Zongora tanuláshoz midi/zeneszerkesztő program

Fórumok

Sziasztok!

Tud valaki ingyenes, vagy megfizethető árú jó programot, amivel kottát lehet szerkeszteni, majd lejátszani? Gyerekek zongora tanulásához kellene. Bennem időnként felmerül, hogy "na, az biztos, hogy, nem ez van a kottán", csak nem jól olvassák, egy ilyen progival egyszerűen utána lehetne ennek járni.

Érdekes lehet az az irány is, amikor a szintire dugom rá USB-vel a PC-t, és egy szoftveres szinti fut a gépen (jobb hangokkal).  A kölkök most egy Yamaha PSR-E443-on gyakorolnak.

Köszönöm

Hozzászólások

Ahogy fentebb írták, a MuseScore bőven kielégítő a feladatra. Viszont nem értem: ha be tudod vinni a kottaszerkesztőbe, akkor valamelyest tudsz kottát olvasni, nem? Ha pedig tudsz kottát olvasni, akkor simán megnézheted zongi mellett, hogy a kérdéses pillanatban tényleg jó billentyűket nyom e a gyerek. 

Kottát olvasni nem tudok, de szerintem elég jó a gyerekek, és az én fülem is, ezért a zongoratanártól kapott kottát (a házi feladat gyakorlást) akarom bevinni egy midi szerkesztőben, és visszahallgatni, hogy tényleg azt játszák-e, amit a számítógép. (Tudom, hogy van veszélye a dolognak, de szerintem tényleg jól halljuk. Most még nem bonyolult amiket játszanak. :)) A zongora is mutat 1-1 hangjegyet a kijelzőjén egy kottán, de az tényleg kevés, és nem visszahallgatható. 

Ha még nagyon egyszerű gyakorlatokat pötyögnek, akkor nem fontos, hogy atom hibátlan legyen. Az elején még az a cél, hogy szokják a hangszert, gyakorolják a kottaolvasást, meg örömüket leljék benne, főleg ha gyerekek. Azért van a zongoratanár, hogy kijavítsa őket, meg amit rosszul gyakoroltak be.

Később, meg ha kapnak már kicsit értelmesebb darabokat is játszani, azokat meg letölthetitek általában készen, MIDI-ben a netről, vagy esetleg mp3-ban, és meg tudjátok hallgatni, hogy hogyan kéne annak szólnia. Persze ez sem tökéletes, mert ahány ember, annyiféle értelmezése van egy szóló zongoradarabnak is. Tehát nem az van, hogy csak egyféleképpen lehet elpötyögni, mint egy gép. Sokszor ugyanannak a darabnak az egyes kottakiadó cégek által kiadott kottái is különböznek, dallamvezetés, ujjrend, ismétlések, játékstílus eltérően lehet jelölve rajtuk.

Vagy ha a tanárral vesznek valamit, akkor szépen zongoraórán eljátssza először a tanár, és felveszik mobillal, hogy később tudjátok ellenőrizni, hogy hogyan kell szólnia a darabnak, gyakorlatnak.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

>  csak nem jól olvassák, egy ilyen progival egyszerűen utána lehetne ennek járni

Azért nem annyira egyszerű. Nem is pontosan értem, hogy mit akarsz csinálni. Tehát a szoftverbe bevitt kottát (mán bevinni sem kis feladat) akarod visszajátszani és hallás alapú összehasonlítást akarsz csinálni a gyerkőcök zongorálásával (erre "jó" lehet a musescore) VAGY gyerkőcök játékát akarod midiből kottaként megjeleníteni és akkor vizuális összehasonlítást csinálni az eredeti kottával?
Az utóbbival az a probléma sztem, h a játékból gépileg nem lehet előállítani a kottát, amit az összehasonlítás alapjául tennél, mert az előjegyzés, hangmódosítók mindenféle kottajegyek a játékból egyáltalán nem v. csak korlátosan rekonstruálhatóak. 
Az előbbivel meg az a bibi, hogy hallás alapú összehasonlítást azt azért nagyon nehéz kivitelezni. Előbb meghallgatni az egyik verziót és aztán a másikat, és akkor emlékezni, h az előbbiben itt fél hanggal magasabb volt valami - hát ahhoz már nagyon profinak kell lenni :)

Hogy konstruktív is legyek: én inkább azt javaslom, h keress youtube-on tutoriálokat egy-egy darabhoz, ahol ilyen midi-visualization(pl https://www.youtube.com/watch?v=1lDgcywzXsg) is van. A szintit midi billenytűzetként használva usb-vel kösd össze a számítógéppel és akkor hasonló midi-vizualizációt kéne csinálnod a gyerkőcök játékáról. a két videót/vizualizációt összehasonlítva meg lehetne keresni az eltéréseket. 

De a legjobb ha nem rám hallgatsz, hanem megkérdezel egy zongoratanárt, h ő mit javasolna :)

Amúgy nem zárom ki h léteznek direkt zongorázás oktató szoftverek is. 

"antiegalitarian, antiliberal, antidemocratic, and antipopular"

Zongoratanár jelen :) (Technikailag zeneszerzés áll a diplomámon, de tanítok zongorát pár órában.) Szóval amit írsz az kb. pontos, nekem is ezek futottak át az agyamon. Annyival tudom kiegészíteni, hogy a Neuratron PhotoScore nevű appja be tud scannelni nyomtatott és pdf kottát is egészen elfogadható hibaszázalékkal (gyakorlatilag egy OCR kifejezetten kottákra), amit aztán lehet szerkeszteni és lejátszani is. Hogy ez miért is lenne jó a tanuláshoz, az nekem is homályos. 

Nem igazán. Illetve attól függ. A telefonos alkalmazásokat végignéztem, de gyakorlatilag hasztalan mind. A Synthesia (kb. Guitar Hero csak zongorára) jópofa és könnyen lehet gyors sikerélményt szerezni, de kifejezetten károsnak tartom, mert nincs mögötte valós metodika és kifejezetten rossz beidegződéseket okoz, ez egy bizonyos szint felett óriási hátrány, gyakorlatilag rosszabb, mintha nulláról indulnál. Tényleg nem hazabeszélésből, de a zenéhez tanár kell, aki folyamatos kontrollt tud biztosítani. Nem véletlen, hogy a zeneiskola 6-8 évét 4-5 év konzervatórium követi, majd 3-5 év egyetem, aztán jöhetnek a kurzusok és az önképzés. 

Neten rengetegszer belefutottam flowkey nevű program hirdetésébe, sajnos jórészt nem ingyenes, de zenetanároknak szoktak engedményt adni amit továbbadhatnak a tanulóiknak, így ha van zongoratanár, érdemes felhívni rá a figyelmét.

Kottaolvasás tanulására láttam hirdetni a Sight Reading Factory nevű programot.

Játszott dallam hangfile-ból lekottázására is lehet találni programokat, pl. AnthemScore...

 

A Synthesia-val nekem is az a bajom, hogy nem kottát olvasni tanít meg, ezért hasznos skill-t nem ad...

 

Disclaimer: nem kapok jutalékot az említett programok után.

Hozott Isten kolléga! (Igaz én hegedűt tanítok) Köszi a programot ki fogom próbálni. Partitúrával hogyan boldogul? Music XML export van benne?

“The basic tool for the manipulation of reality is the manipulation of words. If you can control the meaning of words, you can control the people who must use them.”

― Philip K. Dick

Hallás alapú összehasonlítást szeretnék. Elvileg egyszerű darabokról van szó. Előfordult olyan is, hogy egy négykezes darabból (vagy az egyszerűség kedvéért játszották ketten) játszotta a gyerkőc az alsó szólamot, ami magában elég furcsa volt, és a felsőre pedig kijelentette, hogy azt nem kell tudni, az nem az Ő dolga, és meg sem próbálja eljátszani. :)  Jó lett volna egyben hallani az egészet.

Hát szgéppel kombinálva való használatkor azt meg lehet csinálni, hogy előbb feljátssza az egyik szólamot, majd a felvételt lejátszva eljátssza és rögzíti a másik a szólamot is - miközben ugye hallja az előzőleg felvettet. A végeredmény a teljes 4 kezes darab felvétele lesz, két külön sávban. De azt sem tartom kizártnak, hogy ilyen funkció elérhető lehet magában a szintetizátorban is. 

"antiegalitarian, antiliberal, antidemocratic, and antipopular"

Még egy dolog, de ez teljesen külön feladat: Jó lenne a számítógéppel összekötni a szintit, és valami szoftveres szintit meghajtani. Elvileg lehet. Gondolom egy sokkal szebb hangzású valamit kapnánk, több lehetőséggel. A gyerekek amúgy szeretik a zongorát, de a kisebbik mindenféle hangot szeret vele kiadni, sokat játszik vele, próbálkozik. A lehetőségeket szeretném bővíteni, és majd kiforrja magát a dolog.

A keyword amire keresned kellene az a VST (virtual studio technology). Elvétve vannak ingyenes dolgok is, bár inkább csak demó céllal. Ha komolyabbra van szükség, az meglepően sokba fog kerülni. Én személy szerint egy pianoteq nevű cuccot használok, bár az csak zongorákat tud. Ha esetleg véletlen van Apple gép a házban, akkor ingyenesen játszódni remek jó lehetőség a Garageband (nem a tabletes/telefonos, hanem MacOS). Összedugod a hangszert a géppel MIDI-n (vagy MIDI over USB), és hajrá. Kottázáshoz én is a Musescore-t ajánlom, profi eszköz ingyen, és szintén szépen összedugható a hangszerrel, itt két irányban is megy a MIDI.

Persze ezt lehet - már amennyiben midi -t jelet ad  USB-n keresztül (valószínűleg azt). Linuxon is össze lehet hozni, de  inkább windowst javasolnék platformnak arra vannak VST pluginek pl. Arturia Piano-V nagyon szuper zongora. Host-applikációnak meg Cantabile Performer. Ezek fizetősek, de lehet warezbe találni. Ingyenes cuccok is vannak pl Tracktion 7, de ez nem egy egyszerű VST-host, hanem komplett workstation (kissé bonyolultabb beállítani, használni) zongorának meg talán ez a legjobb ingyenes:  http://www.vst4free.com/free_vst.php?plugin=Salamander_Piano&id=2564 illetve van ennek SoundFont-os változata is valahol, az még jobb. Persze messze elmarad az Arturiahoz képest. A zongorától eltérő hangok előállítására is biztos van egy rakat VST plugin, de azokat nem ismerem.

Linuxra van az (Arturiahoz hasonló) Pianoteq virtuális zongora, fizetős és jó drága, de valószínűleg ez a legjobb ami elérhető. A soundfontos cuccokat is lehet valószínűleg használni, illetve wine-nal a windowsos VST plugineket korlátosan. (de ne next>next>finish tipusú beállításra gondolj)

Szóval ezek a szgépen futnak és a szinti billentyűjével vannak meghajtva a hangot hangkártyán keresztül nyomják ki -így nem árt egy rendes hangkártya hozzá (low v. zero latency ill. megfelelő DAC lehetőleg 192 KHz 24 bit-es).Én eddig egy olcsóbb USB hangkártyát használtam, de most jöttem rá, h tulképp az alaplapi VIA chipsetes hangkártya megfelelő beállításokkal jobban szól ;-P. De hangkártyára rendesen egy vagyont kéne elkölteni (200.000 Ft +). Utána következő, hogy min fog megszólalni majd a hang? Vissza lehet vezetni a szintibe és akkor a saját hangszóróján? Vagy a HIFI-n (borzasztó lesz)? Megfelelő céleszköz az un. studio monitor aktív hangfal lenne - ami megint több 100.000 Ft.  Szóba jöhet még fejhallgató, főleg ha panelban laktok - bár gyereknek nem ajánlanám igazán. De akkor ahhoz meg külön fejhallgató erősítő is kell, ha többen akarjátok egyszerre hallgatni, pl eltérő ellenállású fejhallgatóknál mindenképp külön kell szabályozni a hangerőt. stb.  Így bővíteni lesz hova, amiatt ne aggódj :) 

"antiegalitarian, antiliberal, antidemocratic, and antipopular"

Biztos elég katyvasznak tűnik így az elején - ha lenne kérdésed igyekszem értelmesen megválaszolni.  A szükséges funkcionalitást általában két szoftver együttesen valósítja meg. Az egyik(a host) elintézi a midi kommunikációt;  tudja rögzíteni mind a midi mind az audio jeleket; a felvetteket vissza tudja játszani és még 1000 dolgot csinál. A másik pedig egy plugin ami um. az elsőn belül fut és esetünkben a zongorahangot szolgáltatja. De ez minden további nélkül lecserélhető egy olyan pluginre ami mondjuk gitár hangot ad.  És nem csak hangszer hangot kiadó pluginek vannak, hanem sokfélék pl vannak effekteket megvalósítók is. pl visszhang; vagy olyanok amik a midi jelet manipulálják stb.  Ezekből a pluginekből láncolatot alakíthatsz ki a host szoftveren belül, ami végül a hangzást előállítja. 

De ez csak általában van így. Lehet h több szoftver[komponens]re lesz szükség ill. vannak önmagukban futó (standalone) alkalmazások is (amik mellesleg tudnak pluginkét is működni)

Sztem nem kell hozzá semmilyen digitalizáló kütyü. Egyszerűen össze kell dugni usb kábellel a szgépet meg a szintit. Könnyű kipróbálni: töltsd le a pianoteq oldaláról a próbaverziót. Az standalone alkalmazás nem kell sokat vacakolni a konfigurációval: ki kell választani, h az usb-midi keyboardot használja, illetve a hangkártyát és már szólnia is kell. 

"antiegalitarian, antiliberal, antidemocratic, and antipopular"

Zongorapótléknak jó még a Truepianos is (30 napig ingyenes). Windows-on a latency-t hatásosan csökkenti az ASIO4ALL. VST pluginek lejátszására én a VSTHost nevű programot használom.

Nem tudok zongorázni, sem kottát olvasni, de YT-on találtam a Synthesia programmal felvett zongoradarabokat, nagyon látványos.

https://synthesiagame.com/

Szerkesztve: 2020. 01. 16., cs – 14:52

Sikerült a PC-t összekötni a szintivel, csak össze kellett dugni őket egy USB kábellel.

Első tapasztalatok:

- A szintin ha leütök egy billentyűzetet, akkor a hangszóron egy kis késlekedéssel szólal csak meg a hang, ami nem jó.

- Ha a szinti hangszórójára küldi vissza a hangot a PC, akkor a késlekedés elég kicsi (de van), de ebben az esetben szól a szinti hangja is, a kiválasztott hangon, ami nem jó. Erre esetleg van valakinek tippje?

Tehát kell még masszírozni a dolgot, hogy jó legyen.

Kotta:

- Kottát szerkeszteni tényleg nem kis feladat, még a museScore-al sem (tetszik a program, könnyen használható, csak a kotta szerkesztés nem egyszerű.). Most megint rájöttem, hogy nem véletlen nem tudok kottát olvasni, és értem már, hogy gyerek koromban ezt én miért nem tanultam meg énekórán. :) (És azt is, hogy miért mumus a gyerekeknek a szólfézs. :))

Szerkesztve: 2020. 01. 16., cs – 17:55

Tuxguitar: Nevével ellentétben jó zongorához is. :) Kb. mindenhez van kotta, pianoroll segíti a kottázást, midit is importál, stb. (Guitar Pro opensource klónja, olvassa a fájljait.)

Windows irányban a VSTi-ket érdemes nézegetni. Érdemes szerezni hozzá normális audio interfészt, de jobbféle alaplapi hangchip is le tud menni ~10ms latency-re ASIO4ALL driverrel.

Szerk.: Ha nem realtime kell a szinti, akkor tudsz rögzíteni, több sávot kezelni pl. LMMS-sel. (FL Studio opensource alternatíva), vagy akár bármely komolyabb DAW-ot lehet használni VSTi host-nak. (Win-en én most az ingyenes Cakewalkkal vagyok el tök jól.)

Köszönöm mindenkinek a segítséget. Feltettem az Aiso4all-t, ahogy @lcsaszar, és @Bence54 javasolta, megszűnt a késés. A pianoteq-t átállítottam, hogy a PC-ről jöjjön a hang. A szintit lehalkítottam teljesen, így oldottam meg, hogy az ne szóljon. A pianoteq-ben nagyon jó hangszerek vannak. Úgy tűnik, hogy minden működik, köszi szépen, még egyszer.

Szerintem lesz még arra beállítás a szintin, hogy csak az usb-n küldje ki a midi jelet és 'helyileg' ne használja. Az enyémen (Kawai zongi), a midi beállítások alatt van local on||off választási lehetőség. És akkor vissza lehet vezetni hangot a szgépről szintibe és csak az onnan jövő hang fog szólni a hangszóróból- a szinti saját hangja meg nem.  Elképzelhető hogy nem On||Off jelegű megoldás van, hanem egy potmetert lehet tekergetni, h milyen arányban keverje a szinti saját hangját meg line in-re érkező hangot. 

"antiegalitarian, antiliberal, antidemocratic, and antipopular"