UPC did it again

Szomszédom szólt, hogy ha tudnék, nézzek már rá a netjére, mert az UPC-s szakik másodjára cseréltek nála router/modem combót és a fél család az őrület szélén áll, mert hol van net, hol nincsen. Átballagok, megnézem a rendszert. Adott a bizalomgerjesztő Technicolor névvel ellátott router és a vele összekötött egy darab asztali gép infrastruktúra. Szomszéd mondja, hogy pillanatnyilag megy a net, de 10-15 percenként elmegy. Ok, akkor várunk. Közben lefutom a szokásos, pingeléses és miegyéb diagnosztikai köröket. Minden kósernek tűnik. Jó 10 perc után, a firefox hibát dob (az oldal nem elérhető, blablabla) a youtube oldalára. Nosza, pingeljünk. Google dns szerver ip-je, jó. Az én othoni szerverem ip-je, jó. Saját szerverem domainnel történő pingelése nem jó. Aha! Üssük át a dns szervereket az asztali gépen, automatikusról, kézire. Öröm, boldogság, megy a youtube.
Nézzük meg routert. A vezetéke LAN beállításokban, a DNS szerverek adatai üresek. Beállítom a G DNS szervereit, mentés, router újraindít. Asztali gépet átállítom automatikus DNS szerver beállításra. Minden kerek, összedugdossák a helyi hálózatot. Apuka örül. Anyuka örül. Gyerekek örülnek. Én is örülök, mert húzhatok haza. Köszi, szia, szevasz.
Otthon épp a gyereket tanítom a helyes késtartásra, mikor jön a telefon. Megint nincs net. Szomszédom kézivezérléssel, eddigre rutinosan tudja hova kell klikkelni, belép a routerbe és megnézi a DNS beállításokat, amik, minő csoda, megint ki lettek nullázva. Visszaállítja, mejd 15 perc múlva megint hív, hogy megint eltűntek a beállítások.
Sanda gyanúm, hogy modem/router bizonyos időközönként lekérdezi a DNS beéllításokat a központtól, amik aztán szarul vagy sehogy nem jönnek be, viszont DHCP-n keresztül úgy konfigurálja az eszközöket, hogy nincsenek DNS szerverek megadva. Taps, éljen, meleg kézfogás.
Az mondjuk továbbra is érdekes kérdés, hogy így lassan 40 évvel a home computerek megjelenése után, mi a retekért nem lehet olyan hálózati stacket implementálni, ami DHCP lekérdezés után, ha üres névszerver listát lát és domain nevet kell feloldani, akkor miért nem nyúl egy fallback listához?

Mindenesetre, most kiváncsian várom, hogy mit fog az UPC ügyfélszolgálata reagálni a dologra, miután a szomszéd felhívja őket.

Hozzászólások

Azzal a technicolorral semmi baj nincsen. Én modem-only módban tolom külön routerrel, és a UPC féle DHCP válaszban levő DNS szerverek (tehát a UPC saját DNS szerverei) jók, 1+ éve vagyok ügyfél, mindig is jók voltak.
Én a router környékén néznék körül (nem egészen derül ki hogy 2in1ben használjátok a technicolort vagy fizikailag külön routerrel. Utóbbi esetben én megnézném hogy milyen IP-t kap a router, ha belsőt, akkor 2in1ben megy a technicolor és át kéne lőni modem-onlyra, ne NAToljunk duplán).

--
arch,debian,retropie,osmc,android,windows

El. Akkor szerinted mi a rossz? :)

szerk.: mivel leírtam hogy a UPC-féle DHCP resp jó, és a DNS szervereik is jók, és mindig "visszajön az internet" ha kézzel behackeli a google-féle DNS -t (erről külön kéne beszélgetni, eléggé antipattern, mondjuk van aki magasról tojik a privacy-ra), akkor innentől kezdve a router a fos, lettlégyen az bármi.

--
arch,debian,retropie,osmc,android,windows

Simán lehet, hogy a router flash egy része megadta magát. Nekem egy 3 éves Netgear szállt el a minap. OpenWRT frissítés után bizonyos file-okat hiába módosítok. Eléggé koppra vannak járatva a filerendszerek az ilyen eszközöknél, így nem igazán tudja a flash kontroller a hibás blokkot áthelyezni.

Nálunk is előjön ez a megdöccenés, pedig minden gépen OpenDNS-t használunk.

- Apu, milyen a rendes internet?
- Nem tudom fiam, UPC-sek vagyunk.

+1 mostanaban azt csinalja, hogy amikor a tv-ben megy a UPC reklam, hogy netezzen az egesz csalad szakadozas nelkul, elmegy a net. Az ugyfelszolgalatos megnezte tavolrol a routert, azt mondta, minden rendben, inditsam ujra. Anyad.
Az a baj, hogy a hazban csak telekom van rajtuk kivul ketszer ennyiert fele ilyen stabilan. Tenyleg ilyen nehez szolgaltatni? :(
--
"Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live." John F. Woods

A fenti commentek ellenére a UPC dns szervereivel rendszeresen gondok voltak (illetve ezek szerint vannak), ezt magam is tapasztaltam régebben. Akkor utánakérdeztem, olvasgattam, tele van a net ezzel kapcsolatos sírásokkal. Nemhivatalosan annyit lehet tudni, hogy alkalomszerűen ddos-olják őket (és ezt lehet hogy itt olvastam egy másik topicban, vagy a PH UPC topicjában, erre sajnos már nem emlékszem). Nem tudom ebből mi igaz, illetve azt sem tudom hogy miért nem tesznek ellene.

Én úgy 1 éve a saját ns szervereim kezdtem inkább használni, azóta nem figyelem a dolgot.

Az mondjuk továbbra is érdekes kérdés, hogy így lassan 40 évvel a home computerek megjelenése után, mi a retekért nem lehet olyan hálózati stacket implementálni, ami DHCP lekérdezés után, ha üres névszerver listát lát és domain nevet kell feloldani, akkor miért nem nyúl egy fallback listához?

1., A DNS feloldást nem a hálózati stack csinálja, amúgy, az egy teljesen bolted on 3rd party service. :) És rengeteg szoftver saját maga csinálja (pl. mert async akarja megoldani), még csak a libc default resolvelére sem wrappel.
2., Gratulálunk, ön feltalálta a systemd-resolvert amiben van compile time fallback, ami a Google DNS-re mutat. Ami egyike annak a Top 3 oknak, hogy miért nem vagyok hajlandó semmit használni ami systemd-s, ha én döntök róla hogy min fusson a cucc és "éles" feladatra kell használni.
3., Az üres DNS szerver lista sokszor okkal van, lévén ha ma már egy LAN-on is tud működni a névfeloldás DNS szerver nélkül, lásd mDNS.

Ezt szimplán elkúrja az UPC, ott kell anyázni. Lehetőleg ott javítsuk meg a hibát a rendszerben ahol fellép, bár értem én, hogy rohadt csábító "meghekkelni a krvnyját ennek a szrnak", de az ilyen "automatikus" heurisztika minthogy fallback DNS a végén mindig visszafelé sül el.

A "B" megoldás, egy rendes router felhúzása, amiben van saját DHCP és egy caching DNS szerver, és lefossa az UPC DNS-ét (ami amúgy is egy trágyadomb) és kapásból a root DNS poolhoz megy. A modemet meg bridge módba tenni. Nekem ez van több mint évtizede, és az a sanda gyanúm ezért nem voltak soha gondjaim egyetlen szolgáltatóval sem... Ha átment valami csomag a dróton, akkor a rá épülő szolgáltatások már tutira működtek.

-=- Mire a programozó: "Na és szerintetek ki csinálta a káoszt?" -=-

A TC router része szar. Párszor volt már itt is téma.

:)

Ez rövidesen változhat, mert ha jól olvastam releaselték a SoC forráskódját.

https://wiki.openwrt.org/doc/hardware/soc/soc.broadcom.bcm33xx
https://github.com/tch-opensrc/TC72XX_LxG1.0.10mp5_OpenSrc

szerk.: mondjuk elbizonytalanodtam a 2015-ös timestampek miatt :)

--
arch,debian,retropie,osmc,android,windows

Eközben Az adsl vígan működik bármilyne adsl képes modemmel/routerrel, valamiféle név/jelszó authentikációval (ha jól láttam szüleimnél)
Eközben a digi vígan működik úgy, hogy egy ethernet kábel lóg be a lakásba, és azt kötsz rá amit akarsz.

Ott nem szempont, hogy rá tudjon nézni a szolgáltató a végpontra?

Biztos hogy jól láttad? Normál RJ11 csatis telefonvonal megy bele? Nem csak egy sima router volt, pppoe klienssel?

ADSL esetén valóban tudsz venni modemmel egybeépített routert, de keresgélheted sokáig a rád vonatkozó beállításokat, hogy szóba álljon a DSLAM-el (vagy a DSLAM vele), szóval vagy megy, vagy nem. Aztán ha megy is, teker valamit a szolgáltató az ő oldalán és nyomozhatsz (ha tudsz egyáltalán).

Illetve a szolgáltatók szeretnek trükközni, sok esetben az ADSL már rég nem ADSL csak annak hívják, és megtartották hozzá a pppoe authot, hogy az user ne vegyen észre ebből semmit. Ilyen esetben ha van egy modemmel egybeépített routered, vagy egy önálló, de saját modemed, akkor dobhatod a kukába.

A UPC kábelmodem esetén pedig már többen is írták: managelhetőség, távoli konfiguráció, firmware upgrade, távoli mérések, stb... Én sem értek a DOCSIS-hez, de gyanakszom hogy a bázisállomásaikhoz választanak modemet, és komoly szopás lenne a vége ha ezt az userre bíznák.

Lehet, hogy úgy van, ahogy írod, rég volt már. Az dereng, hogy szüleimnél, amikor bekötötték az új netet, de még nem jött a szerelő, és nem hozta a hardvert, egy régebbi adsl modem+routert használtunk ideiglenesen, kötöttük rá a telefonvonalra, és állítottuk be a nevet/jelszót, amit megkaptunk a szerződésen. Úgy rémlik, hogy működött, bár elbizonytalanítottál.

A menedzselhetőség egyébként nagyon frankó, csak én még az előnyét nem láttam. Sokszor volt gond az UPC-vel, akárhányszor jelentettem a hibát kábé két választ kaptam. Az egyik, hogy területi probléma van, nyilván ezt tudják távmenedzselés nélkül. A másik, hogy nem látnak hibát, de azért újraindítják nekem a routert. Mint ha én nem tudnám megtenni.

Cserébe kapok egy rossz minőségű, megkérdőjelezhető és korlátolt szoftverrel érkező routert. Persze átrakhatom bridge módba, de attól még ott van mint gyenge láncszem, és plusz egy meghibásodási pont.

Vagyis, nem rakhatom át. Itt hupon volt arról szó, hogy úgy kell kérni, és rémlik az is, hogy valaki panaszkodott, hogy ez a beállítás egyszer csak se szó, se beszéd, visszaállt.

Gondolom szolgáltatói modem volt az is, jellemzően ezeket nem vitték el, és elég nagy eséllyel lehetett akár más végponton is használni (ugyanazon szolgáltatói területen belül). Az való igaz hogy ADSL modemet vagy modem+routert egybedobozt lehetett venni (kábelmodemnél ez nagyon nem jellemző), és működött is, de annyira azért nem volt triviális dolog, vagy nagyon utána kellett nézni hogy ok lesz e.

UPC: kezdenek összemosódni a dolgok, eddig csak a modem részről volt szó. Én nagyon régóta UPC-s vagyok, 100%-ban bridge módban ment/megy az összes eszköz, és már vagy a harmadik-negyediket kaptam az évek során (volt Cisco, jelenleg Technicolor, a többi márkája nem rémlik). Be is ba**na ha visszaállnának ezek modem+router módba, rengetegen használják saját routerrel a szolgáltatást, és én sem tapasztaltam ilyet a 8-10 év alatt soha, amióta ügyfelük vagyok (nem vagyok UPC fan, csak egyszerűen nincs más lehetőség nálam).

Ugyanakkor nekem hiba lejelentésénél számtalanszor megesett hogy beléptek a modemre, megnézték az értékeket, méricskéltek, illetve jön új firmware is néha-néha automatán. Olyan is volt, hogy hibánál kaptam távoli fw frissíést alkalmilag. Ráadásul ezeknek a dobozoknak a gyártója a szolgáltató igényei alapján készít custom firmwaret. Az is megesett vagy kétszer, hogy sávszélesség emelés esetén (amit sose kértem, mindig ingyen jött a dolog modernizálás miatt (30M-el indultam, jelenleg 500-nál járok) ők maguk szóltak hogy ácsi, látják a modemet, nem lesz már jó az új sávszélhez, hoznának másikat. Namost ha ezeket nekem kellett volna kicserélgetni, meg kukázni a régi eszközt amit én vásároltam meg, akkor nem lettem volna boldog.

Szóval jól van ez így, én örülök neki hogy a szolgáltatás átadási pont a modem ethernet portja, és nem a 7 emelettel lejjebb levő fejegységük, kevesebb a hárítási lehetőség, és legalább kompatibilisek a dolgok biztosan.

A dobozok minősége ebben a felállásban szerintem meg teljesen jó. A router rész egy kalap fos, ezt aláírom, de nem kell használni is kész, a modemmel viszont egyik eszköznél sem volt bajom. Az említett PH topicban ezt amúgy jó mélyen ki szokták vesézni, pl. a router módban hulladák Technicolor csak modemként használva kifejezetten kedvelt típus.

Egyébként meg akinek gondja van ezzel, az 1-2 havi előfizetés árából tud venni már normálisabb routert, már egy alapabb csomag esetén is. Másrészt nekem a default mindig az volt, hogy a routert majd én megoldom, főleg hogy a hazai broadband szolgáltatások megjelenése idejében szolgáltatói oldalról is ez volt az alap (csak modemet adtak aztán jónapot). Az árak és szolgáltatások alakulását elnézve a szolgáltatói routeres eszközök megjelenésekor azok nem igen mozdultak, szóval kb. grátisz kategória volt a kezdetektől az all-in-one eszköz, emiatt nem kellett többet fizetni. Cserébe olyan is, de szerencsére ki lehet kapcsolni.

"UPC: kezdenek összemosódni a dolgok, eddig csak a modem részről volt szó. "

Bocsi. Igazából a szolgáltató is ezt teszi. Jópár éve élek Bp-en, azóta csak 2 in 1 készüléket adtak, amikor előfizettem, kábelmodemmel egy helyen találkoztam, ahol a szolgáltatás előbb ki lett építve.

Amúgy én elfogadom azt, amit írsz, és lehet, hogy az én negatív tapasztalataim az ügyfélszolgálattal nem annyira jellemzőek, úgyhogy igyekszem nem általánosítani.

Oké, de innét indultunk:

"Egyébként valaki kifejthetné, hogy miért kell a szolgáltatónak egyénileg pacskolnia a kábelmodemeket, miért nem jó az, ha rádugok valami általános, user által preferált kábelmodemet?"

Az már csak egy mellékszál volt, hogy egyébként ezekbe a dobozokba már jó ideje van egy router is, illetve hogy ezt a funkcióját nem érdemes használni.

"Vagyis, nem rakhatom át. Itt hupon volt arról szó, hogy úgy kell kérni, és rémlik az is, hogy valaki panaszkodott, hogy ez a beállítás egyszer csak se szó, se beszéd, visszaállt."

Én voltam az. A kábelmodem-router kombó típusa a "legendás" TC7200. Az usernek lehetősége van a web UI-n úgynevezett switch-módot állítani: ez a bridge és router mód. A történet úgy volt hogy több hónapos korrekt üzemelés után egyik reggelre visszaváltott router üzemmódba. Valószínűleg az ISP éjszaka firmware upgradet hajtott végre és az okostónija elfelejtette a beállításait. Azóta is rendben van. Modemnek jó ez. :)

--
arch,debian,retropie,osmc,android,windows

Anyóséknál Huawei adsl modem volt, a melegedős fajtából, ami sok év használat után instabil, állandóan megszakadó internetet produkált. Erősen vidék, pici helyi szolgáltató, ilyen esetben simán 1 hónap, mire a szerelő kiér, megállapítja hogy hibás a modem, majd újabb 1 hónap, mire kihoznak egy újat. Jófogásról lett vásárolva kemény 1500 ft-ért egy D-link adsl modem, arra ki lett cserélve a Huawei, azóta stabil az adsl kapcsolat. Kb két éves a konkrét sztori, a net azóta is stabil, szóval szerintem az ADSL-re vonatkozó megállapításod nem igaz.

---
A Linux nem ingyenes. Meg kell fizetni a tanulópénzt.
Az emberek 66 százaléka nem tud számolni! Gondoljatok bele, ez majdnem a fele!!
Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának.

A szolgáltatótól "bootol". Nálam így néz ki:

Current Software Revision:   e3200-ESIP-16-v302r125562-130611c_upc
Firmware Name: 	             e3200-ESIP-16-v302r125562-130611c_upc.bin
...
DOCSIS Privacy: 	Enabled

Azaz nem férsz hozzá, tehát nem tudod módosítani a stream konfigot (sebességet). Nem olyan bonyi.

Ha tudod, hogy a UPC DNS servere szar, ne hasznald!
Beallitasz a gepen fix IP-t, fix DNS beallitassal, onnantol neked mar mindegy, hogy megy-e.
A szolgaltato halozati eszkozeit meg szandekosan lehet tavolrol konfiguralni. Ha ezt elszurjak, akkor ez van. Vagy ugyfelszolgalatozol (naluk ez pl. hiresen szar), vagy megoldod magadnak, utobbi nekem jobban bejott.

--
Worrying about killer AI and the superintelligent robots is like worrying about overcrowding on Mars. - Garry Kasparov

A DNS-sel biztosan voltak problémáik, bizonyos időközönként (viszonylag hosszú normális működés után voltak gyengélkedések nálunk, talán havi rendszerességgel).

Amikor UPC-sek voltunk, egy idő után megelégeltem a DNS-problémákat és felkonfiguráltam egy BIND-et a DNS-szervereik helyett.
Ezt követően megszűntek az Internet-problémáink. Más gondunk nem volt velük.

Nekem pont a mai nappal lett gyorsabb internetem, mert lejárt az első éves hűségem, és ilyen jellegű probléma nem volt. Volt egy negyed órás meg egy egy éjszakás leállás, előbbit automatikusan javították, utóbbi oka az volt hogy a házon belüli fémdobozban kiesett a kábelem a panelből, visszadugták. :)

--
arch,debian,retropie,osmc,android,windows

Nálunk céges UPC van lassan 2 és fél éve. Minden hónapban gond volt a UPC DNS-eivel, arról nem is beszélve, hogy a cache-t is nagyon ritkán ürítik (talán naponta?), ami elég kellemetlen, ha változtatunk a rekordokon. Egy ideje kénytelenek voltunk átállni a Google DNS szervereire, azóta nincs probléma szerencsére. :)