Megélni Németországban mennyiből?

Sziasztok,

A közelmúltban nálunk is szóba került, hogy a család nekivág a külföldi munkavállalásnak.
Jelenleg én egy DevOps-nak nevezett poziban Linux/Jenkins/Ansible/Maven/Python környezetben tologatom a biteket Budapesten.
Gyerek 2,5 éves és közeledik a harmadik tehát asszony pajtás nem fog még dolgozni.

Viszonylag nagy mennyiségben hívnak recruiterek Németország nyugati feléből.(Düsseldorf, Köln, Karlsruhe)

A kérdésem az, hogy mennyi egy olyen éves bér amiből normálisan kijön a család.
Nem akarunk szuper házban élni, elég egy kerttel rendelkező társasház,
nem akarunk minden nap színházba járni és étteremben vacsorázni de nem szeretnénk nélkülözni sem.

Szeretnénk egy autót(nem újat 5 éveset) és a gyerekeket rendesen ellátni és bölcsibe/ovodába járatni.

Ahogy nézegettem olyan bruttó 65-75k lehet az éves bér. Annyi elég kint egy normális(relatív) élethez?

Ha a közelmúltban volt hasonló téma akkor ha azt belinkeli valaki megköszönöm.

Hozzászólások

65 egy kicsit szuk, 70-75 mar kezd ok lenni, 80tol mar jonak szamit. Mivel csak te fogsz dolgozni, a 3as adokategoriaba kerulsz, 3300-3900 netto marad kb az eves bertol fuggoen.
Pontosan ezzel a kalkulatorral pl ki tudod szamolni: http://www.parmentier.de/steuer/steuer.htm?wagetax.htm

Amire vigyazz: a legtobb helyen az eves ber nem 12, hanem pl 13 fele oszlik, es evente 1-2 kifizetessel kapod a tobbit, vagyis havi szinten lehet kicsit kevesebbet kapsz kezhez, erdemes elore tisztazni, hogy ne erjenek meglepetesek.

A fizu melle meg kapsz csaladi potlekot, gyerekenkent kb 185 Eurot, illetve amig a legkisebb gyerek el nem eri az egy eves kort, addig van lehetoseg Elterngeldre, ez a nejed elmult 12 havi atlagkeresetetol fuggoen min 300-1800 EUR lehet.

Sajnos nem, viszont itt korulnezhetsz:

Munchen: https://www.immobilienscout24.de/Suche/S-T/Wohnung-Miete/Bayern/Muenche…
Munchen kornyeke: https://www.immobilienscout24.de/Suche/S-T/Wohnung-Miete/Bayern/Muenche…

A Kaltmietere meg rajon a Nebenkosten, viz, kozoskoltseg, futes, kertesz, etc (villany es internet es telefon altalaban nincs benne)

szimplan a nagy szamok torvenye.... keves a lakas, kurvasok a jelentkezo, nemritkak a csoportos 20/30fos csoportos bejarasok.... Olyan dolgokat kernek amihez koze nincs (bankszamlakivonat pl par honapra). Leadod a dossziedat, aztan majd dont.... De az sem ritka, hogy a helyszinen valaki siman foleajanl az arnak aztan annyi volt.

Olyan dolgokat kernek amihez koze nincs (bankszamlakivonat pl par honapra)

Jah, próbálj meg albérletet kiadni és rendesen fizető bérlőt találni bármi bitosíték nélkül az anyagi helyzetére vonatkozóan. Pl. aki nem csak a kauciót teszi le (utólag kiderül h. nagy nyögve sikerült összekaparnia), de utána is fizet minden hónapban időben. Gondolom a németeknél is van olyasmi, mint idehaza h. a tulaj van jogilag a szopó oldalon ha ki kell tenni a nem fizető kedves bentlakót. A német csak próbálja bebiztosítani magát, sztem magasról tesz rá h. Gipsz Jakab magyar informatikus mennyit keres némethonban havonta egészn addig amíg esélyesnek látja h. fizetni fogja belőle a bérleti díjat.
--

Igen, de itthon te kb. a felső tízezret képviseled, főleg, ha valamilyen nagy, ismert multinál dolgozol.

Németországban viszont egy "keletről jött valaki" vagy, ez alapból hátrány egy "őslakoshoz" képest. München még inkább súlyos kérdés, Bajorország az egyik leggazdagabb tartomány, ezért nagyon magasak a bérleményi árak: http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/mietpreise-in-deutschland-woh… Ez már duplán szűrő. Továbbá neked nincsen Schufa múltad, ami szintén helyenként kizár.

Szóval a "nem kapod meg és nem tudod miért" erre a 3 okra vezethető vissza.

----------
rohamkocka

Meg a lakasrol annyit, hogy tenyleg nehez talalni, nemet nyelvtudas nelkul kb szoba sem allnak veled. Nekunk anno az segitett, hogy a fejvadasz adott egy tippet, hogy relocation agentet keressek, es ez valoban jo otlet volt. Vannak cegek, akik azzal foglalkoznak, hogy teljes csaladokat segitenek egyik orszagbol attelepulni a masikba, itt a nemet hianya nem problema (angol persze kell). Jellemzoen le vannak szerzodve lakastulajokkal, es az egesz lakas procedurat intezik helyetted. Segitenek ezen kivul az elso par hetben, mi kaptunk feltoltokartyas telefont, egyhavi villamosberletet, stb.

"az eves ber nem 12, hanem pl 13 fele oszlik"

A 4 weekly payrollnal nagyobb baromsagot meg eletemben nem lattam. Szerencsere UK-ban is keves helyen eroltetik (leginkabb nagycegek, akik hetibol mentek at, ugy volt konnyebb atallni). De hatalmas buntetes a munkavallalonak is es a konyvelonek is.

Igen, szivatas, legalabbis en utalom. Papiron sok a bruttod, aztan havi szinten meg kevesebb. Persze az ev kozbeni egyszeri kifizetes mindig jol jon, de en jobban szeretem ha havi fix, aztan majd en gazdalkodom vele ahogy jonak latom.
Tapasztalat ebbol annyi, hogy interjun nem az eves bert kell bemondani, hanem a havi bruttot, amit szeretnel, ok meg eldontik, hogy hogy adja ki. Az eves ber bemondasaval mar ketszer megszivattam magam.

En Berlint tudom meg ajanlani, rohelyesen konnyu munkat talalni. Az atlagfizetes kevesebb, de cserebe olcsobb is a megelhetes. 75k-t megfelelo tudassal konnyen meg lehet keresni. Minden nap van tobb - altalaban nagyon erdekes - meetup, bar erre harom gyerek mellett nem tudom jut-e idod :D

A lakashelyzet nehez dio, _nagyon_ sokaig tart megfelelo lakast talalni, de ahogy tudom mindenhol mashol is ugyanez a helyzet. Ha Berlin kapcsan van kerdesed, tudok segiteni.

+1 kérdezz nyugodtan tőlem. A lakáshelyzet _nehéz_ dió. Ha tud a munkahelyed segíteni (1-6 hónap lakás biztosítása az elején, vagy legalább találni segítenek) akkor jobb lehet.
Az egy év alatt németül megtanulok dolgot meg kezeld erős kétkedéssel :)

--

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

Cégfüggő, én egyáltalán nem beszéltem németül, angolul folyékonyan, felvettek.
Természetesen ez IT terület. Mivel a cég amerikai ezért nem elvárás a német nyelvtudás, de a mindennapi életben nagyon sokat segít (meglepő :) ).

Pályázni érdemes, az állásoknál általában feltüntetik hogy kell-e német nyelvtudás.

--

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

a lakáshoz tényleg sok sikert kívánok, szerintem az lesz a legkeményebb dió.

--
Vortex Rikers NC114-85EKLS

Úgy látom, hogy nagyjából 55k nettó, az 4500 euró/hó. Ausztriában van valami olyasmi, hogy a bérlési
költséget el lehet számolni az első pár évben.

németül tucc-e?

--
GPLv3-as hozzászólás.

Még nem , de nem az lenne a koreográfia, hogy most nekivágunk és majd lesz valahogy.
Akkor indulunk ha felvettek valahová.Amugy Olyan munkával keresnek ahol angol az alap.

Viszont szeretnék 1 év alatt felszívni egy erősebb német tudást a könyebb bboldogulás érdekében.

Azért teljesen 0 tudással nekivágni elég meredek. Hogy kérsz zabálnivalót a bolti húspultban, hogy intézed el a legegyszerűbb önkormányzati és adóügyeid? Nem azt akarom ezzel mondani, hogy teljesen perfekt, folyékony tudással lehet csak kimenni, mert az nagyon távol állna a valóságtól, de én abszolút nulláról nem próbálkoznék vele, az nagyon a másik véglet. Azt értem, hogy ilyen IT-s munkahelyeken, meg multiknál mindig beszélnek angolul, de az utca embere, meg Boltos Mariska garantáltan nem fog, és ugyebár kint nem csak a munkahelyeden fogsz élni, meg nem csak az albérletben. Annyira azért érdemes lenne nekiállni németezni, hogy legalább nagyon turista/segéd/vendégmunkás szinten, azaz alapfoknál is gyengébb minimális szinten tudjon valamit gajdolni, ha nem is folyékonyan. Azt a legendát meg el kell felejteni, hogy majd kint megtanul az ember, mert majd kint ráragad. Nem fog ráragadni, hacsak nem dolgozik vele olyan keményen, mintha itthon tanulná. Pláne nem fog ragadni, ha 0-ról kezdi az ember.

„Pár marék nerd-et leszámítva kutyát se érdekel már 2016-ban a Linux. Persze, a Schönherz koliban biztos lehet villogni vele, de el kéne fogadni, ez már egy teljesen halott platform. Hagyjuk meg szervergépnek stb…” Aron1988@Proharder Fórum

Bár nem a legkönnyebb, de nem is lehetetlen. Eddig 2x vágtam neki olyan országnak amelynek a nyelvét akkor egyáltalán nem beszéltem, most már mindkettőnél jóval középfok fölött vagyok. Nyelvenként 3-4 év kellett rá, és amennyiben valaki nem jár külön nyelvórákra, meetupokra, ez eléggé esélytelen (szóval ha valaki általánosságban csak a munka-otthon közegben mozog, ne bízza el magát). Ami fontos, hogy az alapszavakat marha gyorsan el kell sajátítani (pl boltban: igen, kérek nejlonszatyrot).

Több mindentől függhet. 3-4 évet soknak érzem. Steril nyelvet ennyi idő alatt tanárnál megtanulja az ember itthon. Ott meg minden nap kapja. Hugom érettségi után 2-es némettel ment ki, előtte pár órát vett, gondolom pár bemagolt szöveg volt. 1 év után már felsőfokú könyvekből tanulta a szavakat meg a nyelvtant, mert már mindent felszívott a környezetéből. Kevéssel rá az is kevés volt. Rá egy évre olyan temperamentummal tudott perlekedni, érvelni németül, mint egy olasz :) Nagy dumás, hasznára vált, gyorsan tanult.

Braunschweigban élünk, nem vagyunk házasok, nincs gyerek, csak én dolgozok (nem IT). Legrosszabb, magányos 1-es adókategóriában vagyok.
Nettó bér havi 2400 euró, erre még rájön háromhavonta valami bónusz.
Havi kiadások:
- lakbér és rezsi: 750
- villany: 42
- telefon és net (16 MBit ADSL és 150 országra érvényes korlátlan vezetékes telefon hívás): 45
- kaja kb.: 500-600 (mi főzünk)
- TV-adó: 18 euró

Évi kiadás: autóadó (1,4l benzines) 120, autóbiztosítás: 550. Autót a bejelentkezés utáni 180 napon belül át kell íratni német rendszámra. Ezt tudják a zsaruk is, engem is megállítottak anno mikor még román rendszámom volt, szerencsére még nem léptem át limitet.

Ha spórolni akarsz akkor a család marad otthon, te meg meghúzod magad egy kamrában havi 200-300 eróért és nem jársz bulizni meg kurvákhoz. Ha családdal jössz érdemes házat/félházat, falun, városhoz közel bérelni. Megéri rákérdezni a parkolóhelyre és arra mit szabad és mit nem csinálni. Nekem például fontos volt a műholdantenna felszerelése is, van tulajdonos vagy épp városrész/épület ahol ez tiltva van. Ha tudsz ne költözz közösbe! Értem ezalatt a közös kerthasználat, pince, sufni, stb. Mindig akad egyvalaki aki rendszeresen grillezik, focimeccset néz, bulizik, soha nincs otthon mikor közös melóról van szó, rengeteg kacatja van ami miatt mások nem tudják a közöst használni, stb. Ha panelre kerül sor megéri egy kiskertet megvenni, hétvégi lazulásra, kertészkedésre kiváló, gyerekeknek is akad egy hely ahol nem kell őket az autóktól félteni.
Lakótelepeken csak egyetemisták, ilyen-olyan külföldiek, nyugdíjasok akiknek már nehezükre esik a mozgás és junk-ok (alkoholisták, munkanélküliek, stb.) laknak és a parkolóhelyekért verekedés van.
Még egy tipp: bejelentkezéskor mondd azt, hogy ateista vagy.

Pár zavaró dolog is legyen, mert itt sincs kolbászból a kerítés:
- bankrendszer: csak Maestro kártyát adnak, Mastercard vagy Visa a németeknél hitelkártyát jelent. Ilyet csak online bankoknál kapsz ingyen, ezekre meg nem bízom a pénzem. Páromnak van még egy otthoni kártyája, szükség esetén (repülőjegy vásárlás) azt használjuk, többi másra ott a Paypal
- drága és szar minőségű internet. Lásd fentebb mennyibe kerül.
- kisvárosokban drága és ritka tömegközlekedés. Nekem például 65 euróba kerülne a havi bérlet, de nem éri meg. Szép időben kerékpárral járok, télen ugyanannyi összegért egy hónapig autózok és nem kell a buszra várnom, ami csak félóránként közlekedik
- fogorvosi és szemészeti teendőket jobb otthon elintézni. Egy sima tömés, 60-80 euróba kerül. Ha az egyszerű amalgamot kéred akkor a biztosító fizeti, a jobb, esztétikusabb tömés felárát már saját zsebből kell állni.
- bagósok. Hihetetlen módon rengeteg van belőlük, legzavaróbb mikor esőben beáll a megállóban, a födél alatt várakozó emberek közé és rágyújt. Az dohányáru utcai reklámozása itt nem tiltott.

Még egy fontos dolog: jó ha tudsz németül. A melóban lehet elmegy az angol, de ha ki akarsz otthonról mozdulni a német nyelv elengedhetetlen. Nem olyan mint Skandinávia ahol az ovis gyerektől a nyugdíjas nagyiig mindenki beszél angolul.

hogy fizetteti ki TAJ/EU kartya nelkuli ugyfel eseten? (a kulfoldi egeszsegugyi biztositasi jogviszonyt koteles vagy bejelenteni vagy fizeted a havi 5-6kt, de en otthon nem tennem be a labam egy kozegeszsegugyi intezmenybe)

olvasod is, amit irok a threadben vagy csak buzgon valaszolgatsz?

Párhuzamos egészségbiztosítás jogszerűtlen és tilos az EU-ban. Sürgősségi ellátás pedig mindenkinek jár, maximum majd behajtják az illetékes biztosítón.

Egyebként olyan nagy szavak ezek, hogy be nem tenném a lábam... ha nagy bajod lesz majd visznek és nem kérdez senki, ellenben meg fogsz lepődni milyen profi egy itthoni ellátás is annak aki életveszélyben van. Tény, lehetne jobb is, de jópár nyugat-európai vagy akár skandináv országban levőnél lényegesen nagyobb eséllyel indulsz a túlélésért.

jogszerutlen, tilos, blahblahblah, persze, de azert sokan csinaljak. nem fog senki utanamenni, es inkabb fizetik otthonra _is_ a havi 5kt.

az emergency az szerintem teljesen mas teszta mint a sima korhazi/haziorvosi ellatas, sajnos a csaladon keresztul talalkozom ezekkel surun, es sokszor elszornyedek.

Arra gondolt, hogy külföldön (EU-ban) is és Magyarországon is a társadalombiztosítást fizetni. Ez valóban nem szabályos, egy országban lehet csak. Be kell jelenteni Magyarországon, ha más országban biztosított lesz az ember.

Emellett persze simán lehet valakinek magán egészségbiztosítása.

-amennyiben nem töltesz külföldön 180 napot és van állandó lakcímed, akkor Magyarországon _kötelező_ a biztosítás. így ha csak 3-4 hónap dolgozol külföldön, akkor két biztosításod van, mert az itthonit egész évben fizeted a kintit csak arra az időre amig kint dolgozol. És ezt nézik egy ismerős kapot NAV ellenőrzést és visszamenőleg több évre kérik a díjat....

egy ismerőst ellenőrzés közben megkavarta (félrevezette) a NAV 'tisztességes' dolgozója - mert úgy értelmeztette vele, hogy egyfolytában van-e kint 180napot -erre a válasz az volt, hogy NEM ,mert 2 havonta haza jár pár napra - DE az év 80-90% kint tölti munkával vállalkozóként adót és járulékot fizetve. 3évre visszamenőleg kapott egy szép kis összeget, hogy fizesse be 8 napon belül....
Most papírokkal bizonyítja az igazát és kéri, hogy a jegyzőkönyvet, amit felvettek módosítsák...

Nem ad okot a kételkedésre, hogy mások értették a hozzászólásom?

De akkor tegyük tisztába:

- Azt írtam, hogy az itthoni, államilag finanszírozott helyen történt, külföldi biztosítással igénybe vett orvosi ellátás költségeit a magyar OEP elképzelhető, hogy a külföldi biztosítónak kiterheli (ehhez, neked, mint állampolgárnak nem sok közöd van)

- Több olyan magyar, magánfogorvosnál voltam, aki elkérte a TB kártyámat, a rendelő falán ott lógott, hogy TB-vel szerződött partner, a kezelésért fizettem, majd később az Ügyfélkapun keresztül szembesültem azzal, hogy a TB-re is ráterhelték az ellátást.
Az ismerősi körömben is többen találkoztak ilyennel.

Ha a külföld EU-s, akkor az uniós egészségbiztosítási kártyával sürgősségi esetben ugyanarra az eljárásra vagy jogosult, mint az éppen adott országban élők. Ez vonatkozik arra, ha valaki otthon biztosított, és nyaralás közben lesz beteg, vagy ha kint biztosított, és hazalátogat.

EU-n kívülről két lehetőséged van: a) az ottani biztosítód megmondja, hogy mi van (fordítva is ez megy, pl. a holland biztosítóknál elég gyakori az (nem tudom, hogy minden csomagban benne van-e, de sokban), hogy annyit fizet érte, amennyibe a vele leszerződött holland korházban kerülne), b) vagy kötsz utasbiztosítást, c) vagy befizeted az otthoni havidíjat.

Ezt azért árnyaljuk azzal, hogy külföldön (EU-n belül), ha olyan orvoshoz esel be, akinek nincs szerződése az ottani egészségbiztosítóval, annál semmit nem ér az EU-s kártya, és fizetned kell az ellátásért.

Részletek: http://www.neak.gov.hu/felso_menu/lakossagnak/ellatas_kulfoldon/egeszse…

"Ha magyar viszonyokról beszélünk: nagyon sok magánfogorvos csinálja, hogy szerződést köt az OEP-el és a kezelés árát (vagy legalábbis egy részét) lehúzza az OEP-től is, valamint veled is kifizetteti."

Ez nem törvényes, abban biztos vagyok.

--
arch,debian,retropie,osmc,android,windows

Azzal pont megszívtam, boltban bólogattak lelkesen, hogy fizethetek ep kártyával, aztán meg jött a levél, hogy ez adóköteles felhasználás..

A legjobb szolgáltatása amúgy szerintem az, hogy ha két munkahely között tartasz pár hónap szünetet és bejelentkezel álláskeresési járadékra, akkor a pénztár kifizeti a járadék és az előző munkabéred különbözetét.

Hát, látszik csak vagdalózol, és nem érted.
Németországban és más egyéb országokban is van egy önrész, hiába vagy biztosított, az önrészt mindig ki kell fizesd. Ha az önrész elért egy, a szerződésben meghatározott limitet, akkortól "ingyenes" az orvosi ellátás. Tehát, nekem volt olyan magyar betegem nyugat-Magyarországról, aki jött és kifizette a vizsgálatot, mert még mindig olcsóbb volt, mint kinn az önrész, ugyanarra a vizsgálatra ( plusz itt nincs várólista ha valaki magán-finanszírozottan érkezik)
A fogorvosnál meg az OEP kb nem áll semmit. egy nagyobb munka esetén kb 1300 forinttal olcsóbb valamit TB-re megcsináltatni, mint magánban. Kvázi, nem számít, hova mégy. Ott már magánban is van várólista.

Te sotet buta tudatlan szanalmas frocsogo marha.
Aki kulfoldon el eleve nem is veheti igenybe a magyar egeszsegugyet, ugyanis az unioban _tilos_ a dupla tarsadalombiztositas, ergo ha kulfoldon elsz akkor a magyar TB-det kotelezo megszuntetni.
Innentol kezdve meg csak a maganrendeles jatszik aminek semmi koze a fos szar magyar egeszsegugyhoz, ahol elkuld a doki egy rutin vervetelre es 1 heten belul meghalsz egy fertozott tu miatt (nem soros propaganda, konkretan anno az alattunk lakoval esett meg).

Vannak párhuzamok Angliával. A fogorvos itt is nagyon drága, 100 font alatt nem áll meg a tömés a legolcsóbb helyen sem, de inkább 150-200 a legtöbb helyen, és a húzás sem olcsóbb. A legtöbb kelet-közép-európai bevándorló inkább szabadságot vesz ki, és hazarepül, hogy otthon csináltassa meg a fogát, még privátban is jobban megéri nekik. Azt viszont nem értem, hogy a német tb miért csak az amalgámos tömést fizeti. Sokkal logikusabb lenne, ha az amalgámos tömés áráig támogatná a tömést (mindegy miből készül), és csak a különbözetet kéne drágább tömésnél zsebből fizetni, nem az egész tömést. Mert ezzel a saját embereiket kényszerítik rá az igénytelenségre és az egészségtelenebb döntésre. Ahogy több forrásból is hallottam, a fogorvos Kanadában a legdrágább, bár állítólag a fogászati ellátás színvonala is nagyon magas ott, és a tb semmit nem áll ott belőle.

A drága és szar minőségű internet is párhuzam, kivéve nagyobb angol városokban, de az árfekvés és a sebesség ott sem érik el a magyar nagyvárosi szintet. Tömegközlekedésre ugyanez, nagyvárosban 50-60 font körül van a havibérlet, Londonban 80 körül. Szóval az árak minimum pariban vannak mindenben a némettel, inkább még drágább is.

Viszont itt minden bank alapból Mastercard/Visát ad, meg a bagósok nem zavarnak sok vizet, mivel mindenhonnan ki vannak tiltva, a dohánytermék reklámozása is, gondolom az EU miatt, de akkor a németeknél miért lehet?

Bejelentkezéskor miért érdemes magad atteistának vallani a németeknél? Ezzel kell jelezni, hogy nem vagy muszlim török? Vagy valami egyházi adó elkerülése miatt? Az meg gáz, ha vannak olyan városrészek, ahol nem rakhatsz fel műholdas tányért, azt meg miért? Hogy a helyi kábelszolgáltató szutykát tudd csak igénybe venni jó drágán?

Amit nem írt még senki, de köztudott: németeknél torrentezni csak VPN-nel, különben repül a 800-1500 eurós bírságcsekk a jogvédős ügyvédi irodától, ha meg nem fizet az ember, akkor jön a büntetőeljárás állítólag, ami meg tuti bukó, abból még senki nem jött ki jól.

„Pár marék nerd-et leszámítva kutyát se érdekel már 2016-ban a Linux. Persze, a Schönherz koliban biztos lehet villogni vele, de el kéne fogadni, ez már egy teljesen halott platform. Hagyjuk meg szervergépnek stb…” Aron1988@Proharder Fórum

Itt Alsószászországban havonta egyszer van katolius meg református magyar mise több nagyobb városban is. Nagyrészt idős, 56-ban elmenekült emberek járnak ide. Azt megmondani nem tudom, hogy a magyar állam vagy az egyház pénzeli a magyar szertartást meg a pap fizetését.

Jártunk mi is addig a pillanatig míg a református papné el nem kezdte a fidesz propagandát, a Viktor álláspontját arra kérve, hogy a német ismerősöknek is magyarázzuk el ezt. Ennek a következménye az lett, hogy két öregasszony majdnem hajbakapott az oltár előtt. Az volt a pillanat amikor azt mondtam, hogy többé nem megyek el a reformátusokhoz, véleményem szerint a politikának nincs mit a templomban keresnie.

Az tényleg mocsok sok, főleg magas fizetésnél. Itt Albionban nem is hallottam ilyenről, M.o.-n meg a híveknek önkéntes az egyházi adó, általában évi hozzájárulásként fizetik, lelkiismereti és vagyoni alapon, legalábbis falun én így láttam a római katolikusoknál, tartanak róla regisztert is, de azt is csak azért, hogy a befizetők lássák, hogy a szomszéd, ismerős, stb. mennyire volt lelkiismeretes, amolyan nyilvános becsületkasszás rendszer. Nyilván többsége öregasszony, kis nyugdíjjal, évi ilyen max. 4–5 ezer forintnyit szoktak adni, ha meg vannak szorulva, akkor akár semmit, akkor sem fenyítik meg őket halálbüntetéssel meg ördögűzéssel. Plusz ugye még misekor is illik a kalapba adni 100-200 forint nagyságrendet.

„Pár marék nerd-et leszámítva kutyát se érdekel már 2016-ban a Linux. Persze, a Schönherz koliban biztos lehet villogni vele, de el kéne fogadni, ez már egy teljesen halott platform. Hagyjuk meg szervergépnek stb…” Aron1988@Proharder Fórum

Dehogy önkéntes Magyarországon: egyrészt van az adódnak egy százaléka, amit vagy az általad választott egyháznak adnak, vagy egy-két más állami "nemes cél" közül a kiválasztottnak (de vissza semmiképpen sem kapod, mert nem bízott benne a paplobbi, hogy akkor is lesznek hívők, ha pénzbe kerül), másrészt kapnak a nagy egyházak egy rakat lóvét a népszámláláskori nyilvántartás alapján.

Az adó 1%-ának az adományozása is önkéntes, nem kötelező élni vele, sokan nem is élnek, nem azért, mert nem akarnak jó ügyet szolgálni, de bonyolítja a bevallást, meg külön borítékkal kell szarakodni. Az viszont tény, hogy a legtöbb magyar egyház főleg állami támogatásból tartja el magát, az adományok, lakossági hozzájárulás csak kiegészítés, nem lenne elegendő önmagában, hogy fedezze a teljes működtetést.

„Pár marék nerd-et leszámítva kutyát se érdekel már 2016-ban a Linux. Persze, a Schönherz koliban biztos lehet villogni vele, de el kéne fogadni, ez már egy teljesen halott platform. Hagyjuk meg szervergépnek stb…” Aron1988@Proharder Fórum

Lehet rosszul fogalmaztam. Úgy van ahogy írtad, az árkülönbözetet kell itt is fizetni. Az alap amalgam áráig állja a biztosító, a többi a te részed. A számlát is így állítják ki.

Ha ateista vagy akkor nem fizetsz temploadót. Esetemben havi 80 euróra rúgott, aztán elmentem, fizettem 25 eurót is átálltam ateistának. Vigyázni kell bejelentkezéskor, mert cselesek. Ha ateistának vallod magad még rákérdeznek, hogy nem is vagy megkeresztelve?, ha igennel válaszolsz akkor csak beírnak annak a vallásnak amiben megkereszteltek és 2-3 hét múlva már kapod is a paptól a "Willkomen in der Gemeinde" levelet.

Eléggé hamar leközlik minden jogosultnak az adataidat. Bejelentkezés után 2-3 hét alatt már mindenki tud rólad: egyház, tévéadósok, ettől az egytől nem lehet megszabadulni, minden háztartás köteles fizetni ha van tévé, ha nincs. Jelen pillanatban az éterből csak a 3-4 nemzeti adó fogható kódolatlanul, ugyanis áttértek a DVB-T2-es szabványra és kommersz adók vételéhez pedig évi 70 eurót kell fizetni. Műholdról még megy egy ideig szabadon, de hamarosan az is meg fog szűnni. Ugyancsak postán kapod az adószámodat meg, aztán még kell keresned egy egészségügyi biztosítót, nála is bejelentkezni, ők elintézik a nyugdíjpénztárba való bekapcsolódást is. Kb. fél éve havonta névreszóló reklámlevelet kapok a Vodafonetól is. Hogy tettek szert a nevemre és a címemre nem tudom.

Munkaadónak a következű négy dolog kell:
- adószám
- bankadatok ahova a fizetésed utalják
- egészségi biztosító szám
- nyugdíjpénztár szám

Köszönöm a részletes infót! Egy kicsit trollkodni fogok, "bankadatok ahova a fizetésed utalják"-ról jutott eszembe:
Németorszában nincs borítékos fizetés? Nem egyszerűbb a fizetésem egy részét a kasszából adni, ha ott van olyan pénz, amiről nem kértek számlát? (Valszeg csak kaparászom a felszínét a borítékos pénznek, biztos van osztalék módszer is erre).

Fubaz.. az adocsalas errefele nemzeti sport, arrafele nagyon lenezik. Egyebkent meg az adohatosag ugyintezoje kb. szemelyesen ismer (eleg sokan vannak, es nem tartozik hozzajuk sok ember), szoval sok szerencset a boritekozashoz..

--
Worrying about killer AI and the superintelligent robots is like worrying about overcrowding on Mars. - Garry Kasparov

Nincs boríték. Kontó nélkül nem tudsz itt megélni. 99%-ban SEPA mandátummal fizetsz mindent, villanytól az autóadóig és biztosításig. Egyszerű módja a tartozás időbeni behajtásának, neked meg ha normális állampolgár vagy nem fáj a fejed. A Balkánra persze ez nem alkalmazható, mert ott az adócsalás nemzeti sport.
Azért vannak akik húzzák bizonyos csalási okoból a banki utalástól az orrukat, például az autóárusok. Nem a hivatalos márkaképviseletekre gondolok, hanem a kis nepperekre. Tegnap vettem egy autót, a pénzt cashben kérte. Hívom ma a bankot hogy kell egy nagyobb összeg készpénzben. Válasz: jó akkor menjek jövő héten kedden arra, addig előkészítik. Ezért is írtam fentebb, hogy a német bankrendszeren van még mit csíszolgatni.

viszont hozza tartozik, hogy ott a SCHUFA, tudnak eleg sokat rolad ahhoz, hogy a szolgaltato a kezedbe nyomja az 1500EUR iphone10-et anelkul hogy otthagynal 900EUR kauciot.... ha nem tekintenek hitelkepesnek/penzugyileg megbizhatonak akkor nem kapsz hitelre dolgokat - ilyen egyszeru. es erre szukseg lenne mo-n is.

http://www.nemetugyek.de/a-schufa-rol/

Erre is mar irtak paran, de ha belegondolsz, hogy mire valo az ado (nem Magyarorszagon): infrastruktura fenntartasa, tarsadalomhoz tartozo szervek fenntartasa, stb. Arra van, hogy a tarsadalom fonn tudjon tartani egy szinvonalat: utak, korhazak, tomegkozlekedes. Nezzel be legyszi egy magyar meg egy nemet korhazba, vagy ovodaba, iskolaba, es megerted, mire akarok kilyukadni.

Azert nemzeti sport az adocsalas otthon, mert ott az ado arra van (EU-s penzekkel egyetemben), hogy elveszitse kozpenz jelleget.

A magyart nem ismerem, de a románról tudok ezt-azt mondani. A nagyvárosokban nincs gond, de a kisebb városok kórházai nagyon lerobbantak, falura a mentő a rossz infrastruktúra miatt nehezen jut ki, mindenütt a köpenyzsebbe borítékot kell csúsztatni. Minden orvos sír, hogy kicsi a fizetés, de ha végignézel a kórház parkolójában más eredményre jutsz. Ehhez képest a múltkor Hollandiában láttam egy orvos részére fenntartott parkolóhelyet az utcán. Este egy több mint 20 éves Volvo parkolt rajta. Unokatesóm csak egy csóró háziorvos, egy 3000 lelket számláló nagyrészt romák által lakott faluban. Évente 3-4 kirándulást enged meg magának olyan egzotikus helyekre mint Ausztrália, Dubai, Bangkok, Afrika, Új Zéland, stb. Összejárta már az egész világot.
A legnagyobb baja a kelet-európai közszolgáltatásoknak a korrupció. Képzett ember lenne, de aki nem hajlandó beállni a mókuskerékbe az emigrál.

Lenne megoldás: a rendszer privatizálása, a némethez hasonlóan. Itt rengeteg biztosító közül válogathatsz, hasonlóan az otthoni kötelező autóbiztosításhoz. Ha ilyen lenne otthon is, nem tudnák a pénzt ellopni, vagy legalább jóval kisebb mennyiségben sikerülne. De mivel Balkánról beszélünk, nagy valószínűséggel ugyanaz történne mint az autók esetén: ha baj van, hiába a biztosítás, nem látsz egy garast sem, éveken át perelsz a pénzedért (ha túléled).

az még hagyján, hogy az állami vásárlású gépet használnák... de ha jól értem, akkor ma már úgy szokás, hogy a gép egy cégé, aki vizsgálatszám alapján vastagon számláz a kózháznak. Így a privát betegekkel elcsalják a tb keretet.

Plusz a gép költsége egy magas alapdíj, ami akkor is megvan, ha nincs egy vizsgálat sem + alkalmanként néhány ezer forint vizsgálatonként. De az elszámolás szerint minden vizsgálat egy vagyon és ezért vannak nagy várólisták. Azaz egy vicc az egész rendszer... áll a gép, a betegek nem haladnak, pedig lehet csak 5-5 ezerbe kerülne egy vizsgálat. De az nem üzlet a cégnek. Az egész finanszírozási rendszer egy baromi nagy lehúzás a TB elszámolásával együtt.

Ezt nagyon megaszontad, és minden szavaddal egyetértek. Jó lenne, ha ezt a politikusok is ilyen világosan látnák. Gondolom a jelenlegi rendszerből profitálók kilobbizzák szépen, hogy ne változzon a rendszer. Minél hosszabb a várólista, annál többet fizetnek a betegek, ha más nem, elmennek az orvos magánklinikájára megcsinálni a vizsgálatot. Így van úgy, a profit meglesz, legfeljebb nem az állami gépen.

„Pár marék nerd-et leszámítva kutyát se érdekel már 2016-ban a Linux. Persze, a Schönherz koliban biztos lehet villogni vele, de el kéne fogadni, ez már egy teljesen halott platform. Hagyjuk meg szervergépnek stb…” Aron1988@Proharder Fórum

"Minél hosszabb a várólista, annál többet fizetnek a betegek, ha más nem, elmennek az orvos magánklinikájára megcsinálni a vizsgálatot."

ismerős. az orvos a magánrendelésen szól csak hozzád érdemben, persze pénzért, majd adott esetben elküld a tb-s vizsgálatra, mert eszközbe nem beruház, hiszen ott az állami. de munkatársam műtétről is mondott érdekeseket, hogy ami az állami rendszerben több hónapos várólistás, az magánban egy héten belüli. és a műtétet pont ugyanott csinálják, hogy szebb legyen a történet.

"I'd rather be hated for who I am, than loved for who I am not."

Az a londoni havibérlet zónafüggő, 4-es zónától a városközpontig már 180 fontot kóstál... A netet ki kell fogni, ha jó helyre költözöl a Virgin ad neked 200Mbitet kábelen havi 33 fontért (18 hó hűséggel), Vodafone 38Mbitet ad korlátlan nettel sim kártyás dobozos 4G-n...
A torrentezést itt is egyre jobban figyelgetik, több helyről olvastam, hogy a netszolgáltatótól jött az "illegális tartalom megosztását érzékeltük" levél, fenyegetésekkel...

A fogorvossal egyet értek, hiába NHS szerződött otthagyhatod a heti fizudat 1 húzásért... a metrón és az újságokban rendszeresen hirdetnek budapesti (privát) fogorvosi ellátást repjeggyel, 1 éjszakás szállással - igaz, ott komplett nagygenerálra írja, hogy féláron (~1500 font vs 750 font repjeggyel, szállással)

Egy kicsit kijavítgatnálak itt-ott, mert ez így nem teljesen fedi a valóságot!

Bankrendszer: EC-kártyád van és minden bank ad hitelkártyát is amit a számládhoz csatolnak (évi 20€ általában), de lehet ingyenes Amex kártyád is, amit szintén a számládhoz tudsz csatolni, utólag fogja könyvelni, nem lát bele a számládba!

Internet: Az ADSL bizony gyatra, de van kábeltv ami viszont 29,90€-t 120 megás a UnityMediánál. Ebből mi falun kb 50-et kapunk, mert ennyire futja az átviteli közegből.

Fogorvos: Kérd ki a biztosítódtól a szerződött partnerek listáját és mindjárt más a kép, legtöbb szolgáltatás ingyenes. Sőt alapon is az, ha nem a szegények biztosítóját választottad (AOK) ahonnan 18 hónap után szabadulhatsz először. A Techniker Krankenkasse 2 évvel ezelőttig a beültetést is 100%-ban finanszírozta. Amalgám tömést a környékünkön dolgozó egyik fogász sem alkalmazza, mert a higanytartalom miatt teljesen kivonásra kerül előbb-utóbb!

Szemészet: Ha csak találomra felhívsz egy szemészt, akkor 3 hónapnál hamarabb nincs időpont, de keress a környéken egy szemklinikát! Egy hétnél tovább sosem kellett várnom, de volt az első alkalommal másnapra kaptam időpontot.

TV adó: Nincs TV adó Németországban!!! Amire te gondolsz, az a kommunikációs adó! Ebbe tartozik a TV, rádió, internet, telefon, mobiltelefon stb. Így gondolom érthető, hogy nincs háztartás ami ne fizetné, jól kitalálták!

és csak úgy hozzátenném:

A tömegközlekedési bérletek körökre érvényesek, nem pont-pont, mint otthon. 20km 45€, szerintem nem rossz (mondjuk az autóm 12 litert kér :) )
Egy sportosabb autó adója 160€ egy évre (230 AMG SLK 205 Le), biztosítást meg hozhatod magaddal otthonról (kérd ki a nemzetközi igazolást a biztosítódtól)

Jah, még valami! A dízeleket lassan el lehet felejteni!

By

dzsolt

+ Bank: sok online bank van ahol nincs számlavezetési díj, kártyadíj (Visa kártyát is ad, az is ingyenes), ingyen utalsz, van normális app (pl. lefényképezed a számlát és kitölti az átutalási megbízást), ingyenes a kp felvét stb. A Visa kártyával globálisan ingyenes a kp felvétel (persze napi árfolyamon váltják). Feltétel általában hogy 1k-1.5k havi fizetés jöjjön a számlára, meg persze hogy hitelképesnek minősülj.
Mondjuk van rendes verseny is az ügyfelekért, nekem 150€-t fizettek a fentieken felül a váltásért.

+ Áramszolgáltatóknál is ugyanez a verseny van, az áram drágább mint otthon, cserébe nagyon egyszerű a szolgáltatóváltás, érdemes minden évben váltani, ilyenkor új ügyfél bónuszt is kapsz, mivel nagyon sok a szolgáltató (100+) ezért mindig új ügyfél vagy ;)

+ Internet: nagyvárosokban (kerülettől függően) van különbség, a fenti 20-30€-ért (akciótól függően) nekem 400/25 csomagom van kábelen.

+ Mobiltelefon: prepaid van kettő is a családban, nincs hűségidő (30 nap a felmondás), havidíj 7.99€, ezért kapsz korlátlan hívást és SMS-t országon belül (vonalas+mobil) és 2GB LTE internetet. 9-10€ körül van ugyanez 3GB-al.

+ Tömegközlekedés: Berlinben működő, nagyrészt pontos tömegközlekedés van, elővárosi vasutakkal és metróhálózattal. Autóval nekem 40-45 perc lenne a munkábajárás, tömegközlekedéssel 35-40 (plusz nem kell parkolni). Az itten bérlettel péntek estétől vasárnap éjfélig vihetek magammal +1 felnőttet és +3 gyereket ingyen, ezt általában használjuk is.

--

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

Van egy tippem, hogy mire gondolsz. De nem vagyok benne biztos.

Ha jól sejtem, akkor te egy olyan felállást mondasz, ahol van egy előfizetésed, de a havi forgalmat valami korlátozza (pl. az előfizetési díjban benne van x perc vagy y MB, és ha ezt elhasználod, akkor nincs több).

Ha erra gondolsz, ezt nem prepaid-nek hívják. Mobil telefonok esetében nem így használják ezeket a kifejezéseket.

Prepaid az, amikor előre feltöltesz egy összeget, és aztán amíg az az összeg el nem fogy, használod a telefont. Ilyenkor nincs havi díj, sok országban 0 vagy minimális a papírmunka

Postpaid ezzel szemben az, amikor előfizetői szerződést kötsz a szolgáltatásra, és hó végén jön a számla, hogy x a havidíj + y a használat ára.

Előfordul olyan előfizetői szerződés, ahol a havidíjat utólag szedik be (vagyis a szeptember végén kiállított számlán a szeptemberi előfizetési díj és a szeptemberi felhasználás ára van). Ilyenkor megkötöd a szerződést, elkezded használni, és 1 hónap múlva fizetsz először.
Van olyan is, ahol előre (vagyis a szeptember végi számlán az októberi előfizetési díj és a szeptemberi felhasználás ára szerepel). Ilyenkor megkötöd a szerződést, fizetsz egy összeget és elkezdheted használni a szolgáltatást.

Ezeket nem prepaid-nek és postpaid-nek hívják, most túl késő van és nem jut eszembe, de az egyik neve az arrears-ből jött.

Valószínű, amikor bevezették a prepaid meg postpaid kifejezést, jóval egyszerűbbek voltak a lehetőségek. Azóta a marketingeseket szabadjára engedték, és mindenféle öszvér megoldás megszülethetett, és a kifejezések felett eljárt az idő.
Magyarországon feltöltőkártyásnak hívják a prepaid-et és számlásnak a postpaid-et. Szerintem a magyar kifejezések sokkal jobban lefedik a valóságot

Na jó, mentem aludni.

A németeknél nem tudom hogy van ez, de Magyarországon, általában:

A beszélgetés prepaid. Az internet szolgáltatás havi fix összeg, amit előre kell fizetni, tehát szintén prepaid. A csomagban foglalt adatmennyiség 30 nap alatt használható fel. Ha a szolgáltatást lemondod közben, akkor a 30 napból még hátralevő időre jutó pénzt nem kapod vissza. Tehát csak a 30 napos időablak végén érdemes lemondani. Ez tekinthetjük egy látszólagos felmondási időnek is. Ha csak adat kell, akkor van ennél jobb is, de akkor nem használhatód hangszolgáltatásokra a SIM kártyát. És igen, ezekben a csomagokban általában tiltott a VoIP és a VPN használata.

Van postpaid is, de én csak a prepaid esetről írtam, mert a kérdés szempontjából a postpaid lényegtelen.

„az valahogy magyarázat lenne a prepaid vs. havi díj furcsaságra?”

Az adatszolgáltatásért havi díjat kell fizetni. Előre. Ha nem használod fel a rendelkezésre álló adatmennyiséget, akkor az a Te bajod, a 30 napos időszak végén eltűnik. Az beszélgetés nem havidíjas, az tisztán prepaid.

Havidíja van, igazából postpaid :) de nem a klasszikus x éves hűségidős magyarországi változat. Ugyanakkor nem is a feltöltős, 1 évig érvényes simkártya változat, ezt a fajtát havonta kell fizetni. Best of both worlds :)

--

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

itthon például prepaid, de mégis havidíjas a vodás max csomagos
https://www.vodafone.hu/lakossagi/telefonok-tarifak/tarifak/feltoltokar…

Tehát olyan, mint amikor valami opciót (pl adatkeret) aktiválsz prepaidesnél. Csakhogy ezeknél maga a csomag eleve tartalmaz egy fizetős opciót.
Jó mi?

Na jó, a marketingesekkel nem vitatkozom :-)

Hajnal kettő van, nincs kedvem részletesen elolvasni a weboldalukat.

Úgy megy, hogy feltöltesz x pénzt, és aztán 30 napig működik a kártyád? Ha ezután nem töltesz fel egy darabig, akkor nem működik (pl. csak hívás fogadás van), ha pár hónap múlva rátöltesz megint x pénzt, akkor megint jó 30 napig?
Ha igen, akkor ez sima prepaid, amire nagyon rövid érvényességi időt határoztak meg. És nincs havi díj.

Ha a 30 nap után fizetned kell a havi díjat, mert ha nem, akkor vége a telefonszámodnak, és utána nem tudsz rátölteni zsetont, amikor akarod, akkor ez postpaid, előre számlázott havi díjjal és 0 forgalmi díjjal, csak a marketingesek nem így hívják.

Biztos benne van részletesen a szerződésben / ászf-ben.

De inkább olyasmiről lehet szó, hogy ha nincs elég pénz az egyenlegen, amikor előre levonnák a havidíjat, akkor visszaejtik valamilyen másik prepaid csomagra automatikusan. Ha túllépi a csomagban foglalt forgalmat, akkor a többire már fogyasztás alapon van valami percdíja. De nekem sem volt szimpatikus ilyen ál-előfizetős fajta, már épp le akartam lépni tőlük, amikor a megszüntetett duo helyett lett tuti, az még vállalható.

Szerintem hagyd, fájdalmasan beakadt neki a lemez. Mindegy, mit mondasz neki, úgyis csak az lesz a válasz, hogy de mert: Soros/holland/migráns/akármi, csak épp a disznóságok el legyenek kenve.

Dusseldorf es NRW draga hely. Nagyon sok vilagcegnek ot van a globalis kozpontja a varos tele van jolmeno IT es felsovezetokkel meg manager tanacsado cegekkel. Adossaga nincs es talan Nemetorszag leggazdagabb varosa. Imadtam ott elni kb 5 evig. Metro, Vodafone, Trivago stb. A lakber rohadt draga es nagy a verseny - mi kb 3 eve havi 1200 EUR kaltmiete-t fizettunk jo helyen 2 szobaert. Mint mindenhol itt is igaz - ha jok a lehetosegek draga lessz az elet. Egesszegugy biztositast kell kotnod - egy bizonyos beveteli szint folott koztelezo az olyan 300-500 EUR havonta attol fugg milyen szinto biztositast kotsz. Parommal ketten jo letszinvonalon elve 3-4000 eltunk fel havonta... Igaz volt vendeglo, es szauna/wellness hetvege is, de az igazsaghoz tartozik hogy meg is fizettek. Mar akkor is NRW volt ott a kozpont es jok voltak a berek... a 70K realis de attol joval tobbet lehet kapni ha jo a CV-d...
Es mindenki beszel angolul, kutyasetaltatas kozben a parkban a 75 eves neni megerezte a nemet akcenctusom es atvaltott angolra csevegni... A varos par eve a vilag masodik legelhetobb varosa volt talan Sydney vagy Becs utan azt hiszem.

Senki nem írt a vallalkozosdirol.
Legyen szó egyéni vallalkozorol (lehet úgy rendszergazdaskodni?) illetve a saját gmbh-rol. Nehéz ügy az indulás?

Nemeteknel az alberletarak temposan mennek felfele, a Stuttgart kornyeken (nem Stuggartban!) az ar kb 8 euro / ho / nm.

Erdemes meg jogvedelmi biztositast kotni, mert a fogorvos es a szemesz mellett az ugyved is a megfizethetetlen kategoriaba tartozik.

Dániel Vásárhelyi
https://www.linkedin.com/profile/view?id=36130803

8 eve elek Nemetorszgban (Hessen, Frankfurt-Darmstadt kornyeke), 2 gyerek (7, 10 evesek), harmadikat eppen varjuk. Java fejleszto, 36 eves...

Par adat: eves atlagkereset 33ezer korul van
2014:
* nalam par evvel idosebb projektvezeto C-betus nagy nemet autogyari beszallitonal: 70k eves jovedelem (esetleg + bonusz)
* tozsdei online platformos kisebb ceg, team vezeto, 4 fejleszto dolgozott alatta: 76k eves jovedelem (+bonusz)
2017:
* nagy IT cege Nemetorszag nem becsodolt legnagybb legitarsasaganak: bertabla alapjan kezdo fejleszto ca. 50k, 20 eves munkaviszony utan max. 70-75k/ev.
En magam 2011: 55k, 2014: 65k, utolso belsos allasomban 75k a fenti tozsdei cegnel. Azota vallalkozo lettem.

Alberletre 2009-14 kozott 620 eurot fizettunk (kerttel rendelkezo tarsashaz volt pont...), jo helyen, 60 m2-ert. Utana vettunk egy lakast nem olyan szupi helyen, kb 50km-re "videkebbre", az utan 770 eurot fizetunk most. (Oke, brutalisan dragabbak lettek a berleti dijak, ha rendesen el akartok ferni, kozmuvekkel egyutt szamolhatsz 1100-1300 eurot havonta)

Kedves kikoltozesben gondolkodok! NEM varnak ratok 80ezres kedovel a cegek. Ahogy foljebb olvashatjatok, van aki menedzseri pozicioban kb. ennyit keres, sok eves ceges tapasztalattal, nagyon jo nyelvtudassal. De ha elfogadtok egy nagyon-nagyon segitokesz tanacsot, ne essetek ketsegbe, ha nem 75ezer lesz a kezdo fizetesetek. Mert csak bazi nagy mazlival lesz annyi.

Es igen, siman meg lehet elni 60 ezerbol is, meg ugy is, ha a feleseg/baratno nem dolgozik. En nagyon altalanosan ugy szoktam szamolni, hogy negyunknek az osszes-osszes havi kiadasa 3000 euro. Beleertve kaja-ruha, otthoni biztositasok, minden (otthon is van ingatlan, itt 2 auto, igaz, nem legujabb bmw, opel es skoda).

A vallalkozosdirol: ott is szerencse kell, es csak akkor tudsz jol keresni, ha mar sok-sok eve vagy ugyanannal a cegnel*. Oraberek eddigi praxisomban 55-105 euroig voltak (55 kis cegnel). A fonti nagy IT cegnel a legtobb regi motoros 92/95 eurot kap (en nem tartozom kozejuk)

Szerintem mar egy 70-es oraber is vallalhato, ez eves szinten 100-120 ezer euro, persze ebbol rengeteg kiadas van, es ne ez lebegjen a szemetek elott.

Fontos, hogy legyen valamennyi kezdo toketek, mi akkor meg egy gyerkoccel koltoztunk, aputol kapott kolcsonnel, es valamennyi megtakaritassal. MARHA MAZLIM VOLT! En mar ugy jottem ki, hogy ismertek, egybol dolgoztam, lakas megvolt elso naptol.

Ha ki akarsz jonni, legyen meg az elso lepes, legyen meg egy biztos munkahelyed, jobban fogod magad itt erezni 60ezerbol is, mint otthon 10 milliobol (nem megyek bele a kulonbsegekbe, ott az internet...)
Ha mar kinn vagy, elso munkahelyen megtanulod a nyelvet rendesen, beilleszkedsz, es utana mar azt nezel magadnak amit akarsz. Felteve, ha sikerul leszakadnod a "zart magyarsagrol", amit ugy ertek, hogy: van-e magyar fogorvos a kornyeken, magyar jogasz (minek Nemetorszagba, nem ertem...), magyar ez, magyar az... Egyebkent igen, van magyarul beszelo minden, de NEM EZ A TERV, hanem hogy beilleszkedjetek...

Na, bocsanat hogy hosszu lett, de nem tartom fairnek, ha mar itt levo, "befutott" emberek alltatjak az otthoniakat.

* idei evtol van egy uj torveny, elvileg kulsosoket nem foglalkoztathat ugyanaz a ceg 18 honapon tul, ezer cikk van errol is, itt egy: https://www.heise.de/ix/meldung/Neues-Arbeitsrecht-Freelancer-sollten-V…

Bocs, meg egy kiegeszites, aztan tenyleg mar csinalnom kell a sajat dolgomat:
NEM akarsz privat egeszsegbiztositast! Akarmilyen "kevesbe" kerulne havonta, ha barmi van, nem fedezi, cs****heted, fizethetsz mindent sajat penzbol. Kulonosen csaladdal, gyerekkel. Gesetzlich Versichert leszel, es a veled egyutt elo csaladtagjaid a te biztositottsagodon keresztul jogosultak mindenfele ellatasra. (Gyerekgyogyszerek pl. ingyenesek)
Hogy mennyit kell fizetni, azt egy brutto-netto rechner megmondja (amennyit toled vonnak, annyit meg a munkaltato is hozzaad amugy)

Koszonjuk a reszletes osszefoglalot.

Szamlazos melot lehet talalni "hidegen", internetrol beesve is, vagy csak szemelyes kapcsolatokon keresztul mukodik? (A 18 honapos felso limit elvileg jo, mert mobilizalja a piacot. Valamint feloldja a cegnel eltoltott ido es az oraber osszefuggeset, ami teljesen ertelmetlen ebben az esetben. Ez ezek szerint a UK-ban sokkal profibban megy.)

reszemrol par eve vagyok kinn, Berlin, az IT atlagber bo masfelszereset keresem (kozelebb a kettohoz).

Fejlodesi lehetoseg van. A magyar nettom kb 2.5x-et keresem, boven megelunk belole, felretenni lehet. Magyarorszagon ketten kerestunk meg annyit mint itt egyedul, megis nagyobb biztonsagban erzem magam mind jogilag, mind penzugyileg.

Lakas: 60m2 belvaros 930EUR rezsivel mindennel (Warm), fullosan butorozva. Ezt hasonlithatod budapesthez, normalis helyen 200korul kapsz lakast + rezsi...
Internet: Igen, lehetne jobb - nagyon a helyszinen mulik. Koltozhetnek kijjebb - nyernek vele kb 150-200EUR a lakberen, buknek az idomon, a berleten, ruhazhatnek be 15-2000EUR butorba, ami 10 ev alatt kuka... Zold a varos (kb 40% park, 300m nem tudok semerre menni, hogy ne talalkozzak zoldterulettel)

Kozlekedes: AB berlet listaaron 80EUR, ABO-val (eves berlet reszletekben fizetve, bankszamlarol vonjak) 60-ba jon ki. Mobiltelefonnal esznel kell lenni - ha kihasznalod a Flatrate dijcsomaogokat akkor jo, ha nem akkor nem eri meg elofizetest venni.. Nagyobb erteku telefont 1ev schufa allapot utan utanaddob barmelyik szolgaltato, VAGY irrealisan dragan 1 even belul... (2x dijcsomag ar)

Elet: az elomunkat igenylo szolgaltatasok dragak, a kaja kb ugyanannyi, de nagy tobbsegeben meg olcsobb is, mint bud.
Az emberek kedvesek, mosolyognak..

Németországban vagy ausztriában le lehet írni valamit az adóból? Pl albérlet vagy munkábajárás költsége?

Esetleg konkrétabban? :-)

Van valami értékhatár illetve év végén kapom vissza a pénzt vagy év közben? Pl ha 3000 euro a havi bruttó fizetés és 2000 a nettó és 800ért bérlek lakást, akkor csak 200-at kell havonta adóra fizetni?

2012 óta létezik ez.

Szja-tv. 17. § (5) bekezdés.

Lakás bérbeadása esetén a bérbeadó magánszemély a bérbeadásból származó bevételéből levonhatja a más településen általa bérbevett lakás ugyanazon évben igazoltan megfizetett bérleti díját, feltéve, hogy a bérbeadás, illetve a bérbevétel időtartama a 90 napot meghaladja és a bérbevett lakással összefüggésben a magánszemély más tevékenységéből származó bevételével szemben költséget nem számol el, vagy az igazoltan megfizetett bérleti díjat számára még részben sem térítették meg.

És mivel magánszemélyként adod ki, adószámot se kell kiváltani, számlát sem kell adni, hanem összevont adóalapodból simán levonod. (Meg persze a bérleti szerződéseket lelevelezed a NAV-val.)

En is az elso 2 bevallast egy szakemberrel csinaltattam. Erdemes nem csak leadni a dolgokat es atvenni a kesz bevallast, hanem vegigbeszelni a lehetösegeket. Ezzel az 1 oras tudassal meg egy jo szoftverrel majdnem ugyanannyit tudtam visszaigenyelni az utobbi evekben, mint ö :-)
Az ö költsegeit is egyebkent bele lehet a következö evi bevallasba szamolni.

sne

Kulcskérdés a lakhatás lesz itt Bayernben ez halál, esetleg érdemes kelet felé is nézelödni, igaz hogy kevesebb a bér de könyebb lakást találni (Lipcse, Drezda elég aktiv IT-ban).

DevOps-ban annyira nem trivialis szerintem a 70-75k ahhoz jonak kell lenni plusz szerintem szerencse is kell, pont egy német ismerösöm akar most váltani 75k körül kér de és ez sok helyen indok volt az elutasitásra holott szakmailag nagyon jó. De mmindeképpen érdemes ennyit kérni aztán ha nem jo majd alkudoztok :)

Sok sikert!

Jaa illetve páran tanácsolták itt hogy érdemes esetleg atesitának vallanod magad, adosporlás céljából. Ezt érdemes arrol az oldalrol is megvizsgálni hogy ebben az esetben nem veszik fel a porontyokat egyházi oviba/suliba ami annyibol lehet érdekes hogy ott kevesebb a török/muszlim... már ha ez számit valakinek.