HDD SSD csavarok

Vettem pár régimódi-form-factor (nem M.2) 2,5" és 3,5" SSD és HDD-t. Ezekhez hol lehet csavart szerezni? Csak mert a gyári csomagolásban semmi ilyesmit nem adnak már hozzájuk tapasztalat alapján.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2021. 12. 19., v – 14:27

Én bementem Zoli barátomhoz a közeli dzsunka PC boltba és hozzámvágott egy zacskó vegyes csavart, hogy vigyed és válogass belőle. 😃 Mondjuk amikor M2 ssd-t akartam betenni egyik sem volt jó. 😃

“The basic tool for the manipulation of reality is the manipulation of words. If you can control the meaning of words, you can control the people who must use them.”

― Philip K. Dick

Az M.2 SSD csavar az nagy szopás, és egyben a leggecibb példája az egymásramutogatós játéknak (alaplap gyártó kontra ssd gyártó). Elvileg az alaplap gyártója kéne adja neked a megfelő méretű csavarokat az új alaplapod dobozában. Amiket ha elhánysz, baszhatod. Mert új alaplap vásárláskor még nem volt az M.2-re szükség. Mikor meg megvetted az első M.2 SSD-t hónapokkal/évekkel később, amihez ugye nem adnak csavart, addigra már a franc tudja hol kallódik az a rohadt kartondoboz, benne azzal a 2 mikro-szar csavarral. 

Ja, merrefele van Zoli barátod boltja? :D

fél év alatt 2x rendeltem aliról ilyen csavaszettet, egy sem érkezett meg. szerintem ne onnan :D

amúgy lehet, hogy még egyszer rápróbálok, ha feldolgozom a traumát

Valamit rosszul csináltál, mert nekem az évek alatt folyamatos, minden féle fajta csavarra (beleértve az órás, szemüveghaz való méreteket is), távtartóra, kis mütyürbizbaszokra leadott rendeléseim megjöttek -más kérdés, hogy július 1 óta már nem annyira éri meg rendelni.

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

havi szinten rendelek biszbaszokat aliról/ebayről, és minden alkalommal ugyanúgy nyomok a pay now-ra és ugyanoda kérem, mint ezelőtt. kétlem, hogy a gombra kattintást csinálnám rosszul, más dolgom meg nincs nagyon. szólok a postára, hogy nincs meg, 29 nappal később meg jön a sajnálkozó levél, hogy ők megpróbálták felkutatni de hiába :( de legalább 2 nyelven

Szerkesztve: 2021. 12. 19., v – 15:41

Ha minden igaz m.2-höz flathead m2x3.0 csavarok valók. Metrikus.

A hagyományos lemezekhez meg mintha m3x5 méret kéne. (metrikus 3mm átmérőjű, 5mm hosszú). Ja illik bele az m3 menetes, előbb próbáltam egyet.

Gondolom ez le van írva valahol egy adott ssd specifikációjában is.

Mivel "hálistennek" az edigital, alza, emag, és tsai elintézték szinte az összes sarki számtek bótot, nem nagyon van már hova bemenni csavart koldulni. Alza-ban megkérdeztem az átadós gyereket, h. ezt meg mivel csavarozzam be a gépbe? Jóhogy csak pingvinezett. Nyilván a kvgép meg a porszívó kiadása mellett hiába kérdeztem meg, 4db felesleges csavar akad-e ott vahol a raktáras futószalag mellett, így léptem.

itthon még a csavar szaküzletben sem tudtak különböző méretű, fajtájú csavarokból adni, minden fajtából hiányoztak sorozatok, amikor anno be akartam vásárolni. Szóval én magamnak kínából rendeltem sorozatokat olcsóbban, jobb minőségűt. Meg hozzá kis műanyag rendeződobozokat is. 

Ja, 20 forint kedvezményért hagytuk jól elsorvadni a szerelgetős kisboltokat. Vagy csak a kényelemért, mert ha már a nagy multitól rendelünk például valami szerszámot, akkor ezt is hozzácsapjuk.
Az első nagy döfést egyébként a sulinet program vágta a kis számtech boltokba 2003-tól, amikor a nagykeresek államilag szabályozott sulinetes egységáron az élelmiszerbolt polcára tették a PC-ket. A családok többsége innentől nem számtech boltból vette a PC-ket, hanem délutáni élelmiszer bevásárláskor.
Apropó szerszámok, kisgépek: vannak webshoppal rendelkező szerelgetős családi szerszámboltok. Na kisgépeket is inkább a környékbeli kis szerszámboltok webshopjairól rendelek a nagy multik helyett, mert ezzel élni hagyom ezeket a kicsiket. Ez pedig később még jól jöhet, mert ők javítanak is.

Azért találsz még klasszikus szerelgetős boltot, főleg vidéki városokban. Tatabányán sok van, ott még szerelnek össze PC-t.
Budapesten is vannak kis boltok, ahol szerelgetnek.

Mélységesen egyetértek. Kifejezetten volt értelme az ilyen kicsi boltoknak, ha csak egy csavar, vagy egy komponens, vagy valami kisebb szerszám, kapcsoló, akármi kell, akkor van helyben, nem kell rendelgetni, postázásra, vámra, fene tudja mire várni. Igen, lehet 20-100 forinttal drágább, de nem annyival, hogy valóban számítson, és cserébe a helyi gazdaságot gyarapítja. Így, hogy mindenki az Amazonról rendel, meg Kínából, az csak a helyi gazdaságot sorvassza, meg a kicsiket lehetetleníti el. Bár erről nem csak a fogyasztók tehetnek, hanem az állam is, hogy mindenféle közteherrel, adminisztrációval, bürokrációval ellehetetlenítik a kicsiket, családi vállalkozásokat, és csak a nagyok hatalmasodnak el még tovább, és mehet mindenki nekik dolgozni éhbéres rabszolgának, biorobotnak, vagy még rosszabb, munkanélkülinek meg segélyre.

A Sulinet program a maga korában nagyon nagy húzás volt, és bár töketlenül kivitelezték, de összességében pozitív volt és szükséges. Ma is megléphetnének ilyet, hogy az informatikai infrastruktúra modernizálódjon. Teljesen híve vagyok a kisebb, PC összeszerelős boltoknak, az egyedi hardverelemekből épített PC sok esetben gazdaságosabb, azonos áron jobb hardverkiépítés, mint egy egyben árult, mindenben proprietary csatlakozós, meg mindent kispórolós egyben brand gép. Ami még nagy döfés volt a kisebb boltoknak, hogy szinte mindenki laptopot, táblagépet vesz, azokon nincs mit összeszerelni, meg bővíteni.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Ebben nem is az a szomorú, hogy ingyen nem adnak, hanem hogy még venni se lehet, mert nem árulja hivatalosan. Anno nekem is így volt, már nem is emlékszem mit kerestem, valami kábelt, mondták, hogy nekik nincs, csak a szervizben van, de azt nem adhatják oda, még pénzért se. Tiszta szívás.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Azért a sarki számtech boltok 90 %-át nem sírnám vissza. Biztos kemény volt a verseny, meg kicsi a haszon, de az egy-két jó nevű bolt kivételével sok a csaló is.

1. A garanciális ügyintézés reménytelen volt. Új alaplap, printer hirtelen nem megy. A bolt közölte, hogy csak akkor hiszik el, hogy az alaplap rossz, ha behozom a gépet, telepített windows-zal (amit rögtön náluk meg is vehetek), más rendszerrel rá sem néznek. Végül kivitatkoztam, hogy ha kis programmal egyesével viszem a lábakat 0 és 1 között, és oszcilloszkóppal kimérem, hogy melyik nem megy, visszaveszik. Ezt másik bolt, másik ismerőssel is eljátszotta.

2. Volt egy bolt (akkor a nagyobbak közül), akik, amikor valamiből hiány volt, következetesen eladtak belőle egy selejtet, majd könnyedén visszavették, de a cserére persze várni kellett.

Ezek után inkább rendelek csavart aliról.

:) Nekem a harmadik alkalommal "kicserélte" a nagynevű ma is létező A..a az alaplapomat végül, mely nagyon instabil volt. Szóltam nekik, hogy nem lett cserélve. Ők mondták, hogy de, most már kicserélték (minden alkalommal két hetet ültek rajta bevizsgálás címszóval). Azt, hogy a monogrammom az egyik sarokban alkoholos filccel hogy került oda az új lapra, na azt nem tudták megmondani.... Később 5v-tal otthon megsimogattam a lapot és utána mégis ki lett cserélve.... szóval nem kellettek oda kis sarki boltok abban az időben.

Így van. Ezek a szükséges szabvány csavarméretek, de igazából alaplapja meg háza válogatja, hogy milyen csavar kell. Vannak olyanok, amikhez spéci csavar szükséges, ezt általában mellékelik is, de sok ember kidobja sajnálatos módon. Az SSD specifikációjában szinte sose szerepel pont emiatt, hiszen nem tudják, hogy milyen házba, milyen alaplapra szereled, esetleg laptopba, és ahhoz milyen rögzítés tartozik.

SSD-nél szerencse, hogy pehely könnyűek, meg nem kell vízszintben sem lenniük, így bárhová oda lehet fogni egyetlen csavarral, akár még egy kábel végén is ellógnak, m.2-es SSD meg akár műanyag bilinccsel is rögzíthető. HDD-nél van az, hogy nem mindegy hogy van rögzítve.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

tudtommal már évtized óta nem követelmény a hdd-t vízszintben rögzítés, lehet 90 fokkal elfordítva is, mind3 tengely mentén. Aztán lehet h. csak úgy vannak vele a hdd gyártók h. gari 1-2-3 évet kibírja így is, aztán meg majd vesz újat 

Ez mindig is így volt, hogy lehetett variálni, függőlegesen, csak nem volt ajánlott a vízszintestől eltérni. Nyilván nem tilos, nem garanciavesztő ok, de ha nem tökéletesen vízszintben van, akkor hangosabb lehet, jobban rezonálhat, meg nem úgy kopik a csapágyazás, ahogy tervezve lett a meghajtó.

Hála istennek engem nem érint, nincs már egyik gépemben sem HDD, ami HDD-m van, az már mind külső meghajtó, amit USB-vel csatolok. Egyszerűen vannak már annyira megfizethetők az SSD-k, hogy egy ésszerű mértékig kiváltják a HDD-ket, nem kell már a gépben kerregnie semminek, meg nem kell az energiatakarékos feléleszgetésére várni. Anno is örültem, mikor az ODD-t meg FDD-k kikoptak a gépből, hogy ezeket se élesztgette a rendszer, nem próbálta őket elérni.

Egyébként a függőleges HDD rögzítés szervereknél is gyakori, így növelik meg az adatsűrűséget, hogy függőlegesen teszed be a meghajtókat, a fiókok függőlegesen állnak a rackben. De azt se feledjük, hogy szervereknél meg adatfarmokon cserében 5 év vagy gariidő után eleve lecserélik a HDD-t, kötelezően leselejtezik (akkor is, ha semmi baja, meg a SMART szerint 100%-os még mindene), meg ha hamarabb tönkre is megy, az se tragédia, mert teljesen redundánsan van megoldva, csak betolnak egy újat, és újraépül a tömb/pool. Meg ott nem konzumer HDD-kel tolják, hanem drágább, strapabíróbb SAS HDD-kel, meg ezekben is kezdik kiszorítani a HDD-ket az SSD-k.

Az egészet nem is ezért írtam egyébként, hanem csak annak megvilágítására, hogy a HDD nem lóg el egy kábelen. Egy pár grammos SSD simán, állhat, lóghat srégen is, mert nincs benne mozgó alkatrész. Ha rögzítik is, az csak esztétika, rendszeretet, meg légáramlás javítása miatt van. Még M.2 SSD-knél is láttam olyat, hogy a kedves usernek nem volt csavarja, ezért befőttes gumival vagy szigszalaggal rögzítette, meg sehogy nem rögzítette, hanem srégen meredt felfelé az alaplapon, és egy nem mozgatott gépnél úgy is működik. Nem ajánlott, de simán működőképes. Nekem még ThinkPad-en is volt olyan anno, mikor az első SSD-m jött, hogy beszerléskor vettem észre, hogy a HDD caddy-ben nincs meg az oldalsó gumisín, ami rögzítené a meghajtót, így ideiglenesen harmonikába hajtott apró kartonpapíros galacsonyokat tettem a hézagokhoz, és 1 hétig simán tartották stabilan, pedig mozgatva is volt a gép. Igaz ezt a megoldást csak addig használtam, amíg meg nem jött az eBay-ről rendelt sín a csavarszettel.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

"csak nem volt ajánlott a vízszintestől eltérni" - hmmm... Azért 2008-ban a Sun az X4500-zal, vagy még sokkal korábban az IBM az SSA tárolótömbökkel azért eltért attól, hogy vízszintesen (azaz a forgástengely legyen függőleges...)
"szervereknél meg adatfarmokon cserében 5 év vagy gariidő után eleve lecserélik a HDD-t, kötelezően leselejtezik (akkor is, ha semmi baja, meg a SMART szerint 100%-os még mindene)" - Vagy nem. A gyártók meg nem hülyék - a garanciális időszakban a javítás/csere költsége őket terheli.

köszi, de leginkább turkálni kellene nekem mert a 32 találatból nem egyértelmű melyik M2x3 kellene.

A min rendelési darab 100 v. 1000 se lakossági-barát hozzáállás.

Ja, meg a másik halálom:

TME Hungary Kft.
Hungária körút 162.
1146 Budapest
FONTOS:
A megadott címen bolthelyiség nem üzemel! Kereskedelmi szolgáltatásunk kizárólag webáruház rendszeren keresztül érhető el! Személyes átvételi lehetőség nincs!

M2X3 minek? Ahogy már mondták, kétféle csavar elterjedt: M3 (floppy, optikai meghajtó, SSD) és 6-32 (HDD).

Számodra ezek lényegesek:

  • Menet. M3, UNC6-32.
  • Hossz. Ha bizonytalan vagy a hosszban, az eszközök átlagos számítógépházba való szerelése esetén 5-6 mm-es csavart válassz, illetve nézd meg, hogy az eszközön a csavarmenet közelében vagy a használati utasításban fel van-e tüntetve, milyen csavar való hozzá (pl. M3X5 (= 3 mm-es metrikus csavar, 5 mm hosszú menetes résszel)).
  • Fej. Meghajtók beszerelésére lencsefejű csavarokat szoktak használni. Hogy a lencsefejű kategórián belül mi a különbség, azt a képek és a leírás egyértelműen megmutatják, de meghajtók beszereléséhez kb. bármelyik jó lesz.
  • Kulcsnyílás. Érdemes lehet Phillips fejűt (kereszthornyosat) választani (PH1, PH2), mert biztosan be tudod hajtani valamivel, és legtöbbször ez a legolcsóbb.
  • Alapanyag. Bármilyen vezetőképes anyag lehet. Általában a bevonattal (pl. cink (horgany)) rendelkező acél csavar a legolcsóbb, legelterjedtebb.

Általánosságban:

  • Floppy, optikai meghajtó, SSD: M3X5 lencsefejű csavar Phillips kulcsnyílással.
  • HDD: UNC6-32X6 vagy UNC6-32X1/4" (az elsőnél mm-ben van a hossz, a másodiknál collban) lencsefejű csavar Phillips kulcsnyílással.

:)

A legtöbb M.2-es foglalatnak alaplapokon eddig M2x3-as csavar kellett általában, azok közül, amivel nekem eddig dolgom volt. Kivéve, mikor speciálisabb (még apróbb csavar, vagy valami spéci műanyag pöcök rögzítette), azért írtam, hogy tudni kéne az alaplap (ez csak M.2 SSD-nél fontos) és a ház típusát, ha laptop, akkor pontos gyártó, modell. De én az egész belinkelt Wikipedia-cikknek nem hiszek, mert pl. az SSD-re azt írja, hogy M3, a HDD-re 6-32, de tapasztalatom szerint megint csak jó szokott lenni nagy átlagban egyféle csavar mindkettőhöz, arra nem emlékszem melyik, az lehet M3, de az is tuti, hogy ugyanazzal a HDD-ket, optikai meghajtókat is becsavarozod.

Ez, hogy keresztfejes legyen, meg lencsefejű, meg cink horganyos, ez megint sokadlagos szempont. SSD-nél főleg, ami pár grammot nyom, de HDD-nél sem hiszem, hogy számítana ilyen részlet, csak a csavar mérete legyen jó, hogy becsavarható legyen a csavarhelyre. Igazából még a hossz sem annyira számít, mert ha rövidebb a csavar, akkor is valamennyire megkapaszkodik a menetben, legfeljebb nem lesz tökig becsavarva, egy a fontos, hogy hosszabb ne legyen.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

A legtöbb M.2-es foglalatnak alaplapokon eddig M2x3-as csavar kellett általában, azok közül, amivel nekem eddig dolgom volt.

...

tudni kéne az alaplap (ez csak M.2 SSD-nél fontos) és a ház típusát, ha laptop, akkor pontos gyártó, modell

"Vettem pár régimódi-form-factor (nem M.2)"

jó szokott lenni nagy átlagban egyféle csavar mindkettőhöz

Ha a szándék akarattal párosul, a 6-32 könnyen vág magának új menetet az M3 menetes furatban.

Ez, hogy keresztfejes legyen, meg lencsefejű, meg cink horganyos, ez megint sokadlagos szempont.

Amilyen hülyék az emberek, simán vesznek maguknak olyan kulcsnyílású csavart, amihez nincs csavarhúzójuk.

A fej kialakítása nem feltétlenül sokadlagos, hiszen egy jóérzésű ember nem használ pl. süllyesztett fejű csavart ott, ahová sík kialakítású való.

:)

Ha Egerben jársz adok egy-két marékkal :)

Pont így vagyok én is. Annakidején a váztól összeraktam egy gépet, ma már csak nézek,hogy milyen sinek meg csatlakozók vannak a házakban... De nem baj ez.

Sajnos így már nem is tudok ajánlani a topiknyitónak, hogy adok csavart, mert nincs.

“The basic tool for the manipulation of reality is the manipulation of words. If you can control the meaning of words, you can control the people who must use them.”

― Philip K. Dick

Szerkesztve: 2021. 12. 20., h – 15:37

Budapest IX. kerületében (munkaidőben) bárkinek szívesen adok egy marék (PC-kben tipikusan előforduló) csavart.
(Írj privát üzenetet, mielőtt jönnél.)

Ugyanitt, 230V-os tápkábel és VGA (DSUB) kábel is vihető.

Bookmark

"Jegyezze fel a vádhoz - utasította Metcalf őrnagy a tizedest, aki tudott gyorsírni. - Tiszteletlenül beszélt a feljebbvalójával, amikor nem pofázott közbe."

Ez persze a kérdezőn nem segít, de én már a pályafutásom kezdete óta  egy befőttes üvegbe gyűjtöm az ilyen PC-s maradék csavarokat.

Mivel nem tegnap kezdtem, ma már inkább az a 'probléma' hogy hogy szedem ki azt ami épp kell, mert biztosan van benne olyan, csak meg kell találni :D