mérte fel a 131 országot, köztük Magyarországot is elérő kérdőíves kutatásban. A kutatási jelentésből kiderül többek közt, milyen fejlesztőket keresnek idén leginkább a vállalatok, miben szeretnének fejlődni 2022-ben a fejlesztők, és hogy milyen típusú felvételi interjúkat szeretnek leginkább a fejlesztők és toborzóik.

NEM KERESÜNK TÚL JÓL

A nemzetközi szinten is széles körben elterjedt távmunka hatására még könnyebb fejlesztőként külföldön elhelyezkedni. A felmérés segítségképp összegyűjtötte, hogy a kérdőívet az adott országból értékelhető arányban kitöltő fejlesztők fizetése hogyan viszonyul egymáshoz - többek közt a magyaroké. A legtöbbet az Egyesült Államok, Svájc és Kanada fejlesztői visznek haza a kimutatás alapján. Az évi átlag bruttó 95 879 dolláros amerikai fizetés úgy tevődik össze, hogy a válaszadók 44 százaléka több mint 100 ezer dolláros fizetéssel rendelkezik, míg 5 százalékuk kevesebb mint 200 ezer dollárral. A lista másik végén szereplő India fejlesztői átlagosan bruttó 19 663 dolláros fizetést kapnak éves szinten, és a kérdőív kitöltőinek több mint háromnegyede 20 ezer dollár alatt keres.

A teljes cikk itt olvasható.

Hozzászólások

Ehhez képest a Tech Hiring Survey-t kitöltő magyar fejlesztők 28 730 dolláros, azaz nagyjából bruttó 9,2 millió forintnak megfelelő összeget adtak meg éves bevételként.

Ez - ha jól számolom - havi nettó fél milla körül mozog. Hol lehet idehaza ennyit keresni fejlesztőként?

A nagy cégek szinte mind diplomát kérnek. A vicc, hogy bármilyet. Egy haveromat nemrég felvették egy nagy céghez junior Pythonosnak, havi nettó 450k-ért, úgy, hogy szociológus diplomája van. A kis cégek, vagy állami helyek meg annyit fizetnek, amennyit.
Másik a bejárás kérdése, ha az ember egészségügyi okok miatt nem tud bejárni, akkor már mutatják is az ajtót.

A fentebbi cikk pont az ellenkezőjét írja mint amit mondasz:

"A felvételnél a diploma egyre kevésbé számít a toborzók szemében. Míg a 2020-as kitöltésnél még csak 23 százalék választott rendszeresen ebből a jelöltkörből és 56 százalék csak néha döntött a végzettség nélküli fejlesztő mellett, addig a 2021-es kitöltésben már 39 százalék rendszeresen választott a diploma nélküli fejlesztők közül - más szempontokat figyelembe véve. Ezzel párhuzamosan a fejlesztők válaszadásaiból is látszik a változás, hogy diplomával csak 43,4 százalékuk rendelkezik, míg 32 százalékuk magától tanulta meg a programozást (online kurzusok, tutoriálok, könyvek alapján), további 13,8 százalék (közép)iskolában és 7 százalék gyorstalpaló képzésen végzett."

 

Egyébként megértem ha bármi diplomát elfogadnak. Van ahol még érettségit kérnek irodai munkára ami tök jogos, de mégsem kell az irodalom és történelmet tudni :). Azért ha valaki leérettségizik, elér egy bizonyos értelmi szinten. A diploma szintén ilyen, hogy aki kiseggel 3-5 évet, majd megír egy diplomamunkát, végül államvizsgákat, az biztosan elért egy olyan szinten amit elvárnak egy ilyen munkahelyen. Persze nem tuti, de reménykedik a munkáltató :)

Akkor nem értem, miért kérdezed, hogy hol lehet fejlesztőként 500 nettót keresni. Pont most mondod, hogy a haverodat junior fejlesztőként 450 nettót kap.

Úgy tűnik, megválaszoltad a saját kérdésedet. Annál a cégnél, ahol a haverod dolgozik, egy nem junior pozícióban bizonyára meg is van az 500 k.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Az is számít mikori a diploma. A friss prog diploma sokat ér. 

Java vagy C# kell a jó állások nagy részénél. Mellé gyakran SQL és/vagy webes nyelvek. Ha valaki régen kapta a diplomáját, akkor még Delphi-vel szopatták aminek mára nincs sok értéke. C/C++ az még ma is értékes tudás, de a fejlesztéseknek csak az a része megy ezeken ahol nincs más választás. 

Na ácsi!

Kérdeztél valamit, én arra válaszoltam.

Ha nem tetszik a válasz, akkor ne hozz hirtelen új feltételeket!

Hol lehet idehaza ennyit keresni fejlesztőként?

Ez volt a kérdés. Lehetne azt is kérdezni, hogy hol kap 500 nettót egy 4 elemit végzett írástudatlan + mindenféle más nehezítő tényezőkkel súlytott, a számítógépekhez egyáltalán nem értő ember fejlesztőként. Erre a kérdésre nem tudom a választ (illetve, feltételezem, hogy sehol).

Eddig az összes magyar fejlesztő átlagfizetéséről volt szó. Ebben benne vannak azok is, akik 1 millát visznek haza havonta, azok is, akik 500 k-t, meg azok is, akik minimálbért.

Senki se mondta, hogy minden egyes magyar fejlesztő legalább 500 k bruttót keres.

De azért, hogy ne csak negatív legyen ez a komment, azt el tudom mondani, hogy pl. az Epamnál valószínűleg* felvesznek embereket diploma nélkül, és valószínűnek tartom, hogy az 500 bruttót meg lehet kapni. Mondjuk valószínű nem pályakezdőként, hanem pár év tapasztalattal, de igazából egyáltalán nem tudom, hogy mennyi a szokásos fizetés manapság náluk.

* Csak feltételezem igazából. Kb. 6-8 éve, amikor epamosokkal dolgoztam, megkeresett valaki (azt hiszem, pont itt, a hupon). Nem volt diplomája, viszont szeretett volna tesztelőként dolgozni. Megkérdeztem a srácot, aki a magyar csapat vezető tesztelője volt akkor, és ő teljesen pozitívan állt hozzá, elmondta, hogy kinek kellene elküldeni az önéletrajzot, melyik könyvet kellene jelentkezés előtt elolvasni és jól megérteni, stb. Nem gondolom, hogy ez a hozzáállás sokat változott volna az azóta eltelt évek során.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Nem hoztam új feltételeket, csak széttettem a kezemet. Ezek szerint egy technikusi oklevél az nem elég ahhoz, hogy jó fizetést akasszon az ember, az mindegy, hogy mennyi tapasztalata van, hány nyelvet, OS-t, akármit ismer, ott van vele, mint egy 4 elemit végzett írástudatlan + mindenféle más nehezítő tényezőkkel súlytott, a számítógépekhez egyáltalán nem értő ember. Egyébként valószínűleg igazad van ebben, mert most egy önkormányzatnak dolgozok (webgányerként) és kevesebbet fizetnek, mintha az Aldiban pakolnám a dobozokat. (Lecsekkoltam.) Van ez így.

"Diplomával nem, de annak megfelelő tudással, a szakmában töltött éveim és az aközben felmerült problémák megoldása miatt rendelkezem. Programozásban ilyen és ilyen, hálózatban ilyen meg olyan, felhő infrastruktúrában emilyen, adatbázisok használatakor meg ezzel és ezzel a problémával találkoztam, így oldottam meg őket.

Természetesen vezetői kvalitásokkal is rendelkezem, ezt és ezt a projektet vezettem elejétől a végéig, ilyen és ilyen problémákkal szembesültem, ezt meg azt tanultam belőle.

Szeretném a szakmai tudásom mind hard-, mind soft-skill tekintetében tovább fejleszteni és úgy érzem az önök cégénél erre meg lenne a lehetőségem, hiszen önök ezzel és ezzel foglalkoznak, ami nagyon érdekel."

Az EPAM-ba egyszer majdnem felvettem egy embert, akinek mosógépszerelői oklevele volt csak, viszont a PHP-t és a JS-t egész szépen kitanulta. Sajna az angolon kibukott.

Nekem amúgy nem volt meg a diplomám amikor felvettek az EPAM-ba (egy tárgy hiányzott még), sőt, ha jól emlékszem, az alapítók is úgy jártak anno, hogy előbb kezdték az epamot (fathomot) mint befejezték volna az egyetemet, aztán úgymaradtak…

Nézd, ha több pénzt szeretnél akár a jelenlegi munkáltatódtól, ahhoz kell egy alternatív ajánlat, ami tipikusan egy email egy másik cégtől, hogy ha 30 nap múlva kezdesz akkor adnak havi x Ft-ot (x esetedben legyen nagyobb mint 500.000), és itt y < x-et kapsz, most mi legyen. Ezt hívják tárgyalási alapnak.

ahhoz meg hogy legyen ilyen leveled, el kell menni interjúzni. Ahhoz, hogy elmenj interjúzni, kell egy CV, amit el kell küldeni helyekre.

Idősebb fejlesztőkre Csudi optimalizálta magát a Mimoxnál (mimox.com), senior-okra meg Lőrincz Orsi (lorinczorsolya.hu), egy karriertanácsadás ahol elmondják hogy hova érdemes beadni, esetleg megcsinálják a CV-d belefér (diszklémer: mindkét honlapot én terveztem, és a két HR-es közismerten összejátszik). Alternatívának ott van Spiller Laci, ő is meg szokta érni a pénzét.

Szóval ha unod a banánt és/vagy szeretnél többet keresni (ha meglátja a másik ajánlatot a főnököd, lehet ad ő is ennyit), alapvetően ez a career path, nem kell a startmezőről indulni, de ez a tipikus menetrend.

CV-m az van, el is küldtem sok helyre. A legtöbb helyről egyáltalán nem válaszoltak. Az interjúkon meg néha az agyam eldobom, hogy mi megy; volt, hogy egy fejvadász úgy akarta felmérni az angoltudásomat, hogy ő alig, vagy egyáltalán nem beszélt angolul.

Segítő szándékkal reagálok.

Ez a CV rettentően hosszú és rendszerezetlen, tele értékelhetetlen infókkal, mint például hogy te Amigát is nyomkodtál. Ezért ma ki fizetne neked?

Feldobsz egy csomó kulcsszót, de nem derül ki, hogy mihez van affinitásod, mire specializálódnál, mivel foglalkoznál szívesen (mi az, amit magadtól is csinálnál, nem csak a pénzért).

Az főleg nem derül ki, hogy mennyire értesz egy adott szakterülethez, illetve -- főleg -- mennyire vagy naprakész.

Én web frontendes vagyok, így tudom például, hogy a "HTML, CSS, JavaScript 2004 óta" mennyire semmitmondó. Illetve... tulajdonképpen nagyon is sokat mond az, hogy a TypeScriptet teljesen külön említed, hozzátéve, hogy 2021-ben láttál ilyet, szinte garantálja, hogy a modern frontendes feladatokra nem téged kérnélek fel, hiszen ezen a területen akár évente radikális változások észlelhetők (nem mindig a jó irányba, de ebbe most ne menjünk bele). Hangsúlyozom, itt csak azt magyarázom, hogy milyen kép alakul ki a CV alapján a munkavállalóról, és remélem, nem veszed személyes támadásnak.

Az a tapasztalatom, hogy egy specialista többet ér, könnyebben talál munkát, mint egy "hát igen, ehhez is értegetek, meg ahhoz is" jellegű hobbista -- mármint olyan helyen, ahol adott feladat elvégzésére keresnek embert, nem pedig egy üres irodai szék melegítésére keresnek valakit, aki esetleg majd elmolyolgat ezzel-azzal.

Javasolnék egy egyoldalas CV-t, amiben legfeljebb az utolsó 2--3 releváns munkahelyed/projektedet említed, és az ismereteidet is kategorizálva sorolod fel, mindegyiknél megemlítve, hogy szerinted milyen szinten értesz hozzá. Meggyőződésem, egy ilyen CV-vel hatékonyabban találsz munkát, mert ugye full table scan-nél jobb, ha indexelve vannak a dolgok.

Az Amiga és hasonló marhaságok kapcsán ld. a NagyZ-nek adott válaszom.

Dehát leírtam, mindjárt az első oldalon, hogy mihez értek és mivel foglalkoznék szívesen. (A referenciák közt meg fel van sorolva, hogy mit csinálok magamtól, nem pénzért.)

Nem 2021-ben láttam először TypeScriptet, csak akkor fizettek először érte. JS keretrendszerekből egy pár fel van sorolva a referenciák között, de valóban kerülöm őket, ld. a saját véleményedet "nem mindig a jó irányba, de ebbe most ne menjünk bele". De egyébként nem is pályázok frontendi szerepkörre, szabadulni szeretnék a webtől.

Nem vettem támadásnak, amit írtál, lehet, hogy igazad van, de kezdem azt hinni, hogy teljesen reménytelen az egész.

Annyit hagy tegyek hozzá, hogy nekem kb. 8 oldalas önéletrajzom volt kb. 5 évvel ezelőttig. Főleg a projektek felsorolása tette ki ezt a mennyiséget. Akkor egy HR-estől kaptam egy olyan visszajelzést, hogy maximum 2 oldal az, amit elolvasnak. Bármi, ami hosszabb, az hátránnyal indul. Egyfelől kiszórtam egy csomó olyan projektet, ami nem volt releváns ahhoz a témához, amiben állást kerestem (szóval pl. az összes programozói és BA projektet helyből töröltem). Másfelől az olyan skilleket, amik nem érdekesek vagy kifejezetten rossz benyomást keltenek szintén kitöröltem (pl. waterfall projekt management projektek és skillek, miközben agile munkákra jelentkezem).

Kemény munka volt, de lett egy 2 oldalas CV. Azóta is kemény munka, hogy minden új projektet valahogy bele tudjak szuszakolni és mégse legyen hosszabb, mint a két oldal.

Szerintem ha szabadulni szeretnél a webtől, töröld ki az összes ezzel kapcsolatos skillt és munkatapasztalatot! Ha van olyasmi, ami nem releváns az épp megpályázott pozíció esetében, akkor azt is töröld! Pl. ha C programozónak jelentkezel Linux környezetbe, akkor nyugodtan töröld a Pascal, Assembly, Lua, AmigaOS, Solaris stb. skilleket és tapasztalatokat. Ezek nem tesznek hozzá pozitívan semmit, viszont zajként elfedik azokat a dolgokat, amiket ki akarsz domborítani.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Freelancer munkához szerinted nem kell CV?

Az egyetlen eset, ahol megúszod a CV készítést az az, ha te vállalkozol. Amit természetesen megtehetsz, ha van egy (vagy több) jó ötleted.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Aham.

Dolgoztál már freelancerként?

Én dolgoztam kb. 5 éven keresztül, kb. 5 különféle projekten. Mindenhol CV-t kértek első körben, aztán volt egy szakmai interjú, ahol el kellett tudni adni, amit csináltam.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Ha csináltam valamit, felrakom egy honlapra, hogy megvehető, ott miért kérnének CV-t? Nem veszik meg a programomat, ha nem elég trendy a CV-m?

Ha valamit csinálsz és publikálod, az nem freelancer munka volt.

Esküszöm nem értem...

Vélhetően azért, mert nem érted, mit jelent a freelancer.

Nem szabadúszót jelent?

De, a freelancer a szabadúszót jelenti, de a szabadúszó nem saját terméket vagy szolgáltatást árul, az a vállalkozó. A szabadúszó az, aki "kilóra" vagy "órára" eladja magát a piacon, majdhogynem alkalmazottként dolgozik, de leginkább rövid távú munkakapcsolatai vannak, általában több cég felé egyszerre. Általában az a választóvonal, hogy a "mit kell csinálnom?" kérdésre ki mondja meg: egy ügyfél vagy én, mint vállalkozó.

Ez a szabadúszó nagyon menőn hangzik egy grillpartin, sör mellett beszélgetve. Már-már picit felvágósan.
Biztosan van kivétel, az ismeretségi körömben azonban ez azt szokta jelenteni, hogy az illető széttárt farpofával várja A MEGRENDELŐT, és lehetnek ugyan olyan időszakok, amikor jól cseng a kassza, de vannak olyanok is, amikor remegnek a térdek, hogy mi a fasz lesz így.
Ha jól csinálod, nagy és befolyásos cégek - akik behúzzák a jó megrendeléseket - osztják le a feladatot némi koncért, aprópénzért, amin legalább úgy-ahogy eltengődsz. Ha nincs cimbid, aki valahol belsősként oda tudja tartani a jól tejelő csöcsöt, rendkívül kiszolgáltatott helyzetekben találhatod magad.
Kibaszottul szomorú ezt látni. Van haverom, aki másfél évtized kínlódás után eljött inkább hozzánk dolgozni, mondván, itt legalább van fizetett szabi és cafeteria.

Nem a fizetetlen szabit hiányoltam, azt mondtam, hogy még az se nagyon volt, nemhogy fizetett. Konkrétan pl. 2017-ben összesen valami két napot vettem ki orvos miatt, a többit a főnököm beírta, mint ha kivettem volna. Természetesen a túlórák sem voltak sem elszámolva, sem kifizetve, hiába volt, hogy 200 órát dolgoztam egy hónapban, hiába melóztam hétvégén, éjszaka, karácsonykor...

Ez nem ugyanaz a téma. Ugye a másikban írtál valamit (kirúgott), amit én egyféleképp értelmeztem, de kiderült, hogy egy kicsit más volt.

Ez nem a kirúgás, hanem egy másik téma. Ha lekönyveli, hogy fizetett szabadságot vettél ki, de azokon a napokon is dolgoznod kellett, az egyértelműen csalás. Ha elrendel túlmunkát és utána nem fizeti ki, az is illegális (kellene, hogy legyen, de mintha lennének speciális esetek. Ha jól emlékszem, orvosoknak pl. nem minden túlórát fizetnek valamiért). Illetve a heti maximum óraszám is korlátozva van (bár ha jól emlékszem, erről a védelemről le lehet talán mondani a szerződésben).

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Ha kicserélem az "szabadúszó" szót arra, hogy "alkalmazott" és vica versa, akkor ugyanúgy igaz lesz minden mondat, csak egy másik csoportot írok le.

Akikről beszélsz, azok az úgynevezett kényszervállalkozók vagy hivatalosabb néven bújtatott munkaviszonyú vállalkozók, akik egy kicsit vannak lejjebb a ranglétrán, mint a kölcsönzött munkaerő.

Nekem hetente többször el kell mondanom és le kell írnom, hogy "nem, nem tudom elvállalni, augusztus végéig már le vagyok kötve, ha így is jó, akkor beszéljünk róla vagy térjünk vissza rá nyár elején", mert mindig megtalál a munka, de szigorúan csak heti maximum 20 órát vállalok. Jelenleg is van kettő nagyobb cég, akiknek dolgozom, kettő kisebb munka és évente bejön 5-10 tanácsadó-szakértő jellegű munka. Nem tudnám sehogy lefedni alkalmazottként és nem is akarom, illetve nem akarok céges formába se fejlődni alkalmazottakkal, akik majd dolgoznak, mert az olyan fajta szopás, amit nem szeretnék bevállalni.

és a bevétel több mint fele sohase jöhet egyetlen cégtől, mert az letoltgatyás helyzetet eredményez

Ez se baj amúgy, csak ne éveken át jöjjön egyetlen cégtől a bevétel. Ha éven belül egy cég a domináns, akkor a legegyszerűbb megoldás az, hogy nem havonta fix napon számláz az ember, hanem le van papírozva néhány milestone és akkor történik számlázás és a pénzforgalom.

Ha keresek egy kőművest és adok neki 10 hónapnyi melót, akkor sem nem kell felvennem alkalmazottként és neki se kell félnie attól, hogy majd bújtatott munkaviszonnyá minősítik a szerződést.

Az a tapasztalat, hogy ha nagyon domináns, akkor hajlamos azt az időt is megenni amit sales-re kéne költeni, meg a sok kis apróval fenntartani a jóviszonyt hátha egyszer nagyra nőnek, míg két 40-50%-os terhelésűvel ez megoldható, mert a másik nagy miatt szintén nemet kell mondanom úgyis.

Hát, gondoltam, mint olyan ember, aki szokott CVket olvasgatni meg interjúztatni, még olyan állásokra is, amik fél misi nettó felett vannak, elmondom, hogy nekem mik nincsenek benne a helyén, csak kissé tartottam tőle, hogy úgyis támadásnak meg személyeskedésnek veszed. És őszintén szólva elnézve, hogy mit reagáltál Frankónak, el is ment tőle a kedvem.

_Franko_ egyike annak a négy-öt embernek, aki csak azért szól hozzám, hogy belémkössön. Mindenáron meg akarja magyarázni, hogy én értéktelen vagyok, mind szakmailag, mind emberileg. Ezt csinálja már öt éve, amióta idejöttem. Elég érdekesen hat ez egy olyan embertől, aki csak mocskolódni tud és tényleg képes volt elhinni azt a saját maga által kitalált baromságot, hogy a win10 a 4k-s videóktól nagy...

Ez egy jo alap. De jobb lenne teljes mondatokban fogalmazni, esztetikailag rendberakni az anyagot. A legegyszerubb, ha kitoltesz egy linkedin profilt, es exportalod. De talalhatsz ezer masik mintat is.

Nem tudom, hogy SW fejlesztoknel mennyire szokas, de en eredmenyekre fokuszalt (achievement-based) CV-t hasznalok. Sokkal jobban mutat, mint egy egyszeru felsorolas.

Es meg egy dolog nagyon fontos. Nem egy CV-d van, hanem mindig kulon szemelyre szabott anyagot vagsz. Oszinten szolva, kb senkit se erdekel a BeOS vagy az AmigaOS.

A publikus profilodba azokat a temakat, projekteket, szakteruleteket irod bele, amelyek az altalad megcelzott piacon relevansak lehetnek. Ez nem statikus, valtozik a tudasod, es a celterulet is. A "csinalok barkinek barmit penzert, mert mindent is tudok" megkozelites nem biztos, hogy mukodik. Abban az arenaban ott van ugy 10 millio versenyzo tavolkeletrol, Indiabol stb.

A szemelyre (cegre, projektre) szabott CV pedig olyan, hogy azokat a korabbi tapasztalatokat es tudast emeled ki (nem hazudsz, de esetenkent masra fokuszalsz), amely az adott ceg profiljaba, es nem utolso sorban a kiirasba illeszkedik. Ha azt kerik, hogy Linux, akkor nem UNIX-like, ha C++, akkor nem C#, mert az ugyanaz. Nem oktatod a fejvadaszt, allas kiiro managert, HR aszisztenst.

Ha nagyon beleasnad magad, akkor ismerni kellene a ceg strategiajat is, hogy mikent keresnek embert. Mi kell a cegnek: szuk de mely szaktudas, altalanos ismeretek interdiszciplinaris hasznalata, tanulasi kepesseg/kesztetes. Ez nem egy konnyen beszerezheto info. Sok ceg kezd eszbe kapni, hogy az eddigi strategiajuk nem volt jo.

Az, hogy mar 3 evesen programot irtal nagyon jo beszelgetes egy sor mellett. A HR aszisztens lanyka nem izgul ra, hisz meg nem is elt akkor. O arra keres, amit megertett a kiirasbol, vagy az eligazito beszelgetesbol. Rajta keresztul kell jutni. O az, akit maga ele tol a manager, hogy a futobolondokat kiszurje. Konnyen fals(?) pozitivot kapsz nala, es megy a jelentkezesed a levesbe.

 

Ha komolyan gondolod, hogy valtoztatsz, akkor eleg sok meloval jar. Meg kell tanulnod eladni magad. Soft-skillek javitasa 10+ ev konzisztens munkaja profik segitsegevel (sok iskola szerint meg egyenesen lehetetlen). De a szamolj tizig mielott kinyilatkoztatsz, azert eleg minimum.

1) A helyedben nekiugranek ennek a CV-nek, es kifejtenem, hogy mik is voltak azok a projektek, munkahelyek. Mit ertel el, mi volt a hozzaadott erteked. Osszeszednem, rendszereznem az osszes tobbi infot, ami most oda van hanyva. Tekints erre ugy, mint egy adatbazisra.

Pl:

- Az "XSD visualization" kb. semmi igy onmagaban. En is csinaltam, mert 3GPP PM modellt kellett megnezzek web browserben. Ez ket delutan volt ugy, hogy az XSD letezeserol se tudtam kiindulaskepp, es HTML tageket is csak 2000 elott gepeltem utoljara.

+ Mi is volt ez a projekt, mit tettel hozza? Te talaltad ki, hogy milyen technologiat hasznaljatok, optimalizaltal valamit? Miert lett jobb a vilag a projekt es foleg az abban valo reszveteled utan? Lebegjen a szemed elott a PhD vedes utolso kerdese: "Na es akkor mi van? Olcsobb lesz a kenyer?"

2) Ha megvan, akkor kezdheted a szurest (nem torlest). Le kell csupszitanod ugy, hogy a fontos es friss (egyik se binaris dontes) dolgok keruljenek eloterbe.

3) Ezutan keszitesz egy teljes profilt (pl linkedin), egy max 2 oldalas es egy 1 oldalas kivonatot. Ezekhez keresel valami kevesbe ronda CV formatumot. Nagy a zaj...

4) Megnezeted valakivel. Barat, ismeros, HUP, de leginkabb valami profi. Megfogadod a tanacsaikat, alazattal allsz hozza, es mesz vissza az elejere, ha kell.

5-6 ciklus utan lesz mar valami hasznalhato a kezedben, amit az adott celra tovabb szabhatsz..

- Az "XSD visualization" kb. semmi igy onmagaban. En is csinaltam, mert 3GPP PM modellt kellett megnezzek web browserben. Ez ket delutan volt ugy, hogy az XSD letezeserol se tudtam kiindulaskepp, es HTML tageket is csak 2000 elott gepeltem utoljara.

+ Mi is volt ez a projekt, mit tettel hozza? Te talaltad ki, hogy milyen technologiat hasznaljatok, optimalizaltal valamit? Miert lett jobb a vilag a projekt es foleg az abban valo reszveteled utan? Lebegjen a szemed elott a PhD vedes utolso kerdese: "Na es akkor mi van? Olcsobb lesz a kenyer?"

Benne volt a CV-ben, az appendix #4-ben:

– Contribution to XSD Diagram XSD visualisation engine
* Language(s): C#
* Contribution(s): Occurrences, real type, and last child indicator are shown in TXT/CSV export; exporting stops when reached the final expanding level on all branches

Azt meg nem írhatom bele, hogy aki megrendelte, az a megkapása után eltűnt, mint az aranyóra és sose fizette ki.

3) Ezutan keszitesz egy teljes profilt (pl linkedin)

Van linkedin profilom.

4) Megnezeted valakivel. Barat, ismeros, HUP, de leginkabb valami profi. Megfogadod a tanacsaikat, alazattal allsz hozza, es mesz vissza az elejere, ha kell.

Ezen már túl vagyunk, ezt már a haverok visszajelzései alapján raktam így össze.

Köszi a többi tippet.

Igazából az Amiga és hasonló marhaságok azért vannak benne, hogy a HR-es láthassa, hogy én már 3 évesen programot írtam, hátha számít valamit...de ha még az infósok se ezt szűrik le belőle, akkor nem tudom mit várok a HR-estől... :/

Na, ezzel hova akarsz jelentkezni? Mindenesnek is?

Tudsz főképp egy kb. hardverközeli nyelvet és egy halott nyelvet, illetve ezen felül elavult frontend fejlesztést, de semmi fancy buzzword nincs kiemelve. Az oprendszer tapasztalat a kutyát nem érdekli, ha fejlesztői állást keresel, akárcsak az öt évnél régebbi céges referencia. Nulla csapatmunka tapasztalat. Nulla projektmenedzsment szoftver tapasztalat. Nulla tesztrendszer tapasztalat. Nulla issue-kezelő rendszer tapasztalat.

Amúgy is kétfajta CV kell:

a, egy fejvadásznak szóló, tele mindenféle technológiával, amire rákeresnek, a tiedben semmi nincs ebből, fejvadászok nem fognak megtalálni, pláne, ha nincs LinkedIn oldalad.

b, cégre szabott CV, ha jelentkezel egy embedded hardver állásra, akkor oda kell a C platform említése, az ismert hardverek és embedded OS lista, releváns tapasztalat az utóbbi 5 évből, a többi felesleges zaj, ha benne hagyod, akkor az első körben kiszelektálják, ha speciális tudású szakember kell nekik.

-

Nálad ezekből egyik sincs meg és ezen felül, ha élőben olyan vagy, mint itt, akkor csak a teljes hiánya van nálad meg a szükséges soft skill halmaznak, jelenleg pedig elsődleges szempont a team fit vagy cultural fit, az, hogy magányos farkasként mire vagy képes, az egy céget nem érdekli. Lehet sírni, hogy ez mennyire jó vagy rossz, de ez van.

Egy nyelvet, meg egy halott nyelvet? Hát, te jól elolvastad ezt a CV-t. Linkedin oldalam meg van.
Egyébként felettébb elgondolkoztató, hogy te akár 1.5 millát is kereshetnél, miközben a szaktudásod azon a szinten van, hogy megpróbáltad nekem megmagyarázni, hogy a win10 azért több GB, mert telepakolja a microsoft a DLL-eket (!) 4k-s videókkal (!), az ezt cáfoló mérésekre meg gusztustalan alpári fröcsögéssel reagáltál. Ha ez a szint az elvárás, hogy legyél kő hülye az informatikához, de legyen akkora pofád, mint a bécsi kapu, akkor nekem nincs keresnivalóm ebben a szakmában.

Jó szalmabáb sose rossz? Én nem mondtam, hogy jó a CV-m; ha öten mondják, hogy szar, akkor lehet benne valami. Azt se mondtam, hogy én akkora tehetség volnék, de az a useless shit, aminek te próbálsz meg beállítani minden egyes alkalommal, az sem vagyok. A HR-esek viszont tényleg hülyék.

ha öten mondják, hogy szar, akkor lehet benne valami

Azt, hogy szar, sokkal többen mondják, mert nem reagáltak rá cégektől. Itt többen ezt írták le, hogy miért szar és azt is, hogy a hozzáállásod miért szar.

A HR-esek viszont tényleg hülyék.

Így van, mindenki hülye, aki nem érti meg a tehetségedet.

Azt, hogy szar, sokkal többen mondják, mert nem reagáltak rá cégektől. Itt többen ezt írták le, hogy miért szar és azt is, hogy a hozzáállásod miért szar.

Mondtam, hogy lehet, hogy szar. Ebben nincs vita.

Így van, mindenki hülye, aki nem érti meg a tehetségedet.

Ilyet meg nem mondtam, ez megint a te hazugságod. Ritka jellemtelen és sunyi egy patkány vagy te. Öt éve próbálod megmagyarázni minden egyes találkozásunkkor, hogy nem érek semmit sem és közben annyi eszed és szakmai rálátásod van, hogy szerinted a win10 DLL-jei teli vannak 4k-s videókkal, azért olyan nagy. Go rent a clue.

Öt éve próbálod megmagyarázni minden egyes találkozásunkkor, hogy nem érek semmit sem és közben annyi eszed és szakmai rálátásod van, hogy szerinted a win10 DLL-jei teli vannak 4k-s videókkal, azért olyan nagy. Go rent a clue.

Igazad van. Bár mégis te sírsz, hogy nem találsz rendes állást és amúgy is mindenki hülye, ezzel van tele ez a téma, hogy rajtad kívül mennyi mindenki hülye... és erről nyilván az egész világ tehet, nem te.

A managerekre szerintem a munkakerülést írtam, de mindegy. Mérnököket, főnököket nem írtam sehol sem. Kollégákat sem írtam en-bloc, hogy mind hülye, csak felsoroltam pár anekdotát, ahol leszopattak, úgy, hogy közben ők voltak a hülyék. De mindegy, látom te megint csak azért jöttél ide, hogy velem kötekedj.

A nagy cégek szinte mind diplomát kérnek. A vicc, hogy bármilyet.

Pedig a helyzet az, hogy:

"For many roles, self-taught skills are more important than a formal education, particularly in soaring sectors like IT,” he said. “Scrum masters, for example, are earning upwards of £66,000 (havi nettó £3,914.10, ~1.670.000Ft) and while knowledge of the system and top-notch project management skills are needed for success, a degree isn’t.

He added: “As more high-paying careers open up to school leavers, we expect more jobseekers to choose the non-academic route.

https://apple.news/AN1KPqxq2TAOsgaGcgqfSNg

https://www.thetimes.co.uk/article/60-000-salaries-on-offer-to-jobseeke…

Ettől még csodásan hozod a panelt, hogy a senkiházi managerek semmire sem jók. FYI: egy átlagos fejlesztőkből álló csapat egy átlagos scrummaster (PM, teamlead, tökmindegy, ma éppen hogy hívják ebben az évtizedben) nélkül kb sose szállít semmit, de az is szar lesz. Illetve igazából nem, mert neki se állnak semminek, mert nem kaptak rendes speckót, csak maguktól képtelenek úgy kommunikálni a másik féllel, hogy valaha legyen nekik olyanjuk.

Tapasztalat, hogy managerrel csak a pofázás van a mítingeken, nélküle meg munka. Illetve nem igaz, kis cégnél a manager ezt nem engedheti meg teljesen természetesen, de kis cégnél én még életemben nem láttam agile rendszert, a scrum master meg tudtommal agile-ban van. Hallottam olyan sztorit is, hogy egy olyan mobilos webappot nem tudott kb. tíz programozó összerakni több hónap alatt, amit bármelyikük is összerakott volna amúgy egy hét alatt, mert hetven project manager volt a team-ben és napi nemtomhány míting volt, ahol üres szócséplés ment.

A specifikációt meg a fejlesztőnek kell kivernie a megrendelőből, mert különben megszívja.

kis cégnél én még életemben nem láttam agile rendszert, a scrum master meg tudtommal agile-ban van

Scrum Master Scrum-ban van.

A Scrum egy Agile framework a sok Agile alapú akármi (framework, process, rendszer, stb) közül.

Egy Scrum team minimális létszáma 3 fő. Ha egy kis cégnél ennél kevesebb fejlesztő van, akkor is tolhatnak agile-t, de mondjuk a Scrum nem javasolt. De simán használhatnak egy Kanban táblát mondjuk.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Hat, ez is egy nezopont. Friss, egysegsugaru munkavallalokent meg elmegy. Azonban, tobb eves tapasztalattal mar nem annyira.

Van egy ceg, mondjuk 100k+ emberrel: 35000 SW/HW fejleszto/supportos es meg vagy 70000, kulonfele munkakorben. Mindez 50-60 orszagban/telephelyen/jogi kornyezetben.

Hogyan is lehet ezek munkajat koordinalni burokracia nelkul? Hogy is hatraltat egy ilyen kozegben a "management"? Biztos, hogy amit hatraltatasnak erzekelsz az valojaban nem az ezer masik (meg a letezesukrol se tudsz) problema figyelembevetele?

Miért, amikor egy egy hét alatt egy fő által elvégezhető projektre tíz programozó van pakolva, de még így sem végeznek több hónap alatt sem, mert 70 manager van a projekten és ezek baromságokkal tartják fel az embert, meg napi öt míting van a semmiről, az miben is segíti a munkavégzést, meg a projekt haladását?

Mi a projekt? Amit latsz, hogy kodolni kell, az nem az. Sot, nem is a legfontosabb resze.

Semelyik projekt sem vegezheto el egy emberrel egy het alatt bonyolult kornyezetben. A szuken vett kodolas kb. a munka 3-5%-a. Csak az, hogy a kodot ellenroizzek, atvegye a maintenance, a termek egeszere teszteljek, sokkal tobb melo mar, mint beirni a for ciklust. Ezek kozul melyik nem kell? Mi tortenik, ha a "beneztem, = kellett volna az == helyett"  miatt leall a mentok diszpecserkozpontja dec. 31.-jan. 1. ejjelen, vagy elszamolja magat a statikai tervezo program, es leomlik a hid?

Tovabba, nem szamit pl. az IPR vedelme, a szabvanyositas/szabvany(nem)kovetes, az export-control, vagy a termek hosszu tavu supportja? Ezek kozul valoszinuleg meg a kozvetlen managered se ert sok mindent. De ezert van neki is managere es vannak kulonfele szervezeti egysegek, amelyek a kulonfele teruletekert felelosek. Es igen, az a gonosz burokracia meg politika ezeknek a kulonbozo, es egymassal konfliktusban levo teruletek koordinalasara es egyensulyozasara jott letre.

Szerintem meg nem. Te a multik álláspontját hangoztatod és nem veszed figyelembe, hogy mennyi kárt tud csinálni, amikor hülye/rosszindulatú a manager, valamint azt, hogy mennyire abszurd az, hogy egy egyembernek-egyhetes feladaton tízen dolgoznak hónapokat, mert hétszer annyi manager van a projekten és ezek, hogy a saját állásuk értelmét bizonyítsák, másokat tartanak fel.

Biztos, hogy lattal es atlattal mar projektet, amely egy bonyolult rendszeren valo munka volt?

Biztos, hogy erted, hogy miert is kell egy nagy cegnek nem kizarolag a jelenre fokuszalni, hanem azt biztositani, hogy a termekei akar 10+ evig karbantarthatok es supportalhatok legyenek (meg, hogy mi is a kulonbseg a ket dolog kozott)? Megvan az, hogy ennek csak egy kis resze a kod maga, es sokkal fontosabb pl. az organizacio folytonossaga?

Az is. Egymagam. Nulláról. Konkrétan az a cég, amit idéztél, az a digitális kőkorszakban leledzett, mikor én odakerültem; volt egy "szerverprogramjuk" és a telepítők kézzel installálták a Linuxot és sosem boldogultak vele, amúgy meg Excel táblákat küldözgettek egymásnak emailben a munkaidőnyilvántartásra, árukészletre, megrendelésekre és úgy kb. mindenre és a főnök is azzal bohóckodott, meg írogatta magának a VBS makrókat. Én meg megírtam nekik a telepítőt, ami felkel grafikus módban (hogy egerük legyen), nekik csak ki kell választani a rendszer profilját, (hogy melyik félét kell telepíteni), aztán klikk és felmászott. Az eszközdetektor, amit csak lefuttattak és megtalálta a hálózatra aggatott összes eszközt és lehetett őket konfigurálni. Egy normális weblap, ahol a kuncsaftok bereggelhettek és nem csak rendelhettek, de a kapcsolatot is tarthatták, managelhették a saját szarjaikat, stb. A cég megrendeléskezelése, az árukészletkezelése, munkaidőnyilvántartása, stb. És mindez összekötve.

Ja, a főnök azzal hálálta meg, hogy miután mindent megcsináltam, kirúgott. Pedig azt ígérte, hogy ha az az autonóm vezérlőpanel elkészül (a villanyászos sztori, az enyém volt a szoftveres része a dolognak, a panelon csücsülő minifirmware részt leszámítva, ami a tüskékről szedte össze a state-eket és küldte át soros porton) és működik, akkor a megélhetésem nagyon sokáig biztosítva lesz. A hivatalos indoklás az volt, hogy mert nem mentem be dolgozni. Végig otthonról dolgoztam, két és fél évig, az ő engedélyével, mert tudta, hogy le vagyok rohadva. Szóval hihető.

indoklás az volt, hogy mert nem mentem be dolgozni. Végig otthonról dolgoztam, két és fél évig, az ő engedélyével

Ha erről papír is van, a munkaügyi bíróság szívesen megfingatná a főnit.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Volt. Meg is próbáltuk. Ő nyert. :(

A bíróság indoklása szerint a bíróság nem vizsgálhatja egy átszervezés igazságosságát, sem azt, hogy korábban milyen megállapodás volt az ügyben és ha a főnök azt mondja, hogy innentől nincs távmunka, akkor nincs távmunka, az nem számít, hogy ez csak casus belli volt a kirúgásomhoz.

Az én indokom az volt, amit itt is leírtam. Volt közös megállapodás, volt írásbeli engedély. A főnök tudta, hogy beteg vagyok. Két és fél évig dolgoztam otthonról, engedéllyel. Csak miután minden elkészült, kiszervezett KATA-ba. Én be is dőltem neki, de öcsém felvilágosított, hogy ez bújtatott alkalmazás, ha nincsenek mástól is megrendeléseim, így ebből kihátráltam (bevétel nélkül), ő meg kitalálta, hogy akkor innentől be kell járni, hogy kirúghasson. A bíróság az ő indoklását fogadta el, hogy egy cég akármikor visszavonhat egy engedélyt és akármikor átszervezheti a saját sorait.
Jogilag lehet, hogy ez tényleg meg is állja a helyét. Ezért van a mondás, hogy idehaza nem igazság, hanem jogszolgáltatás van.

OK, hát ez így kicsit más sztori, mint amit a fentebbi leírás alapján értettem.

Ha az van, hogy fegyelmi, mert nem mentél be és a végén kirúg, miközben ugye engedélyezve volt, hogy otthonról dolgozz, az illegális.

Az, hogy eddig engedélyezve volt az otthonról dolgozás, ezután meg már nincs, az meg nem illegális, meg nem is kirúgás. Megváltoztak a feltételek, neked ezek nem feleltek meg, innentől kezdve nincs megállapodás köztetek. Ugye egy szerződés az két fél közös akaratát, megállapodását dokumentálja. Ha a régi szerződés helyetti újat nem fogadtad el, akkor gondolom a régi szerződést fel lehetett mondani, és ennyi történt. Persze, bunkó és egyértelműen kibaszásból csinálta, viszont nem illegális.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Kaptam, de nem annyit, mint amennyit dolgoztam. Nem fizette ki a túlórákat. A hétvégéket, az ünnepnapokat, az éjszakákat és ezekből volt bőven. Szabadságot szinte sosem vettem ki, de évvégén beírta őket, mintha kivettem volna. És egyébként az utolsó fizetésem se adta oda, csak a 4 órás minimálbért belőle.

Vagy ha fel nem is mond az ember, onnantól a szerződésben meghatározott időt kell dolgozni. Hétköznapokon 8 órát pl.

Plusz lehet keresni másik munkahelyet közben.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Na ja, csak beetetett, hogy ha megtolom a szekeret, akkor nagyon sokáig elleszek a cégnél. Az a cucc, amire az egész cég alapul, amit a másik programozó srác készített, az úgy került a céghez, hogy neki minden eladott szerver után részesedést ígért. Természetesen őt is átverte.

Az ítélettel önmagában semmire se mennél: a teljes peranyagot fel kéne tenni, hogy egyértelmű legyen a kép, a hamis tanúvallomásokkal, céges fizetési kimutatásokkal, munkaidőnyilvántartóval, doksikkal, stb. Az ítéletből nem derül ki, hogy mekkora gazember volt a főnököm és az sem, hogy a bíróság mennyi mindent nem vett figyelembe.

Innen nézve az van, hogy keresték a jogi lehetőséget arra, hogy a lehető legolcsóbban elküldjenek. Az, hogy ennek voltak-e előjelei vagy sem, azt nem tudjuk, de elképzelhető, hogy bőven voltak, egyszerűen nem vetted észre, hogy egy ideje nem látnak szívesen, de mivel hülyére dolgoztad magad, ezért addig tartottak, amíg hasznuk volt belőle. Köcsög dolog a cég részéről, de legközelebb vedd észre időben.

pontosan ugyanigy latom.

Amikor a ceg jovobeni teljesitmenyehez kotik a tulora majdani kifizeteset, mar akkor mindenfele veszharangnak kellett volna megkondulnia.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Ja, de ez megvolt, hogyne lett volna meg, hogy nem lát már szívesen a főnök. Neki csak addig volt érdekes a dolog, amíg minden elkészült, csakhát volt erre vonatkozóan egy ígérete a hosszútávú megélhetésre. Helyette megpróbált kitolni KATA-ba, de miután öcsém ezt meghiúsította, már egyértelmű volt, hogy csak casus bellit keres, hogy kirúgjon. Szóval nem kellett ide bírósági per, hogy elhiggyem, hogy meg akart tőlem szabadulni, már bőven a kirúgásom előtt tiszta volt a kép.

Látod, ezért nem akarom feltölteni. Fingod nincs az egészről, nem voltál ott, sem annál a cégnél, sem a tárgyaláson, de már látatlanban próbálod megmagyarázni, hogy én voltam a fasz, mert a bíróság így ítélt és ugye olyanról még soha nem hallottunk, hogy a bíróság igazságtalanul ítél, pláne nem Magyarországon.

Nem egészen. A bíróság csak a kirúgás jogosságában adott a főnökömnek igazat, hogy ha át akar szervezni, akkor át akar szervezni, ehhez joga van. Ez másfél pont volt a négyből. A többi pontot, az összes mocskot, amit megpróbált a nyakamba varrni, hogy nem dolgoztam (LOL!), hogy lenyúltam a forrásokat, hogy nem voltam elérhető (tripla LOL! én voltam az egyetlen hülye a cégnél, aki még karácsonykor is elérhető és munkára fogható volt, no comment.), stb., ezeket a bíróság mind elutasította, mert mind cáfoltam. Csak épp a kirúgáshoz egyetlen pont is elég. Szóval ez így kurwára nem állja meg a helyét önmagában, hogy a bíróság nem nekem adott igazat. Egy tőlem független dologban adott a bíróság igazat a főnöknek, de az is elég volt a kirúgás jogosságához.

Szeretnél még valamit?

Várj, azt hittem, te vitted a céget a bíróságra de ebből, amit írsz, úgy hangzik, mintha a cég citált volna téged a bíróságra. És itt most az ő vádjairól beszélsz. A te sérelmeidet (a kirúgáson kívül) nem is említetted itt.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

OK, így már értem. Tehát a kírúgási papírra írt vádakat vették végig. OK.

És beszéltetek a kirúgási papíron nem szereplő sérelmeidről is?

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Igen, minden el lett mondva a bíróságnak. Tudomásul vették és ami related pont volt, el is utasították. De mint mondtam, egy pont is elég ahhoz, hogy az indok álljon és ha az az indok, hogy mert átszervezés volt, akkor átszervezés volt és punktum.

Magyarországon a munkavállalót semmi nem védi a kirugástól, max néhány extrém esetben (nyugdíj előtt 1 hónappal, terhesség után, stb) lehet pénzt kérni.

informatikai munkavállalóként egyetlen hatalmas fegyvered van a munkáltatóval szemben, ami más irodai dolgozóknak nincs: a felmondás joga. Bunkó a főnök, felmondasz, pont. Ha pedig védeni akarod magad a bunkó főnököktől, kiváltod a KATA-t és freelance programozónak állsz - épp megy egy fórumtéma, hogy kell leadózni. A kód minden országban kód, angolul meg amúgyis kell tudni.

Á, szóval ezek szerint egymásnak ellentmondó bizonyítékok és tanúvallomások voltak?

Vagyis nem sikerül bizonyítani a dolgot? Ebben az esetben nem lep meg, hogy a bíróság így ítélt.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Az nem kifejezés. A tanúk össze vissza hazudoztak és amit az egyik mondott, a másik legközelebb arra rácáfolt. Csak az ügyvédeink direkt addig húzták a cáfolat írásbeli beadását, amíg a bíróság azt mondta, hogy nem kell. Az ügyvédi iroda átkúrt minket; ők látták, hogy a 4. pont cáfolhatatlan lesz, hogy a cég nyugodtan visszavonhat egy engedélyt és átszervezheti a munkákat, megszüntetheti a távmunkát. De belevittek minket, hogy persze ez sima ügy. Aztán mindenbe beleszartak. De azért szerettek volna fellebbezni, hátha még jobban le lehet minket húzni.

mennyire abszurd az, hogy egy egyembernek-egyhetes feladaton tízen dolgoznak hónapokat, mert hétszer annyi manager van a projekten és ezek, hogy a saját állásuk értelmét bizonyítsák, másokat tartanak fel.

Az, ha túl sok a meeting és feltartanak, az rossz.

Viszont a kettőtök beszélgetéséről ez jut eszembe:

8 - Agile processes promote sustainable development. The sponsors, developers, and users should be able to maintain a constant pace indefinitely.

Nagyon könnyű nekiugrani egy feladatnak és gyorsan összeütni valamit. Viszont nagyon sokszor az így elindított fejlesztés pár hét vagy pár hónap után baromira belassul, zsákutcába kerül, és sokszor le kell állni az egésszel, hónapokig szart (más néven technical dept) lapátolni, architektúrát újratervezni, refaktorálni, stb. hogy utána az eredetinél lassabb, viszont (jó esetben) már fenntartható tempóval haladva újra tudjon indulni.

Más helyeken meg alapból körültekintően indulnak neki, és lehet, hogy az egy embernek egy hetes munkán mondjuk többen dolgoznak akár 2-4 hétig is, cserébe nem futnak lukra.

Mielőtt félreérted, a hétszer annyi manager által tartott alibi meetingek nem ugyanaz, mint amit én írtam a második irányként.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Hogyan is lehet ezek munkajat koordinalni burokracia nelkul?

Van olyan megközelítés, hogy a különböző munkákat egymástól le kell választani (nem csak programokat, projekteket, de akár projekten belül egymástól jobbára független részeket is), és mindegyik ilyen workstreamet megkap néhány kis létszámú csapat, akik különösebb management és bürokrácia nélkül, csak a saját kis szemétdombjukon kapirgálva megcsinálják azt, ami kell.

Szerintem ez jó irány, cserébe elég nehéz végigvinni ezt a váltást egy nagy cégnél, van sok buktató, meg lehet szívni sok okból (pl. céges politika betart jól).

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Gondolom azt akarod kihozni ebből, hogy a management. Szerintem nem (valójában a management része itt a céges kultúra / hozáállás megváltoztatása, ami egy elég nagy feladat magában is), de még ha a management csinálná, ez akkor is egy egyszeri nagyobb feladat.

Onnantól, hogy megvan, nincs szükség a továbbiakban hatalmas bürokráciára.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Szet is van valasztva. De egy adott melo sose egy szubrutin megpiszkalasa.

A feladat pl az, hogy akkor a termekeid (nem egy, hanem a egyszerre, osszehangoltan a tobbivel, amelyeket 2000 fejleszto gyart 5 masik orszagban) mukodjenek multi-homing SCTP kapcsolaton is az UDP, TCP es single-home SCTP mellett. Egy ilyen a platformod OS-enek az IP/SCTP stackjetol kezdve a business logikaig kb. mindent erint. Sot, a termeked kore rakott, altalad supportalt vendorok termekeibol epitett halozati kornyezetet is (kulon orom, amikor a BFD vagy VRRP hasonlo ido alatt reagal a hibara, mint az SCTP; lasd meg szabalyozasytechnika, amiert mondjuk nem art az egyetemi vegzettseg). Tovabba, ugye senki se gondolja, hogy a valos kornyezetben nem lesz a fele termeked kicserelve a versenyarsad hasonlo termekere, amelyekkel ugyancsak egyutt kell mukodni.

Masik feladat, hogy akkor itt ez az uj verzioja a szabvanynak, tamogasd. Aki mar latott mondjuk ITU vagy 3GPP szabvanyt, az tudja mivel jar. Egy par tiz oldalas RFC gyerekjatek.

Na, az ilyen feladatokbol egy-egy kiadasban van nehany..

Nem feltétlen, de valaki igen. ÉS szerintem nagyon ritkán van olyan, hogy valami, ami valójában része egy nagyobb rendszernek, az függetlenül elvan, ha egyszer leválasztották. Az bizony folyamatos syncet fog igényelni, requirementek megértését, kidolgozását, silóhoz rendelését, az egész nagy izé visszakövetését....

Persze lehet, hogy csak mást hallottunk bele az egészbe, nekem a fejemben nem a hatalmas bürökrácia volt a hangsúlyos, hanem az, hogy ettől még ezzel sok munka van. Az ősöreg manifesto is azt mondja, hogy "Individuals and interactions over processes and tools" nem azt, hogy az utóbbiak nem kellenek. Sőt, szerintem nagyon is, rohadtul fontos, hogy tiszta legyen, hogy most éppen hogyan interactolunk, csak az a lényeg, hogy ezt a valódi igényeink szerint csináljuk. Ha az a field fölösleges, akkor hagyjuk ki, ha meg kéne nézni rendszeresen valahol még valamit, akkor tegyük bele. Ha rájövünk, hogy fölöslegessé vált, akkor vegyük ki....

Ahogy írtam is, sok a buktató. Láttam ilyen megközelítést működni is, és láttam olyan cégeket is, akik belebuktak ilyen vagy olyan okból.

Eszembe nem jutna pl. minden ügyfelemnek ezt az irányt javasolni.

Csak arra reagáltam, hogy kubi úgy írta le feljebb a szituációt, mintha kizárólag a bürokrácia lenne az egyedüli választható megoldás.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

nem tudom, hogy ez hol negálja azt, hogy a managerek a nagy cégeknél kb. a bürokráciát képviselik, csak hátráltatnak mindent.

Ha elolvasod az aláírásomat, akkor láthatod, hogy mit gondolok erről, amit itt csinálsz.

Egy szót se írtam a nagy cégekről. Egy konkrét mondatod ütötte meg a szemem, arra reagáltam. Amit te itt írsz, az nem az, amiről én írtam, a téma ezen része egyáltalán nem érdekel, számomra irreleváns.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Scrum master nem analizál, az elvileg a PO lenne, akinél viszont nincsen elemzői követelmény, maximum rangsorolási üzleti érték alapján. A fejlesztő csapat pedig sosem fog üzleti elemzést  végezni, mert az egy külön szakma. A válasz erre: kell az üzleti elemző, aki ezeket a dolgokat rendbe rakja, és a fejlesztő csapat és a megrendelő IS pontosan látni fogja, hogy minek kell elkészülnie, illetve mit várhat.

Persze hogy nem analizál. Csak ha ő nincs, akkor általában senki se fogja leharcolni a POval/BAval/Architecttel (éppen kinél van a BA szerepkör), hogy olyan legyen, ami a csapatnak kell. Miközben "a manager nem csinál semmit, csak meetingel". Persze ha a fejlesztőről mondja valaki, hogy nem csinál semmit, csak bepötyögi, amit mások már körberajzoltak neki, hogy ne kelljen gondolkozni még véletlen se, azon akkora égig érő megsértődés lesz, hogy ihaj. :)

a PO lenne, akinél viszont nincsen elemzői követelmény, maximum rangsorolási üzleti érték alapján.

A PO felelős a backlogért. Szőröstül bőröstül. A rangsorolás fontos, de az egyértelmű követelmények, válaszok minden felmerülő kérdésre szintén az ő dolga.

Az teljesen mindegy, hogy ezt konkrétan úgy csinálja, hogy elvégzi az elemzést, vagy delegálja ezt a feladatot üzleti elemzőknek, vagy esetleg tálcán kapja a különféle üzleti területektől. A lényeg, hogy a PO felelős ezért is.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

A scrum master, aki alá én tartozom, nem gondolom, hogy keveset dolgozna. Igaz, jórészt nem az effektív, operatív munkát végzi. Azt is kell ám látni, hogy bajlódik minden nap a team tagokkal, akik között a legkülönfélébbek vannak, nem ritkán egyéni agymenésekkel, érzékenységekkel. És jónak kell lenni a management felé is. Ehhez kell egyfajta lényeglátás mind a team, mind a management felé, másképpen nem megy.
Szóval lehet, hogy a fejlesztőmunkából nem vesz ki akkora részt, de a bajlódásból meg azért igen.
Az se stresszmentes ám. Én sokkal szívesebben elvagyok ho-ban a napi feladataimmal, minthogy ezt csinálnám. Így legalább azt csinálhatom, ami több örömet jelent számomra.

A scrum master egyébként minden, csak nem fejlesztő (leginkább manager)

A Scrum Master lehet sokminden, de manager az kifejezetten nem.

Egyébként a SM maga nem fejlesztő, de elég gyakori, hogy a fejlesztőcsapatból valaki felveszi az SM sapkát is (és csinálja a két szerepet mondjuk fele-fele időben)

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Attól függ, az országnak melyik részén dolgozol. Londonban valószínüleg kevés, Manchesterben egész jó.

Mondjuk Bristolban meg baromi jó. Drágább, mint Manchester és (jóval) kevesebb fizut ajánlottak, mint amit itt ajánlottak. Maradtam északon :)

Szerintem nem kevés Londonban, inkább átlagos.

Alkalmazottként bruttó 80 ezer már nem gyakori, de elérhető (OK, láttam már 100 feletti fizetést is álláshirdetésben, de ritka az ilyen). Aztán vannak olyan cégek is, akik Londoni irodába sok felelősséggel járó munkára mondjuk 30 ezer meg 40 ezer fontot kínálnak egy évre. Na az ilyenekre például eszembe se jut jelentkezni, mert 50-60-as álláshirdetésekből sok van, és 60-70-ből is akad.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Amikor én kijöttem Londonba, akkor kiszámoltam és ugyan Londonban kb. dupláját kerestem a pesti keresetemnek, de a megélhetési költségek miatt kevesebb maradt ebből hó végére, mint otthon.

Úgy gondolom, hogy aki a meggazdagodás reményével jön Londonba, az csalódni fog.

Két ilyen keresetből Londonban meg lehet élni kellemesen. Egyedülállóként nem javasolnám senkinek (már ha a pénz a fő szempont)

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Na én most nem tudom, hogy ki milyen adatokat néz.

TCH ugye a fent idézett statisztikából hozta, hogy 500 nettó az átlag. gelei szerint 650 az a szódával elmegy kategória. Te meg 300 alatti számot hozol.

Biztos, hogy mindhárman ugyanarról beszéltek és nem almát hasonlítotok naranccsal?

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Az én kiragadott példám kizárólag arra vonatkozott, hogy 650-re ne mondjuk, hogy szódával elmegy, amikor az átlag az, hogy az emberek nagyon nem keresnek ennyit (ezért írtam, hogy családok összesen sem); ez itthon egy kiemelkedően jó fizetésnek számít. Nem akartalak összezavarni, elnézést.

OK, amikor válaszolni kezdtem, még nem voltak ott a családok.

Viszont ebből pont azt látom, hogy másról beszéltek.

Senki nem mondja (amennyire értem, hogy ki miről beszél itt), hogy 650 úgy általában rossz fizetés. Sok ember dolgozik ennél kevesebb pénzért.

De itt most programozók fizetéséről beszéltünk, és a Magyarországról összegeket megosztó fórumtársak hozzászólásai alapján, bizony, az ilyen 500-650 körüli fizetés programozók esetén nem kimagasló. Juniornak jó, nem juniornak meg úgy látszik, szódával elmegy. Seniornak meg alacsony.

Ez független attól, hogy mondjuk egy buszvezető vagy egy könyvtáros, egy önkormányzati ügyfélszolgálatos, egy tanár vagy egy takarító épp mennyit keres. (Fogalmam sincs, mennyit keresnek, lehet, hogy többet, mint 650, de ha kevesebbet, esetleg sokkal kevesebbet, az se jelenti azt, hogy a programozók átlagkeresetéhez viszonyítva a 650 hirtelen megsüvegelendő összeg lenne).

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Várj, azért értelmezzük kontextusban. :)

Arról volt szó, hogy egy londoni (tehát drága, de jól fizető helyen) lehet keresni X pénzt, amennyiben van "knowledge of the system" és "top-notch" PM skill. Ez a Numbeo szerint Y pénz, de szerintem kevesebb, lásd gee fenti posztja (kevesebb marad meg belőle Londonban). Ez utóbbit beleszámolva legyen mondjuk 600 nettó. Ennyit (ha tényleg top-notch az a projektmenedzsment skill), akkor azért sok helyen meg lehet keresni Pesten, emiatt nem mennék ki Londonba.

Nagyon igaz, ha pl. normálisan megfizetett IT-s emberekről beszélünk.

Rosszul fizetett vacak munkát végző embereknek nagyon jó tud lenni nyugatra menni.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Egyébként ha az átlag az átlag az 500e, akkor van aki 200e/hó-ért kódolgat? Az inkább fura.

Valamikor kb. 20 éve csináltunk egy auditot egy viszonylag nagy magyar cégnél. Elbeszélgettünk az összes IT-s emberükkel, amihez a vidéki telephelyekre is elutaztunk. Számomra (ilyen területen tájékozatlan pesti srácként) megdöbbentő volt, hogy mig a pesti IT-s csapat fizetése nem maradt el nagyon az átlagtól, addig a keleti országrészben dolgozó emberek minimálbérért dolgoztak és boldogok voltak, hogy van munkájuk.

Na, csak azt akarom mondani, hogy nem csak Budapestből áll az ország. Simán el tudom képzelni, hogy azon a részen manapság is minimálbér körüli összegért dolgoznak IT-ban is sokan.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Egyfelől, amikor éves bevételt kérdeznek, akkor bruttót szoktak kérdezni. Az, hogy ki mennyit visz haza ebből, az egyéni körülményektől nagyon tud függeni, és ezért nem jó összehasonlítási alap.

Másfelől, hogy a kérdésedre is válaszoljak, Budapesten.

Amikor utoljára Magyarországon dolgoztam (2007-ben), akkoriban volt olyan 600 ezer forint körül a havi bruttóm. Utána kontraktorként ennek kb. másfél-kétszerese volt a bevételem (amikor épp volt kontrakt), de feltételezem, hogy itt most alkalmazottakról beszélgetünk.

Valahogy 2011-2014 között dolgoztam epamos magyar fejlesztőkkel. A budapesti senior fejlesztők jóval többet kerestek havi fél milla bruttónál (feltételezem, a nettójuk lehetett azon a szinten). Ugyanakkor a szegedi epamos kollégák nem voltak ugyanennyire jól megfizetve. Illetve természetesen tapasztalattól is erősen függ a fizetés. Azóta eltelt szűken egy évtized, feltételezem a fizetésük azóta csak emelkedett.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Ez - ha jól számolom - havi nettó fél milla körül mozog. Hol lehet idehaza ennyit keresni fejlesztőként?

Nagyjából... bárhol? Első fizum is 511 nettó volt, és annak már 10+ éve, Budapesten, segniore dzsavaként.

Most a dzsavák meg a frontendesek olyan 1.1-1.3 bruttóért mennek (igaz, ez tavaly nyári adat, azóta a boltban másfélszer annyiba kerül a vaj).

Te hol dolgozol és mikor jártál utoljára állásinterjún?

Én pl. első sorban távmunkára vagyok nyitott, és van is benne tapasztalatom.
Nekem éppen az a bajom a mostani helyemen, hogy olykor nagyon konzervatívak és azért kell ugrálnom, hogy máshol telefonáljak és nyomkodjam a laptopomat, amit itthon is tudok. Csak pluszban két órát autózhatok teljesen feleslegesen ezeken a napokon.

Látom egyúttal, hogy vannak olyan kollégák, akik nem szeretik a távmunkát. Kényelmetlenül érzik magukat, nem tudják jól beosztani az idejüket és nem tudnak hatékony megbeszéléseket folytatni személyes jelenlét nélkül.
Szocializálódáson és személyiségtípuson múlik szerintem. Kinek ez, kinek az.

500 ezer ft nettó szerintem már egyáltalán nem számít kiemelkedő fizetésnek egy gyakorlott embernek (van olyan szegmens, ahol juniort sem találsz már ennyiért). Írd meg az egyéb constrainteket (helyben hol dolgoznál, remote vagy részben remote ok-e, angolul beszélsz-e, milyen technológiákkal dolgoznál szívesen, van-e bármi egyéb kizáró ok) és simán rámutatunk egy-két pozícióra.

Köszi. Csak full remote, egészségügyi okok miatt, angolul beszélek és legszívesebben valami C-s fejlesztés érdekelne, UNIX, vagy beágyazott környezetben, de szóbajöhet UNIX shellscripting is. (Azt inkább nem írom, hogy alkalmazásfejlesztés is FreePascal/Lazarusban, mert olyan meló nem nagyon van.)

Utoljára több, mint tizenkét éve dolgoztam UNIX C-fejlesztői munkakörben (backend és firmware), de ez már akkor nagyon kuriózum-számba menő meló volt itt Magyarországon.
Magam sem vagyok az a mainstream programozó, hanem még a ,,régi vágású". Fel is hagytam vele. Jobban mondva most is programozok, de már csak a munkámnak egy viszonylag kis hányadát teszi ki.

A másik csapásirány a web, de azt gyűlölöm és szabadulni akarok tőle, kiváltképp a frontendtől. Egyébként már nagyon sokszor megfordult az én fejemben is, hogy a hobbit leszámítva abbahagyom és elmegyek dobozt pakolni az Aldiba, ahol kb. többet keresnék, mint a melóhelyeim nagy részén, csak közben szétrohadt az egészségem és nem bírnám.

Nem feltétlenül hülyeség ez. Vannak olyan melók is, amikhez nem kell fizikai állapot és akár simán tudnád jól csinálni egy kis beletanulás után. Pl. logisztika, fuvarszervezés, ilyesmik.

A habitusod miatt olyan melókat nem javaslok, ahol meggyőzni vagy irányítani kell embereket. De szerencsére nem csak ilyenekből áll a világ.

Az aktatologatásba beleőrülnék... A doboztologatásba nem, ott fejben csinálhatok teljesen mást.

Én sem javasolnék magamnak ilyen melót: semmiről sem tudom meggyőzni az embereket. Még ha igazam is van egy adott kérdésben, inkább összeszarják magukat, de akkor sem ismerik el. Ha azt akarnám nekik bebizonyítani, hogy a fű zöld, onnantól nekik az sem lenne zöld. Ezt a hupon is nap-mint-nap tapasztalom. Persze egy netes vitában lehet szórakoztató, de a munkahelyen nem volna az.

Mert ha épp baromságot akarnak csinálni, akkor talán nem ártana őket megállítani, nem? De nem hallgatnak rám. Aztán megcsinálják a baromságot, amit előre megmondtam, hogy meg fognak csinálni. Végeredmény? Talán tanulnak belőle? Dehogy! Az is az én hibám lesz! Hányszor történt ez már meg velem...

Sokszor írtuk már neked itt: túl komolyan veszed ezeket a dolgokat. Meg kellene tanulnod szarni bele. Elmondod a véleményed. A másik nem ért egyet veled? Legyintesz, mész tovább. Felesleges ezen stresszelni. És ebben az esetben még az se számít, hogy neked volt-e igazad vagy esetleg épp te tévedtél.

Ez azért gond, mert a legtöbb helyen csapatban kell dolgozni, és ha van egy ember, aki nehezen ért szót a többiekkel, az az egész csapatra negatívan hat.

Simán lehet, hogy egy interjú során olyan benyomást keltesz, hogy veled nehéz csapatban dolgozni, akkor nem vesznek fel.

Vagy ha próbaidő alatt kiderül, akkor ajtót mutatnak.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Azt hiszem nem értetted meg amit mondtam. Amikor az én hibám lesz valami, amit előre megjósoltam és engem kúrogatnak, azt hogy szarjam le? Egyébként nem akarok nekiállni moralizálni, de azért tart ott a világ, ahol, mert mindenki szarik bele mindenbe.

Nagy cégeknél alap, hogy fedezd a segged papírral.

Ha megjósolsz valamit és nem hallgatnak rád, írj egy emailt, amiben leírod, hogy te eszt a rizikót vagy ezt a problémát látod.

Ha jönnek, hogy kúrogassanak, előveszed az emailt, és megmutatod, hogy te szóltál hónapokkal ezelőtt. Tessék menni kúrogatni azt, aki figyelmen kívül hagyta a figyelmeztetést. Köszi, viszlát.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

De nem hallgatnak rám. Aztán megcsinálják a baromságot, amit előre megmondtam, hogy meg fognak csinálni. Végeredmény? Talán tanulnak belőle? Dehogy!

 

En nem ertem, hogy ez miert lenyeges. Miert lenyeges, hogy haladjon a munka? Van haver aki 3 evig fejlesztett egy api-t, majd felso vezetoi dontesre a komplett projektet kukaztak, es atraktak mashova. Tanulsag? Nincs. Bemegy lenyomja a 8 orat, ezert fizetik, es hazamegy.

Ha ez nem tetszik, akkor lehet vallalkozni es ceget alapitani. Csak akkor neked kell veszodni a programozas mellett olyan apro csepro dolgokkal, mint konyvelo, bankok, ugyfelekkel targyalni, munkat atadni, hianypotlast cisnalni, stb, stb. Rogton kibukik, hogy az erdemi munka az idod 10%-at se teszi ki, a tobbi a papirozas, es "felesleges" munka.

Elkezdesz felvenni embereket, hogy novekedjel, es maris szembesultel vele, hogy a programozast mar teljesen mas csinalja, es te a ceg mindennapi ugyeivel nyuglodsz (rendorsegi megkeresesek, ilyenek:).

 

Egy multinal ezt kell ertekelni, hogy ezeket a dolgokt mashova kiszervezik, es te "csak" a programozassal es az ehhez kapcsolodo szervezkedessel foglalkozol (meetingek). De azt is latni kell, hogy egy ilyen ceg akkora nagy, hogy a te munkadat konkretan eszre se veszik, barmelyik pillanatban potolhato vagy.

Ha ezt megerted, akkor be tudsz illeszkedni. Ez egy munkahely, nem a vilagot kell megvaltanod az egy igaz programkododdal.

 

En voltam olyan nagy cegnel, ahol konkretan nem tudtam olyan embert talalni, aki dolgozott volna. Volt olyan, akit ellenorzeskor, konkretan en ebresztettem fel a szobajaban a kanapejan. A kaveszagtol konkretan delben mar a fejem fajt, pedig egy poharral se ittam.

 

Idealis munkahely nincs. Mindegyiknel be lehet sokalni.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

En nem ertem, hogy ez miert lenyeges. Miert lenyeges, hogy haladjon a munka?

Mert én vagyok lebaszva, ha nem halad?

Ha ez nem tetszik, akkor lehet vallalkozni es ceget alapitani.

Ez vicc? Pénz nélkül nem megy.

nem a vilagot kell megvaltanod

Senki nem akarta megváltani a világot, csak maradéktalanul el akartam látni a feladatomat. Asszem ez valami genetikai defektus lehet.

Próbáld meg nálunk. Covid kezdete óta full opcionális az iroda, de azelőtt is sokan dolgoztak távolról. Erről a részlegről rosszat nem tudnék írni, pedig alapjában véve kritikus természet vagyok. Ha szeretnéd, be tudlak ajánlani, de a linken keresztül közvetlenül is megpályázható. https://jobs.ericsson.com/job/Budapest-Senior-Software-Developer-MINI-L…

Köszi, de egyrészt írják, hogy "Education: BSc or MSc in Computer Science, Electrical Engineering or equivalent is required", másrészt meg az Ericssontól már egyszer elhajtottak. Én azt hittem, hogy a Java miatt (a teszten C, C++ és Java volt, Java-ul meg nem beszélek), de aki beajánlott, azt mondta utána, hogy a viselkedésem nem tetszett nekik, de, hogy mi nem tetszett rajta, azt nem mondták meg, a mai napig homály fedi. Pedig öltönyben mentem, rövid válaszokat adtam, alig beszéltem valamit, nehogy belekössenek valamibe, csak kitöltöttem a teszteket és eljöttem.

Az "or equivalent" az a tapasztalattal szerintem teljesül. Öltöny szerintem manapság IT interjúra túlzás. Gyere olyan ruhában, amiben dolgozni is szeretnél. Szerintem egy próbát megér, ha nem jönnél közvetlenül, vannak nagyszerű proxy cégek is. https://qualysoft.com/en/career/job-offers/c-c-developer-520-2

Néhány évig magam is interjúztattam.
Lehet máshol máshogy van, de nálunk a szaktudás másodlagos-harmadlagos. Sokkal fontosabb, hogy
- az illető ne legyen problémás személyiség: mert hajra lehet kenni a szaktudást, ha nem lehet vele együtt dolgozni (a legnagyobb gondosság mellett is becsúsznak néha ilyen ,,kollégák"),
- az alázat + fejlődni vágyás jó kombó: ők tanulnak bele leghamarabb bármibe, és a lényeglátásuk is jó szokott lenni.

Primadonnákat pátyolgatni egyik főnök se szeret. Azokat szeretik, akik megoldásokat szállítanak. Külön törődés és tutujgatás nélkül. És az se nagyon nyerő, ha mindenről van különvéleményed, miközben más véleményekkel szemben meg egyáltalán nem vagy elfogadó. Nincs olyan, hogy kinek van igaza. Sokféle szögből lehet nézni ugyanazt a kérdést, nem csak a sajátodból.

Miért lennék én primadonna? Miért kéne engem tutujgatni? Ezt miből vontad le? Ez meg:

És az se nagyon nyerő, ha mindenről van különvéleményed, miközben más véleményekkel szemben meg egyáltalán nem vagy elfogadó. Nincs olyan, hogy kinek van igaza. Sokféle szögből lehet nézni ugyanazt a kérdést, nem csak a sajátodból.

Ez meg már egyenesen rated: WTF.
Ha nem tűnt volna fel, én meg szoktam köszönni, ha egy vitában valaki felvilágosít valamiről. Nem én vagyok az, aki nem fogadja el mások véleményét, az enyémet nem fogadják el mások. Amikor én mutatok rá valamire, nekem nem köszönik meg, hanem először körmükszakadtáig védik a hülyeséget, aztán, ha végképp elfogytak, eltűnnek, mint az aranyóra... Az nem képes elfogadni mások véleményét, aki ilyen extrém-autoriter ex-katedra kijelentéseket tesz, hogy "nincs olyan, hogy kinek van igaza".

Te amúgy most át akarod hozni az Apple-ös emojis topicot ide?

Khm...

Miért lennék én primadonna? Miért kéne engem tutujgatni? Ezt miből vontad le?

Számomra pl. ebből a hozzászólásból pont a primadonnaság jönne le. Mert ugye pink kolléga nem rólad beszélt, csak általánosságban írt. Te meg magadra vetted, és ahelyett, hogy elgondolkoznál egy tanácson, rögtön támadásba lendülsz.

Lehet, hogy egyébként beszélgetve egy arany ember vagy és kenyérre lehet kenni, de itt a hupon előfordul, hogy eléggé morcosan tolod. Persze fogalmam sincs, hogy egy hosszú és fárasztó nap után éppen stresszesen írsz vagy mi az oka, meg persze egy hup-ra én se úgy írok, mint ahogy munkahelyen kommunikálok de remélem, hogy állásinterjún vagy munka közben nem ugyanígy adod elő magad.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Tekintve, hogy nekem akart "tanácsokat" adni, meg tekintve, hogy a "kinek van igaza" rész egyértelműen nekem szólt, elég nehéz volt nem úgy érteni, hogy engem néz annak, de mindegy.

Élőben sokkal rosszabb vagyok, itt még kifejezetten moderálom magam, de élőben, ha valakinek a szakmai érvekre csak annyi a válasza, hogy kapjam be, stb., azt sokkal hamarább elküldöm a francba. De az állásinterjúkon vissza szoktam fogni magam.

Te ilyen passziv agresszor lehetsz: munkahelyen nem szolsz egy szot se, otthon meg torod szet a klaviaturat, horpasztod be a kocsi lemeztetejet.

 

Kb. online eled ki a frusztraciodat beszologatassal. Felre ne ertsd, nekem aztan nem faj, csak megjegyeztem.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Az állásinterjú az csak az első akadály.

Utána még a próbaidő során is normálisan kell viselkedni.

Ha meg a próbaidő 3 vagy 6 hónapja során normálisan tudsz viselkedni, akkor utána már akár tovább is csinálhatnád.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Nem mondtam, hogy TE vagy primadonna. Általános tanácsokat próbáltam adni.

Vedd észre, hogy nem érdekli az embereket, hogy igazad van-e. És nem akarnak belemenni a szőrszálhasogatásodba, nem akarnak végtelen időt elpazarolni valami olyannak a mélyebb megértésére, ami eleve lényegtelen. Valamint az is egy emberi tulajdonság, hogy a saját meggyőződést alátámasztó leggyengébb érvet elfogadják, míg az azzal ellenkező legerősebb érvet simán ignorálják.
Azt is vedd észre, hogy a boldogulásod nem első sorban azon múlik, hányszor és miben volt igazad. Hanem azon, hogy tudsz dűlőre jutni a Téged körülvevő emberekkel.

Persze ezt az egészet le is szarhatod és hajtogathatod amit eddig, csak ne lepődj meg az eredményen. Nekem végülis mindegy.

0. Az E egy bazi nagy cég, attól, hogy egy pozira egyszer nem kellettél még nyugodtan pályázz másokat.

Pedig öltönyben mentem

Fölösleges. Ha egyébként is abban tolod, akkor menj abban, ha egyébként tudod hordani, komfortosan érzed magad, akkor menj, de fölös, ha viszont egyébként csak feszengsz benne, és hozod az "elővettem a ballagási öltönyömet" azzal jót biztosan nem teszel magaddal, rosszat viszont simán. Egyrészt nem fogsz tudni nyugodtan beszélgetni, magadnak erősíted a vizsgadrukk szitut, másrészt ha peched van, akkor emiatt a másik oldal kissé száninak fog nézni. (És az alkupozidat sem fogja erősíteni, hogy zöldnek tűnsz). Tudom, hogy azért veszed fel, hogy megtiszteld vele a másikat, meg a szituációt, de sajnos ez hajlamos fordítva elsülni.

rövid válaszokat adtam, alig beszéltem valamit,

Ezt nem szokták szeretni az interjúztatók. Aki arra kíváncsi mit tudsz, az szeretnél látni, hogy gondolkozol, hogy mekkora kontextus van meg, hogy tudsz-e érdemben magyarázni. Nem jó, ha harapófogóval kell kihúzni belőled mindent. (Az se, ha hantázol, de ha lehet választani, inkább azt rontsd el, hogy túl sokat beszélsz)

A manager, HRes meg szeretné látni, hogy üzemképes emberi lény vagy-e (ez ITsoknál különösen fontos :D), mert az a dolga, hogy megítélje, hogy bele fogsz-e tudni illeszkedni a branchba. Cserébe a huszonéves HRes tüncibünci egyébként ált messze nem olyan jó ebben, mint gondolja, szóval ha szimpatikus vagy neki, akkor ált azt a részét behúzhatod. Az meg határozottan, mosolygósan, nem mereven szokott menni a legtöbbnél.

Most nem esküdnék meg rá, de az öltönyt nem saját kútfőből vettem fel, hanem mintha annak a tanácsára tettem volna, aki beajánlott...de nem esküszöm meg rá. Amúgy nem szoktam öltönyben menni.

Igazából a HR-eseknél ez ilyen van sapka, nincs sapka. Voltam egyszer egy másik (asszem fejvadász) cégnél, a tesztet meg is csináltam, de aztán telefonban azt mondta a HR-es, hogy kösz, de kösz nem. Viszont utána véletlenül mellétette a telefont és beszüremlett a kagylóba, ahogy rólam beszél a másiknak, hogy "az, aki a kommunikációjával leakasztott". Hát így járok, ha beszélni próbálok a HR-esekkel. Nem vagyunk egy hullámhosszon. A fejvadászokat azóta már le is koptatom, ha lehet megkerülöm őket; általában egy hirdetést nem egy helyen adnak fel, szóval jó eséllyel ki szoktam deríteni, hogy a fejvadásznál ki adta fel az álláshirdetést.

Mondjuk nem csoda, a HR-esek úgy akarják felmérni az ember tudását, hogy egy egyest nem tudnak megkülönböztetni egy nullától: for (i = 1; i <= 10; ++i) nem jó, mert neki az van leírva, hogy for (x = 1; x <= 10; ++x).
És ezt egyébként tudom, hogy ezzel a véleménnyel nem vagyok egyedül, mert netszerte panaszkodnak az emberek a HR töketlenségére. A csúcs eddig ez a levelezés volt.

Leakadhatsz a for ciklusrol. Ilyen peldaval nem jon senki. Ha veletlen igen, akkor talan jobb is, hogy nem oda mesz. Es nem a HR-es felkeszuletlensege miatt, hanem azert, mert a ceg processzeivel van sulyos gond.

A beidezett level (vagy peldabeszed) az, amire reagaltam. Nem veszi le a delikvens, hogy kivel es mirol vitatkozik. Ekozben a HR/fejvadasz segiteni probal. Egyenesen megmondja, hogy mit kellene beirni a CV-be. Mar jo, hogy nem o irja bele. Persze van akinek a Szomszedok sorozat stilusaban kell a szajaba ragni, de nem biztos, hogy azzal az emberrel dolgozni akarsz. Ezek utan nem azert nem kell felvenni, mert nem UNIX-like, hanem a hozzaallasa miatt. Kompromisszumkeszseg 0 - arc 100, mikozben intern poziciora hajt...

Én döntöm el miről akadok le, vagy sem. A csávó meg beleírta nyolcszor-nyolcféleképpen, de egyszer sem volt jó; hát ha ez neked kompromisszumképtelenség, hogy simán átpattogott az elétartott hullahopp karikákon, akkor arra én már nem tudok mit mondani.

A csávó meg beleírta nyolcszor-nyolcféleképpen, de egyszer sem volt jó

Szerintem a második-harmadik alkalom után kellett volna vállat vonni, elmorzsolni egy "ok buddy, whatever"-t, és beírni azt a CV-be, amit a fejvadász tollba mond. :)

Azt sose felejtsd, hogy a fejvadász abból él, hogy sikerül felvetetnie téged a céggel.

Dehát ő azt akarta beírni, csak mivel ő tudta, hogy miről beszél, próbált inkluzív lenni, előre gondolkodni. A resume-jét nem csak ennek a fejvadásznak küldheti el, hanem mindenkinek; beleírja, hogy UNIX, UNIX-like stb. Én pont ezért - az ilyenek elkerülése végett - sorolom fel inkább tételesen, hogy milyen OS-ekkel, nyelvekkel, technológiákkal volt dolgom.

Isten látja lelkem, hogy nem szeretném védeni a HRes szakmát, de láthatólag van 2 verifikált eseted, amikor konkrétan valami kommunikációs para volt. Lehet azt, hogy megmaradsz abban, hogy a HResek hülyék, meg lehet azt, hogy megtanulsz úgy beszélni velük, hogy eljuss a szakmai körig, illetve hogy ne gondolják rólad, hogy antiszoc vagy. Nem kellene azért akkora kihívásnak lenni, hogy ne akassz le egy huszonéves kislányt 1 óra alatt :)

Hát, sajnos pénzt annak fognak adni, aki képes egy cégben működni. Az összesmanagernemcsinálsemmit és a hresismindhülye, meg a kollégáimatiselküldömapicsába ha nincs igazuk csak annak van elnézve, aki egyébként valamiben rettenetesen kurvára profi, és a cég el tudja intézni azt, hogy kapjon egy kalitkát, ahol be lehet tolni a küszöb alatt a pizzát.

Szóval érdemes fejleszteni a szoft szkilleket, meg néha néha elgondolkodni egy rövid pillanatra, hogy lehet, hogy mégsem hülye teljesen mindenki más az emberen kívül.

Amennyiben a "kabbe" alatt az összes üres sértést értjük, akkor igen.

A csúcs az a villamosmérnök volt, aki lebaszott, hogy a bejövő adatoknál minek foglalkozok én az átküldött hosszal, pláne minek tárolom le, amikor az mindig ugyanannyi lesz. De mivel letároltam, sikerült kidebuggolni, hogy kétszer annyit ír oda, mint amennyit küld. Elzavartak a lakására a panellal, hogy debuggoljon. Kinyitotta ott előttem az assembly forrást, elkezdte nézegetni, én meg kiszúrtam benne egy címkét, hogy SENDTX, vagy valami hasonló...és ott volt egy regiszterfeltöltés, az ominózus kétszer akkora értékkel. Kérdem, az ott nem a hossz letárolása? De. Akkor ott a hiba, kétszer akkorát ír be. Válasz: trécéhá mennyé' má' a picsába (sic!), nekem vissza kell rázódnom a kódomba! Oké... Kimentem a gangra zabálni. Háromnegyed óra múlva visszahívott és rámutatott ugyanarra a sorra, hogy ott a hiba, "egyel balra elshiftelve írja be az értéket". (AKA. kétszer akkorát ír be; BTW.: konstans értékadásról volt szó, shiftelés nem is volt a környéken.) Mondom, dehát ezt mondtam neked én is háromnegyed órája. De akkor is mennyek má' a picsába, neki vissza kellett rázódnia a kódjába! Jó... Tehát én vagyok a hülye, mert tároltam a bejövő hosszt és amikor mégis ebből derült ki, hogy hülyeségeket küld, akkor is én vagyok a hülye, meg akkor is, amikor 10 másodperc alatt szúrtam ki a kódjában a rossz értékadást, amihez neki háromnegyed óra kellett, úgy, hogy előtte még meg is mutattam neki.

Van rajtam sapka, nincs rajtam sapka...

Nem te vagy a hülye ebben a példában.

De feleslegesen veszed a szívedre azt, ha másvalaki hülye. Röhögd ki (mondjuk ne a képébe, hanem amikor már elmentél tőle).

Én is dolgoztam olyan fejlesztővel, aki mint kiderült, baromi lassú volt. Nem álltam le vele emberkedni, hanem átmentem a saját szobámba és addig valamivel elütöttem az időt, amire végül megcsinálta, amit kellett.

Én is volt, hogy megtaláltam más kódjában a hibát a válla felett átpislogva. Mivel ez a vezető programozó volt annál a cégnél, az én (jövendőbeli) főnököm, és ez a próbaidő 3. napján történt, amikor meg akarta mutatni, hogy működik a cég által fejlesztett rendszer, csak aztán a nagy demózás során nem az történt, amit mondott, ebből levontam a következtetést, és fel is mondtam sürgősen.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Nem azt mondtam, hogy te hülyéztél le, ez a pancser villanyász volt az.

Nem vettem a szívemre, de amikor áll a meló és én vagyok érte a hibás (ld. fentebb), akkor elég nehéz leszarni...főleg, ha már lerokkantál és kapaszkodnál tíz körömmel az állásba, ahol még hagynak otthonról dolgozni...

Én sem emberkedésből csináltam, segíteni akartam neki. Lehet, hiba volt.

És ez tényleg bántó volt IRL? Mert őszintén szólva én elég nehezen tudom ezt a sztorit nem úgy olvasni, hogy kb egy elismerő mennyeapicsába legyen, amiben az van, hogy "nem lehettem ekkora fasz, tényleg kiszúrod a vállam fölött baszod? hadd nézzem meg alaposabban, hogy mit néztem be", de rosszabb esetben is simán csak azt, hogy barátunk rosszul viseli, ha kiderül, hogy hibázott.

És persze, írás, simán lehet, hogy nem így van, meg élőben nem így nézett ki, de azért az itteni körökből többször kijött, hogy te olyanokat is magadra húzol, meg elég érzékenyen reagálsz rá, amikről pontosan tudom, hogy a nehézség sem akart téged bántani. És ilyenkor viszont kevésbé fest rólad jó képet, ami előjön belőled. Tényleg érdemes lenne néhány ilyen szitut agyban végigjátszanod, hogy tuti az történik-e, amit történni vélsz, vagy érzel.

Neked átjött az, hogy utána még 45 percet ült felette? Egyébként ha ismernéd a csávót és tudnád mekkora egy rosszindulatú és arrogáns faszparaszt, akkor nem kérdeznél ilyet.

Hja, a rossz tapasztalatok. Köszi őket neked is. ;)

De pont ezt mondom. Ha még 45 percet ül felette, és ráadásul zsörtölődik, akkor egyértelmű, hogy egy fasz, ergo teljesen mindegy, hogy mit mond, elengedem a fülem mellett.

Megtetted, amit lehetett. Megmutattad a hibát. Onnantól az ő dolga. Ha bárki jön pampogni, lehet mutogatni, hogy a villanyász kolléga dolgozik rajta erőst. Még mindig. Az már csak nem a te hibád, ha valaki más lassan készül el a saját részével.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Miért lennél már te lebaszva más munkája miatt? Te vagy a projekt vezetője? Ha van egy PM és úgy gondolod, hogy a külsős vállalkozó nem halad megfelelően, szólj a PM-nek, aztán az menedzselje a helyzetet! Gondolom arról szóltál, hogy a beszállító kódjában hiba van és nem tudsz haladni ezzel az integrációs teszteléssel, amíg ez nincs fixálva.

De már mondtam, ha téged vesznek elő mindenért is, akkor rossz helyen vagy. Menj olyan helyre, ahol nem így viselkednek.

Én egyébként (normális stílusban) elmagyaráznám a helyzetet: a késés oka a külsős késése. Légy szíves ne engem bassz le azért, mert más valaki nem csinálta a munkáját az elvártak szerint. Ha ideges vagy, menj és kiabálj azzal, aki felelős ezért és aki esetleg tud valamit tenni. Velem hiába kiabálsz, lehet, hogy kiadod a mérged és megnyugszol, de ettől a munka nem lesz hamarabb kész.

Sok sikert :-)

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

A közös munka nem csak a más munkája, hanem az enyém is. PM? Hol? Azoknál a kisvállalkozásoknál, ahol én dolgoztam?

Mindenütt ugyanez ment; tudnék még ilyen példát bőven. A főnöki oldalról az a ruszki volt az egyik csúcs, aki nem fizette ki a munkabérem, mert nem javítottam ki az összes bugot egy olyan kódban, ami nem is az enyém volt és nem is volt mindegyik felderítve. Amikor mondtam, hogy felmondok, mert ingyen nem dolgozok, még ő akart engem beperelni. A "ceggbirósäggon" (sic!).

Hát ez az, hogy én hiába magyarázok bármit. Van rajtam sapka, vagy nincs.

Neked átjött az, hogy utána még 45 percet ült felette?

Át. És? Attól bántóbb a bazmámeg? 

 Egyébként ha ismernéd a csávót és tudnád mekkora egy rosszindulatú és arrogáns faszparaszt, akkor nem kérdeznél ilyet.

Ezért kérdeztem, mert írásban ez nehéz, és onnan nekem egyáltalán nem volt egyértelmű, hogy az-e. 

Alapvetően az van, hogy nincs ember, és közben ráadásul baromi gyorsan változik a technológia, ezért a 3-4 éves hard skill tapasztalat már kb. elavult. Most ezen nem kell vitatkozni, hogy jó-e, meg hogy Kínából kell újravásárolni és idepöfögtetni az új szoftvereket, ez van, és kész. Emiatt rájöttek a munkáltatók arra, hogy (mikrovállalkozások excluded), jobban megéri felvenni egy értelmes arcot, akivel lehet együtt dolgozni, hajlandó tanulni, vállalható formában jelenik meg egy megbeszélésen, stb., és megtanítják arra, amire kell. 

Programozni kb. bárki meg tud tanulni, viszonylag rövid idő alatt. Az állások 90%-ára pedig bőven elég ez a bootcamp-jellegű tudás, majd belejön. Továbbra is az 500k-s pozikról beszélünk, nem az 1500k-sról.

Szakmai dolgokról nem a HR-est kell meggyőzni vagy kioktatni (ebben követett el hatalmas hibát az idézett csúcslevelezésben résztvevő Stanley). Ha te úgy érzed, hogy amúgy megfelelsz a kritériumaiknak, csak bólints a HR-es kérdéseire. A célod eljutni a következő szintig: hogy szakmabelivel beszélhess. A HR-essel valószínűleg soha többé nem találkozol.

Értem, hogy mit akarsz mondani, de én próbáltam már ezt is. De nem engednek tovább. Ha nem beszélek, az a baj, ha beszélek, az a baj, ha ráhagyom, hogy hülyeségbe köt bele a teszten, akkor az a baj, hogy nem tudom, amit kér, ha meg nem hagyom, akkor meg az a baj, hogy jobban tudom...

A HR-essel valószínűleg soha többé nem találkozol.

Csak érdekességképpen írok, TCH konkrét esete szempontjából irreleváns.

Egy céghez egyszer jelentkeztem, akkor azt hiszem első körre se hívtak be (nem tudom, hogy nem vettek fel mégse senkit vagy találtak valakit hamar vagy csak nem tetszett valakinek a CV-m).

Pár hónappal később felhívtak, hogy lenne egy pozíció, amire jó lennék a CV alapján. Elmondták, mi a feladat, hol, és mennyit kínálnak. A feladat OK volt, a helyszín vacak (2 óra oda, 2 óra vissza), cserébe a fizetés kb. a kívánt fizetési sávom tetejénél volt. Sokat gondolkoztam rajta, aztán rábólintottam, hogy OK, a fogamat szívva, de meg tudom csinálni.

Két kör szakmai interjú után jött egy HR-es interjú, amire a fejvadász azt mondta, hogy ez csak formaság.

Beszéltem az indián hölggyel, aki kb. azzal indított, hogy de miért x, miért nem y, ami x-nél 7%-kal kevesebb (ami a kívánt fizetési sávom közepe lett volna). Merthogy Londonban y az átlag. Mondtam neki, hogy egyfelől ti hívtatok fel. Ti ajánlottatok x-et. Másfelől ez a munka nem Londonban van, ide nekem sokat kell utaznom, vagy költöznöm kell (komolyan gondolkoztunk rajta az asszonnyal, hogy kiadjuk a házunkat és bérlünk valamit az ajánlott munkához közel). A lényeg, hogy ugyan végig udvariasan beszélgettünk egymással, de úgy váltunk el, hogy én nem mondtam azt, hogy jó, hát akkor elég lesz az y is.

Ezután felhívott a fejvadász, hogy ő nem érti, mi történt, de a hölgy azt mondta, nem felelek meg. OK.

Eltelt fél év, ugyanannál a cégnél volt egy pozíció. Londonban, más szerepre. Jelentkeztem, behívtak, beszélgettem a terület igazgatójával, nagyon érdekes volt, neki is tetszett, amit én mondtam, mondta, hogy akkor részéről mehet tovább, majd szólnak, hogy mi a következő lépés. Aztán jött a telefon még aznap, hogy nem érti, mi a helyzet, de ez a HR-es hölgy szólt, hogy velem nem folytathatják a felvételi processzt.

Hát, így kerültem annál a cégnél feketelistára :-D

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Mesélek én is egy irreleváns sztorit.
Egyszer behívtak egy állásinterjúra, kaptam egy tesztfeladatot. Megcsináltam kb. 15 perc alatt és azzal folytatták, hogy rekordot döntöttem, mert eddig az 17 perc volt, valami programozó matematikustól. (Én meg fogtam a fejem, hogy jóég, ez kb. egy 5 perces feladat, csak elkúrtam menetközben valamit és a debug volt 10 perc...) Aztán közölték, hogy viszont az állást már betöltötték. Na, erre felment bennem a pumpa és "enyhén" emelt hangerővel megkérdeztem, hogy akkor mi a fasznak rabolják az időmet? (Azért általában ezt nem szoktam.) Slusszpoén: a végén felvettek. Fő a konzisztencia! Egy nagy lábosban. Virslinek.

Hát ez inkább agresszív kommunikáció volt. :D
(Az asszertívtől én falra mászok; ha valaki asszertíven beszél velem, akkor már rögtön tudom, hogy hülyének néz és át akar verni...főleg az a tankönyvi hangsúly, ahogy csinálják, jajj...)

Előbb volt szakmai, és csak utána HR-es interjú? Fura.

Nekem először

  • két HR-es telefonos interjúm volt (egy magyar, utána egy angol),
  • aztán kaptam egy meghívásos feladat-csomagot, amit a Hackerranken kellett teljesíteni másfél óra alatt (messze ez volt a legstresszesebb, mert nem tudtam, mennyit molyolhatok egy adott feladattal, hogy maradjon idő későbbre is, ráadásul az egyik feladatnál rosszul emlékeztem az API-ra, és emiatt az auto-tesztek egy része bevörösödött, és kellett pár perc, mire rájöttem, hogy boolean helyett -1/0/1 a várt érték JavaScript Array.sort-nál, de a végére még így is maradt bő 10 percem, és sikerült mindent jól megoldanom),
  • utána volt két félig szakmai interjú két amerikai direktorral,
  • majd egy szakmai/feladatmegoldós a csapatom tagjaival, ahol több kódolási feladatot kellett megoldanom úgy, hogy közben magyaráztam, mit miért csinálok,
  • végül egy soft-skilles a csapatom managerével.

Felvettek, noha a kezdetektől fogva nyíltan mondtam mindenkinek, hogy se diplomám, se szakmai végzettségem. Úgy látszik, elég volt, hogy meg tudom oldani a feladatokat, és képes voltam az elvárt kommunikációra is. Persze lehet, hogy segített a Fülig Jimmy taktika is: sokat szoktam vigyorogni.

+1, nálunk van egy prescreening az elején, utána a mindenféle szakmai kör (akár több csapattal, ami a CV-d alapján még releváns lehet), és a végén még egy HR kör, ahol megbeszélitek, hogy melyik pozira/csapatba mennél szívesen, és mennyiért. Szerintem az utolsó HR kör amúgy nem feltétlenül rossz dolog, egy csomó kérdés előjöhet a szakmai körökön, illetve olyan is van, hogy a bérigényed is változik a kezdetihez képest.

Akár vidéken is.
Ahogy látom, nem első sorban a szaktudáson múlik. Hanem hogy mik azok a járulékos feladatok, amiket el tudsz látni. Pl. együtt tudsz-e dolgozni más kultúrából származó mérnökökkel, vagy odaküldhetnek-e valahova, hogy önállóan elintézz valamit, amatőrködés és balhé nélkül. Megvan-e az a lényeglátásod, hogy felismerd, adott helyzetben milyen megoldásra van szükség, és rád lehet-e bízni adott feladatot úgy, hogy nem kell folyton ellenőrizni a ténykedésed és fogni a kezed.

Ez - ha jól számolom - havi nettó fél milla körül mozog. Hol lehet idehaza ennyit keresni fejlesztőként?

Bárhol, ahol az utóbbi 1-3 év technológiai tudása számít és nem 20 évvel korábban megszerzett és konzerválódott tudás. Ha teljes állásban dolgoznék, akkor 1,3-1,5 millió lenne a havi nettóm.

Nem kötekedni akarok, de láttam sok CV-t mostanában (veszünk fel kollégákat), és a Tiéd tényleg az elavultság érzetét kelti. Egyrészt sok benne a régi és munka kapcsán ma már irreleváns dolog (pl. Amiga), másrészt nincsenek benne mai modern és fancy dolgok (pl. felhő). Ez nem azt jelenti, hogy rossz a CV, hanem azt, hogy ilyen érzetet kelt. Ha valami régi játékkonzolhoz szeretnék emulátort fejlesztetni, Te lennél az egyik eszményi jelölt - de ha webshopot akarok csinálni, akkor az önéletrajz alapján nem jutna eszembe megkeresni sem.

Amit tudnál csinálni szerintem a CV-ddel, ha jobban fizető munkákra több esélyt akarsz:

  • töröld ki a sok régi dolgot, helyette írd be, hogy "Personal interests: old computer/gaming hardware and software" (az én CV-mben pl. benne van, hogy a számítógépes játékok története érdekel, mert érdekel, és színesebb, mint a "szeretek olvasni")
  • ahol jelenlegi technológiákról írsz, ott domborítsál, ha értesz Javaul, akkor írd, hogy "Java (+interested in other JVM-based languages, like Kotlin)", vagy a Javascript mellé írd oda, hogy mi a kedvenc frameworköd (és ne írd, hogy nem szereted a frameworköket, hanem magad akarod megoldani a világegyenltetet, mert a cégeknek az nem kell)

Ezzel redukálva lenne 1-2 oldalra az egész, fókuszáltabb lenne. Szerintem egyszer próbáld ki.

és ne írd, hogy nem szereted a frameworköket

Ja, hát az sok helyen rejected, ha valamit látványosan utálsz, akkor is, ha éppen igazad van. Állásinterjún nem szeretik a szélsőségeket.

TCH, ha jól rémlik, én láttam a nem anonimizált CV-det is (már jó régen volt, remélem nem keverlek össze valakivel) egy levlistán, és most Isten bizony nem személyeskedésből, de még ha az ismerősöd is úgy fogalmazza meg az emailt, hogy XY technológiákat rühelled, az borzasztó nagy red flag.

Mensa-s lista volt, valami ismerősöd posztolta, hogy épp munkát keresel, itt a CV. A nevére nem emlékszem, ezeket az emaileket viszonylag gyakran purgálom, mert több tucat jön onnan naponta. A kapcsolat a LinkedInnel csak annyi, hogy kb. emlékeztem a nevedre, és most rákerestem LinkedIn-en, hogy jól rémlik-e.

Mensa? Oké, Prometheustól kaptad. Ő a mensa-s haverom, aki állandóan nyaggat, hogy legyek én is az, mert ott könnyű állást szerezni... (Egyébként ugyanúgy hívják, mint téged, csak az első három betű más.) Akkor tényleg az én CV-m volt.

Az Amigát és egyéb marhaságokat tekintve, ld. ezt a posztot. Ami az emulátort illeti, nem a retró a lényeg, hanem az, hogy az egy virtuális gép. Processzoremuláció, buszemuláció, chipemuláció, sorosporti kommunikációs emuláció...nem azt kell nézni, hogy retró, hanem azt, hogy meg tudok konstruálni egy teljes virtuális gépet, nulláról. Szomorú, ezt hogy magyarázni kell egy infós portálon... :(

A tippeket köszi.

Olvastam a linkelt postot.

Ha azt akarod éreztetni, hogy 3 éves korod óta programozol, akkor a legjobb, ha azt írod, hogy 3 éves korod óta programozol. Ez elég hihetetlen, de még ez is jobb "hirdetés", mint ami jelenleg van.

Hasonlóképpen ha azt akarod mondani, hogy tudsz nulláról teljes virtuális gépet konstruálni, akkor a legjobb, ha azt írod, hogy tudsz nulláról teljes virtuális gépet konstruálni + beírhatod, hogy referencia ez-meg-az megcsinálása, meg ilyen-meg-olyan kontribúció az open source projektbe. Még azt is elhiszem, hogy ez kellhet valakinek.

Ami fontos, hogy ne csak arra adj, hogy érts a dolgokhoz, hanem arra, hogy mások számára úgy látszódjon, hogy értesz hozzá. Ehhez az olvasó szintjén kell megfogalmazni a dolgokat, és az olvasó azért keres Téged, mert nem ért ahhoz, amihez Te - tehát amit Te írsz, az neki csak valami blabla.

Igazából nem ismerlek, fogalmam sincs, hogy mit tudsz valójában, de feltételezem, hogy tök sokat - cserébe az önéletrajzod tényleg pocsék, és én sem hívnálak be interjúra se ezek alapján.

+1 sajnos

A jó CV-re alapvetően alternatíva lehet egy nagyon erős portfólió, végtelen StackOverflow pontszámmal, valamelyik nagyobb Git hostingon elérhető projekttel, hackerrank-szerű oldalakon leaderboard jelenléttel, stb. Ettől még a HR-es kör captcha-ján át kell verekedni magad valahogy. :)

Ha azt akarod éreztetni, hogy 3 éves korod óta programozol, akkor a legjobb, ha azt írod, hogy 3 éves korod óta programozol. Ez elég hihetetlen, de még ez is jobb "hirdetés", mint ami jelenleg van.

C128-on BASIC-ben 10 PRINT "HULYE GEP", ez volt az első programom. Mindig vesztettem a játékokban. :)

Hasonlóképpen ha azt akarod mondani, hogy tudsz nulláról teljes virtuális gépet konstruálni, akkor a legjobb, ha azt írod, hogy tudsz nulláról teljes virtuális gépet konstruálni + beírhatod, hogy referencia ez-meg-az megcsinálása, meg ilyen-meg-olyan kontribúció az open source projektbe. Még azt is elhiszem, hogy ez kellhet valakinek.

Dehát ez le is van írva az appendix #4-ben.

és én sem hívnálak be interjúra se ezek alapján.

Sebaj, vár az Aldi, csak gyógyuljak meg egy nap...

Dehogynem találkoztál, még le is írtad, hogy a spanod junior melót vállalt el és 450 nettót kap. Most ne azon akadjunk fel, hogy a 450 az nem pont 500, nagyságrendileg ott van és a nettó az embertől (adókedvezményeitől) függ.

Igen, írtad, hogy ehhez diploma kellett. De egyfelől nem minden cég kér diplomát (itt is több céget említettek már a hozzászólók), másfelől ugye a kérdésben ez nem volt feltétel.

Illetve az, hogy te nem találkoztál vele, az nem azt jelenti feltétlenül, hogy nincs is ilyen. Lehet, hogy csak rosszul keresel, vagy rosszra keresel, vagy csak balszerencsés vagy és pont amikor keresel, akkor épp nincs ilyen hirdetés.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Azzal ő találkozott, nem én. Azt nem mondtam, hogy nincs ilyen, azt mondtam, hogy én nem találkoztam vele. A haver egyébként hívott is, mert kerestek még embert, mondtam, hogy havi 450k-ért beletanulok én junior szinten a Pythonba, azon ne múljon...a cég még aznap levette az álláshirdetést, én már meg sem tudtam pályázni.

Medior szinten kb barhol. Ha ossze tudsz pakolni egy backendet barmelyik public cloudon C#/node.js/python egyikeben, tudsz git-et kezelni es lattal mar akarmilyen project management feluletet. Mondok vadabbat: Kulonfele extra juttatasokkal BP-en juniorkent is boven megvan ez. Diploma nem erdekes medior es folotte, ott mar ugyis azt nezik mit tudsz. Tobbre mesz naprakesz tudassal es 1-2 cert-el.

Ajanlom a Hays 2020-as listat. Erre meg nyugodtan szamolhatsz azota 20%-ot minimum.

Ha BP-en 10+ ev tapasztalattal nem vagy legalabb 1.2-1.5 kozott tokkal-vonoval brutto akkor valtani kell.

Az évi átlag bruttó 95 879 dolláros amerikai fizetés úgy tevődik össze, hogy a válaszadók 44 százaléka több mint 100 ezer dolláros fizetéssel rendelkezik, míg 5 százalékuk kevesebb mint 200 ezer dollárral.

Ezt úgy értsem, hogy a válaszolók 39%-a 200k fölött keres? 

Csaba