Windows 10 Linux alatt. Ki mit javasol, tapasztalt?

Van egy I7 gépem jogtiszta win10prof op. rendszerrel. A gép dual bootos, mert elsődlegesen Ubuntu amit használok. Tesztelés miatt egyre többször kell a w10-re váltanom. Felmerült bennem, hogy egy Linux alatti virtuális gép hasznos lenne. (Gyorsan indul, gyorsan áll le stb.).
Vajon mi erre a javasolt, jó és esetleg még jogszerű megoldás?
Ha van tapasztalat az is érdekel.
Köszönöm.

Szerk.:
A jogi részt inkább hagyjuk, mert arról sokaknak sok féle véleménye van. Maradjunk a technikai dolgoknál

Hozzászólások

Gondolom a Win 10 OEM.
Ebben az esetben ugyanazt a licenc-et jogtisztán nem teheted a virtuális gépre. Ha dobozos lenne akkor is csak akkor ha fizikai gépről leszeded előtte.
A Win 10 virtualizálására szerintem Linux alatt mind a KVM mind a Virtualbox jól használható.
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox

Hogy az OEM-mel mi tehető az nem egzakt tudomány, sok a szürke zóna.

Pl. A w7-et feltelepítve a gyártók ismert oem kulcsaival a virtuális gép által emulált megfelelő slic-el valószínűleg teljes értékű windows-ként érzékelik a frissítés során, s mint ilyet simán lehet w10-re frissíteni, használni is...elméletileg persze.

ha volt egy másik "márkásabb" géped jogtiszta w7- oem el / amit már nem használsz/, akkor lehet hogy jogilag is jó vagy, nem csak technikailag, ha ugyanazt a slic-et emulálod, mint ami a másik gépen volt.

--------

Nem vezetek...Jobb így. Nekem is
meg mindenki másnak is.

Jogilag a két Windows az sehogy nem lesz egy. :)

A virtuális móka amúgy se triviális náluk (mint ahogy más se :))

For Windows desktop operating system software licenses acquired through the OEM channel, the Windows use rights are outlined in the Software License Terms that accompany the software. These license terms provide use rights to run Windows locally on the licensed device in a virtual operating system environment (OSE). However, they do not provide use rights for accessing Windows running remotely in a virtual OSE from the licensed device and are limited in other ways when compared to virtualization use rights provided with Software Assurance for Windows and Windows VDA subscription licenses acquired through Microsoft Volume Licensing. For example, OEM licenses do not permit remote access to a Windows virtual machine running in a data center.

Hát igen, nagy igazság hogy nem az ügyvédeké, jogászoké a legdinamikusabban fejlődő iparág.

Oszt most látom. Még hogy én használok elavult cuccokat, csomagokat. :-D
LOL. "Adó- és pénzügyi Ellenőrzési Hivatal" LOL. hány éve nincsen már. :-DD

--------

Nem vezetek...Jobb így. Nekem is
meg mindenki másnak is.

Fixme, de szerintem ez a nyilvántartás csak a bsa agymenése (és vagy 10 éves).
Milyen törvény kötelez rá, hogy ilyen nyilvántartást csinálj és adj _nekik_?

Itt egy 2007-es (!) index cikk:
http://index.hu/tech/uzlet/bsa071119/

"Emellett a vállalatoknak egyáltalán nem kötelező a BSA által elvárt módon nyilvántartaniuk a szoftvereiket, és az APEH nem is kéri számon e nyilvántartás meglétét."

A fizikai gépre telepített Windows Virtuális gépben történő indításáról eddig nem volt szó.
Amúgy meg a virtuális hardver nagyon fog különbözni a fizikaitól és új aktiválást fog kérni! Ha meg fizikaiként indítja ismét, akkor valószínűleg megint aktiválás kell.
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox

Nekem kiválóan megy KVM guest-ként. A fizikai Gentoo megkapta az integrált, a virtuális Windows 10 pedig a diszkrét videokártyát. Utóbbi OEM, és sosem volt máshová, csak ebbe a domain-be ("hardware"-re) telepítve, ezen a gépen, egyetlen példányban, erre a kizárólagos célra - játszom rajta.
------------------------
{0} ok boto
boto ?

Nálam VirtualBox-ban fut a Windows 10. Az upgrade-del vannak problémák. Két dologra kell figyelni:
1. A windows-on belül felajánlott upgrade nem működik. Ehelyett le kell tölteni a Windows 10 telepítőt és arról bootolva kell upgradelni a korábbi verziót.
2. Telepítés előtt uninstallálni kell (ha installálva van) a GuestAddition-t, majd az upgrade után visszarakni, különben nem akar működni.

Egyébként általában jól működik.

Ugyanazzal a kulccsal vélhetően nem fog menni két példányban. Ha sikerül virtuálisan telepíteni és átregisztrálod a külső kulcsával, akkor utána érdemes levenni a külső példányt.

A jogi rész nem olyan bonyolult, szerintem. Jogilag az OEM-et egy fizikai hardverhez kell rendeld és azon egyszerre egy példányban futtathatod közvetlenül vagy virtuálisan úgy, hogy a felhasználó helyben van a gépnél.

Üdv,
Marci

a dolof technikai része izgalmas.

Szerintem ha a virt. gépen w7-en oem tetszőleges "brand" gyártó ismert gyári kulcsát adod meg telepítés után a gyártó licensz cuccát is "telepítve", majd ingyenes upgrade w10-re, az úgy megfelelő lehet számodra.

Mert így nem a meglevő w10-ed kulccsait használod, azzal semmilyen kapcsolatod nem lesz. Pláne ha egy másik brand gyártót választasz, mint amilyen az alaplap a fizikai gépedben.

Elmléletileg semmi más nem kell, mint hogy a virtuális géphez az általad kiválasztott gyártó (aminek az oem kulcsát használod) "slic tábláját" töltse be.

Ez szigorúan elméleti fejtegetés semmilyen gyakorlati tapasztalaton nem alapszik.

A jogi dolognál arra gondoltam, hogyha volt mondjuk egy mittomén acer laptopod, de tönkrement /leégett/ használhatatlan még a termékkulcs is úgy lekopott a matricáján, hogy olvashatatlan, és volt rajta w7 oem,
akkor elvileg ha acer slic táblás virtuális gépet használsz helyette, az lehet, hogy így jogilag is rendben van. ;-)

--------

Nem vezetek...Jobb így. Nekem is
meg mindenki másnak is.

2010 környékén egy XP-s kérdés kapcsán MS support azt mondta, hogy tehetem az OEM-et VM-be (csak a Professionalt!), de távolról nem érhetem el külsős megoldással. Tehát a Remote Desktop mehet.

Azon már sokkal jobban elgondolkodott, hogy mi van akkor, ha egy távoli asztalon elindítok egy VMWare-t, és abban fut egy OEM XP, az jogilag távoli elérés-e, és nem jutottunk dűlőre.
Végül abban maradtam magammal, hogy nem :)

^^

dupla poszt, akkor inkább csak +1