Xiaomi vs. Samsung

Fórumok

Az élet úgy hozta, hogy kellene választanom egy Samsung A52 és egy Xiaomi Mi 11 Lite között. (ezeket rakták elém, mint céges telefon lehetőségek).

Mivel az elmúlt években se Samsung, se Xiaomi telefont nem használtam, érdekelne a véleményetek, hogy melyiket válasszam ?

Pro és kontra érvek:

Xiaomi Mi 11 Lite

Pro: könnyebb 30 grammal a Samsungnál, eggyel újabb a proci, fizikai ujjlenyomatolvasó gomb

Kontra: nincs optikai stabilizátor a kamerában, nem vizálló

 

Samsung A52:

Pro: van OIS, vizálló, Samsung 2 év főverzió frissitést vállal

Kontra: Gyengébb processzor, optikai (lassú) ujjlenyomat olvasó

 

Nem tudok semmit a Xiaomi frissitési hajlandóságáról. Van esély rá, hogy legalább 2 évig megkapom az Android updateket/ security patcheket erre is?

Ti melyik telefont választanátok?

Hozzászólások

én az A52 5G-t választottam, a 4 év updattel meggyőztek.

az ujjlenyomatolvasó nem lassú szerintem.

Samsungot soha, bloatware android.

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

A gyártók saját dolgai valóban minden telefonon ott vannak, azokat kivéve, amik Android One-os készülékek, vagy amik khm. nem jelentős gyártók készülékei, mert ott max. arra van keret, hogy egy valamilyen kinézetű telefont rajzoljanak, és a stock Androidra ráhákoljanak valamilyen minimálisan módosított launchert.

A "kulturáltan néz ki"-hez egyébként meg nem a teljes OS lecserélése, hanem egy "kulturáltan néz ki" launcherre van szükség. (Ilyen alapon a stock android egy rakás hányás, mert annak a launchere... Mondjuk úgy, hogy kifejezetten puritán kinézettel és tudással bír...)

Nem a launcherrel van a probléma, hanem azzal a ténnyel hogy a gyártók letörölhetetlen és esetenként letilthatatlan appokat erőszakolnak rád.

Ha jól emlékszem a MIUI video player volt ilyen. Akármit próbálsz vele, nem tűnik el, hanem ott van és fut. Minek?

Adok neked egy Windowst amin van egy BestApp2021 nevű dolog, ami eltüntethetetlen. Na ugye. Megigérem hogy semmi rosszat nem csinál, és valószinű hogy amit te használsz helyette sokkal jobb, de azért csak fogadd el hogy ott van.

Megjegyzem hogy ha a system-app/letilthatatlan dolgot nem erőltetnék, hanem a felesleges szar törölhető lenne, mint egy kulturált mobil rendszeren (iOS), semmi hiszti nem lenne részemről.

 

Nehéz úgy rajongani az Androidért hogy a google-től távolságot tartok, a gyártói szemetelést nem szeretem, a kiüritett, google mentesitett telefon meg kb használhatatlan. :)

Értem én ezeket, csak nem tetszik hogy igy van.

Tudom ez itélet és izlés kérdése.

Androidban ugye kétfajta applikáció van: a system app meg a sima. Az előbbi viselkedik úgy, hogy nem lehet letörölni, maximum letiltani. Már amelyiket. Néha az is le van tiltva.

Nekem az izlésemet zavarja, hogy a kezembe vett eszközön általam nem kivánt alkalmazások szerepelnek letiltható vagy nem letiltható formátumban, de a letiltott is csúnya, hogy ott van, csak el van tüntetve.

Egy kulturált rendszerben minden nem kivánt app letörölhető (pl. iOS), vagy eleve ott sincs (LoS + valami minimalista gapps csomag).

Ez nálam már kimeriti a fos fogalmát, még ha egyébként korrektül is működik.

Például a system-appként telepitett és nem letiltható MIUI appok szerinted mire "jók" ? :)

Te használnál olyan Windowst amit egy távoli országban telepitettek, és rá vannak téve alkalmazások amiket nem tudsz se letörölni, se letiltani?

"Nekem az izlésemet zavarja, hogy a kezembe vett eszközön általam nem kivánt alkalmazások szerepelnek letiltható vagy nem letiltható formátumban" - Akkor gondolom az összes, a telefonodon lévő futtatható komponensről tudod, hogy miért van ott, mire szolgál, és amelyik nem kell, azt szelektíven le is szedted - mert megteheted egy 3rd pary OS esetén... Igaz, a komponenseket egy távoli országban buildelték/rakták össze, "csak" az a különbség, hogy te a saját két kezeddel hákolod fel a telefonodra. A gyártói OS-sel érkező telefonoknak ten te vagy a célközönsége, neked szerintem az IKEA-stílusú telefon lenne jó: azaz darabokból, komponensenként összerakós, sw-vől meg az AFS (Android from scratch), amivel elmolyolhatsz napokat, mire használható készüléked lesz...

A LineageOS -nek van egy transzparens kód és build folyamata, igy audit alatt van hogy pontosan milyen alkalmazások kerülnek be. Minimális készletről van szó, az is mind open source és disconnected (pl. nem google-ös naptár van benne, hanem aosp -os, stb).

Abban megbizom.

Abban, hogy a Xiaomi, Samsung, és társai miért fektetnek energiát system-appként és letilthatatlanul jelen levő, gyenge minőségű alkalmazásokkal, kiismerhetetlen kockázatnak tartom.

Akkor használj lecsupaszított OS-t mindenhol: Windows-t ne, Linuxból LFS-t - de attól még nem kéne kijelenteni ex cathedra, hogy a "MIUI fos". Másnak meg egy Google nélküli, alig-több-mint-egy-feature-phone környezet a fos. Ugyanis azt, hogy használni tudja n+1 dologgal fel kell szerszámozni - majdnem ugyanúgy, mint az Androis One készülékeken lévő stock Androidot - azzal a különbséggel, hogy ez utóbbit nem kell kézihajtányosan feltákolni a telefonra.

Az Android One abból a szempontból kulturált hogy nincs tele gyártói szeméttel, abból a szempontból viszont nekem nem tetszik hogy tele van google-ös szeméttel.

Az AOSP androidhoz nekem 1 dolog kell, hogy boldog legyek: egy play store.

De az asszisztenst, gmail -t, youtube appot, chrome browsert (és chrome -ot mint webview provider) köszönöm nem. Esetleg google-ös naptárt, keep -et, meg a többi cloud connected cuccot.

Ezek is a nem letörölhető unwanted appok listáján vannak.

Először is, a MIUI nem feltétlenül fos, mert van nála sokkal nagyobb bloat Android is, például a Samsung rendszereit én kifejezetten ilyennek tartom. MIUI-n bár lehet, hogy idegesítőbbek a leszedhetetlen alkalmazások, Samsungon sokkal több van belőlük.

Másodszor, az LFS még jóindulattal sem helyezhető egy síkra sem a LineageOS-szel, sem más közösségileg buildelt open-source Androiddal. Rendkívüli módon gyomorforgató és tenyérbemászó, ahogy szélsőségekkel próbálsz manipulálni, csakhogy a te polcról levehető, mindenelőretelepített preferenciáidat tüntesd fel jobb színben itt is és itt is. Ha tényleg elfogulatlanul akartál volna hasonlítgatni, akkor egy Arch Linuxhoz hasonlítottad volna, amit valóban neked kell összeraknod, másik oldalon meg egy Ubuntuhoz, ahol igen sok előtelepített alkalmazás érkezik, bár mindegyik leszedhető egy apt-get remove-val. Tehát, hoppá, igen a probléma létezik, hogy a legtöbb gyártó Androidja tele van leszedhetetlen szutykokkal. Mi lenne, ha nem raknák tele velük? Akkor a magadfajta polcról levehető életet élő kényelemhuszárok is örülnének, meg a haladó, privacy-tudatos felhasználók is.

"Mi lenne, ha nem raknák tele velük?" - Akkor Android One lenne a telefonjaikon, mint pl. a Xiaomi Mi A2-n is. Nem meglepő módon azt használok, egy nekem kényelmes launcherrel megtámogatva.

Arch és egyéb "van még..." disztribúciókkal nem szórakoztam, az LFS-t viszont végigpörgettem párszor, csak a poén kedvéért, mert túl sok haszna nem igazán volt. (Maximum annyi, hogy néha felidéztem az adott kódot elkövető kóderek családfáját...)

Akkor Android One lenne a telefonjaikon

Tudjuk, hogy elégedett™ vagy az Android One-nal és a privát szférád Google-nek, Spotify-nak való teljes kiszolgáltatásával, nem kell többet reklámozni. Én itt arra utaltam, hogy a MIUI és a Samsung Androidjában is lehetnének kikapcsolható alkalmazások, hogy legalább a haladó felhasználók kikapcsolhassák, a többség meg úgyse fogja.

Arch és egyéb "van még..." disztribúciókkal nem szórakoztam

Értem, tehát azért tolod ki szélsőségbe a hasonlatod, mert fingod nincs arról, ami közötte van és egy árnyalt véleményhez, vagy reális hasonlathoz hozzájárulhatna.

A privát szférám messze nincs teljesen kiszolgáltatva a Google-nek vagy épp a Spotify-nak - vannak olyan adatok a telefonomon, ami megy fel a "felhőbe", mert úgy kényelmes, és van, ami meg csak az otthoni nasra kerül automatice felszinkronizálásra, amikor hazaérek, mert azt meg úgy gondolom, hogy nem a Google-re fogom bízni. (Pl. fotók alapból nem mennek a Google Photos szolgáltatásba, csak az, amit valamiért meg szeretnék osztani.
A Spotify meg tudja, hogy miket hallgatok. És? Amikor a kedvenc rádióadóm kérte a hallgatókat, hogy írják meg, mik a kedvenc dalaik, a rádió kapott tőlem egy listát.
Ja, a telefonomon sem a helyszolgáltatás, se a mobilnet nincs alapból bekapcsolva, zenehallgatás közben is csak az utóbbi megy. Úgyhogy a Spotify a helyadatokat nem látja.

Akkor gondolom az összes, a telefonodon lévő futtatható komponensről tudod, hogy miért van ott, mire szolgál, és amelyik nem kell, azt szelektíven le is szedted

 

Legalább azt tudjam leszedni amiről tudom hogy ott van, és nem kell. Ilyenek hogy digital wellbeing, google assistant, et cetera.

Androidon egy alkalmazást nem kell ahhoz elinditani hogy csináljon valamit. Elég implementálni a megfelelő activity -t a háttérben futáshoz, és máris csinálja, amit nem kéne / nem szeretnék hogy csináljon. A google assistant és a többi mikrofonfigyelős marhaság például rögtön egy jó példa.

(az én véleményem szerint, mint minden kommentnél természetesen)

Olvasnivaló: https://technastic.com/xiaomi-bloatware-list-miui/

Szerkesztve: 2021. 05. 31., h – 21:21

Security Patch-eket kb. havi rendszerességgel kapok Xiaomi-hoz, MIUI is gyakran frissül, Android főverzió frissítést nem kaptam, ehhez a telefonhoz külső rom sem érhető el. 

Redmi Note 9-t gyárilag reklámokkal szállítja (alkalmazásonként kikapcsolható), illetve olykor elképesztő módon laggol, talán Snapdragon-al ez nem jön elő.

Utóbbi miatt nem vettem volna meg. 

Volt Samsung telóm - de hogy soha többé nem lesz, abban 99.9...%-osan biztos vagyok. Most egy Xiaomi A2-t használok, és nagyon úgy néz ki, hogy maradok a sziamiaú mellett, ha majd új készülékre lesz szükségem.

Szoftveresen tele volt egy rakat lommal, onnan indult. Aztán cserélték még gariban az aksit, majd a kijelzőt, végül az alaplapot. De a legfőbb gondom tényleg a sok fölösleges "beégetett" csamcsung-os szoftver volt. A családban van néhány MIUI-s sziamiaú is (az A2 az Android One, abban extra lom nincs), azokban is van néhány khm. kevésbé hasznos dolog, de nem annyira feltünően és tolakodón mint a csamcsungnál.
Az UI meg olyan, amilyen - nem hájpfón egyik sem, úgyhogy le lehet cserélni, ha nem tetszik - én sok éve az ADW Launcher-t használom saját meg céges telefonon is.

Ja, az A2-re épp a múlt héten jött újabb Android javítócsomag - gyakorlatilag havonta érkezik, igaz, ez lehet az Android One következménye is.

Samsung nagyon kétarcú. Az S sorozat tuti jó, nem vennék mást, gyors, sokáig frissített. Az A sorozat típus függő, azaz próbáld ki. A jobbak hozzák az S alját, de pl az ujjlenyomat olvasó ha csak optikai, akkor az őrületbe kerget. Lejjebb a Samu kifejezetten ellenjavallt: lassú és hamar elfogy a frissítés. 

A51 van.

A disable/uninstall app gomb mukodik az esetek nagy reszeben, ket dolgot nem tudtam kinyiffantani rajta igy:

- Google Assistant

- Bixby (ez utobbi kulonosen irritalo szamomra Samsung S2/LineageOS, OnePlus X/LineageOS vonalrol erkezve)

de mindketto elhallgatott annyira, hogy ne akarjam ledaralni a telefont.
Gondolom ceges telon nem fogsz root jog nelkul adb-vel alkalmazast leszedni, de ilyen instrukciokkal is tele a net.

A kamera eleg jo, az A51-et erdemes hetente - utemezve - ujrainditani, az Android 10 integracio szuboptimalis (minden app "Shield is running half-integration" uzenetet dobal). Ez keszulek ugye Android 9-cel jott.

Frissitesek A51 2/2.5 havonta jonnek, de jonnek es eddig nem volt vele gond.

Pro:

masfel napot kibir normal hasznalattal

a kamera brutaljo szvsz

 

Kontra:

A kurva sok app es hogy fenti ket asszisztens nem kikapcsolhato teljesen.
(Ja meg, hogy az A51 dual-sim es van sd hely is)

Szerkesztve: 2021. 06. 01., k – 11:07

Mivel egyszerre (nem egy időben.., :) használok, - igazából a párom telefonja, de napi rendszerességgel használom azt is, mert csak azon van mobilnet..,) egy Samu Galaxy 9-est illetve egy Xiaomi Mi-9-est, ezért tudom állítani mindkettő egyformán jól használható, megvételük óta (kb. 2 év,) frissítik is folyamatosan mindkettőt. - A Xiaomi negyedévenként adja a biztonsági javítást, a Samu havonta a Google-vel szinkronban. A választást a Samu és a "kínai" között esetleg az befolyásolhatja, hogy a Samu legutóbbi nyilatkozatában négy évet vállal a biztonsági frissítésekre, valamint Korea eddig még nem szerepelt az Amerikai "blokk-listán", - Xiaomi (és a kínaiak,) már igen...! Ha az árakat nézzük akkor...? - mivel céges ügy, gondolom ez nálad nem probléma. Nem tudom az ajánlott "Lite" milyen, de én csak "Snapi"-val vennék-választanék telefont. - (A többi processzor számomra gyártótól függetlenül azonnali vételi akadályt jelentene..!!! :) )

Csak a választási szempontokért még elmondom.., ha majd 1 év múlva - terveim szerint, - a következő telefont választom, ami befolyásolni fog: 200 ezernél (újabb tervezett 3 évre!) jelentősen többet nem nagyon szánnék rá, amint mondtam alap a Snapdragon, és sík, azaz nem élhajlított "üveg", min. 128 GB tárhely. (A többi paraméter nyugodtan kompromisszumok kérdése lehet, - sokat fényképezek mindkettővel, de a kamera is, - tudnak ezek már mindent, ami kellhet. )

“milyen, de én csak "Snapi"-val vennék-választanék telefont. - (A többi processzor számomra gyártótól függetlenül azonnali vételi akadályt jelentene..!!! :) )"

+1

Szintetikus teszteken a MediaTek Helio G85 jól szerepelt, gyakorlatban halálja laggol (Redmi Note 9) MIUI-al. 

Sokáig voltam samujaim... főleg a note széria. Utolsó az S8 plus volt. Elég volt.

A lenti sorok közt lesznek tények, adatok és szubjektív megállapítások is.

Azóta próbáltam egy s mást, igazából a Xiaomi maradt mert annyira sok extrát hozott alapból a szoftver, ami hiányzik a többi platformon.

A samunak tényleg van egy vödör bloatware ami a kutyának sem kell + annó volt a kikapcsolhatatlan bixby gomb. Nem tudom mi lett belőle manapság. A menüje áttekinthetetlen, jellemzően lassabb. Most a cégnél is van több Samsung, Jellemzően az S széria teteje. Sokat nyomkodom őket, de őszintén szólva nem kéne. Ennyi pénzért meg főleg.

A Xiaomihoz kapsz egy 33W-os adaptert is, ami nem olyan rossz. Samuról nincs infóm a töltőfejet illetően, de max csak 25W-al tölthető, az biztos.
A Xiaominak 4250 mAh akkuja van, a Samunak 4500. Előbbi modernebb, ?kisebb fogyasztással.
Mindegyik OLED kijelzős. A Samunak erősebb a fényereje 900 nit, míg a Xiaominak 800. Hozzátenném, sehol máshol nem láttam ilyet csak a Samsungok esetén: nagyon durván beégett képpontok a kijelzőn. Konkrétan látszanak az indító ikonjai más szoftverekben is. Gondolom a magas fényerő miatt vagy nem tudom mitől égnek be. Hál'isten xiaomiknál eddig ilyet nem tapasztaltam.

Aleays On funkció mindegyiknél játszik ugye a kijelző technológia miatt.

Portokban nagyjából annyi a különbség, hogy az Xiaomin van egyirányú infra.
NFC mindegyikben van, GPS, Galileo, GLONASS mindegyikben van, samu Bluetooth 5.0, Xaiomi Bluetooth 5.1.
Az OIS-től ne várj csodát. Szerintem jól működik az EIS is a xiaomiban. Ezt az alapján mondom, hogy egyik készülékemben OIS volt, a másikban EIS ugyanazzal a szenzorral. Én nem ettem észre a különbséget. Egyébként nekem ránézésre a két készülék egyforma fotókat készít, szóval szerintem emiatt ne izgulj.

Xiaomihoz gyárilag kapod a tokot, a type-c adaptert. Utóbbi szerintem van a samuhoz is, tokot még egyiknél sem láttam.

A MIUI-t érdemes átnézni, végignyomkodni. Sok extrát ad egy stock androidhoz képest. Sokmindent vettek át tőlük az android főverzióiba. Ha jól emlékszem pl. a teljes oldalas screenshot. Jó régóta a MIUI része. Nem részletezem, nézd meg. Kb. a miui 5 óta alap a scanner app mindenféle hülye reklámok meg b.szakodás nélkül. Egyszerűen scannel dokumentumokat (körbevághatod arányosan), qr kódot, vonalkódot, névjegykártyát, stb..) Az akku kímélője is sokat finomodott, mára észrevétlenül teszi a dolgát. Maga a menük, hangerő állítás, redőny, állapotsor nekem nagyon kényelmes. A legtöbb telefonról, ami nem xiaomi, az hiányzik nekem, hogy a bekapcsoló gombot duplán megnyomva bármikor bekapcsol a zseblámpa, újra megnyomva kikapcsol. Néhány készülék esetén még csak-csak működik a bekapcsolás valahogy, de a kikapcsolás már csak képernyő feloldással és tapicskolással működik. Azt nem írom, hogy a kamera elérhető gyorsgombbal vagy kezdőképernyőről, mert az a legtöbb másik készüléknél is elérhető.

Gyári bloatware-k a továbbiakban:

-Időjárás. Működik, teszi a dolgát, semmi extra. Az ikonja egyben widget is.
-Galéria. Nem tudok belekötni
-Szokásos Google appok
-Számológép. Egyszerű, teszi a dolgát. Ismer sötét módot is, van benne valuta váltó, hitelkalkulátor, mindenféle fizikai átváltások: térfogat, hossz, terület, hőmérséklet, stb... BMI, számredszer, idő, blablabla... sokkal többet tud, mint amire egy átleg usernek szüksége van. Soha nem töltögettem ezekkel kapcsolatos appokat amióta ez van. Szerintem hasznos. Ha másik telóm lesz, hiányozni fog.
-Óra. Világóra, ébresztések, riasztások stopper, visszaszámláló, stb... az ébresztésekhet beállíthatsz intelligens csengést jó ideje már időjárástól függően és a kecske..
-FM rádió. Amelyik készülék tudja. Fel is tudod venni az adást, állomások listára menthetők.
-Hangrögzítő. konfigurálható elég részletesen ha akarod
-Letöltések (ebben látod a letöltött vagy folyamatban lévő letöltéseid, tudsz a listához adni fájlokat is. Amolyan wget-szerűség guival.
-Iránytű, ami egyben vízmérték is. Kiírja a koordinátákat is.
Eddig ez mind csupa bloatware. Ja nem. Engem nem zavarnak ezek az appok, mert néha kell és akkor nem kell keresgetni, hogy melyik a megbízható, melyik nincs tele reklámmal, melyik tudja amit keresek. Ezek ott vannak, működnek, ingyen.

-Biztonság app. Egy helyről elég sok hasznos funkció elérhető. Igazából törli a régi apk fájlokat, gyorsítótárat, maradványok, memóriát. Tud csinálni alkalmazás vizsgálatot különböző szempontok alapján. Fizetési környezet, adatvédelem valamint vírusok szempontjából. Lehet vele elemezni az akku használatot, háttérben futó alkalmazásokat, jogosultságokat lehet kezelni, alkalmazásokat törölni, fájl típusonként tudsz nagy fájlokat keresni, duplikált vagy hasonló fotókat ajánl fel törtlésre, stb.

-Képernyőfelvevő
Mi távirányító. Abban az esetben hasznos, ha van infra a készüléken. Szerintem az összes gyártó közül ez működik legjobban. Így vagy úgy, de elégsok eszkozt sikerült vele vezérelnem.

-ShareMe. Ha emlékeim nem csalnak, benne lesz a következő androidban vagy valami hasonló. Ez is reklámmentes, easy to use. 2 nagy gomb, hogy küldés vagy fogadás és lehet áttolni a cuccot wifin meg mindenen, ahogy a csövön átfér. Nem mindegy azért a sebesség tekintetében. Bármit bárhonnan küldeni akarsz, beépül a menübe is, mint lehetőség. Szerintem hasznos. 2 xiaomi között out of box működik egyébként letölthető.

-MiVideó. Minden készüléken van valami videó lejátszó. VLC is lehetne. Ez annyiban másabb, hogy lehet vele videót vágni.

Lényegében ennyi.
Van a gyári naptár, amit nem igazán használok.
Témák app amivel témázhatod a készüléket, zene app, ami tök jól teszi a dolgát, jegyzetek (ehhez annyit fűznék csak, hogy szikronizál a cloudba ha beállítod és a 0. kezdőképernyőre is jegyzetelhetsz gyorsjegyzetet, amit ide és a cloudba is szikronizál -> na ez szintén egy olyan dolog, ami mocskosul hiányzik más készülékekből). Fájlkezelő: szerintem áttekinthető, hasznos és jól használható. Amióta ez van, el is feledkeztem a ES file explorer és társairól. Se reklám, se b.sztatás, semmi. Csak teszi a dolgát normálisan, ingyen. Sajnos ezek fontos dolgok a mai világban.

 

Ha leszeded a MIUI forum appot, akkor szavazhatsz, hogy mi legyen fejlesztve a következő verziókban. Jellemzően meg is csinálják.
A xiaomi féle kézmozdulatokkal történő vezérlés szerintem a kezdetektől fogva a leghasználhatóbb és legkényelmesebb. Van amelyik készülék még távolról sem ismeri, van amelyik kapizsgálja. Nekem a kijelző kijelző legyen és ne egy gombsor a fele. Ezt pl xiaomiék jól megcsinálták, samuéknál emlékeim szerint egy gomb akkor is maradt halványan középen. Egyébként a sziamiaú féle kezelést egy ideje már LOS-ban is be lehet állítani. 

"Röviden" ennyi.

Sokmindent nem soroltam fel, de nekem szoftveresen adott magas szintű kényelmet a Xiaomi rendszere. Ezek hiányoznak is ha nem olyan készülék van épp nálam. Részletesen beállítható sok funkció, ha volt is néhány app az elején, már nem emlékszem rájuk. Talán a Facebook rémlik de akkor az eltávolítható volt ezek szerint. Nálunk aki ilyet kapott a családban, senki nem akarja lecserélni. A kollégám az 1000 éves redmi 4x-től nem akar szabadulni annyira szereti :)
A közeli kollégáimnak egyre többeknek van valamelyik xiaomi. Gondolom nem véletlen. Szerintem nyugodtan kérheted. Főleg ha ingyen van.

Mostani Nokiákkal össze lehet hasonlítani, mert bepróbáltuk azokat is. Még a kanyarban sincsenek sajnos.
Nem azt mondom, hogy a Samsung rossz, de az A az A kategória és nem S. A Mi azért még ha Lite is, azért mégiscsak mi és nem Redmi.

Nekem a Samsung rohadtul kényelmetlen, irritáló, idegesítő.

Frissítést elég sokáig és gyarktan kaptak a xiaomi készülékeim. Főleg MIUI verzióváltáskor látványos a dolog, de néha-néha megjelenik egy-egy plusz fícsör szóval érdemes a fórumot követni vagy legalább elolvasni a changelogot. :) Ők valóban fejlesztenek (legalábbis néha) mert van látszata sokszor és nem csak a verziószámot tornásszák feljebb. Mindez nem igaz természetesen az Android One alapú készülékekre. Azokat nem ajánlom senkinek. Akinek olyan kell, vegyen Nexust vagy valami hasonlót.

- Indítsd újra a gépet! - Az egészet? - Nem, a felét...

"Mindez nem igaz természetesen az Android One alapú készülékekre. Azokat nem ajánlom senkinek." - Ezzel vitatkoznék: Én egy A2-t nyúzok, teljesen korrekt készülék, és ha megfelelő launcher-t pakolsz rá, akkor nagyon kényelmes tud lenni. (jó, az A2 előtt "kettővel" is adw launcher-t használtam, úgyhogy nekem az a megszokott/kényelmes felület).
Az viszont igaz, hogy az Android One-os készülékeket "be kell lakni", mert nem egy bútorozott hát minden komforttal, hanem "csak" egy beköltözhető lakás, ahova szinte mindent vinni kell :-)

Igazából feék egyszerűségű.

 

Ha az ujjadat a képernyő bal vagy jobb széléről gyorsan befele suhintod, akkor az a vissza gomb.

Ha lentről felfelé, akkor az a home gomb. Ha lentről felfelé, de nem engeded el a kijelzőt, akkor a háttérben futó alkalmazások listáját kapod.

Nagyjából ennyi :)

- Indítsd újra a gépet! - Az egészet? - Nem, a felét...

nagyobb telefonnál az alsó gomb elég nagy szívás, ha egy kézzel kell használod.
nekem legalábbis ez fontos kitétel.
redmi7a 14,5 cm, nem tudom megfogni a 20/10 cm kezemmel stabilan, hogy elérjem az alsó gombokat.
ha marokra fogom, vissza kell törnöm a hüvelykujjamat hogy elérjem azt a szaros gombot.
akkor érem el kényelmesen, ha úgy fogom hogy elérjem. akkor meg instabil lesz és ejtettem már el így.
gesturest meg mindegy hol húzod, ezért jó.

Biztos van olyan gesztusvezérlés, amit úgy csinálsz, hogy amelyik kezeddel tartod a telefont, ugyanazzal a kézzel még baszkurálod a kijelzőt. De egy csomót már két kézzel csinál szerintem az emberek jó része. akkor meg már kb mindegy, hogy a 3 fizikai/virtuális gomb nyomogatást is úgy csinálom-e, hogy egyik kézzel tartom, másikkal bökök / suhintok.

Ehhez már két kéz kell, annál a Power + VolDown egy kézzel a telefon két oldalán egyszerűbb. Nyilván ahol egymás fölött van ez a két gomb, ott nehezebb, de ott sem megoldhatatlan.

(Ez amúgy Oneplus-on is megy.)

Sajnos a screenshotra már nem egységes a gesture vezérlés. Samsungon (OneUI) például a "palm swipe" gesture engedélyezhető, ami jópofa, csak mivel szökőévente egyszer szükséges még nem rögzült a fejemben, mint lehetőség. Huawei-em nem volt eddig, de Google alapján ők is innováltak erre valami egyedit (knuckle screenshots - https://consumer.huawei.com/en/support/content/en-us00754170/).

Samsungon a tenyér élével a képernyőt egyik oldalról a másikig végigtörölni a gesztus.

Mondjuk személy szerint jobban szeretem a fizikai gombok megnyomását a screenshothoz.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Azt nem értem, ezek miért nincsenek benne a dobozban levő kezelési leírásban? Vagy ezeket a gesztus vezérléseket mindenki alapból tudja, csak én nem? Talán mert nem nézek Youtube videókat. Azt leírják mindenféle nyelven, hogy hova ne dobd ki a telódat, ha tönkrement, de azt nem, hogyan kell bekapcsolni és a többit.

Nem tudom, hogy más telefonoknál hogy van, Samsungon volt több olyan telefonom (nem merem azt állítani, hogy az összes), ami kis animációval mutatta, hogy bejövő hívás elnémításához vagy do not disturb mód bekapcsolásához fordítsam a telefont képernyővel lefelé, vagy screenshothoz töröljem át a képernyőt a tenyér élével. Voltak más animációk is, de nem jegyeztem meg mindet, csak pl. a szelfi készítéskor a tenyér kinyitást becsukást, mert a legtöbbet nem használom.

A settings menüben, ahol ezeket jellemzően ki-be lehet kapcsolni, ott meg fel vannak sorolva amúgyis, szóval ott is lehet nézelődni, hogy miket is tud az adott telefon.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

A Mi8 ota nem kell mas telefon. Nemreg bedoglott az utod Poco F2 Pro, amig szervizben van gyorsan vettem egy Huaweit, egy borzalom, minden nap sirok magamban hogy mikor kapom vegre vissza a Poco(Xiaomi)-t :(

 

Szoval nalam egyertelmu, Xiaomi es MIUI :)

Mi a baj a Huawei-el? Nekem ugyan még a P30 Lite van, de nem cserélném le Samsungra soha. Szvsz még a P40 Lite-tal is ellennék, bár a bankom nem portolta még az NFC-s appot, csak a bankit az appgallerybe. Barátnőmnek meg egy Xiaomi fapados Redmi 9AT-je van, de az úgy f@s ahogy van. 

sokminden...

 

a wifit csomoszor elvesziti ugyanott ahol a Xiaomival tokeletes (ugy tunik nagyon rossz az antenna erzekenysege), bar ez lehet az adott peldany hibaja

nincs SecondSpace es DualApps, ez nagyon hianyzik a MIUI utan

az ujjlenyomatolvasoval nem tudtam ujjlenyomatot hozzaadni, mikor ranyomom az ujjam a megfelelo menuben rezeg, de ures marad a lista

kb 15 centirol leesett a laminalt parkettara, szilankosra tort a sarka (szerencsere a kijelzo ettol meg mukodik), nem szokasom a telefont dobalni, de volt mar hogy a Xiaomi ennel sokkal nagyobbat repult es karcolasok nelkul meguszta

a kamera botranyosan hulladek

nagyon lassu (factory reset utan is)

hianyoznak a jofele MIUI gesztusok, screenshot, stb

 

esatobbi, esatobbi :) ertem en hogy nem is annyiba kerul, de azert na... :-/

Nos nem írtad hogy pontosan milyen Huawei, de az enyém például még sosem dobta el a wifit, és még lent az utcán is veszi a jelet. Az elsőn lakunk. A Huawei AppGalleryből letölthető a Dual space és a telefonon rajta van az ikeralkalmazás. Létezik egy Private Space is. Ez az adatvédelmi beállításokban található. Ujjlenyomattal sem volt gondom. Bár nekem a hátulján van egy kör alakú érzékelő. Eddig 3 Huawei-em volt. egy Y550, aminek elég kevés volt mindene. Egy P9 Lite, és most a P30 Lite. Már az Y550 is szép képeket készített. A P30 Lite-ról meg ne is beszéljünk. Simán veri a Finepix S4800-asomat. Screenshotot a bekapcsológomb és a hangerő le együttes megnyomásával lehet készíteni. Keress rá: Huawei tips and tricks. De itt is: https://consumer.huawei.com/en/support/content/en-us00781994/ körülnézhetsz.

Egy P Smartrol van szo. Ahogy irtam is, gyanitom hogy a wifi problema valami konkret issue lehet (pl. serult antenna vagy ilyesmi).

Az nem vigasztal hogy neked nem volt gondod ujjlenyomattal, nekem nem volt hajlando elfogadni (nekem is a hatuljan van a kerek olvaso), es fogalmam sincs miert vagy mit tudnek tenni, mindent pontosan ugy csinalok ahogy irja. Az app tippeket koszi, erre a (remelhetoleg) par napra mar nem szenvedek vele :)

Tudom hogy lehet screenshotot csinalni, de ez a power+hangero gomb iszonyat, gyulolom. MIUI-n beallithato ra alternativ gesztus (harom ujjal lefele sopres), imadom (plusz utana egybol lehet szerkeszteni, stb).

Kozben eszembe jutott meg par issue: az erintokepernyo nagyon pontatlan (a Xiaomihoz kepest), nagyon hianyzik az OLED always-on-display-e (bar ez nem a marka/tipus hibaja, technologiai adottsag, de attol meg nagyon hianyzik), es nincs wireless Android Auto (bar ezt valoszinuleg egy kezzel ravarazsolt frissebb Android Autoval meg lehetne oldani)

Nekem Xiaomi Mi Note 10 Pro van, ami tartalmazza a Nova Launchert is (szerintem a többi Xiaomi is), és lehet a Miui felület helyett választani. Tetszés szerint testre szabható, még lockolható is a kezelőfelület, hogy véletlenül az ember ne húzzon odébb egy ikont, widgetet.

A bloatware szoftverek terén nem tudok nyilatkozni, mert amire nem volt szükségem, azt simán tudtam törölni. Még a Facebook meg a Twitter nemtudommijét is, ami nagy szó, mert a legtöbb gyártó kiirthatatlanul begyógyítja a ROM-ba ezeket a szarokat.

Kamera nem volt selling point, mert keveset fotózok, videókat meg egyáltalán nem rögzítek. A fotók elég jók, az én teljesen amatőr igényeimnek bőven megfelelnek.

A vízállóság hiányát nem tudom felróni a Xiaominak, mert volt már néhány Samsung Xcover "strapatelefonom", és évről évre egyre szarabbak lettek. Az Xcover 4S konkrétan percek alatt beázott. Valahogy nekem a Samsung egyre inkább olyan, mint az Apple: egyre erősebb a marketing, egyre gyengébb a termék.

"Kontra: [...] optikai (lassú) ujjlenyomat olvasó"

Volt már neked ilyened? Csak azért kérdem, mert nekem ez van és nem lassú, hanem egyszerűen sz.r. F.s.
10-ből minimum 5x nem bírja leolvasni az ujjlenyomatot.
És ezzel nem vagyok egyedül.

Azt hiszem, én valahol ezeknél a modelleknél fejeztem be a szamszungozást örökre, bár arról sem vagyok meggyőződve, hogy a másik jobb lenne. 

Nem volt még optikai olvasós telefonom. Mástól hallottam hogy lassú.

Eddig egy Huawei P20 Pro telefonom volt, nagyon meg voltam vele elégedve, de sajnos leesett és nem éri meg megjavitani.

Az újabb Huaweiktől pedig a google támogatás hiánya tart vissza.

Holnap lesz lehetőségem kipróbálni a telefonokat és utána okosabb leszek :)

Nem volt még optikai olvasós telefonom. Mástól hallottam hogy lassú.

Nekem a Samsung S7 edge dedikált érintős ujjlenyomat olvasója után az asszony Samsung S20FE optikai és az én Samsung S21Ultra ultrahangos ujjlenyomat olvasója mindkettő jónak tűnik és mindkettő gyorsabb, mint az S7. Az optikai olvasó nem lassabb, mint az ultrahangos, annyi a különbség egyedül, hogy amikor az ujjamat odateszem, megvilágítja és ez látszik.

Az S7 fizikai gombja általában megbízhatóan olvasott, de néha volt olyan, hogy megmakacsolta magát és sorozatban nem sikerült. Ilyenkor ujj dörgölés és reménykedés következett. Nem volt gyakori, de időnként előfordult. Az asszony telefonján előfordul, hogy az optikai cucc nem ismeri fel az ujjamat. Lehet, hogy újra kellene csak tanítani, de ha egyszer nem ismert fel, akkor egy kicsit más pozícióban próbálva második vagy harmadikra mindig sikerül. Az ultrahangos nagyon ritkán van, hogy nem ismeri fel az ujjamat.

Szóval ha engem kérdezel, én nem sebesség különbséget látok, hanem felismerési siker eltérést - de lehet, hogy az ujjam újratanításával az optikai is megbízhatóbb lenne, ezt nem teszteltem még.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

MI 9T pronál gyorsnak gyors, de nem pontos. Ez engem is felbaszott eleinte, aztán felvittem többször az ujjamat, tusolás után, kiszáradva meg normál állapotba is, így most 10ből 9 szer felold, már már majdnem olyan mint a fizikai. Viszont kárpótol a notch mentes vékony kávás kijelző. Gondolom az újabb modellekbe már jobb az ujjlenyomat olvasó is.

Nekem ez az egy nem tetszik ebben a telefonban. Előtte Mi Mix 2s-em volt. Na az volt eddig a best :) Wireless töltés, hátsó ujjlenyomat, jó kamera, stb...

Eltörött a kijelző a mi 9T Pro-ban, kicseréltem, de az ujjelyomat olvasó azóta csak úgy csinál mintha működne :| Mégegyszer szét nem szedem az biztos.

- Indítsd újra a gépet! - Az egészet? - Nem, a felét...

Köszönöm mindenkinek a hosszászólást.

Fizikailag kipróbálva a telefonokat, végülis a Xiaomi Mi 11 Lite-ot választottam. Érzésre fürgébb volt, a 160g alatti súlya nagyon kényelmessé teszi (legalábbis számomra).

Tegnap délután át is vettem, egyenlőre nagyon tetszik. 

A MIUI tényleg nagyon testreszabható, még át se tudtam rendesen nézni, annyiféle beállitás van. Eddig semmiféle beépitett reklámmal, egyéb zavaró dologgal nem találkoztam.

Valaki emlitette hogy az OIS hiánya nem zavaró.. és tényleg nem. Kézből fényképezve,videózva teljesen megfelelő, stabil a kép. Az én igényeimnek bőven elég.

Ha hozzaadom a fent elhangzottakhoz, hogy ne legyen akkora, mint egy peklapat (4.5-4.7" meg okes), akkor semmi eselyem sincs lecserelni az xz1 compactomat, amig jonnek a bankkartya meretre hajtogathato modellek?

MIUI: call recording - nagyon jól működik. Samsungban nem láttam, sok applikáció van rá, amiből egy csomó nem veszi fel mind a két fél hangját, vagy nagyon halkan vesz fel, vagy root-olni kell hozzá...

"Jegyezze fel a vádhoz - utasította Metcalf őrnagy a tizedest, aki tudott gyorsírni. - Tiszteletlenül beszélt a feljebbvalójával, amikor nem pofázott közbe."

Sosem fogom ezt megérteni. 

Egy gyártónak miért kell ezt tiltani? Maga a felvétel lehetősége nem sért semmi törvényt (tudtommal). Használni is lehet törvényesen (a másik fél beleegyezésével). Aki nem úgy használja -törvényt sért-, az meg az ő felelőssége. Magát a funkciót meg lehetne úgy csinálni, hogy segítse a törvényes használatot: pl automatikus felvételt ne lehessen beállítani, csak kézzel lehessen indítani és akkor adjon ki valami hangot ,hogy a másik fél egyértelműen hallja, hogy bekapcsolódott a felvétel. De a teljes funkciót elvenni hülyeségnek tartom.
Kicsit kisarkítva ez olyan, mintha betiltanák a konyhakést, mert ugye a normál használaton felül akár gyilkolni is lehet vele, ami meg törvénytelen. Ennyi erővel a kamerát is levetnék a telefonokról, pláne a nagyobb zoom kamerákat, meg betilthatnának minden képmanipuláló szoftvert.

Annak idején volt egy ősrégi telefonom, ami már annyira nem volt ősrégi hogy ne legyen rajta valami ócska kamera :)

Na, azon asszem nem lehetett kikapcsolni hogy recsegjen valamit az exponáláskor, mert szerinte egyes országokban törvényt sérthet csendben fotózni (vagy csak figyelmeztetett, már nem emlékszem).

Hogy értelmeset is hozzászóljak: én a Xiaomit választanám! Nem csak úgy beböfögtem: Redmi 1S, Redmi 5 Note, Mi 5, Mi Note 10 Pro után mondom. Nekem bejön és logikusnak is tűnik a MIUI. A sokak által bloat-nak ítélt alkalmazásokról nekem annyi a véleményem, hogy mindegyik teljesen jól beillik a rendszerbe, többnyire hasznosak is. A másik, hogy ezek az alkalmazások ugyanúgy ott vannak más gyártók telefonjain is, legyen az Huawei, Samsung, stb. Saját használatra nem vettem soha Samsung-ot. Nekem nem tetszik az a rendszer. Valamint elég sokat kínlódtam vele, ismerősök/családtagok miatt, mert persze engem találnak meg vele. Jópár embert sziamiaúsítottam már, és még egyik sem vágta a fejemhez.

Szerkesztve: 2021. 06. 04., p – 19:10

Nem vagyok telefonsznob, de én a Samsungot választanám. Oka: általában a készülékeik strapabíróbbak fizikailag, és tovább is kapnak frissítést. Plusz frissítési idő lejártával jobban támogatottak (pl. LineageOS, OxygenOS). De valószínű azzal a Sáomival sem jársz annyira rosszul, azokból is vannak OTA-s modellek, amik sallangmentes Androidot kapnak és 2 évig támogatottak legalább. Nekem jelenleg Xiaomi Mi A2 van, és bár nincs vele nagy bajom, de el sem vagyok tőle ájulva, nem vagyok elfogult egyik márkával sem, telók sem nagyon érdekelnek. Mindig is inkább PC-s voltam, a telefon nekem mindig is komolytalan kütyü lesz, hiába raknak bele akárhány magos procit, meg akárhány giga RAM-ot, akárhány megapixeles kamerát és kijelzőt, nekem mindig is egy zsebplatform marad fingóalkalmazásoknak.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Nekem is A2 -es volt a mostani előtt, annyit hozzátennék, ha jól tudom akkor a Xiaomi leállította az "Android One" programját - ugye ez a sallagmentes android, ami A2 -n A3 -on is volt - és a jövőben nem is tervez visszatérni androidone* részhez.

https://tekdeeps.com/xiaomi-stops-with-android-one-smartphones-mi-a4-de…

Amit gyorsba találtam az ennyi. És amit itt leírnak, hogy sajna nem igazán tudta "megugrani" a Xiaomi a rendszeres security patch-ek időben történő release-elését + a verzióváltások sem mentek zökkenőmentesen. (Ez tapasztalat... volt az A2 Lite szériánál egy csúnya OTA major android update)

Gondolom mivel nem tudták teljesíteni a Google általi történeteket rendben, ezért úgy voltak vele, hogy inkább elengedik ezt az AndroidOne szálat.

Igen, sajnos "elengedték" az Android One vonalat - ettől még az A2 egy kifejezetten jól sikerült készülék - hogy nálam mi lesz az utóda, az még bőven a jövő zenéje - vannak "must have" dolgok, amiket mindenképp szeretném, ha tudna, bár ugye anno az A2 előtt még azt mondtam, hogy az FM-rádió is kell - aztán csak "elengedtem" ezt a tudást.

Ja, jó. Akkor csak gratulálni tudok neki, elengedték az utolsó normális dolgot. Mert az kell a birkáknak, ShitCustomUI, csak hogy érezzék a törődést, lehetőleg ne csak ocsmány legyen, de szeméttel is legyen telenyomva, mert az jár, és ami a legfőbb, támogatás ne legyen rá, mert az lenne a legrosszabb, ha a lúzerek megveszik a készüléket, és véletlenül több évig is használnák, azért olyan már ne legyen, miből lesz akkor jövőre bevétel?

Mondjuk sajnos a Sámsong is custom Androidot nyomat, de ott legalább támogatás szokott lenni, igaz náluk sem minden készülékre.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Én most álltam át Mi8-ról A72-re. Nem rossz kis telefon az A72.

A MIUI képes a telefonbeszélgetéseket automatikusan felvenni. Akinek ez fontos az már döntött is.