paint alternatíva

Fórumok

Hi,

Tud valaki működő, normális MS Paint alternatívát linuxra?

A feladat: csomó screenshotra piros négyzetek és nyilak rajzolása.

A feladat megoldására nem alkalmas:
- pinta
- krita
- gimp
- gpaint
- gnome-paint
- tuxpaint
- pencilsheep

MS Paint-ben 3 perc alatt meglett volna az egész.
Linuxon fél órája szívok ezzel.

Hozzászólások

Félve kérdezem, mert járatlannak gondolom magam a témában.
Csakhát az ember hall ezt-azt...

Nem úgy van az, hogy az mspaint része a windows-nak?
És nem úgy van az, hogy nemrég az M$ megnyitotta a Win98 forráskódját?

Vagyis akkor nem úgy van az, hogy van nyitott forráskódú mspaint valahol, amit lehetne portolni?

(A posztolónak pedig köszönöm - egy kicsit nekem is minden programnál húzódott a szám a pici feladatok végrehajtásánál, hogy navazze, minden programban valami bonyolult ezekre a minimál feladatokra; bezzeg az M$paint...Ott vannak a pixelek, meg a pixelmatató tool-ok, nem kell rétegekkel, kijelölési területtel szőrőzni.) De jómagam sosem tudtam volna megvédeni a panaszomat - a posztoló most megtette helyettem. Még 1x: köszi!

"Ott vannak a pixelek, meg a pixelmatató tool-ok, nem kell rétegekkel, kijelölési területtel szőrőzni."

Nemrég linkeltem egy másik témában.
Egy profi kezében a legegyszerűbb eszköz is sokat tud.

https://www.youtube.com/watch?v=ElrldD02if0
https://www.youtube.com/watch?v=vUWqRhReaZk

vagy ha sok screenshot van és automatizálható akkor cli-ből convert (imagemagick?)

Inkscape? Simán megrajzolod a négyzeteket, majd bitképbe exportálod.

Régen minden más volt... ma meg minden a régi.

Én egy időben a libreoffice draw alkalmazását használtam ilyen célra.

(1) A dokumentum margókat nulla pixelre állítod.
(2) A dokumentum méretét beállítod a kép méretére pixel pontosan.
(3) Beilleszted a képet a dokumentumba.
(4) A rendelkezésre álló rajz eszközökkel azt rajzolsz a képre amit akarsz.
(5) Exportálod a dokumentumot képként.

Egyébként a gimp-el is lehet egyenes vonalat rajzolni.

(1) Kattints a vonal kezdő pontjára.
(2) shift-et nyomva vidd az egeret a vonal végpontjára és ott kattints. Ha nem jó akkor undo és próbálod újra.

Szerintem Gimp a leggyorsabb erre.
Másolható a réteg és ráhúzható a többi képre is.

igazad van.....inkább keressen hónapokon keresztül valami olyan alkalmazást ami szintén nem fog megfelelni az igényeinek minthogy csomagkezelővel ez alap repóból felrak egy alap gimpet és megtanul négyzetet készíteni ami akkora tudomány hogy ezért külön topicot kell nyitni :D

Tehát egy egyszerű, bitmap-es rajzolóprogram helyett rakjon fel egy bösszme nagy képszerkesztő alkalmazást és annak függőségeit, rágja keresztül magát a helpjein és a menürendszerén, hogy azt a kb. tucatnyi funkciót megtalálja/tudja használni, amire valójában szüksége van.
Ugye te ha akarsz egy kis gödröt ásni, akkor elmész nehézgépkezelői tanfolyamra, megtanulod, hogyan kell egy kanálnyi földet kiemelni x tipusó kotrógéppel, és utána bérelsz egyet, és kiemeled azt a 2-3 lapátnyi földet vele.

Az a 41M az minden függőségét tartalmazza? Az a gond, hogy a képszerkesztő programok és a bitmap-es rajzprogramok közötti különbséget aki nem fogja fel/érti meg, az továbbra is mantrázni fogja a "GIMP-et mindenre" szöveget - aztán amikor valaki tényleg csak némi pixelmatatásra szeretné használni, akkor úgy megutálja a GIMP-et, mint a szél. Ugyanis első, de másod, meg harmadsorban sem erre való. AHogy egy paint nem való arra, hogy a fotókról a piros szemeket eltüntesse az ember. El lehet, de macerás.

Azzal. hogy a gimp-et erőlteted, azzal azt mondod, hogy ha akarsz ásni egy kis gödröt, akkor kotrót bérelsz, és megtanulod annyira használni, amennyire a gödörhöz kell, mert az ásó-lapát-talicska az fúj... :-P

No akkor neked is:

Pixelgrafikus rajzolóprogram, például Paint. Képmanipuláló szoftver, páldául GIMP. Más funkciókra vannak kihegyezve.

A VM-ben futó Windows-ban ott van az egyszerű Paint, ott van egy CAD/3D modellező program is, ha épp olyasmit kellene rajzolni, ott figyel egy Mapsource, meg egy rakat egyéb cucc, ami miatt nekem nem jelent plusz erőforrást az, hogy az OS-hez hozzácsaptak egy 2D-s pixelgrafikus rajzprogramot is.

No akkor neked is:

Az hogy neked mi van meg mi nincs vm-ben ki a kutya f@.... érdekli. Ha te csípőspaprikát dugsz a seggedbe, akkor nyilván más is. Attól, hogy a gimp képmanipuláló szoftver, mint már írtam kevesebb időből, erőforrásból kivitelezhető a probléma megoldása, mint egy vm-ben futtatott windows-val.

Igazad van, tudok egy nagyon jó programot amivel szép háromszögeket lehet rajzoni, de az csak Warp OS alatt fut. Egy másikat amivel nagyon szép karikákat de az meg csak Morp OS alatt fut...

zeller én úgy vagyok vele hogy inkább megtanulok használni egy gimpet és ez a tudás később mindig jól fog jönni mint hogy egy paint szerű korlátozott képességű programot használjak. Evvel az erővel ha új usert akarok adni a rendszerhez akkor addig böngészem a netet amíg találok egy programot ami csak ezt az egy funkciót tudja és csak azért se tanulom meg hogy kell megcsinálni cli-ből. Anno így jött szembe velem a photoshop és csak jól jöttem ki belőle. Hogy a gimp függőségei mennyi helyet foglalnak meg egy badarság, azt leszámítva hogy lényegében a függőségek 90%-a alapból fent van manapság a több terrás tárhelyek korában elég erőltetett ellenérv.. akár ha egy pendriveról is van szó. Az hogy FOSS környezet alá nincs rendes pixeles rajzoló program csak részben igaz, például a Krita nem rossz cucc, nem magukkal az alkalmazásokkal van igazából baj hanem a nevetséges magukat "desktop" környezetként aposztrofáló DE-kel. Rengeteg grafikus barátom - ismerősöm van, ugyanez a véleményük: nyílt forrású rendszerekre alapozó desktop nevetséges szinten áll ha osx vagy windowsal méri össze az ember.

Egy Pinta elindul, megcsinálom a rajzot, elmentem, kilépek, mire a Gimp ugyanazon a gépen méltóztatik feltápászkodni. És a "hol van a téglalaprajzolás" kérdéskörét nem is említettem. Sokadszor írom le: A paint/pinta/satöbbi bitmap rajzprogramok, amiknek elsődleges feladatuk a rajzok készítése, az erre szolgáló eszközök vannak kéznél, minden más (ha van egyáltalán) másod- harmad- meg sokadlagos. A GIMP egy képszerkesztő program, szűrések, kijelölések, rétegek - mindaz, ami egy komplett kép módosításaihoz kell, az a jelentős funkcióhalmaz van elsődlegesen elérhetővé téve, minden más, például alapp rajzelemek felpakolása a képre meg esetleges - ugyanis az messze nem elsődleges célja a szoftvernek.
Ahogy Paint-ben is el lehet tüntetni a vörös szemeket egy fotóról, úgy GIMP-ben is lehet összetett rajzokat csinálni - csak épp mindkét felhasználás erősen távol áll az optimálistól.

Az UI kidolgozottsága, ergonómiája témában egyetértek az ismerőseiddel - nagyon kevés jól összerakott UI van, akár a kompeltt ablakozórendszert nézem, akár az egyes alkalmazásokat.

Tehát elindítom a bitmap-es rajzolóprogramot, behúzom az első képet, a kéznél lévő toolokkal feldobom rá a megfelelő grafikai elemeket (téglalap, vonal, nyíl, estébé), elmentem, jöhet a következő. (A Gimp eddigre sikeresen feltápászkodott) Téglalap(ok), nyilak, save, next picture. (Közben a Gimp betöltötte az első képet, és elkezdhetem keresgélni, hogy a "téglalap rajzolása" hol van. Ja, hogy az a "kijelölésnek keretet rajzolni"...?).

Kérdés? Javaslom a "Vágjátok ki az erdő legnagyobb fáját ezzel a... kis heringgel!" mondaton elgondolkodni.

Ok, én inkscape-el csinálnám, így:
Elindítom. Egyszer.Bedobom az első screenshotot, plusz rajzolok pár nyilat, meg négyszöget. Aztán klikk a képre, majd mentés png-ként.
Utána kitörlöm az előbb importált képet, és ott maradnak az előbb rajzolt nyilak és négyszögek, lehet őket újra használni. Szóval bedobom a következő screenshotot, alulra rakom, és elrendezem rajta a már meglevő grafikai elemeket, esetleg megduplázok párat, vagy félrehúzom a feleslegeseket. Majd mentés png-ként, és jöhet a következő screenshot...
Ez így -ha már megvan a gyakorlat- gyorsabb és igényesebb végeredményt ad mint a paint.
Szerk: a gimp erre szerintem is túlzás ill hibás választás.

Végül is nem lesz kárára, ha átrágja magát a helpeken, hátha később megint lesz valami grafikus problémája, és tudni fogja, hogy ott van rá a GIMP.
Ha ingyen van a kotrógép, nyilván hazaviszem, hátha egyszer majd egy nagy gödröt is akarok ásni.
Annak sincs sok értelme, hogy minden apró grafikai feladatra legyen 100+ program a gépen, mert akkor is keresgélni kell, ha valamit csinálni akarok... a gimp-ben legalább szép logikus menürendszer+eszköztár van, ahol kiválasztom az adott feladatot.

-fs-
Az olyan tárgyakat, amik képesek az mc futtatására, munkaeszköznek nevezzük.
/usr/lib/libasound.so --gágágágá --lilaliba

Az ingyen kotróval fogsz tehát mindenféle gödröt kiásni, a virágcserépbe földet pakolni, mert az van - a lapát meg ott rohadjon meg...
Kettő funkcióról van szó: pixeles rajzolóprogram (pont, vonal, téglalap, ellipszis, spline, és más alap elemek felvitele egy rajzvászonra, színek kezelése, átszínezés, kitöltés, opcionálisan szövegek beillesztése), illetve képmanipuláló szoftver (szűrők, vágás, átméretezés, torzítások, stb.)
A topic inditója az előbbire keres eszközt, itt meg az utóbbival traktáljátok, mondván, az is tudja. Persze, csak eszméletlenül szuboptimálisan, mondhatni sajtreszelős módon - mert nem az volt a célja a GIMP-nek, hogy egy pixelgrafikus rajzprogram funkcióit tudja.

1. printscreen
2. választhatsz, hogy copy-paste teszed a gimp-be, vagy elmented és betöltöd
3. ha benn van a kép, akkor rámész a ceruzára, és elkezdheted összefirkálni, nyilazni, vonalazni. a shift nyomvatartásával egyenest is tud rajzolni.
4. a kész cuccot kiexportálod

Ha másik rétegre csinálja a vonalazást-nyilazást, akkor tudja árnyékolni is, így mégjobban kiemelkedik a képből az ábra. Sőt, számos olyan funkciója is van, hogy sokkal szebb, sokkal informatívabb ábrázolást tud csinálni mint mspaint-tal. Ha meg xcf-ként menti a munkáját, és rétegekre dolgozik, akkor később is tud módosítani, mert az eredeti képrétegen nem történt módosítás.

A másik "kotrógép" meg az inkscape. Beimportálja a képet, és lehet mindenféle síkidomot, vonalat, szöveget rajzolni vele, és azt is kiexportálhatja bitképként. Szintén sokkal többet tud mint egy mspaint. Itt rétegekre sem kell bontani, ha svg-be is elmenti a munkáját, később is tud vele dolgozni (az mspaint úgy tudom, nem tud ilyet)

Egy kis gyakorlással meg már pikk-pakk megy mindkettővel a munka. Rá kell szánni az időt egy kis gyakorlásra, én úgy vélem ennek a 2 programnak a begyakorlása meghálálja magát. Csak az elején sajtreszelős egy kicsit, de hamar rutinszerűvé tud válni a munka ezekkel a programokkal.

-fs-
Az olyan tárgyakat, amik képesek az mc futtatására, munkaeszköznek nevezzük.
/usr/lib/libasound.so --gágágágá --lilaliba

"számos olyan funkciója is van, hogy sokkal szebb, sokkal informatívabb ábrázolást tud csinálni mint mspaint-tal" - egy rohadt téglalapot, két ellipszist, meg három vonalat és két b-spline-t szeretnék rárajzolni egy bitmap képre. Ez rajzolóprogramban alapfunkciókat jelent, ott vannak kéznél - gimp-ben meg "olvasd át a helpet, ott van benne, a téglalapot például úgy csináld, hogy egy kijelölésnek adj keretet"... Szóval nem igazán van kéznéál - mert alapesteben nincs rájuk szükség, ugyanis a képmanipuláló program nem rajzprogram és viszont.
Az inkscape-et használtam párszor, de vektoros grafikára van jobb, kézreállóbb cuccom a CAD-es irányból közelítve.

Ja, aki mc-t igényel a munkaeszközén, az más galádságokra is képes :-P

"egy rohadt téglalapot, két ellipszist, meg három vonalat és két b-spline-t szeretnék rárajzolni egy bitmap képre."

ez GIMP-pel valóban körölményes, viszont az inkscape-pel 2 perc.

-fs-
Az olyan tárgyakat, amik képesek az mc futtatására, munkaeszköznek nevezzük.
/usr/lib/libasound.so --gágágágá --lilaliba

Akkor mi a kénkövel lóhittyért nyomja mindenki a GIMP-et? Mert nekik is azt tolták az orruk elé, azt promotálták, hogy azzal mindenféle képekkel elvégzendő feladat megoldható. Mint a svájci bicskával... Az is sok dologra jó, csak egyikre sem igazán... Kivéve talán a nagy pengét, amivel vágni lehet. De ugye bicska, ergo vágni legalább tudjon... A GIMP-is képet manipulálni tud, mást meg esetlegesen...

Gondolom, leesett, hogy rettenetes különbség van a GIMP meg egy Paint jellegű alkalmazás között - és persze az Inkscape egy harmadik típusú eszköz, hiszen az vektoros grafikát alkot, ha jól rémlik - de legalább grafikai primitíveket egyszerű vele felpakolni egy vászonra - igaz, utána még móka van a bitmappel való összeházasítással (vagy már nincs? Rég néztem inkscape-et...)

a png-ket simán megnyitja, (akár fájlra jobb-klikk -> megnyitás ezzel -> inkscape ), a kép lesz a lap mérete is.
Ezután rárajzol amit rá kell, aztán export PNG -> lap fül -> fájlnév beírás -> exportálás.

A DPI-vel sem kell mókázni, azt betöltéskor beállítja a kép alapján. (persze, lehet vele mókázni )

Mondjuk screenshot-ra általában én is GIMP-pel szoktam firkálni, simán ceruzával, max még egyeneseket rajzolok.

-fs-
Az olyan tárgyakat, amik képesek az mc futtatására, munkaeszköznek nevezzük.
/usr/lib/libasound.so --gágágágá --lilaliba

+1
én is azzal szoktam vagdalni/összefirkálni a screenshotokat.

jó még az inkscape is, az is megeszi a png-t, ha szépen, vektorosan kell összefirkálni valamit akkor meg azt használom.

-fs-
Az olyan tárgyakat, amik képesek az mc futtatására, munkaeszköznek nevezzük.
/usr/lib/libasound.so --gágágágá --lilaliba

Hogy annak idején én mennyit kerestem ilyesmit, de akkor ezek szerint az elmúlt 10 évben nem sikerült még kifejleszteni :D

--

xfig-ben megoldható a feladat.

Nehezítés: Nyilván van már egy elképzelésed arról, hogy egy rajzoló program hogyan működik. Ha az xfig-et használod, akkor ezt el kell felejtened, és helyette megtanulni az „xfig” módszert. Ez mondjuk nem 3 perc lesz, mert elsőre semmi nem úgy működik, ahogy szerinted kellene. Aztán másodikra sem. :-) Ha sikerült megszoknod az új (ami egyébként elég régi) módszert, akkor nagyon jól használható program. Ez a megszokás nem mindenkinek sikerül. Van aki napokig sír 10 perc xfig használat után. :-D

Egy kis segítség: A jobb felső saroknál látod, hogy az adott objektum felett az egyes egérgombokra mi fog történni.

Nos, annyira azért nem lehetetlen gimpben sem. Tény, hogy többlépéses.

Négyzet: r, kijelölni a vágyott részt, edit/stroke selection (*)

A nehezebb a nyilacska:

Letölt: https://github.com/pixlsus/registry.gimp.org_static/blob/master/registr…
Kibont (%APPDATA%/gimp/gimpverzió/plug-ins, vagy $HOME/gimp/gimpverzió/plug-ins, vagy valami ilyesmi), a .py legyen ott.
A gimp indít, az szépen elmondja hogy hol lesz a menüben, start.
A képen a path toollal katt a nyíl végére, elejére (a 2. pontra fog mutatni a nyíl), állítgatást, miegyéb ha nem csinos.
Next arrow, a path tologatása a megfelelő helyekre. (De ezeket szépen írogatja is).
Mind külön rétegen lesz, szóval utána még bármit lehet csinálni.
Ha kész, merge layers, save, e öröm, e bódottá.

*) Ha ez így túl macerás, akkor annyit lehet még gyorsítani rajta, hogy nagyjából tetszőleges gyorsbillentyűre feltehető a (tetszőleges) menüpont.

Update: jut eszembe, ha nem kellenek mindenféle szögben álló nyilak, akkor egyszerűen gyártani kell egy-két (bal-jobb-le-fel) saját ecsetet, és akkor egy kattintás feltenni őket: https://www.gimp.org/tutorials/Custom_Brushes/ (és valószínűleg már pár ezren meg is csinálták, csak le lehet tölteni valamit).

Hi,

Köszi mindenkinek.

* imagemagick: minden képen máshová, másmilyet, stb. kell rajzolni. Alkalmatlan a feladatra, eleve neki se álltam.
* shutter project: ismerem, használom, de ne screenshotoljak már egy screenshotot, hogy rajzoljak rá.
* inkscape: nem akarok konvertálni. kattint, rajzol, ment.
* libre draw: direkt fel se írtam a listába, olyan szar
* gimp: LOL (rétegek, egyenes vonal: LOLnégyzet)
* xfig: elolvastam a hozzászólást és látni se akarom
* flameshot: biztos jó, de goto shutter project

Lelövöm a poént:
* kolourpaint: ez nyert, de ez meg a fél világot berántja függőségként (van snap-ben is) és nem tud szép nyilakat (tudom, az MS Paint se tud). Köszönöm a tippet KGer.

Tényleg nincs olyan crowdfunding oldal, ahová az ember feldob egy speckót ("ms paint klón + szép nyilak + paletta forgatás") és utána valaki azt beárazza, hogy mennyiért csinálná meg és ha a crowd lát benne fantáziát, akkor megfinanszírozná?

Vagy ezt úgy kéne, hogy indítok egy kickstart projektet a speckóval, beárazom és ha összejön a pénz, akkor kiadom vkinek az ár feléért, aki meg is tudja csinálni? :)

Mert a gimp elsősorban képszerkesztő program, és csak sokadik sorban bitmap-es rajzprogram.
Ahogy Excel-ben is lehet vonalakat húzni, meg mezőket beszínezni, és ezekkel mondjuk alaprajzot (láttam ilyet...), vagy akár Mona Lisa-t rajzolni, még nem erre van kitalálva, és ilyetén felhasználása a már korábban emlegetett Zuzu-val való társalgáshoz hasonlatos élvezetet nyújt. Ahogy gimp-ben a pixeles rajzprogramok funkcióinak meglelése és használata.

Melyik alap dologra gondolsz? Aki akarta, az eddig is meg tudta csinálni. Én a plugines verziót választottam anno, mert változó szögben kellett hogy álljanak a nyilak. Ecsettel (kiválasztás után) pontosan egy kattintás feltenni a nyilat.

Megtaláltam azt is, amibe anno belefutottam: "My problem with this is that while drawing borders may be a very common task for you, there are many users for which it is never (or nearly never) used. So adding a button for this task to the Toolbox falls into my definition of feature creep." (gimpusers)

Ezt persze lehet vitatni, de tény, hogy én eddig bőven elvoltam a kijelölés kihúzásával (különleges esetben előtte esetleg átalakítani útvonallá, vagy minek hívják magyarul a path-t).

Ja, és nekem - most nézem - alapból benne van a gfig plugin, ami amúgy szerintem egy undormány dolog, de vígan lehet vele mindenféle primitíveket karistolni.

Szóval... én úgy érzem hogy nincs itt semmi látnivaló.

Ágyú, veréb, lövés. Nem véletlen, hogy az alapvető bitmap-es rajzolásra nem a Fotóboltot veszi elő Windows-on az ember, hanem az arra sokkal alkalmasabb Paint-et. Linuxon nincs igazán más lehetőség, csak a böhönc nagy, mindent egybe GIMP. Nem véletlen, hogy képeket matatni Linuxon is egy vm-ben futó Windows-on szoktam: tökéletesen elég a Paint+IrfanView tudása az átlag felhasználói igények 80, ha nem 90%-ának kielégítéséhez.

Egy bitmap-es rajzolóprogramtól alapvetően elvárt funkciók a GIMP-ben a rengeteg, kifejezetten nem rajzprogramra, hanem képszerkesztőre jellemző tudás között nehezen található meg, némelyik meg extra trükközen oldható meg (téglalap rajzolása: kijelölésre keretet rakni...). Ez utóbbi funkciót (Fotóbolt-hoz hasonló feladatok ellátása) nagyon jól tudja a GIMP - a Paint-jellegű, egyszerű bitmap-es szerkesztést viszont nem.

> Én a vm-es megoldást tartom túlzásnak, legalábbis erre a feladatra.

Két okból is túlzás. Egyrészt WINE alatt futtatható gond nélkül az mspaint.exe is, az IrfanView is, másrészt a Kolourpaint teljesen jó alternatíva az mspaintre, és az IrfanView helyett is van pár használható alkalmazás (pl. XnViewMP).

Alapból fut egy vm-ben Windows 10, mert még a faék egyszeű xls/doc matatásra is kényelmesebb az MS Office, pláne, ha közösen kell rajtuk dolgozni, vagy épp egy remote desktop is használhatóbb vm-ből indítva (vágolap...), illetve egy rakat egyéb feladat van, amire a Windows-os környezet alkalmasabb, úgyhogy nem kell plusz erőforrást rakni alá.

A Windows-os vm futtatására :-D Meg a böngésző natívan Linuxon megy, meg egy rakat xterm és abban ssh, cssh is jól jön nem egyszer, zmc is szebben muzsikál Linuxon, git-et is könnyebb parancssorból használni, és minthogy a desktop is és az üzemeltetett linuxok többsége is CentOS7, így helyben kipróbálható bármilyen script, módosítás, beállítás, akármi. (De pl. mssql szerverek adminisztrálására a natív Windows-os eszköz használatos, ahogy AD-t sem Linux alól fogok reszelni...)

Feladathoz az eszközt: van, ami windows-on kényelmesebb/hatékonyabb, és van, ami Linuxon.

Picit költői volt a kérdés. Tény és való, hogy van amire jobb/előnyösebb egyik rendszer illetve másik. Azért merült fel bennem a kérdés, mivel annyira favorizálod ezt a vm-ben windows dolgot.
Viszont ha valakinek nincs (paint-en kívül) oka vm-ben windowst tartania, akkor totál értelmetlen az egész még gimp-pel szemben is, ... amúgy blender-ben is megoldható a feladat :)

A feltett kérdés az, hogy van-e az MSPaint-tal azonos tudást felmutatni képes bitmap-es rajzprogram Linuxra? Erre jött n+1 hozzászólásban az, hogy "használj GIMP-et" - ami egy képszerkesztő program - néha kicsavart módon használható rajzoló funkciókkal. Adott feladatra a GIMP erősen szuboptimális, ugyanis a rajzfunkciók erősen mellékesek benne.

10+ év alatt nem sikerült egy valamire való pixelgrafikus rajzprogramot összerakni Linux alá. "Mer' ott a GIMP, oszt' jónapot"... Jaaa, hogy a GIMP az elsődlegesen _nem_ rajzprogram.

Lehet Wine-nal is indítani, még azzal együtt is kevésbé bloat és jóval kevésbé sajtreszelő, mint GIMP-ben copni alapvető rajzoló funkciók kitúrásával.

A lényeget nem veszed. Aláírom, hogy nem erre van kitalálva a gimp és nevezhetjük kacifántosnak a megoldást, viszont nem nehéz, vagy bonyolult megoldani benne a problémát és nem is tart sokáig, ha egyszer rájön az ember.

A viaskodás sokkal inkább arról szól, hogy az a gimp, aminek a függősségei már 99%-ban telepítve vannak, mennyivel bloat-abb, mint a vm windows. Neked lehet, hogy non-stop fut vm-ben a windows, mert más dolgok miatt szükséged van rá és logikusabb/egyszerűbb abban használnod a paint-et, mint kísérletezni/megismerkedni más program(ok) megoldásaival, de nem hinném, hogy ez lenne mindenkinél az alap.

"ha egyszer rájön az ember." - ez az egyik. A GIMP felülete nem elsődlegesen a pixelgrafikus rajzprogram funkciókra van kihegyezve, azaz például egy téglalapot rajzolni sokkal nyakatekertebb,mint egy rajzprogramban.

Nem a bloat/nem bloat a kérdés, hanem az, hogy fel kéne fogni azt a lényeges különbséget, hogy bár a GIMP-nek vannak pixeles rajzprogramokra jellemző funkciói, ettől még nem jó ilyen célra elsőként ajánlani. Mert mint eszköz, nem a legalkalmasabb ilyen célra. Ahogy például a Photoshop-ot sem hiszem, hogy ilyen (téglalap, négyzet, nyilacska rajzolása egy képre) feladatra egyből ajánlanád.

Igen, mint az előző hozzászólásomban írtam is ... de igazad van. Azt ajánlom telepítsen fel egy virtualbox-ot, abban telepítsen fel egy windows-t ... legalább 7-et, mert arra még van terméktámogatás ... ha nincs kulcsa hozzá, akkor vegye meg, majd használja egészséggel az mspaint-et.
Tényleg ez az egyszerűbb megoldás anyagiakban, időben, tárhelyben és pénzben is.

A GIMP _nem_ pixelgrafikus rajzprogram, ezt értsd meg, a kérdezőnek meg erre a feladatra kell eszköz. Linux alatt van jó rajzprogram, amivel a feladat megoldható? Rajzoló, nem képmanipuláló, amink sokadrangú funkciói hasonlítanak arra, amire itt szükség van. Szóval van? Nem igazán... Ami van, azt az ős-ős Paintbrush is körberöhögi...

> Linux alatt van jó rajzprogram, amivel a feladat megoldható? Rajzoló, nem képmanipuláló, amink sokadrangú funkciói hasonlítanak arra, amire itt szükség van. Szóval van? Nem igazán... Ami van, azt az ős-ős Paintbrush is körberöhögi...

Ez nyilvánvalóan nem így van, ebben a témában is volt több olyan hozzászólás, ami valós helyettesítőket ír le, konkrétan a Kolourpaintről többen is azt mondták, hogy tökéletes alternatíva - nézd meg, próbáld ki, akkor be fogod látni, hogy igazuk van.

Használhatóság? GUI kidolgozottsága? Szoftverergonómia? Erőforrásigény? Most épp nincs Windows 3.11 "kéznél", merthogy Paintbrush azon volt emlékeim szerint, úgyhogy nem tudom megnézni :-P
A pintát megnéztem, mondjuk úgy, hogy funkcionálisan tényleg rendben lévőnek tűnik, de a felülete az khm. messze van az esztétikus/kényelmes állapottól.

Egy VM-be beleszuszakolt DOS+3.1-es Windows sokat enne? Merthogy a Paintbrush akkori jószág... :-P
És az erőforrásigény ilyen szinten egy dolog (ami jellemzően irreleváns, hájblézer kivételével), az UI használhatósága,kidolgozottsága, ergonómiája viszont igencsak lényeges, és... Mondjuk úgy, hogy ebben még vanmit fejlődni például a Pinta nevű csodának.

A licensz-re reagálnék egy kérdéssel (mert a választ magam nem ismerem, csak hallottam/olvastam ezt-azt, de nem emlékszem pontosan, biztos meg pláne nem vagyok benne).
Az M$ nem tette nemrég opensource-á a win98-at?
Az mspaint nem volt része a win98-nak?

Tehát: lehetne-e egy akkori mspaint-et forkolni linux alá valahogy?

„10+ év alatt nem sikerült egy valamire való pixelgrafikus rajzprogramot összerakni Linux alá.”

Több száz valamirevaló pixelgrafikus rajzolóprogram van linux alá. Olyan nincsen, ami pontosan ugyanazt tudja mint a paint + szép nyilakat + semmi mást nem tud.
De windowsra sem tudok ilyenről.

Ágyú != nem alkalmas. Igazság szerint nekem emiatt szaladt fel a szemöldököm, mert a fenti problémát én azért meg tudtam oldani.

"felhasználói igények 80, ha nem 90%-ának kielégítéséhez."

Alighanem itt van a baj. Ki tudja hogy mik a felhasználói igények? Pláne hogy mi a 90% igénye? Én tuti nem.

Képszerkesztő szoftver =/= bitmap-es rajzolóprogram. Lehet, hogy az előbbiben ott figyel az utóbbitól elvárt funkcióhalmaz, de akkor sem azonos a kettő, és nem igazán célszerű az előbbit ajánlani az utóbbi helyett.
Gondolom, ellenkező irányban (pl. egy fényképről a piros szemeket eltüntetni) nem fogod a paint-et, vagy más bitmap-es rajzprogramot ajánlani - pedig ugyanez fordítva - tudja, csak épp Zuzuval társalgós élvezeti értékkel :-)

Tehát egy bitmap-es rajzolóprogram funkcióinak a hazsnálatához csillió+1 helpen meg csillió+2 menün és beállításon rágja át magát a felhasználó, mert a gimp az istencsászárlegfajábbapp, és mást ne is akarjon. A *nix-os környezetben alapvető KISS-elvet meg sz@rjuk telibe...

"* shutter project: ismerem, használom, de ne screenshotoljak már egy screenshotot, hogy rajzoljak rá."

Ha így lenne, akkor tudnád, hogy képet is meg lehet vele nyitni, és azt is lehet szerkeszteni.

A flameshot szerintem ugyanígy tudhat megnyitni fájlt is, de azt nem ismerem, nem biztos.

Viszont van még egy online tool is, ez pl. semmit sem telepítene: http://www.pixtick.com/
De ezzel az a baj, hogy a múltban élnek, és a futtatáshoz Flash Player kellene...

--

nTOMasz
"The hardest thing in this world is to live in it!"

Hahaha ismerős probléma :).

Ritkán használok Gimpet. Néhány havonta eszembe jut, hogy valami képre rajzolni kellene egy téglalapot vagy valamit. És minden egyes alkalommal elcsodálkozok, hogy hol a francban van a téglalap rajzoló tool, és Google-n kell keresgélni. És a 10 másodpercesnek hitt feladat mindig percekig eltart. Tudom, én vagyok a béna, meg kéne tanulni/nem erre való...

Nem eszköz, hanem workflow problémának tűnik. Mi lesz a kimenet? Gondolom nem egy rakás szerkesztett kép, hanem doksi vagy prezentáció. Én az utóbbiak saját eszközeivel teszem a magyarázó elemeket a képekre. Mindig azzal, amivel a végső formát adom, mert akkor ahogy írom a magyarázatot, még tudom finomítani. Ráadásul így a doku design-t is könnyebb egyben tartani

>> MS Paint-ben 3 perc alatt meglett volna az egész.
>> Linuxon fél órája szívok ezzel.

hadd gratuláljak elsőként

snq--nak igaza van, egy 3 perces melóból lett egy fél napos agonizálás "LOLnégyzet" meg "brühühü, látni se akajom", a végén egy olyan megoldással, ami a 3 perceshez hasonlóan "nem tud szép nyilakat" (<--na ez az igazán LOLnégyzet).
Vagyis nemcsak egy igénytelen végeredményt adsz ki a kezedből, de még el is basztál rá fél napot.

Leszólni bármilyen hozzászólást egy ilyen vicctopicban eleve vicc. Vagy egyenesen LOLnégyzet.

Mondjuk minimum elgondolkodtató, hogy a Windows és az OSX beépítve hoz erre a problémára megoldást, ráadásul olyat, ami nem bloatware, nem kell hozzá a neten plugineket vadászni, stb.

Persze, valószínűleg össze lehetett volna kattintgatni ennyi idő alatt már régen a cuccot, de azért hadd tegye szóvá az ember, ha valami ilyen látványosan nem végiggondolt.

Mondjuk windowson sincs minden verzión alapból. Nem, nem IoT és nem server. Linuxból is lehet olyat választani amiben van, mondjuk ubuntu studio vagy használja a csomagkezelőt és pár kattntással talál megfelelőt az ember.

--------------------------------------
Unix isn't dead. It just smells funny.

Hát nekem nincs paint. És a snipping toollal nem tud megnyitni fájlt, uh ott vagyunk mint a kifogásolt shutter projectnél ami viszont állítólag tudja csak ezekszerint nem próbálta ki a kérdező.

szerk: mondjuk lehet a nagy takarítás közben leszedtem ezt is mint a többi dolgot amire nem volt szükség.
szerk2: igazad van friss installnál fent van. mondjuk kérdés minek főleg egy szerveren

--------------------------------------
Unix isn't dead. It just smells funny.

Ha ez a perverziód:

wine "C:/Program Files (x86)/MSPaint/mspaint.exe"

--
trey @ gépház

Elég jól elment a téma abba az irányba, ami miatt a HOVD-ot sem tartlom túl értelmes dolognak.
Itt ugyanis többségében nem polihisztorok kommentelnek, akik a feladathoz választják az eszközt, hanem van egy kalapácsuk és mindent azzal ütnek.
Kedvenc rajzprogram, adatbázis-kezelő, szövegszerkesztő, FS, http szerver, stb stb.
Mindenkinek az a kedvenc, amihez ért (amit kb. azért tanult meg, mert azt hozta a distró magával, vagy mert azt mondták neki, azt kell megtanulni).
De persze a tévedés jogát fenntartom.

Ha van egy probléma, amit meg tudok oldani egy programmal, ami nem csak arra való (vagy elsősorban nem arra való), de tudom hogyan kell benne megoldani a feladatot, akkor azzal fogom megoldani. Esetleg nyithatnék egy topikot, amelyben egy olyan programot keresek, amit kifejezetten arra, vagy ahhoz hasonló feladatokra találtak ki. Bár a válaszok végigolvasása és az ajánlott programok kipróbálására fordított idő sokkal több lenne, mint a „kalapácsos” megoldás ideje.

Egyébként pl. az inkscape-ben legalább olyan gyorsan megoldható a feladat, mint az MS Paintben. Igaz a végen nem mentés van (Ctrl + S), hanem mentés mint* (Shift + Ctrl +S). Valamiért az gyanúm, hogy ki sem próbáltad.

*: De csak akkor, ha eredetileg nem png formátumban volt.

Melyiket nem? A négyzet rajzolása gondolom még ment, de szólj a mégse.
A nyilakat meg a vonaltúllal lehet rajzolni. Oké, tudom, ez rettenetesen bloat meg összetett, mert be kell állítani a vonalvastagságot és a nyilak méretét (már ha esetleg kell). És még egy csomó dolgot is be lehet állítani, és nem pént.

Még azon lehet vitatkozni hogy ezek szép nyilak-e, de ebben az esetben kérlek definiáld hogy mi a szép.

> Melyiket nem? A négyzet rajzolása gondolom még ment, de szólj a mégse.

Nem ment.
Ekkor meggugliztam, hogy néz ki a Pinta máshol.
Nekem konkrétan hiányzott a négyzet & co. ikon sor a "Tools" sávban.
Nem, nem a "Paletta" takarta el.
Purge-dzsel lerúgtam, újra raktam.
Most lehet négyzetet rajzolni.
+1 a Pinta-nak is.

btw tud valaki Linux alá PrintScreen -> win+r > paint -> ctrl+v -> körbevág -> elment alternatívát? :) Sok a gomb ? meg a parancs, kb ~6-7 másodperc ezt elvégezni, Linuxban hogy tudom ezt elvégezni?

2019 a Linux Desktop éve \o/

ps.: mondottam ezt úgy hogy valaki itt GIMPet javasolt ... b+.. gimpet. kb mintha photoshopot javasolt volna ..

Imagemagick import valami gyorsbillentyűre például. Ablakkezelőtől (is) függ.
(Feltéve ha körbevágás alatt egy adott ablak kivágását érted, akkor próbáld meg Alt + PrintScreen)

szerkesztés:
Fvwm alatt így:


SetEnv fvwm_shots $[FVWM_USERDIR]/shots
Piperead 'test -d $[fvwm_shots] || mkdir -p $[fvwm_shots]'

Mouse 1 3 A WindowScreenShot
Mouse 3 3 A DesktopScreenShot 5

DestroyFunc WindowScreenShot
AddToFunc WindowScreenShot
+ I ThisWindow (!Shaded, !Iconic) Exec import -window $[w.id] -silent -quality 90 $[fvwm_shots]/$[w.class]-`date +%F[%H%M%S]`.png

DestroyFunc DesktopScreenShot
AddToFunc DesktopScreenShot
+ I Exec sleep $0; import -window root -quality 90 -silent $[fvwm_shots]/Desktop-`date +%F[%H%M%S]`.png

Így az ablakkereten van egy funkciógomb, ami bal egérgombra csak az ablakról (fájlnév: alkalmazásnév-dátum-idő) készít mentést az adott könyvtárba dekoráció nélkül, jobb egérgombra pedig kattintás után 5 másodperccel az egész asztalról (fájlnév: Desktop-dátum-idő).

Ubuntunál a billentyűkombinációknál ezt is lehet állítgatni. Amúgy

gnome-screenshot -a

ezt elindítod azzal amivel akarod (nálam Fn+s, bal kezem alatt van), kijelölöd amit akarsz. Feldob egy ablakot, beírod a nevét (ha akarod), megadod a mentési helyét (ha akarod), és megütöd az entert (vagy ráböksz, hogy mentse vágólapra).
Szerintem ezen már elviekben sem nagyon lehet gyorsítani. (Esetleg olyasmit tudnék elképzelni, hogy mondjuk jobb klikkel kijelölsz valamit, nem kérdez semmit csak elmenti a régiót, és folytathatod amit csinálsz tovább az egérrel :/)

(Ubuntu 14.04, szóval lassan 5 éves, azóta akár el is ronthatták.)

Ennél még windowson (10) is van egyszerűbb megoldás, ott a Snipping Tool (magyar windowsban Képmetsző néven fut), ezzel egyből egy kijelölt területet is lehet elmenteni (nem kell utólag vágni), tud késletetve screenshotolni is (ha pl egy lenyitott menüt akarnál egy kijelölt menüponttal "lefényképezni"). A legjobb lenne, ha printscreenre eleve ez indulna windowsban, mert teljes képernyőt menteni szerintem ritkábban akar az ember, mint egy kivágott részletet.

Linuxon a KDE alap screenshot toolját használom (spectacle, eleve ez indul el printscreenre) mindent tud amit kell (késleltetni, teljes képernyőt, ablakot, kijelölt területet menteni, stb). Pont olyan egyszerű mint windows-on.

Ezt a KDE 5 beépített spectacle nevű képernyőmentője tudja. Illetve ennél sokkal többet is, de nem ecsetelem, itt úgyis a szájtépés megy csak. Én tudok shortcut + két kattintásból frankó méretezett screenshotot csinálni, amit aztán a nekem tetsző bármelyik telepített szerkesztővel meg is nyithatok, ha olyanom van (még egy kattintás), és ehhez semmit nem kellett külön reszelnem. Megkockáztatom, hogy a gnome hasonló toolja is tudja valamiképp ezt, bár nem használtam, csak rápillantottam a gnome idevágó helpjére ami ezt állítja.
Az egész thread attól fröcsög, hogy az állítólagos power userek mennyire képtelenek arra, hogy megfelelő alternatívát találjanak egy feladat megoldására, ha az nem pontosan úgy megy mint a megszokott rutin winen vagy osxen, hát gratulálok.

shutter

-----
„Egy jó kapcsolatban a társunkat az ő dolgában kell támogatni, nem a miénkben.”
rand() a lelke mindennek! :)
Szerinted…

Végigfutottam a válaszokat és tudom, hogy a kérdező kilőtte az Inkscape-et, de hadd érveljek kicsit mellette.

Az ilyen "feliratozzunk, nyilazzunk, kiemelőzzünk, ... pixeles grafikákat" jellegű esetekben én azért tartom jónak vektorgrafikus szerkesztő alkalmazását, mert jól jöhet, ha a végtermék nem a kiinduló screenshot-ok felbontásában van megadva, hanem nagyobban, vagy lehetőleg vektorosan.

Ily módon:
1) A magyarázó nyilak, szövegek a végtermék teljes felbontásában szerepelhetnek: szebb a kimenet
2) A magyarázó bigyók felbontása a végső renderelésben eltér az alatta levő bitképétől, ami segíti, hogy az olvasó elkülönítse a screenshot tartalmát a magyarázattól.
3) Ha a megrendelő valamit változtatni akar a már kész munkákon, akkor csak odébbteszem a nyilat vagy átszínezem, stb és exportálom.
4) Hasonló ábrák közt a jelöléseket át tudom másolni és utána gyorsan igazítani pontosan.

Ha én kapnék ilyen munkát, Inkscape-pel feliratoznám, magamnak svg-be, felhasználásra pdf-be menteném. A doksiba lehet pdf képet illeszteni, ami beágyazva tartalmazná az eredeti screenshotot és rajta vektorosan a jelöléseket. (De ha kell, scripttel végig lehet menni a pdf-eken és seperc alatt nagy felbontású png-ket renderelni belőlük.)

Szerintem igényes munkát jobban lehet ilyen esetben vektorosan készíteni. És a betanulási idő után gyorsan is.

(Persze minden új program megtanulása időt vesz igénybe. Az MS Paint-be is beleölt már a kérdező időt annak idején, csak most ezt nem számolja bele. Én az Inkscape-et évek óta használom és nagyon gyorsan dolgozok benne olyan feladatokon is, ami a felvetésben szerepel.)

„De ha kell, scripttel végig lehet menni a pdf-eken és seperc alatt nagy felbontású png-ket renderelni belőlük.”

Sőt, egy scripttel végig lehet menni az svg-ken és azokból lehet png-ket készíteni. :-)

inkscape -e test.png test.svg

Esetleg -w és/vagy -h a méret beállításához.

Mi a dokumentációban egy még elvadultabb megoldást használ(t)unk (le sem merem írni, mert nagyon bloat meg bonyi), amivel kikerültük azt, hogy amikor a kedves felhasználó szabad szelleműen átméretezi a képeket, akkor ahány kép, annyi méretű nyíl és felirat legyen rajta.

Nem fogalmaztam pontosan: mi (műszaki személyek) elkészítjük a dokumentáció vázlatát és adunk screenshotokat. Magát a dokumentációt viszont már más írja (tulajdonképpen az, aki a legtöbbet használja). És bizony gyakran előfordul(t), hogy "jajj, bocs, erre nem is gondoltam".

Illetve így kerültük ki, hogy a felnagyított, homályos képernyőmentéseken legalább a nyilak jól láthatóan mutassanak az adott helyre.

A végső változat az .pdf lett, az már eléggé kőbe vésett ahhoz, hogy ki lehessen adni a kezünkből.

Na és a dia?

Igaz, nem erre való, de:
- belehúzod a képet, majd egy új réteget csinálsz
- az egyenesek "alapértelmezetten" nyilak
- szín és vonalvastagság kiválasztása kattintással mint a paintnál
- a nyíl eleje-közepe-vége módosítható
- exportálás -> jpeg-ként -> fájlnév beír ->ment

-fs-
Az olyan tárgyakat, amik képesek az mc futtatására, munkaeszköznek nevezzük.
/usr/lib/libasound.so --gágágágá --lilaliba

Szerintem inkább valamilyen Greenshot-nak megfelelő alkalmazás kell neked nem Paint klón.
Aki nem ismeri, annak csak ajánlani tudom a Greenshot-ot. Screenshotra azonnal tud rajzolni, négyszög, nyíl, szöveg, stb. csípőből megy semmiféle külső alkalmazás nélkül. A szerkesztett képet tetszés szerint lementi, vágólapra helyezi, beilleszti Outlookba, stb.
Talán ezek között létezik linuxos alternatívája is:
https://alternativeto.net/software/greenshot/?platform=linux

xpaint?

----------
Were antimatter present, its detection would be quite simple and straightforward. The most rudimentary detector suffices: simply place it down and wait. If the detector disappears, antimatter has been discovered - get out fast!

Az XnView klónja, az van natívan Linux alá is.

Csak arra nem alkalmas, amire a topiknyitó akarja. Arra csak az MS Paint jó, ahhoz egy másik szoftver sem ér fel sajnos. Ez van, a Linux sajnos ilyen szar. Le kell törölni, bitjeit beszántani, mehet fel a Windows. Abból is valami régebbi verzió, mert a Win10-ből kiszedték az MS Paintot.

No keyboard detected... Press F1 to run the SETUP

Téved a topiknyitó őrnagyelvtárs. A felsorolt összes program alkalmas a feladatra. Legfeljebb nem szabadkézi rajzban kell lerajzolni, bár néhányukban úgy is lehet.

Igazából ahogy érzékelem, jelen esetben az MS Paint áll kézre. Ezt elhiszem, de ezért nem jó nagyon csak Windowsra szocializálódni. Minden csak megszokás kérdése. Az MS pont ebből él. Rászoktatott mindenkit MS only alternatívákra, az emberek többsége csak azt szokta meg, mellette minden más szarnak fog nekik tűnni, mivel nem lesz az a windowsos megoldás, amit megszoktak. Nem fog kézre állni, tanulni kell újra a használatát. Kinek kell az? Sokkal könnyebb tejelni az MS-nek és bent ragadni vendor lockinben.

No keyboard detected... Press F1 to run the SETUP