Elfér ma egy Windows 10 egy 60GB-os SSD-n?

Egyik kollégám W10-én a programjai, adatai és a rendszer <50GB helyet foglal, de minden éjjel teljesen megtelik neki a 60GB-os SSD-je. Gyanítom valami GB-os méretű frissítést próbál őfelsége Redmondból, de nem tudok rájönni, hogy mi a szösz lehet ennyi "ideiglenes fájl", ami magától minden nap lejön rá. Szerintetek lehet, hogy a 60 GB kevés egy "normális" W10-hez?

Hozzászólások

A Windows 10 Enterprise x64-es homokozó gépünk (Office 2016, LibreOffice, VMware termékek, stb.) jelenleg 17 GiB-ot használ, az egyébként 24 GiB-os virtuális diszkből.

Élesben egyelőre Windows 7 Enterprise x64-et használunk. A gépemen minden, a munkámhoz szükséges program fel van telepítve (nem vagyok sem grafikus, sem kiadványszerkesztő! :) ) és kényelmesen elférek egy 32 GiB-os "C:" meghajtón. (A felhasználó profilom és dokumentumaim egy külön partíción vannak.)

Mind a két rendszer naprakészre van frissítve. (WSUS)

A Windows 10 lemezkarbantartó varázslója már egész ügyesen takarít. Bevált még a PatchCleaner nevű termék. (http://www.homedev.com.au/free/patchcleaner)

+1 a PatchCleaner-re
Ha meg már Cleanmgr-t használsz, ne felejtsd el a rendszer-visszaállítási pontokat is törölni (a másik fülön van :D).
--
Debian 8.8 Jessie, Android 6.0.1 Marshmallow+MIUI 8.2.9.0 Global, OpenWrt 15.05.1 Chaos Calmer, Armbian 5.24, Free MC Boot 1.953+OPL 0.10.15 Daily Build, Boyue C60 20140410 (Gentoo)

Nálam is volt ilyen az asztali gépen és a laptopon is (mindegyik 64 bites W10 Home). Folyamatosan ette valami a Temp mappában a helyet (akár 50+ GB-ot is, ha pár napig nem néztem rá). Vírusírtók nem találtak semmit, új frissítés sem volt, amit esetleg a háttérben töltögetett volna. Talán a file-t is megtaláltam, amelyik kis gömböcként nőtt, de nem jegyeztem fel melyik az (ha megint jelentkezik, felírom).

Mindkét rendszeren alapra állítottam a Windowst (gyakorlatilag újra telepítette magát), azóta nincs gond. Közben felment a Fall Creator frissítés múlt héten, továbbra sem jelentkezett a probléma. Fogalmam sincs mi volt a háttérben.

Ma elfér, holnap már nem. Viccet félretéve, az első Creators Winter Update-nál meg fog hasalni.

--
robyboy

+1... hát persze hogy elfér a tiszta telepítéskor. Csak, ha használatban is van, akor szépen felgyűhízik. Ha sok ram van, hibernálás engedélyezve van, akkor a swap és hiberfájl is lecsíp arányosan sok gigát. A win 10 force update is mindig szépen tolja be a következő féléves major update telepítőmédia tartalmát a c-re. Plusz az sem mindegy, hogy normális telepítés volt vagy a tabletekre optimalizált tömörített alaprendszerképes.

Egy notiban használok 60Gb-s ssd-t is. Kizárólag a rendszer van rajta fent. A frissítések tényleg megeszik a helyet. Ennek ellenére "cipőkanállal" elfér.

Van egy virtualizált W10-em, ami elfér egy 30 GB-s virtuális diszken, pedig Office is van telepítve rá, és napi szinten használom.

Van egy ilyenem nekem is (64 bit), csak en nem hasznalom napi szinten csak 1-2 havonta egyszer kell.
Rendszerben office-on kivul putty, vpn, firefox ami telepitve van semmi mas, users mappa talan 300M.

Most hogy elojott ez a tema es raertem hatterben mondom felfrissitem akkor regen volt bekapcsolva ugyis, kezdtem azzal hogy takaritottam helyet, kezdeti update-ek felmentek, majd jott a 10G-s fall update, hat ott mar kikapcsoltam pagefile-t, patch-ek utan takaritottam, utolso temp file-okat is toroltem, plusz alap win telepitett appok kozul is a legtobbet, hogy legyen eleg szabad hely.
Miutan az felment akkor az utan takaritottam, hogy legyen ujra hely es maradek update-ek felmenjenek, vegul kitakaritva frissitesek utan maradt kb 9G, bar storage alatt azt mondta meg mindig van valami masfel giga temp update file amit se torolni se telepiteni nem akart (mert nem talalt mar tobb frissitest szerinte).

Szoval bar elegendo a 30G, de azert eleg kinszenvedes vele.
Amiben az a szep hogy MS szerint 64 bitesnek 20G tarhely kell, bar ugyanakkor leirja hogy kissebb lemezeken (pl 32G-s) lehetnek gondok az upgrade-el.

most jon a legujabb update a lanyom gepere, ahol 60G A-Data van alatta. boven elfer trukkok nelkul.

--
Vortex Rikers NC114-85EKLS

- lemezkarbantartó rendszerfájlok törlése

Ezzel kapd le a régi update fájlokat, pont tegnap zúztam az egyik gépen 36Gb-ot le ezzel. /Vindóz/Winsxs/*.* ez szokott megnőni baromi nagyra. (kézzel ne töröld, én kipróbáltam :) )

128 GB-os SSD-n sem fér el egy idő után a Windows 10, nemhogy 60 GB-on. Persze egyből telepítés után még elfér, de dinamikusan hízik, minden frissítés után több GB-tal nő és ezen a takarítás nem sokat segít.

Ceges win10-ek nem tudnak 48GB ala menni akkor sem, ha mindent felszabadit az ember. Nalam 16 GB a root es kb. fele van tele, pedig tele van cseszve mindennel, igy van vagy 160GB helyem a /home-omban :D

Ket rokonom gepen is az volt a helyzet, hogy a Microsoft OneDrive telepitoje (frissites kozben) zabalta meg az osszes helyet.
Elvileg ha eltavolitod, es ujrateszed, megoldodik. Nezd meg a %temp% alatt.

Ez a hiba konkrétan akkor jön elő, ha a felhasználónévben van nem ISO8859-1 karakter. Reinstall nem feltétlenül oldja meg, de ez igen:

- öld meg az összes OneDrive-val kapcsolatos folyamatot a task managerből
- keresd meg a gépeden az összes ilyen nevű fájlt és töröld őket: UserTelemetryCache.otc, UserTelemetryCache.otc.session
- reboot

:-)

Saját laptop, Windows 10 Pro x64, Office 2016 Pro, Firefox, Chrome, Fallout Shelter, pár kisebb program, 50 Gb-os partición, szabad terület 20 Gb. Fall Creator update megvolt, csont nélkül lement.

Szóval szerintem elfér.

---
A Linux nem ingyenes. Meg kell fizetni a tanulópénzt.
Az emberek 66 százaléka nem tud számolni! Gondoljatok bele, ez majdnem a fele!!
Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának.

Háát... én a 250 gigás SSD helyett is inkább a terás vinyót használom... ok, néha belassul... de meguntam, hogy vadászom a gigabájtokat. Így nem kell folyamatosan csekkolni a letöltött iso fájlok meg virtualbox image-ek méretét.

Egy tipp: en lehet megneznem processeket, ha OneDrive nagyon akriv akkor lodd le. Esetleg Uninstall. Utana lehet torolni a tobb GBg-re meghizo logfajljait. Mostanaban ez gyakran elofordult ugyfeleknel, felzabalja a szabad hwlyet

Egy ideig igen.
--
"Sose a gép a hülye."

Elfér, ha okosan csinálod.

A Windows 10-nek kb. ez a hely kell:

- 20 GB a C:\Windows\ könyvtárnak
- 5 GB a C:\users\user\appdata\ könyvtárnak
- 5 GB a C:\Program Files és C:\Program Files (x86) könyvtáraknak az "alap" programokkal
- 20 GB még egyszer akkor, amikor éppen Windows nagyfrissítés van.

Természetesen bőven lehet ennél több helyet is használni, pl. ezekkel (de ezeknek köze nincs a Windowshoz):

- játékok
- letöltött filmek --> használj netflixet vagy hasonlót (legalább gyakorlod az angolt)
- zenegyűjtemény --> hallgasd netről, minden fenn van (ha mégsem, akkor töltsd fel valahova)
- saját képek --> tárold felhőben, jobb lesz a megbízhatósága, mint nálad és senkit nem érdekelnek a nyaralásod képei annyira, hogy ellopják, ha meg mégis, akkor sincs baj (szerintem)
- dokumentumok --> tárold felhőben

Ezen kívül érdemes a Windowst olykor takarítani, a következőket emelném ki, ebben a sorrendben:

- ha van elég RAM-od, akkor a swapfile-t kapcsold ki/vedd minimálisra a méretét, annyival is több helyed lesz
- a gépek általában gyorsabban bootolnak, mint felállnak hibernálásból, tiltsd le a hiberfil.sys használatát, több helyed lesz
- ne rakj fel a gépedre minden vacakot, pl. majdnem 100%, hogy soha nem lesz szükséged az 1 GB-os CD-borító-szerkesztő programra
- a Windows Disc Cleanup Tool-ját érdemes használni, sokat lehet nyerni vele
- szintén szoktam használni a CCleaner-t időnként (igen, olvastam a malware-ről, igen, olvastam az elrontott rendszerekről)
- én ki szoktam kapcsolni a Recycle Bin-t is, az se vigye a helyet
- ha nagyon szőrözni kell a hellyel, akkor "compress.exe /compactos:always" ad pár GB-ot (bár ennek az elsődleges értelme meglepő módon az, hogy lassú diszk + gyors processzor mellett gyorsabb legyen a rendszered)

A Windows takarításra egy tuti tipp, ha feltesz helyette egy Arch Linuxot vagy valami minimal netinstallos egyéb disztróból épít magának rendszert. Nálam az Arch 8 GB-ot foglal a root partíción, mindenféle szar fel van telepítve, közöttük 3 féle WM, egy csomó felesleges Qt-s és Gtk-s csomag, 3 féle böngésző, Wine, szótárak, stb., a nagy részét így is ritkán használom. Ezen felül a pacman cache foglal még 0-2 GB-ot, attól függően milyen gyakran ürítem. Az SSD egy másik partícióján meg van 9 giga home, 18 giga program. Ez összesen max. 37 giga. Swap nincs, van elég RAM, hibernálni sem hibernálok, SSD-ről amúgy is 3-4 mp. alatt feláll a rendszer.

Bőven elférnék 60 gigás SSD-n is, de mivel vannak még dokumentumok, torrentek (főleg sorozat), és nem akarok a laptopban még külön HDD-t is zúgatni, ezért 525 gigás SSD ment bele, a másik laposba meg 1050 gigás, egy jó pár évig elég lesz. 4K-s videókat nem szoktam lehúzni, 70+ gigás játékokkal sem játszok, pornógyűjteményt nem tartok, meg van még zenékre, sorozatokra egy 1,5 TB-os külső HDD, meg USB-SATA adapterrel még 2 kisebb noteszből kivett HDD.

„Pár marék nerd-et leszámítva kutyát se érdekel már 2016-ban a Linux. Persze, a Schönherz koliban biztos lehet villogni vele, de el kéne fogadni, ez már egy teljesen halott platform. Hagyjuk meg szervergépnek stb…” Aron1988@Proharder Fórum

Nyilván az egész 60GB SSD bőven elegendő lenne egy normális oprendszerre (nekem a / 20GB és 50% fölé még sose vittem (32GB mSATA) - más kérdés a /home, ami a laptopomban egy 3 TB-os HDD, azon van elég hely) de sajnos az e-signo kártyaolvasó a kollégá gépén KO kritérium és arra semmilyen normális alternativát nem találtam - ezért *muszáj* windows, más oka a konkrét esetben nincsen.

Átlagos felhasználónak tartom magam, aki 10+ éve csak virtualboxban tart XP-t, főleg az Excel miatt. Szóval kompromisszumok kellenek, de ennek ellenére nagy-nagy csodálattal figyelem azokat, akik ezért a windows dologért, ami folyamatosan csinál valamit, amiről semmit nem árul el, hogy miért teszi az érdekünkben, hajlandóak egy forintot fizetni.

Az elektronikus aláírást én is azért hanyagolom, mert Win only. Viszont mi a gond az Excellel, ami miatt XP kell? El nem tudom képzelni mi lehet az. Nekem kb. 4 éve nincs XP, semelyik gépen, de már előtte is évekig csak egy low budget celeroncs notin volt fent (a többin vagy Linux vagy Win7), és végül azt is átállítottam Linuxra. Meg sem vártam, míg lejár az XP támogatása, igaz már a gép sincs meg, csak az XP miatt maradt emlékezetes.

„Pár marék nerd-et leszámítva kutyát se érdekel már 2016-ban a Linux. Persze, a Schönherz koliban biztos lehet villogni vele, de el kéne fogadni, ez már egy teljesen halott platform. Hagyjuk meg szervergépnek stb…” Aron1988@Proharder Fórum

Kollágám írta a belső csoportlevlistánkra:

"Mivel már 2 asztali gépnél belefutottam az elmúlt 2 hétben ebbe a problémába gondoltam jelzem nektek is. Windows 10-ben a MS OneDrive 17x verziója bugos. A hiba miatt elkezd nagyon szép debug logokat gyártani a temp könyvtárba aria-debug*.log néven. Ezek a fájlok csak gyűlnek amíg nem telítődik be a partíció. Ha nincs szükség a onedrive-ra akkor én letörlöm (programok telepítése és törlése), majd a %localappdata%\Microsoft\OneDrive könyvtárat törlöm (egy két fájlt csak újraindítás után lehet). Amint ezzel meg vagyok törlöm a temp könyvtár tartalmát és ismét van szabad hely. Ha valakinek kell akkor az a javaslat hogy MS -ről le kell tölteni újra és telepíteni. Jellemzően azt mondanám, hogy ott jelentkezik a probléma ahol mindig küldi az értesítést hogy sikertelen szinkronizálás."

HTH

--
trey @ gépház

Elfér.

Ha esetleg elhatalmasodott a Windows:
1. Beépített Lemezkarbantartó használata (Jobb klikk a meghajtón és Tulajdonságok menüben lapul)
2. Ha nem szabadul fel elég hely, akkor a Bleachbit még jól jöhet.

Az NTFS tömörítést ne felejtsétek el, Win10 alatt elérhető az LZO tömörítési mód is parancssorból. Igaz hogy pl ha kell valamihez VHD vagy SQL server adatállományok, azok nem komálják, de maguk a programok nem szoktak miatta nyafogni.
Esetleg még érdemes a "compact /compactos:always"-t is bevetni, ha valamiért maga a windows nem tette meg automatikusan a rendszer tömörítését (bizonyos körülmények között automatikusan tömöríti a rendszerállomáyokat).
Az a jó, hogy az eddig leírt trükkök mellett is használható.
Amúgy a legjobb a deduplikáció lenne, de ugye C-n nem használható, tömörítéssel együtt használva is óvatosnak kell lenni és nem tudom hogy az Enterspájz támogatja-e vagy csak a szerverek.

A válasz: el kell, hogy férjen.

Az én 10"-os laptopom 60G ssd-vel működik, windows 10 home verzióval. Annó régen win7-tel kezdtem az ssd-zést, oda bőven elég volt a 60G, most kicsit szűkös, de általában mindig marad úgy 30G szabadon.

Legalább 1 éves a 64 bites rendszer. Most frissítve Falls Creator Update-ra. Igaz a frissítést a windows.old-ból lemezkarbantartóval töröltem. 30 valahány GB foglalt. 5-10 GB helyet fel tudnék még szabadítani. Azaz simán elfér a Win10 60 GB-n. Nem mondom, hogy nem igényel egy kis odafigyelést, de akkor is simán elfér. A 64 bites verzió is.

Treesize. Csodákra képes.

--
encapsulation dot1q