Nyaralás távol -> otthoni virágok öntözése hogyan

Fórumok

adott a címben szereplő kérdés - feltéve, hogy nem akarsz kulcsot adni senkinek. a lakásban 5-6 növény van, némelyiket az előző gazdája évekig nevelgette-formálgatta, duplán sajnálnám kiszárítani. a nyaralás idején 2 hétig szerintem simán lesz 40 fok a lakásban, ezidő alatt alatt 3* kellene öntözni, alkalmanként összesen 1 liter vizet kapnak. a következő két esetre érdekelnének valós tapasztalatok innen, túl az internetes keresési találatokon:

-elektronika nélkül hogyan oldod meg.
-elektronikával hogyan oldod meg: nem túl drága OOB vagy DIY egyaránt érdekel. lehet nagyon geek is; örülnék valami akkus használhatóságnak, mert szerintem a hűtőszekrényen kívül minden alól lenyomnám az elektromos hálózatot.

ha feltétel, erre az időre egymás mellé lehet tenni a növényeket, így a távolság a szobaméretétől 20 centire nyomható.

köszöntem, hali, kzs

Hozzászólások

Off

Ha az 5-6 növény összesen kap alkalmanként 1l vizet, akkor feltételezem, hogy nem túl nagy terjedelműek.
Elvinném őket egy ismerőshöz, megkérném, hogy viselje gondjukat két hétig. A 40 fokos kánikulában amúgy is kevés lehet az összesen 3x locsolás, nekünk ismerős locsol hasonló esetben, mégis kimúlik 1-2 növény általában.

Üdv,
Marci

így van, alkalmanként 1.5dl körül isznak "fejenként", melegben. van növendék pálma, meg ilyen sok szép zöld levelű izé - cserepenként három, szépen összecsavartan nevelt ø20mm fatörzseken. igazi botanikus vagyok, szóval halovány gőzöm sincs mi a neve. 700mm magas, a lombjai méretéről 500mm gimnasztikai labda ugrik be :)) a tippekből zárjuk ki az alacsony növésű és etióp fizikumú asztronautákat szkafanderben meg a vízfejű gyerekeket és a korai ábrázolású ufonautákat is, hiába stimmelne a sziluett.

klíma stb szellőztetés nélkül meglesz a 40 fok körüli hőmérséklet - főleg, ha nem húzom le a redőnyt, de akkor meg más lesz a baj. ha nem muszáj, emiatt nem kérnék szívességet senkitől, azt meghagynám más esetekre. ha nincs más, akkor természetesen marad ez, de addig is várok valami ötletet.

--
Vortex Rikers NC114-85EKLS

Valami analóg barátod, rokonod csak van, nem.?
Amúgy a negyven fokos kánikulában a rengeteg bekapcsolt klíma bármikor lenyomhatja a hálózatot.
De te tudod..
Én inkább a nagyon szűk keresztmetszetű csepegtető öntözésre szavaznék..
--
God bless you, Captain Hindsight..

erről valami tapasztalat kérnék, mert 300ml vizet 15 nap alatt lecsepegtetni annyi, mint óránként 0.83ml vizet földig vezetni; percenként 0.014ml. ez durván 2/3mm-es vízcsepp ennyi időegység alatt. átgondolva ez szerintem elpárolog / kiszárad 40 fokban földet érés után. vagy működhet? vagy dugjam be a cső végét a föld alá pár centire?

--
Vortex Rikers NC114-85EKLS

anyámék vannak a közelben, de rájuk kóborkutyát nem bíznék. barát akad - nem vagyunk remeték :), de szívességet nehezen kérő fajtából vagyok. a szomszédnak ugyan nem lenne meló, de igazából mostanra laktuk be az új lakást teljesen - és új húsként kulcsot nemigen adnék senkinek a közelben. klíma kiesik, szellőztetés kiesik, teljesen lezárt tér.

csepegtető okés, tapasztalatokat szeretnék erről is.

--
Vortex Rikers NC114-85EKLS

Elektronika nelkul, csak az idozitesre koncentralva, tehat maga a nyitoszerkezet es az adagolas nelkul: mivel 3x kell locsolni, ezert 3 db, megfelelo vastagsagu madzagot levagva, azokat az ablak ele fellogatva az aljukra sulyt akasztani, amik amikor leesnek, inditjak a locsolast. Hogy esnek le? A nap jarasa alapjan ki kell szamolni, hova kell pontosan logatni a sulyokat, hogy a nagyitonak epp fokuszaban legyen es elegesse a madzagot.

Elonyok:

- ?

Hatranyok:

- felhok
- lakastuz

hát végül is köszi :))

erről valami réges-régi Tom & Jerry jutott eszembe, amikor a macska eléggé mérnöki módon megtervezte a "kicsit sem bonyolult" egérfogót, benne snooker asztallal, kád vízben vitorláshajót fújó ventillátorral stb. ahh holnap meg is keresem.

--
Vortex Rikers NC114-85EKLS

De hogy ontopik is legyek: az biztos, hogy megpróbálnám őket egy nagy közös tálcára tenni (mondjuk az összefolyós fürdőszobában, a biztonság kedvéért), a tálca aljára egy elárasztás-érzékelőt tennék, amibe egy 5-10l-es ballonból folyhatna egy mágnesszeleppel ellátott csövön keresztül gravitációsan a víz a tálcába.
Ha a 3 locsolás időpontját előre be akarnám lőni, akkor a mágnessszelepet egy ennek megfelelően beállított időzítős konnektorra tenném, ami a szelep nyitását csak a 3 időpontban tenné lehetővé és csak addig, amíg nem érzékel "elárasztást" a szeleppel összekötött érzékelő.

Üdv,
Marci

Amikor nyaraltam (na jo, igazabol marciusban volt), szuleim majdnem teljesen kiszaritottak a novenyeket, szoval mar elkezdtem beszerezni a hozzavalokat a kesobbiekre.

Nalam nem cel, hogy elektronikamentes legyen, epp ellenkezoleg: mar amugy is terveztem egy idojarasnaplozot, ezt fogom kiegesziteni a locsoloval.
Hozzavalok:
Arduino nano, ESP8266 modul (igazabol a nagyobbak kivaltanak a nanot), DHT11, BMP085, DS18B20 (kulteri), fenymero, meg egy par elektroda a foldbe. A locsolas reszere meg rendeltem egy pici buvarszivattyut, de lehet, hogy a vege egy perisztaltikus pumpa lesz egy vegtelenitett szervoval (konnyebben adagolhato a viz). Egy nagyobb tartalyban (vagy vodorben) lenne a viz a padlon, hogy ne arasszon el semmit (es hogy ne kelljen odavezetni a vizet).
Gyakorlatilag mindenhez van vagy Arduino library, vagy mar meglevo kodom, szoval viszonylag fajdalommentesen kialakithato, a naplozas meg mehet tavoli serverre.

Apunak van egy low-tech megoldasa is: kell egy nagyobb talca, meg egy 1,5-2l koruli muanyag palack. A palack oldalan az alja kozeleben vag egy pici lyukat. Leterkeri az uveg kupakjat, befogja a lyukat, megtolti vizzel (szinultig), utana ra a kupakot, es a vegen egy ugyes mozdulattal leteszi a talcara. Ha a lyuk nem tul nagy, akkor a legnyomas benntartja a vizet. Ez egeszen addig igaz, amig a talcan a viz szintje magasabban van, mint a lyuk teteje. Ha a noveny felszivja/elparolog, a palackbol kifolyik valamennyi viz, es ismet megallitja a legnyomas.
A megfelelo merettel kell egy kicsit kiserletezni, es eleg hulye hangot ad amikor "locsol" (foleg, ha tobb van belole a szobaban), furan nez ki, es meg csak nem is vezet netes naplot, de gyakorlatilag hulladekbol megolhato, szerintem mindenkinel osszegyulik annyi asvanyvizes/kolas palack, ami ehhez kell.

--
Is that a banana in your pocket, or are you just happy to see me?
Neither, it's my new iPhone.

Ez amolyan "közlekedő edények elvén működő önitató" és baromfitelepeken használatos általában..
Mondjuk én nem hagynám ki az egészből az emberi tényezőt vagy a lehető legteljesebb körű lakásbiztosítást, apró betűk nélkül
Mert mi van ha a feletted lévő szomszéd is locsol.. Slaggal.. Vagy grillezik szélviharban, ahogy azt kell..
--
God bless you, Captain Hindsight..

Apud low-tech megoldása működik, de van két gond vele. Egyrészt nem minden növény szereti, hogy a cserepe folyamatosan vízben álljon. Másrészt:

"A palack oldalan az alja kozeleben vag egy pici lyukat. Leterkeri az uveg kupakjat, befogja a lyukat, megtolti vizzel (szinultig), utana ra a kupakot, es a vegen egy ugyes mozdulattal leteszi a talcara. Ha a lyuk nem tul nagy, akkor a legnyomas benntartja a vizet. Ez egeszen addig igaz, amig a talcan a viz szintje magasabban van, mint a lyuk teteje."

Továbbá nagyon fontos, hogy ez csak azután teljesül, hogy beállt egy egyensúlyi helyzet a külső légnyomás, a tálcában és a palackban lévő vízszintek és a _palack behorpadása_ között. Ez utóbbi egy jelentős faktor, de valahogy mindig elfelejtik megemlíteni... A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a palack ügyes mozdulattal tálcába állítása után nem addig folyik a víz, amíg a tálcában lévő vízszint el nem éri a lyuk tetejét, hanem amíg a palack a kialakuló nyomáskülönbséget ellensúlyozandó eléggé be nem horpad. Adott esetben jóval több víz kifolyhat, mint amennyire az ember számít... vagy mint amennyi a tálcába befér.

apósom ilyen jellegű csirkeitatóval dolgozik, amikor megjönnek a csibék. lehet elkérem tőle. az övé nem csavaros, nem pattintós, tiszta alumínium, simán le lehet emelni a kupolát. a kupola alá természetesen kell majd egy méretes tálca, bár ezt az alsó "öntözést" annyira nem érzem.

--
Vortex Rikers NC114-85EKLS

Jelentos horpadasra nem emlekszem, bar ez nyilvan az edenytol is fugg (pl. kolasuveg a CO2 miatt nyomasallo, vastagabb, es nehezebben horpad be). A vizoszlop feletti kisnyomasu, es a kinti nagynyomasu levego kulonbsege az, ami megtartja, ezert kell teljesen megtolteni az elejen (hogy minel kevesebb levego mardjon belul). De egyebkent igazad van, eloszor en is elbenaztam, es tulfolyt.
Viszont nagy elonye, hogy olcso eszkozokbol megcsinalhato, es minden iranyba jol skalazodik (tobb/nagyobb talcaval/palackkal). Szoval at lehet hidalni vele egy nem tul hosszu idoszakot, meg ha a novenynek nem is tokeletes.

De en is ugy tudom, hogy a periodikusan ismetlodo viz jobb a legtobb novenynek, mint az allando (talan a rizst kiveve), szoval en a masikat fogom hasznalni.

--
Is that a banana in your pocket, or are you just happy to see me?
Neither, it's my new iPhone.

Senki sem írta, szóval akkor most leírom, hogy én az ilyet hogyan oldom meg.

Hozzávalók:
- 15-40L vödör
- Bele víz (esetleg tápoldatos)
- Növényenként egy cipőfűző (a vékonyabb jobb)
- Állvány (ami elbírja a vödröt vízzel)
- Pár csipesz (műanyag)

Elkészítése:
Az állványra felteszed a vödröt, vízzel megtöltve. Az állvány alá bepakolod a virágokat és virágonként egy cipőfűzőt vezetsz. A fűzőket érdemes végig benedvesíteni előre (bár magától is megtörténik úgy 6-10 óra alatt). A vizes vödör oldalára felraksz pár csipeszt, amihez fent hozzá tudod kötni a cipőfűzőket. Figyelj oda, hogy ne legyen hullámvölgy a cipőfűzőn a virág és a vödör között, mert akkor onnan fog a padlóra csepegni a víz. Plusz extra, ha van egy nagyon nagy tálcád, amire minden növény ráfér, mert akkor akár mellé is csepeghet valamennyi.

A fenti módszert már úgy 10x alkalmaztam még mindig a növények 100% túlélte, maximálisan 9 napra hagytam ott, akkor 15L víz elfogyott, de ugyanaz a felállás 6 nap alatt nem fogyasztotta el az összes vizet.

FathoM

Ui.: Párolgás ellen a vödör lefedése igen hatékony módszer.

Használj minél vékonyabb cipőfűzőket... Alapvetően az én növényeimnek nem 3 liter víz kell ennyi időre, hanem 5-10x ennyi így ennyire még nem kellett kicsire vennem a rendszert.
Bár nekem is van 2 is, aminél a túllocsolás rövidtávú elhalálozáshoz vezet, de az egyiknek gyakorlatilag nem kell víz amúgy se, a másiknak meg egy jó vékony fűző félbevágva (hosszába nyilván:D) pont megteszi.

FathoM

Ui.: ha madzag, akkor valami sűrű szövetet használj. Mindenesetre a hajszálcsövességen alapul, hogy ez így működik, ha rákeresel szerintem találni fogsz mindenféle plusz infót.

Lehet túl leegyszerűsítem a problémát, de én vásároltam egy elemes locsolóórát a legközelebbi kertáruház boltban /van rugós is/, valamint uo. mikroöntöző alkatrészeket. Az, hogy csepegtető vagy priccoló már egyéni.

Tavaly próbáltunk ki egy hasonló „öntözőt”: http://www.otthonicuccok.hu/Aqua-Globe-virag-ontozo-AS-0043-d155.htm?ta… Sajnos nem találom azt a linket, ahonnan megrendeltem.

8 nap után még kb. félig voltak a gömbök. Amelyik növény több vizet igényelt, abban egy kicsit kevesebb víz maradt. A tippem az, hogy mivel a víz közvetlenül a gyökerek mellé kerül, így nem nagyon van esélye elpárologni. Ezért sokkal kevesebb vizet igényel a cserép, mint hagyományos locsolásnál.

Elektronika mentes megoldás:

Kell egy nagyobb tálca aminek legalább 10cm magas a pereme, virágtálca amire az összes gyom elfér, egy monoblokkos öblítőtartály szelep úszóval, 1/2" 6mm cső adapter, Diszperzites vödör, 6mm-es átlátszó cső, 2l-es kólásüveg vagy 40cm hosszú, 110-es PVC lefolyócső záródugóval, melegragasztó pisztoly, 6mm-es T elágazók csonkok, 3 db 6 mm-es csonk, udvari bambusz fáklya kanóc (hosszú), 40g-os horgászólom
Összeállítása: Alulra kerül a tálca ez fog védeni a túlfolyás ellen. A tálca közepébe beállítazs 1 vagy két kisszéket és erre teszed a virágtálcát és a gyomokat. A virágtálca aljába fúrsz egy lyukat és meleg ragasztóval behefteled a az egyik 6mm-es csonkot. A PVC csőbe vagy a szétvágott kólásüvegbe beleragasztod a kanócot, hogy a belső és külső oldalán megszakítás nélkül végigfusson. A kanócsot csak épp megpöttyinted ragasztásnál, nem itatod át ragasztóval. Beállítod és ragasztod a monoblokkos szelepet a csőbe. A kifolyó oldalra beragasztasz egy csonkot a betáp oldalra feltekered a szűkítőt. Az egész egységet beállítod a tálca aljába. A szelepen az úszót letekered az alsó állásba
A virágtálcából húzol egy csövet, hogy a tálcából a víz a pvc csőbe/kólásüvegbe folyjon. A diszperzites vödröt felteszed egy asztalra ami magasabban van, mint a gyomok cserepének a pereme. A T idomokkal elosztod a csöveket a gyomok közt és a befolyó végét összekötöd az öblítőszelep kifolyó részével.
Egy cső végére rákötöd a horgászólmot és a vödörbe teszed. Átfűzöd a vödör füle alatt és bekötöd a másik végét a szelep szűkítőjébe.
Beüzemelés: Cserepeket beállítod a tálcára, a vödröt feltöltöd vízzel. A kanócot alaposan megáztatod vízzel. A cserepek elosztójánál lehúzod a szelep felől jövő csövet és megszívod, hogy a víz átbukjon a vödör peremén. Mikor megindult a víz visszadugod a csövet az elosztóra és vársz. A gravitáció áthúzza a vizet az összeállításon és elárasztja a cserepeket. A túlfolyó víz a tálcából a szelep úszója alá folyik és megemeli azt ezzel elzárva a víz útját. A kanócból a párolgás, és a gravitáció a kapilláris erő segítségével folyamatosan húzza kifelé a vizet, ezáltal olyan 1-2 nap alatt lecsökken a vízszint a csőben és ismét kinyit a szelep.

Az elektromos rendszer:
Veszel egy csapra szerelhető, elemes öntözőórát. Ez olyan 10-30 rugó között van.(pl. http://www.ontozorendszeruzlet.hu/amico-kerti-csapra-szerelheto-elemes-…, http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&pid=552443, ) Megcsinálod a fenti összeállítást az öblítőszelep kihagyásával és oda kötöd az öntözőórát. A beüzemelésnél kinyittatod a szelepet és átszívod a vizet.
Az órától függően beállítasz egy időt vagy öntözési mennyiséget és felprogramozod, hogy a héten 4-5 alkalommal engedjen vizet. Ha nem tudsz rövid időt állítani az órán, akkor a cserepeknél dugózd le a csöveket és egy-egy lyuk szúrásával szűkítsd le a keresztmetszetet.

Harmadik megoldás, elmész egy growshop-ba. És elmondod mi kellene, és megkapod készen az öntözőrendszert. Csak ne lepődj meg, ha szélesen mosolyognak, mikor virágokat emlegeted.
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

4-5 ujjnyi vizet engedsz a furdokadba, majd beleallitod a cserepeket (a cserep aljan legyen lyuk). A virag sziv majd maganak annyi vizet amennyi kell.
--
FeZo